PDA

View Full Version : Απορίες για Service F650GS



AUFGEBRACHT
05/02/2010, 19:28
Καλησπέρα σε όλους, για άλλη μια φορά θα ήθελα τις πολύτιμες γνώσεις σας. Πολύ σύντομα θα χρειαστεί να κάνω το service των 20.00χλμ στην 650 (μονοκύλινδρη μοντ.2006). Έχω τις εξής απορίες:
1) Υπάρχει πρόβλημα αν το κάνω νωρίτερα; (Περίπου στα 18.300χλμ) αν και φαντάζομαι η απάντηση είναι πως δεν τρέχει και τίποτα.
2) Είναι απαραίτητο να μπει σε διαγνωστικό εγκέφαλο η μοτοσυκλέτα ή αυτό είναι προληπτικό; Ο εγκέφαλος κάνει και κάποιες ρυθμίσεις ή απλά αν υπάρχει πρόβλημα τότε το βρίσκει; Ο μάστορας που πάω δεν διαθέτει εγκέφαλο (το μόνο αρνητικό σε αυτόν...)
3) Ξέρω πως λάδι προτείνει η BMW ημισυνθετικό κι έλεγα για το castrol 15-50 GPS...Ρώτησα ένα φίλο που θα βρω και μου είπε ότι η castrol το κατήργησε το ημισυνθετικό.Μου πρότεινε εναλλακτικά το Motul το ημισυνθετικό,εδώ που έψαξα άκουσα καλά λόγια και για αυτό αλλά θα προτιμούσα το castrol.Ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο; Στην ιστοσελίδα της εταιρείας δεν υπάρχει ημισυνθετικό.Όντως καταργήθηκε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

AUFGEBRACHT
07/02/2010, 19:25
..Ουδείς;;;;;

Gia
11/02/2010, 12:32
Καλησπέρα

Εχω το μοντέλο του 2007 και 32000χλμ.

Φίλε μου το να κάνεις νωρίτερα το σερβις δεν είναι πρόβλημα απλά υπολόγισε οτι αν το κάνεις στα 18000 η επόμενη αλλαγή λαδιών θα είναι και αυτή νωρίτερα στα 23000 περίπου.

Δυστυχώς δεν έχω το χαρτί μαζί μου απο τα 20000 να δω αν είναι ο εγκέφαλος στο "πρόγραμμα" του σερβις θα το κοιτάξω όμως το απόγευμα.

Μέσα στο repair manual λέει "Read the fault code memory with the BMW MoDiTeC" στα 20000 χλμ οπότε μάλλον θέλει διαγνωστικό.

Βάζω σχεδόν σε όλες τις αλλαγές λαδιών το motul 15-50. Ευχαριστημένος γενικά. Στην τελευταία αλλαγή έβαλα το castrol που βάζουν τα εξουσιοδοτημένα της bmw αλλά δεν έχω ακόμα άποψη. Με το motul όμως κανένα πρόβλημα.

Hope this helps...




:beer: :wave2:

MikeG
11/02/2010, 12:36
1) Κανένα πρόβλημα

2) Δεν είναι απαραίτητο, εκτός αν αντιλαμβάνεσαι ότι η μοτοσυκλέτα συμπεριφέρεται περίεργα (σβήνει βασικά ή παίζει πάρα πολύ το ρελαντί, το οποίο είναι αυτορυθμιζόμενο)

3) Από όσο γνωρίζω το Castrol GPS υπάρχει ακόμα. Αλλιώς μπορείς να βάλεις ARAL ή οποιαδήποτε σοβαρή μάρκα.


Γενικά το service των 20000 είναι ένα απλό service (λάδια, φίλτρο, τσεκάρισμα για πιθανή αλλαγή αναλωσίμων).

:wave2:

Gia
11/02/2010, 12:43
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG



Γενικά το service των 20000 είναι ένα απλό service (λάδια, φίλτρο, τσεκάρισμα για πιθανή αλλαγή αναλωσίμων).


Σωστός ο αποπανω.. να φανταστείς το λέει inspection στο manual και οχι service...
:wave2:

AUFGEBRACHT
11/02/2010, 21:03
Σας ευχαριστώ αμφότερους για τις απαντήσεις σας. Το repair manual που έχω και εγώ όντως αναφέρει πως πρέπει να μπει σε εγκέφαλο. Πρόβλημα δεν υπάρχει,απλά το πρωί όταν είναι κρύα το ρελαντί είναι πάνω από 2.000 στροφές αλλά φαντάζομαι αυτό συμβαίνει επειδή η μηχανή είναι κρύα.Εκτός από αλλαγή λαδιών, θέλει αλλαγή το φίλτρο λαδιού και αέρα και το λάδι στο πιρούνι. Για το castrol πήγα να αγοράσω και ο τύπος μου είπε πως καταργήθηκε,δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει οπότε εφόσον έχω ακούσει θετικές γνώμες για το Motul θα πάρω αυτό τελικά...ελπίζω μόνο να μη στραβώσει ο μάστορας που θα του πάω με το λάδι ανά χείρας,καθώς αυτός βάζει άλλο.

MikeG
11/02/2010, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Σας ευχαριστώ αμφότερους για τις απαντήσεις σας. Το repair manual που έχω και εγώ όντως αναφέρει πως πρέπει να μπει σε εγκέφαλο. Πρόβλημα δεν υπάρχει,απλά το πρωί όταν είναι κρύα το ρελαντί είναι πάνω από 2.000 στροφές αλλά φαντάζομαι αυτό συμβαίνει επειδή η μηχανή είναι κρύα.Εκτός από αλλαγή λαδιών, θέλει αλλαγή το φίλτρο λαδιού και αέρα και το λάδι στο πιρούνι. Για το castrol πήγα να αγοράσω και ο τύπος μου είπε πως καταργήθηκε,δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει οπότε εφόσον έχω ακούσει θετικές γνώμες για το Motul θα πάρω αυτό τελικά...ελπίζω μόνο να μη στραβώσει ο μάστορας που θα του πάω με το λάδι ανά χείρας,καθώς αυτός βάζει άλλο.



Το ρελαντί όπως έγραψα ήδη είναι αυτορυθμιζόμενο και όπως λες το πρωί που είναι κρύο είναι πάνω από τις 2000 στροφές. :winka: Το λάδι στο πιρούνι δεν είναι ότι σώνει και καλά πρέπει να το αλλάξεις. Είναι σχετικό, εσύ θα το κρίνεις ανάλογα με την αίσθηση που σου δίνει.
Αυτά:wave2:

AUFGEBRACHT
11/02/2010, 21:30
Ήσουν σαφής Mike ευχαριστώ!!!:wave2:

AUFGEBRACHT
18/02/2010, 20:00
Τελικά βρήκα το Castrol GPS και προτίμησα αυτό αντί του Motul. Εντελώς πληροφοριακά έγινε και το service των 20.000km με τις εξής εργασίες:
-Αλλαγή λαδιών (τα αγόρασα εγώ αυτά)
-Αλλαγή φίλτρου αέρα
-Αλλαγή φίλτρου λαδιού
-Αλλαγή υγρών φρένων
-Αλλαγή τακάκια μπρος-πίσω (έβαλα της Braking αντί για τα μαμίσια)
-Αλλαγή μπαταρίας (δεν είχα αλλάξει από τότε που αγόρασα τη μηχανή και ήταν στα τελευταία της)
-Έλεγχος με το διαγνωστικό
-Συμπλήρωση ψυκτικού υγρού
-Τέντωμα αλυσίδας
Συνολικό κόστος για τα ανωτέρω 230€(τα 90 εργατικά)...:sad:

MAG/FMX
18/02/2010, 20:10
Φτηνα δεν ειναι τακακια 50+50 και + 100 η μπαταρια = 200ε

AUFGEBRACHT
18/02/2010, 20:15
Η μπαταρία σίγουρα δεν είχε τόσο,ίσως και κάτω από πενηντάρικο...

MikeG
18/02/2010, 20:50
Δε χρειαζόταν να αλλάξεις το φίλτρο βενζίνης. Η BMW λέει στα 30000 χιλ. Δε πειράζει όμως. Τώρα τουλάχιστον μέχρι τα 50000 άστο.

:wave2:

MAG/FMX
18/02/2010, 20:52
Εμενα το peugeot μου το χρεωνει 30ε να το βαλει στο διαγνωστικο.......
Παντως η μπαταρια μου Yasa εχει 120ε + 65 μπροστα τακακια + 55ε πισω τακακια αλλα πισω βαζω φτηνα του 25ε κ φιλτρο 8ε λαδια 25ε ............. ενταξει καλα σου πηγε για τοσο αραιο service .....


Τι σου φανηκε ακριβο?............. για τα ευκολα πηγαινε σε μη εξουσιοδοτημενο οπως κανω κ εγω.....
Μου περνει εργασια 10ε κ αυτα με το ζορι του τα δινω........... κ ειναι κ γαμω τα ονοματα στη νικαια το ατομο...........
Δηλαδη για μπαταρια , λαδια , μπουζι τακακια , φιλτρο ........ θελει εξουσιοδοτημενο.......... δεν το καταλαβαινω.......... εγω μπαταρια φτηνη δεν θα βαζα .......... στο αμαξι πηγαν να μου βαλουν μια 90ε μικρη κ ο μπαταριας μου ειχε μια διπλη με ονομα κ εβαλα κ χωρις εργασια 90ε............
Μηπως σου τσεκαραν κ βαλβιδες..........?

AUFGEBRACHT
18/02/2010, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Δε χρειαζόταν να αλλάξεις το φίλτρο βενζίνης. Η BMW λέει στα 30000 χιλ. Δε πειράζει όμως. Τώρα τουλάχιστον μέχρι τα 50000 άστο.

:wave2:


Ούπς!!! Είσαι για άλλη μια φορά είσαι ολόσωστος,αυτό μου είπε και ο μάστορας...φίλτρο λαδιού ήθελα να γράψω και εκ παραδρομής έγραψα βενζίνης. Το διορθώνω πάραυτα.

Gia
19/02/2010, 13:05
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
[

-Αλλαγή μπαταρίας (δεν είχα αλλάξει από τότε που αγόρασα τη μηχανή και ήταν στα τελευταία της)


Γειά χαρά

Φίλε τα λεφτά καλά είναι και εμένα κάπου εκέι μου βγαίνουν...Που το έκανες τελικά;;

Το μόνο που δεν έπιασα ήταν η αλλαγή μπαταρίας, δεν σου ήρθε λίγο νωρίς;;

Να είσαι καλά


:beer: :beer: :beer:

AUFGEBRACHT
20/02/2010, 08:29
Το service το κάνω πάντα στον Πλέτσα στη Μιχαλακοπούλου. Η μπαταρία δεν είχε αλλαχτεί από τότε που αγοράστηκε η μηχανή καινούρια,δηλ. ακριβώς 4 χρόνια,οπότε νομίζω πως και πολύ κράτησε.

MAG/FMX
20/02/2010, 09:46
Συνεχεια συνανταω μπαταριες του 50ε- να κρατενε 4ετιες κ μπαταριες των 120ε+ να κρατανε διετιες κ αρχιζει να μου τι δινει αυτη η απορια...........:confused: :evil: