PDA

View Full Version : help_engine_numbers



george_1988
05/02/2010, 09:09
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΠΑΠΙ HONDA ASTREA GRAND (100CC) .ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.
Π.Χ.ΑΑΑ1234567. ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΤΥΠΗΜΕΝΟΙ , ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ. ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΦΕΝΟΝΤΕ , ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ( ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟ 1 ).ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΕΤΣΙ , ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ.
ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ.ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΧΑΙΑ Ή ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ ? ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ?

kaliba
06/02/2010, 21:15
tha pas apo kei poy to agorases na enimerotheis .. :) alla pali oi asfaleis den koitane ari8mo kinitira para mono toy plaisiou...

george_1988
06/02/2010, 21:29
ευχαριστω!!
το θεμα ειναι πωσ δεν το εχω αγορασει ακομα , μου το εδωσε για αρκετεσ μερεσ ενας κοντοχωριανος μου να το δοκιμασω.οταν το αγορασω , εγω θα ειμαι το τριτο χερι.

αν παω στο μηχανολογικο , θα κανω πατατα? ποσο θα μου στοιχισει (αν γινετε βεβαια) η πληρησ νομοτυπη διαδικασια?

kaliba
06/02/2010, 21:32
prin kaneis opiadipote alli kinish soy protino na breis enan katoxo Astra100cc kai na koitakseis to moter mipos simbainei kai kei to idio. isos na egine kapoio topografiko la8os pano stin adeia h otidipote allo.

manos*gsxr
06/02/2010, 23:48
αφου το μηχανακι ειναι ηδη ταξινομιμενο δεν πιστευω οτι θα εχεις προβλημα.
Και το μηχανολογικο ελεγχει οτι αναγραφεται στην αδεια.Ουτε στην ασφαλιστικη πιστευω πως θα εχεις προβλημα.

george_1988
07/02/2010, 08:51
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΣΑΣ

mikes
07/02/2010, 11:40
οι αδειες πλεον αναγραφουν μονο τον κωδικο κινητηρα (το ΑΑΑ στο παραδειγμα σου!)
καθως το υπουργειο αναγνωριζει πλεον οτι το μοτερ μπορει ανα πασα στιγμη να χρειαστει
αλλαγη και ετσι μπορεις να το αλλαξεις με ενα ιδιου κωδικου χωρις να τρεχεις να το δηλωσεις!
συνεπως δεν νομιζω να εχεις προβλημα αν ο κωδικος φενεται ολοκληρος!

george_1988
07/02/2010, 13:13
ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤ0 Α.ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ( ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:ΑΑΑ1234567) Ο ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ , ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ , ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ 1.ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ , Η ΑΔΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΟΤΑΝ ΠΡΩΤΟΒΓΗΚΕ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΟΛΟΥΣ ( 10 ) ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.
ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ( ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΣΤΡΑΒΑ ), ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΞΑΚΡΙΒΩΣΩ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ?

mikes
07/02/2010, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από george_1988
ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤ0 Α.ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ( ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:ΑΑΑ1234567) Ο ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ , ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ , ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ 1.ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ , Η ΑΔΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΟΤΑΝ ΠΡΩΤΟΒΓΗΚΕ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΟΛΟΥΣ ( 10 ) ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.
ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ( ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΣΤΡΑΒΑ ), ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΞΑΚΡΙΒΩΣΩ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ? σε αυτην τη περιπτωση η αδεια σου εχει εκδοθει πριν απο την αποφαση που ανεφερα! τα λεγομενα μου θα τα εξακριβωσεις αν δεις οποιαδηποτε αδεια εχει εκδοθει μετα το 2000! (δεν ξερω απο ποτε ισχυει αυτο που λεω αλλα εγω το ειδα απο τοτε)
τωρα οσον αφορα τη δικη σου περιπτωση κανε μια ερωτηση στην υπηρεσια συγκοινωνιων της νομαρχιας σου! ρωτα δηλ οτι εχει φθαρει το πρωτο νουμερο αλλα ο κωδικος ειναι ευδιακριτος, οποτε δεδομενου οτι τα νουμερα δεν αναγραφονται πλεον, αν θα εχεις προβλημα!

george_1988
07/02/2010, 14:29
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ