PDA

View Full Version : Παιδια Help



Panopticon7
08/02/2010, 04:46
Hornet 08 αφημενο στο υποστεγο, ακινητο για μια ημερα μονο, βρεγμενο απο την βροχη στην δεξια του πλευρα μονο.

Ξαφνικα δεν παιρνει μπρος με τιποτα, γυρναει η μιζα κανονικοτατα αλλα το μοτερ δεν λεει να ξεκινησει, και σαν να μην φτανει αυτο...

Η μπαταρια (λογω των συνεχομενων προσπαθειων) αρχιζει και εξασθενει...


Τι μπορει να φταιει...
Καινουργιο μηχανακι ρε γαμωτο και δεν μπορω να το κουνισω κιολας απο το σπιτι... Πειτε καμια ιδεα.

andgeo
08/02/2010, 05:20
Μπουζί ??? Ίσως / NOT!!!

XJR_Billy
08/02/2010, 07:15
Φίλε μου και σε μένα μου συμβαίνει καμιά φορά όταν πλένω τη μηχανή μου με πολύ νερό.
Από τότε, αμέσως βάζω μπροστά τη μηχανή όταν την πλένω και κάνω μιά βόλτα στο τετράγωνο.

Δοκίμασε να την βάλεις μπροστά. Ρίξε 7-8 μιζιές. Αν δεν πάρει κλείσε τελείως το κλειδί και σε 1 λεπτό ξαναπροσπάθησε.
Πάλι τα ίδια, 5-6 φορές μέχρι να πάρει. Στην δικιά μου παίρνει με τη 2η-3η.

Αν δεν πάρει έτσι, υπάρχει αλλού πρόβλημα, αν και σε καινούργια Χόρνετ δεν νομίζω να είναι τίποτα...;)

Ελπίζω να βοήθησα!!:wave2:

McGyver
08/02/2010, 07:17
Τσέκαρε το kill switch, αν είναι στη σωστή θέση και αν έχει πάρει νερά...

Alarm
08/02/2010, 08:11
1) πεμενη μπαταρια. Το οτι γυρναει δεν παει να πει οτι εχει δυναμη να σου ξεκινησει την μηχανη. Φωρτησε την.

2) δοκιμασε να πατησεις την μιζα με τερμα το γκαζι. καντω αυτο για λιγα δευτερολεπτα. (αν εχεις νεο χορνετ με ψεκασμο) . Μετα δοκιμασε παλι με κανονικη την μιζα. Ετσι θα παει παραπανω βενζινη. Θα το μυρισεις αλλοστε. Απλα μην το παρακανεις.

Αν δεν πιασει με κανεαν απο τα παραπανω ξαναγραψε μας :)

matas
08/02/2010, 09:55
ρε φιλε panopticon με ξαφνιασες τωρα :eek: και γω το χορνετακι μου εξω το ειχα χθες με βροχη και μολις εκοψε το πηγα γκαραζ, λες να μην παιρνει και μενα μπροστα? :S
Παντως και με καρεκλες να ριχνει δεν ειχα ποτε προβλημα στην εκκινηση του κινητηρα.

Panopticon7
08/02/2010, 18:25
Πηρα τον μαστορα τηλεφωνο και μου ειπε οτι μπορει ο συναγερμος να μπλοκαρε το emobiliser ή κατι τετοιο δεν καταλαβα.

(ο spyball ο καινουργιος ειναι)

Μου λεει να γυρισω το κλειδι, μετα να πατησω το κουμπι να το απομονωσει...

Ησως να ειναι αυτο τι να πω... Μηχανακι με 4.000 κμ τι αλλο να εχει.

Μολις γυρισω αθηνα θα το δοκιμασω, το προβλημα τωρα ειναι οτι η μπαταρια απο γεματη... "ψοφισε" απο τις εκκινησεις...

OldMan
09/02/2010, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
το προβλημα τωρα ειναι οτι η μπαταρια απο γεματη... "ψοφισε" απο τις εκκινησεις...
Μην την αφήσεις "ψόφια" πολύ καιρό, γιατί δεν θα ξαναζωντανέψει εντελώς ..