PDA

View Full Version : Supersport Fans - 28 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2010 - ΜΕΓΑΡΑ



klepstrat
03/02/2010, 14:59
Η λέσχη SUPERSPORT FANS CLUB διοργανώνει
ολοήμερο Track Day στην πίστα των Μεγάρων
την Κυριακή 28/02/10.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

- 08:30 : ΕΝΑΡΞΗ
- 08:30 - 09:30 : ΕΙΣΟΔΟΣ ΤΩΝ ΑΝΑΒΑΤΩΝ ΑΝΑ GROUP ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ
- 13:00 - 13:30 : ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
- 13:30 - ΕΩΣ ΤΗΝ ΔΥΣΗ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ : ΕΙΣΟΔΟΣ ΤΩΝ ΑΝΑΒΑΤΩΝ ΑΝΑ GROUP
ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ

ΠΑΡΟΧΕΣ:

- ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΣΕ ΕΙΔΙΚΕΣΤΙΜΕΣ TRACK DAY.
- ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΑΝΑΒΑΤΗ (Κατόπιν συννενόησης).
- ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΓΟΡΑΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ.
- ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ TRACK DAY ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ
ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ
ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ.
- ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ BMW MOTORADD ΒΑΓΙΑΝΕΛΗΣ,
ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΔΥΟ (2) ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ BMW S1000RR ΚΑΙ
ΘΑ ΔΩΘΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ TEST RIDE ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ.

ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: 60? ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ
50? ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ SUPERSPORT FANS.

Πληροφορίες και κρατήσεις θέσεων στα τηλ:
6930 490783, 6930 490785 και 6948 300366
Στο site : www.supersportfans.gr
E-mail : supersport.fans@yahoo.gr

sofo65
04/02/2010, 21:17
Η λέσχη SUPERSPORT FANS CLUB διοργανώνει
ολοήμερο Track Day στην πίστα των Μεγάρων
την Κυριακή 28/02/10.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

- 08:30 : ΕΝΑΡΞΗ
- 08:30 - 09:30 : ΕΓΓΡΑΦΕΣ - ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ
- 09:30 - 13:00 : ΕΙΣΟΔΟΣ ΤΩΝ ΑΝΑΒΑΤΩΝ ΑΝΑ GROUP ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ
- 13:00 - 13:30 : ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
- 13:30 - ΕΩΣ ΤΗΝ ΔΥΣΗ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ : ΕΙΣΟΔΟΣ ΤΩΝ ΑΝΑΒΑΤΩΝ ΑΝΑ
GROUP ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ

ΠΑΡΟΧΕΣ:

- ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΣΕ ΕΙΔΙΚΕΣΤΙΜΕΣ TRACK DAY.
- ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΑΝΑΒΑΤΗ (Κατόπιν συννενόησης).
- ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΓΟΡΑΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ.
- ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ TRACK DAY ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ
ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ
ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ.
- ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ BMW MOTORADD ΒΑΓΙΑΝΕΛΗΣ,
ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΔΥΟ (2) ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ BMW S1000RR ΚΑΙ
ΘΑ ΔΩΘΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ TEST RIDE ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ.

ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: 60? ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ
50? ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ SUPERSPORT FANS.

Πληροφορίες και κρατήσεις θέσεων στα τηλ:
6930 490783, 6930 490785 και 6948 300366
Στο site : www.supersportfans.gr
E-mail : supersport.fans@yahoo.gr

stavros rc8
25/02/2010, 17:51
Την Κυριακη 28/02/2010 στην πιστα των Μεγαρων εχει TRACK DAY ......:rotflmao: :rotflmao:
θα παρευρεθει κανεις απο εδω?????:beer: :beer: :beer:

McTalas
25/02/2010, 17:54
μπα για καμια βολτα μπορει, αν και δουλευω μεχρι τις 3....

billanti
26/02/2010, 15:11
Εγώ θάμαι μέσα,αν και προβλέπω πολύ κόσμο!:beer:

libali10
28/02/2010, 18:59
Αναφερετε νεα απο trackday
Eixe polu κοσμο?

EVI
28/02/2010, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Αναφερετε νεα απο trackday
Eixe polu κοσμο?

ΛΑΟΘΑΛΑΣΣΑ ηταν σημερα στα μεγαρα με γαματη μερα

πολλες συμμετοχες παρα παρα πολλοι που πηγαν για ενα καφε

μια πορσε και μια φερραρι κατι καναν εκει μεσα οταν βγηκαν οι μηχανες :rotflmao: οχι ολα πολυ καλα

τοσο κοσμο εχω δει αλλη 1 αντε 2 φορες στα μεγαρα τα τελευταια 6 χρονια που παω εκει για τρακ ντει η για αγωνες παλιοτερα.

ειδαμε και τα BMW 1000r

Εγινε ενα τρακο βεβαια ελπιζω καποιος να μας πει τι εγινε γιατι δε θελω να μπαινω σε λεπτομερειες μιας που δεν το ειδα δεν κοιταζα προς τα εκει και ακουγα αριστερα δεξια τι εγινε.

billanti
28/02/2010, 19:52
Πάααααααααρα πολλές συμμετοχές,καλή οργάνωση,φανταστική μέρα.
Αν δεν ήταν το ατύχημα όλα θα ήταν τέλεια!
Όποιος ξέρει κάτι ας ενημερώσει.
Αυτό που είδα εγώ ήταν ότι στη σύγκρουση μπλέχτικαν 3 μηχανές και η BMW του test ride!!!!

stavros rc8
28/02/2010, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ΛΑΟΘΑΛΑΣΣΑ ηταν σημερα στα μεγαρα με γαματη μερα

πολλες συμμετοχες παρα παρα πολλοι που πηγαν για ενα καφε

μια πορσε και μια φερραρι κατι καναν εκει μεσα οταν βγηκαν οι μηχανες :rotflmao: οχι ολα πολυ καλα

τοσο κοσμο εχω δει αλλη 1 αντε 2 φορες στα μεγαρα τα τελευταια 6 χρονια που παω εκει για τρακ ντει η για αγωνες παλιοτερα.

ειδαμε και τα BMW 1000r

Εγινε ενα τρακο βεβαια ελπιζω καποιος να μας πει τι εγινε γιατι δε θελω να μπαινω σε λεπτομερειες μιας που δεν το ειδα δεν κοιταζα προς τα εκει και ακουγα αριστερα δεξια τι εγινε.

Σημερα το TD ηταν τελειο ειχε παρα πολυ κοσμο.
Δυστηχως ειχε και ενα ατυχημα....Απ οτι εμαθα στην Κ6 μηχανακι που ερχοταν απο πισω με πολλα (αν δεν κανω λαθος) εμβολησε το μπροστινο του και στην συνεχεια αυτος αλλους δυο.
Το αποτελεσμα ηταν 4 μηχανακια κατω 1 εκ των οποιων ηταν το ΒΜW 1000RR (TEST RIDE)
και ενα παληκαρι με αιμα στο κεφαλι λογο του οτι κατα την πτωση του εφυγε το κρανος.
Οπως ειδαμε την φαση φανηκε για χοντρη στουκα...Ο συγκεκριμενος αναβατης εφυγε με το ασθενοφορο....Ελπιζω το παληκαρι να ναι καλα......
Κατα τα αλλα ηταν πολυ καλα με πολλες συμμετοχες και παρα πολυ κοσμο.

chr1s_86
28/02/2010, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavros rc8

και ενα παληκαρι με αιμα στο κεφαλι λογο του οτι κατα την πτωση του εφυγε το κρανος.


:eyepop: :eyepop: :eyepop:

EVI
28/02/2010, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

ναι προφανος και απο οτι ακουσα δεν το ειχε κουμπωσει

Tigas
28/02/2010, 22:18
λάθος μεγάλο να μήν δέσει το κράνος:mad: ελπίζω να μην έπαθε τίποτα σοβαρό εκτός από την λαχτάρα που θα έχει πάρει.

απ ότι κατάλαβα σήμερα στα μέγαρα πρέπει να ήρθαν όλοι @αυλωμένοι από τα sbk

chr1s_86
28/02/2010, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ναι προφανος και απο οτι ακουσα δεν το ειχε κουμπωσει


:eek: τώρα είναι που θα πεταχτούν ακόμα πιο έξω τα μάτια μου!

τι να πω...... μακάρι να είναι καλά στην υγεία του....

McTalas
28/02/2010, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
...
τι παει να πει αγωνιζομενοι???

δειχνουν καμια λισανς για να μπουν στο γκρουπ???

Καποιοι το εχουν παρεξηγησει...
ειναι το γκρουπ με τους πιο εμπειρους/προχωρημενους οδηγους που λαμβανουν μερος στο εκαστοτε event/track day,
το οτι εκει μεσα μπαινουν ορισμενοι που λαμβανουν μερος στο Π.Π.Ελλαδος δεν το κανει αυτοματα και γκρουπ "αγωνιζομενων".
Αυτα ακουνε μερικοι και τα μπερδευουν...

Για να φυγει το κρανος 2 τεινα παιζουν:
1ο. Το κρανος δεν ηταν δεμενο και για αυτο φερει ευθύνη αυτος που τσεκαρει στην εισοδο της πιστας. Γιατι πανω στην ενταση και στην λαχταρα να μπει καποιος στην πιστα μπορει να ξεχασει να δεσει το κρανος του, ενταξει ανθρωπινο ειναι, γιαυτο και υπαρχει καποιος στην εισοδο της πιστας.
2ο Δεν ειχε το σωστο κρανος. Μεγαλη κουβεντα δεν θα την κανουμε εδω.

ας ευχηθουμε περαστικα στο παλικαρι και να ειναι μονο γρατζουνιες...

υγ. αν το ατυχημα εγινε με το να εμβολισε καποιος τον μπροστινο του και ειδικα στην ευθεια, τοτε μαλλον αυτος θα κοιταγε το κοντερ να δει ποσο εχει πιασει και μεχρι να δει μπροστα ητο αργα... τεσπα άλλο μεγαλο θεμα που χωραει πολυ συζητηση...

libali10
01/03/2010, 10:07
Nαι καλα....αν περιμενουμε απο τους αλλους να μας
λενε τα κουμπωνουμε το κρανος ....καλα κρασια!!!Οι εισοδος θα γινει κατεχακη απο το μποτηλιαρισμα.

Ευχομαι το παιδι να ειναι καλα.Οποιος εχει νεα του ας μας πει.

zephyr1
01/03/2010, 11:26
Αλλο το σκηνικο με το bmw και αλλο με το κρανος.

Στης φυστικιες ενα ρ1 εμβολισε το bmw , ο αναβατης χτυπησε λιγο το ποδι και την ευθυνη την ανελαβε ο Ρ1, το bmw σχεδον καταστραφηκε.

Το παιδι με το κρανος ηταν μ ενα διχρονο 250cc και δεν ειχε δεσει το κρανος ,ειναι στο νοσοκομειο και απ'οτι μου ειπαν χτυπησε ασχημα.

Α ρε Μεγαρα και διοργανωτες, για τον πκ, θα καταντησουμε στην πιστα :rotflmao: να φοβομαστε πιο πολυ απ'το δημοσιο δρομο.

McTalas
01/03/2010, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
διοργανωτες, για τον πκ, θα καταντησουμε στην πιστα :rotflmao: να φοβομαστε πιο πολυ απ'το δημοσιο δρομο.
+!!!!!!

golis
01/03/2010, 13:16
Παρόλο που πρέπει να είχε πάνω απο 10 εξόδους εχθές,η μία με το ασθενοφόρο
(το παιδί με το κράνος) και 4 γκρούπ αναβατών,δεν υπήρχε συνολικά ιδιαίτερη καθυστέρηση και χάσιμο χρόμου για τους υπόλοιπους αναβάτες.

Κατ εμέ 90% λάθος του αναβάτη το λυτό κράνος και ένα 10% της διοργάνωσης.
Μετά την πτώση,ο άνθρωπος που υπήρχε στην εκκίνηση κοιτούσε και για τυχόν λυτά κράνη (κατόπιν εορτής αλλά οκ).

Στα + το δωράκι του ενός κρουασάν και του μικρού νερού απο την διοργάνωση.

Η πίστα άδειαζε γρήγορα και τα γκρούπ διαδέχονταν το ένα το άλλο χωρίς χρονοτριβή.
Ανα διαστήματα έμπαινε και άνθρωπος του event για να ελέγξει την πίστα.
Ο τεχνικός έλεγχος αν και χρονοβόρος,ήταν σχολαστικός.
Κάναμε και το 10λεπτάκι μας με το bmw ss...

Αυτά που δεν μου άρεσαν.
-Εγώ δεν είδα να γίνεται έλεγχος της κατάστασης του ατομικού εξοπλισμού.
-Το διάλειμμα με την ferrari και το porche.

Γενικότερα απο το χωράφι :
-Πρέπει να μπούν παραπάνω μεγάφωνα στην πλατεία,δεν ακούγεται τπτ στα κάγκελα.
-Είδα στον χώρο δίπλα στις τουαλέτες να έχει πέσει πλάκα.Καινούργιο κτίριο ίσως;

Κατα τ άλλα μου άρεσε το όλο σκηνικό και η διοργάνωση και πέρασα θαυμάσια. :wave2:

mavro provato
01/03/2010, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Αλλο το σκηνικο με το bmw και αλλο με το κρανος.

Στης φυστικιες ενα ρ1 εμβολισε το bmw , ο αναβατης χτυπησε λιγο το ποδι και την ευθυνη την ανελαβε ο Ρ1, το bmw σχεδον καταστραφηκε.

Το παιδι με το κρανος ηταν μ ενα διχρονο 250cc και δεν ειχε δεσει το κρανος ,ειναι στο νοσοκομειο και απ'οτι μου ειπαν χτυπησε ασχημα.

Α ρε Μεγαρα και διοργανωτες, για τον πκ, θα καταντησουμε στην πιστα :rotflmao: να φοβομαστε πιο πολυ απ'το δημοσιο δρομο.

Ο μόνος λόγος ύπαρξης της πίστας είναι για να σφάζονται τα λαμόγια,ποιός θα κλείσει τις κυριακές για πάρτυ του να τα κονομίσει.Η λέσχη φίλων κάθε χρόνο 10 ευρό παραπάνω και 10 μηχανάκια παραπάνω.:confused: :confused:

mavro provato
01/03/2010, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
[
1ο. Το κρανος δεν ηταν δεμενο και για αυτο φερει ευθύνη αυτος που τσεκαρει στην εισοδο της πιστας.

υγ. αν το ατυχημα εγινε με το να εμβολισε καποιος τον μπροστινο του και ειδικα στην ευθεια, τοτε μαλλον αυτος θα κοιταγε το κοντερ να δει ποσο εχει πιασει και μεχρι να δει μπροστα ητο αργα... τεσπα άλλο μεγαλο θεμα που χωραει πολυ συζητηση... [/B]

Δεν θα συμφωνίσω σε αυτά τα δυο.Δεν μπορούμε να ελένχουμε το κράνος του καθενός και δεν φταίει η διοργάνωση γι αυτό.
Όσον αφορά την καραμπόλα, φταίει το οτι αναβάτες με διαφορετικό γυρολόγιο έχουν μπερδευτεί στα γκρούπ με απότερο σκοπό την κονόμα.Όταν μπαίνω στην πίστα,μπαίνω για να κυνηγήσω το χρονόμετρο,δεν μπαίνω να κάνω γύρο,γύρο όλοι.Κι όταν μπαίνω με φόρα στη στην κ8 για να φρενάρω στην κ9 και ο μπροστινός έχει φρενάρει απο την κ8 και τον βλέπω μπροστά μου πλαγιασμένος,αναγκαστικά θα περάσω απο πάνω.Ούτε αυτός φταίει,ούτε κι εγώ.Όταν δεν υπάρχει χώρος,δεν μπορεί να δημιουργήσει κενό,(απόσταση ασφαλείας), ο γρήγορος απο τον ποιό αργό με τα αναμενόμενα αποτελέσματα!

sapila racing
01/03/2010, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavro provato
Δεν θα συμφωνίσω σε αυτά τα δυο.Δεν μπορούμε να ελένχουμε το κράνος του καθενός και δεν φταίει η διοργάνωση γι αυτό.
Όσον αφορά την καραμπόλα, φταίει το οτι αναβάτες με διαφορετικό γυρολόγιο έχουν μπερδευτεί στα γκρούπ με απότερο σκοπό την κονόμα.Όταν μπαίνω στην πίστα,μπαίνω για να κυνηγήσω το χρονόμετρο,δεν μπαίνω να κάνω γύρο,γύρο όλοι.Κι όταν μπαίνω με φόρα στη στην κ8 για να φρενάρω στην κ9 και ο μπροστινός έχει φρενάρει απο την κ8 και τον βλέπω μπροστά μου πλαγιασμένος,αναγκαστικά θα περάσω απο πάνω.Ούτε αυτός φταίει,ούτε κι εγώ.Όταν δεν υπάρχει χώρος,δεν μπορεί να δημιουργήσει κενό,(απόσταση ασφαλείας), ο γρήγορος απο τον ποιό αργό με τα αναμενόμενα αποτελέσματα!

Ωπα ρε φίλε....... αναγκαστικά θα περάσεις απο πάνω???

Δεν πας σε κανα γιατρό να βαλεις τίποτα πατομπούκαλα καλύτερα? Αν δεν βλεπεις καποιον στην 8 εχεις μεγαλη στραβομάρα ρε φίλε.
Θα εισηγηθω στο εξής να εχει τεστ ορασης στον τεχνικό έλεγχο, εσυ κόβεσαι απο τώρα.

libali10
01/03/2010, 14:25
Φιλε διαβασε πιο προσεκτικα τι εννοει το παληκαρι!!!!!
αναγκαστηκα θα περασει απο πανω...

Πολλοι πανε σιγα κ ακρη ακρη
(και καλα κανουν αλλα σε λαθος γκρουπ) και ξαφνικα στην στροφη παιρνουν την καθαρη αγωνιστικη γραμμη και εσυ που εχεις πολυ γρηγοροτερο γυρολογιο τον βλεπεις ξαφνικα σαν διπλωμενη νταλικα μπροστα σου και δεν προλαβαινεις να κανεις κιχ.
Θα μου πεις καποιος ...Τι το περασες Ρε σε πιστα βρισκεσε?
Αμ σε πιστα ειμαι:lol:


Λοιπον
αλλη φορα λιγοτερες συμμετοχες για να υπαρχει καλητερη επιτηρηση
Μην το βλεπουμε σαν ευκαιρια για οικονομα μονο.
Απο τι μου λετε για τον κοσμο, εχω την γνωμη οτι και λιγα συνεβησαν!!!

Alarm
01/03/2010, 14:41
αληθεια ποσες μηχανες ειχε σε καθε γκρουπ μεσα στην πιστα ?
περιπου εναν αριθμο

billanti
01/03/2010, 15:12
Τουλάχιστον 30.

bekris
01/03/2010, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavro provato
Δεν θα συμφωνίσω σε αυτά τα δυο.Δεν μπορούμε να ελένχουμε το κράνος του καθενός και δεν φταίει η διοργάνωση γι αυτό.
Όσον αφορά την καραμπόλα, φταίει το οτι αναβάτες με διαφορετικό γυρολόγιο έχουν μπερδευτεί στα γκρούπ με απότερο σκοπό την κονόμα.Όταν μπαίνω στην πίστα,μπαίνω για να κυνηγήσω το χρονόμετρο,δεν μπαίνω να κάνω γύρο,γύρο όλοι.Κι όταν μπαίνω με φόρα στη στην κ8 για να φρενάρω στην κ9 και ο μπροστινός έχει φρενάρει απο την κ8 και τον βλέπω μπροστά μου πλαγιασμένος,αναγκαστικά θα περάσω απο πάνω.Ούτε αυτός φταίει,ούτε κι εγώ.Όταν δεν υπάρχει χώρος,δεν μπορεί να δημιουργήσει κενό,(απόσταση ασφαλείας), ο γρήγορος απο τον ποιό αργό με τα αναμενόμενα αποτελέσματα!

...


Απο την Κ8 στην Κ9 εχει τρελά πυκνή βλάστηση και δεν φαίνεται τίποτα ε ???
Η είσαι τόσο παγκόσμιος που στο 2step κοιτάς 2 στροφές μετά … τι να πω.

Σε τέτοιες μέρες που γίνεται χαμός ε γύρνα λίιιγο πιο αργά

Edit: Λύσε μου την απορεία γιατί δεν μπορείτε να ελένχετε το κράνος του καθενός?

TROOPER
01/03/2010, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Τουλάχιστον 30.

τροχονομο ειχε?

McTalas
01/03/2010, 15:32
σε τετοιες μερες που γινεται χαμος πας μονο για καφε...

παθαινεις και μαθαινεις, ετσι ειναι αυτα...

TROOPER
01/03/2010, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Φιλε διαβασε πιο προσεκτικα τι εννοει το παληκαρι!!!!!
αναγκαστηκα θα περασει απο πανω...

Πολλοι πανε σιγα κ ακρη ακρη
(και καλα κανουν αλλα σε λαθος γκρουπ) και ξαφνικα στην στροφη παιρνουν την καθαρη αγωνιστικη γραμμη και εσυ που εχεις πολυ γρηγοροτερο γυρολογιο τον βλεπεις ξαφνικα σαν διπλωμενη νταλικα μπροστα σου και δεν προλαβαινεις να κανεις κιχ.
Θα μου πεις καποιος ...Τι το περασες Ρε σε πιστα βρισκεσε?
Αμ σε πιστα ειμαι:lol:


Λοιπον
αλλη φορα λιγοτερες συμμετοχες για να υπαρχει καλητερη επιτηρηση
Μην το βλεπουμε σαν ευκαιρια για οικονομα μονο.
Απο τι μου λετε για τον κοσμο, εχω την γνωμη οτι και λιγα συνεβησαν!!!

μονο που συνηθως ενας αρχαριος δε θα μπει στο γκρουπ των γρηγορων,τουμπανων,γαματων κλπκλπ γιατι πολυ απλα φοβαται.

συνηθως καποιοι ''εμπειροι'' που δεν γυρνανε στο 1 ξερο για να ικανοποιησουνε τα κομπλεξ τους,δειχθουν στη γκομενα η στα κοληταρια τους πανε στους αργους για να τους περασουνε απο πανω.ασε και το εχουμε δει το εργο πολλες φορες.

τελος παντων περαστικα στο παιδι και μακαρι να βελτιωνομαστε ολοι.

McTalas
01/03/2010, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
τροχονομο ειχε?
3!
και 2 φαναρια...!!!


υγ. Αρε π00στη Τρουπερ ποσο δικιο ειχες καποτε...

Alarm
01/03/2010, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μονο που συνηθως ενας αρχαριος δε θα μπει στο γκρουπ των γρηγορων,τουμπανων,γαματων κλπκλπ γιατι πολυ απλα φοβαται.

συνηθως καποιοι ''εμπειροι'' που δεν γυρνανε στο 1 ξερο για να ικανοποιησουνε τα κομπλεξ τους,δειχθουν στη γκομενα η στα κοληταρια τους πανε στους αργους για να τους περασουνε απο πανω.ασε και το εχουμε δει το εργο πολλες φορες.

τελος παντων περαστικα στο παιδι και μακαρι να βελτιωνομαστε ολοι.

To εχω δει και εγω αυτο το εργω και απορουσα γιατι μπεικε με εμας τους σαλιγκαρους.


30 ατομα σε μια πιστα με 10 στροφες και μηκος 2 χιλιομετρα.... τρεις τρεις μπενανε στην στροφη δεν θελει πολυ να γινει το κακο.

Προκειμενου να βγαλει ο διοργανοτης χρηματα βαζει σε κινδυνο αλλους.


Εμενα δεν θα μου εκανε κανενα κεφι να μπω εκει μεσα με τοσο πανικο. Απλα δεν εχει νοημα αφου το μυαλο σου ειναι συνεχως στο ποιος θα κανει την επομενη μαλακια.

xrlantz
01/03/2010, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
.....

μια πορσε και μια φερραρι κατι καναν εκει μεσα οταν βγηκαν οι μηχανες :rotflmao: οχι ολα πολυ καλα....

K9 (http://www.youtube.com/watch?v=SRLseRF4G1o)

libali10
01/03/2010, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μονο που συνηθως ενας αρχαριος δε θα μπει στο γκρουπ των γρηγορων,τουμπανων,γαματων κλπκλπ γιατι πολυ απλα φοβαται.

συνηθως καποιοι ''εμπειροι'' που δεν γυρνανε στο 1 ξερο για να ικανοποιησουνε τα κομπλεξ τους,δειχθουν στη γκομενα η στα κοληταρια τους πανε στους αργους για να τους περασουνε απο πανω.ασε και το εχουμε δει το εργο πολλες φορες.

τελος παντων περαστικα στο παιδι και μακαρι να βελτιωνομαστε ολοι.

Οπως εσυ εχεις δει τετοια ατομα να μπαινουν αναμεσα στους αρχαριους για να κανουν την μαγκια τους
αλλο τοσο εχω δει και εγω αλλους "μαγκες" του δρομου που δεν τους αρεσει ο τιτλος "γκρουπ αρχαριων"
και μπαινουν σε πιο γρηγορα γκρουπ και γινετε τις τρελης.
Επομενως μην το ψαχνουμε αλλοι φοβονται αλλοι οχι.

ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ
Οι διοργανωτες τα θυσιασαν την ασφαλεια για να μαζεψουν χρημα!!!!!!!!!!!
ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ
Μπουλουκι τα μηχανακια ,μικρη και τεχνικη πιστα χωρις διαφυγες (καθε λαθος πας για ραδικια και ποιος αλλος ξερει)
Πρωτο ΤD meta apo xeimωna,ειναι ολοι κ@υλωμενοι.
οποτε ξαναλεω και παλι καλα που δεν εγιναν τα χειροτερα,κριμα για το παιδι που του εφυγε το κρανος,πραγματικα λυπαμε.

zephyr1
01/03/2010, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavro provato
Δεν θα συμφωνίσω σε αυτά τα δυο.Δεν μπορούμε να ελένχουμε το κράνος του καθενός και δεν φταίει η διοργάνωση γι αυτό.
Όσον αφορά την καραμπόλα, φταίει το οτι αναβάτες με διαφορετικό γυρολόγιο έχουν μπερδευτεί στα γκρούπ με απότερο σκοπό την κονόμα.Όταν μπαίνω στην πίστα,μπαίνω για να κυνηγήσω το χρονόμετρο,δεν μπαίνω να κάνω γύρο,γύρο όλοι.Κι όταν μπαίνω με φόρα στη στην κ8 για να φρενάρω στην κ9 και ο μπροστινός έχει φρενάρει απο την κ8 και τον βλέπω μπροστά μου πλαγιασμένος,αναγκαστικά θα περάσω απο πάνω.Ούτε αυτός φταίει,ούτε κι εγώ.Όταν δεν υπάρχει χώρος,δεν μπορεί να δημιουργήσει κενό,(απόσταση ασφαλείας), ο γρήγορος απο τον ποιό αργό με τα αναμενόμενα αποτελέσματα!

Στο 0-300 και στου Ζαφειρ. γιατι ελεγχονται?

Στο δευτερο που λες εχεις δικιο αλλα γι'αυτο φταιει παλι η διοργανωση, οταν βαζεις εναν του 1.05 με εναν του 1.20 που εχει μπει να κανει τεστ το new bmw :hypnotize , υπαρχει προβλημα.

Και για τα 2 φταιει η διοργανωση, εχουμε οτι ακριβως μας αξιζει.:winka:

Μενω στην τελευταια φραση του libali10.
:beer:

Opisthogonia
01/03/2010, 23:45
i diorganosi panta tsekari ta krani oses fores exo bi tsekari ....to oti to kranos tou pediou eitane kapio aplo modelo pou eixe plastiko kouboma k oxi agonistiko to skeftike kanis sas?

to plastiko kouboma spai k anigi gia plaka ....to oti bori na eixe k lathos megethos kranos giati esto k ligo na exoune anixi ta magoula me sxetiki dinami to kranos vgeni

xoris na thelo na ypostirixo tin diorganosi pistevo oti ekana oti borousane gia ta atoma ...an den evazan osous evalan tha mazevontousan oli ekei k tha vrizane oti den evale 10 mixanakia akoma ......na min mas ftene k ola .......ase pou ama eitane zafiropoulos oxi 30 se kathe group alla 50 tha eixame ....na mhn xexname ti egine k sto telefteo track day tou 09 sto zafiropoulo ....

xalaroste k apolafste ......

k kapios sxoliase tin plaka dipla stis toualetes pou rixane ....esxos ....den kitane na ftiaxoune tin pista pou einai olo balomata ,to dromo gia tis kerkides esto pou einai olo petra k xoma k straboulame ta podiamas ....to oti h kerkides einai terma athlies k xorane 50 atoma ola k ola k einai k makria gia na perpatisis mexri ekei ,alo ena stetaki kerkides pio konta kala tha eitane ,ade mipos na kourevane k ligo to xorto pou fitrose se oles tis strofes mesa stin pista ....
to kenourgio ktirio tous marane esxos re ......alla ti na kanoume pou eiste monopolio

road spirit
02/03/2010, 00:00
με 30 μηχανάκια μέσα :a24: και 4 γκρουπ δεν πρόκειται να τους τα ακουμπήσω ποτέ (ανεξαρτήτως διοργανωτή)

:a06:

McTalas
02/03/2010, 01:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
to oti to kranos tou pediou eitane kapio aplo modelo pou eixe plastiko kouboma k oxi agonistiko to skeftike kanis sas?
το εγραψα πιο πανω...

Την κυρια ευθυνη ειχει το διοργανωτης...

devil's animal
02/03/2010, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
με 30 μηχανάκια μέσα :a24: και 4 γκρουπ δεν πρόκειται να τους τα ακουμπήσω ποτέ (ανεξαρτήτως διοργανωτή)

:a06:


+650
:beer: :beer: :beer: :beer:

TROOPER
02/03/2010, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Οπως εσυ εχεις δει τετοια ατομα να μπαινουν αναμεσα στους αρχαριους για να κανουν την μαγκια τους
αλλο τοσο εχω δει και εγω αλλους "μαγκες" του δρομου που δεν τους αρεσει ο τιτλος "γκρουπ αρχαριων"
και μπαινουν σε πιο γρηγορα γκρουπ και γινετε τις τρελης.
Επομενως μην το ψαχνουμε αλλοι φοβονται αλλοι οχι.

ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ
Οι διοργανωτες τα θυσιασαν την ασφαλεια για να μαζεψουν χρημα!!!!!!!!!!!
ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ
Μπουλουκι τα μηχανακια ,μικρη και τεχνικη πιστα χωρις διαφυγες (καθε λαθος πας για ραδικια και ποιος αλλος ξερει)
Πρωτο ΤD meta apo xeimωna,ειναι ολοι κ@υλωμενοι.
οποτε ξαναλεω και παλι καλα που δεν εγιναν τα χειροτερα,κριμα για το παιδι που του εφυγε το κρανος,πραγματικα λυπαμε.


Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μονο που συνηθως ενας αρχαριος δε θα μπει στο γκρουπ των γρηγορων,τουμπανων,γαματων κλπκλπ γιατι πολυ απλα φοβαται.

συνηθως καποιοι ''εμπειροι'' που δεν γυρνανε στο 1 ξερο για να ικανοποιησουνε τα κομπλεξ τους,δειχθουν στη γκομενα η στα κοληταρια τους πανε στους αργους για να τους περασουνε απο πανω.ασε και το εχουμε δει το εργο πολλες φορες.

τελος παντων περαστικα στο παιδι και μακαρι να βελτιωνομαστε ολοι.

:winka:

:beer: :wave2:

billanti
02/03/2010, 17:24
Το κράνος αν δεν κάνω λάθος έφυγε από το παλικάρι με το δίχρονο.
Αν είναι έτσι τότε σηκώνει πολύ κουβέντα γιατί αυτό το παλικάρι με αυτό το μηχανάκι
συμμετέχει στο πανελλήνιο πρωτάθλημα.

DIONISIS V2
02/03/2010, 18:58
κανε μας τη χαρη ρε μπιλ :a9:

billanti
02/03/2010, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DIONISIS V2
κανε μας τη χαρη ρε μπιλ :a9:
Ρε άρρωστε που με ξετρύπωσες;
AB θα το κάνουμε και δω;

djspy21
02/03/2010, 23:54
Σε αυτην την περιπτωση..ατυχήματος μέσα στην πίστα... σου κάνει δήλωση αυτος που φταίει, ώστε να σου πληρώσει η ασφαλιστική του την ζημιά ;

Alarm
03/03/2010, 07:47
στην πιστα ΔΕΝ μετρανε ασφαλιστικες. αν σου τα πληρωση αυτος οικιοθελος τοτε εχει καλος.
δεν θεωρειτε οδικο δυκτιο

TROOPER
03/03/2010, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm
στην πιστα ΔΕΝ μετρανε ασφαλιστικες. αν σου τα πληρωση αυτος οικιοθελος τοτε εχει καλος.
δεν θεωρειτε οδικο δυκτιο

σωστος.οπως και στα παρκινγκ.αλλο θεμα βεβαια αλλα μια εξτρα πληροφορια στον φιλο.

:wave2:

djspy21
03/03/2010, 09:40
quote:Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm
στην πιστα ΔΕΝ μετρανε ασφαλιστικες. αν σου τα πληρωση αυτος οικιοθελος τοτε εχει καλος. δεν θεωρειτε οδικο δυκτιο

Δηλαδή θα σου κάνει δήλωση οτι σε χτυπησε εκτος πίστας και καλά ,στον δρόμο?

γιατι να στα δώσει απο την τσέπη του λίγο δύσκολο νομίζω.

devil's animal
03/03/2010, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από djspy21
Δηλαδή θα σου κάνει δήλωση οτι σε χτυπησε εκτος πίστας και καλά ,στον δρόμο?

γιατι να στα δώσει απο την τσέπη του λίγο δύσκολο νομίζω.


AN εχει την καλη διαθεση... ΝΑΙ σου κανει δηλωση οτι βγηκε π.χ. απο ενα STOP και σε πληρωνει η ασφαλιστικη του.


αν ομως δεν γουσταρει δεν μπορεις να τον υποχρεωσεις.

πριν μπεις πιστα υπογραφεις ενα χαρτι που απαλλασσει τους παντες για οτι συμβει σε σενα και στο μηχανακι σου εκει μεσα.:sick:

Alarm
03/03/2010, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από djspy21
Δηλαδή θα σου κάνει δήλωση οτι σε χτυπησε εκτος πίστας και καλά ,στον δρόμο?

γιατι να στα δώσει απο την τσέπη του λίγο δύσκολο νομίζω.

Δεν ειναι παντα τοσο αφελης οι ασφαλιστικες. :beer:
Καμια φορα πιανει

djspy21
03/03/2010, 10:19
Πωωωω.....πίκρα....

Να πας σε πίστα για να περάσεις ωραία και καλά και να έχεις μεγαλύτερη ασφάλεια απο τον δρόμο,,, και να σου κάτσει τέτοια φάση,, και να έρθει ο άλλος απο πίσω σου και να σε ρίξει :bigcry: :bigcry: :bigcry:

McTalas
03/03/2010, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από djspy21
Πωωωω.....πίκρα....

Να πας σε πίστα για να περάσεις ωραία και καλά και να έχεις μεγαλύτερη ασφάλεια απο τον δρόμο,,, και να σου κάτσει τέτοια φάση,, και να έρθει ο άλλος απο πίσω σου και να σε ρίξει :bigcry: :bigcry: :bigcry:
ναι αλλα σκεψου να γινει το ιδιο σκηνικο στο δρομο???

και απο το αλλο ρευμα να ερχεται καμια νταλικιτσα.. ε?
τοτε τι διαλεγεις???



απο οτι εμαθα για το θεμα με το Bmw λενε πως δοκιμαζε τα φρενα σε ολη την ευθεια και ηρθε ο αλλος και καρφωθηκε απο πισω.
Βεβαια φταιει καθαρα ο πισω, αλλα λεμε τωρα...

επεισης ακουσα πως το bmw το ξαναεβαλαν μεσα και κολυσε, γενικα το μηχανακι βγηκε πεε...

djspy21
03/03/2010, 12:15
Καλά εννοείτε ...οτι προτιμάς να μην σου τύχει τίποτα στο δρόμο !!! :)

Απλά σχολιάσα και την ξενέρα που θα φάς αν σου γίνει μέσα στην πίστα. :winka:

McTalas
03/03/2010, 12:40
ολα ειναι μεσα στο προγραμμα...

γιαυτο πλεον διαλεγεις σε ποιους διοργανωτες θα πας,
Ενα διοργανωτης με εμπειρους πλοηγους θα τον δει τον μαλακα και θα προσπαθησει να του μαθει 2 πραγματα και αν δει πως δεν παιρνει απο λογια τοτε θα τον πεταξει εξω...

libali10
03/03/2010, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
ναι αλλα σκεψου να γινει το ιδιο σκηνικο στο δρομο???

και απο το αλλο ρευμα να ερχεται καμια νταλικιτσα.. ε?
τοτε τι διαλεγεις???



απο οτι εμαθα για το θεμα με το Bmw λενε πως δοκιμαζε τα φρενα σε ολη την ευθεια και ηρθε ο αλλος και καρφωθηκε απο πισω.
Βεβαια φταιει καθαρα ο πισω, αλλα λεμε τωρα...

επεισης ακουσα πως το bmw το ξαναεβαλαν μεσα και κολυσε, γενικα το μηχανακι βγηκε πεε...



Τετοια ακου κ μου σικωνετε η τριχα,
Βλεπω να την κοβω κ την πιστα.
Καταρχην test drive σε ΤD για μενα απαγορευετε δια ροπαλου

Ναι, φταιει ο πισω επειδη αλλος παταει γκαζι και ξαφνικα παταει φρενα στα καλα καθουμενα πχ στην μεση της ευθεια.
Αντε λοιπον... οτι μ@λακια δηλαδη του κατεβει στη κεφαλα του ας τι κανει μεσα στη πιστα να δουμε πως θα ξεπλεξουμε.

Φιλε γυρναμε το κεφαλακι μας,ελεγχεις πρωτα πισω σου και δοκιμαζεις μονο οταν εισαι σιγουρος οτι δεν ερχετε κανεις πισω σου για να πιασεις τα φρενα διχως λογο κ αιτια.

McTalas
03/03/2010, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Τετοια ακου κ μου σικωνετε η τριχα,
Βλεπω να την κοβω κ την πιστα.
εδω κολαει αυτο που ειπα πριν περι διοργανωτη...

δεν διαφωνω για τα υπολοιπα, οταν ομως βλεπεις καποιον σε ολη την ευθεια να παταει-αφηνει τα φρενα, δεν του κολας απο πισω, εκτος και αν κοιταζε το κοντερ εκεινη την ωρα και μεχρι να κοιταξει μπροστα ηρθε και κολησε...
βεβαια ολα αυτα ειναι το τι ακουγετε δεν βγηκε να πει καποιος εμπλεκομενος κατι, ουτε και ημουν μπροστα, κοινος αυτα που λεμε ειναι σαν κι' αυτα που λενε οι γριες οταν πινουν ουζα...

DIONISIS V2
03/03/2010, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Ρε άρρωστε που με ξετρύπωσες;
AB θα το κάνουμε και δω;
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: aprilia τελος

libali10
04/03/2010, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
εδω κολαει αυτο που ειπα πριν περι διοργανωτη...

δεν διαφωνω για τα υπολοιπα, οταν ομως βλεπεις καποιον σε ολη την ευθεια να παταει-αφηνει τα φρενα, δεν του κολας απο πισω, εκτος και αν κοιταζε το κοντερ εκεινη την ωρα και μεχρι να κοιταξει μπροστα ηρθε και κολησε...
βεβαια ολα αυτα ειναι το τι ακουγετε δεν βγηκε να πει καποιος εμπλεκομενος κατι, ουτε και ημουν μπροστα, κοινος αυτα που λεμε ειναι σαν κι' αυτα που λενε οι γριες οταν πινουν ουζα...

Ολα που λεμε για το ατυχημα ειναι υποθετικα.
Παντως σε πιστα θελει πολυ μεγαλη προσοχη γιατι ολοι πιεζουν αναλογα
με το σταδιο εξελιξη τους και πανε γρηγορα.
Μ@αλακιες και τεστ με αγνωστα μηχανακια για εμας (test drive) κομμενα!!!

Συνηθως αν οι πολλοι σε προσπερνανε συνεχεια εισαι σε λαθος γκρουπ αρα πρεπει να κανεις αλλαγη απο μονο σου.
Σε αντιθετη περιπτωση αν ρειχνεις γυρους συνεχεια πρεπει να σε βγαλουν( σε περιπτωση που το κανεις για μαγκια στους εξω) αν δεν βγεις εσυ απο μονο σου.

McTalas
04/03/2010, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Ολα που λεμε για το ατυχημα ειναι υποθετικα.
Παντως σε πιστα θελει πολυ μεγαλη προσοχη γιατι ολοι πιεζουν αναλογα
με το σταδιο εξελιξη τους και πανε γρηγορα.
Μ@αλακιες και τεστ με αγνωστα μηχανακια για εμας (test drive) κομμενα!!!

Συνηθως αν οι πολλοι σε προσπερνανε συνεχεια εισαι σε λαθος γκρουπ αρα πρεπει να κανεις αλλαγη απο μονο σου.
Σε αντιθετη περιπτωση αν ρειχνεις γυρους συνεχεια πρεπει να σε βγαλουν( σε περιπτωση που το κανεις για μαγκια στους εξω) αν δεν βγεις εσυ απο μονο σου.

σιγουρα θελει προσοχη για να εχεις τον κολο σου καλημενο...
τωρα για τα υπολοιπα τα διαχωριζω σε 2 μερη,
το πρωτο αφορα τον αναβατη,
Ολοι λιγο πολυ ξερουμε τι μπορουμε να κανουμε. και μπαινουμε στο καταληλο γκρουπ. Υπαρχουν και καποιοι που ειναι κουκουρουκου και πανε οπου γουσταριζουν. το δε μεγαλο πανιγιρι γινεται στο μεσαιο δυναμικοτητας γκρουπ οπου εκει πανε ολοι που το παιζουν παγκοσμιοι, οσοι ξεψαρωσαν απο των αρχαριων και γενικα μεζαυει τον περισσοτερο κοσμο και γινεται το πιο πολυ μπαχαλο.
Στο γκρουπ αυτο λογω του οτι υπαρχει μεγαλη διαφορα ικανοτητων δεν μπορεις να το διαχωρισεις ευκολα. Στο γρηγορο γκρουπ ειναι πιο ξεξαθαρα, οι εμπειροι ξεχωριζουν, οι γρηγοροι επισεις και τα πραγματα ειναι πιο ξεκαθαρα.
Απλα στο ενδιαμεσω γκρουπ θα αυτος που ειναι ενα κλικ πιο κατω απο το πιο γρηγορο γκρουπ αλλα και αυτος που ειναι ενα κλικ πιο πανω απο το πιο αργο. Αυτοι ομως οι 2 μπορει να εχουν τεραστια διαφορα μεταξι τους που καθηστα την συνηπαρξη τους στο ιδιο session επικινδινη.
Αρα η παιδεια του αναβατη ειναι αυτη που παιζει ρολο στο κομματι αυτο.
Το δευτερο μερος αφορα τον διοργανωτη.
Εδω ειναι που μετραει η εμπειρια του διοργανωτη, των πλοηγών του και γενικα το τι θελει να παρει αλλα και να προσφερει στο μοτοσυκλιτιστικο κοινο.
Ενας διοργανωτης που εχει σαν σκοπο το χρημα και μονο, ειναι οτι χειροτερο, δεν θα νοιαστει, δεν θα εφαρμοσει τους κανονες που διεπουν μια τετοια διοργανωση, θα καλυψει με ενα χαρτι τον κολο του (αυτο το γνωστο που υπογραφουμε ολοι πως κανεις δεν φερει την ευθυνη κτλ) και δεν θα τον νοιαξει για τιποτα, Μονο το ονομα του θα κοιταξει (να καλυψει μην τηχων και τον δισφημισει κανεις) και την τσεπη του ( χωνοντας αβερτα ατομα στα session)
Μου εχει πει διοργανωτης ο ιδιος προσωπικα: "Ενταξει δεν μπορω να του βγαλω μαυρη σημαια, εχει πληρωσει και αυτος ολη την διοργανωση..." και αλλα τετοια τραγελαφικα.
Ενας σωστος, πανω απο ολα, διοργανωτης ο στοχος του, περα απο το κερδος, ειναι να κοιταξει την σωστη διεξαγωγη της διοργανωσης και μετα αυτο κατεπεκτασην μεταφραζεται σε κερδος. Το γιατι ειναι ευκολονοητο. Εχοντας σωστους πλοηγους μπορει και βλεπει ποιος ειναι προβληματικος και ποιος οχι. Και να ειστε σιγουροι πως ετσι και βγουν μια - δυο μαυρες σημαιες να δεις πως θα μαζευτουν οι "παγκοσμιοι" και για ποτε συμορφωνοντε...
Απροοπτα και ατυχηματα συμβαινουν, θα συμβαινουν και ειναι φυσιολογικο να συμβαινουν. Δεν εχω την ουτοπικη αισθηση πως καπου στον κοσμο υπαρχει το ιδανικο track day, οπου η πιστα ειναι τελεια, οι συμμετεχωντες αψογοι, οι υπηρεσιες που προσφερονται μοναδικες και αλλα τετοια. Παντα κατι θα υπαρχει, παντα κατι θα φταιει, παντα θα υπαρχει ενας μαλακας να τα κανει ολα σκατα. Το θεμα ειναι να το περιορισουμε αυτο οσον το δυνατο περισσοτερο.
Το να φαω τα μουτρα μου εγω γιατι εκανα χαζομαρα, δεν ηξερα, δεν προσεξα ειναι κατανοητο και δεν θα ζητησω απο κανεναν τα ρεστα και αν παρω αλλον στο λαιμο μου θα προσαθησω να του αποκαταστησω την ζημια που του εκανα, αλλα το να εμπλακω εγω σε περιπετειες επειδη ο αλλος μαλακας και ο διοργανωτης αρχι- μαλακαρος, ε αυτο δεν το δεχομαι... ειναι το γαμοτο ρε παιδια, να πας καπου γιατι θες να περασεις καλα ή να μαθεις κατι και να στο χαλανε γιατι οχι οτι ειναι μεσα στο προγραμμα και μπορει να συμβει, αλλα γιατι καποιος δεν κανει τα αυτονοητα που πρεπει να κανει και αυτο εχει αντικτιπο και συνεπειες σε ολους του συμμετεχοντες.
Σοορυ που σας κουρασα με την φλυαρια μου, αλλα αυτο το εθνικο σπορ της αρπαχτης, το οτι κανω οτι γουσταρω και δεν δινω λογαριασμο σε κανεναν, με εξοργιζει. Και καλο θα ηταν να καναμε μια προσπαθεια ο καθενας μονος του και μετα ολοι μαζι ωστε να το αλλαξουμε...
Γιατι στην τελικοι εμεις ειμαστε οι ριγμενοι και οι μαλακες...
(το παραπανω κειμενο ειναι τιγκα στα ορθογραφικα και συντακτικα λαθη, δειξτε λιγο κατανοηση)
:D :D :D

nktR
05/03/2010, 11:07
ρε παιδιά πρώτο td Κυριακής είναι μετά από πόσους μήνες, τι περιμένετε να γίνει ?
Ο κόσμος είναι μέχρι το ταβάνι, ομοίως και η κάβλα του και όλα είναι γνωστά και αναμενόμενα.
Πρέπει να περιμένετε να φύγουν τα γράδα (τα χοντρά δηλ.) στα πρώτα td Κυριακής και μετά θα πάρουν τα πραγματα τη σειρά τους. Οι τυχεροί των καθημερινών δεν θα αντιμετωπίσουν τέτοιου είδους προβλήματα. Τώρα διοργάνωση κλπ., προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει εάν δεν έχω το μυαλό στο κεφάλι μου.
Δυστυχώς (γιατί θα έπρεπε να είναι και άλλοι) οι μοναδικοί διοργανωτές που το ξέρουν το αντικείμενο με κλειστά μάτια και τόσα χρόνια το δουλεύουν με πλήρη ασφάλεια είναι του bikenet-trackbike. (δύο αγώνες έγιναν και δεν άνοιξε ούτε μύτη) !!!

και κλείνω με μία περιγραφή φίλου αγωνιζόμενου:
έχω πάει σε πόσα td με αγωνιζόμενους με οριακή οδήγηση κλπ-κλπ
τέτοιο πράγμα πρώτη φορά συνάντησα....όλοι τρελοί ινδιάνοι :rolleyes:

δεν νομίζω λοιπόν ότι φταίει μόνο η διοργάνωση, φταίει και το μυαλό όλων αυτών που συμμετέχουν στο td.

Καλή συνέχεια και καλά td

EVI
05/03/2010, 11:12
εγω εμαθα χτες οτι το παλληκαρι που επεσε ειναι ακομα στο νοσοκομειο......αυτον τον ξεχασαμε τελειως....

Επισεις test drive εχει ξαναγινει σε track day (βλεπε 675) Μονο -που τοτε δεν εγινε τπτ και δεν χαλασε κανεναν.

Ιznogood
05/03/2010, 14:28
Κατσε τωρα γιατι εφαγα μια φλασια..., αποδειξη πηραμε για την πληρωμη του TD;
:(

libali10
05/03/2010, 16:50
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
[B]ρε παιδιά πρώτο td Κυριακής είναι μετά από πόσους μήνες, τι περιμένετε να γίνει ?
Ο κόσμος είναι μέχρι το ταβάνι, ομοίως και η κάβλα του και όλα είναι γνωστά και αναμενόμενα.
Πρέπει να περιμένετε να φύγουν τα γράδα (τα χοντρά δηλ.) στα πρώτα td Κυριακής και μετά θα πάρουν τα πραγματα τη σειρά τους. Οι τυχεροί των καθημερινών δεν θα αντιμετωπίσουν τέτοιου είδους προβλήματα. Τώρα διοργάνωση κλπ., προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει εάν δεν έχω το μυαλό στο κεφάλι μου.
Δυστυχώς (γιατί θα έπρεπε να είναι και άλλοι) οι μοναδικοί διοργανωτές που το ξέρουν το αντικείμενο με κλειστά μάτια και τόσα χρόνια το δουλεύουν με πλήρη ασφάλεια είναι του bikenet-trackbike. (δύο αγώνες έγιναν και δεν άνοιξε ούτε μύτη) !!!

και κλείνω με μία περιγραφή φίλου αγωνιζόμενου:
έχω πάει σε πόσα td με αγωνιζόμενους με οριακή οδήγηση κλπ-κλπ
τέτοιο πράγμα πρώτη φορά συνάντησα....όλοι τρελοί ινδιάνοι :rolleyes:

δεν νομίζω λοιπόν ότι φταίει μόνο η διοργάνωση, φταίει και το μυαλό όλων αυτών που συμμετέχουν στο td.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Να δω ποτε θα ξεκ@βλωσουνε!!!

Την Τεταρτη που μας περασε απογευμα τις πουτ@νας γινοταν.
Το μεσαιο ηταν 30 οι συμμετοχες συν τους αγωνιζομενους που μπαινανε οποτε ηθελαν.

ikaros892003
05/03/2010, 16:59
για το φιλο που εφαγε σκαλωμα για την αποδειξη θα μιλησω για της τεταρτης το td οχι της κυριακης,οπου αν ζηταγες σου δινανε αποδειξη αλλιως οχι....:wave2:

biglebowski
05/03/2010, 17:29
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Να δω ποτε θα ξεκ@βλωσουνε!!!

Την Τεταρτη που μας περασε απογευμα τις πουτ@νας γινοταν.
Το μεσαιο ηταν 30 οι συμμετοχες συν τους αγωνιζομενους που μπαινανε οποτε ηθελαν. [/B][/QUOTE]

Eδω εχεις λαθος
Την τεταρτη οι αγωνιζομενοι εμπαιναν σε 10λεπτα session ειδικα γι'αυτους
Την τεταρτη ειχε 2 ασθενοφορα (αντι για 1),ειχε πλοηγους που τσεκαραν την κατασταση κ γενικοτερα καλυτερη διαρθρωση των γκρουπ.
Για μενα το μεγιστο των γκρουπ στα μεγαρα πρεπει να'ναι 25 μοτο.Αν ηταν 30 ειναι λαθος,παλι ομως απεχει απ'τα 45 που μετρησε η φιλη μου την κυριακη στο γκρουπ των γρηγορων την κυριακη (που παρεπιπτοντως εμπαινε ο καθε πικραμενος-καθε αλλο παρα γρηγορος) οταν κ εγινε το 'πολυνεκρο' στο τελος της ευθειας.
Γενικοτερα οποιος πηγε κ στα δυο μπορουσε ευκολα να καταλαβει την διαφορα της διοργανωσης

zephyr1
05/03/2010, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10


δεν νομίζω λοιπόν ότι φταίει μόνο η διοργάνωση, φταίει και το μυαλό όλων αυτών που συμμετέχουν στο td.



Τα πρεζακια φιλε δεν εχουν λογικη και απ'οτι φαινεται για πρεζακια μιλαμε.

Οπως τα ειπε ο nktr ,ολο τον χειμωνα ξενερα,αντε πραξε λογικη.

libali10
05/03/2010, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από biglebowski
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Να δω ποτε θα ξεκ@βλωσουνε!!!

Την Τεταρτη που μας περασε απογευμα τις πουτ@νας γινοταν.
Το μεσαιο ηταν 30 οι συμμετοχες συν τους αγωνιζομενους που μπαινανε οποτε ηθελαν.

Eδω εχεις λαθος
Την τεταρτη οι αγωνιζομενοι εμπαιναν σε 10λεπτα session ειδικα γι'αυτους
Την τεταρτη ειχε 2 ασθενοφορα (αντι για 1),ειχε πλοηγους που τσεκαραν την κατασταση κ γενικοτερα καλυτερη διαρθρωση των γκρουπ.
Για μενα το μεγιστο των γκρουπ στα μεγαρα πρεπει να'ναι 25 μοτο.Αν ηταν 30 ειναι λαθος,παλι ομως απεχει απ'τα 45 που μετρησε η φιλη μου την κυριακη στο γκρουπ των γρηγορων την κυριακη (που παρεπιπτοντως εμπαινε ο καθε πικραμενος-καθε αλλο παρα γρηγορος) οταν κ εγινε το 'πολυνεκρο' στο τελος της ευθειας.
Γενικοτερα οποιος πηγε κ στα δυο μπορουσε ευκολα να καταλαβει την διαφορα της διοργανωσης [/B][/QUOTE]

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Στο κυριακατικο δεν ημουν παρων.
Αλλα δεν κανω λαθος ηταν στο γρηγορο γκρουπ και μετα κανανε και κατηγορια μονο για αγωνιζομενους(10 λεπτο)αλλα μπαινανε οποτε ηθελαν
εκτος απο το ασπρο γκρουπ (εντελως ηρεμο) που ηταν αποκλειστικα για την παρτυ τους στα αλλα μπαινανε η αγωνιζομενοι οποτε ηθελαν..

ΑΛΛΑ
για την συζητηση το λεω...οχι οτι δεν να μπαινουν...εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει εμενα

απλα παραπονεθηκαν καποιοι αλλοι που τους ξυριζαν τα κρανοι οταν προσπερνουσαν
διοτι ειναι γεγονος οτι διαθετουν μηχανακια καλοστημενα,και οχι μονο, ειναι γνωστες,ειναι

προπονημενοι και εχουν γρηγορο γυρολογιο με αποτελεσμα να δημιουργουν ανασφαλεια στους αργοτερους στους οποιους εχουν το γυρολογιο αναλογο που τους καταταζει στο μεσαιο γκρουπ.

Το 10 λεπτο ειδικα για αγωνιζομενους σωστα το αναφερεις ηταν ειναι ετσι ακριβως,αλλα οπως εξηγησα αλλο εννοουσα.

Οσο για τα ασθενοφορα ηταν οντως δυο αλλα και 10 να ειναι τι παει να πει αυτο?Ειναι υποχρεωμενοι οπως πολλα πολλα αλλα.
Μακρια απο εμας.

Εγω φιλε με το μηχανακι παω με το μηχανακι μου θελω να φυγω.
Και ειναι νσ πεσω θελω να πεσω απο τη δικια μου μ@λακια και οχι να μου αναιβει κανενα μπουλουκι μηαχανακια στο κεφαλι μου επειδη οι διοργανωτες θελουν να οικονομησουν απο πολλες συμμετοχες!!!

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ποτε θα βουλοσουν εκεινες τις αγιες λακουβες στο εσωτερικο της στροφης μετα την ευθεια καμια φτυαρια ασφαλτο.Απο περιεργεια ρωταω.
χρονια της θυμαμε...τοσο δυσκολο ειναι να τις κλεισουν?

Την Τεταρτη
Οι οργανωση δεν ηταν κακη..η εισοδος ηταν καπως αυστηρη (δεν βαρεθηκαν να ελεγχουν για κρανοι κτλ) αλλα αυτοι με το γυρολογιο
του 1.02 (ορισμενοι αγωνιζομενοι) μ@λακιζοσανται λιγακι στο μεσαιο γκρουπ στο σεσσιον 15.45.(Για αυτο ειχε και τρεις εξοδους στα γρασιδια μεσα σε ενα 15 λεπτο..οι δυο σιγουρα επεσαν Κ10 και Κ3 η Κ4 ο αλλος τον πετυχα ορθιο δεν προλαβα να δω τι συνεβει.)

pocahondas
05/03/2010, 18:27
η διοργάνωση φταίει στο ότι βάζει τόσα άτομα μέσα στην πίστα, μέχρι 25 όντως είναι καλά..
επίσης λάθος της διοργάνωσης είναι που τα γκρουπ ειναι τουρλουμπούκι, όλοι μαζί γρήγοροι, αργοί και ότι να' ναι..
από εκεί και πέρα όμως, είναι και ευθύνη του ίδιου του αναβάτη.. κατ' αρχήν η πίστα έχει γίνει μόδα,
πλέον μπαίνει η σάρα και η μάρα..
οι περισσότεροι-ες είναι ψωνάρες και μπαίνουν γιατί είναι μαστ και νομίζουν ότι κάτι κάνουν..
δεν τους ενδιαφέρει να βελτιώσουν τις οδηγικές τους ικανότητες,το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι πως θα "βγούνε πρώτοι" κι όποιον πάρει ο χάρος..

Alarm
06/03/2010, 07:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από pocahondas
η διοργάνωση φταίει στο ότι βάζει τόσα άτομα μέσα στην πίστα, μέχρι 25 όντως είναι καλά..
επίσης λάθος της διοργάνωσης είναι που τα γκρουπ ειναι τουρλουμπούκι, όλοι μαζί γρήγοροι, αργοί και ότι να' ναι..
από εκεί και πέρα όμως, είναι και ευθύνη του ίδιου του αναβάτη.. κατ' αρχήν η πίστα έχει γίνει μόδα,
πλέον μπαίνει η σάρα και η μάρα..
οι περισσότεροι-ες είναι ψωνάρες και μπαίνουν γιατί είναι μαστ και νομίζουν ότι κάτι κάνουν..
δεν τους ενδιαφέρει να βελτιώσουν τις οδηγικές τους ικανότητες,το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι πως θα "βγούνε πρώτοι" κι όποιον πάρει ο χάρος..

Ρε αδελφε, δηλαδη επειδη μπενω εγω μεσα που ειναι τα πρωτα μου τρακ νται και ειμαι κουλαδι , και ενοχλω εσενα που εισαι απο πισω μου τι θα πεις ? "Να αλλος ενας που μπεικε για να κανει μοστρα" ? Αλλο μοδα αλλο χομπυ. Ο καθενας κανει οτι μπορει και πολλοι απο αυτους πανε για να μαθουν. Δεν διαφωνω πως δεν υπαρχουν ατομα που οδιγουνε ατσαλα, δεν παει να πει ομως οτι ειναι εκει μεσα για την μοδα αλλα επειδη γουσταρουν αυτο που κανουν, και ας ειναι με λαθος τροπο.

Ιznogood
06/03/2010, 17:23
Ορθα μιλαει ο Alarm. Αφηστε τους εγωισμους, ποιος ειναι ο καλυτερος, ο γρηγοροτερος και παπαριες.
Οποιος θελει να μαθει καλυτερα σε TD παρα στο δρομο. Ειμαι πιο γρηγορος πχ απο καποιον ποιο νοημα υπαρχει να του μπω απο εσωτερικη..., αντε με το παλιοκουλαδι που θελει και TD?:rotflmao:

Μαζι σου Alarm...:beer:

gkr
07/03/2010, 01:23
σχετικά με τους αγωνιζόμενους και για όσους δεν το γνωρίζουν:
ο αγωνιζόμενος μπαίνει για να κάνει 5 γύρους στο χρόνο του ώστε να ελέγξει ρυθμίσεις στήσιμο κλπ.
αν για κάποιο λόγο χρειαστεί να κόψει (γιατί συνάντησε έναν πιο αργό για παράδειγμα) πρέπει να ξαναρχίσει από την αρχή. Δηλαδή όπου σε πετύχει θα σε περάσει.
Για αυτό, οι αγωνιζόμενοι όταν μπαίνουν σε απλό group (ακόμα και στους γρήγορους) είναι μεγάλος κίνδυνος για τους υπόλοιπους.
Όλοι εμείς που μπαίνουμε πίστα καλό είναι να έχουμε το νου μας (ενδεχομένως να ανοίγουμε και κανένα καθρέφτη) όταν είναι αγωνιζόμενοι μέσα.

djspy21
07/03/2010, 08:41
Όλοι εμείς που μπαίνουμε πίστα καλό είναι να έχουμε το νου μας (ενδεχομένως να ανοίγουμε και κανένα καθρέφτη) όταν είναι αγωνιζόμενοι μέσα.

....θα διαφωνίσω σε αυτό το τελευταίο που είπες.
1ον απαγορεύεται να έχεις καθρέφτες . Πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος, στο τι γίνεται μπροστά σου.

2ον σε μια σωστή διοργάνωση θα πρέπει να υπάρχει γκρούπ αγωνιζόμενων, και οχι να μπαίνουν σε άλλα γκρουπ και να γίνεται ο κακός χαμός.

gkr
07/03/2010, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από djspy21
....θα διαφωνίσω σε αυτό το τελευταίο που είπες.
1ον απαγορεύεται να έχεις καθρέφτες . Πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος, στο τι γίνεται μπροστά σου.

2ον σε μια σωστή διοργάνωση θα πρέπει να υπάρχει γκρούπ αγωνιζόμενων, και οχι να μπαίνουν σε άλλα γκρουπ και να γίνεται ο κακός χαμός.
συμφωνώ και στα δύο που λες,
για τους καθρεύτες: απλώς το προτείνω ως λύση απελπισίας, και εγώ τους κλείνω όταν μπαίνω για το 20λεπτο αλλά ο κίνδυνος να με πετάξει άλλος έξω παραμένει.

για το γκρούπ αγωνιζόμενων: από όσο έχω δει σε κυριακάτικα (και όχι μόνο) track day, υπάρχει δεν υπάρχει τέτοιο γκρουπ οι αγωνιζόμενοι μπαίνουν αδιακρίτως.

εμείς όλοι μπαίνουμε για να κάνουμε την πλάκα μας και να περάσουμε καλά, σε αντίθεση οι αγωνιζόμενοι μπαίνουν για να κάνουν γυρολόγιο. Για αυτό και μόνο το λόγο δε θα έπρεπε σε καμία περίπτωση να μπαίνουμε μαζί, αλλά έλα όμως που γίνεται.

McTalas
07/03/2010, 10:32
γυρολογιο για που?? μεγαρα???
τα μεγαρα εχουν βγει προπολου απο το Π.Π.Ταχυτητας (sic) αυτα που λετε περι ριθμισεων, χρονων και λοιπα δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα.

εσεις με τους καθρεφτες εχετε το νουσας, γιατι οταν θα ειστε πλαγιασμενοι και στο απεξ της στροφης οταν ακουσετε απο πισω να ερχεται κανενας με φορα, μην κοιταξετε απο τους καθρεφτες, γιατι το οικοπεδακι το εχετε σιγουρο!!!

εχουνε γινει αχταρμας λιγο πολυ,
το προβλημα δεν το δημιουργούν οι αγωνιζομενοι,
το δημιουργουν οι "γληγοροι", αυτοι που δεν εχουν ιδεα τι τους γινεται πανε οπως γουσταρουν και επειδη ειναι τυχεροί που δεν εχουν πεσει, τα κανουν ολα πουτανα και ενοχλουν τον κοσμο.
Και οι διοργανωτες που δεν τους βγαζουν εξω.-

το 90% αυτων που πανε πιστα, μονο για να μαθουν δεν πανε...
πάνε για να λενε ιστοριες στην καφετερια, πανε για ικανοποιηση του ΕΓΩ/ΥΠΕΡΕΓΩ κτλ

gkr
07/03/2010, 10:45
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
[B]γυρολογιο για που?? μεγαρα???
τα μεγαρα εχουν βγει προπολου απο το Π.Π.Ταχυτητας (sic) αυτα που λετε περι ριθμισεων, χρονων και λοιπα δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα.

αυτά που λέω είναι από συζητήσεις με αγωνιζόμενους και έχουν απόλυτη σχέση με την πραγματικότητα.
Για τους "γληγορους" και τους διοργανωτές, συμφωνώ απολύτως.

McTalas
07/03/2010, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkr
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
[B]γυρολογιο για που?? μεγαρα???
τα μεγαρα εχουν βγει προπολου απο το Π.Π.Ταχυτητας (sic) αυτα που λετε περι ριθμισεων, χρονων και λοιπα δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα.

αυτά που λέω είναι από συζητήσεις με αγωνιζόμενους και έχουν απόλυτη σχέση με την πραγματικότητα.
Για τους "γληγορους" και τους διοργανωτές, συμφωνώ απολύτως.
δλδ για να καταλαβω καποιος που θα τρεξει στον επομενο αγωνα στας Σερρας, θα παει μεγαρα για ριθμισεις???
μηπως αυτα ισχυαν οταν ηταν και τα μεγαρα στο προγαμμα στο (sic) Π.Π.Ταχυτητας??
διοτι με καθετε κοματακι περιεργο το κονσεπτ....

gkr
07/03/2010, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
δλδ για να καταλαβω καποιος που θα τρεξει στον επομενο αγωνα στας Σερρας, θα παει μεγαρα για ριθμισεις???
μηπως αυτα ισχυαν οταν ηταν και τα μεγαρα στο προγαμμα στο (sic) Π.Π.Ταχυτητας??
διοτι με καθετε κοματακι περιεργο το κονσεπτ....

Γιώργο, ξαναλέω ότι δεν τα φαντάζομαι, απλώς μεταφέρω από συζητήσεις,
τέλος εδώ δεν το ανοίγω άλλο το θέμα, αλλά πάλι να πιστεύεις ότι σκάνε με φορτηγά, νταλίκες, κουβέρτες, τέντες όχι για προπόνηση και δοκιμές αλλά μόνο για την πλάκα τους ...
δε ξερω, μπορεί να είναι κι έτσι...

McTalas
07/03/2010, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkr
Γιώργο, ξαναλέω ότι δεν τα φαντάζομαι, απλώς μεταφέρω από συζητήσεις,
τέλος εδώ δεν το ανοίγω άλλο το θέμα, αλλά πάλι να πιστεύεις ότι σκάνε με φορτηγά, νταλίκες, κουβέρτες, τέντες όχι για προπόνηση και δοκιμές αλλά μόνο για την πλάκα τους ...
δε ξερω, μπορεί να είναι κι έτσι...
ναι ρε φιλαρακι, δεν σε αμφισβητώ, απλα μου καθεται λιγο περιεργο το να παει καποιος "αγωνιζομενος" στα μεγαρα για να σεταρει μιχανακι, για προπονηση δεν θα μου φανει περιεργο, αλλα για σεταρισμα και να κυνηγάει χρονους δεν μου ειναι και πολυ λογικο.
Να σημειωσουμε εδω πως το ολο θεμα φορτηγα, τεντες και λοιπες ιστοριες ειναι και λιγο διαφήμιση.
:winka:

Bladerunner
07/03/2010, 11:55
Όσες φορές έχω κινδυνέψει από άλλον αναβάτη σε πίστα, είναι από κάποιον που ΝΟΜΙΖΕΙ ότι προλαβαίνει να φρενάρει, από κάποιον που ΝΟΜΙΖΕΙ ότι θα προλάβει να στρίψει, από κάποιον που ΔΕΝ πιστεύει ότι πάντα υπάρχει κάποιος πιο γρήγορος.

Σε χρονομετρημένα στις Σέρρες, με έχει ξυρίσει στην είσοδο της 13 αναβάτης του 21'', και τα φερινγκ των μοτοσυκλετών ακούμπησαν μεταξύ τους. Πέρα από το ψυχολογικό, δεν συνέβει κάτι παραπέρα. Ούτε θα μπορούσε. Γιατί ο συγκεκριμένος δεν νόμιζε. ΗΞΕΡΕ.

Σε αγώνα, πάλι στις Σέρρες, στον τελευταίο γύρο, με ντουμπλάρανε 5 αναβάτες ταυτόχρονα στην είσοδο της 10! Εκεί ομολογώ ότι τα χρειάστηκα λίγο. Αλλά πάλι δεν έγινε κάτι άσχημο γιατί κανείς μας δεν ΝΟΜΙΖΕ.

Η ευθύνη για την ομαλή εξέλιξη ενός track-day ΜΕΣΑ στην πίστα βαρύνει ΚΥΡΙΩΣ όλους εμάς τους ΑΝΑΒΑΤΕΣ. Για το πώς θα εξελιχτεί ένα δυσάρεστο συμβάν βαρύνει κυρίως την οργάνωση.

Αν σεβόμαστε τον εαυτό μας και τους υπόλοιπους οδηγούς, αν γνωρίζουμε τι μπορούμε να κάνουμε και δεν υποθέτουμε απλώς, τότε ΚΑΙ θα διασκεδάζουμε περισσότερο αλλά ΚΑΙ με μεγαλύτερη ασφάλεια.

McTalas
07/03/2010, 12:07
+απειρο........!!!!!!
τι να πρωτο quotaro!!!!
θα σταθω στο τελευταιο γιατι στην τελικη αυτο ειναι ολη η ουσια


Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
Αν σεβόμαστε τον εαυτό μας και τους υπόλοιπους οδηγούς, αν γνωρίζουμε τι μπορούμε να κάνουμε και δεν υποθέτουμε απλώς, τότε ΚΑΙ θα διασκεδάζουμε περισσότερο αλλά ΚΑΙ με μεγαλύτερη ασφάλεια.

libali10
07/03/2010, 14:02
ΒΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ,
μηνηματα στις σελιδες 5 & 6 συμφωνω σε ολα σχεδον.
Μην ομως πικροχολουμε αυτους που πανε στη καφετερια και λενε
εγω,υπερεγω κτλ.ΑΥΤΑ ΛΙΓΟ πολυ σε ολους μας φευγει καμια ΚΟΥΒΕΝΤΑ ειτε ΓΙΑ μηχανακια ειτε στις γκομενες ειτε στο ταβλι και αλλα θεματα .
Οποιος παει σε καφετεριες λογια θα λεγονται..ας μιλαμε τιμια.

Λοιπον,
Η πιστα θελει προσοχη,μην μπλεξεις με κανεναν εδω πεφτει εκει πεφτει,
κατα τα αλλα η αποψη μου αν
σε κυνηγανε ή κυνηγας κανεναν (μεσα σε φυσιολογικα πλαισια) δεν ειναι λαθος για μενα,αλωστε σε πιστα ειμαστε και ο μυαλομενος ανταγωνισμος σε βελτιωνει..Αυτο γινετε σε ολες τις πιστες του πλανητη.

Με τους αγωνιζομενους υπαρχει θεματακι.
γιατι την τεταρτη στα Μεγαρα με ξυρισανε κανα 2-3 μαγκες αλλα ειπα μεσα μου οτι ΞΕΡΟΥΝ τι κανουν, και συνεχισα χωρις αγχος.
Μολις ΟΜΩΣ ειδα οτι 3 απο αυτους πηγαν για ραδικια (Κ8-Κ2 και Κ3 )
αγχωθηκα αρκετα που αναθεωρησα καποιες αποψη μου...και εγινα ακομα προσεκτικος οχι γιατι τυχον δικο μου λαθος,αλλα μην με μαζεψει κανενας αλλος.

Φραγκα δεν παιζουν και δεν ειμαι να μενω το καλοκαιρι χωρις μηχακι
και απο εκεινη την ωρα πιο πολυ κοιταγα την προηγουμενη ευθεια μην τυχον με μαζευει κανενας του 1,02-1,04
παρα μπροστα μου.
Οποτε δεν το ευχαριστηθηκα

Οι αγωνιζομενοι λοιπον στην κατηγορια τους η το πολυ στο γρηγορο γκρουπ
αφουν εχουν και αλλο ενα 10λεπτο μονο αγωνιζομενοι.

gkr
07/03/2010, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner

Σε χρονομετρημένα στις Σέρρες, με έχει ξυρίσει στην είσοδο της 13 αναβάτης του 21'', και τα φερινγκ των μοτοσυκλετών ακούμπησαν μεταξύ τους. Πέρα από το ψυχολογικό, δεν συνέβει κάτι παραπέρα. Ούτε θα μπορούσε. Γιατί ο συγκεκριμένος δεν νόμιζε. ΗΞΕΡΕ.

Σε αγώνα, πάλι στις Σέρρες, στον τελευταίο γύρο, με ντουμπλάρανε 5 αναβάτες ταυτόχρονα στην είσοδο της 10! Εκεί ομολογώ ότι τα χρειάστηκα λίγο. Αλλά πάλι δεν έγινε κάτι άσχημο γιατί κανείς μας δεν ΝΟΜΙΖΕ.



Τώρα ρε φιλε είπα να μην το σχολιάσω αλλά δε μου βγαίνει: "...Γιατί ο συγκεκριμένος δεν νόμιζε. ΗΞΕΡΕ."

αυτό το πράγμα στην οδήγηση δεν υπάρχει. κανείς δεν ΞΕΡΕΙ (μόνο ο θεός που και αυτό το συζητάμε) όλοι εκτιμήσεις κάνουμε, η διαφοροποίηση είναι στο γεγονός ότι οι ικανότεροι τις περισσότερες περιπτώσεις πέφτουν μέσα.

Για τα περί σεβασμού κλπ. έχεις απόλυτο δίκιο.

menelaos46
07/03/2010, 14:20
Τώρα ρε φιλε είπα να μην το σχολιάσω αλλά δε μου βγαίνει: "...Γιατί ο συγκεκριμένος δεν νόμιζε. ΗΞΕΡΕ." αυτό το πράγμα στην οδήγηση δεν υπάρχει. κανείς δεν ΞΕΡΕΙ (μόνο ο θεός που και αυτό το συζητάμε) όλοι εκτιμήσεις κάνουμε, η διαφοροποίηση είναι στο γεγονός ότι οι ικανότεροι τις περισσότερες περιπτώσεις πέφτουν μέσα. Για τα περί σεβασμού κλπ. έχεις απόλυτο δίκιο.

+1000

http://www.youtube.com/watch?v=jK3h8ECGUJY

Κι αυτος ηξερε....


To track day δεν ειναι αγωνας, παρτε το χαμπαρι για να στριβετε ησυχοι...
Αλλο το υγιες κηνυγητο κι αλλο το θα τον περασω με παιρνει δε με παιρνει....
Αλλο προπονηση κι αλλο αγωνας, στον αγωνα πρεπει να περασει, στην προπονηση πρεπει να γινεις καλυτερος και να πας σπιτι σου....

TROOPER
07/03/2010, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Μολις ΟΜΩΣ ειδα οτι 3 απο αυτους πηγαν για ραδικια (..-Κ2 ... )
....

:eyepop: :eyepop:

TROOPER
07/03/2010, 14:37
πατε στο 80% των δυνατοτητων σας να περασετε καλα.

οπου δειτε απατσι αφηστε να περασει.

μπειτε με διοργανωτες που ξερουν τι κανουνε και εχουν εμπειρια στο αντικειμενο και τους εμπιστευεστε.

απλα τα πραματα.

:wave2:

zephyr1
07/03/2010, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ikaros892003
για το φιλο που εφαγε σκαλωμα για την αποδειξη θα μιλησω για της τεταρτης το td οχι της κυριακης,οπου αν ζηταγες σου δινανε αποδειξη αλλιως οχι....:wave2:


Αν δεν ζηταγες αποδειξη , δεν πληρωνες κιολας?:look: :a8: