PDA

View Full Version : Αγορά καινούριας μοτοσυκλέτας



nameless
08/02/2010, 11:42
Kalhspera paidia,
eimai kainourgia. Odhgw amaxi edw kai 2 xronia sxedon, (me to zori to phra) kai apofasisa na agorasw mhxanh afou mazeya kapoia xrhmata..auta..8a h8ela na mou peite th gnwmh sas epeidh exw mono 2000 kai kati yila poia mhxanh na epilexw to xw yaxei sxetika exw brei oti se auta ta lefta uparxoun
h Honda cbf 125
h yamaha h ybr 125 kai
h derbi cross city 125
epishs brika kai mia sth euromotors http://www.euromotors.gr/JL125P.htm alla den exw idea th 8a nai..Basika h8ela na rwthsw gia th derbi mhpws gnwrizei kaneis kati, exei kapoia empireia gt oi pwlhtes pwlhtes einai oti 8eloun sou lene..autaa..

euxaristw

DUKASII
08/02/2010, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από nameless
Kalhspera paidia,
eimai kainourgia. Odhgw amaxi edw kai 2 xronia sxedon, (me to zori to phra) kai apofasisa na agorasw mhxanh afou mazeya kapoia xrhmata..auta..8a h8ela na mou peite th gnwmh sas epeidh exw mono 2000 kai kati yila poia mhxanh na epilexw to xw yaxei sxetika exw brei oti se auta ta lefta uparxoun
h Honda cbf 125
h yamaha h ybr 125 kai
h derbi cross city 125
epishs brika kai mia sth euromotors http://www.euromotors.gr/JL125P.htm alla den exw idea th 8a nai..Basika h8ela na rwthsw gia th derbi mhpws gnwrizei kaneis kati, exei kapoia empireia gt oi pwlhtes pwlhtes einai oti 8eloun sou lene..autaa..

euxaristw na odigas moto xereis ?

nameless
08/02/2010, 12:00
Sxetiko einai auto..diplwma exw A1 alla ama den exeis mhxanh den xereis..opote s auth 8a ma8w..

dimr1
08/02/2010, 12:01
Οδηγούσα το CBF 125 i την προηγούμενη εβδομάδα και είναι φοβερό για νέους οδηγούς και σε αυτή την τιμή. Αυτή είναι η άποψη μου:
Κινητήρας: Στα πλαίσια της κατηγορίας, δίνει έμφαση στην οικονομία. Τα 60 χιλιόμετρα έρχονται γρήγορα, με πολύ ευνοϊκές συνθήκες θα πιάσει την τελική των 110 χιλιομέτρων.
Κράτημα: Πολλή καλή ποιότητα κύλισης , αίσθηση στο δρόμο, ευελιξία και προβλέψιμη συμπεριφορά. Καλά φρένα για το χαρακτήρα του. Εμπνέει εμπιστοσύνη στον οδηγό να κρατήσει ταχύτητα μέσα στη στροφή και να παίξει.
Άλλα σχόλια: Άνετο και πολύ οικονομικό στην πόλη. Αν είχε πιο δυνατό κινητήρα και λίγο πιο καλή σέλα για πολύωρη οδήγηση, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και για κοντινές διαδρομές στην Εθνική.
Η σέλα άν και χαμηλή είναι σχετικά πλατιά γιαυτό και στους μικροκαμωμένους αναβάτες μπορεί να τους πέσει λίγο πιο ψηλό απότι θα έπρεπε.
Μακάρι να είχα οδηγήσει και τα άλλα, δεν έτυχε όμως.
Καλή συνέχεια

nameless
08/02/2010, 12:12
Euxaristw polu gia thn apadhsh. Egw sxetika mikrokamomenh eimai ara mallon de kanei gia mena? exw anevei se magazi kalh mou fanhke sxetika..alla apo auto de xerw an mporeis na krineis..

McGyver
08/02/2010, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από nameless
Odhgw amaxi edw kai 2 xronia sxedon, (me to zori to phra)

Για κάνε μας λίγο πιο λιανά αυτό το "με το ζόρι το πήρα"...
Το αυτοκίνητο;
Το δίπλωμα;

nameless
08/02/2010, 12:28
to autokinhto enwousa..xerw grafw genika ligo mperdemena..apla apo mikro paidi mhxanh h8ela..alla apo filous atuxhmata gnwstwn ktl ktl..goneis oxi 8a sou paroume amaxi..phra amaxi telika..

dimr1
08/02/2010, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από nameless
Euxaristw polu gia thn apadhsh. Egw sxetika mikrokamomenh eimai ara mallon de kanei gia mena? exw anevei se magazi kalh mou fanhke sxetika..alla apo auto de xerw an mporeis na krineis..

Αφού έχεις ανέβει θυμάσαι αν μπορούσες να πατήσεις και με τα δυο σου πόδια κάτω? Μπορούσες να πατήσεις στέρεα? Αυτό το ξέρεις καλύτερα από κάθε άλλον.
Νομίζω ότι αν μπορείς να πατήσεις κάτω και με τα δυό σου πόδια και να βάλεις σχετική δύναμη ώστε να την κάνεις στατική μπροστά και πίσω, είσαι εντάξει. Άν είσαι 1,60 και πάνω είσαι σίγουρα εντάξει.
:beer:

nameless
08/02/2010, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
Αφού έχεις ανέβει θυμάσαι αν μπορούσες να πατήσεις και με τα δυο σου πόδια κάτω? Μπορούσες να πατήσεις στέρεα? Αυτό το ξέρεις καλύτερα από κάθε άλλον.
Νομίζω ότι αν μπορείς να πατήσεις κάτω και με τα δυό σου πόδια και να βάλεις σχετική δύναμη ώστε να την κάνεις στατική μπροστά και πίσω, είσαι εντάξει. Άν είσαι 1,60 και πάνω είσαι σίγουρα εντάξει.
:beer:
Ok katalaba..opote nomizw edaxei prepei na htan apo auth thn apoyh..apla me problimathse ligo to mikrokamomenous anabates pou aneferes kai anarwtiomoun mhpws parolo pou ftanoun ta podia mou ktl (sto 1,60 eimai k kati) sthn odhghsh exeis problima epeidh de exw gnwsh..me kalhyes padws euxaristw k pali :)

mreth
08/02/2010, 13:48
Nameless καλωσόρισες...

Κι εγώ τη cbf 125 έχω από το καλοκαίρι, σε αυτή έκανα και μαθήματα οδήγησης και την οδηγάω στην Αθήνα τώρα 7 μήνες περίπου... Πρώτη μου μηχανή και μετά από λίγες εβδομάδες εξοικίωσης στην κίνηση μπορώ να πω ότι την οδηγάω άνετα (με προσχή πάντα!!!). Είμαι 1,65, 53 κιλά και δεν έχω πρόβλημα να την κουμαντάρω. Νομίζω ότι για νέο αναβάτη είναι ότι πρέπει. Έχω ανέβει και στη ybr 125 (δεν την έχω οδηγήσει) και ήταν κάπως πιο κοντή η σέλα της (σου δίνει περισσότερη σιγουριά αν είσαι νέα οδηγός). Για την derbi δεν ξέρω να σου πω και δεν ξέρω και τι ρόλο παίζει η αντιπροσωπεία... Ρώτα κάποιον που να έχει. Αυτή η euromotors πάλι δεν ξέρω τι είναι, αλλά όπως την βλέπω έχει πολλά πλαστικά και σε περίπτωση πτώσης (ακόμα και χαζοπτώσης, όπως συνηθίζεται ειδικά σε νέους αναβάτες) μπορεί να γίνει ζημιά και να ψάχνεις για ανταλλακτικά και επιδιορθώσεις... Καλύτερα η πρώτη μηχανή που θα πάρεις, μέχρι να εξοικιωθείς, να ειναι όσο πιο λιτή γίνεται. Πάντως αν επιλέξεις μεταξύ cbf και ybr όποια και να πάρεις νομίζω είναι ό,τι πρέπει. Ανέβα και στις 2, δες ποια σε βολεύει στη θέση οδήγησης και αποφάσισε! :wave2:

nameless
08/02/2010, 18:42
apo osa mou pes den 8a xw kanena problima me th mhxanh gt kai gw sta idia kubika eimai panw katw - ligon kilwn. kai afou eisai euxaristhmenos einai arketa 8etiko.apla pisteuw oti prepei na pareis kai mia mhxanh na saresei kai h exwterikh emfanish kai mporw na pw oti den maresei idaitera.. enw th derbi thn protimo, th briskw kapws poio omorfh. To oti einai 110kg enw h honda h cbf einai 128kg den xerw ama kanei kapoia diafora auto(?) Epishs alloi sou lene oti einai komple apo adiproswpia ktl ki allh makria kai den exei antalaktika..emporoi o ka8enas 8elei na poulhsei ta dika tou.Eixa rwthsei kapoion pou xe kai mou xe pei oti htan euxaristhmenos ap th derbi alla htan enas..
gi auto mhpws uparxei kapoios allos pou na eixe derbi? a euxaristw kiolaas :wave2:

dimr1
08/02/2010, 19:32
Σαν νέα οδηγός μπορείς να αρχίσεις με πιο σίγουρη λύση και αποκτώντας εμπειρίες να πας και σε πιο μικρή εταιρεία. Άν σου αρέσουν πραγματικά οι μηχανές θα μείνεις για πολλά χρόνια στο χώρο να δοκιμάσεις ότι θέλεις.

nameless
08/02/2010, 20:24
Sigoura, alla den prepei na s aresei kiolas?

MAG/FMX
08/02/2010, 20:42
ΧΤ 125 βασικα κανε αυτη τη βδομαδα λιγο ποδηλατο να μαθεις λιγο ισοροπια , καλο θα σου κανει , να παρεις λιγο τα πανω σου κ στην κατηφορα να κανεις βρουμ βρουμ να μπεις κ λιγο στο νοημα :lol:
πλακα στη πλακα κ οι εππαγγελματιες το κανουν ακομα αυτο......:lol:
Επισης για μενα κατω απο 250 αρι δεν ειναι μηχανακι , ειιναι μαλ@κια......

nameless
08/02/2010, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
ΧΤ 125 βασικα κανε αυτη τη βδομαδα λιγο ποδηλατο να μαθεις λιγο ισοροπια , καλο θα σου κανει , να παρεις λιγο τα πανω σου κ στην κατηφορα να κανεις βρουμ βρουμ να μπεις κ λιγο στο νοημα :lol:
πλακα στη πλακα κ οι εππαγγελματιες το κανουν ακομα αυτο......:lol:
Επισης για μενα κατω απο 250 αρι δεν ειναι μηχανακι , ειιναι μαλ@κια......

nai ok sumfwnw 8a mou dwseis esu ta lefta?

MAG/FMX
08/02/2010, 21:44
Για το ποδηλατο τα θες η για το 250αρι............?:cool:

chr1s_86
08/02/2010, 22:08
1. Ξέχνα το "euromotors"
2. Υπολόγισε χρήματα για εξοπλισμό
3. Γράψε ελληνικά αν θες



Καλωσήρθες!:wave2:

mreth
08/02/2010, 22:14
Το βασικό εκτός απο το να σου αρέσει εξωτερικά είναι να σε βολεύει... Αφού σου αρέσει τόσο πολύ το derbi, πήγαινε σε ένα μαγαζί, ανέβα πάνω, δοκίμασέ το.. Και αν σου κάνει με γεια σου!!

Απλά έχε υπόψη σου ότι και το ybr και το derbi δεν είναι και τόσο καινούρια μοντέλα με ότι συνεπάγεται αυτό... (πάντως στη θέση σου αν ψηνόμουν για derbi θα κοίταγα και το terra 125).

Καλές αγορές (α, και που 'σαι... Άφησε στην άκρη και κάνα φράγκο για εξοπλισμό ε??)

nobody
08/02/2010, 22:16
καλως ηρθες!

γραφε ελληνικα μονο αν θες και αποκει και μετα καλυτερα να ξεχασεις την euromotors με την εννοια οτι δεν ειναι τοσο γνωστη εταιρεια οπως οι αλλες που ανεφερες και δεν ξερω απο αξιοπιστια τι παιζει,ουτε με τα ανταλλακτικα τι γινεται,ειδικα αν μενεις επαρχια

nameless
09/02/2010, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από mreth
Το βασικό εκτός απο το να σου αρέσει εξωτερικά είναι να σε βολεύει... Αφού σου αρέσει τόσο πολύ το derbi, πήγαινε σε ένα μαγαζί, ανέβα πάνω, δοκίμασέ το.. Και αν σου κάνει με γεια σου!!

Απλά έχε υπόψη σου ότι και το ybr και το derbi δεν είναι και τόσο καινούρια μοντέλα με ότι συνεπάγεται αυτό... (πάντως στη θέση σου αν ψηνόμουν για derbi θα κοίταγα και το terra 125).

Καλές αγορές (α, και που 'σαι... Άφησε στην άκρη και κάνα φράγκο για εξοπλισμό ε??)

Την εχω δει τη μηχανή και χω ανέβει και πάνω κτλ..και μου φενοτάν απλα πιο συμαζεμένη. Η terra δυστηχώς δεν κάνει 2000..αλλά αν όντως δεν παιζουν ανταλακτικα υπαρχει προβλημα.. εξοπλισμό εχω πάρει καιρό τώρα. Φαντασού οτι είχα πάρει μπούφαν που διαμένει στη ντουλάπα απο το λύκειο. κράνος εχώ επίσης πάρει πρόσφατα. Λίγα λύπουν :)

nameless
09/02/2010, 01:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
καλως ηρθες!

γραφε ελληνικα μονο αν θες και αποκει και μετα καλυτερα να ξεχασεις την euromotors με την εννοια οτι δεν ειναι τοσο γνωστη εταιρεια οπως οι αλλες που ανεφερες και δεν ξερω απο αξιοπιστια τι παιζει,ουτε με τα ανταλλακτικα τι γινεται,ειδικα αν μενεις επαρχια

Όχι αθήνα μένω απλά έλεγα μήπως τυχόν τη γνώριζε κάποιος γιατί είχε καλα τεχνικά χαρακτηριστίκα αλλά ναι ενταξει δεν ξέρεις τι είναι σίγουρα..απλά μαρέσουν οι street μηχάνες γι αυτό την είδα κιόλας αλλά ας μάθω πρώτα και βλέπουμε μέτα..
(αμα εχείς μάθει greekeglish είναι δύσκολα τα ελλήνικα πάντως)

nameless
09/02/2010, 01:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Για το ποδηλατο τα θες η για το 250αρι............?:cool:
Για το 250αρι φυσικά :D ποδηλατάκι έχω αλλα κουράζει όσο να ναι..

dimr1
09/02/2010, 06:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από nameless
Sigoura, alla den prepei na s aresei kiolas?


Άν σου αρέσει πολύ περισσότερο ναι πάρτο γιατί μάλλον θα το μετανιώσεις μετά που δεν το πήρες από την αρχή.
Ωστόσο μηχανές που έχουν κυκλοφορήσει πολύ, τις ξέρουν πολλά συνεργεία, άν δεν σου αρέσει το ένα πας σε άλλο, δεν κολάς σε ανταλλακτικά, το πουλάς ότι ώρα θέλεις, είναι μερικά πλεονεκτήματα για νέο-α οδηγό.

KaTaNaS
09/02/2010, 08:06
koita και αυτο , μιας και φαινεσαι ανθρωπος που του αρεσει (αισθητικα τουλαχιστον) το ξεχωριστο!

http://www.betamotor.com/it/street/bikes/urban-125-2008

με κινητηρα της minelli (αυτον που φοραει και το YBR) αλλα με ευρωπαίκη σχεδιαση και απεριοριστες δυνατοτητες για την ελληνικη μρφολογια (πολλα νησια, πολλες παραλιες διχως ευκολη προσβαση, ομορφα βουνα , στρωτοι χωματοδρομοι)



:wave2:


188176

KaTaNaS
09/02/2010, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
απεριοριστες δυνατοτητες για την ελληνικη μρφολογια (πολλα νησια, πολλες παραλιες διχως ευκολη προσβαση, ομορφα βουνα , στρωτοι χωματοδρομοι)


στην ουσια einai ενα ον-οφφ που δεν μοιαζει με τετοιο...

bentouza
09/02/2010, 11:53
Αν εισαι αποφασισμενη για μηχανακι κοιτα για αρχη καποιο μικρο σε ογκο κ βαρος.
τα 125 ειναι πολυ καλα για καποιον τελειως αρχαριο αλλα πολυ μετρια γενικοτερα-θα το καταλαβεις κ μονη σου σε λιγο καιρο.

Γνωμη μου ειναι πας σε καποιο μεταχειρισμενο 125 για αρχη, μαθαινεις πανω του,το γρατσουνας, δεν χανεις πολλα λεφτα σε μεταπωληση και μετα διαλεγεις μηχανακι με αλλα μετρα κ σταθμα πια.θα εχεις μια Α εμπειρια, θα ξερεις πανω κατω τι θες κ ολη αυτη η ιστορια θα εχει μικρο κοστος.
π.χ. αν ειχες καποια εμπειρια θα σου ελεγα να πας σε καποιο 250 τυπου YBR αλλα μαλλον ποιο συνετο ειναι το 125.
εχω δει αρκετες κοπελες πανω σε cbr125.δεν ξερω αν σ'αρεσει αλλα το ειχαν κ σαν μεγεθος αλλα ειχαν κ πολυ καλο πατημα κατω που ειδικα στην αρχη σου δινει αλλη σιγουρια.

επισης εχε στο νου σου οτι για να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να τη βγαλεις καθαρη πρεπει μονη σου με δικο σου ψαξιμο κ επιμονη να μαθεις 5 βασικα πραγματα για την οδηγηση διτροχου.πρεπει να αποκτησεις αλλη φιλοσοφια.
κ για να το πω ποιο ωμα ενας αντρας με σημαδια απο μια πτωση θα τη βγαλει κοινωνικα μια κοπελα ομως θα αντιδρασει διαφορετικα.εχε στο μυαλο σου οτι θα πεσεις.σιγουρα.εχε στο μυαλο σου οτι δεν φοραμε παντα οτι εχουμε απο εξοπλισμο.το αποτελεσμα της εξισωσης ειναι απλο.

κρανος γαντια μπουφαν παντα.μπορεις μποτακια κ να αλλαζεις παπουτσια εκει που πας-να φορας τζην με προστασιες-καντα.

κ καλη αρχη!

nameless
09/02/2010, 13:01
Τα γνωρίζω όλα αυτά που λες μου τα χουν πει κι άλλοι κ τα χω υποψη μου. Οπως επίσης οτι δε προκείτε να πάω πουθενά χωρις εξοπλισμό μου υποσχομαι να το τηρο. (:
Για μεταχειρίσμενες το χω ψάξει αλλά ζητάνε όλοι τη μάνα τους και το πατερα τους και μια παλια μηχανή ειναί παλία που ξέρω οτι δε θα τρέχω γύρο γύρο απ το συνεργείο..θα κοιτάξω παντως μήπως βρώ καμία 250αρα γιάτι είμαι της γνώμης οτι αμα δεν επιταχύνει ειναι και επικύνδινο.ευχαριστώ παντως :wave2:

nameless
09/02/2010, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
στην ουσια einai ενα ον-οφφ που δεν μοιαζει με τετοιο...

Υπάρχει αυτο στην ελλάδα?ξέρεις ποίος ειναι ο αντιπρόσωποςγιατί δε βρίσκω κατι στο google ή βγαίνει μονο σε μινιατούρα :P

road spirit
09/02/2010, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από nameless
epishs brika kai mia sth euromotors http://www.euromotors.gr/JL125P.htm alla den exw idea th 8a nai... θα είναι chinamotor και μόνο ο μάο-τσε-τσουλάει θα το ξέρει οπότε άστο ...

mreth
09/02/2010, 13:20
Μια χαρά επιταχεύνει και για αρχή δε νομίζω να χρειαστείς περισσότερα. Από 'κει και πέρα... Ξα σου, που λένε και στο χωριό μου!

route 66
09/02/2010, 13:34
"Για μεταχειρίσμενες το χω ψάξει αλλά ζητάνε όλοι τη μάνα τους και το πατερα τους"

πλλακα με κανεις?
τζαμπα βρισκεις αστερια απο ιδιωτες.μην παρεις καινουργια ουτε γι'αστειο

MAG/FMX
09/02/2010, 13:53
Ειναι εδω μεσα ενας που πουλαει 3 μηχανακια , το ενα ειναι το xr250 αστερατο με αναναιωμενη εμφανηση........εγω θα το χτυπαγα στη θεση σου ψησε τον να στο αφησει κανα 2000ε, μη το χασεις.......:wave2:

nameless
09/02/2010, 14:19
Ξα ? δηλάδη τι σημαίνει γιατί εγω δυστήχως δεν έχω χωριό και δεν ξέρω απο αυτά..

nameless
09/02/2010, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Ειναι εδω μεσα ενας που πουλαει 3 μηχανακια , το ενα ειναι το xr250 αστερατο με αναναιωμενη εμφανηση........εγω θα το χτυπαγα στη θεση σου ψησε τον να στο αφησει κανα 2000ε, μη το χασεις.......:wave2:
Μπορείς να μου πεις που είναι αυτό ακριβώς? (δεν εισαι εσυ αυτός ετσι :P)

MikeG
09/02/2010, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nameless
Μπορείς να μου πεις που είναι αυτό ακριβώς? (δεν εισαι εσυ αυτός ετσι :P)



http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=95279

nameless
09/02/2010, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
"Για μεταχειρίσμενες το χω ψάξει αλλά ζητάνε όλοι τη μάνα τους και το πατερα τους"

πλλακα με κανεις?
τζαμπα βρισκεις αστερια απο ιδιωτες.μην παρεις καινουργια ουτε γι'αστειο

τι να πω ίσως δε ξέρω που να ψάξω?παντώς έχω δει άπειρες σελ. στο net (έχω χάσει απείρες ώρες πραγματικα) και είχαν εξωπραγματικές τιμές και mototrith εφημερίδες και τα συναφή έχω κοιτάξει..αλλα τπτ..τι να πω.

MikeG
09/02/2010, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από nameless
τι να πω ίσως δε ξέρω που να ψάξω?παντώς έχω δει άπειρες σελ. στο net (έχω χάσει απείρες ώρες πραγματικα) και είχαν εξωπραγματικές τιμές και mototrith εφημερίδες και τα συναφή έχω κοιτάξει..αλλα τπτ..τι να πω.



Χρυσή Ευκαιρία. Όχι από εμπόρους. :wave2:

MAG/FMX
09/02/2010, 14:32
To XR που σου δειξα δε σε αρεσει , αμα του χαμηλωσεις κ λιγο σελιτσα πιστευω θα το φτανεις , το παληκαρι που το δινει φενεται gentleman , πιστευω να σε βοηθησει.........:wave2:

nameless
09/02/2010, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=95279

Να πω όμως ρε παιδία όσο και καλά διατηρημένο να είναι δε πάευει να ναι μηχανάκι 11ετίας και εχει 2500 χιλιαρίκα.Εγω με 2000 πέρνω καινούργιο μπορεί πιο αργο κτλ αλλα 11ετιας μηχανή?κατι δε ζητήσει

nameless
09/02/2010, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Χρυσή Ευκαιρία. Όχι από εμπόρους. :wave2:

οκ θα ξαναδοκιμάσω να πάρω μία να κοιτάξω! αυτη τη φορά μπορεί να μαι πιο τυχερή!
:wave2:

road spirit
09/02/2010, 14:43
το ΧR καλό και τίμιο αλλά δεν νομίζω ότι κάνει για την αρχάρια φίλη μας λόγω ύψους σέλας (κοντά στα 90 εκ. δεν πάει ή κάνω λάθος ?)

MAG/FMX
09/02/2010, 14:44
Ε ναι ειπαμε για ενα 2000ε να το παρεις, αλλα πιο περνεις με 2000ε που λες? κ μη λες την λεξη 125 θα με παρει ο υπνος , πραγματικα waste of money, σε 1 χρονο θα λες για δε πηρα 250........Πρεπει να χεις λιγο γκαζακι να φευγεις απο τα αυτοκινητα και οχι να εχεις ουρα απο πισω σου....:smilea:

MikeG
09/02/2010, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
το ΧR καλό και τίμιο αλλά δεν νομίζω ότι κάνει για την αρχάρια φίλη μας λόγω ύψους σέλας (κοντά στα 90 εκ. δεν πάει ή κάνω λάθος ?)

Έχεις ένα δίκιο σε αυτό, αν ξέραμε βέβαια και το μπόι της :lol:

Ένα motard νομίζω ότι είναι το best solution. :wave2:

Cpt. Haddock
09/02/2010, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Έχεις ένα δίκιο σε αυτό, αν ξέραμε βέβαια και το μπόι της :lol:

:winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από nameless
Ok katalaba..opote nomizw edaxei prepei na htan apo auth thn apoyh..apla me problimathse ligo to mikrokamomenous anabates pou aneferes kai anarwtiomoun mhpws parolo pou ftanoun ta podia mou ktl (sto 1,60 eimai k kati) sthn odhghsh exeis problima epeidh de exw gnwsh..me kalhyes padws euxaristw k pali :)

MikeG
09/02/2010, 14:55
Κοπελιά, με το μπόι που βλέπω ξέχνα τα XR και τα σχετικά, αφού είσαι άπειρη όπως λες. Δική μου πρόταση είναι ένα YBR 250. :wave2:
Ψάξε για μεταχειρισμένο

nameless
09/02/2010, 14:57
Αυτά τα 3 μηχανάκια που χω γράψει στην αρχή έχουν 2000 ;)
αυτο που λες για το 125 το πιστευώ εδω με τ αμαξι μου που είναι σχετικά γρηγορο έχω το ίδιο προβλημά. αλλά θα τη πάρω θα μάθω και σε 2 χρονία θα χω βρει λεφτά για καινουργία. γιάτι αμα περιμένω να μαζεψω κι άλλα καληνύχτα..χρονια τωρα περιμένω..

route 66
09/02/2010, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Ειναι εδω μεσα ενας που πουλαει 3 μηχανακια , το ενα ειναι το xr250 αστερατο με αναναιωμενη εμφανηση........εγω θα το χτυπαγα στη θεση σου ψησε τον να στο αφησει κανα 2000ε, μη το χασεις.......:wave2:

οντως το ενα καλυτερο απο το αλλο ο γειτονας(χολαργιωτης) το xr του ειναι τζαμι, ετσι οπως το βλεπω(αν και ψηλο για κοριτσι)
τεσπα μην νομιζουμε οτι κανουμε και διαφημηση ουτε που το ξερω το παλλικαρι.
να παρει οτι της ταιριαζει αλλα μεταχειρισμενο βρισκεις,πολυ φθηνα παρε ενα 125 φθηνο και καλο και σε ενα δυο χρονια που θα σε παιρνει ο υπνος ανεβαινεις κυβικα.

MAG/FMX
09/02/2010, 15:23
Εγω θα επερνα yamaha tricker 350 , δεν εχει πουλησει ελλαδα πολυ κ μπορει να το βρεις φτηνα......

nameless
09/02/2010, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Εγω θα επερνα yamaha triccer 350 , δεν εχει πουλησει ελλαδα πολυ κ μπορει να το βρεις φτηνα......
δεν το πιάνει το διπλωμα μου..εχω βρει στο νετ και κατι 400 σε καλη τιμη οι μεγάλες ειναι φτηνες..αλλα εκτος αυτου ισως παραπαεί μετα γρηγορά για μένα..για πρωτη μηχανή κιολα

mreth
09/02/2010, 18:11
Ξα σου θα πει κάνε ότι θες. Αλλά μην το πολυκουράζεις. Αφού σου αρέσει το derbi πάρε το γιατί όταν ερωτεύεσαι δε λέει να κερατώσεις:D

Τώρα αν ψάχνεις αξιοπιστία και την ευκολία σου, να ξέρεις πως ό,τι και να σου συμβεί θα βρεις μηχανικό που θα ξέρει να το φτιάξει, θα υπάρχουν ανταλλακτικά κ.τ.λ. κοίτα το ybr ή το cbf. Απλά τα πράγματα... Εδώ αν καθίσεις να μας ακούσεις όλους ο καθένας θα σου προτείνει και κάτι διαφορετικό...

camen
09/02/2010, 18:42
Το πουλησα το serow γαμωτο...Κ ηταν στην πενα...:bigcry: :bigcry: :bigcry:

nameless
09/02/2010, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από mreth
Ξα σου θα πει κάνε ότι θες. Αλλά μην το πολυκουράζεις. Αφού σου αρέσει το derbi πάρε το γιατί όταν ερωτεύεσαι δε λέει να κερατώσεις:D

Τώρα αν ψάχνεις αξιοπιστία και την ευκολία σου, να ξέρεις πως ό,τι και να σου συμβεί θα βρεις μηχανικό που θα ξέρει να το φτιάξει, θα υπάρχουν ανταλλακτικά κ.τ.λ. κοίτα το ybr ή το cbf. Απλά τα πράγματα... Εδώ αν καθίσεις να μας ακούσεις όλους ο καθένας θα σου προτείνει και κάτι διαφορετικό...

Αυτο ειναι το θέμα οτι όσο το ψαχνω τόσο περισσότερο μπερδεύμαι..μάλλον θα συμφωνήσω στο πρώτο που είπες τελικά.. :P

MAG/FMX
09/02/2010, 19:21
Το ψαξιμο εχει τη φαση του κ την αποφαση παρτην οταν θα εχεις ηρεμισει :wave2:

lostmember
10/02/2010, 22:41
παρε το cbr 125 καινουργιο -σχετικα ασφαλες για νεα οδηγο-
μολις το μαθεις κι εχεις τα χρηματα παρε μεγαλυτερο -ποιο; αλλη συζητηση-
κρατα το cbr για κοντινες διαδρομες μεσα στο πηξιμο της πολης για καμμια δεκαρια χρονια κι εχει βγαλει τα λεφτα του μια χαρα

broum
10/02/2010, 23:34
το xr kai to ybr που σου λενε τα παιδια ειναι καλες επιλογες..με πρωτη το Ybr-250.:)

nameless
11/02/2010, 11:25
το cbr 125 μ'αρεσει κ μενα πολυ!αλλα επειδή νομιζώ οτι είναι καλήτερα να πάρω καινούρια και εχω μονο 2000$ ): μόνο μεταχειρισμένη μπορω να τη πάρω.. Το ίδιο ισχυει κ για το ybr 250..εχεί 4500 οποτε..κ επισης είναι αρκετα παλιο μοντελο..

dimr1
11/02/2010, 12:21
Άσχετο επι του παρόντος αλλά ότι και να πάρεις έχε το νου σου τον πρώτο καιρό χρειάζεται αλλαγή νοοτροπίας στην οδήγηση μοτο, όσο μικρή και να είναι.

nameless
11/02/2010, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
Άσχετο επι του παρόντος αλλά ότι και να πάρεις έχε το νου σου τον πρώτο καιρό χρειάζεται αλλαγή νοοτροπίας στην οδήγηση μοτο, όσο μικρή και να είναι.

Ενωείς σε σχέση με όπως οδηγώ το τουτου αλλαγή νοοτροπίας έτσι?καλά αυτο σιγούρα φυσικά και το έχω υποψη μου..θα σκοτωθώ αλλιώς δεν υπάρχει περιπτωση.Αλλά βλέπω κιόλας τη γίνετε στο δρόμο με τις μηχανές, τους ασυνήδιτους οδηγούς κι όχι μόνο..στην αρχή θα πηγαίνω μονο εδώ τριγύρω κατάρχας, μη σου πω και για πάντα τι εδω τριγύρω θα πηγαίνω..ετσι οπως εχουν γίνει τα πράματα..

dimr1
11/02/2010, 12:38
Εντάξει δεν ήθελα να σε φοβήσω, θα καταλάβεις πότε θα είσαι έτοιμη να πας οπουδήποτε. Απλώς λίγη προσοχή στην αρχή.

nameless
11/02/2010, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
Εντάξει δεν ήθελα να σε φοβήσω, θα καταλάβεις πότε θα είσαι έτοιμη να πας οπουδήποτε. Απλώς λίγη προσοχή στην αρχή.

Ναι σίγουρα θα προσέχω! :)

MikeG
11/02/2010, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από nameless
Ναι σίγουρα θα προσέχω! :)


Μπορείς να έρθεις αύριο στο Δ.Σ για καμιά μπυρίτσα (τσέκαρε το αντίστοιχο thread στις Συναντήσεις-Βόλτες) να μας γνωρίσεις να το συζητήσουμε περισσότερο :winka:

:wave2:

elef
11/02/2010, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nameless
Ναι σίγουρα θα προσέχω! :)


πουλαω το δικο μου το cbrακι αν σε ενδιαφερει...τεσεκαρε τα μηνυματα σου...

nameless
11/02/2010, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μπορείς να έρθεις αύριο στο Δ.Σ για καμιά μπυρίτσα (τσέκαρε το αντίστοιχο thread στις Συναντήσεις-Βόλτες) να μας γνωρίσεις να το συζητήσουμε περισσότερο :winka:

:wave2:


Ευχαριστώ για τη πρόσκληση! Αλλα μου είναι λίγο δύσκολο..
:wave2:

lostmember
11/02/2010, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από nameless
το cbr 125 μ'αρεσει κ μενα πολυ!αλλα επειδή νομιζώ οτι είναι καλήτερα να πάρω καινούρια και εχω μονο 2000$ ): μόνο μεταχειρισμένη μπορω να τη πάρω.. Το ίδιο ισχυει κ για το ybr 250..εχεί 4500 οποτε..κ επισης είναι αρκετα παλιο μοντελο..

cbFFFFFF ηθελα να πω sorry
παρεπιπτοντως το cbr 125 εχει 2000 διαφορα με το cbf ;

mreth
11/02/2010, 23:09
Το καλοκαίρι η Honda έκανε κάποιες προσφορές για τα 50 χρόνια στην Ελλάδα και έδινε το cbr (το προηγούμενο μοντέλο όμως) ?2.000. Αν υπάρχει ακόμα μπορεί να το δίνουν σε καλή τιμή. Το καινούριο όμως νομίζω είναι αρκετά ακριβότερο από το cbf.

nameless
12/02/2010, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από lostmember
cbFFFFFF ηθελα να πω sorry
παρεπιπτοντως το cbr 125 εχει 2000 διαφορα με το cbf ;

Λοιπον το honda cbf 125 εχει 2.340 μαζι με δώρα αμα δε τα θες ποίο φτήνα κιολας..το cbr απο οτι γραφει στο site 3.300 κατι και το ybr της yamaha το 250 έχει 4.520 αυτά...
:beer:

nameless
12/02/2010, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mreth
Το καλοκαίρι η Honda έκανε κάποιες προσφορές για τα 50 χρόνια στην Ελλάδα και έδινε το cbr (το προηγούμενο μοντέλο όμως) ?2.000. Αν υπάρχει ακόμα μπορεί να το δίνουν σε καλή τιμή. Το καινούριο όμως νομίζω είναι αρκετά ακριβότερο από το cbf.

Καθόλου δε θα με χάλαγε βασικά αμα όντως υπάρχει ακόμα..που το ρωτάω άραγε αυτό..anyway θα το κοιτάξω thanks! :wave2:

intruder
19/02/2010, 14:00
για την αγορα καινουριας μοτο σχετικα με το manual k book service τιγινεται?το μαγαζι απο οπου την αγοραζεις ειναι υποχρεομενο να στα δωσει η στα στελνει μετα η επισημη αντιπρωσωπια?