PDA

View Full Version : polisi-metabivasi



vasilislo
05/02/2010, 21:59
Epidi i krisi xtipise thn porta moy skeftomai na doso to mixanaki moy kai na kratiso ti mixani. mporei kapios na moy eksigisei pos tha ginei i metavivasi tis adias kai olo to treksimo pou xriazete gia na poylithei se idioth?

Hell_Rider
05/02/2010, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilislo
Epidi i krisi xtipise thn porta moy skeftomai na doso to mixanaki moy kai na kratiso ti mixani. mporei kapios na moy eksigisei pos tha ginei i metavivasi tis adias kai olo to treksimo pou xriazete gia na poylithei se idioth?


για την μεταβιβαση μπορεις να πας και σε καποιο ΚΕΠ και να γλυτωσεις την ταλαιπωρια του μηχανολογικου...θα πας μαζι με τον ιδιωτη θα κανετε την μεταβιβαση θα σου δωσει τα λεφτα και ολα ετοιμα ! μετα το ΚΕΠ θα στειλει τα χαρτια στο μηχανολογικο και το μηχανολογικο τα χαρτια στον ιδιωτη ! εσυ μεσα σε 10 λεπτακια εχεις καθαρισει !

:wave2:

yiannis172
05/02/2010, 22:07
Γεια σου φιλε μου....Ειναι πολυ απλη η διαδικασια:Αφου συμφωνησεις με τον αγοραστη ,την τιμη στην οποια θα δωσεις το μηχανακι,παιρνετε τα τελη μεταβιβασης απο μια τραπεζα (συνηθως Γενικη) και πατε στο ΚΕΠ εχοντας μαζι σας τις ταυτοτητες και την αδεια του προς πωληση οχηματος. Εκει γινεται η μεταβιβαση και καλουν τον νεο ιδιοκτκτη μετα απο καμια εβδομαδα ,να παραλαβει την αδεια στο ονομα του...

Lazio
05/02/2010, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilislo
Epidi i krisi xtipise thn porta moy skeftomai na doso to mixanaki moy kai na kratiso ti mixani. mporei kapios na moy eksigisei pos tha ginei i metavivasi tis adias kai olo to treksimo pou xriazete gia na poylithei se idioth?


Φιλε μου εχει συζητηθει απειρες φορες αν κανεις ενα γρηγορο ψαξιμο στο φορουμ θα βρεις οτι θες να μαθεις......... ολη η δουλεια γινεται στα ΚΕΠ :wave2:

nobody
06/02/2010, 08:05
να συμπληρωσω μονο οτι σε μια βδομαδα ΔΕΝ θα εχει την κανονικη αδεια κυκλοφοριας ο νεος ιδιοκτητης αλλα αρκετα αργοτερα,εκτος κι αν αλλαξαν τα πραγματα απο το φθινοπωρο.επισης,ο υπαλληλος των ΚΕΠ μου ειχε τονισει οτι η προσωρινη που εκδιδεται(ενα χαρτι ουσιαστικα) δεν σε καλυπτει σε μπλοκα και συναφη...

georgio
06/02/2010, 11:43
Sorry, αλλά εγώ από ό,τι θυμάμαι ο υπάλληλος μου είχε πει το αντίθετο, ότι ισχύει κανονικά δηλαδή. Και είχα βγάλει και ασφάλεια κανονικά, και κυκλοφορούσα και καιρό, από Φεβρουάριο μέχρι Ιούνιο (ήταν από Ξυλόκαστρο και μέχρι να τη βγάλουν και να συνεννοηθώ να μου την στείλουν κιόλας...).
Βέβαια δεν έτυχε να με σταματήσουν ώστε να το δω και στην πράξη αλλά η λογική λέει ότι για αυτό το λόγο στο δίνουν, δεν μπορεί να σου δίνουν ένα χαρτί που δεν ισχύει. Και ταυτότητα όταν έβγαλα είχα για ένα εξάμηνο περίπου ένα χαρτί από την αστυνομία.

McGyver
06/02/2010, 11:47
Επίσης, μην ξεχάσετε να υπογράψετε ο ένας στον άλλον μία υπεύθυνη δήλωση για την πώληση της μοτοσικλέτας που θα αναφέρει το ποσό.
Χρειάζεται κατά την υποβολή της φορολογικής σας δήλωσης.

nobody
06/02/2010, 11:51
ασφαλεια ειχα βγαλει κι εγω κανονικα και δεν ειχα προβλημα.ουτε λεω οτι συμφωνω,ισα ισα που του ελεγα επιμονα οτι δεν πρεπει ναναι ετσι τα πραγματα καθως και πιο παλια πουχα αγορασει μηχανη δεν μουχαν πει κατι τετοιο.παντως κι εγω δεν το δοκιμασα στην πραξη καθως δεν με σταματησαν σε καποιο μπλοκο.

για την ανταλλαγη υπευθυνων δηλωσεω εισαι σιγουρος πως χρειαζεται πραγματικα?εννοω δεν παει με τα κυβικα της μηχανης για το αν θα μπει η οχι στην φορολογικη δηλωση που υποβαλλουμε?

McGyver
06/02/2010, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
για την ανταλλαγη υπευθυνων δηλωσεω εισαι σιγουρος πως χρειαζεται πραγματικα?εννοω δεν παει με τα κυβικα της μηχανης για το αν θα μπει η οχι στην φορολογικη δηλωση που υποβαλλουμε?

Better safe than sorry :winka: ...