PDA

View Full Version : ακουω ενα μεταλλικο ηχο



TARAXIAS
02/06/2005, 17:26
Αμα μπορει κανεις να βοηθησει γιατι παει να με τρελανει. Στις 5500-6000 και οχι παντα ακουω ενα μεταλλικο ηχο (ντριιιιιν) και δεν ειναι τα καγκελα και ουτε η μασκα, εχω δει ολες τις βιδες και αυτες μια χαρα, το εχω παει εκει που το αγορασα και δεν ακουνε τιποτα, λετε να βλεπω φαντασματα? Α και κατι αλλο αυτη η τηλεειδοποιηση της suzuki 2 φορες μου εχει κολησει ειναι για πεταμα?

makaronachis
02/06/2005, 22:35
Κι εγώ τον ακούω....Δεν ξέρω αν σε βοήθησα!

TARAXIAS
06/06/2005, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από makaronachis
Κι εγώ τον ακούω....Δεν ξέρω αν σε βοήθησα!


exeis kanei tipota to exeis paei na to deis, soy exoyn pei tipota gia ayto?

maverick26
17/06/2005, 15:34
Νικο ακούς τιποτα:beer:

Grammarios
20/06/2005, 11:48
ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ...ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΤΑ ΣΦΙΞΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΥΝΤΟΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ 5500RPM.;)

sallako
20/06/2005, 21:38
Εγω σημεερα ανακαλυψα απο που ηταν το ντριιιν (θορυβος) στη δικια μου.
Εκει που ενωνουν τα δυο καγκελα(ψυγειο μερια,κεντρο) .Εχει κατι σαν παξιμαδι?αναμεσα στα δυο καγκελα. Αυτο δεν ηταν αρκετα μεγαλο για να σφηνωσει.Στριμωξα κατι προχειρα και σταματησε οθορυβος.

makaronachis
20/06/2005, 23:58
Sallako και grammarie,τι κάγκελα έχετε;Έχω της givi και υποψιάζομαι οτί είναι υπεύθυνα για τους κραδασμούς που κάνει η μηχανή μου.

Grammarios
21/06/2005, 09:33
ΕΓΩ ΕΧΩ GIVI ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΑ ΦΤΑΙΝΕ.

gollum
22/06/2005, 09:21
HEPCKO + BECKER και καθαρισατε...!!!

sallako
22/06/2005, 09:51
Τα δικα μου παντως givi δεν ειναι και δε το εδωσα και τοσο σημασια.Μου ειπαν οτι ειναι, ειδικα και μονο για αυτη την μηχανη.
Αλλα δε μπορω να καταλαβω.Λογικα και givi να ειναι ,υποτιθετε ταιριαζουν στον συγκεκριμενο τυπο μηχανης.Απο την στιγμη που αυτα εφαρμοζουν στα μεταλικα μερη της μηχανης αυτο το πραμα δε κουνιετε με τιποτα.Αρα γιατι να φταιει η μαρκα?
Το μονο σημειο ισως ειναι αυτο που ειπα πιο πανω και που δημιουργουσε το προβλημα στη δικια μου.Δε ξερω.

Grammarios
22/06/2005, 14:27
ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΙΣΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΔΙΑΦΩΤΗΣΩ ΑΝ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ ΚΑΛΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΣΥΝΤΟΝΙΖΟΝΤΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΙΔΙΟΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΠΟΙΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΜΕΡΟΥΣ ΤΗΣ ΜΑΧΑΝΗΣ...

Vezouvios
24/06/2005, 20:01
Λοιπον επειδη το προβλημα ειναι γνωστο,υπαρχουν 2 η μαλλων 3 λυσεις στο προβλημα σας σχετικα με τα καγκελα..
1)λυση ειναι να βαλετε λιγο σιλικονι αναμεσα στα καγκελα εκει στο ενωμα πισω απο το ψυγειο(αυτο εκαν και εγω) και τελοςτο τριγγγγγγγγ
2)πηγαινετε σε εναν σιδερα να φαει το μποσικο (τροχισμα και μικραινει η αποσταση στο ενωμα)
3)και φαρμακερο Πεταχτε τα σιδερα....καλο ε????

Innersense
01/09/2005, 21:38
Ενώ είχα διαβάσει το thread και το προσπέρασα γιατί δεν είχα μέχρι τώρα πρόβλημα, η μάστιγα χτύπησε και εμένα...

Τα κάγκελα τοποθετήθηκαν ως δώρο από τον μαγαζάτορα (χωρίς να έχω ψάξει δηλαδή την αγορά) και για τα πρώτα χιλιόμετρα δεν παρουσίασαν κανένα πρόβλημα (στρώσιμο γαρ και λειτουργιά με ανώτατο όριο τις 5000rpm για τα πρώτα χιλιόμετρα).

Το φαινόμενο δεν γίνεται αντιληπτό σε χαμηλές στροφές παρά μόνο σε 5000 και άνω και στην αρχή άνετα μπορεί κανείς να μπερδευτεί και να νομίζει ότι συμβαίνει κάτι με το μοτέρ. Επιπλέον σε μεγάλης διάρκειας βόλτες όπου η χρήση του κινητήρα είναι παρατεταμένη στις εν λόγω στροφές, τα χέρια κουράζονται χαρακτηριστικά αφού ο συντονισμός μεταφέρεται και στο τιμόνι.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ το γεγονός (ειδικά αφού λογικά θα το γνωρίζουν οι μαγαζάτορες και θα τους είναι πολύ πιο εύκολο να το έλυναν κατευθείαν από την τοποθέτηση παρά να καθόμαστε να λύνουμε να βάζουμε σιλικόνη -σκέφτομαι και θερμόκολα ίσως- και να τα ξαναδένουμε. By the way, οι στηρίξεις πάνω στο πλαίσιο πως λύνονται;)

Τι να πω ρε γαμώτο με συγχύζει το σκηνικό γιατί παίρνεις ένα ολοκαίνουργιο γιαπωνέζικο μηχανάκι που λειτουργεί σαν βελούδο και ο πρώτος έλληνας που θα στο αγγίξει στο γαμάει... Διαβάζω τα post που γράφουν κατά καιρούς παιδιά για τοποθετήσεις συναγερμών με επώδυνα αποτελέσματα και φρικάρω...)

Αν δεν το κάνει μόνος του κάτι κανείς τελικά με μεράκι και αγάπη για το μηχάνημα του δεν υπάρχει ελπίδα...

Εγκυκλοπαιδικά, για υποψήφιους αγοραστές ακολουθεί φωτογραφία με τα εν λόγω κάγκελα.


22890

double_p
14/10/2005, 11:43
Χαιρετώ ολους τους συμμετέχοντες στο forum του moto.gr. Ειμαι κι εγώ (εδω και ενα περιπου μήνα) κατοχος ενος V-strom 650 και διαβάζω τις συζητησεις σας με μεγάλο ενδιαφέρον. Εχω βρει αρκετά θέματα που βοηθούν τον νεο αγοραστή να κατευθυνθεί σε σωστές τεχνικές λυσεις για την μηχανή του. Θελοντας να συνδράμω λιγο κι εγω, σκέφτηκα να σας ενημερώσω για την τοποθέτηση ποδιάς sw-motech σε καγκελα Givi. Δεν ξερω αν ειναι ο σωστός χωρος γι αυτην την ενημέρωση, αλλά ... θα μαθω κι εγώ με τον καιρό !!!
Αν και η συγκεκριμένη τοποθέτηση δεν προβλέπεται απο τον κατασκευαστή της ποδιάς, με καποια ... Ελληνική παντέντα στην προσαρμογή της στα καγκελα,τελικά έγινε! (επισυνάπτω φωτό)

Το τελικό αποτέλεσμα αποδεκτό ( κατα την γνώμη μου), και συν τοις άλλοις περιορίζεται σημαντικά, έως εξαλείφεται και ο ενοχλητικός συντονισμός που προκαλειται στις 5500-6000 rpm απο τα κάγκελα Givi.
Πιθανον λογω του οτι "δένει" μεσω της ποδιάς ο συνδεσμος στα κάγκελα με το πλαισιο της μηχανής.
Ευχαριστώ για την φιλοξενία.


26178

double_p
14/10/2005, 11:46
Και καποιες άλλες φωτό..


26179

double_p
14/10/2005, 11:47
... και τελευταια!


26180

x-rider
14/10/2005, 12:03
ΚΑΛΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ & στιβαρο



Α, και καλως ορισες:wave2:

OldMan
14/10/2005, 12:34
:look: :confused: :look:

Ρε φίλε double-p...

(Και με το μπαρδόν, δηλαδή....)

Την ποδιά στο V-Strom , ΓΙΑΤΙ την έβαλες ???

double_p
14/10/2005, 12:58
Καλή ερώτηση... Μάλλον για να μην ζηλεύω τα ... Transalp !!!:)

OldMan
14/10/2005, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από double_p
Καλή ερώτηση... Μάλλον για να μην ζηλεύω τα ... Transalp !!!:)

:lol: :rotflmao: :lol:

Ορθότατη κίνησις !!!

Να σΕ πω...

Βάλε και χούφτες (με bucksters) για να την βγαίνεις και στα TDM !!!

:wave2: :beer: :wave2:

zoudis
14/10/2005, 16:21
Kalws orises file double-p !!! :beer:

Kali h podia, prototiph 8a elega, alla den brisko ton logo gia kapoion na ti balei re file....

Oxi oti einai la8os :nono: apla den briskw ton logo...

Allo pou eimai psiras me tin ka8ariothta kai se ekeino to shmeio mazeuei prama kai me auti tin podia kaneis tin zwh sou dyskoloterh...Kai den prostateuei kai tipota (ma tipota).

Anyway, den exei shmasia ! Kalws hl8es, kales boltes kai oti 8es rwta edw mesa :winka:

Kapoios talaipwros 8a se boh8hsei :lol: It works, ego exw pri3ei olo to kosmo :lol: :rotflmao:

:wave2:

suzukimaniac
05/06/2006, 00:39
καλως ορισες και απο μενα double_p και κατευθειαν στο ψητο με μια ερωτηση για την ποδια..Εχω και γω καγκελα Givi, τωρα τελευταια ακουω και εγω αυτον τον περιφημο θορυβο στις συγκεκριμενες στροφες και δεν ξερω τι να κανω...Σκεφτομαι και να βαλω και την ποδια, σαν την δικια σου, τωρα που βγηκε και σε μαυρο...Ηθελα να ρωτησω λοιπον, τι πατεντα θα κανω για να την στηριξω και που μπορω να απευθυνθω? γιατι για να το κανω μονος μου μαλλον θα τρυπησω κανα ψυγειο....Ευχαριστω!

TARAXIAS
05/06/2006, 10:36
τελικα ο ηχος ηταν απο το διπλο σταντ, δεν το ειχαν σφιξει καλα

double_p
05/06/2006, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από suzukimaniac
καλως ορισες και απο μενα double_p και κατευθειαν στο ψητο με μια ερωτηση για την ποδια..Εχω και γω καγκελα Givi, τωρα τελευταια ακουω και εγω αυτον τον περιφημο θορυβο στις συγκεκριμενες στροφες και δεν ξερω τι να κανω...Σκεφτομαι και να βαλω και την ποδια, σαν την δικια σου, τωρα που βγηκε και σε μαυρο...Ηθελα να ρωτησω λοιπον, τι πατεντα θα κανω για να την στηριξω και που μπορω να απευθυνθω? γιατι για να το κανω μονος μου μαλλον θα τρυπησω κανα ψυγειο....Ευχαριστω!

Καλημέρα κι απο μενα. Η στηριξη της ποδιας στην κατω και πισω πλευρά (δευτερη φωτο) ειναι η προβλεπόμενη απ τον κατασκευαστή της ποδιάς.
Πάνω στα καγκελα τοποθετηθηκαν δυο σφικτήρες ( αγγλικού τύπου νομιζω λέγονται.. ) με πιο μακριές βιδες απο τις κανονικές, ωστε η ποδιά να βιδωσει στην προέκταση του πάσου της βιδας.
Κατω απ τον σφικτήρα τοποθετήθηκαν λαστιχα ( σαμπρέλας) για ... προληπτικούς λογους !!!
Η δουλειά ειναι σχετικά ευκολη και νομιζω οτι μπορει να την κανει αυτός που θα τοποθετήσει την ποδιά..

Αν ομως βάζεις την ποδιά μονο και μονο για τον περιορισμό του συντονισμού, θα προτεινα πρωτα να βρεις την αιτία.

Σ εμενα παρουσιάστηκε εκ των υστέρων τριγμος που τελικά σταματησε με σφιξιμο του κινητήρα.

Και το κεντρικό σταντ μπορει να φερει τριγμους οπως αναφερει και ο TARAXIAS.

Καλή τύχη..
:wave2:

mitsos75
05/06/2006, 11:43
σφιξιμο του κινητήρα ?

:confused:

double_p
05/06/2006, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από mitsos75
?

:confused:

Τιποτα περισσοτερο απ οτι προβλέπει το service manual. Για την ακριβεια σφιξιμο των βιδών που "δενουν" τον κινητηρα στο πλαισιο..

mitsos75
05/06/2006, 12:07
Aπο χ8ες ακουω κι εγω εναν μεταλικο ηχο, που δεν ειναι απο τον συντονισμο που κανουν τα καγκελα στις 5000 rpm. Aκουγεται σαν να εχει ξεβιδωσει κατι...


Τιποτα περισσοτερο απ οτι προβλέπει το service manual. Για την ακριβεια σφιξιμο των βιδών που "δενουν" τον κινητηρα στο πλαισιο..

Εχω κανει 2500 km ειναι λογικο να θελουν σφιξιμο οι εν λογω βιδες?

double_p
05/06/2006, 12:27
Συμφωνα με το manual σφιξιμο βιδών και παξιμαδιών γίνεται στα 1000 χλμ και καθε 6000 χλμ που αλλαζονται λαδια..
Αν δεν έγινε στα 1000 χλμ ( ή αν έκανες πολλά χλμ σε χωμα :smilea: ) πιθανον να χρειαζεται έναν έλεγχο..

Απλά ιδέα δινω, ε ????

mitsos75
05/06/2006, 12:32
8α το ψαξω στο συνεργειο και θα ενημερωσω..

deminio11
24/06/2006, 12:03
kalimera se olous

Eixa paei kai ego kai agorasa kagela Kappa apo gnosto magazi sti lenorman sto opoio ta topothetisan kiolas .

Ta kagela trizan apo tin proti stigmi .

Esteila gramma stin Kappa rotontas tous an exei dimiourgithei xana tetoio provlima .
H apantisi itan amesi kai me parakinisan na pao sto magazi moto market sti SYGROU kai vrika ena palikari to gianni o opoios pragmatika prospathise na vrei to provlima .

Stin arxi koitaxame ton apostati kai stin sinexeia ta kagela mipos itan raismena

Loipon gia na min polilogo to apotelesma itan to exis .

1 Eleipe o apostatis pou bainei mesa i vida .
Diladi i vida itan perasmeni xiris apostati .
Den milao gia ton apostati pou enonei ta dio kagela alla afton pou pernaei mesa i vida .:mad:

2 :Sta vstrom iparxoun 2 typoi gia to 650 kai to 1000

Oi mages ekei mou evalan gia to 1000 opote den kathotan kala kai logo tou oti o apostatis tis vidas elipe apo to poli sfiximo kontepsa na stravoso ta kagela .

O sintonimos itan toso entonos pou pernage kai sto timoni.:mad:

To apotelesma einai to exis oti evgala ta kagela kai ta exo spiti logo tou oti eimai kai arketa nevrikos kai me enoxlouse o thorivos.

Einai pantos krima kai xeftila na to paizoun oloi mastorantzes kai na kanoun topothetiseis se pragmata pou den xeroun

kati prepei na ginei me afto to thema stin ellada .

Den borei na perneis mia mixani pou doulevei san diamanti kai sta xeria tou kathe kanivalou na metatrepete se skoupidi :mad:

A kai kati allo .

Otan agorasete kati einai protimotero na to vlepete prota kai meta na to topothetoun .

Emena mou eipan tha valoume kagela kappa alla den ta eida pote .

Ta eida mono otan itan eidi forremena.

Gi'afto to logo prosoxi megali .

Tora psaxno na vro kapion apostati .

H kappa den to dinei san antalaktiko mipos xerei kanis pou tha vro ?


filika deminio

Vstrommer71
24/06/2006, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:look: :confused: :look:

Ρε φίλε double-p...

(Και με το μπαρδόν, δηλαδή....)

Την ποδιά στο V-Strom , ΓΙΑΤΙ την έβαλες ???
Οριστε κυριε παλιανθρωπΑ?

:a1: :a21: :a016:


52985

Innersense
24/06/2006, 16:25
οχι ρε φίλε!!!

τι κάνει εκεί ξάπλα το μωρό σου;

κουράστηκε και την έπεσε για ένα γρήγορο υπνάκο;

ωραίος!!!

kakofonixx
15/08/2006, 23:50
Ξεθαβω το συγκεκριμενο θεμα για να μην ανοιγω αλλο....
Λοιπον... Ακουω και εγω ενα θορυβο σε συγκεκριμενο ευρος στροφων, κατα τη λειτουργια του κινητηρα... :uplate:

Συγκεκριμενα: Το vstrom μου ειναι 650 με ABS, 1,5 περιπου μηνος με 2500 χλμ.
Αυτο που ακουω ειναι ενας θορυβος - οχι μεταλλικος, σαν τριξιμο ειναι πιο πολυ - στις 5200-5500 στροφες.
Προφανως κατι συντονιζει.
Και μαλιστα μου φαινεται οτι ακουγεται πολυ κοντα στον πινακα οργανων.
Μετα το service των 1000 χλμ. δεν ακουγοταν τιποτα. Περιπου τα τελευταια 500 χλμ μου ακουγεται, αλλα το αμελησα λογω των ημερων.
Το θεμα ειναι οτι δεν εχω βαλει καγκελα στη μηχανη, ουτε κεντρικο σταντ, που ειναι και τα πιθανοτερα αιτια συντονισμου... :bigcry:

Εχει αντιμετωπισει κανεις τιποτα αντιστοιχο?

Respect
23/08/2006, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TARAXIAS
τελικα ο ηχος ηταν απο το διπλο σταντ, δεν το ειχαν σφιξει καλα :lol: :beer:

Respect
23/08/2006, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Οριστε κυριε παλιανθρωπΑ?

:a1: :a21: :a016: AAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!:a53: :a53: :a53:


58870

giatou
24/08/2006, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx

Και μαλιστα μου φαινεται οτι ακουγεται πολυ κοντα στον πινακα οργανων.
Εχει αντιμετωπισει κανεις τιποτα αντιστοιχο?

θα σου πω αλλα μην γελασεις....
ποσα κλειδια εχεις στο μπρελοκ που εχεις και το κλειδι της μηχανης???
(εγω παντως προειδοποιησα να μην γελασεις....)
ειχα και εχω συντονισμο σε συγκεκριμενες στροφες απο τον πινακα οργανων και μετα διαπιστωσα οτι ηταν τα υπολοιπα 3 κλειδακια (χωρια αυτο της μηχανης) και ο συναγερμος που ειχα στο μπρελοκ.....

μπορει να φαινεται αστειο αλλα και γω τρομαξα λιγο στην αρχη.....

:D :smilea: :beer:

kakofonixx
24/08/2006, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από giatou
θα σου πω αλλα μην γελασεις....
ποσα κλειδια εχεις στο μπρελοκ που εχεις και το κλειδι της μηχανης???
(εγω παντως προειδοποιησα να μην γελασεις....)
Πως??:lol: :lol: :lol:

:D


Αρχικά δημιουργήθηκε από giatou
ειχα και εχω συντονισμο σε συγκεκριμενες στροφες απο τον πινακα οργανων και μετα διαπιστωσα οτι ηταν τα υπολοιπα 3 κλειδακια (χωρια αυτο της μηχανης) και ο συναγερμος που ειχα στο μπρελοκ.....

μπορει να φαινεται αστειο αλλα και γω τρομαξα λιγο στην αρχη.....

:D :smilea: :beer:

Περα απο την πλακα το σκεφτηκα και εγω αυτο, αλλα μαλλον δεν ειναι...
Πηγαινοντας με αυτες τις στροφες επιασα το μπρελοκ με τα κλειδια και ο θορυβος εξακολουθουσε να ακουγεται... :rolleyes:
Ασχετο: δεσμοφυλακας εισαι και εχεις τοσα κλειδια στο μπρελοκ? :rotflmao: :wave2:

giatou
25/08/2006, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
Ασχετο: δεσμοφυλακας εισαι και εχεις τοσα κλειδια στο μπρελοκ? :rotflmao: :wave2:

θα μπορουσα....δεσμοφυλαω την καλη μου με αυτα τα κλειδια αλλωστε!!!!
εχουμε και λεμε...
κλειδι μηχανης,κλειδι βαλιτσας,κλειδακι κλειδαριαριας δισκοφρενου,κλειδι κουλουρας,τον συναγερμο.....και την προσευχουλα μου καθε βραδυ να βρω την μπουμπου το επομενο πρωι εκει που την αφησα!!!!
γιατι εκει που μενω.....(κεντρο θεσσαλονικης) μαλλον μονο η προσευχη με σωζει...
αντε μη με ματιαζω και γινει καμια στραβη....

costaeu4
30/08/2007, 17:24
Αλλη περίπτωση που έτυχε σε 'μενα... Μεταλλικό τρίξιμο... Δεν το έβρισκα.

Με διαφώτισε συμφορουμίτης από mybike.

Απορώ πως το εντόπισε αμέσως ο άτιμος...

Ήταν... ο πίρος που ασφαλίζει τον αναβολέα του συνοδηγού...

Τον ασφάλισε σωστά ο μάστορας στο σέρβις και εξαφανίστηκε ο ήχος !
:beer:

Respect
30/08/2007, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από costaeu4
Αλλη περίπτωση που έτυχε σε 'μενα... Μεταλλικό τρίξιμο... Δεν το έβρισκα.

Με διαφώτισε συμφορουμίτης από mybike.

Απορώ πως το εντόπισε αμέσως ο άτιμος...

Ήταν... ο πίρος που ασφαλίζει τον αναβολέα του συνοδηγού...

Τον ασφάλισε σωστά ο μάστορας στο σέρβις και εξαφανίστηκε ο ήχος !
:beer: Τι είναι ο αναβολέας; :confused:

GEORGE RS
01/09/2007, 21:19
sos παιδια και εγω ακουω αυτον το θορυβο στις 5100 εχω λυσει πλαστικα εμπρος οργανα,ζελατινα αλλα τιποτα ακομα.εχω μια υπονεια οτι ειναι η κορνα αυριο θα τη λυσω και θα δω τα αποτελεσματα

Nikoskazer2000
02/09/2007, 02:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από TARAXIAS
Αμα μπορει κανεις να βοηθησει γιατι παει να με τρελανει. Στις 5500-6000 και οχι παντα ακουω ενα μεταλλικο ηχο (ντριιιιιν) και δεν ειναι τα καγκελα και ουτε η μασκα, εχω δει ολες τις βιδες και αυτες μια χαρα, το εχω παει εκει που το αγορασα και δεν ακουνε τιποτα, λετε να βλεπω φαντασματα? Α και κατι αλλο αυτη η τηλεειδοποιηση της suzuki 2 φορες μου εχει κολησει ειναι για πεταμα?

Συνήθησέ τον...μάλλον :rolleyes:

costaeu4
03/09/2007, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Τι είναι ο αναβολέας; :confused:

Ο αναβολέας είναι αυτά που λέμε μαρσιπιέ (εκεί που πατάει το πόδι του αναβάτη και του συνοδηγού).

Τσέκαρε τους πίρους που ασφαλίζουν τα μαρσιπιέ του συνοδηγού... Μπορεί να χρειάζονται ασφάλιση... Εάν ναι τότε θα σου τρίζει ολόκληρο το μαρσιπιέ...

Respect
03/09/2007, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από costaeu4
Ο αναβολέας είναι αυτά που λέμε μαρσιπιέ (εκεί που πατάει το πόδι του αναβάτη και του συνοδηγού).

:beer: :beer:

Corruptor
08/10/2007, 22:39
Παιδιά εγώ πρόσφατα την ξάπλωσα κάτω την κακομοίρα την μηχανούλα μου! :bigcry:
Να ναι καλά και οι τρομεροί ελληνικοί δρόμοι που με τη γλίτσα που μαζεύουν μετατρέπονται σε σίγουρες παγίδες για εμάς τους δίτροχους. Το αστείο είναι δε, ότι η γλίτσα αυτή προέρχεται αρκετές φορές απο τα μικρά τροχοφόρα, εκείνα με τα βουρτσάκια που σκοπό έχουν να "καθαρίζουν" τους δρόμους... Τέλος πάντων, αυτό είναι ένα άλλο θέμα...
Με 15-20 χλμ που πήγαινα στρίβοντας αριστερά στη διασταύρωση, ήταν αρκετά να γίνει το κακό και εφόσων ίσχυαν οι ανωτέρω συνθήκες...
Έπεσα με την αριστερή μεριά, και πριν περίπου 1 εβδομάδα, αλλά το θέμα είναι ότι χθες άρχισα και εγώ να ακούω τρίξιμο στις 5100 - 5300 στροφές που μου φαίνεται ότι προέρχεται από το εμπρός μέρος κάτω από το τιμόνι και τον πίνακα οργάνων.. Λες και κάτι ετοιμάζεται να σπάσει ακούγεται αλλά σίγουρα δεν πρέπει να είναι έτσι αφού μετά την... σούπα μου η μηχανή δεν είχε πάθει το παραμικρό μηχανικό πρόβλημα..
Τί να είναι τότες???
:eyepop: :eyepop:

GEORGE RS
26/11/2007, 15:18
kapio neo gia to thorivo:confused: :confused:

Corruptor
27/11/2007, 13:50
Αν ρωτάς εμένα φίλε μου, οχι.
Απλά έμαθα να ζω με αυτόν. Άνοιξα και ξεχωριστό thread αλλά δεν έλαβα απαντήσεις ίσως γιατί μπορεί να είναι οτιδήποτε.
Στο επόμενο service ίσως μου το βρούνε...
Ίδωμεν! :smilea:

OldMan
27/11/2007, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από costaeu4
Ο αναβολέας είναι αυτά που λέμε μαρσιπιέ
Το οποίο προφανώς βγαίνει από τον μάρσιπο ...:winka:

kalesin
27/11/2007, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το οποίο προφανώς βγαίνει από τον μάρσιπο ...:winka:


οταν ειναι μικρο μπαινει εκει

μετα απογαλακτιζεται, στρωνει χαρακτηρα, αποκταει εμπειριες, το διωχνει κ η μανα του απο το απιτι γιατι της τα εχει πρηξει κ γινεται χρησιμο στην κοινωνια. Μπορει δηλαδη να ξυνεται με την ησυχια του σε πιστες κ δρομους

μεχρι ομως να μεγαλωσει να τα κανει ολα αυτα, το λεμε μαρσιπιε


μα τιποτα πια δεν ξερεις;

:confused:

Respect
27/11/2007, 21:21
:uplate: :uplate: :uplate: