PDA

View Full Version : Περίεργο πρόβλημα με Ktm Adv 950



rogtek
07/02/2010, 11:21
Καταρχήν καλώς σας βρήκα!

Μία σύντομη παρουσίαση.

Είμαι νέο μέλος του forum και εδώ και 8 μήνες ευτυχής κάτοχος ενός KTM 950 ADV μοντέλο του 2004. Η μηχανή έχει 32000 χλμ επάνω και από extras έχει akrapovic και 16αρι γρανάζι. Πριν από περίπου 1,5 μήνα έγινε το service των 30000 χλμ σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Εδώ και δύο εβδομάδες έχω παρατηρήσει μία περίεργη συμπεριφορά:

1) Το ρελαντί της μηχανής δεν είναι σταθερό και συγκεκριμένα κυμαίνεται από 1400σαλ μέχρι 1600σαλ και αυτό συνήθως όταν την χρησιμοποιώ με χαμηλές ταχύτητες και μέσα σε κίνηση.

2) Ο lc8 δεν είναι ιδιαίτερα πρόθυμος στο ανέβασμα των στροφών και έχω παρατηρήσει κάποιες διακοπές πάλι στις χαμηλές ταχύτητες.

Κατά τα άλλα από τότε που την πήρα δεν έχει παρουσιάσει κάποιο άλλο πρόβλημα και εξακολουθεί να με ενθουσιάζει κάθε μέρα!

Έχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει;:confused:

VALES
07/02/2010, 12:28
Η πρώτη, γρήγορη, εύκολη και φτηνή λύση, είναι να ρίξεις μία λεπτομερή ματιά στα κολάρα. Αν κάπου είναι έστω και λίγο τρύπιο ή φθαρμένο/σκισμένο από την πολυκαιρία, συνήθως έχει τέτοια αποτελέσματα.
Βέβαια η ενδεδειγμένη λύση, είναι ο μάστοράς σου. Ελπίζω να μην είναι τίποτα το σοβαρό.

DrBig
07/02/2010, 12:29
Θα ελεγα να ξεκινησεις απο καθαρισμα καρμπυρατερ/φιλτρου αερα. Δες και το φιλτρο βενζινης αν υπαρχει και μετα κοιτα και την τρομπα βενζινης. Αδειασε και το τεποζιτο βενζινης μπας και υπαρχουν νερα η βρωμικη βενζινη.
Σε μεγαλα ανοιγματα γκαζιου και υψηλες στροφες ειναι ενταξει?

Υπαρχει και το ενδεχομενο αν οι εξατμισεις ειναι ξεταπωτες, με την πτωση της θερμοκρασιας να παραειναι φτωχο το μειγμα. Αν φταιει κατι τετοιο, ενα οδηγικο τεστ σε μεγαλο υψομετρο (αν σου ειναι ευκολο) θα δειξει (οσο ψηλοτερα ανεβαινεις τοσο πιο ομαλη θα γινεται η λειτουργια).

rogtek
07/02/2010, 12:53
Ευχαριστώ για την βοήθεια!:smilea:

Στα μεγάλα ανοίγματα του γκαζιού ή στις μεγάλες ταχύτητες το πρόβλημα δεν είναι τόσο έντονο. Επίσης αυτό που έχω προσέξει είναι ότι όταν την βάζω μπροστά δεν ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος της τρόμπας βενζίνης. Υπάρχει περίπτωση να είναι πρόβλημα της τρόμπας επειδή έχω διαβάσει ότι η εργοστασιακή έχει προβλήματα αξιοπιστίας ή κάποιο ηλεκτρικό πρόβλημα;

DrBig
07/02/2010, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από rogtek
Ευχαριστώ για την βοήθεια!:smilea:

Στα μεγάλα ανοίγματα του γκαζιού ή στις μεγάλες ταχύτητες το πρόβλημα δεν είναι τόσο έντονο. Επίσης αυτό που έχω προσέξει είναι ότι όταν την βάζω μπροστά δεν ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος της τρόμπας βενζίνης. Υπάρχει περίπτωση να είναι πρόβλημα της τρόμπας επειδή έχω διαβάσει ότι η εργοστασιακή έχει προβλήματα αξιοπιστίας ή κάποιο ηλεκτρικό πρόβλημα;

αν το προβλημα ηταν η τρομπα, τοτε σε υψηλες στροφες θα ηταν χειροτερα νομιζω. Πανντως θα επρεπε να την ακους να κανει 3-4 κυκλους οταν γυρνας το κλειδι.
Η τρομπα αυτη καθ'αυτη δεν βγαζει προβλημα, αυτο που χαλαει ειναι οι ακιδες του ηλεκτρικου κυκλωματος που την υποστηριζει (αλλα ειναι ενα με την τρομπα). Ανοιξε την αν θες και κοιτα για σκουρια στις ακιδες. Αν φαινεται χαλια, τοτε θες αλλη τρομπα. Πολλοι βαζουν υποπιεσης αλλα θελει μια μικρη μοντα.

Παντως μια και δεν εχει προβλημα ψηλα, κοιτα τα καρμπς αν θελουν καθαρισμα.

typhoon
07/02/2010, 13:04
Για το ρελαντί ένα ενδεχόμενο είναι να έχει πέσει η μπαταρία(ειδικά τώρα με τα κρύα την ακούνε)οπότε ο κινητήρας ανεβάζει στροφές αυτόματα για να τη φορτίσει.

Επίσης για τα μπερδέματα πιθανό να είναι υπευθηνη η μπαταρία.

Ισως μια καλή φόρτιση να δώσει τη λύση.

rogtek
07/02/2010, 13:44
Η αλήθεια είναι ότι η μπαταρία δεν είναι τελείως φορτισμένη και πρέπει να την φορτίσω. Όσο για τα καρμπυρατέρ, επειδή οι τεχνικές μου γνώσεις δεν είναι πολλές, χρειάζονται λύσιμο για καθάρισμα και επαναρύθμιση;

Άλλη μία ερώτηση, αυτές οι τρόμπες υποπίεσης (αν δεν κάνω λάθος της mukini) καλύπτουν τις προδιαγραφές του lc8 και τη μόντα χρειάζονται για να δουλέψουν; Σκεφτόμουν να αλλάξω την τρόμπα λόγω της αναξιοπιστίας της.

camen
08/02/2010, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από rogtek
Η αλήθεια είναι ότι η μπαταρία δεν είναι τελείως φορτισμένη και πρέπει να την φορτίσω. Όσο για τα καρμπυρατέρ, επειδή οι τεχνικές μου γνώσεις δεν είναι πολλές, χρειάζονται λύσιμο για καθάρισμα και επαναρύθμιση;

Άλλη μία ερώτηση, αυτές οι τρόμπες υποπίεσης (αν δεν κάνω λάθος της mukini) καλύπτουν τις προδιαγραφές του lc8 και τη μόντα χρειάζονται για να δουλέψουν; Σκεφτόμουν να αλλάξω την τρόμπα λόγω της αναξιοπιστίας της.

Mε την σειρα εγω θα εκανα:
1)Μετρημα μπαταριας και αν ειναι απαραιτητο φορτισμα.
1.5)Ελεγχο κολαρων του καρμπ και των λαιμων των εξατμισεων για διαρροες.Τσεκαρε και τα ζουαν μπροστα στους λαιμους.Απο σκασιματα πως παμε???!!!
2)Καθαρισμος καρμπυλατερ και φιλτρου αερα.(Ειδικα αν δεν τα εχεις καθαρισει ποτε τα καρμπ ηρθε η ωρα τους.)
3)Ελεγχο τρομπας βενζινης(αλλα μαλλον δεν ειναι αυτο.Αν ηταν,στα πολλα χιλιομετρα το μηχανακι θα μπουκωνε και δεν θα ανεβαζε μιας και δεν θα ειχε επαρκη ποσοτητα βενζινης.)
4)Κανε και 3-4 γεμισματα με καλη βενζινη(πχ 100αρα).

Αυτα για αρχη...:beer: :wave2:

rogtek
08/02/2010, 17:39
Την μηχανή την αγόρασα μεταχειρισμένη πριν από οχτώ μήνες περίπου και έκτοτε έχω κάνει 5000 χλμ. Έχω ήδη αλλάξει το ένα ζουάν της εξάτμισης και όσο για τα καρμπς, θέλω να πιστεύω ότι ελέγχθηκαν για την λειτουργία τους κατά το τελευταίο σέρβις πριν ένα μήνα!

Αύριο θα την πάω στο συνεργείο και θα κάνω όλους τους ελέγχους που προτείνεις camen και ελπίζω ότι θα λυθεί γρήγορα το πρόβλημα γιατί δεν παλεύεται με το αυτοκίνητο :yuck:

camen
08/02/2010, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από rogtek
Την μηχανή την αγόρασα μεταχειρισμένη πριν από οχτώ μήνες περίπου και έκτοτε έχω κάνει 5000 χλμ. Έχω ήδη αλλάξει το ένα ζουάν της εξάτμισης και όσο για τα καρμπς, θέλω να πιστεύω ότι ελέγχθηκαν για την λειτουργία τους κατά το τελευταίο σέρβις πριν ένα μήνα!

Αύριο θα την πάω στο συνεργείο και θα κάνω όλους τους ελέγχους που προτείνεις camen και ελπίζω ότι θα λυθεί γρήγορα το πρόβλημα γιατί δεν παλεύεται με το αυτοκίνητο :yuck:

Ποσο ειχε το ζουαν?Τους μαμα λαιμους εχεις?
Γτ θελουν και τα δικα μου αλλαγμα...:sad:

Οσο για το οτι τσεκαραν τα καρμπ,αστο καλυτερα...Αφου το μηχανακι εχει 30.000χλμ ενα καθαρισμα το θελουν ετσι κι αλλιως.Θα εχουν αρκετη μουργα μεσα απο τις παλιοβενζινες.
Οποτε δωσε ενα ποσο και καθαρισε τα.Θα δεις αλλαγη και στην λειτουργια.

Κ τσεκαρε και τα υπολοιπα...:winka: Κ πες και εμας τι εγινε να ξερουμε:beer: :wave2:

rogtek
08/02/2010, 18:03
Camen, εμένα μου κόστισε η αλλαγή του ενός ζουάν που συνδέει το τελικό με τον λαιμό (μαμάς) 40 ?. Ο καθαρισμός του καρμπυρατέρ απαιτεί και την επαναρύθμισή του μετά και πόσο κοστίζει περίπου η όλη διαδικασία; (έχω καεί άσχημα με τα συνεργεία :mad: )

Διαβάζοντας το forum έχω κολλήσει με την προβληματική τρόμπα βενζίνης. Δεν έχω καμία όρεξη να μείνω στην μέση του δρόμου! Έχω διαβάσει για κάποιες αξιόλογες λύσεις και σκεφτόμουν έστω και προληπτικά να την αλλάξω. Αξίζει;

camen
08/02/2010, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από rogtek
Camen, εμένα μου κόστισε η αλλαγή του ενός ζουάν που συνδέει το τελικό με τον λαιμό (μαμάς) 40 ?. Ο καθαρισμός του καρμπυρατέρ απαιτεί και την επαναρύθμισή του μετά και πόσο κοστίζει περίπου η όλη διαδικασία; (έχω καεί άσχημα με τα συνεργεία :mad: )

Διαβάζοντας το forum έχω κολλήσει με την προβληματική τρόμπα βενζίνης. Δεν έχω καμία όρεξη να μείνω στην μέση του δρόμου! Έχω διαβάσει για κάποιες αξιόλογες λύσεις και σκεφτόμουν έστω και προληπτικά να την αλλάξω. Αξίζει;

Βρε τσεκαρε πρωτα ολα τα αλλα και μετα την τρομπα...Μην δωσεις λεφτα τσαμπα...
Τα καρμπ δεν εχω ιδεα ποσο θα κοστισουν...Κανενα 30-40αρι το καθενα πιστευω.Αλλα ειναι απο το μυαλο μου η τιμη.
Αλλα καθαρισε τα και θα με θυμηθεις.:winka: Κ φιλτρο αερα φυσικα...:winka:


Οσο για τα ζουαν,εγω αναφερομαι σε αυτα που συνδεουν τους λαιμους με το μοτερ...Απο εκει εχω μια ψιλοδιαρροη και κανει θορυβο στις ψηλες στροφες.Αλλα εχω λαιμους akrapovic και δεν νομιζω να κανουν τα ζουαν για τους μαμα λαιμους...
:wave2:

rogtek
08/02/2010, 18:41
Έχεις δίκιο camen!

Αύριο πάντως μιάς και θα είμαι στο συνεργείο θα κάνω μία ερώτηση για τα ζουάν και θα σε ενημερώσω. Για να έχουμε μία εικόνα! :beer:

camen
08/02/2010, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από rogtek
Έχεις δίκιο camen!

Αύριο πάντως μιάς και θα είμαι στο συνεργείο θα κάνω μία ερώτηση για τα ζουάν και θα σε ενημερώσω. Για να έχουμε μία εικόνα! :beer:

Eιναι ευκολο να τσεκαρεις αν εχεις διαρροη απο τους λαιμους.Στο ρελαντι βαλε καποιον να ταπωσει
τις εξατμισεις και δωσε ΛΙΓΟ γκαζι.Αν εχεις διαρροη θα βγαλει αρκετο αερα απο εκει...:winka:
Κ ο μηχανικος σου να το δει θα καταλαβει αν παιζει κατι τετοιο...
Αλλα και αυτο δυσκολο το βλεπω να προκαλει την ασταθεια του ρελαντι ...:rolleyes:


Καρμπ καθαρισε τα...Ειναι δεν ειναι απο αυτο...
Θα δουλευει γαματα μετα,θα με θυμηθεις...Αλλα μιλαμε για λυσιμο.
Αν σου πει ο μηχανικος να ψεκασει καθαριστικο στην εισαγωγη αστα ετσι...:nono:

Ravendark
09/02/2010, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από rogtek
Camen, εμένα μου κόστισε η αλλαγή του ενός ζουάν που συνδέει το τελικό με τον λαιμό (μαμάς) 40 ?. Ο καθαρισμός του καρμπυρατέρ απαιτεί και την επαναρύθμισή του μετά και πόσο κοστίζει περίπου η όλη διαδικασία; (έχω καεί άσχημα με τα συνεργεία :mad: )

Διαβάζοντας το forum έχω κολλήσει με την προβληματική τρόμπα βενζίνης. Δεν έχω καμία όρεξη να μείνω στην μέση του δρόμου! Έχω διαβάσει για κάποιες αξιόλογες λύσεις και σκεφτόμουν έστω και προληπτικά να την αλλάξω. Αξίζει;
Για να δείς αν η τρόμπα δουλεύει καλά, απλά πρέπει να δείς πόσα μπαρ πίεση στέλνει.
Στο RC8 μου (που λογικά φοράει την ίδια τρόμπα) αν θυμάμαι καλά πρέπει να στέλνει κανονικά γύρω στα 3.6-3.7 μπαρ.
Πήγαινε σε κάποιον που να έχει μπαρόμετρο για τρόμπες (όλα τα εξουσιοδοτημένα έχουν) να την ελέγξεις.
Αν είναι θέμα πίεσης της τρόμπας, μπορεί να μη φταίει η τρόμπα η ίδια, αλλά ένα από τα 2 φίλτρα της.
συγκεκριμένα αυτό: http://img51.imageshack.us/img51/4152/sshot1am.png

Το Σετ φίλτρων κάνει όμως 88 ευρώ

DrBig
09/02/2010, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ravendark
Για να δείς αν η τρόμπα δουλεύει καλά, απλά πρέπει να δείς πόσα μπαρ πίεση στέλνει.
Στο RC8 μου (που λογικά φοράει την ίδια τρόμπα) αν θυμάμαι καλά πρέπει να στέλνει κανονικά γύρω στα 3.6-3.7 μπαρ.
Πήγαινε σε κάποιον που να έχει μπαρόμετρο για τρόμπες (όλα τα εξουσιοδοτημένα έχουν) να την ελέγξεις.
Αν είναι θέμα πίεσης της τρόμπας, μπορεί να μη φταίει η τρόμπα η ίδια, αλλά ένα από τα 2 φίλτρα της.
συγκεκριμένα αυτό: http://img51.imageshack.us/img51/4152/sshot1am.png

Το Σετ φίλτρων κάνει όμως 88 ευρώ

Στις μηχανες με καρμπ οι τρομπες δεν ειναι μεγαλης πιεσης, ουτε 0.1 μπαρ δε θα ειναι.

Ravendark
09/02/2010, 12:34
Σωστός, ξέχασα ότι είναι καρμπυρατεράτο...

DrBig
09/02/2010, 12:36
για το vacuum pump mod κοιτα στο advrider.com
επισης καποιοι βαζουν την τρομπα της facet (ηλεκτρικη, παλι στο παrαπανω site)

LARISEOS
09/02/2010, 13:57
:a014:

DrBig
09/02/2010, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
:a014:

θα βαρυστομαχιασεις!

LARISEOS
09/02/2010, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
θα βαρυστομαχιασεις!


exei 8ema !

notakos600
09/02/2010, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
θα βαρυστομαχιασεις!



Πόσο ποπ-κορν θα φάει δλδ για να βρούμε τι έχει ; :lol:

LARISEOS
09/02/2010, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Πόσο ποπ-κορν θα φάει δλδ για να βρούμε τι έχει ; :lol:


εχεχεχεχεχ.............θα παω για παιδάκια τωρα !!!

:beer: :beer: :beer:

rogtek
10/02/2010, 20:22
Η αιτία του προβλήματος τελικά αποδείχθηκε ότι ήταν τα καρμπυρατέρ. Σήμερα την πήγα σε εξουσιοδοτημένο και ελέγξαμε τις πιθανότητες που μου είπατε. Καταλήξαμε στο καρμπυρατέρ το οποίο καθαρίστηκε και θα ξαναρυθμιστεί. Το μείγμα ήταν φτωχό γι' αυτό έπαιζε το ρελαντί και όταν άρχισαν τα κρύα αυξήθηκαν και τα σκασίματα από τις εξατμίσεις.

Η τρόμπα μετρήθηκε και δεν φάνηκε να έχει κάποιο πρόβλημα στην πίεση ή στην ροή βενζίνης, αλλά ούτε και στο υπόλοιπο κύκλωμα βρέθηκε κάποιο πρόβλημα.

Ευτυχώς δεν ήταν τίποτε πιο σοβαρό! :smilea:

VALES
10/02/2010, 20:31
To ΄χουν αυτό το άγχος τα ΚΤΜ. :lol:

Μικρό το ''κακό''. :beer: :beer: :beer:

akamarinos
10/02/2010, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
:a014:

εχει προβλημμα η τρομπα βεζινης απο τα 950 :(

να χαμε ρε γαμωτο αυτη την καλη απο τα africa

LARISEOS
10/02/2010, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
εχει προβλημμα η τρομπα βεζινης απο τα 950 :(

να χαμε ρε γαμωτο αυτη την καλη απο τα africa


χμμμ,,,,την καλητρομπα του αφρικα την άλλαξα στα 50,000-60,000 χλμ και οχι στην αλλαγή θερμοκρασίας!

και επισης οταν χαλάει τρόμπα χαλαει δεν χρειάζεται να αναλύσουμε ολο το μοτερ!

:lol:

camen
10/02/2010, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από rogtek
Η αιτία του προβλήματος τελικά αποδείχθηκε ότι ήταν τα καρμπυρατέρ. Σήμερα την πήγα σε εξουσιοδοτημένο και ελέγξαμε τις πιθανότητες που μου είπατε. Καταλήξαμε στο καρμπυρατέρ το οποίο καθαρίστηκε και θα ξαναρυθμιστεί. Το μείγμα ήταν φτωχό γι' αυτό έπαιζε το ρελαντί και όταν άρχισαν τα κρύα αυξήθηκαν και τα σκασίματα από τις εξατμίσεις.

Η τρόμπα μετρήθηκε και δεν φάνηκε να έχει κάποιο πρόβλημα στην πίεση ή στην ροή βενζίνης, αλλά ούτε και στο υπόλοιπο κύκλωμα βρέθηκε κάποιο πρόβλημα.

Ευτυχώς δεν ήταν τίποτε πιο σοβαρό! :smilea:

Ειδες που στα λεγαμε???:winka: :winka: :winka:
Αντε με το καλο να το παρεις καλορυθμισμενο και χωρις προβληματα...:beer: :wave2:

akamarinos
11/02/2010, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
την καλητρομπα του αφρικα την άλλαξα στα 50,000-60,000 χλμ και οχι στην αλλαγή θερμοκρασίας!

θα ειναι καλυτερη τοτε

VALES
11/02/2010, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
θα ειναι καλυτερη τοτε




:nono: Νissan :lol:... ή Mazda ? :confused: :lol: :rotflmao: :lol:

LARISEOS
11/02/2010, 16:59
exoume enalaktikes!!!