PDA

View Full Version : Για τον Μανο....



Vstrommer71
07/02/2010, 02:04
Eπειδη οι ωρες περνανε βασανιστικα μεχρι τον τελευταια ασπασμο,πρεπει να μιλησω λιγο και να προσπαθησω να βαλω σε μια σειρα ένα κουβαρι σκεψεις,αναμνησεις,εικονες.Ομορφα συναισθηματα,θυμησες ζωντανες…
Παρακαλω αφηστε με να μονολογησω και σας ζητω συγγνωμη γι’αυτό.Η απωλεια όμως ενός φιλου κι αδερφου είναι αβασταχτη,όπως είναι το παγωμα στην ψυχη όταν σε παιρνουνε τηλεφωνο για να σου πουνε τα δυσαρεστα μαντατα.....
Ας είναι καλα κι ο Θωμας που από την άλλη ακρη του τηλεφωνου μου το ειπε.....
‘Ο Μανος σκοτωθηκε χτες το βραδυ....’
Γαμημενα τηλεφωνα,μαυρα κορακια εχετε γινει για να μαθαινουμε τον χαμο των δικων μας ανθρωπων....
Μανο αδερφε μου,ξερω ότι εισαι εκει ψηλα ευτυχης.Και δεν ξερω ρε γαμωτο,να στενοχωριεμαι που εφυγες ή να χαιρομαι που εισαι εκει στα ψηλοτερα βουνα και στις απατητες κορυφες,εκει που τα μηχανακια μας ποτε δεν θα πανε....
Σαν ένα ελαχιστο που μπορω να κανω αδερφε μου για να σε θυμαμαι είναι να γυρισω πισω τον χρονο,να αραδιασω καποιες φωτογραφιες και να προσπαθησω να βρω λιγη χαρα από αυτά τα μικρα στιγμιοτυπα στον χρονο.....
Χρηστο,Ηλια,Αντωνη,Θαναση....
Προεδρα,Κορομπιλ,Μπιμπικο,Ειρηνη αλλα και τ’αλλα παιδια από τον Συμοφε και συγχωρεστε με αν ξεχασα καποιον.....
Ο αδερφος μας εφυγε,τελειωσε το μικρο ταξιδακι του εδώ και σαλπαρε για άλλες πολιτειες......
Είναι όμως ζωντανος στην ψυχη μας.....


Λιγες φωτο,με λιγα λογια για τον Μανο.....



188076

Vstrommer71
07/02/2010, 02:07
Ηταν πισω στο 2006,όταν ειχα το Vstrom κι εκανα τα πρωτα μου χιλιομετρα προσπαθωντας να γνωρισω την ομορφια της αλλης Ελλαδας,αυτής που βρισκεται εκει που τελειωνει η ασφαλτος.
Την φωτια στο φυτιλι της εξερευνησης ειχε βαλει ο Χρηστος με τα ταξιδιωτικα του και εκεινο το τριημερο στα Αγραφα εμελλε να γινει σημειο αναφορας για μενα.
Μεσα σε ολη την πολύ καλη παρεα ειχα μερικους που ηξερα,αλλα και αλλα παιδια που ηταν αγνωστα σε μενα.
Εκει ειδα τον Αντωνη,τους Κωστηδες,τον Dodok,τον Βασιλη,τον Στεργιο και τα αλλα παιδια.
Τι στραβαδι που ημουνα όμως,ουτε μια σκηνη της προκοπης δεν μπορουσα να στησω.Θα παιδευομουνα με τις ωρες αν δεν με βοηθουσε ένα μελαχροινο παληκαρακι που αφησε την δικια του σκηνη για να βοηθησει τον ασχετο.
‘Γεια σου.Ειμαι ο Μανος,εχω το ΧΤ,στο forum γραφω σαν Χωματινος'
Ένα χαμογελο παντα ειχε ζωγραφισμενο στην καρδια και γυρνουσε σαν την σβουρα στον καταυλισμο να δωσει ένα χερακι σε οποιον ηθελε βοηθεια,
‘Ρε Μανο δεν κρυωνεις με το κοντομανικο?
Όχι ρε,εχω συνηθισει’
Περασαμε πολύ καλα στο τριημερακι εκεινο,καταπληκτικα παιδια,φοβερη παρεα και πολλες ωραιες διαδρομες....


188077

Vstrommer71
07/02/2010, 02:09
Ακολουθησαν κι αλλες βολτες,μιας και με τον Μανο αλλα και τα αλλα παιδια αρχισαμε να ταξιδευουμε περισσοτερο…
Βρεθηκαμε Θεσσαλονικη για βολτα με τον Αντωνη και τους αλλους Βορειους στον Χορτιατη.Ημερησιο 1300 χλμ με το DRZ….


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34449


188078

Vstrommer71
07/02/2010, 02:10
Πηγαμε ξανα στα Αγραφα για άλλη μια φορα πολλοι από την πρωτη παρεα αλλα και καινουργια παιδια που δεν ειχαν ξαναερθει….

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=50881


188079

Vstrommer71
07/02/2010, 02:11
Παντα το καλυτερο παιδι,με το χαμογελο στα χειλη…
Αδερφε μου ακριβε,μακαρι να εισαι χαρουμενος εκει πανω….


188080

Vstrommer71
07/02/2010, 02:11
Πηγαμε και στα Πομακοχωρια,αγγιξαμε την ψυχη του Ισλαμ και πηραμε λιγα από τα αρωματα μιας κουλτουρας ασυνηθιστης για την υπολοιπη Ελλαδα…
Μανο,ειπαμε ρε χαμενε θα ξαναπαμε…
Ετσι δεν υποσχεθηκαμε στον Ραμανταν?
Να κρατησουμε την υποσχεση μας…


188081

Vstrommer71
07/02/2010, 02:13
Αδερφε μου,πηγαμε μαζι πολλα ταξιδια και σχεδιαζαμε και το ταξιδι του Ιουνη αλλα…
Πως μπορω να βαλω τις αναμνησεις σε σειρα,δεν γινεται….
Μπορεις να βαλεις τις εικονες χαρας με δικους σου ανθρωπους σε μια σειρα,όταν ξερεις ότι τον αδερφο σου δεν θα τον ξαναδεις ποτε?
…Εκει παλια στην ταβερνα του Βαρνακιωτη στα Καλαβρυτα μου ελεγες ότι θα επαιρνες άλλο μηχανακι και λεγαμε για τα DRZ…
….Εκει στην Καλοσκοπη ειμασταν μαζι με τα παιδια από το ΣΥΜΟΦΕ και καθομασταν γυρω από την φωτια και χαζολογουσαμε με την βροχη να πεφτει εξω…
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
…Πριν από λιγο καιρο τα λεγαμε για τα σχεδια σου να παρεις κανενα μηχανακι για να γυρισεις και να κανεις ένα ταξιδιωτικο οδηγο της ορεινης Ελλαδας.Ημουνα κι εγω μεσα στο σχεδιο αυτό,το ξερεις…
Αλλα ετσι είναι τα σχεδια,τα κανουμε για να μας τας κανει μανταρα ο από πανω ο οποιος όλα τα διαφεντευει και γελαει με τα παλατια στην αμμο που φτιαχνουμε εμεις οι κοινοι θνητοι…
Δεν σε προλαβα να βρεθουμε στον Ταϋγετο,ειχα δουλεια και στην πιτα του ΜΟΤΟ με επιασε μια κωλοϊωση…
Συγγνωμη αδερφε μου,δεν προλαβα να σε δω για τελευταια φορα ζωντανο…

Ζητω την κατανοηση της Ειρηνης για να βαλω link από τις φωτο τις για σενα.Εγω βλεπεις ειμαι αθλιος φωτογραφος και δεν μπορεσα να εχω μια φωτο αναμνηστικη της προκοπης…


http://picasaweb.google.gr/isuvo77/bvZReE#

Vstrommer71
07/02/2010, 02:16
Μην ανησυχεις όμως αδερφε μου,θα ειμαι εκει τωρα που θα με χρειαστεις,

Να σε κατευοδωσω στην άλλη ζωη,

Όχι,μην ανησυχεις.Δεν θα ειμαι μονος.Θα είναι πολλοι μαζι μου,

Φιλοι σου γνωστοι,αλλα και αγνωστοι,

Να δωσουμε κουραγιο στην οικογενεια σου,αλλα κι ένα μηνυμα χαρας,

Δεν πεθαινει ρε Μανο το χαμογελο,ασε μας εμας σε αυτό τον γαμημενο ματαιο κοσμο να τραβολογιομαστε με την κωλοζωη μας πνιγμενοι στην μιζερη καθημερινοτητα μας,

Εσυ αγορι μου εισαι για τα ψηλα του ουρανου,για τον κηπο των ευγενικων ψυχων που-δεν μπορει- καπου θα υπαρχει να σε περιμενει,

Αδερφε μου,το χαμογελο σου δεν μπορει να το σβησει κανενας θανατος,

Μονο τα φθαρτα σωματα μας μπορει να παρει μαζι το χωμα,

Και ειμαι σιγουρος ότι θα θελεις στο τελευταιο ταξιδι σου αντι για δακρυα και βουβο πονο,να μπορουσε να γινει ένα τρικουβερτο γλεντι

Θα ερθω λοιπον να μην σε αφησω μονο σου σε αυτό το τελευταιο ταξιδι,

Και μεσα μου θα νοιωσω στο τελος μια απεραντη αγαλλιαση κοιτωντας τον ουρανο.Θα χαρω γιατι ξερω ότι η ψυχουλα σου θα είναι ευτυχισμενη εκει πανω,

Και όταν ξαναπαω στις αγαπημενες μας χωματινες διαδρομες θα ψαχνω συχνα πυκνα για τις ροδιες από τα τακουνια του Africa για να βεβαιωθω ότι ταξιδευουμε μαζι,για παντα....


...Το μονο δωρακι που μπορω ψυχη μου να σου κανω ειναι οι στιχοι του Νικολα του Ασιμου
Ρε μπαγασα,περνας καλα 'κει πανω.... (http://www.youtube.com/watch?v=oBYUKhg_uvQ)



Την Δευτερα στις 3 στο Κοιμητηριο Παλαιου Φαληρου ο επιλογος....

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΦΙΛΕ ΚΙ ΑΔΕΡΦΕ ΜΟΥ ΜΑΝΟ.....

Θα ανταμωσουμε καποια στιγμη για να τα πουμε...




edit:Θερμα παρακαλω αν θελετε να πειτε κατι για τον Μανο
εδω.... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96428)
ευχαριστω....

Gandalf dr685sm
07/02/2010, 07:44
μερικές φορές τα σχόλια περιττεύουν......................................................

.................................................................................................... ..........................
....................................:( :( :( :( :( :( :( :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:

Gandalf

VALES
07/02/2010, 10:35
:( :( :( :(

mankam
07/02/2010, 10:55
καλο του ταξιδι,να τον θυμαστε παιδια ,δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να φευγουν οι νεοι ανθρωποι ολο ζωντανια και ονειρα γεματοι:(

emix24
08/02/2010, 13:28
Τον διαβαζα εδω μεσα αλλα δεν ειχα την τιμη να τον γνωρισω απο κοντα. Τον πετυχα ομως στον δρομο πριν τρεις εβδομαδες οταν πηγαινα στις Αλυκες Αναβυσσου για προπονησουλα. Στο φαναρι ημασταν διπλα-διπλα.

Κριμα για το παλικαρι. Ν ανεβαινει στα βουνα και πιο δυσκολα εδαφη και να σκοτωθει στην ασφαλτο!
Τι ειρωνεια.

Καλο ταξιδι Μανο.

DimChios
08/02/2010, 14:16
Α ρε Γιαννη!

Να προσέχεις ρε!

sogokou
11/02/2010, 16:45
........................................................................... :( :(

CBRIDHS
11/02/2010, 17:25
:( :( :( :(

mpizi
11/02/2010, 17:28
Παιδια να ζήσετε να τον θυμάστε. κρίμα που δεν τον γνώρισα , απο όσα διαβάζω εδώ στο φόρουμ....κριμα πραγματικά... :( :( :( και πάντα όρθιοι...

Stergios69
11/02/2010, 17:41
Ρε Γιάννη...
Πάνω που πήγα να ηρεμήσω λίγο...
:sad:

kaps
11/02/2010, 18:37
Δεν μπορώ να πιστέψω αυτά τα μαντάτα ...
Δεν είναι δυνατόν ...πως ; γιατί ; πότε ;
Ηταν μια ευγενική παρουσία που είχα την τύχη να γνωρίσω σε διαδρομές στη Πάρνηθα , στό στέκι της Ευελπίδων . Ενα άξιο παλληκάρι ...κρίμα κρίμα δεν έχω λόγια ............ :sad: :sad: :sad: να ζούμε να τον θυμόμαστε όπως τον ζήσαμε και κουράγιο στους δικούς του ανθρώπους