PDA

View Full Version : Υπαρχουν Ss που δεν τα κλεβουν?



Panos1313
03/02/2010, 20:49
Αποφασισα λοιπον το gsxr 600 κ8 που θα παρω να μην το βαλω σε γκαραζ, αλλα να κανω ασφαλεια κλοπης, αφου θελει ιδια/λιγοτερα λεφτα, αλλα θα προστατεβει και την μηχανη οταν την αφηνω μονη της σε κανα καφε/ποτο κτλπ. Ετσι σκεφτομαι να την παρκαρω κατω απο την πολυκατοικια, ουτε πιλοτη ουτε τιποτα, στο πεζοδρομιο με ενα καλλυμα απο πανω για προστασια απο βροχη/ηλιο και απο ματια περιεργων.

Και ρωταω, υπαρχει περιπτωση να ΜΗΝ μου την κλεψουν? Οσο καιρο κυκλοφορω Αθηνα, δεν εχω δει ποτε συγχρονα supersports παρκαρισμενα στο πεζοδρομιο/δρομο το βραδυ οποτε φανταζομαι οτι υπαρχει λογος. Οχι, δεν θελω να πληρωνω και ασφαλεια κλοπης και γκαραζ. θα της βαλω παντως ενα καλο λουκετο (150-200 euros), ισως και gps. Νεος κοσμος btw.

camen
03/02/2010, 20:56
Αν νομιζεις οτι θα κοιμασε ησυχα τα βραδια με την μηχανη στο πεζοδρομιο τοτε αστην...:wave2:


Οτι και να βαλεις ,αν στην βαλουν στο ματι θα κανει φτερα και δεν θα καταλαβεις τιποτα...:sad:

zolotas
03/02/2010, 20:56
5 κατοσταρικα τον χρονο θα θες φιλε..........πολλα λεφτα .......ασε που παιζει να στην ψυριζουν λιγο-λιγο

SVX
03/02/2010, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos1313
ισως και gps. Νεος κοσμος btw.


to 1ο που κανουν φιλε οταν σηκωνουν μηχανακια , ειναι να τα πηγαινουν σε υπογειο οπου το GPS δεν βοηθαει ...


αλλα και να ειχες "σημα" τι θα εκανες? θα σκαγες μυτη με τα SWAT? :look:

Cpt. Haddock
03/02/2010, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos1313
[...]Και ρωταω, υπαρχει περιπτωση να ΜΗΝ μου την κλεψουν? [...]

Όχι... :wave2:

Ειδικά μια και ανέφερες μοντέλο και περιοχή, έχουν ήδη βγει στη γύρα :lol:

camen
03/02/2010, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όχι... :wave2:

Ειδικά μια και ανέφερες μοντέλο και περιοχή, έχουν ήδη βγει στη γύρα :lol:

Τον βλεπω να το ανεβαζει στον εκτο με το ασανσερ....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ktmaniac
03/02/2010, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Οτι και να βαλεις ,αν στην βαλουν στο ματι θα κανει φτερα και δεν θα καταλαβεις τιποτα...:sad:

Σε καφετέρια απ'έξω, είναι παρκαρισμένο Busa...Σκάει φορτηγάκι, την πετάνε μέσα στην καρότσα (η οποία είχε στρώμα) 4 ατομα και φεύγουν...Μπροστά στα μάτια όλων...
Σου λέω φίλε μου το παραπάνω για να καταλάβεις οτι αν το έκαναν μπροστά στα μάτια όλων, δεν θα ντραπούν (ούτε θα φοβηθούν) να το κάνουν το βράδυ κάτω απο μια πολυκατοικία, ανενόχλητοι...
Εγώ το δικό μου, για καφέ πάω και αν δεν το βλέπω ένα λεπτό, αρχίζω να ανησυχώ...Τα υπόλοιπα είναι επιλογή σου...
Κατα την γνώμη μου, καλύτερα να δώσεις τα λεφτά σε ένα γκαράζ, παρά στην ασφαλιστική...
Ηρεμος ύπνος: Αξία ανεκτίμητη...:beer:

Panos1313
03/02/2010, 22:26
Με τα λεφτα σε γκαραζ, καθε φορα που θα την αφηνω εξω θα κοψοχολιαζω (και το γκαραζ ειναι χωρις φυλακα το βραδυ...). Με τα λεφτα στην ασφαλιστικη τουλαχιστον θα ξερω οτι στην χειροτερη θα περιμενω 3 μηνες να παρω τα λευτα πισω...

Τεσπα, σκουρα τα πραγματα;x

P.s. Απλα ηλπιζα οτι επειδη ειναι 600αρι θα τη γλιτωσει... ολο 1000αρι βλεπω να σηκωνουν:P

johnnyestia
03/02/2010, 22:31
Απίθανο να μην την πάρουν.

Πάντως τεχνοοικονομικά η ασφάλεια κλοπής είναι η καλύτερη λύση από την στιγμή που δεν έχεις δικό σου ασφαλή χώρο να την αφήνεις τα βράδια.

p@nos
03/02/2010, 22:40
me πιθανοθεωρια και στατιστικη παντως, δε φαινεται να τα πατε και τοσο καλα


:bigcry: :bigcry: :bigcry:

thePrince
03/02/2010, 23:02
Πάρε ιταλικό, δεν θα θέλουν να λερωθούν από τα λάδια του και θα κοιμάσαι ήσυχος...

ariona
03/02/2010, 23:16
Η καλύτερη λύση πιστεύω είναι το γκαράζ,έξω δεν μπορείς να αφήσεις ούτε παπάκι μιας και πίστευες ο τι είναι εξακόσα, και δεν θα έχεις πρόβλημα,άσε που δεν είναι και καθόλου πρακτικό το βάλε-βγάλε τι κουκούλα, ζεστό όπως θα είναι το μηχανάκι!αν και αυτή είναι που θα αρπάξουνε πρώτα....
όσοι δεν διαθέτουν δικό τους χορό είναι πρόβλημα και το γκαράζ δυστυχώς είναι μονόδρομος, κοιμάσαι όμως πιο ήσυχος,τώρα για έξω σε καφέ όσο γίνετε να έχεις και οπτική επαφή,γιατί πέρα από τα αλλα έχει γίνει τις μόδας να τι βλέπεις κάτω,άντε πιαστον μετά!!
Καλο ριζικό πάντως και καλά χιλόμετρα...:)

GhostRideR_636
03/02/2010, 23:16
καλο ειναι να βάλεις κανα συστημα σντοπισμου GPS

Tpap
03/02/2010, 23:39
Άν το μηχανάκι σου είναι στην λίστα παραγγελίας, θα στο πάρουν. Έτσι, απλά. :wave2:

Το αν θα το ρισκάρεις, είναι δικό σου θέμα.

McTalas
04/02/2010, 01:48
Αφου εισαι Ν. κοσμο, εχει ενα κλειστο γκαραζ για μοτο στην ΗΛιουπολεος και φιλολαου.
καλες τιμες και πολυ καλη λυση!

μια ασφαλεια κλοπης ειναι 600/ετος ειναι πολλα αλλα δεν εχεις και πολλα μηχανακια!!
λουκετο μην βαλεις τσαμπα θα χαλασεις την δισκοπλακα.

Panos1313
04/02/2010, 07:54
Ασφαλια κλοπης στην πρωην ING ειναι λιγοτερο απο 400 το χρονο. Παντως επειδη χτες και μονο στη σκεψη του ολο θεματος δεν κοιμηθηκα, μαλλον θα το βαλω και σε γκαραζ και ασφαλεια κλοπης... τι να κανω γαμοτο. Και απτο καλοκαιρι, αλλο σπιτι με γκαραζ απο κατω....:P

Εχει ακουστει ποτε ιστορια να το κλεβουν μεσα απο γκαραζ το βραδυ? Αμα δεν εχει φυλακα, δεν ειναι και τοσο κακη ιδεα ε?

Cpt. Haddock
04/02/2010, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos1313
Ασφαλια κλοπης στην πρωην ING ειναι λιγοτερο απο 400 το χρονο. Παντως επειδη χτες και μονο στη σκεψη του ολο θεματος δεν κοιμηθηκα, μαλλον θα το βαλω και σε γκαραζ και ασφαλεια κλοπης... τι να κανω γαμοτο. Και απτο καλοκαιρι, αλλο σπιτι με γκαραζ απο κατω....:P

Εχει ακουστει ποτε ιστορια να το κλεβουν μεσα απο γκαραζ το βραδυ? Αμα δεν εχει φυλακα, δεν ειναι και τοσο κακη ιδεα ε?

Ιστορίες ακουμε συνεχώς αλλα αν ειναι να έχεις γκαράζ, να κάνεις ασφάλεια, να το παγιδεύεις με ναρκη κατα προσωπικού, να βαλεις ενα νηστικό ροτβάιλερ διπλα και μετά πάλι να θες προζακ για να κοιμάσαι, θα έλεγα να το πουλήσεις...

:wave2:

Εχετλαίος
04/02/2010, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos1313
Εχει ακουστει ποτε ιστορια να το κλεβουν μεσα απο γκαραζ το βραδυ? Αμα δεν εχει φυλακα, δεν ειναι και τοσο κακη ιδεα ε?

Γκαράζ με φύλακα Ηλία Ζερβού, Κ. Πατήσια, 2001.
Πάω το πρωί να πάρω το παπί και έλειπε το μισό!

ermiss
04/02/2010, 08:51
Χαλαρώστε ρε, τον τρελάνατε τον άνθρωπο...

Τον βλέπω να παίρνει κουτί στο τέλος....

και να το κλέβουν ΚΑΙ αυτό :rotflmao: :rotflmao:

jp79
04/02/2010, 09:11
Εμένα το z750 απο τον νέο κόσμο το πήραν μέρα μεσιμέρι

iosif
04/02/2010, 10:18
υπαρχουν ss που δεν τα κλεβουν

τα προ του 85

BILLY FILTH
04/02/2010, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos1313
Ασφαλια κλοπης στην πρωην ING ειναι λιγοτερο απο 400 το χρονο. Παντως επειδη χτες και μονο στη σκεψη του ολο θεματος δεν κοιμηθηκα, μαλλον θα το βαλω και σε γκαραζ και ασφαλεια κλοπης... τι να κανω γαμοτο. Και απτο καλοκαιρι, αλλο σπιτι με γκαραζ απο κατω....:P

Εχει ακουστει ποτε ιστορια να το κλεβουν μεσα απο γκαραζ το βραδυ? Αμα δεν εχει φυλακα, δεν ειναι και τοσο κακη ιδεα ε?

Υπάρχει ένα γκαράζ στον παράλληλο δρόμο του πεζόδρομου έξω από το 36ο Λύκειο. Δε θυμάμαι πως λέγεται ο δρόμος.

Εγώ πάντως μιας και ήμουν της περιοχής, δε θα την άφηνα έξω. :wave2:

Anritsu
04/02/2010, 18:23
Φίλε η πιο ασφαλής λύση είναι να μην πάρεις καθόλου τίποτα . Διαφορετικά γκαραζ .

Αλλα με 30-40 εβρα το μήνα πας κανα 500αρι το χρόνο φυλάσσοντας μια μηχανή που σε 2 βαριά 3 το πολύ χρόνια δεν θα πιάνει ούτε τα μισά της αρχικής αξίας και εσύ θα έχεις δώσει και αλλά τόσα για γκαράζ και ασφάλειες . Σκούρα τα πράγματα αν δεν περισσεύουν φράγκα ..

:wave2:

Panos1313
04/02/2010, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Φίλε η πιο ασφαλής λύση είναι να μην πάρεις καθόλου τίποτα . Διαφορετικά γκαραζ .

Αλλα με 30-40 εβρα το μήνα πας κανα 500αρι το χρόνο φυλάσσοντας μια μηχανή που σε 2 βαριά 3 το πολύ χρόνια δεν θα πιάνει ούτε τα μισά της αρχικής αξίας και εσύ θα έχεις δώσει και αλλά τόσα για γκαράζ και ασφάλειες . Σκούρα τα πράγματα αν δεν περισσεύουν φράγκα ..

:wave2:

Αυτο το σεναριο δεν παιζει, γιατι η εναλλακτικη ειναι να παρω αυτοκινητο, αρα δεν υπαρχει εναλλακτικη :cool:

Τα φραγκα δεν περισσευουν, αλλα δεν κινδυνευω κιολας. Οποτε πρωτο εξαμηνο με γκαραζ+ασφαλεια κλοπης και μετα βλεποντας και κανοντας :confused:

Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια

camen
04/02/2010, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos1313
Αυτο το σεναριο δεν παιζει, γιατι η εναλλακτικη ειναι να παρω αυτοκινητο, αρα δεν υπαρχει εναλλακτικη :cool:

Τα φραγκα δεν περισσευουν, αλλα δεν κινδυνευω κιολας. Οποτε πρωτο εξαμηνο με γκαραζ+ασφαλεια κλοπης και μετα βλεποντας και κανοντας :confused:

Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια

Αν την βαζεις γκαραζ μην κανεις κλοπης .Αυτη ειναι η ΔΙΚΗ μου γνωμη...
Αρκει εκει που πηγαινεις για καφε να την προσεχεις λιγο και να μην την μοστραρεις πολυ...:wave2:

TheFace
04/02/2010, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
λουκετο μην βαλεις τσαμπα θα χαλασεις την δισκοπλακα.

Δεν το πιασα αυτο... τι εννοεις ακριβως?

Μηπως το βαρος του λουκετου που κρεμεται στο δισκο or what? :confused:

camen
04/02/2010, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Δεν το πιασα αυτο... τι εννοεις ακριβως?

Μηπως το βαρος του λουκετου που κρεμεται στο δισκο or what? :confused:

Kαποια φορα θα το ξεχασει στο δισκοφρενο,θα κανει να φυγει και θα φαει μια ωραιοτατη σαβουρα ή στην καλυτερη θα στραβωσει την δισκοπλακα...
Ολοι το παθαινουμε αργα ή γρηγορα...
:wave2:

TheFace
04/02/2010, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Kαποια φορα θα το ξεχασει στο δισκοφρενο,θα κανει να φυγει και θα φαει μια ωραιοτατη σαβουρα ή στην καλυτερη θα στραβωσει την δισκοπλακα...
Ολοι το παθαινουμε αργα ή γρηγορα...
:wave2:

Αν και εχεις "δικιο" σ' αυτο που λες (την εχω πατησει κι εγω δυο φορες:p ) δεν νομιζω οτι εννοει αυτο ο φιλος, γιατι ακομα κι ετσι καλυτερα να χασεις μια δισκοπλακα παρα ολο το μηχανακι... νομιζω! :wave2:

ΥΓ. Γι' αυτη τη περιπτωση παντως, υπαρχουν κατι σαν "κορδονια" που πιανουν δισκο-μανετα και σου υπενθιμιζουν οτι δεν εχεις βγαλει το λουκετο μολις αναιβεις στη μηχανη

bentouza
05/02/2010, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ιστορίες ακουμε συνεχώς αλλα αν ειναι να έχεις γκαράζ, να κάνεις ασφάλεια, να το παγιδεύεις με ναρκη κατα προσωπικού, να βαλεις ενα νηστικό ροτβάιλερ διπλα και μετά πάλι να θες προζακ για να κοιμάσαι, θα έλεγα να το πουλήσεις...

:wave2:

λυθηκα...:bigcry:

KostasA
05/02/2010, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αν την βαζεις γκαραζ μην κανεις κλοπης .Αυτη ειναι η ΔΙΚΗ μου γνωμη...
Αρκει εκει που πηγαινεις για καφε να την προσεχεις λιγο και να μην την μοστραρεις πολυ...:wave2:


καλά έτσι έλεγα και εγώ και έιχα το ωραίο μου γκαράζ και συναγερμούς και λουκέτα και την πήραν μέρα μεσημέρι απο την δουλειά μου. Το όπου πας να την βλέπεις είναι λίγο αδύνατον ώς και δεν παίζει καθόλου εκτός αν δεν πάς πουθενά και την έχεις στο σαλόνι!!!!

Η ασφάλεια κλοπής που λέει ο φίλος είναι η καλύτερη λύση για την Ελληνική πραγματικότητα.

TOLISTOLAROS
05/02/2010, 13:56
Ασφάλεια κλοπής το καλύτερο.Είτε στην άι εν τζι, είτε στην ιντεραράπικαν,όπου θες.Τουλάχιστον θα πάρεις μέρων των χρημάτων πίσω.
Συμβουλή: κοίτα πρώτα τα οικονομικά σου αν σε παίρνει για SS.Η αγορά είναι το λιγότερο:η χρήση,συντήρηση,φύλαξη είναι αυτό που καίει.
Είναι που είναι ακροβό χόμπι τα μηχανάκια,τα SS είναι άστα να πάνε...

Antwnis
05/02/2010, 16:26
1. Κάνεις μια ασφάλεια κλοπής.
2. Βαζεις κουκούλα. (και να στην κλέψουν μια στο τόσο, 15 ευρώ κάνει)
3. Βάζεις ένα καλό συναγερμό.
4. Τη δένεις με καλή "κουλούρα" από σταθερό σημείο (εν ανάγκη πάκτωσε ένα πέταλο για να την περνάς)
5. Βάζε κλειδαρια δισκόφρενου με το χρωματιστό κορδονάκι για να μην ηεχαστείς.
6. Κλειδώνεις πάντα το τιμόνι.

Θεωρητικά, έχεις εξασφαλίσει ότι ΔΕΝ είναι καθόλου εύκολο να κλαπει καθώς και αν ου μη γένητο συμβεί κάτι τέτοιο, θα αποζημιωθείς.

Αυτά μπορεί να κάνει κανείς στην Αθήνα.

100% σίγουρος οτι δεν θα σε κλέψουν δεν μπορείς να είσαι ποτε και πουθενά.



:beer:

k6 black
06/02/2010, 17:12
φιλε γκαραζ οπως και δηποτε...οτι ασφαλεια και να χεις ολα τα λεφτα δεν θα τα παρεις και οταν στη παρουν θα πονεσεις....στο καφε ποτο επελεξε καποια μαγαζια που να μπορεις να πηγαινεις με τη μοτο και να ειναι ασφαλη...αλλιως μην πας με τη μοτο κριμα ειναι....τα κλεφτρονια δεν πιστευουν πουθενα...