PDA

View Full Version : Καλοκαίρι,παραλία,φραπεδιά ή Βολτίτσα μέχρι NordCap?



Σελίδες : [1] 2

Vagelis Gar
06/02/2010, 10:38
-10/7/2010-10/8/2010
-30 ημέρες
-Africa Twin 750
-Σκηνή + Sleeping Bag
-Γκαζάκι+κατσαρολακι+Γίγαντες ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ
-Ανατολική Ευρώπη-Γύρος Βαλτικής-NordCap-Κάθοδος των Ούνων (ΝορβηγοΓερμονοΓαλλίες)-Ελλάδα.
Δεν είμαι γκρινιάρης,αντέχω στην πείνα-δίψα,έχω και ωραία αδερφή(ανύπαντρη).
Ποιός ψήνεται? (για το ταξίδι,όχι για την αδερφή)

DIM.K30
06/02/2010, 10:53
Εγω ψηνομαι, αλλη δεν ψηνεται!

Να το κανεις φιλε το ταξιδι ειναι ενα ονειρο και για μενα.
Ειτε βρεις παρεα ειτε οχι.

ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΛΕΕΜΕΕ!:beer: :wave2:

ΚΟΜΠΙΝΙΕΡΗΣ
06/02/2010, 12:09
μεσα αρχηγε αλλα αν γινεται να τσιμπησουμε λιγο την ημερομηνια κατα αρχες αυγουστου. παντως αν θελεις για τωρα καμια τουρκια με την πρωτη ευκαιρια. λοιπον να κραταμε επικοινωνια ΓΙΑΝΝΗς απο Γρεβενα. www.katakali.net

JVR
06/02/2010, 14:54
Φιλαρακι,για τοτε λεγαμε κ εμεις(Stelvio k strom) μια κ ειναι η καταληλοτερη εποχη,ας κρατησουμε επαφη κ πιστευω αν δε στραβωσει κατι ειμαστε μεσα.:wave2: likos78@hotmail.com

FASTER DRIVER
06/02/2010, 18:57
καλοσωρισες φιλε...
ωραια η ιδεα σου... εχεις ξανακανει κανενα ταξιδι ευρωπη η ειναι το πρωτο σου?

LARISEOS
06/02/2010, 19:23
ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ ΡΟΥΦ!


ωραια......καλα να περάσετε !!

πρωτινέ το και στο africatwin.gr!

Vagelis Gar
07/02/2010, 00:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DIM.K30
Εγω ψηνομαι, αλλη δεν ψηνεται!

Να το κανεις φιλε το ταξιδι ειναι ενα ονειρο και για μενα.
Ειτε βρεις παρεα ειτε οχι.

ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΛΕΕΜΕΕ!:beer: :wave2:


5 Χρόνια την έψηνα τη δικιά μου.
Έφτασε στο σημείο 0 και φώναξε ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ ΜΩΡΕΕΕΕΕ.
Αυτό ήταν,την επόμενη στιγμή είχα ήδη ξεκινήσει νοερά το ταξίδι.

Vagelis Gar
07/02/2010, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΟΜΠΙΝΙΕΡΗΣ
μεσα αρχηγε αλλα αν γινεται να τσιμπησουμε λιγο την ημερομηνια κατα αρχες αυγουστου. παντως αν θελεις για τωρα καμια τουρκια με την πρωτη ευκαιρια. λοιπον να κραταμε επικοινωνια ΓΙΑΝΝΗς απο Γρεβενα. www.katakali.net

Γιάννη δυστυχώς η ημερομηνία το πιό πιθανό είναι να πάει λίγο πιό πίσω (εννοώ προς αρχές Ιουλίου) ελέω επαγγελματικών υποχρεώσεων.

Vagelis Gar
07/02/2010, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από FASTER DRIVER
καλοσωρισες φιλε...
ωραια η ιδεα σου... εχεις ξανακανει κανενα ταξιδι ευρωπη η ειναι το πρωτο σου?

Πρώτο Ευρωπαϊκό και για εμένα και για την καλή μου.Ελλάδα αρκετά χιλιόμετρα (75.000 σε 5 χρόνια).Δεν έχω ιδέα τι θα συναντήσω,έχω διαβάσει διάφορα οδοιπορίκά αλλά πάντα καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα.Το ταξίδι είναι κάτι εντελώς προσωπικό για τον καθένα.Εννοώ ο καθένας έχει τη δική του άποψη για το πως θα πρέπει να είναι ένα ταξίδι.
Προσωπικά θέλω να είναι όσο πιό "αλήτικο" γίνεται.Campings,sleeping bag,σκηνή,φαγητό στη μέση του πουθενά στον ίσκιο της μοτοσυκλέτας και γενικά ένα ταξίδι '80ς χωρίς όλο αυτό το ρομποτικό εξοπλισμό που πλέον έχει ο καθένας που θέλει να θεωρείται σωστός μοτοσυκλετιστής.Και μη βιαστείτε να με κρίνετε,σίγουρα θα υπάρχουν τα απαραίτητα και για τον αναβάτη και για τη μηχανή αλλά μην τρελαθούμε κι όλας.Σε συζήτηση με φίλο που έχει ταξιδέψει σε Ευρώπη η γνώμη του για το συγκεκριμένο ταξίδι είναι πως θα πρέπει να συγκεντρώσω τουλάχιστον ένα τάληρο και απο εξοπλισμό να πάρω ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά.Όχι αδερφέ δεν θα πάρω.Ξεκινάω με τα μισά χρήματα με τον εξοπλισμό που έχω,με ένα καλό service του μωρού και αν στην πορεία ο χάρτης δεν έχει τη διαδρομή που έχω πάρει δε χάλασε και ο κόσμος.Άλλωστε τα καλύτερα τα βρίσκεις εκεί που δεν το περιμένεις ;)

QSpec
07/02/2010, 01:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Πρώτο Ευρωπαϊκό και για εμένα και για την καλή μου.Ελλάδα αρκετά χιλιόμετρα (75.000 σε 5 χρόνια).Δεν έχω ιδέα τι θα συναντήσω,έχω διαβάσει διάφορα οδοιπορίκά αλλά πάντα καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα.Το ταξίδι είναι κάτι εντελώς προσωπικό για τον καθένα.Εννοώ ο καθένας έχει τη δική του άποψη για το πως θα πρέπει να είναι ένα ταξίδι.
Προσωπικά θέλω να είναι όσο πιό "αλήτικο" γίνεται.Campings,sleeping bag,σκηνή,φαγητό στη μέση του πουθενά στον ίσκιο της μοτοσυκλέτας και γενικά ένα ταξίδι '80ς χωρίς όλο αυτό το ρομποτικό εξοπλισμό που πλέον έχει ο καθένας που θέλει να θεωρείται σωστός μοτοσυκλετιστής.Και μη βιαστείτε να με κρίνετε,σίγουρα θα υπάρχουν τα απαραίτητα και για τον αναβάτη και για τη μηχανή αλλά μην τρελαθούμε κι όλας.Σε συζήτηση με φίλο που έχει ταξιδέψει σε Ευρώπη η γνώμη του για το συγκεκριμένο ταξίδι είναι πως θα πρέπει να συγκεντρώσω τουλάχιστον ένα τάληρο και απο εξοπλισμό να πάρω ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά.Όχι αδερφέ δεν θα πάρω.Ξεκινάω με τα μισά χρήματα με τον εξοπλισμό που έχω,με ένα καλό service του μωρού και αν στην πορεία ο χάρτης δεν έχει τη διαδρομή που έχω πάρει δε χάλασε και ο κόσμος.Άλλωστε τα καλύτερα τα βρίσκεις εκεί που δεν το περιμένεις ;)

Έχεις την ιδανική νοοτροπία αδερφέ. Να είσαι σίγουρος πως θα περάσεις υπέροχα.

Θα ακολουθούσα χωρίς δεύτερη σκέψη αλλά είμαι με σπασμένο χέρι, κατεστραμμένη μηχανή και εντελώς άφραγκος.

Εάν θες ρίξε μια ματιά σε αυτό:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=90959

Και αν σκοπεύεις να περάσεις από κάποια χώρα στην οποία βρέθηκα είμαι στην διάθεση σου για οποιαδήποτε πληροφορία.

Καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος.

Φιλικά,
Βασίλης.

ΥΓ: Για εμένα δεν τίθεται δίλημμα. Παραλίες, ξαπλώστρες και φραπεδάκια μπορείς να τα απολάυσεις έστω και για ένα Σαββατοκύριακο.

Vagelis Gar
07/02/2010, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
Έχεις την ιδανική νοοτροπία αδερφέ. Να είσαι σίγουρος πως θα περάσεις υπέροχα.

Θα ακολουθούσα χωρίς δεύτερη σκέψη αλλά είμαι με σπασμένο χέρι, κατεστραμμένη μηχανή και εντελώς άφραγκος.

Εάν θες ρίξε μια ματιά σε αυτό:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=90959

Και αν σκοπεύεις να περάσεις από κάποια χώρα στην οποία βρέθηκα είμαι στην διάθεση σου για οποιαδήποτε πληροφορία.

Καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος.

Φιλικά,
Βασίλης.

ΥΓ: Για εμένα δεν τίθεται δίλημμα. Παραλίες, ξαπλώστρες και φραπεδάκια μπορείς να τα απολάυσεις έστω και για ένα Σαββατοκύριακο.

Βασίλη.....φίλε.....με γάμησες (συγνώμη για τη λέξη αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι άλλο για να περιγράψω αυτό που νιώθω αυτή τη στιγμη).
Θέλω μόνο να σου πω 2-3 πραγματάκια.

-Να σε έχει ο δικός σου μοναδικός θεός πάντα καλά και όρθιο ώστε να μπορέσεις να γεμίσεις τον σκληρό σου με όλες αυτές τις εικόνες,μυρωδιές,ήχους.Όλα αυτά τα πράγματα που κάνουν τον άνθρωπο να ζήσει την πραγματική ευτυχία μέσα απο την απλότητα των εμπειριών.
-Γρήγορα να γίνεις καλά,αυτό είναι το μόνο που μετράει.
-Κάποια στιγμή θα ήθελα να τα πούμε απο και απο κοντά (πριν το ταξίδι θα είμαι πριξαρχίδης με πάααρα πολλές ερωτήσεις,μετά το ταξίδι θα είμαι το ίδιο γιατί θα θέλω να το μοιραστώ με ανθρώπους που θα καταλάβουν, όταν τους πω πως διανυκτέρευσα δίπλα σε ένα ποτάμι γιατί απο λάθος στο χάρτη βρέθηκα να οδηγώ μέσα στο δάσος στις 2 τα ξημερώματα :) )

Vagelis Gar
08/02/2010, 12:30
Ελλάδα-Τρίκαλα
Βουλγαρία-Σόφια
Σερβία-Βελιγράδι
Ουγγαρία-Βουδαπέστι
Πολωνία-Κρακοβία & Βαρσοβία
Λιθουανία-Κάουνας
Λετονία-Ρίγα
Εσθονία-Ταλίν
Φινλανδία-Τάμπερε ή Βάασα & Ούλου
2 ή 3 ημέρες για να φτάσω Nordkap και να πάρω το δρόμο του γυρισμού απο Νορβηγία
Νορβηγία(E6)-Tromso & Mo i Rana
Σουηδία(Ε12) Ουμέα(Ε4) & Στοκχόλμη(Ε4) & Γκέτεμποργκ(Ε6)-Κόμπεν(Ε20)-Οντένσε(Ε20)-Κόλντιγκ(Ε45)
Γερμανία-Αμβούργο
Ολλανδία-Άμστερνταμ
Βέλγιο-Βρυξέλλες
Γαλλία-Παρίσι
Ελβετία-Wattwil
Ιταλία Ανκόνα
Ελλάδα-Τρίκαλα

Αυτό είναι το γενικό πλάνο του ταξιδιού..Όσον αφορά τα χρήματα αν δεν φτάσουν ετοιμαστείτε για έρανο.:rotflmao: .'Οποιος έχει ταξιδέψει σε αυτές τις χώρες και θέλει να βοηθήσει δίνοντας κάποιες συμβουλές,ευπρόσδεκτος.

FASTER DRIVER
10/02/2010, 01:11
το πλανο σου μια χαρα φαινεται...

οσο αφορα το στυλ ταξιδιου (80' s) σηκωνει πολυ κουβεντα... ειδικα για τα μερη που θες να πας

αν μου ελεγες οτι θα πας Μεσογειο (Ιταλια, Ισπανια, Πορτογαλια, Νοτια Γαλλια) θα συμφωνουσα με την λογικη της σκηνης κλπ τωρα οσο αφορα τις σκαδιναβικες χωρες πιστευω οτι θα ταλαιπωρηθεις και θα κουραστεις πραγμα που μπορει να ειναι και επικινδυνο αν το συνδιασεις και με αρκετα km/μερα.

σκεψου παντως και την λογικη των hostel τα οποια μπορει να εχουν κοστος παρομοιο με τα καμπιγκ και θα σου προσφερουν και την ευκαιρια να γνωρισεις κοσμο...

για εξοπλισμο φροντισε να εχεις ενα καλο σετ μπουφαν-παντελονι αδιαβροχο, γαντια, μποτες και ισοθερμικα γιατι ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα τα χρειαστεις...

για την μηχανη καλο σερβις και καινουργια λαστιχα, αλυσιδα, γραναζια, τακακια...

να ξερεις οτι ενα τοσο μακρινο ταξιδι δεν εχει καμια σχεση με οτι εχεις κανει στην Ελλαδα τοσο απο πλευρα km οσο και απο πλευρας καιρου... ετοιμασου για αρκετη βροχη και κρυο...

FASTER DRIVER
10/02/2010, 01:15
και κατι τελευταιο...

ο φιλος σου που εχει ταξιδεψει σε ολη την Ευρωπη κατι παραπανω θα ξερει... και συμφωνω μαζι του..

καλη η προσωπικη αποψη αλλα η μηχανη και τα ταξιδια θελουν σεβασμο και γνωση...

DrBig
10/02/2010, 01:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Ελλάδα-Τρίκαλα
Βουλγαρία-Σόφια
Σερβία-Βελιγράδι
Ουγγαρία-Βουδαπέστι
Πολωνία-Κρακοβία & Βαρσοβία
Λιθουανία-Κάουνας
Λετονία-Ρίγα
Εσθονία-Ταλίν
Φινλανδία-Τάμπερε ή Βάασα & Ούλου
2 ή 3 ημέρες για να φτάσω Nordkap και να πάρω το δρόμο του γυρισμού απο Νορβηγία
Νορβηγία(E6)-Tromso & Mo i Rana
Σουηδία(Ε12) Ουμέα(Ε4) & Στοκχόλμη(Ε4) & Γκέτεμποργκ(Ε6)-Κόμπεν(Ε20)-Οντένσε(Ε20)-Κόλντιγκ(Ε45)
Γερμανία-Αμβούργο
Ολλανδία-Άμστερνταμ
Βέλγιο-Βρυξέλλες
Γαλλία-Παρίσι
Ελβετία-Wattwil
Ιταλία Ανκόνα
Ελλάδα-Τρίκαλα

Αυτό είναι το γενικό πλάνο του ταξιδιού..Όσον αφορά τα χρήματα αν δεν φτάσουν ετοιμαστείτε για έρανο.:rotflmao: .'Οποιος έχει ταξιδέψει σε αυτές τις χώρες και θέλει να βοηθήσει δίνοντας κάποιες συμβουλές,ευπρόσδεκτος.


Μπορει να τα πουμε στο βορρα, αλλα απο αλλο δρομολογιο. Εξαρταται απο την διαθεσιμοτητα φιλου που μενει αγγλια, μιας και εγω μπορω οποτεδηποτε. Μια υποσημειωση. Δεν εχει νοημα να κατεβεις αγκονα, καλλιτερα να παρεις το καραβι απο βενετια και το χρονο και χρημα απο καυσιμα και διοδια να τα διαθεσεις στις βορειο-ιταλικες αλπεις που ειναι μαγεια σκετη, και με δρομους με ασφαλτο γυαλοχαρτο.
Ακομα, αν δεν εχεις, να κανεις οπωσδηποτε ασφαλιση για european recovery assistance. Δεν γνωριζω τι παιζει με τις ελληνικες ασφαλειες, αλλα οταν εμενα αγγλια και επεστρεφα απο ταξιδι στην ελλαδα, μια μαλακω θεωρησε οτι αρκετα ειχα δει απο τις αλπεις και εδωσε τελος στο ταξιδι μου. Η ασφαλεια μου κανονισε και πληρωσε ξενοδοχειο, αεροπορικο εισητηριο, 3-ωρο ταξι στο αεροδρομιο και μου εστειλε και την μηχανη στην αγγλια. Φανταζεσαι τι θα ειχα πληρωσει απο την τσεπη μου...

Ελπιζω να καταφερουμε να συνδυαστουμε με καποιο τροπο και να πιουμε καφε στο βορειο ακρωτηρι!

J.T.R
10/02/2010, 02:23
Ταξιδιωτη κατ'αρχην να σου πω οτι σου στειλα προσωπικο μηνυμα.Να σε βοηθησω θελω.Ειμαι σιγουρος οτι τα χρηματα που σκεφτεσαι να παρεις δεν θα σου φτασουν.Πολλα τα χλμ,πολλες οι μερες και συμφωνω με το φιλο που εγραψε οτι με σκηνη σε ανατολικες χωρες ειναι παραπανω απο ταλαιπωρια εαν δεν ξερεις συγκεκριμενα μερη.Ωραια η περιπετεια,αλλα να βγει και το ταξιδι.Εαν θελεις επικοινωνουμε να σου πω καποια πραγματα,μιας και απο ανατολικα ειδικα κατι ξερω.Φευγω τωρα παω για δουλεια.:wave2: :)

LOUKILOUK
10/02/2010, 12:04
Πολύ καλή η πρόταση, αλλά δυστυχώς είμαι ταμένος για αλλού φέτο...(Balkan tour...:winka: ). Επέτρεψέ μου όμως να κρατήσω την προτασή σου σαν πλαν μπι...
Μερικες πρακτικές συμβουλές και παρατηρήσεις που έχω να κάνω είναι οι εξής...
Αν είσαι μετρημένος με τα φράγκα που λες θα την παλέψεις μια χαρά και θα έρθεις ίσα βάρκα ίσα νερά...Το καλοκαίρι που πέρασε για 21 μέρες στον δρόμο, 2 άτομα 1 μηχανή, Ιταλία, Γαλλία ξανά Ιταλία και λίγο Αυστρία 4000 χλμ 4 μέρες φιλοξενούμενοι, 4 μέρες σε δωμάτιο και τα ρέστα καμπινγκ μας πήγε περίπου 2500 με φαγητό κανονικά και 300 ευρώ ψώνια καθότι και κατανολιτκοί τύποι...:winka: Παρόλα αυτά επειδή είναι μεγάλο το ταξίδι και απρόβλεπτο κοίτα να έχεις και μια μικρή καβάτζα, αχρείαστη να είναι... :winka:
Σχετικά με τον εξοπλισμό το πράγμα είναι σοβαρό... δεν θα αναφερθώ σε ασφάλεια γιατί δεν υπάρχει λόγος να σε πείσω για κάτι...αλλά θα μιλήσω για άνεση και πρακτικότητα...θα αντιμετωπίσεις πιθανότατα βροχή , κρύο, υγρασία, ομίχλη...Αν θεωρείς αλητεία το να κρυώνεις και να κινδυνεύεις να σηκώσεις κανα πυρετό στη μέση του πουθενά ξέχνα το...δεν είναι αυτό η αλητεία...
Μπότες, παντελόνι, μπουφάν,γάντια κατά προτιμηση κορντούρα, με goretex και προσθαφερούμενες επενδύσεις θα ήταν ότι καλύτερο...,αδιάβροχα πάνω κάτω έχτρα σίγουρα..., δεύτερα γάντια σίγουρα..., ισοθερμικά σίγουρα και μετά ότι άλλο εσύ κρίνεις απαραίτητο...
Για το κάμπινγκ, σκηνή αδιάβροχη, καλό υπνόσακο, και καλό υπόστρωμα ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ
Προσωπική γνώμη... όσο ποιο καλά οργανωθείς τόσο καλύτερα θα απολαύσεις το ταξίδι... :winka:
Καλές αλητείες στη Ευρώπη φιλαράκι :beer: :wave2:

υ.γ. Αν διαθέσεις ένα ποσό για καλό εξοπλισμό ταξιδίου θα έχεις κάνει μια καλή επένδυση που θα αποσβαίνει όποτε ταξιδεύεις...και συν ότι μετά θα έχεις μόνο να σκέφτεσαι το καθαρό μπάτζετ του ταξιδιού...:winka:

George_M.
10/02/2010, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Πολύ καλή η πρόταση, αλλά δυστυχώς είμαι ταμένος για αλλού φέτο...(Balkan tour...:winka: ). Επέτρεψέ μου όμως να κρατήσω την προτασή σου σαν πλαν μπι...
Μερικες πρακτικές συμβουλές και παρατηρήσεις που έχω να κάνω είναι οι εξής...
Αν είσαι μετρημένος με τα φράγκα που λες θα την παλέψεις μια χαρά και θα έρθεις ίσα βάρκα ίσα νερά...Το καλοκαίρι που πέρασε για 21 μέρες στον δρόμο, 2 άτομα 1 μηχανή, Ιταλία, Γαλλία ξανά Ιταλία και λίγο Αυστρία 4000 χλμ 4 μέρες φιλοξενούμενοι, 4 μέρες σε δωμάτιο και τα ρέστα καμπινγκ μας πήγε περίπου 2500 με φαγητό κανονικά και 300 ευρώ ψώνια καθότι και κατανολιτκοί τύποι...:winka: Παρόλα αυτά επειδή είναι μεγάλο το ταξίδι και απρόβλεπτο κοίτα να έχεις και μια μικρή καβάτζα, αχρείαστη να είναι... :winka:
Σχετικά με τον εξοπλισμό το πράγμα είναι σοβαρό... δεν θα αναφερθώ σε ασφάλεια γιατί δεν υπάρχει λόγος να σε πείσω για κάτι...αλλά θα μιλήσω για άνεση και πρακτικότητα...θα αντιμετωπίσεις πιθανότατα βροχή , κρύο, υγρασία, ομίχλη...Αν θεωρείς αλητεία το να κρυώνεις και να κινδυνεύεις να σηκώσεις κανα πυρετό στη μέση του πουθενά ξέχνα το...δεν είναι αυτό η αλητεία...
Μπότες, παντελόνι, μπουφάν,γάντια κατά προτιμηση κορντούρα, με goretex και προσθαφερούμενες επενδύσεις θα ήταν ότι καλύτερο...,αδιάβροχα πάνω κάτω έχτρα σίγουρα..., δεύτερα γάντια σίγουρα..., ισοθερμικά σίγουρα και μετά ότι άλλο εσύ κρίνεις απαραίτητο...
Για το κάμπινγκ, σκηνή αδιάβροχη, καλό υπνόσακο, και καλό υπόστρωμα ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ
Προσωπική γνώμη... όσο ποιο καλά οργανωθείς τόσο καλύτερα θα απολαύσεις το ταξίδι... :winka:
Καλές αλητείες στη Ευρώπη φιλαράκι :beer: :wave2:

υ.γ. Αν διαθέσεις ένα ποσό για καλό εξοπλισμό ταξιδίου θα έχεις κάνει μια καλή επένδυση που θα αποσβαίνει όποτε ταξιδεύεις...και συν ότι μετά θα έχεις μόνο να σκέφτεσαι το καθαρό μπάτζετ του ταξιδιού...:winka:


+650 σε ολα κ ειδικα στο θεμα εξοπλισμου!!!
δεν αξιζει να γυρισεις τον κοσμο βρεγμενος-κρυομενος.θα χαλασεις το ταξιδι σου.

Vagelis Gar
10/02/2010, 22:10
Καταρχήν να (ξανα) ευχαριστήσω όλους σας για τον χρόνο που αφιερώνετε ώστε να απαντήσετε στο thread μου.

Παιδιά δεν λέω...είμαι άρρωστος με το δρόμο γενικότερα όμως δεν είμαι ηλίθιος άρρωστος :)
Ήδη "παίζουν" κορντούρες καλής σχετικά ποιότητας (όχι top),δέρμα πάνω κάτω,ισοθερμικά πάνω κάτω,γάντια δερμα,μποτάκια & ψηλές μπότες (όχι top ποιότητα και εδώ),ολόσωμο αδιάβροχο,ζώνη μέσης,πολύ καλό sleeping bag,σκηνή παίζει μια παλιά αλλά θα πρέπει να αγοράσω (αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι.....είμαι άσχετος)

Όσον αφορά τα χρήματα αναφέρομαι σε 3000 ευρώ τα οποία θα είναι διαθέσιμα για το ταξίδι +μια κάρτα που θα χρησιμοποιηθεί σε ώρα ανάγκης.

Τα της μοτοσυκλέτας...service,καινούρια λάστιχα-αλυσογράναζα.

Αυτά σε γενικές γραμμές γιατί προς στιγμήν σας έκανα ίσως να πιστέψετε πως λέγοντας για 80's θα μπορούσα να ταξιδέψω με σόρτς,κοντομάνικο μπλουζάκι που να γράφει "I love Mykonos" και σαγιονάρα :rotflmao:

man iii
11/02/2010, 10:50
Ρουφιανακο :D
επειδή σε έπιασα ότι δεν πρόκειται για ηλίθιο, κάντο όπως το λες αγόρι μου το ταξιδάκι σου είναι ο σωστός τρόπος , σου το λέω εγώ με καμιά 10αρια ταξίδια Ευρώπη και Αφρική και που δεν μπόρεσα ποτέ να τα κάνω 100% όπως λες εσύ , κυρίως λόγο παρέας , αλλά υπάρχουν 100άδες εκεί έξω που γυρνάνε έτσι..... και για του λόγου το αληθές πάρε ένα απο τα καλύτερα ταξιδιωτικά που έχω διαβάσει εδώ μέσα και εκτίμησα αυτόν τον άνθρωπο χωρίς καν να τον ξέρω !!!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=66663



... :beer:

DIM.K30
11/02/2010, 11:21
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=66663



... :beer: [/B][/QUOTE] +1000

Το παλικαρι αν δεν κανω λαθος αυτη τη στιγμη βρισκεται στη μεση ενος ταξιδιου
πολλων μηνων στην Ασια

road spirit
11/02/2010, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από DIM.K30
Το παλικαρι αν δεν κανω λαθος αυτη τη στιγμη βρισκεται στη μεση ενος ταξιδιου
πολλων μηνων στην Ασια

για την ώρα Πακιστάν, Ισλαμαμπάντ

http://www.horizonsunlimited.com/tstories/alex/

man iii
11/02/2010, 12:03
είλικρινά δεν το ήξερα ...... ξανά μπράβο του !!!:eyepop:

Vagelis Gar
11/02/2010, 12:07
man χαίρομαι που συμμερίζεσαι τις αγνές μου προθέσεις :)
Όσο για το παλικάρι μακάρι να είναι μεχρι τα βαθειά γεράματά του στα πόδια του ώστε να γυρίσει όλο τον κόσμο.
Η ΠΑΛΛΙΡΟΙΑ εκτός απο ντολμαδάκια και γίγαντες βγάζει και άλλες συνταγές?:D

LOUKILOUK
11/02/2010, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DIM.K30
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=66663



... :beer: +1000

Το παλικαρι αν δεν κανω λαθος αυτη τη στιγμη βρισκεται στη μεση ενος ταξιδιου
πολλων μηνων στην Ασια [/B][/QUOTE]

Δημήτρη για χαρά, χαιρετίσματα στη Νόπη...
Ωραιότατος ο Αλέξανδρος...(είχε ενα μικρό θεματάκι με το καπάκι απο την μπαγαζιέρα, αλλά λύθηκε... :smilea: ). Διαβάζω τα ταξίδια του και ταξιδευω και εγώ μαζί του νοερά και ελπίζω για κάτι παραπάνω κάποια στιγμή...:winka:

Ρουφιάνε μια χαρά είσαι με όσα λες και έχεις πολύ χρόνο για να βρεις και μια καλή σκηνούλα...καλό ταξίδι...:sun:
Εγώ πάντως πήρα μια αδιάβροχη (πέρασε και δοκιμασία καλή...) και ησύχασα γιατί με την προηγούμεμνη παρολίγο να σαλπάρω...:rotflmao: :lol: :bigcry: :bawl: Ρώτα και τον DIM.K30...

:beer: :wave2:

υ.γ. Ντίρλα...ντίρλα...οοοεεεοοοοεεεεοοοοεεεεεέ....:winka: :lol: :rotflmao:

Vagelis Gar
14/02/2010, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από J.T.R
Ταξιδιωτη κατ'αρχην να σου πω οτι σου στειλα προσωπικο μηνυμα.Να σε βοηθησω θελω.Ειμαι σιγουρος οτι τα χρηματα που σκεφτεσαι να παρεις δεν θα σου φτασουν.Πολλα τα χλμ,πολλες οι μερες και συμφωνω με το φιλο που εγραψε οτι με σκηνη σε ανατολικες χωρες ειναι παραπανω απο ταλαιπωρια εαν δεν ξερεις συγκεκριμενα μερη.Ωραια η περιπετεια,αλλα να βγει και το ταξιδι.Εαν θελεις επικοινωνουμε να σου πω καποια πραγματα,μιας και απο ανατολικα ειδικα κατι ξερω.Φευγω τωρα παω για δουλεια.:wave2: :)

Γιάννη πραγματικά χάρηκα πολύ που σε γνώρισα.Οι συμβουλές σου να είσαι σίγουρος πως θα πιάσουν τόπο.Λες τον Αύγουστο να συναντηθούν οι γριές μας στη μέση του πουθενά? :beer:

J.T.R
15/02/2010, 09:15
Κι εγω χαρηκα φιλε.Ποτε δεν ξερεις ποιον θα βρεις μπροστα σου..

DIM.K30
17/02/2010, 09:02
υ.γ. Ντίρλα...ντίρλα...οοοεεεοοοοεεεεοοοοεεεεεέ....:winka: :lol: :rotflmao: [/B][/QUOTE]
Γειασου Γιωργο:wave2:

road spirit
03/03/2010, 13:04
το ταξίδι για πάνω είναι κάτι που το έχω χρόνια στο μυαλό μου και είναι πολύ πιθανόν να πραγματοποιηθεί φέτος.

Έχω αφιερώσει πάρα πολλές ώρες διαβάσματος στο νετ, κυρίως ταξιδιωτικά και ride reports απο ξένα φόρουμ, αλλά και site ταξιδιωτικού-τουριστικού ενδιαφέροντος για να βρω γενικότερες πληροφορίες για τις χώρες της Σκανδιναβίας...

μερικές επισημάνσεις λοιπόν, ίσως να τα γνωρίζεις ήδη αυτά, αλλά ας τα γράψουμε:

- η Νορβηγία και η Φινλανδία είναι οι 2 ακριβότερες χώρες της Ευρώπης αυτή τη στιγμή. Αυτό πρέπει να το λάβεις υπόψη σου για το προϋπολογισμό του ταξιδιού σου. Ενδεικτικοί μέσοι όροι : κάμπινκ (σκηνή + μοτό + 1 άτομο) : 20 ευρώ. Καμπίνα (τα λεγόμενα huts ή hyttes) από 50 ως 80 ευρώ. Για ξενοδοχεία αφήστε το καλύτερα.

Στα (+) ότι τόσο στη Νορβηγία όσο και στη Φινλανδία επιτρέπεται και με το νόμο το ελεύθερο κάμπινγκ παντού, αφήνοντας ελάχιστη απόσταση 150 μέτρα απο οποιαδήποτε κατοικία. Χαρακτηριστικά το ονομάζουν δικαίωμα "every man's land", με μόνο περιορισμό να σεβαστείς το περιβάλλον και να μην ανάψεις φωτιά. Αρα μπορείς να παίξεις κάποιες μέρες έτσι και να συνεισφέρεις στο budget.

Στα (-) του ελεύθερου, ότι εκεί πάνω γίνεται κυριολεκτικά της κολάσεως απο τα κουνούπια σε βαθμό που ορισμένες φορές είναι απλά αδύνατο να σταθείς κάπου. Να στήσεις σκηνή, να μαγειρέψεις κλπ τα ξεχνάς ...

Τρόφιμα: Ένα σάντουιτς παίζει στα 6-7 ευρώ, μια μπαγκέτα με 3 υλικά στα 7,5. Για φαγητό σε εστιατόρια κλπ δεν το συζητάς καν. Ενδεικτικά, μια πίτσα για 2 άτομα και 2 κοκα: 60 ευρώ...
Από ότι φαίνεται, μια αποδεκτή λύση για τη Νορβηγία είναι το κεμπαμπ όπου αναφέρεται πως είναι αποδεκτής ποιότητας, ποσότητας και τιμής (μέσος όρος 25 με 40 κορώνες), και μάλλον το βρίσκεις εύκολα σε πόλεις. Στην εξοχή όμως?

Εκεί μια λύση παίζει να είναι οι διάφοροι σταθμοί τύπου ΣΕΑ, μεγάλα βενζινάδικα κλπ κλπ, όπου με μικρό σχετικά αντίτιμο (τάξη μεγέθους 10-15 ευρώ) παίρνεις πλήρες γέυμα (τύπου μπέργκερ+ σαλάτα + καφέ + αναψυκτικό + επιδόρπιο).

Κατά τα άλλα, το φαγητό σε αυτά τα επίπεδα τιμών στη Νορβηγία είναι άνοστο και νερόπλυμα... Αναγκαστική λύση λοιπόν για budget ταξίδι είναι οι προμήθειες απο supermarket/μανάβικα κλπ κλπ και τσιμπούσι στο δρόμο ή στο κάμπινγκ...

Βενζίνες: όταν εδώ είχε ~ 1,1 εκεί είχε ~ 1,55 ... υπολογίστε ο κάθε ένας τις καταναλώσεις του και άρα ένα πολύ σημαντικό κόστος του ταξιδιού.


Σχετικά με διαδρομή:
Η Φιλανδία και η Σουηδία είναι οδηγικά αδιάφορες εώς και απελπιστικά βαρετές. Όμορφη φύση, δε λέω, αλλά όταν έχεις μια χώρα φλατ, χωρίς ορεινούς όγκους και σημαντικές υψομετρικές διαφορές τότε δεν υπάρχει η ανάγκη για χάραξη οδικού δικτύου με στροφές...
Οι πλειοψηφία των δρόμων εκεί (Σουηδία, Φιλανδία) είναι ευθείες, ευθείες, ευθείες σε επίπεδες εκτάσεις.
Είναι μάλλον χαρακτηριστικό, ότι όσο και αν έχω ψάξει δεν έχω καταφέρει να βρώ ταξιδιωτικά που να αναφέρονται αποκλειστικά σε εκείνες τις 2 χώρες, ενώ σε ταξιδιωτικά τύπου nordkapp όπου το 1 σκέλος του ταξιδιού (είτε το πήγαινε είτε το έλα) περνάει απο Φινλανδία ή Σουηδία ή και τις δυο, δεν έχει παρά 3-4 φωτογραφίες (και αυτές σε κάμπινγκ ως επι το πλείστον και όχι στη φύση!) και ελάχιστες αναφορές σε στυλ "οδηγούσαμε επί ώρες και δε βλέπαμε τίποτα ενδιαφέρον, πήγαμε να αυτοκτονήσουμε απο τη βαρεμάρα" ... !!! Αναφέρομαι πάντα σε δρόμους επαρχιακούς, δρόμους μακριά απο αστικά κέντρα, έτσι? Το αυτό επιβεβαιώνεται κοιτώντας και σε χάρτες, όπου είναι δύσκολο να εντοπίσεις "ενδιαφέρουσα" διαδρομή.

Από την άλλη, η Νορβηγία αναφέρεται ως μοτοσυκλετιστικός οδηγικός παράδεισος και πάντα μα πάντα μονοπωλεί τα ταξιδιωτικά που καλύπτουν τις 2 ή και τις 3 χώρες.


ο καιρός ακόμα και στο μέσο του καλοκαιριού μπορεί να έχει από όλα: τη μια στιγμή να βρίσκεσαι στο κέντρο καταιγίδας με θερμοκρασίες λίγο πάνω απο το μηδέν (ειδικά στα ορεινά περάσματα, όπου τα χιόνια δεν θα έχουν λιώσει ακόμα) και μετά απο λίγο να βρίσκεσαι σε χαρά θεού και 20+ βαθμούς.

το Nordkapp αυτό καθεαυτό, συμβολικό κομμάτι του ταξιδιού, δεν έχει κάποια ιδιαίτερη φυσική ομορφιά. Ένας βράχος είναι και απο κάτω η θάλασσα. Πιο πολύ είναι το ψυχολογικό θέμα του ταξιδιού, ότι πήγες μέχρι το τέλος της ηπείρου και όχι κάτι άλλο. Είναι σημαντικό όμως να έχεις υπόψη και να είσαι κατάλληλα προετοιμασμένος ψυχολογικά, ότι είναι πολύ πιθανόν (για την ακρίβεια, το πιθανότερο) να φτάσεις στο νορντκαπ και να μη το δείς ποτέ λόγο καιρού (ομίχλη, πολύ χαμηλή ορατότητα κλπ). ΑΚόμα και στη καρδιά του καλοκαιριού...

Τεσπα, για μένα προσωπικά το ταξίδι εκεί πάνω δεν θα γίνει αποκλειστικά για εκείνο το σημείο, αλλά και για (ίσως κυρίως για) τα νορβηγικά φιόρδ και τη μαγεία εκείνων των τοπίων. Το νορντκαπ θα αποτελέσει απλά το κερασάκι στη τούρτα, ενώ η Σουηδία ή Φινλανδία θα είναι ένα διεκπεραιωτικό στάδιο, με μόνο θετικό 1 ή 2 μέρες στάση στη Στοκχόλμη...

αυτά για την ώρα, αμα θυμηθώ και άλλα θα τα γράψω...

road spirit
03/03/2010, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Είναι μάλλον χαρακτηριστικό, ότι όσο και αν έχω ψάξει δεν έχω καταφέρει να βρώ ταξιδιωτικά που να αναφέρονται αποκλειστικά σε εκείνες τις 2 χώρες,

προφανώς και αναφέρομαι σε ταξιδιωτικά με μηχανή, ε? όχι πήρα το αεροπλάνο και πήγα στο Ελσίνκι :p

Vagelis Gar
08/03/2010, 21:10
Φίλε road spirit ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο για να ποστάρεις όλες αυτές τις πληροφορίες.Κάποιες απο αυτές δεν τις ήξερα και σίγουρα θα αποδειχθούν πολύτιμες.Εύχομαι όταν πραγματοποιήσεις το ταξίδι σου να είναι ό'τι πιό όμορφο έχεις ζήσει και οδηγήσει.

120 μέρες και σήμερα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

road spirit
08/03/2010, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Φίλε road spirit ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο για να ποστάρεις όλες αυτές τις πληροφορίες.Κάποιες απο αυτές δεν τις ήξερα και σίγουρα θα αποδειχθούν πολύτιμες.Εύχομαι όταν πραγματοποιήσεις το ταξίδι σου να είναι ό'τι πιό όμορφο έχεις ζήσει και οδηγήσει.

120 μέρες και σήμερα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

να είσαι καλά, και εσύ το ίδιο :beer:

αντικουνουπικά οπωσδήποτε :lol: (fuckin seriously)

nic mor
08/03/2010, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos

120 μέρες και σήμερα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



μακαρι ρε μαγκα!!
να πας και να περασεις οσο αλητικα γουσταρεις!!
:beer: :beer: :beer:

Vagelis Gar
08/03/2010, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
μακαρι ρε μαγκα!!
να πας και να περασεις οσο αλητικα γουσταρεις!!
:beer: :beer: :beer:

Ευχαριστώ φίλος

Vagelis Gar
11/03/2010, 21:44
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


191463

J.T.R
11/03/2010, 21:57
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Vagelis Gar
11/03/2010, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από J.T.R
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Χρωστάω καφεδάκι.Ψήνεσαι το Σάββατο ή την Κυριακή για Ελληνικό μέτριο σε κανα ξεχασμένο χωριό ?Αν δεις το μήνυμα τώρα πάρε τηλ,αλλιώς αύριο πρωί.

road spirit
11/03/2010, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
... Α εσύ είσαι τρελλός! :beer:


Να ρωτήξω, το κομμάτι της Νορβηγίας το έχεις ψάξει καθόλου? γιατί απο αυτό που φαίνεται στο χάρτη, χάνεις το καλύτερο κομμάτι της ! Κόψ'το νοτιοδυτικά, εκεί είναι τα μαγικά φιορδ και όλη η ομορφιά αυτής της χώρας :winka:

Vagelis Gar
11/03/2010, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Α εσύ είσαι τρελλός! :beer:


Να ρωτήξω, το κομμάτι της Νορβηγίας το έχεις ψάξει καθόλου? γιατί απο αυτό που φαίνεται στο χάρτη, χάνεις το καλύτερο κομμάτι της ! Κόψ'το νοτιοδυτικά, εκεί είναι τα μαγικά φιορδ και όλη η ομορφιά αυτής της χώρας :winka:

Η καθοδός μου στη Νορβηγία θα διαρκέσει περίπου 4 ημέρες.Είναι πολύ πιθανό να γίνουν κάποιες αλλαγές στο ταξίδι.Έχεις δίκιο για τα φιόρδ αλλά πίστευα πως θα τα συναντήσω πιό βόρεια.:D

QSpec
12/03/2010, 00:58
Κοίτα να δεις...

Αυτό έλεγα κι εγώ, αλλά με τις άσπρες διαδρομές (Ισπανία, Πορτογαλία) και ένα πέρασμα από Ρωσσία για να δω την Αγία Πετρούπολη. Και ίσως λίγο παραπάνω ανατολική Ευρώπη.

Ζηλεύω...

MikeG
12/03/2010, 01:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
Κοίτα να δεις...

Αυτό έλεγα κι εγώ, αλλά με τις άσπρες διαδρομές (Ισπανία, Πορτογαλία) και ένα πέρασμα από Ρωσσία για να δω την Αγία Πετρούπολη. Και ίσως λίγο παραπάνω ανατολική Ευρώπη.

Ζηλεύω...


4μηνο? :D

QSpec
12/03/2010, 01:07
Ουτοπικά δίμηνο και 2.500, ρεαλιστικά 3 μήνες και λεφτά δεν έχω ιδέα.

Όταν το κάνω όμως θα το πάω όσο πιο budget γίνεται. Θα ρωτάω όποιον συναντάω αν μπορώ να κοιμηθώ στον καναπέ του :p.

koulis19
12/03/2010, 01:23
Ενα τετοιο ταξιδι θα ηταν απο τα καλυτερα που θα εχουν πραγματοποιηθει(προσωπικα).Μπραβο σας μαγκες αμα μπορεσετε και το πραγματοποιησετε

PanVas
12/03/2010, 09:44
Έχω να πω πολλά!!!!!

Μπράβο για το τέλειο κλίμα που μας βάζετε!!!

Το έχω πει άπειρες φορές και το ξαναλέω... Ο σχεδιασμός και η προετοιμασία προσφέρει μεγαλύτερη χαρά από το ίδιο το ταξίδι! Κιπ ον πόστινγκ!!!!



:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

road spirit
12/03/2010, 11:51
Rouf !!! οι ημερομηνίες σου (10/7/2010-10/8/2010) είναι οριστικές ή στο περίπου?

Αν καταφέρω να ξεκινήσω (-ουμε, αν έρθει και ο Μικες :smokin: ) μέσα Ιούλη παίζει να συναντηθούμε κάπου στη Νορβηγία, εσύ κατεβαίνοντας, εμείς ανεβαίνοντας :D

Vagelis Gar
12/03/2010, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
Ουτοπικά δίμηνο και 2.500, ρεαλιστικά 3 μήνες και λεφτά δεν έχω ιδέα.

Όταν το κάνω όμως θα το πάω όσο πιο budget γίνεται. Θα ρωτάω όποιον συναντάω αν μπορώ να κοιμηθώ στον καναπέ του :p.

Αν το κάνεις μετά απο εμένα έλα να σου δώσω διευθύνσεις απο αυτούς που θα έχω κοιμηθεί εγώ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Vagelis Gar
12/03/2010, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
Έχω να πω πολλά!!!!!

Μπράβο για το τέλειο κλίμα που μας βάζετε!!!

Το έχω πει άπειρες φορές και το ξαναλέω... Ο σχεδιασμός και η προετοιμασία προσφέρει μεγαλύτερη χαρά από το ίδιο το ταξίδι! Κιπ ον πόστινγκ!!!!



:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Όταν ήμουν πιτσιρικάς αυτό που με κρατούσε σε αγωνία ήταν η περίοδος (10-15 ημέρες πριν πάρω το Χριστουγεννιάτικο δώρο μου),έπαιρνα το δώρο το ξετύλιγα ερχόταν η κορύφωση του ενθουσιασμού και μετα 2-3 ημέρες το δώρο βρισκόταν κάπου πεταμένο στην αυλή.Επειδή όμως μεγαλώσα κάποια πράγματα έμειναν τα ίδια,κάποια όμως άλλαξαν.
Η περίοδος της αναμονής έχει μεγαλώσει κατα πολύ,η κορύφωση του ενθουσιασμού δεν θα είναι στιγμιαία αλλά θα κρατήσει 30-35 ημέρες και όλο αυτό που θα έχω ζήσει θα τοποθετηθεί με προσοχή στην πιό φωτεινή βιτρίνα του μυαλού μου.:beer:

Vagelis Gar
12/03/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Rouf !!! οι ημερομηνίες σου (10/7/2010-10/8/2010) είναι οριστικές ή στο περίπου?

Αν καταφέρω να ξεκινήσω (-ουμε, αν έρθει και ο Μικες :smokin: ) μέσα Ιούλη παίζει να συναντηθούμε κάπου στη Νορβηγία, εσύ κατεβαίνοντας, εμείς ανεβαίνοντας :D

Οι ημερομηνίες είναι ψιλοστάνταρ ,ίσως μετατεθεί η αναχώρηση κατα 4-5 ημέρες νωρίτερα.Τέλος Απρίλη θα γνωρίζω σίγουρα.Θα τους περικυκλωσουμε δλδ? Γουστάρω :D

Vagelis Gar
10/04/2010, 02:11
Άντε να το οργανώνουμε σιγά-σιγά :smokin:

http://northcape2010.blogspot.com/

QSpec
10/04/2010, 04:17
Μάγκες, το ταξιδάκι αυτό θα είναι αρκετά σφιχτό για έναν μήνα. Δεν λέω οτι δεν βγαίνει αλλά ίσως να μην έχετε χρόνο να κάτσετε παραπάνω σε μερικά μέρη που θα σας φανούν ενδιαφέρον.

Κάτι τέτοιο βέβαια είναι πάντα μια καλή δικαιολογία για να ξαναπάτε.

Vagelis Gar
11/04/2010, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
Μάγκες, το ταξιδάκι αυτό θα είναι αρκετά σφιχτό για έναν μήνα. Δεν λέω οτι δεν βγαίνει αλλά ίσως να μην έχετε χρόνο να κάτσετε παραπάνω σε μερικά μέρη που θα σας φανούν ενδιαφέρον.

Κάτι τέτοιο βέβαια είναι πάντα μια καλή δικαιολογία για να ξαναπάτε.

Βασίλη βλέποντας το υποτυπώδες πλάνο μας έχεις δίκιο που λες για τον χρόνο.Η βασική μας έννοια είναι να φτάσουμε Βόρειο Ακρωτήρι για ψυχολογικούς και για άλλους ευνόητους λόγους.Απο εκεί και πέρα ανάλογα του χρόνου και των χρημάτων μπορεί να "το κόψουμε" (που λέμε και στα μέρη μου) ευθεία κάτω ή να φτάσουμε Γιβλαρτάρ και να γυρίσουμε απο ΜαροκοΤηνυσίες :) (λέμε και καμια μαλακία να περνά η ώρα).

Pilgrimage
11/04/2010, 20:36
πω πω!3-4 χρόνια και θα το κάνω και γώ!Να σου πω ότι και γω ανυπομονώ να πας και να 'ρθεις να διαβάσω άλλο ένα ταξιδιωτικό nordkapp!The edge of the world!!:beer: :beer:

JVR
11/04/2010, 23:44
Κ μια κ θα φτασουμε Γιβλαρτάρ να συνεχισουμε μεχρι Cape town κ να γυρισουμε απο Τουρκια...

Vagelis Gar
12/04/2010, 14:06
Γιάννη το Stelvio του Μήτσου θα αντέξει? (καφρίλα):smokin:

Vagelis Gar
13/04/2010, 00:20
http://northcape2010.blogspot.com/

"Τα άγνωστα....τα όμορφα" (Λίμνη πηγών Αώου)

Jo.Da.
13/04/2010, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Γιάννη το Stelvio του Μήτσου θα αντέξει? (καφρίλα):smokin:


Και βέβαια θα αντέξει... (http://axlemo.gr/forum/viewtopic.php?f=16&t=79)

Μην κοιτάς που στην 3η σελίδα το ταξιδιωτικό γράφει ''συνεχίζεται'', αλλά αυτό δεν γίνεται ποτέ...Απλά ο Σώτος δεν βρήκε ποτέ χρόνο να το ολοκληρώσει...:winka:

10.000 χλμ Πάτρα-Βόρειο Ακρωτήρι-Πάτρα...:cool:

:wave2:

Vagelis Gar
13/04/2010, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Jo.Da.
Και βέβαια θα αντέξει... (http://axlemo.gr/forum/viewtopic.php?f=16&t=79)

Μην κοιτάς που στην 3η σελίδα το ταξιδιωτικό γράφει ''συνεχίζεται'', αλλά αυτό δεν γίνεται ποτέ...Απλά ο Σώτος δεν βρήκε ποτέ χρόνο να το ολοκληρώσει...:winka:

10.000 χλμ Πάτρα-Βόρειο Ακρωτήρι-Πάτρα...:cool:

:wave2:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: ΆΞΙΟΙ (και το Stelvio επίσης ;) )

road spirit
13/04/2010, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Jo.Da.
Και βέβαια θα αντέξει... (http://axlemo.gr/forum/viewtopic.php?f=16&t=79)

Μην κοιτάς που στην 3η σελίδα το ταξιδιωτικό γράφει ''συνεχίζεται'', αλλά αυτό δεν γίνεται ποτέ...Απλά ο Σώτος δεν βρήκε ποτέ χρόνο να το ολοκληρώσει...:winka:

10.000 χλμ Πάτρα-Βόρειο Ακρωτήρι-Πάτρα...:cool:

:wave2: ωραίος ο Σώτος :beer:

τον είχα γνωρίσει πριν 3 χρόνια αν θυμάμαι καλά σε ένα τρακντέι στα Μέγαρα, με το φέηζερ του τότε...

Vagelis Gar
13/04/2010, 11:31
Γιάννη τι προβλέπει το πρόγραμμα για το καλοκαίρι?

road spirit
13/04/2010, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Γιάννη τι προβλέπει το πρόγραμμα για το καλοκαίρι? ποιός απο τους 3? (jo.da., jvr, εγκώ?) :lol: :lol:

Vagelis Gar
13/04/2010, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ποιός απο τους 3? (jo.da., jvr, εγκώ?) :lol: :lol:

Ο J.V.R κάτι ετοιμάζει μαζί με άλλα 2 λαμόγια.Μη φανταστείς τπτ ιδιαίτερο.Εδώ τριγύρω :smokin:

Για σένα ρώταγα.Θα δούμε κανα ταξιδιωτικό φέτος να γουστάρουμε?

road spirit
13/04/2010, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Ο J.V.R κάτι ετοιμάζει μαζί με άλλα 2 λαμόγια.Μη φανταστείς τπτ ιδιαίτερο.Εδώ τριγύρω :smokin:

Για σένα ρώταγα.Θα δούμε κανα ταξιδιωτικό φέτος να γουστάρουμε?

κάτι θα δούμε ελπίζω... αρχικός στόχος είναι Νορβηγία αλλά ο νόμος του Μέρφυ είναι αδυσώπητος και ποτέ δε ξέρς... μέχρι πριν λίγο καιρό τα δεδομένα στη δουλειά έδειχναν ότι θα μπορέσω να λείψω για 25 μέρες το καλοκαίρι, και τώρα έχουν έρθει τα πάνω κάτω. Θα δείξει ...


Στη χειρότερη, θα πεταχτώ για καμιά βδομάδα μέχρι τις Άλπεις, έχω αφήσει μερικά πάσα ακόμα :lol:

Cpt. Haddock
13/04/2010, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
[...]θα μπορέσω να λείψω για 25 μέρες το καλοκαίρι[...]

:mad:



Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Στη χειρότερη, θα πεταχτώ για καμιά βδομάδα μέχρι τις Άλπεις, έχω αφήσει μερικά πάσα ακόμα :lol:

:mad:

road spirit
13/04/2010, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:mad:




:mad: τι θε ρε? που όλο ολλανδίες και μπρνό και τσεχίες μου είσαι τελευταία!












να σου στείλω αναλυτικά το πρόγραμμα, πότε φεύγουμε και τα σχετικά? :look: :lol:

Cpt. Haddock
13/04/2010, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
να σου στείλω αναλυτικά το πρόγραμμα, πότε φεύγουμε και τα σχετικά? :look: :lol:

θακαταστραφουμετελειωςστειλεκιοτιγινει.... :sad:

ON-OFF
20/04/2010, 20:05
ΦΙΛΕ ΡΟΥΦ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΔΡΟΜΟ ΑΠΛΑ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=101294&highlight=NORDKAPP

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ ΠΟΤΕ ΔΕ ΦΤΑΝΟΥΝ. Η ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΗ ΧΩΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΟΡΒΗΓΙΑ
Π.Χ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΙ ΜΠΥΡΑΣ 15-20 ΕΥΡΟ.
ΜΕ ΤΡΕΛΕΝΕΣΕ ΟΜΩΣ ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΝΕΚΕΔΑΚΙΑ
ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΙΟΥΜΕ ΜΙΑ.
ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΑΛΛΑ Η ΜΠΑΓΚΕΤΑ ΤΟ ΣΑΛΑΜΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΥΡΑΚΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΟΥ
ΟΠΟΤΕ ΚΑΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑΡΑΤΣΑ.

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΜΗ ΜΑΣΑΣ.

Vagelis Gar
12/05/2010, 19:03
Πάμε ανακεφαλαίωση......

- Αναχώρηση 5-7-2010
- Συνάντηση Μέτσοβο
- 3 μοτοσυκλέτες, 3 αναβάτες (Stelvio,Strom,Africa Δημήτρης,Γιάννης,Βαγγέλης νησιώτης,νησιώτης,βουνήσιος)
- 30 ημέρες + 20 νύχτες + 10 κάτι ενδιάμεσα
- Ταξίδι λιτό και απέριττο
- Θα γίνει προσπάθεια να καταγραφεί μεγάλο μέρος του ταξιδιού (video,photos)
- Αφήνουμε την Ιβηρική για μιαν άλλη φορά και κατηφορίζουμε ξανά απο Βαλκάνια με είσοδο απο Φλώρινα.
- 54 και σήμερα

Vagelis Gar
27/05/2010, 14:42
Ιδανικό :smokin:


199448

J.T.R
27/05/2010, 16:14
Ισως,λεω ισως τις ημερες που θα κατεβαινετε,εγω να ανεβαινω αρκετα ανατολικοτερα ομως...:)

izzy
27/05/2010, 18:13
Δεν ψηνομαι γιατι εισαι ρουφιανος..:rotflmao:

καλα να περασετε :beer:

Vagelis Gar
28/05/2010, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από izzy
Δεν ψηνομαι γιατι εισαι ρουφιανος..:rotflmao:

καλα να περασετε :beer:

Την ρουφιανιά πολλοί εμίσησαν ΤΟΝ ρουφιάνο ουδείς (στην Ελλάδα ζούμε όπως μας συμφέρει τα λέμε) :smokin:

MikeG
28/05/2010, 09:21
:(

alexxxcbr
28/05/2010, 09:24
Aντε ρε παιδια καλα να περασετε και να μας τα πειτε και εμας που θα κατσουμε εδω φετος.:sad:





:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Vagelis Gar
28/05/2010, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
:(

Προς τι ο οδυρμός Mike?

atom_smasher
28/05/2010, 14:46
Αν και λιγο νωρις, καλο ταξιδι και καλα να περασετε. Στο χαρτη ειδα απο Μαλμο Βερολινο χωρις περασμα απο Κοπενχαγη. Το χετε κοιταξει αν εχει πλοιο;

Vagelis Gar
28/05/2010, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από atom_smasher
Αν και λιγο νωρις, καλο ταξιδι και καλα να περασετε. Στο χαρτη ειδα απο Μαλμο Βερολινο χωρις περασμα απο Κοπενχαγη. Το χετε κοιταξει αν εχει πλοιο;

Η διαδρομή θα είναι κανονικά απο τις γέφυρες,χωρίς να πάρουμε πλοίο.
Έλεγα να μην τραβήξω τη γραμμή για να μην σβηστεί το "ΜΑΛΜΕ" αλλά θα το αλλάξω μιας και χτυπάει άσχημα.
Ευχαριστούμε για τις ευχές ;)

MikeG
28/05/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Προς τι ο οδυρμός Mike?


Επειδή φέτος το σχεδίαζα, ήταν στο πρόγραμμα αλλά εν τέλει.... Άκυρο για μένα.


Καλά να περάσετε. :wave2:

Vagelis Gar
28/05/2010, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Επειδή φέτος το σχεδίαζα, ήταν στο πρόγραμμα αλλά εν τέλει.... Άκυρο για μένα.


Καλά να περάσετε. :wave2:

Ευχαριστούμε φίλε και εύχομαι να μπορέσεις σύντομα να το πραγματοποιήσεις :beer:

ON-OFF
29/05/2010, 05:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
Ιδανικό :smokin:

ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΣ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΛΠΙΧΩ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΟΣΛΟ Η ΣΤΟ ΤΡΟΧΑΙΜ ΕΧΕ ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ ΓΙΑ CBF-VARADERO-STROM
ΚΑΛΟ ΤΑΞΕΙΔΙ !!!

leaderman
06/06/2010, 09:18
Την ιδια ημερομηνια(10-6-2010) ξεκιναω και εγω απο Θεσσαλονικη για NORDKAPP απο
κεντρικη ευρωπη και χωρες της βαλτικης, Φιλανδια και τα σχετικα.

Οποιος ενδειφερεται να βρεθουμε, να ανταλαξουμε τηλ και να τα πουμε καπου κατα την διαρκεια του ταξιδιου, παρακαλω οποιος ενδειφερεται μονο με ΠΜ.

Vagelis Gar
23/06/2010, 17:32
11 ημέρες ακόμη.'Ολα σχεδόν έτοιμα :D


202225

koulis19
23/06/2010, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
11 ημέρες ακόμη.'Ολα σχεδόν έτοιμα :D


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Pilgrimage
23/06/2010, 17:53
Καλά να περάσετε, Καλά χιλιόμετρα και πάνω απ όλα καλή τύχη!!!:beer:

Περιμένουμε ταξιδιωτικό!!!

miscelano
23/06/2010, 18:54
καλο ταξιδι φιλε και αμα περασεις απο κοζανη στειλε πμ να κερασω καφεδακι:beer: :beer: :beer:

Vagelis Gar
23/06/2010, 19:01
Ευχαριστώ για τις ευχές σας παιδιά.
Φίλε miscelano ίσως αυτό να γίνει στην επιστροφή μας :beer:

Η σελίδα του ταξιδιού στο Facebook
http://www.facebook.com/group.php?gid=98707831395#!/group.php?gid=98707831395

miscelano
23/06/2010, 19:07
σε στελνω πμ:beer: :beer:

PanVas
24/06/2010, 03:17
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

TOMASKTM
24/06/2010, 03:36
πωπω είδα την φοτό και ένιωσα εστω και για λίγο
εκείνο το ωραίο προταξιδιωτικό άγχος ...(πως θα τα φορτώσω,πώς θα τα δέσω κ.τ.λ)
καλούς δρόμους να΄χετε :beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
24/06/2010, 04:05
Ανεβαίνουν τα αποδημητικά για βόρεια σιγα-σιγα :D


Καλό δρομο να έχετε (θα προλάβετε και ήλιο μεσονυχτίου κουφάλες)

:beer: :beer: :beer: :beer:

road spirit
24/06/2010, 06:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ανεβαίνουν τα αποδημητικά για βόρεια σιγα-σιγα :D


Καλό δρομο να έχετε (θα προλάβετε και ήλιο μεσονυχτίου κουφάλες)

:beer: :beer: :beer: :beer: Τα παρατάω όλα και φεύγω απο τις 15 Ιουλίου ...




























:look:

αλήθεια, στο τσακ είμαι ...


















μπορείς? ...


















































δε γαμιέτ, ας μουλιάσουμε στη βροχή :lol:

Cpt. Haddock
24/06/2010, 06:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Τα παρατάω όλα και φεύγω απο τις 15 Ιουλίου ...
:look:
αλήθεια, στο τσακ είμαι ...
μπορείς? ...
δε γαμιέτ, ας μουλιάσουμε στη βροχή :lol:

Μακαρι να μπορούσα ρε γμτ...

υπαρχουν διάφοροι λογοι (ΟΧΙ αυτος που πας να υπαινιχθείς :evil: ), ακόμα και το 30/7 οριακά ειναι αλλα δεν αλλαζει

:D


υ.γ. Μη φοβάσαι τις βροχες, δεν εχεις απρίλια πλέον :p

MikeG
24/06/2010, 06:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
δε γαμιέτ, ας μουλιάσουμε στη βροχή :lol:



Αυτό είναι το μόνο σίγουρο :wacko:

road spirit
24/06/2010, 06:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο :wacko: με τόση αρνητική ενέργεια με τη μορφή διαφόρων "ευχών" που μας στέλνουν φίλοι και "φίλοι" απο τη στιγμή που έγινε γνωστό, εννοείται

τουλάχιστον τα 9.000 χλμ απο τα 11.000 του ταξιδιού θα γίνουν με χιονιά και ορατότητα μηδέν ...

:evil:

Cpt. Haddock
24/06/2010, 06:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
με τόση αρνητική ενέργεια με τη μορφή διαφόρων "ευχών" που μας στέλνουν φίλοι και "φίλοι" απο τη στιγμή που έγινε γνωστό, εννοείται

τουλάχιστον τα 9.000 χλμ απο τα 11.000 του ταξιδιού θα γίνουν με χιονιά και ορατότητα μηδέν ...

:evil:

Ρε εδω μας κανουν μπαν απο το facebook :rotflmao:

PanVas
24/06/2010, 07:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
με τόση αρνητική ενέργεια με τη μορφή διαφόρων "ευχών" που μας στέλνουν φίλοι και "φίλοι" απο τη στιγμή που έγινε γνωστό, εννοείται

τουλάχιστον τα 9.000 χλμ απο τα 11.000 του ταξιδιού θα γίνουν με χιονιά και ορατότητα μηδέν ...

:evil:


Να την προσέξετε αυτή την αρνητική ενέργεια...
Πολύ μεγάλος παράγοντας σε ένα ταξίδι...


:beer: :beer: :beer: :beer:

Vagelis Gar
24/06/2010, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
με τόση αρνητική ενέργεια με τη μορφή διαφόρων "ευχών" που μας στέλνουν φίλοι και "φίλοι" απο τη στιγμή που έγινε γνωστό, εννοείται

τουλάχιστον τα 9.000 χλμ απο τα 11.000 του ταξιδιού θα γίνουν με χιονιά και ορατότητα μηδέν ...

:evil:

Ένα μόνο θέλω να σου πω συνοδοιπόρε....όλα είναι εγκεφαλικά.
Αυθυποβολή στον εαυτό σου απο σήμερα πως θα είναι το τελειότερο ταξίδι που θα έχεις κάνει και όλα θα πάνε μια χαρά.
:smokin:

Vagelis Gar
30/06/2010, 20:03
71 10 21 (Στο κατώφλι μιάς "πολιτισμένης" περιπέτειας)

http://northcape2010.blogspot.com/2010/06/blog-post_29.html

koulis19
30/06/2010, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
71 10 21 (Στο κατώφλι μιάς "πολιτισμένης" περιπέτειας)

http://northcape2010.blogspot.com/2010/06/blog-post_29.html


Ανυπομονουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

road spirit
02/07/2010, 06:15
Βαγγέλη έτοιμος ?? 3 μέρες έμειναν ?

Cpt. Haddock
02/07/2010, 06:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Βαγγέλη έτοιμος ?? 3 μέρες έμειναν ?

:a014:



:rotflmao: