PDA

View Full Version : ΚΤΜ 950,Akrapovic και φλογερες...!



emix24
08/02/2010, 14:03
Τι θελω να πω με το θεμα;

Εχω το ΚΤΜ 950 LC8 με akrapovic εξατμισεις ξεταπωτο και θελω, ετσι να υπαρχουν, να εχω και τις ταπες, σε περιπτωση που καποτε βαρεθω ν ακουω αυτον τον εντονο θορυβο, που ξεσηκωνει την γειτονια και τους συναγερμους των αυτοκινητων.

Αν δεν κανω λαθος, φλογερες δεν λεγονται;

Μηπως ξερετε που μπορω να τις βρω, εκτος απο τον επισημο αντιπροσωπο;
Κατι ειχα ακουσει οτι κοστιζουν 30ευρω η μια.

Ή απο την αλλη, μηπως υπαρχει κανενας που εχει την ιδια μηχανη και εξατμισεις, οπου δεν σκεφτεται ποτε να τις ξαναβαλει, να τις επαιρνα εγω;

Ευχαριστω.

golis
08/02/2010, 14:31
Ρωτάς εδώ Tecnomoto Racing ΕΠΕ Καλλιρρόης 12, 117 43 Αθήνα. Τηλ: 210 9242410 και
αν δεν βρείς και εκεί τότε ψάχνεις στο ebay ή πας κάνα Παπαγιάννη για πατέντα.

Black Mamba
09/02/2010, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Τι θελω να πω με το θεμα;

Εχω το ΚΤΜ 950 LC8 με akrapovic εξατμισεις ξεταπωτο και θελω, ετσι να υπαρχουν, να εχω και τις ταπες, σε περιπτωση που καποτε βαρεθω ν ακουω αυτον τον εντονο θορυβο, που ξεσηκωνει την γειτονια και τους συναγερμους των αυτοκινητων.

Αν δεν κανω λαθος, φλογερες δεν λεγονται;

Μηπως ξερετε που μπορω να τις βρω, εκτος απο τον επισημο αντιπροσωπο;
Κατι ειχα ακουσει οτι κοστιζουν 30ευρω η μια.

Ή απο την αλλη, μηπως υπαρχει κανενας που εχει την ιδια μηχανη και εξατμισεις, οπου δεν σκεφτεται ποτε να τις ξαναβαλει, να τις επαιρνα εγω;

Ευχαριστω.

Φοβαμαι οτι τα 30 ευρω δεν 8α σου φτασουνε....:nono:
Τις προαλες πηρα, απο Technomoto, μια φλογερα μονο και πληρωσα καπου στο 50αρικο:bigcry:
Moνο οι φτιαχτες θα σου πανε γυρω στα 30 (η μια εννοειται).

emix24
09/02/2010, 14:11
Επικοινωνησα με Techmoto και μου ειπαν οτι κοστιζει γυρω στα 20ευρω η μια. Βαζουν κατι σαν πλεγμα και οχι αυτο το μεταλικο που εχει η μαμησια.

Μετα πηρα και την ΚΤΜ Hellas και μου ειπαν οτι κοστιζει 30ευρω η μια.

Λεω να παω στην λυση της ΚΤΜ.

Black Mamba
09/02/2010, 14:16
Περιεργο γιατι εγω θυμαμαι κανα 50αρικο... :confused:
Τεσπα θα σου προτεινα να τσεκαρεις και τις δυο πριν τις
αγορασεις για να δεις ποια ειναι πιο ανοιχτη και να διαλεξεις.:wave2:

Vegeta
09/02/2010, 17:04
Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα, άλλο πράγμα το db killer (φλογέρα, καραμούζα μελόντικα ή όπως αλλιώς το λέτε) και άλλο το spark arrestor (το αυτό με το πλέγμα). Η φωτό νομίζω είναι κατατοπιστική.
Το db killer (το λέει και το όνομα του) είναι για τον περιορισμό του θορύβου.
Το spark arrestor από την άλλη, συλλαμβάνει τις φλόγες που πετάγονται από τα σκασίματα της άκαυτης βενζίνης, οι οποίες μπορούν να προξενήσουν πυρκαγιά !! (στην Αμερική είναι υποχρεωτικά και έτσι και σε πιάσουν να βολτάρεις στον δρυμό χωρίς αυτά σου κόβουν τον κ…) ). Υπάρχουν και συνδιασμοί των δύο (db killer με spark arrestor).

Επειδή ο πρώην ιδιοκτήτης του 950 ADV του οποίου τώρα είμαι ευτυχής κάτοχος ήταν ολίγο σαματατζής, είχε βγάλει τα db killers και τα είχε παραπετάξει κάπου. Έτσι τη μηχανή την πήρα χωρίς αυτά. Και επειδή κάποια στιγμή σου πέφτουν τα αφτιά από τη βαβούρα, βγήκα κι εγώ πέρυσι στην αναζήτηση των db killers για τις Akrapes μου. Το θέμα είναι ότι μου έπεσαν τα αφτιά από αυτά που άκουσα από την ΚΤΜ και την Technomoto!
Πηγαίνω λοιπόν πρώτα στην Technomoto (ως αντιπρόσωπο των Akras) και ξεκινάω το παραμύθι:
- Γεια σας, έχω ένα KTM 950 με Akrapovic, και θα ήθελα….
- Λυπάμαι κύριε, δε μπορούμε να σας εξυπηρετήσουμε, απευθυνθείτε στην KTM Hellas.
- Μα αφήστε με να ολοκληρώσω, θα ήθελα τα db killers για τις εξατμίσεις.
- Σας είπα, απευθυνθείτε στην KTM Hellas, υπάρχει συμφωνία μεταξύ KTM και Acrapovic ότι μόνο η KTM θα πουλάει τις Akrapovic για τα μηχανάκια της, ως γνήσιο αξεσουάρ και ανταλλακτικό. (!!!!) :eek: Εμείς δεν φέρνουμε Acrapovic για ΚΤΜ μηχανές και συνεπώς ούτε τα ανταλλακτικά ή τα παρελκόμενα τους. (!!!!) :eek:
Μετά από αυτό όπως καταλαβαίνετε αποχώρισα με κρεμασμένο το σαγόνι!!

Τηλεφωνώ στην ΚΤΜ, για να μου κρεμάσει το σαγόνι άλλη μια φορά και να μου πέσουν και τα αφτιά μόλις άκουσα την τιμή!! 60 Ευρώ ΤΟ ΕΝΑ!!
- Πάτε καλά?? -λέω (σαν τη Μπατζελή!) 120 Ευρώ για δυο σκατά μετά συγχωρήσεως??
- Εεεε, κύριε, κοιτάξτε δεν είναι και έτσι, εεε είναι από τιτάνιο βλέπετε και εεεε…
- Γεια σας και ευχαριστώ!!
Στο μεταξύ βγαίνω με ένα χαρακάκι ανά χείρας (το παχύμετρο κάπου έβοσκε) και ψάχνω να βρω κάγκουρα με TDM και Akrapes, ή κανένα Varkadero (πιο σπάνιο). Να δεις λέω που η διάμετρος στις Akrapes του TDM θα είναι ίδια με αυτές του KTM.
Και έπεσα μέσα!! 48mm η μία, 48mm και η άλλη! Τα ίδια μπουριά είναι!
Τηλεφωνώ στην Technomoto και φυσικά τους λέω ότι είμαι κάτοχος TDM (φτου-φτου πιπέρι) και θα ήθελα τα db killers.
- Βεβαίως κύριε, κλικ, κλικ, κλικ, scroll down, κλικ, κλικ 45 Ευρώ το ένα (!!!) :eek:
Και πάλι δεν είναι φθηνά τα 90 Ευρώ, άλλα δείτε την κοροϊδία!

Να μην τα πολυλογώ, αγόρασα από το eBay το db killer της φωτογραφίας (60 Ευρώ και τα δύο, με τα μεταφορικά!) Μετά από 5 μήνες με πήρε τηλ. ο προηγούμενος ιδιοκτήτης για να μου πει ότι βρήκε τα original τα οποία και μου έδωσε.
Όποιος θέλει αυτά του eBay θα του τα αφήσω ένα 40άρι… Θα τα έβαζα στις αγγελίες άλλα με πρόλαβε αυτό το post! Ρίξτε p.m. :lol:


188238

emix24
09/02/2010, 18:38
Αγαπητε Vegeta πολυ ωραια αυτα που εγραψες. Πολυ ενημερωτικα, γιατι δεν ειμαι και ο γκουρου των μηχανων και των εξατμισεων.

Με πηρε σημερα η ΚΤΜ και με ρωτησε τι ακριβως ψαχνω. Τους ειπα οτι θελω αυτο το μακροστενο που εχουν οι akrapovic οταν τις αγοραζουμε και συγκρατωνται απο μια βιδα (που συνηθως δεν μπορεις να την ξεβιδωσεις) εξω απο το τελικο. Δεν ξερω τελικα ποια ειναι η σωστη ονοματολογια.
Ο τυπος απο την ΚΤΜ μου ειπε οτι κοστιζουν 29.xx, χωρις να θυμαμαι τα δεκαδικα. Ουτε 30ευρω δηλαδη.

Απο την techoto μου ειπαν και μενα οτι δεν ανακατευονται με τις ακραποβιτς των ΚΤΜ διοτι υπαρχει συμφωνια μεταξυ ΚΤΜ και ακραποβιτς.
Αυτα.

Vegeta
09/02/2010, 20:08
Φίλε emix24, τι να πω, μακάρι να τα βρεις 30 παρά κάτι Ευρώ, και να μου ξανακρεμάσει το σαγόνι!!! :rotflmao:
Κάτι μου λέει όμως, ότι κάποιος δεν έχει καταλάβει κάτι καλά!! :lol:
Κράτα μας ενήμερους!:wave2:

Black Mamba
10/02/2010, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vegeta
Φίλε emix24, τι να πω, μακάρι να τα βρεις 30 παρά κάτι Ευρώ, και να μου ξανακρεμάσει το σαγόνι!!! :rotflmao:
Κάτι μου λέει όμως, ότι κάποιος δεν έχει καταλάβει κάτι καλά!! :lol:
Κράτα μας ενήμερους!:wave2:

+950:wave2:

indianos950
25/02/2010, 23:22
φιλε εμιχ παρε του σιγαστηρες και κοψτους στη μεση περιπου
τους βαζεις και για να τους βγαλεις βαλε μια πενσα ΜΕΣΑ να ανοιξε την αντιθετα ενω την κουνας πανω κατω για να μην χαλασει το σχημα


παντως να ξερεις οτι η φλογα πρεπει να ειναι μπλε χρωματος και οχι κοκκινη -κλειστες βαλβιδες-


θα σε βοηθησουν οι σιγαστηρες στα ταξιδια κυριως δυκαβαλα που ο συνεπιβατης υποφερει

emix24
26/02/2010, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από indianos950
φιλε εμιχ παρε του σιγαστηρες και κοψτους στη μεση περιπου
τους βαζεις και για να τους βγαλεις βαλε μια πενσα ΜΕΣΑ να ανοιξε την αντιθετα ενω την κουνας πανω κατω για να μην χαλασει το σχημα


παντως να ξερεις οτι η φλογα πρεπει να ειναι μπλε χρωματος και οχι κοκκινη -κλειστες βαλβιδες-


θα σε βοηθησουν οι σιγαστηρες στα ταξιδια κυριως δυκαβαλα που ο συνεπιβατης υποφερει

Σ ευχαριστω πολυ. Γι αυτο τις θελω πιο πολυ. Για να ταξιδευω πιο ηρεμα.Αλλιως ο ηχος ειναι πολυ ομορφος.

indianos950
26/02/2010, 15:59
και κατι αλλο ξαναπηρα κτμ 450

ελα στα μερη μου εχει τρελες εντουροδιαδρομες:beer:

indianos950
26/02/2010, 16:02
θα κοψεις περιπου 4-5 ποντους απο τον σωληνα
διαφορες στον θορυβο δεν εχει αλλα δεν κοβει καθολου την αποδωση
αλλα να θυμασαι να μην τους ΄δαγκωνεις ΄με την πενσα- σπανε- αλλα να την βαζεις μεσα και να τους κουνας πανω - κατω για να βγουν

και κατι αλλο ξαναπηρα κτμ 450 αυτη τη φορα

ελα στα μερη μου εχει τρελες εντουροδιαδρομες:beer:

gefr
14/03/2010, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vegeta
Φίλε emix24, τι να πω, μακάρι να τα βρεις 30 παρά κάτι Ευρώ, και να μου ξανακρεμάσει το σαγόνι!!! :rotflmao:
Κάτι μου λέει όμως, ότι κάποιος δεν έχει καταλάβει κάτι καλά!! :lol:
Κράτα μας ενήμερους!:wave2:

Μπορεί να συνετίστηκαν λίγο τώρα με την κρίση...

Vegeta
07/04/2010, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
Μπορεί να συνετίστηκαν λίγο τώρα με την κρίση...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: