PDA

View Full Version : Michellin, Pirelli, Continental ή Dunlop? (για cbf 125)



mreth
04/02/2010, 10:58
Καλημέρες!!!

Ήρθε επιτέλους ο καιρός να αλλάξω λάστιχα. Οι βροχές παραμονεύουν τώρα που χειμώνιασε κι εγώ δεν αισθάνομαι πολύ βολικά με τα νάυλον TVS...

Oι προτεινόμενες διαστάσεις από τη Honda είναι:
Front: 80/100 R17 46P
Rear: 100/90 R17 55P

Καθότι δεν έχω επιλογές, οι διαστάσεις στις οποίες κατέληξα είναι:
Front: 90/80 R17
Rear: 110/80 R17
Σε αυτές, οι επιλογές μου είναι οι εξής:
1. Micellin Pilot Sporty
1. Pirelli MT75
3. Continental ContiGO!
4. Dunlop D103

Έχει κάποιος (με αντίστοιχου κυβισμού μοτοσυκλέτα) εμπειρία από κάποιο από τα παραπάνω ελαστικά; Με ενδιαφέρει κυρίως το καλό κράτημα σε όλες τις καιρικές συνθήκες (ένα παραπάνω σε βρεγμένο οδόστρωμα) και να ζεσταίνονται γρήγορα, καθώς η βασική μου καθημερινή διαδρομή από το σπίτι στη δουλειά είναι σχετικά μικρή (Βύρωνας-Σύνταγμα). Οι δείκτες φόρτωσης και ταχύτητας διαφέρουν ελάχιστα σε κάθε ένα από τα παραπάνω ελαστικά, τα πιο κοντινά σε αυτά που προτείνει ο κατασκευαστής είναι τα Continental, αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό.

Όλες οι γνώμες δεκτές και ευπρόσδεκτες!!

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!!!

Υ.Γ. Έχω δει τα υπάρχοντα topic με αντίστοιχο θέμα, αλλά ήθελα να μου απαντήσουν οι γνώστες συγκεκριμένα για αυτές τις μάρκες...

arazw.ara.zw
05/05/2010, 08:07
ολες οι επώνυμες εταιρίες βγάζουν καλά ελαστικά.Συγκεκριμένα το cbf έχει περίεργες διαστάσεις ελαστικών.Η honda στο εγχειρίδιο της λέει πως το μηχανάκι έρχεται με τα continenetal contiGO
ένα αρκετά καλο crossply ελαστικό χωρίς ιδιαίτερες διαφορές απο τον ανταγωνισμό.
Οι διαστάσεις του cbf υπάρχουν στη γκάμα της continental και όποιος θέλει να τα παραγγέιλει μπορεί να ζητήσει απο τη μοτοδυναμική τους παρακάτω κωδικούς
4019238448931 για το μπροστινό 80/100-17
4019238448856 για το πίσω 100/90-17.
οι διαστάσεις αυτές δεν φαίνονται στο site της continental γιατί τις φοράει μονο το συγκεκριμένο μηχανακι οπότε αν θέλουμε τις συγκεκριμένες διαστάσεις τα contigo είναι μονόδρομος.\
Προσωπικά τα έχς παραγγείλει αλλα εναλλακτικά όποιος θέλει pirelli μπορει να παραγγέιλει τα mt-75 σε διαστάσεις 90/80-17 και 110/8-17.Αν ψαχτείτε λίγο στο νετ ίσως βρείτε στοκ από αγγλια σε μπροστινό μτ75 τηνoriginal διάσταση 80/100-17 αλλα τα συγκεκριμένα λάστιχα είναι αρκετά παλιά. Θεωρώ πάντως πως τα contigo είναι εντιμότατα λάστιχα και επειδη δεν είμαι υπέρ της αλλαγής διάστασης στα ελαστικά πως είναι η καλύτερη επιλογή!