PDA

View Full Version : FZ1 Vs FIAT PANDA 1-0 !!!



THEOD
06/02/2010, 10:16
Πάλι τυχερός ήμουνα...
Μετά από αρκετές ημέρες είπα κι εγώ σήμερα να πάω με την μηχανή στην δουλειά έτσι για να δουλέψει και λίγο....5 χιλιόμετρα απόσταση όλα κι όλα. Και να που το κακό μπορεί να γίνει ανά πάσα στιγμή και σε οποιαδήποτε διαδρομή.

Σε μια πλατεία της Ηλιούπολης και ενώ κινούμαι πολύ αργά επ' αυτής, μια κυριούλα προσπαθεί να εισέλθει σε αυτή από δρόμο στα δεξιά που όμως έχει ΣΤΟΠ... Πολύ η κίνηση και απεγνωσμένα προσπαθεί να κόψει τα αυτοκίνητα και εμένα βγάζοντας αρκετά την μούρη έξω...
Την βλέπω που σταματάει και ελέγχει - ΟΚ λέω με είδε και δεν ανησυχώ...
Περνάω μπροστά της αργά με μιά ταχύτητα 10-15 χλμ/ώρα και ακριβώς εκείνη την στιγμή εκείνη ξεκινάει να κόψει τα αυτοκίνητα πίσω μου...Το θέμα όμως είναι ότι εγώ δεν είχα περάσει ακόμα :eyepop: :eyepop:
Δέκατα πριν σκάσει πάνω μου πιο πολύ διαισθάνομαι παρά βλέπω την κίνησή της και ενστικτωδώς προλαβαίνω να σηκώσω το δεξί μου πόδι από τον μαρσπιέ...

Αυτό το έσωσε...
http://i45.photobucket.com/albums/f87/theod66/0034.jpg


Ο προφυλακτήρας της καρφώνεται με δύναμη στον δεξί μου μαρσπιέ. Το σοκ την πρόσκρουσης μεγάλο, η μηχανή από το χτύπημα κάνει να πέσει απότομα από την αντίθετη μεριά, για 2-3 μέτρα είμαι πέφτω-δεν πέφτω, και εγώ να προσπαθώ αγωνιωδώς να κρατηθώ πάνω της και να γλυτώσω το πέσιμο. Με υπερπροσπάθεια τα καταφέρνω και σταματάω ΟΡΘΙΟΣ 3 μέτρα μπροστά και 2 μέτρα πιο αριστερά...

Σοκαρισμένος και τρέμοντας βάζω την μηχανή στο στάντ και ορμάω στο αυτοκίνητο έτοιμος για φόνο...
Αυτό που έσωσε την κατάσταση είναι ότι η αντίδραση της οδηγού ήταν πολύ ήπια και ευγενική… Ζητώντας συνέχεια συγγνώμη κάλεσε αμέσως την ασφαλιστική της και έκανε επί τόπου δήλωση…

Πέρα από το τι παραλίγο θα μπορούσε να γίνει, τρομερά ενδιαφέρον είναι η ζημιά που έπαθε το αμάξι…
http://i45.photobucket.com/albums/f87/theod66/0036.jpg


Όπως βλέπετε ο μαρσπιές του Φειζερ σαν τρυπάνι τρύπησε τον προφυλακτήρα και με την κίνηση της μοτοσυκλέττας ουσιαστικά έκανε μοχλό και ξεκόλλησε ολόκληρα κομμάτια από αυτόν.
Απολογισμός ???
Ζημιά στο Φέιζερ… Ελάχιστο στράβωμα του μαρσπιέ και λίγο χρώμα από το αυτοκίνητο-μάλλον μηδέν κόστος γιατί ίσως με 2 ματσολιές να έρθει στα ίσα του και να μην χρειαστεί να τον αλλάξω.
Ζημιά στο Πάντα…ΟΛΗ η μούρη (μιας και απ’ ότι είδα πρόκειται για μονοκόμματο κομμάτι) για πέταμα – φαντάζομαι 600-800 ευρώ για ανταλλακτικά-βάψιμο-εργασία

Πρώτη φορά βλέπω σε σύγκρουση μηχανής με αυτοκίνητο το αυτοκίνητο να παθαίνει πολλαπλάσια ζημιά… :smokin:

Το θαύμα όμως είναι ότι και πρόλαβα να σηκώσω το πόδι μου και δεν μου το χτύπησε δυνατά, και ακόμα περισσότερο το ότι μετά το σοκ κατάφερα να κρατήσω όρθιο το μηχανάκι χωρίς να πέσω ούτε εγώ ούτε αυτό !!! Τέτοια πράγματα απλά δεν ξαναγίνονται !!! Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω πως έμεινα όρθιος και δεν έσκασα κάτω καταμεσής του δρόμου με ένα ποτάμι αυτοκινήτων να έρχεται κολλητά πίσω μου... :a7:

Μόνη άλλη συνέπεια ένα τράβηγμα στο αριστερό μου χέρι από την υπερπροσπάθεια να κρατήσω τα 220+ κιλά του Φέιζερ από το να μην σκάσουν στο έδαφος…

Τι να πω ρε παιδιά …Τα πάντα μπορούν να συμβούν οπουδήποτε. Τα μάτια σας 14…. :wave2:

LogOutGoRide
06/02/2010, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Πάλι τυχερός ήμουνα...


Το θαύμα όμως είναι ότι και πρόλαβα να σηκώσω το πόδι μου και δεν μου το χτύπησε δυνατά, και ακόμα περισσότερο το ότι μετά το σοκ κατάφερα να κρατήσω όρθιο το μηχανάκι χωρίς να πέσω ούτε εγώ ούτε αυτό !!! Τέτοια πράγματα απλά δεν ξαναγίνονται !!! Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω πως έμεινα όρθιος και δεν έσκασα κάτω καταμεσής του δρόμου με ένα ποτάμι αυτοκινήτων να έρχεται κολλητά πίσω μου... :a7:



Τι να πω ρε παιδιά …Τα πάντα μπορούν να συμβούν οπουδήποτε. Τα μάτια σας 14…. :wave2:

Απίστευτο !!! Πως το κατάφερες αυτό !!!

Μακάρι να είναι το τελευταίο .Καλούς δρόμους και προσοχή

gkourv
06/02/2010, 10:35
Ευτυχώς να λες...
Το τελευταίο σου να είναι

THEOD
06/02/2010, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Απίστευτο !!! Πως το κατάφερες αυτό !!!



Δεν έχω ιδέα... Απλά έγινε...

p@nos
06/02/2010, 10:40
μπραβο, τυχερος μεσα στην ατυχια σου σταθηκες :beer:

αφου δεν επεσες και δε χτυπησες παλι καλα...θα μπορουσε να σε βαραγε στο ποδι και να χες τρεχαματα μετα

:sick:





Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD

Μόνη άλλη συνέπεια ένα τράβηγμα στο αριστερό μου χέρι από την υπερπροσπάθεια να κρατήσω τα 220+ κιλά του Φέιζερ από το να μην σκάσουν στο έδαφος…




τα 220 κιλα του φαζερ ηταν αυτα που σε γλιτωσαν απο μια μεγαλοπρεπη τουμπα...αδρανεια...τα λεει εδω και χρονια ο νευτωνας


μακαρι να διαβαζουμε παντα τετοια στα στραβα και αναποδα
:smilea:

blueangel
06/02/2010, 11:44
Αφού Θανάση γλύτωσες τα χειρότερα ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΣ!!!Οσα δεν φέρνει η γ@μημένη ώρα που λένε!!!Πραγματικά είναι πόλεμος εκεί εξω...:evil: :mad: :beer: :beer: :wave2:

georgio
06/02/2010, 12:18
Όντως είσαι πολύ τυχερός. Θα μπορούσε τώρα το πόδι σου να είναι σμπαράλια. Πριν τρεις μήνες χτύπησε ο πατέρας μου το αριστερό του πόδι έτσι, με μεγαλύτερες ταχύτητες βέβαια αλλά σε νορμάλ επίπεδα πόλης. Ε, άστα. Δύο κατάγματα στην κνήμη, ευτυχώς αστράγαλος τίποτα, συνδέσμους στο γόνατο θα δούμε αφού θρέψει το κόκαλο και λείπει και ένα κομμάτι κόκαλο από την κνήμη που έσπασε και χάθηκε στο δρόμο... Σε καμιά δεκαριά μέρες θα κάνει χειρουργείο για να βάλουν μόσχευμα.

Το χειρότερο ρε γαμώτο σκεφτόμουν είναι ότι δεν μπορείς να προστατευθείς από αυτό κάπως. Είναι μόνο να μην σου τύχει. Ίσως με ψηλή μπότα να σώζεσαι, αλλά καθημερινά κακά τα ψέματα δεν μπορείς να κυκλοφορείς έτσι για να πας στη δουλειά σου και να την φοράς 8+ ώρες.

Για τη ζημιά της ούτε καν. Εκτός ότι μπορεί και να το αφήσει έτσι, ο προφυλακτήρας της κάνει 55 ευρώ και είναι μόνο ό,τι βλέπεις βαμένο. Μάσκα, προβολάκια, φρυδάκια και σήμα βγαίνουν. Μαζί με βάψιμο και εργασία γύρω στα 200 πιστεύω. Για τη δικά σου ζημιά -για μένα- άμα έχει στραβώσει το μαρσπιέ ζήτα να σου πληρώσουν ένα άλλο και κράτα αυτό να το 'χεις καβάτζα.

Πάντα όρθιος, με εξοπλισμό και προσεκτικά και μακάρι να 'ναι πάντα αυτά τα άσχημα. :beer:

Υ.Γ.: πόσο σημαντική τελικά είναι η αντιμετώπιση του άλλου σε τέτοιες περιπτώσεις! Λίγη ευγένεια θέλει, λίγο σεβασμό στον άλλον άνθρωπο και όλα στρώνουν, γιατί αν σου 'λεγε τίποτα του στυλ "από που πετάχτηκες και μήπως έτρεχες" ε θα 'χες γίνει Τούρκος και με το δίκιο σου.

TOLISTOLAROS
06/02/2010, 12:54
Φίλε άναψε λαμπάδα.Εμένα πρόπερσι στο μαρσπιέ με βρήκε,για κάποια μέτρα ήμουν πέφτω δεν πέφτω και τελικά πέφτοντας μου πλάκωσε τη φτέρνα το μηχανάκι και την ξεκώλιασε.
ΥΓ:Βάλε φωτό απ'τη γιοσιμούρα...

Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τα 220 κιλα του φαζερ ηταν αυτα που σε γλιτωσαν απο μια μεγαλοπρεπη τουμπα...αδρανεια...τα λεει εδω και χρονια ο νευτωνας
Καμμία σχέση,πάρα πολλοί παράγοντες αποφασίζουν αν θα φάει κανείς τούμπα ή όχι.Με πόσα πήγαινες,πού θα σε βρει,ΠΩΣ θα σε βρεί,πώς θ'αντιδράσεις,πόσο κωλόφαρδος/άτυχος στάθηκες κλπ.Δε μπορείς να συμπεράνεις το παραμικρό βάσει κιλών και μόνο,απλά δεν το ξέρεις.
Μην ξεχνάτε ότι αν σου πλακώσει τη φτέρνα το FΖ1 απλά τη γάμησες...

p@nos
06/02/2010, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS

Καμμία σχέση,πάρα πολλοί παράγοντες αποφασίζουν αν θα φάει κανείς τούμπα ή όχι.Με πόσα πήγαινες,πού θα σε βρει,ΠΩΣ θα σε βρεί,πώς θ'αντιδράσεις,πόσο κωλόφαρδος/άτυχος στάθηκες κλπ.Δε μπορείς να συμπεράνεις το παραμικρό βάσει κιλών και μόνο,απλά δεν το ξέρεις.
Μην ξεχνάτε ότι αν σου πλακώσει τη φτέρνα το FΖ1 απλά τη γάμησες...


δεν ειπα πως ηταν ο μοναδικος παραγοντας...απλα επαιξε σημαντικο ρολο...παρε ακραια περιπτωση...τι θα γινοταν αν οδηγαγε ποδηλατο?
:winka:

ενα παπι εστω?




μην καταληξουμε σε αντιπαραθεσεις, δεν υπαρχει λογος:wave2:

TOLISTOLAROS
06/02/2010, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
...τι θα γινοταν αν οδηγαγε ποδηλατο?
Aπλά θα κατέβαζε πόδια,θα σταμάταγε και θα το κοπάναγε στο κεφάλι της γριάς.

Ρε θα πώ στον Πολύζο να σου βάλει άσο Τεχνική Μηχανική 2.. :cool: :p

p@nos
06/02/2010, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Aπλά θα κατέβαζε πόδια,θα σταμάταγε και θα το κοπάναγε στο κεφάλι της γριάς.

Ρε θα πώ στον Πολύζο να σου βάλει άσο Τεχνική Μηχανική 2.. :cool: :p


ti mlks

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


κανονισε γιατι στην πραγματικοτητα, μπλεκεις με κρουστικες αποκρισεις πολους στους μιγαδικους αξονες και οριακη ευσταθεια και δδεν κανει:a01:

jimtarasxt660x
06/02/2010, 14:08
Πάλι καλά να λες...και απορώ πως δεν μάγκωσε το μαρσπιέ μέσα σε κανα προφυλακτήρα να είχες τίποτα χειρότερα!

Ποτέ ξανά και ευχομαι αυτά να είναι τα χειρότερα

:beer: :beer: :beer:

Tpap
06/02/2010, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Πάλι τυχερός ήμουνα...:

Ευτυχώς και προσοχή... :beer: :wave2:

chr1s_86
06/02/2010, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio

Το χειρότερο ρε γαμώτο σκεφτόμουν είναι ότι δεν μπορείς να προστατευθείς από αυτό κάπως. Είναι μόνο να μην σου τύχει. Ίσως με ψηλή μπότα να σώζεσαι, αλλά καθημερινά κακά τα ψέματα δεν μπορείς να κυκλοφορείς έτσι για να πας στη δουλειά σου και να την φοράς 8+ ώρες.


:nono:

μια χαρά μπορείς

THEOD
06/02/2010, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
ΥΓ:Βάλε φωτό απ'τη γιοσιμούρα...



Την κοζάρισες αμέσως βλέπω... :D

Ορίστε λοιπόν... μόλις 3 μέρες φορεμένη και ΕΥΤΥΧΩΣ που δεν μου την γραντζούνισε γιατί θα είχα πάθει εγκεφαλικό :cool: :cool:


188023

sakisvolos
06/02/2010, 15:41
Αφού τα κατάφερες και δεν χτύπησες πάλι καλά να λες!! :beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ti mlks

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


κανονισε γιατι στην πραγματικοτητα, μπλεκεις με κρουστικες αποκρισεις πολους στους μιγαδικους αξονες και οριακη ευσταθεια και δδεν κανει:a01:

:a6: :a6: :a6: :a27: :a27: :a27: :a27:

devil's animal
06/02/2010, 15:52
παλι καλα που δεν επαθες κατι αλλο...

εγω νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα ικανοτητας με ενα ποσοστο τυχης....

το οτι ενστικτωδως σηκωσες το ποδι σε εσωσες απο ενα βαρβατο σπασιμο και αρκετους μηνες τραβηγματος (αφου θα ειχε να κανει με αστραγαλο)

το οτι την εσωσες και δεν επεσες σε εσωσε απο συνεργεια,τρεχαματα με ασφαλιστικες και γενικοτερα μπλεξιματα. (τωρα μπορεις απλα να της πεις να πληρωσει το μαρσπιε και ολα καλα)


ουσιαστικα λοιπον :a18: σου και ποτε ξανα τετοια λαχταρα...
:beer: :beer: :beer: :beer:

THEOD
22/02/2010, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
γιατί αν σου 'λεγε τίποτα του στυλ "από που πετάχτηκες και μήπως έτρεχες" ε θα 'χες γίνει Τούρκος και με το δίκιο σου.

Αν με αντιμετώπιζε έτσι, ήταν τόσα τα νεύρα μου εκείνη την στιγμή που δεν θα το διαβάζατε από το moto.gr αλλά από τις εφημερίδες...

Operater
22/02/2010, 16:40
Πάλι καλά που δεν τα τσουγκρισες με κανενα FIAT VANDA :lol: :lol: :lol:

Ποτέ ξανά φίλος!! :beer: :beer: