PDA

View Full Version : ΜΕΤΑ ΑΠΟ 24 ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΜΗΧΑΝΗ.....



JZER40
08/02/2010, 14:06
Δεν μπορείτε να καταλάβετε πως νιώθω....
Δεν μπορώ να το πιστέψω ότι φοβάμαι να αγοράσω ξανά μηχανή...

Ας τα πάρω από την αρχή....

Η πρώτη κουβέντα που είπε ο πατέρας μου όταν του είπα στα 18 μου ότι θέλω μηχανή ήταν...πάνω από το πτώμα μου...

Στα 23 αγόρασα όμως την πρώτη μου....KLR 250..πόσο ερωτευμένος ήμουνα με αυτό το μηχανάκι...Εκανα την πρώτη μου σούζα (με πρώτη και συμπλέκτη),πήγα τις πρώτες εκδρομές....και......στο 6μηνο την βαρέθηκα...
Πήρά λοιπόν ένα XT600 benneton..Αυτό ήταν μηχανάκι έλεγα...σουζάριζε και με 2α καλύτερο στα ταξίδια...(αν δεν είχε και αυτήν την γαμημένη την συμπίεση στην μανιβέλλα...)
Εζησα μαζί της 8 μήνες...και είπα να αλλάξω κατηγορία.....

Προκαταβολή το 600,γραμμάτια και ZXR750 δικό μου...Θυμάμαι όταν το οδήγησα για πρώτη φορά ήμουν σαν χεσμένος...Αντιδρούσε πολύ διαφορετικά ,μου φαινόταν δύσκολο...
Ο καιρός πέρναγε και πλέον έιχα γνωρίσει και τις δυό πλέον παντοτινές αγάπες...Την μιά την παντρεύτηκα(την Ειρήνη) και την άλλη την πρόσεχα σαν τα μάτια μου...
Της έβαλα θυμάμαι LASER 4 σε 1 ,πειράξαμε λίγο το μοτέρ,βάλαμε και καλά αμορτισέρ....αλλά ακόμα δεν ξέραμε να στρίβουμε...
Τα θρυλικά λιμανάκια τότε ήταν ο τόπος προπόνησης των αγωνιζομένων....Πήγαινα λοίπόν καθημερινά και έπαιρνα από πίσω ότι 125 και 250 έβρισκα....Πέρασε ένα εξάμηνο με καθημερινή προπόνηση...Η αυτοπεποίθηση είχε ανέβει ...Πλέον το μηχανάκι το έξυνα για πλάκα,τα λάστιχα τα έκαιγα στα πλάγια ώσ το τέρμα(έτσι νόμιζα ότι οδηγώ σωστα...)

Γνώρισα φίλους ,κάθε τόσο Τρίπολη,χαβαλές,παρεούλες,συζητήσεις...
Πάντοτε οδηγούσα με την ταυτότητα στο στόμα....Η αγαπημένη μου διαδρομή τότε ο αχλαδόκαμπος...Μου άρεσε τόσο πολύ που αγόρασα μαζί με την γυναίκα μου και ένα καλό οικόπεδο μετα από πτώση με 180 σε κόντρα με 1000άρι γιαμαχα...Τυχεροί και οι δύο,το μόνο που άφήσαμε στο σημείο ήταν το δέρμα από το γονατό μου μόνο....
Τα χρόνια περνούσαν ,η μηχανή είχε αρχίσει να γίνεται πρέζα μου και πολλές φορές παραλίγο να μου κοστίσει και την οικογένειά μου...
Οταν έφτασα σε ένα σημείο που έπρεπε να διαλέξω διάλεξα την οικογένεια και βρέθηκα με το πρώτο μου αυτοκίνητο...VW GTI 1800. Γεννήθηκε ο γυιός μου,ακολούθησε η κόρη μου μετά από ένα χρόνο και πίστευα ότι το κεφάλαιο μηχανή είχε τελειώσει για μένα...

Ωσπου....λόγω δουλειάς μου χρεώθηκε ένα supertenere...Μετά το street μου φάνηκε σαν παπί...Δεν με έφτιαχνε τόσο πολύ ώστε να κάνω ταρζανιές και το είχα δεί σαν εργαλείο για την δουλειά μου...Φυσικά οι εκδρομούλες και οι βόλτες ήταν σε καθημερινή βάση ....
Αυτό έκανε την γυναίκα μου να ξανααγαπήσει την μηχανή και όλα ήταν μια χαρα...

Πέρασαν χρόνια....και ξαφνικά το τενερέ έπρεπε να πάει για απόσυρση...
Μου δώσαν ένα CBR1000 F .... Από πληροφορίες έμαθα ότι είχε φάει χοντρό στράκο και ήμουν ο δεύτερος οδηγός....Ποτέ δεν το συμπάθησα γιατί με το στράκο κάποιο κουσούρι του είχε μείνει....Μπλοκάριζε συχνά το μπροστινό στα δυνατά φρεναρίσματα και δεν το εμπιστευόμουνα...Τελικά είχα δίκιο γιατί ένα βράδυ φρενάρισμα από τα 200 για να μην εμβολίσω ντελιβερά που πέρναγε κάθετα την Γρηγορίου Λαμπράκη ανάμεσα στις ζαρτινιέρες δίπλωσε και μου στοιχισε 3 εγχειρήσεις στο χέρι...

Πλέον είχα φτάσει 38 ετών.....Μια ώραία πρωία λοιπόν μετά την πλήρη αποκατάσταση του χεριού,με καλούν και μου λένε να πάω να παραλάβω καινούργια μοτο...
Είχα να διαλέξω....VSTROM 1000 και ΗΑΥΑΒUSA....Ηταν φυσικό να διαλέξω τον θεό...


Θυμάμαι την πήρα και κατευθείαν βγήκα ατικκή οδό...Πρώτη φορά 300 άρισα...Ημουν σχεδόν σαραντάρης και ενθουσιασμένος σαν την μέρα που ειχα αγοράσει την πρώτη μου μηχανή πρίν από 15 χρόνια...Τρομέρή δύναμη και το στύλ της μηχανής που μάρεσε....Ογκώδης...(είχα ανεβεί σε ένα R1 και παρόλο ήταν δαιμονισμένα γρήγορο μου φαίνοταν τόσο μικρό (¨Ειμαι 1,90 ύψος)

Πλέον για καφέ σαβατοκύριακα πήγαινα Επίδαυρο,Ναύπλιο και ΠΑΝΤΑ ΠΡΙΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙ Η ΕΙΡΗΝΗ για να μην μου πεί να έρθει μαζί (λόγω παντόφλας)

Το αυτοκίνητο είχε πιάσει σκουριά....Ούτε μπροστά δεν τόβαζα..
Την μηχανή την έμαθα και την πήγαινα συνέχεια σπασμένη...Θυμάμαι αργούσα να σχολάσω ,πήγαινε 2-3 το βράδυ και αποζημιονόμουν ότι θα λύσαγα με άδειους δρόμους όταν σχόλαγα..Ταχύτητες 200-250 ήταν στην καθημερινή βάση..Στα ταξίδια θυμάμαι μετά από κανα καλό 20λεπτο η Ειρήνη πλέον δεν μπορούσε να φρενάρει με τα χέρια στο ντεπόζιτο και μου "έπεφτε "στο δικό μου κάθισμα...

Εκδρομές με την γυναίκα πηγαίναμε αλλά πάντα καταλήγαμε στο να ρίχνουμε καβγάδες γιατί φοβότανε πολύ την δύναμη της μοτό αυτής...Θυμάμαι σε μιά επιστροφή έιχε βάλει τα κλάματα ...Μετά από αυτό ήταν η πιό βαρετή επιστροφή....150 μαξιμουμ...

Το πρώτο περιστατικό που μου έκοψε τα γόνατα έτυχε στον δρόμο της Τρίπολης...
Υπάρχει μια στροφή που είναι σαν φουρκέτα(δεξιά) αλλά δεν το καταλαβαίνεις από πρίν...
Βρέθηκα λοιπόν να έχω μπεί γρήγορα και όσο καταλάβαινα ότι η στροφή δεν τελειώνει τόσο να αναγκάζομαι να γέρνω και περισσότερο..Οταν πλέον δεν μπορούσα να γύρω άλλο η μηχανή ακολουθώντας την τροχιά της άνοιγε και έιχα φτάσει σε απόσταση αναπνοής από την μπαριέρα...Είχα γίνει μούσκεμα μέσα από τα δερμάτινα σε δευτερόπλεπτα...Πίστεψα ότι αυτό είναι το ΄τελος.....Η ειρήνη ευτυχώς δεν είχε καταλάβει ότι πλέον οδηγούσε ο θεός και όχι εγώ....

Τελικά η στροφή τελείωσε,αλλά ρε παιδιά άπό εκείνη την ώρα τελείωσε και ο τσαμπουκάς μου στην μηχανη...

Από τοτε και για κάνα χρόνο ακόμα που κράτησα την HAYABUSA έπιανα τον εαυτό μου να φοβάται να γύρει την μηχανή..Αναλονώμουνα σε σουζες και επιταχίνσεις αλλά κότευα στις στροφές...Εγώ που σε απλές βόλτες άκουγα τα μαρσπιέ να ξύνουν πλέον ....κότα..

Αποφάσισα ότι η ΗΑΥΑΒUSA δεν είναι το ενδεδειγμένο μηχανάκι αμα φοβάσαι...Την έδωσα και πήρα ένα VSTROM 1000...Τρίχες...δεν μου έκανε καμμιά αίσθηση...Το χρησιμοποιούσα για να κατέβω στο κέντρο μόνο,για κανά καφεδάκι στην πλατεία,κάνα γυμναστήριο...
Αγόρασα ένα γρήγορο αυτοκίνητο,το έφτιαξα κιόλας και πλέον ξέσπαγα εκεί...

Μετά ήρθε η δουλειά στο εξωτερικό...Εφυγε και η μηχανή....

Δυό χρόνια τώρα δεν έχω μηχανή...Βλέπω στο youtube τα κλιπάκια και τρελαίνομαι....Βλέπω κάνα ΗΑΥΑΒUSA στον δρόμο και μου σηκώνεται η τρίχα λες και βλέπω τον θεό...

Δεν ξέρω τι να κάνω...Πως κατάντησα να φοβάμαι έτσι?

Να το τολμήσω να αγοράσω πάλι το θηρίο?Θα ξεπεράσω τον φόβο?
να αγο΄ρασω κανα ον-οφ και να ξευτοπαρηγοριέμαι??
Να μείνω στα 300 αλογάκια του αυτοκινήτου και να ξευτοπαραμυθιάζομαι?

Δεν ξέρω αν και άλλοι έχουν περάσει αυτην την αδικαιολόγητη κρίση πανικού..

Βοηθάτε ρε παιδια...τι νακάνω>??


υσ:δεν πίστεψα ποτέ ότι είμαι πολύ καλός οδηγός στις μηχανές...Στο αυτοκίνητο ξέρω ότι έιμαι...Το ότι μπορούσα να κινηθώ γρήγορα το όφειλα περισσότερο στις βασικές γνώσεις γραμμών και τακτικών παρά στην ικανότητα μου ελέγχου της μηχανής..

Ποτέ δεν τόλμησα να αλλάξω ταχύτητα σε σούζα
Ποτέ δεν κατάφερα να ακουμπήσω γόνατο ...παρόλο που έξυνα τα μαρσπιε

TOLISTOLAROS
08/02/2010, 14:22
Απ'τις περιγραφές σου στάθηκες τυχερός περισσότερο από μία φορές,οπότε έστω και αργά έβαλες μυαλό.
Άμα σκέφτεσαι την ασφάλειά σου μην έχεις τσαμπουκά με τη μηχανή,πόσο μάλλον στις στροφές αν δε βλέπεις καθαρή(από αμάξια,κλαριά,σκουπίδια) έξοδο.
Έμπα πίστα ,καλύτερος θα γίνεις και με ασφάλεια.Στο δρόμο μη το κυνηγάς,η τύχη κάποτε τελειώνει... :wave2:

Εχετλαίος
08/02/2010, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
... Γεννήθηκε ο γυιός μου,ακολούθησε η κόρη μου μετά από ένα χρόνο και πίστευα ότι το κεφάλαιο μηχανή είχε τελειώσει για μένα...

...Τελικά είχα δίκιο γιατί ένα βράδυ φρενάρισμα από τα 200 για να μην εμβολίσω ντελιβερά που πέρναγε κάθετα την Γρηγορίου Λαμπράκη ανάμεσα στις ζαρτινιέρες δίπλωσε και μου στοιχισε 3 εγχειρήσεις στο χέρι...


...Θυμάμαι την πήρα και κατευθείαν βγήκα ατικκή οδό...Πρώτη φορά 300 άρισα...

...πήγαινε 2-3 το βράδυ και αποζημιονόμουν ότι θα λύσαγα με άδειους δρόμους όταν σχόλαγα..Ταχύτητες 200-250 ήταν στην καθημερινή βάση...

...Εκδρομές με την γυναίκα πηγαίναμε αλλά πάντα καταλήγαμε στο να ρίχνουμε καβγάδες γιατί φοβότανε πολύ την δύναμη της μοτό αυτής...Θυμάμαι σε μιά επιστροφή έιχε βάλει τα κλάματα ...Μετά από αυτό ήταν η πιό βαρετή επιστροφή....150 μαξιμουμ...

.....Η ειρήνη ευτυχώς δεν είχε καταλάβει ότι πλέον οδηγούσε ο θεός και όχι εγώ....

...Να μείνω στα 300 αλογάκια του αυτοκινήτου και να ξευτοπαραμυθιάζομαι...

...δεν πίστεψα ποτέ ότι είμαι πολύ καλός οδηγός στις μηχανές...Στο αυτοκίνητο ξέρω ότι έιμαι....



:rolleyes:

ktman710
08/02/2010, 14:27
αυτο το "αποτομα φρεναρισμα απο τα 200 και στουκα με ντελιβερα" ειναι μεν θλιβερο αλλα 200 χλμ στη Λαμπρακη (ειτε του Πειραια, ειτε της Τουμπας, ειτε οποιασδηποτε αλλης περιοχης) ειναι λογικο?βασικα δεν δειχνει καν πνευμα αυτοσυντηρησης.. αν υπαρχει κατι που πρεπει να φοβασαι δεν ειναι τα αλογα της μηχανης, να φοβασαι τον ευατο σου και τον αυτοελεγχο σου.. :wave2: :wave2:

faraway
08/02/2010, 14:29
....ρε φίλε συγνώμη κιόλας !!

Τι δουλειά είναι αυτή που σου δίνουν μηχανάκια ??

...και μήπως θέλετε υπάλληλο??:lol:

:wave2:

JZER40
08/02/2010, 14:31
αυτο το "αποτομα φρεναρισμα απο τα 200 και στουκα με ντελιβερα" ειναι μεν θλιβερο αλλα 200 χλμ στη Λαμπρακη (ειτε του Πειραια, ειτε της Τουμπας, ειτε οποιασδηποτε αλλης περιοχης) ειναι λογικο?βασικα δεν δειχνει καν πνευμα αυτοσυντηρησης.. αν υπαρχει κατι που πρεπει να φοβασαι δεν ειναι τα αλογα της μηχανης, να φοβασαι τον ευατο σου και τον αυτοελεγχο σου..



Ηταν βράδυ κατά τις 1....ορατότητα πάνω από χιλιόμετρο με κανένα αυτοκίνητο-μηχανή.....Μόνος μου ...πρώτος στο φανάρι....

Τελικά δεν τον χτύπησα...Την γλύτωσε...Είναι σαν να οδηγείς εθνική και ξαφνικά να σου πεταχτεί πεζός απο το μεσαίο διάζωμα....Ακριβώς έτσι.....

VGER
08/02/2010, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
....ρε φίλε συγνώμη κιόλας !!

Τι δουλειά είναι αυτή που σου δίνουν μηχανάκια ??

...και μήπως θέλετε υπάλληλο??:lol:

:wave2:

Κι εγώ ενδιαφέρομαι γι' αυτή τη δουλειά άμα έχετε ακόμα διαθέσιμες θέσεις...:rotflmao:

Gandalf dr685sm
08/02/2010, 14:51
Στο δρόμο μη το κυνηγάς,η τύχη κάποτε τελειώνει

Τι να πείς παραπάνω απο αυτό;... είτε με Ι.Χ. είτε με μηχανή ισχύει το παραπάνω.

Απο εκεί και πέρα...το δυστυχές είναι οτι φαίνεται πως δεν έχεις βάλει ακόμα μυαλό , έστω και αν είσαι στα 38.

Gandalf

2stroker
08/02/2010, 14:52
οταν παιζεις με το θανατο γιατι μαλλον περι αυτου μιλαμε (200χλμ Γρ.Λαμπρακη,300αρισμα Αττικη οδο κλπ κλπ)την γλυτωνεις μια?δυο?τρεις?αντε τεσσερις στην πεμπτη ομως δεν θα σαι τοσο τυχερος.γνωμη μου παντα ετσι
εγω η δεν θα επαιρνα τιποτα η θα επερνα κατι το πολυ στα 250 να παιχνιδιζω
:wave2:

DimChios
08/02/2010, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
....ρε φίλε συγνώμη κιόλας !!

Τι δουλειά είναι αυτή που σου δίνουν μηχανάκια ??

...και μήπως θέλετε υπάλληλο??:lol:

:wave2:


sequrity, συνοδεια

:wave2:

Gandalf dr685sm
08/02/2010, 14:55
Security και haya λίγο δύσκολο... τις περισσότερες φορές είναι κάποιο TDM ή VSTROM ¨οπως ειπώθηκε... τυχερός είναι ο φίλος αν του δόθηκε haya.

Gandalf

MAG/FMX
08/02/2010, 15:06
Βασικα μπες πιστα κ βγαλε το χουι σου.
Μη το κανεις για σενα αλλα για την οικογενεια σου , ειναι σα π.χ νασαι ναρκομανης η χαρτοπαιχτης κ με το χαμο σου θα παρεις κ αλλους μαζι σου.
Το οτι τωρα φοβασαι , οφειλεται κατα ενα μεγαλο ποσοστο , στο οτι οσο μεγαλωνουμε αυξανεται κ η λογικη μας , αλλος το παθαινει στα 25 , 35 , 40 , 50...........
Βρες ενα αλλο extreme sport , η ελλαδα δεν προβλεπεται για moto gp στους δρομους......
Τωρα αν θες να μας γραψεις ολους κ να κανεις το δικο σου , τουλαχιστον πηγαινε σε μαθηματα ασφαλης η αγωνιστικης οδηγησης κ σιγουρα χαμενος θε θα βγεις.............



π.σ αν θελεται κανα υπαλληλο εδω ειμαι , ειμαι καλο παιδι μεχρι 200 παω
Επισης το καλο με το αμαξι με τα 300πς δυσκολα σκοτωνεσαι αλλα ευκολα σκοτωνεις αλλους

Επισης πινεις τιποτα με την οδηγηση.......?
Εγω γρ. λαμπρακη ξενερωτος παω 120 αλλα αν εχω πιει καμια ρακι παω 160 κ το χειροτερο ειναι , οταν ειδα εσενα να πηγαινεις 200 , ειπα κοιτα ρε το παλιανθρωπο τον ασεινυδητο :lol: :rotflmao:
Βασικα για κλαματα ειμαστε :beer:

JZER40
08/02/2010, 15:14
gandalf.....πλέον είμαι 46 όχι 38.....

Και άσχετο αλλά εμείς μπορεί να μιλάμε και σε άλλο φόρουμ αλλά εκεί το νικ μου είναι yiannis...

JZER40
08/02/2010, 15:18
Φίλε MAG/FMX μαθήματα γρήγορης οδήγησης έχω κάνει αλλά σε αυτοκίνητο...

αν πρόσεξες είπα ότι ο λόγος που μπορόυσα να οδηγώ γρήγορα έιναι περισσότερο η γνώση των βασικών της γρήγορης οδήγησης παρά η ικανότητά μου στην μοτο..

και....δεν πίνω ούτε ποτηράκι όταν οδηγώ,......


οσο για το αμάξι.......μπορέι να κοστίζει σε λάστιχα αλλά στα μέγαρα το σπάω....

konsttanttinos
08/02/2010, 15:24
Bαλε προτεραιοτητες φιλε μου....
Ή κανε μια καλη ασφαλεια ζωης και τρεξε με την ταυτοτητα δαγκωμενη για να μην μεινουν τα παιδακια σου στον δρομο...
ή αραξε, βαλ'τα στο κουτι, παρ'τα μια κυριακατικη βολτιτσα κι εκει που ρουφανε την πορτοκαλαδα με το καλαμακι κοιταξε τα στα ματια και ρωτησε την γυναικα σου αν της αρεσουν τα μαυρα.

reinmeister
08/02/2010, 15:28
απο την στιγμη που ο φοβος που ενιωσες στα περαστατικα σου μεινε και σε εχει επηρρεασει οδηγικα,εχεις τελειωσει απο μηχανακια...

οποτε μην ξανακαβαλησεις ποτε και ξεπερασε το θεμα μοτοσυκλεττα...αν ξανακαβαλησεις,σε ενα βαθος χρονου,θα θελησεις να ξαναφτασεις το επιπεδο που ησουν μια και εισαι αντρας και αιθανεσαι οτι δεν προβλεπεται να φοβασαι σε τετοιο επιπεδο...και πολυ απλα θα σκοτωθεις...

εκτος κι αν αποφασισεις να αλλαξεις οδηγικο στυλ ,κατι που κανεις μαλακας αντρας(μιλαω για ολους μας σε τετοιες καταστασεις) δεν ανεχεται...ειναι σαν να του εχουν κοψει τα @@...

οποτε,μια και υπαρχει απο πισω γυναικα και δυο παιδια που τρωνε ψωμακι απο σενα και στηριζονται γενικοτερα,παρατα τα...δεν υπαρχει λογος για ανουσια ρισκα...

η ζωη ειναι μια χαρα και χωρις μηχανακια...

καλως ορισες στο φορουμ...

VGER
08/02/2010, 15:30
Φτου, φτου βρε παιδιά...μακριά από τον άνθρωπο... Μία ερώτηση έκανε και τον φάγατε...

Λοιπόν, αγαπητέ Γιάννη, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, σε περίπτωση που θες να πάρεις οπωσδήποτε μηχανή, να πάρεις κάποια που να μην έχει και πολλά γκάζια για να μη σε προκαλεί να την πλακώσεις...

Η γνώμη μου είναι κάτι σε on-off. Αν και πάλι παρ' όλα αυτά πιστεύεις ότι θα την κυνηγάς με όλους αυτούς τους κινδύνους που όλοι γνωρίζουμε τι επακόλουθα έχουν, το καλύτερο θα ήταν να μην πάρεις καθόλου...

Από κει και πέρα, όσον αφορά την οδήγησή σου με αυτοκίνητο, καλό θα ήταν να είσαι εξίσου συνετός, μιας και μπορεί να μην κινδυνεύει άμεσα η δική σου ακεραιότητα, αλλά κινδυνεύει άμεσα η ακεραιότητα των ανυποψίαστων που θα βρεθούν στο δρόμο σου...

Καλούς δρόμους να χεις...:wave2:

Vamael
08/02/2010, 15:31
Πάντως Γιάννη μου, με το τρίτο παιχνίδι σου δεν θυμάμαι να πήγαινες του σκοτωμού, μάλλον μυαλομένο θα σε έλεγα. (Για το θαλασσινό λέω... ο Μιχάλης Β είμαι).

Πάρε ένα μηχανάκι που να σου αρέσει στο μάτι Γιάννη, και ξέχνα τις ταρζανιές, μεγαλώσαμε !!! Φοβάσαι γιατί πλέον έχεις κι άλλους πίσω σου, λογικό είναι.

MAG/FMX
08/02/2010, 15:46
Ελα φιγουρατζη στην υγεια σου :beer: :lol: σε καταλαβα γιατι κ εγω ετσι ειμαι οταν με πιανει να τα πω ομα η αθελα μου :smokin: {με την καλη εννοια ετσι}:winka:
Παντως οι πιο πολλοι εδω μεσα ετσι ειμαστε , απλα εσυ εχεις κ τα φραγκα κ τα κανεις , οποτε αυτο ειναι κ καλο κ κακο..... Εχω φιλους που ζουνε ετσι εντονα σαν κ εσενα, απλα εχουν παθει αρκετα ατυχηματα μια κ πηγαινουν παντα στο οριο , απο αυτους πηρα το παθημα κ φρεναρω τον εαυτο μου, γιατι υπαρχουν πολλα ωραια πραγματα περα απτην ανδρεναλινη , που δεν αξιζει να τα θυσιασεις γιαυτην.........
Εχω φαει κ εγω μια 5ετια στα λημανακια , το ευχαριστηθηκα , ειμουν τυχερος αλλα μεχρι εκει... φτανει....παμε για οικογενεια τωρα κ παμε για αλλα......
Ειδα μια συνεντευξη με εναν που ηταν πρωτη μουρη στα λημανακια κ ελεγε ποσο ωραια ηταν κ ποσο εντονα κ ποσο μουρη ηταν κ μετα ειπε ποσο τελικα μαλακας ηταν γιατι τελικα εμεινε παραλητος
.........Δε χρειαζοταν να δω κατι αλλο για να συνελθω.........:eyepop:
Στην υγεια μας παντα ορθιοι:beer:
παν μετρον αριστον που λεει κ ο εχελταιος



π.ς κανε κ μια ασφαλεια ζωης να υπαρχει ..........ετσι κ αλλιως σε ενα μηνα τα ιδια θα κανουμε Λοττο παιζουμε καθε μερα ΛΟττο........:wacko:

MAG/FMX
08/02/2010, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Bαλε προτεραιοτητες φιλε μου....
Ή κανε μια καλη ασφαλεια ζωης και τρεξε με την ταυτοτητα δαγκωμενη για να μην μεινουν τα παιδακια σου στον δρομο...
ή αραξε, βαλ'τα στο κουτι, παρ'τα μια κυριακατικη βολτιτσα κι εκει που ρουφανε την πορτοκαλαδα με το καλαμακι κοιταξε τα στα ματια και ρωτησε την γυναικα σου αν της αρεσουν τα μαυρα.
Πω πω παναγια μου ρε παληκαρι , πως τα λες ετσι ........ μεσημεριατικο, ανατριχιασα σοκαρισμενος,,,,,,, :cry: Γραφειο τελετων εχεις :lol:

JZER40
08/02/2010, 15:56
Πάντως Γιάννη μου, με το τρίτο παιχνίδι σου δεν θυμάμαι να πήγαινες του σκοτωμού, μάλλον μυαλομένο θα σε έλεγα. (Για το θαλασσινό λέω... ο Μιχάλης Β είμαι).








Μιχάλη ευτύχώς που το πούλησα πρίν φύγω εξωτερικό....Τώρα να δώ τι θα έκανα με τα τεκμήρια...

Πάντως εντάξει.....και 46 κόμβους στο αιγαίο δεν είναι λίγο.......απλά η θάλασσα δεν σήκωνει μαγκιές....

Να δούμε αν θα μπορέσουμε να ξανααγοράσουμε.....

camen
08/02/2010, 15:59
Δεν μας ειπες τι δουλεια ειναι αυτη που δινει τετοια μηχανακια ομως...:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Αν επιτρεπεται..........:blush: :blush: :blush:

:beer: :wave2:

MAG/FMX
08/02/2010, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δεν μας ειπες τι δουλεια ειναι αυτη που δινει τετοια μηχανακια ομως...:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Αν επιτρεπεται..........:blush: :blush: :blush:

:beer: :wave2:
Ναι ρε το φαγατε το παληκαρι..........ερωτησεις ειναι αυτες..........μωρε.........?
Αντι να ρωτατε τι ωρα περναει απο γρ.Λαμπρακη ........ να μαστε σπιτια μας.....

camen
08/02/2010, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Ναι ρε το φαγατε το παληκαρι..........ερωτησεις ειναι αυτες..........μωρε.........?
Αντι να ρωτατε τι ωρα περναει απο γρ.Λαμπρακη ........ να μαστε σπιτια μας.....

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:
Δεν εχει τετοια οδο εδω που βρισκομαι:lol: :lol: :lol: :wave2:

mivvo
08/02/2010, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Ναι ρε το φαγατε το παληκαρι..........ερωτησεις ειναι αυτες..........μωρε.........?
Αντι να ρωτατε τι ωρα περναει απο γρ.Λαμπρακη ........ να μαστε σπιτια μας.....


:beer: :beer: :beer:

Gandalf dr685sm
08/02/2010, 18:23
JZER40... ΡΕ ΜΠΑΓΑΣΑ... θες να στα σούρω και απο εκεί;... χαχαχαχαχα...

Δεν αλλάζει ρε φίλε το γεγονός οτι δεν πρέπει να πηγαίνεις με αυτο το μυαλό.. θεωρώ μάλιστα πως θα έπρεπε ήδη να γνωρίζεις (και ξέρεις εσύ γιατί) το οτι θα πρέπει να μην το κυνηγάς. Έχεις δεί αρκετά για να ξέρεις πως είναι όταν το κυνηγάς.

Άκου με 200 σε δημόσιους δρόμους...

έχεις ιδέα φαντάζομαι πως τα 200km/h είναι 55 μέτρα το δευτερόλεπτο έτσι;... όπως και οτι ο χρόνος αντίδρασης ενός μέσου οδηγού όπως είμαστε όλοι είναι περίπου 2-3 δεύτερα μέχρι να πατηθεί το πεντάλ του φρένου;... άρα 150 μέτρα περίπου + όσα χρειάζεται για να αντιδράσει σωστά το μηχανικό μέρος του δίτροχου.

Δηλαδή για 200 μέτρα περίπου οτι και αν σου πεταχτεί σε αυτό το βεληνεκές το μόνο που θα προλάβεις να σκεφτείς είναι το δεύτε λάβετε...

Μην το κυνηγάς ρε φίλε... κανείς δεν είναι sponsor να μας τα χώνει αν φτάσουμε 20 λεπτά πιο γρήγορα στον προορισμό μας. Πόσο μάλλον όταν είσαι συνοδεία και ρισκάρεις έτσι και αλλιώς την ζωή σου για διάφορους άλλους λόγους.. και το ξέρεις καλά αυτό.

Gandalf

JZER40
08/02/2010, 18:46
Φίλε Gandalf..έχεις δίκιο...

Τελικά με βλέπω με κανά 600αράκι ον οφ...

Πάντως ειλικρινά ξέρεις πόσα πρωινά έχω σκεφτεί να αγοράσω το καινούργιο HAYABUSA από εδώ που είμαι και να το στρώσω επιστρέφοντας σπίτι μου??? (1200 χιλιόμετρα απόσταση)..σήμερα ήταν ένα από αυτά τα πρωινά...με ένα μέτρο χιόνι εδώ εγώ σκεφτόμουν μηχανές.....

ανασταλτικός παράγοντας είναι μόνο ένας......να μην αφήσεις τα άτομα που αγαπάς και σε χρειάζονται απροστάτευτα....γιατό τελικά δεν το κάνω...


ΥΣ:οσο για τους σπόνσορες.....τους έχω γραμμένους πιά....σε οποιον αρέσουμε(ευτυχώς αρέσουμε σε πολλούς ακόμα)

Vamael
08/02/2010, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
ανασταλτικός παράγοντας είναι μόνο ένας......να μην αφήσεις τα άτομα που αγαπάς και σε χρειάζονται απροστάτευτα....γιατό τελικά δεν το κάνω...

Αυτό ακριβώς Γιάννη !

mparmpanik
08/02/2010, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40


ανασταλτικός παράγοντας είναι μόνο ένας......να μην αφήσεις τα άτομα που αγαπάς και σε χρειάζονται απροστάτευτα....γιατό τελικά δεν το κάνω...



ειλικρινα ευχομαι αυτο που λες να το εννοεις κιολας
γιατι πιο πανω διαβασα οτι διακοσαριζες δικαβαλος με την γυναικα σου
κι οτι μερικες τουμπες τις εφαγες παρεα με αυτη
κι απ οτι καταλαβα στο σπιτι σας περιμεναν δυο παιδια.

μεγαλωνουμε φιλε μου και μαζι με το μεγαλωμα ερχεται η ωριμανση του νου
η υπευθυνοτητα και οι συμβιβασμοι που φερνει το γεγονος οτι πισω καποιος μας περιμενει.
και μας περιμενει σωους και ορθιους.
τις εποχες που πιτσιρικαδες βγαζαμε τις τσουτσουνες μας και τις μετρουσαμε
παιρνοντας ανοητα ρισκα πανω σε διτροχα ή τετρατροχα τις κραταμε πια σαν αναμνηση
να χουμε κατι να διηγουμαστε στις παρεες.


μεχρι στιγμης εχεις χτυπησει πολλες φορες την πορτα του διαβολου,
αλλα αν την χτυπας συνεχεια, καποια στιγμη, καποιος θα σου ανοιξει.

καλα μυαλα και παντα ορθιος.

dimr1
08/02/2010, 19:51
Πιστεύω ότι η ζωή κάνει κύκλους κι αν πάρεις κάτι που θεωρείς ξενέρωτο, κάποια στιγμή θα σου έχει λείψει πολύ η αδρεναλίνη και θα ξαναπάρεις μάλλον busa.
Θα σου προτείνω λοιπόν κι εγώ με τη σειρά μου την αγορά της μοτο που πραγματικά θέλεις ή ενός SS κι αφού έχεις την οικονομική δυνατότητα και την παιδεία της πίστας λιώστο εκεί που θα το διασκεδάσεις με ασφάλεια.
Απότι φαίνεται είχες τύχη μέχρι τώρα, διασκέδασέ το με την τωρινή σου εμπειρία από εδώ και πέρα, :beer:

jimmy10
08/02/2010, 20:05
ρε JZER40 γιατι δεν παιρνεις κανενα SS και να μπαινεις την πιστα???

να κανεις και κανενα μαθηματακι CSS και να μην κυνηγας την τυχη σου εξω???

λεω 'γω τωρα....





p.s. αν ενδιαφερεσαι πουλαω το V-strom :lol:

jimmis5
08/02/2010, 20:23
Εγω γιατι πιστευω πως το μονο που πρεπει να σου παρουν και οχι να παρεις ειναι το διπλωμα:evil:
Και οχι μονο για αυτα που κανεις με αυτοκινητο ή με μοτο αλλα και γιατι τα λες..
Δεν ειναι και το καλυτερο να δινουμε τετοια παραδειγματα.

:wave2:

SVX
08/02/2010, 20:25
όταν σου αρέσει να ψάχνεις που τελειώνουν τα όρια των οδηγικών σου ικανοτήτων ΚΑΠΟΤΕ το μαθαίνεις .... όταν τα ξεπερνάς....

οπότε φίλε δες την καλή "κόψη" των 2 τροχών...ΑΥΤΗ που στη δειχνει ως εργαλείο....


ΕΚΤΟΣ αν πιστευεις πως ζεις σε χωρα με δρομους και οδηγους που συγχωρουν λαθη.....


Καλωσήρθες ξανα....




Υ.Γ. Η ψυχολογια σου μπορει να φτιαξει & με μια Royal Enfield βολταρωντας σε λασπωμενους χωραφοδρομους.... :wave2:

MAG/FMX
08/02/2010, 20:27
Svx καλησπερα ....αυτο με την Royal enfield k ton ανωμαλο δρομο , ειναι τσεκαρισμενο.......?:lol:

Kotsis23
08/02/2010, 20:29
Τουλαχιστον κρατα την μηχανη μην σκοτωσεις και κανεναν με το αμαξι...Οχι οτι με την μηχανη δεν γινεται αλλα αν οδηγεις ετσι αμαξι καλυτερα μηχανη..βασικα καλυτερα με τα ποδια αλλα τελοσπαντων

MAG/FMX
08/02/2010, 20:34
Καμια φορα ο γρηγορος που ξερει τι κανει κ εχει γνωσεις ειναι λιγοτερο επικυνδηνος απο ενα αργο που δε ξερει τι του γινεται η ενα ηλιθιο που εχει το αμαξι μονο για να πηγαινει στη δουλεια του κ να μιλαει στο κινητο......:p

blackbusa
08/02/2010, 20:39
ξεκινα bungee και ασε τις σκεψεις για busa η αλλα τουμπανα...φιλικα...

:wave2:

MAG/FMX
08/02/2010, 20:45
Βασικα εχε το αμαξι για ταξιδακια κ μακρινες αποστασεις με την γυναικα κ παρε κανα hyper για την πλακα σου για την πολη.........το 800αρι ετσι ......ΟΧΙ 1100 ,,,ειπαμε διαιτα απο δω κ περα......:sun:

nic mor
08/02/2010, 20:57
οι λυσεις ειναι 3

1)η γινεσαι ανθρωπος παλι και περνεις οτι
μηχανη σου γουσταρει

2)η περνεις ενα εντουρο και ξεκινας τα βουνα (τρελη εμπειρια και ας πηγαινω με το v-strom)

3)η ενα καλο ss και ξεκινας την πιστα

σε καμοια περιπτωση δεν σε κρινω,
τα λεω τελειως φιλικα,χωρις να κουναω το δαχτυλο,
μιας και φιλε μου εχεις οικογενεια και πρεπει να δωσεις
στα παιδια σου,την ευκαιρια να μεγαλοσουν με τον πατερα τους!!

γιατι απο αυτα που μας λες ρε φιλος
το παρακανεις λιγο (μεταξυ μας το ξεσκιζεις θα ελεγα:D :D )

καλη τυχη οτι και να αποφασισεις:wave2: :wave2:

teo24
08/02/2010, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
....ρε φίλε συγνώμη κιόλας !!

Τι δουλειά είναι αυτή που σου δίνουν μηχανάκια ??

...και μήπως θέλετε υπάλληλο??:lol:

:wave2:
Στο μυαλο μου εισαι......καν τους 2 τους υπαλληλους.:beer:

JZER40
08/02/2010, 21:13
Καταρχήν ευχαριστώ τους πάντες για τις απαντήσεις...τις καλές,τις αστείες ,αυτές και με τα υπονοούμενα ..

Για να μην παρεξηγούμαι.....με το αμάξι ξεσπάω στα μέγαρα...Δεν λέω ότι πάω με 100 στον δρόμο αλλά και ποιός από εσάς πάει μόνο με 100-120??

Οσο για την μηχανή είπα....είμαι πλέον 46 έχουν φύγει τα κουράγια και το παραδέχομαι...Τον πόνο μου έγραψα..


Δεν δίνω το παράδειγμα σε κανέναν και δεν κρίνω κανέναν ...Δεν έχω προκαλέσει ποτέ ατύχημα σε τρίτον στα 28 χρόνια που έχω το δίπλωμα μου ούτε με αυτοκίνητά ούτε με μηχανές..

Αν με κατακρίνετε μερικοί για μαλακίες του παρελθόντος δεκτόν...

Φίλε jimmis έχεις και τα δίκια σου...Απλά να σου εξηγήσω ότι πιό πολλά χρόνια οδηγάω παρά κάνω αυτό που εννοείς..και δεύτερον το αντικείμενο της δουλειάς μου δεν έχει καμμιά σχέση με ...διπλώματα..Απλά είχα το μικρόβιο,μου επέβαλε και η δουλειά να μάθω να οδηγώ έτσι...και..είχα κολλήσει...(είναι σαν να προσπαθείς να κόψεις το κάπνισμα και να δουλεύεις σε καφενείο...)
Εχω περάσει τα σχολεία μου,έχω μάθει πολλα πράγματα που πρίν τα μάθω τα έβλεπα στις ταινίες αλλά καβαλημένος δεν ήμουν ποτέ...Ακόμα και στα νιάτα μου μόνος μου κυνηγίομουν το 90% ..Δεν με τρέλαιναν οι κόντρες...

Μαρέσει η ταχύτητα (άλλωστε ρε παιδιά αν δεν σας άρεσε και εσάς όλοι παπιά θα είχαμε και θα είχατε...)Μην ακούω φίλους με θηριά 1000άρια να δίνουν συμβουλές του στύλ μην τρέχεις γιατί σίγουρο είναι ότι δεν κράτούν οι ίδιοι τις συμβουλές τους...
Οι καλύτερες παρέες της ζωής μου ήταν μηχανόβιες και οι ποιό καλοί μου φίλοι επίσης...


ΥΣ:Σκοπός μου είναι μόλις αγοράσω το αυτοκίνητο που θέλω (αν μας αφήσουν κανα φράγκο από την κρίση) να πάω να το πάρω από γερμανία και να το στρώσω στο Νιρμπουρινκ...Αυτό το ήθελα από τοτε που είχα μηχανές ποτέ όμως δεν κόλλησε παρέα να πάμε μαζί....

el patron
08/02/2010, 21:18
ξεκινα εντουρο και θα διαγραψεις ολα τα παλια με την καμμια, ο κολητος μου ετων 52 αρχισε εντουρο ενα χρονο πριν
μετα απο χρονια εμπειρια με ss και πιστες,και μια φορα που καιγομασταν σε κατι δυσκολα σημεια μου λεει
χαμογελαστος οτι οσα χρονια οδηγαει ss με αυτη την βολτα τα διαγραφει ολα.
Τα λεω αυτα βεβαια χωρις να εχω κανενα προβλημα με τα ss και οτιδηποτε αλλο:beer:

devil's animal
08/02/2010, 21:28
600αρι ή 1000αρι και Μεγαρα/Σερρες.

εφ'οσον εισαι και επιρρεπης και απ'οτι καταλαβα δεν εχεις και θεμα με το οικονομικο, για να μην σου μπαινουν ιδεες για δρομους και ταξιδια... πολυεστερικα χωρις φωτα,καταργηση πινακιδας, καθαρα σλικ λαστιχα και βουρ.

εφ'οσον δεν εχεις προβλημα μετακινησης τοσα χρονια και μπορεις να κυκλοφορησεις με αμαξι,καντο.

με αυτον τον τροπο η γυναικα σου και τα παιδακια σου θα σε βλεπουν καθε βραδυ στο σπιτι σωο και εσυ θα ξεκαυλωνεις και θα μαθαινεις την μοτο σου οσο καλυτερα γινεται.

ο δρομος εχει τα μεγαλυτερα ρισκα. αφου μπορεις να τον παρακαμψεις και πας κατευθειαν στο fun κομματι,καντο χωρις πολλα πολλα...
:wave2:

camen
08/02/2010, 21:33
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
600αρι ή 1000αρι και Μεγαρα/Σερρες.

εφ'οσον εισαι και επιρρεπης και απ'οτι καταλαβα δεν εχεις και θεμα με το οικονομικο, για να μην σου μπαινουν ιδεες για δρομους και ταξιδια... πολυεστερικα χωρις φωτα,καταργηση πινακιδας, καθαρα σλικ λαστιχα και βουρ.

εφ'οσον δεν εχεις προβλημα μετακινησης τοσα χρονια και μπορεις να κυκλοφορησεις με αμαξι,καντο.

με αυτον τον τροπο η γυναικα σου και τα παιδακια σου θα σε βλεπουν καθε βραδυ στο σπιτι σωο και εσυ θα ξεκαυλωνεις και θα μαθαινεις την μοτο σου οσο καλυτερα γινεται.

ο δρομος εχει τα μεγαλυτερα ρισκα. αφου μπορεις να τον παρακαμψεις και πας κατευθειαν στο fun κομματι,καντο χωρις πολλα πολλα...
:wave2: [/QUOTE

+640:beer: :beer: :beer:
Αφου τα φραγκα υπαρχουν κανε αυτο που σε ευχαριστει με απολυτη ασφαλεια...:winka: :wave2:

MAG/FMX
08/02/2010, 21:42
Βασικα το παληκαρι φενεται εμπειρος , με πειρα κ αρκετα χρονακια στο τιμονι κ στα ορια , ξερει τι θα κανει κατα βαθος μεσα του........ και δε μου αρεσει να βλεπω να του δινοντε συμβουλες μπαμπα προς το παιδι του , απλα τον πονο του μας λεει κ ενα μεγαλο γεια σε μας κ στις τρελες του κ το μοιραστικε μαζι μας , εστω κ απροσωπα , γιατι αυτο καμια φορα βοηθαει, γιατι εμεις θα τον καταλαβουμε ........ απλα τωρα θα κανει πιο εππαγγελματικα σκησιματα , σε κανα γερμανικο αυτοκινητοδρομο με κανα καλο εργαλειο...........καλη ιδεα....... keepwalking.....:beer: :sun:

camen
08/02/2010, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40


Βοηθάτε ρε παιδια...τι νακάνω>??




Ρε καθαρα ρωταει ο ανθρωπος...........:look: :look: :look:
Οτι θελει ας κανει...Κανεναν αθωο να μην παρει στο λαιμο του μονο...:wave2:

MAG/FMX
08/02/2010, 21:52
Εγω παντως λεω οτι τα διακοσια που παει αυτος μ το Busa στην πολη , ειναι σαν τα 150 που πας εσυ πολη με το ΚΤΜ, με βαση το φρεναρισμα, εγω με Busa θα πηγαινα ανετα 200 με παπι δε θα πηγαινα με 120 ποτε ........:alien:

camen
08/02/2010, 21:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Εγω παντως λεω οτι τα διακοσια που παει αυτος μ το Busa στην πολη , ειναι σαν τα 150 που πας εσυ πολη με το ΚΤΜ, με βαση το φρεναρισμα, εγω με Busa θα πηγαινα ανετα 200 με παπι δε θα πηγαινα με 120 ποτε ........:alien:

Κ ποιος σου ειπε οτι πηγαινω με 150 μεσα στην πολη:confused: :confused: :confused:

MAG/FMX
08/02/2010, 21:56
Ε για κατσε δηλ. αμα αναψει φαναρι κ εισαι μονος δε θα το ανοιξεις κ θα φυγεις πρωτος......:ninja:

camen
08/02/2010, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Ε για κατσε δηλ. αμα αναψει φαναρι κ εισαι μονος δε θα το ανοιξεις κ θα φυγεις πρωτος......:ninja:
ΟΧΙ και δεν καταλαβαινω γτ το συγκεκριμενοποιεις σε εμενα...:confused: :confused:
Μεσα στην πολη και γενικα δλδ,πηγαινω σαν ανθρωπος...:wave2:

kerasaki
08/02/2010, 22:19
Ρε παιδια η πολη ειναι πολη.....τελος!
τι 150 και 200????
οση ορατοτητα και να εχεις, ο αλλος που βγαινει απο στενο, φαναρι, ξεπαρκαρει κτλ.
δεν μπορει να υπολιγισει οτι εσυ πας με 200!
αντε να γεμισεις λιγο την πρωτη(μπορει και 2α αναλογα το μηχανακι) και μετα ΑΜΕΣΩΣ φρενο να επανελθεις σε πιο φυσιολογικα χιλιομετρα και οχι να παρουμε με 200 ολη τη λεωφορο!:eek:

JZER40
08/02/2010, 22:30
Ρε παιδιά έλεος...Μιά φορά έιπα ότι πήγα τόσο σε δρόμο που δεν έπρεπε και έφαγα τα μούτρα μου...

Αλλά δηλαδή....Συγγρού,παραλιακή,ΣΟυνιού, κηφισσό,αττική, μετά τα μεσάνυχτα δηλαδή πάτε με 100-120??

Σε άλλη χώρα ζ'ω???

Βγήτε τώρα παραλιακή μετά την γλυφάδα και ώς το σούνιο ζήτημα είναι να δείτε 10 αυτοκίνητα..

Βγήτε αθηνών κορίνθου και μετά τον ασπρόπυργο και αν δείτε αυτοκίνητο να πηγαίνει κάτω από 160 πείτε μου...

Βγήτε αττική και αν σας περάσει κανα πορσικό 300ρισμένο μην ξαφνιαστήτε...

καγκουριά έιναι να τρέχεις με σφήνες σε θησέως σε κέντρο ,να κάνεις μαλακίες σε μέρη και ώρες που και μόνος σου να πέσεις ώσπου να σταματήσει η μηχανή θα έχει κλαδέψει και άλλους...


Το να βγείς τώρα αττική μετά το ποτάμι και να λυσσάξεις μόνος σου ως την ελευσίνα είναι παράνομο,παράτολμο αλλά αυτός που κινδυνεύει κατά 99% είσαι εσύ και μόνο εσύ....

camen
08/02/2010, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
Ρε παιδιά έλεος...Μιά φορά έιπα ότι πήγα τόσο σε δρόμο που δεν έπρεπε και έφαγα τα μούτρα μου...

Αλλά δηλαδή....Συγγρού,παραλιακή,ΣΟυνιού, κηφισσό,αττική, μετά τα μεσάνυχτα δηλαδή πάτε με 100-120??

Σε άλλη χώρα ζ'ω???

Εσεις εκει πανω δε ξερω πως πατε...
Εγω εδω κατω(Πατρα) εχω φαναρι ανα 20μετρα...:smilea: :smilea: :smilea: :wave2:

JZER40
08/02/2010, 22:37
μέσα στην Πάτρα ναί....αν θές να πάς κανα Ρίο μεριά?Η σε κάνα χωριουδάκι???Πας με 80?

JZER40
08/02/2010, 22:45
Λοιπόν για να χαλαρώσουμε......Επειδή είμαι ΄σιγουρος ότι έχετε δεί όλα τα βίντεο με μοτο ...δείτε κάτι να σας ανεβάσει σε 4τροχο..


http://www.youtube.com/watch?v=BkNzkutTiGs

camen
08/02/2010, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
μέσα στην Πάτρα ναί....αν θές να πάς κανα Ρίο μεριά?Η σε κάνα χωριουδάκι???Πας με 80?

Ωπα κατσε...Για να πας Ριο ειναι Εθνικη...Εκει οχι δεν πας με 80....
Θα σε περασουν απο πανω...Κ ειναι πιο ελεγχομενο περιβαλλον.
Μεσα στην πολη τι να προλαβεις να ελενξεις???Μια γατα να πεταχτει εχεις βρεθει αγκαλια με την κολωνα...Ξεφυγαμε ομως...
Δεν σε κρινω,προς Θεου.Απλα λιγη προσοχη δεν βλαπτει ρε παιδια...
Ειναι κριμα να γινει μια μαλακια απο το τιποτα.

Τελος παντων,κανε οπως νομιζεις.Παρε οτι αγαπας και να το χαρεις οσο περισσοτερο μπορεις.
:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

sotpag
08/02/2010, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:
Δεν εχει τετοια οδο εδω που βρισκομαι:lol: :lol: :lol: :wave2:


ναι και στην Κορινθου δεν ειχε ντελιβερα....




ειχα μπατσους:(

TOLISTOLAROS
08/02/2010, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
Βγήτε αθηνών κορίνθου και μετά τον ασπρόπυργο και αν δείτε αυτοκίνητο να πηγαίνει κάτω από 160 πείτε μου...
Ακόμα να καταλάβεις ότι δεν μπορεί μια μηχανή να πηγαίνει με την ίδια ταχύτητα μ'έν'αμάξι διατηρώντας την ΙΔΙΑ ασφάλεια...

Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
Αλλά δηλαδή....Συγγρού,παραλιακή,ΣΟυνιού, κηφισσό,αττική, μετά τα μεσάνυχτα δηλαδή πάτε με 100-120??
Μετά τα μεσάνυχτα να βολτάρεις μόνο σε δρόμο που έχει φωτισμό.Κανένα μηχανάκι δεν έχει τα φώτα αμαξιού

Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
είναι παράνομο,παράτολμο αλλά αυτός που κινδυνεύει κατά 99% είσαι εσύ και μόνο εσύ....
Και οι υπόλοιποι που θα πατήσουν τα λάδια απ'το σπασμένο κάρτερ σου...

Φίλε -με το συμπάθειο κιόλας- έχεις γράψει ότι:
α)έχεις κάνει ένα κάρο κουταμάρες(επιεικής χαρακτηρισμός)
β)έχεις πέσει και μάλιστα με συνεπιβάτη επειδή πήγαινες γυρεύοντας
γ)γενικά δεν έχεις αίσθηση του κινδύνου επειδή πάντα πήγαινες με την ταυτότητα στο στόμα

Σαν τί περιμένεις να διαβάσεις από απάντήσεις;
Ή μπαίνεις πίστα να γουστάρεις,ή οδηγάς αμυντικά ή παράτα τα μην στενοχωρήσεις όσους σ'αγαπάνε.

JZER40
08/02/2010, 22:58
οκ...οκ....

Ειλικρινά βλέπω ότι μου λέτε αυτά που δεν ήθελα να παραδεχτώ...

Το γεγονός είναι ότι γρήγορο μηχανάκι δεν ξαναπαίρνω....το αυτοκίνητο μεσ τα Μέγαρα μια χαρά το σκίζω ....και αν ποτέ πάθω κάτι θα φταίει η μαλακία μου....


μάλλον περνάω κλιμακτήριο.......

nic mor
08/02/2010, 23:02
γι'αυτο λοιπον παρε το εντουρακι:winka: :winka:
θα γινεις αλλος ανθρωπας λεμε!!:beer:

MAG/FMX
08/02/2010, 23:03
Εγω με το αμαξι εχω ψιλοχεστει κ παω με 140 τωρα.........Στη στροφη πριν τα διοδια του καλαμου πηγαινα με 180 κ μεσα στην στροφη ηταν ντελαπαρισμενο ενα αμαξι κ απεφυγα το αμαξι για 20εκ κ τον οδηγο που σηκωνοτανε για 10εκ ........... μετα για 2 χρονια πηγαινα χαλαρα οσπου μια μερα εκανα προσπεραση στην κορινθο με 140 κ 2 Suv θηρια ηρθαν απτο πουθενα το ενα κολημενο πισω απο το αλλο νυχτα με 220.................. κ παρολιγο για χιλιοστα δεν με εμβολισαν , η αριστερη πρεπει ναναι για προσπεραση οχι για πορειες.............
Anyway επειδη δεν παω ταξιδια απεχτησα φοβια με αυτα ..........οποτε μεσα στην πολη οχι στενακια , παω 80 με 140........φαναρια κοντρουλες σφηνες ..........εκει βγαζω τα γουστα μου............ σημερα ξανακαταλαβα οτι ειμαι λαθος .......ακομα μια φορα...........γιατι κ οι στατιστικες λενε .....80% ατυχηματων πολη κ 20% σε εθνικες , οποτε καπου σφαλω ...........αλλα κ καπου πρεπει να βγαλω τα γουστα μου ........ιδωμεν....παντος στο να δινω συμβουλες σε αλλους ειμαι πρωτος..........:lol:
Το καλητερο μου το πε ενας στην περιπτωση του παληκαριου λιγο πιο συγκρατημενος βεβαια......... "2 ειναι η καβλες του αντρα ......η γυναικα κ η ροδα .........τη γυναικα την παντρευτηκες παει......τι μενει η ροδα........:a25:


πσ Εμας ρε Camen τα φαναρια ειναι 400μ δηλαδη 0-400μ κατι δεν πρεπει να κανω......

blackbusa
08/02/2010, 23:04
απο τα γραφομενα σου...οσο και να ξεκολλιαζεις το καρο στα Μεγαρα δεν πιστευω να πηγαινεις και πολυ νορμαλ σε δημοσιο δρομο...καθε ταχυτητα εχει και διαφορετικες παραμετρους...και επειδη η μουρλα παραμενει μουρλα σκεψου μοναχα τα παιδια σου...αντε και την γυναικα σου αν δεν την εχεις βαρεθει ακομα...ειπες οτι πουλησες το jet γιατι στην θαλασσα τα πραγματα ειναι επικινδυνα...τα ιδια και χειροτερα ειναι στον δρομο και το ξερεις...ποσο μαλλον αν δεν εχεις το μυαλο σου και το κυνηγας μεχρι και σημερα...το μεχρι και σημερα το ειπα γιατι ξερεις εσυ...φιλικα παντα...

JZER40
08/02/2010, 23:42
δεν είχα jet...μεγάλούτσικο φουσκωτό έιχα και γύρναγα το Αιγαίο... ο Μιχάλης ξέρει ότι μπορεί να έβγαινα και με 6-7 δύναμη αλλά πάντα σεβόμουν την θάλασσα...


και.......... δεν την έχω βαρεθεί την άτιμη .........βγήκε καλό μοντέλλο....

golis
08/02/2010, 23:42
Το buza είναι πλέον πασέ.Πάρε bmw.

Shaolin Monk
08/02/2010, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
Ρε παιδιά έλεος...Μιά φορά έιπα ότι πήγα τόσο σε δρόμο που δεν έπρεπε και έφαγα τα μούτρα μου...

(εδω μεσα δεν το κανει κανεις...)

Αλλά δηλαδή....Συγγρού,παραλιακή,ΣΟυνιού, κηφισσό,αττική, μετά τα μεσάνυχτα δηλαδή πάτε με 100-120??

- το πολυ... Αντε στα πολυ κεφια καποιοι πανε και με 125 αλλα με πολυ προσοχη...

Σε άλλη χώρα ζ'ω???

-Εμεις ακομα Ελλαδα, καποιοι μαλλον γραφουν απο Σουηδια...

Βγήτε τώρα παραλιακή μετά την γλυφάδα και ώς το σούνιο ζήτημα είναι να δείτε 10 αυτοκίνητα..

- Ναι, αλλα τα ss και τα hypersport πηγαινουμ μεχρι 120 ειπαμε...

Βγήτε αθηνών κορίνθου και μετά τον ασπρόπυργο και αν δείτε αυτοκίνητο να πηγαίνει κάτω από 160 πείτε μου...

-Εσυ ομως πρεπει να πηγαινεις δεξια -δεξια και maximum με 90...

Βγήτε αττική και αν σας περάσει κανα πορσικό 300ρισμένο μην ξαφνιαστήτε...

-Απ'οτι φαινεται καποιοι θα τρομαξουν κιόλας...

καγκουριά έιναι να τρέχεις με σφήνες σε θησέως σε κέντρο ,να κάνεις μαλακίες σε μέρη και ώρες που και μόνος σου να πέσεις ώσπου να σταματήσει η μηχανή θα έχει κλαδέψει και άλλους...

- αυτο δεν ειναι καγκουρια, ειναι ικανοτητα ελιγμων μεσα σε κινηση, αν δεν περνας τα 120....


Το να βγείς τώρα αττική μετά το ποτάμι και να λυσσάξεις μόνος σου ως την ελευσίνα είναι παράνομο,παράτολμο αλλά αυτός που κινδυνεύει κατά 99% είσαι εσύ και μόνο εσύ.... (εδω μεσα δεν το κανει κανεις...)

- ΠΟΤΕ, μπορει να τρομαξεις μοτοσυκλετιστες που ΠΟΤΕ δεν τρεχουν και δεν σου φταινε σε τιποτα....

:rotflmao: :rotflmao:


Γνωμη μου ειναι να παρεις οτι γουσταρεις και να ειναι καλοταξιδο.
Ολα τα υπολοιπα μου θυμιζουν καουβεντες καφενειου οπου ολοι ειναι οι σωστοι, οι γαματοι οδηγοι, που ειναι ασφαλεις και ας τρεχουν, ενω οσοι πεφτουν ειναι κουλοι, αμυαλοι και επικινδυνοι...
Προτιμω στο δρομο καποιον που εχει καταλαβει τα λαθη του απο τον γαμαουα οδηγο που νομιζει οτι ειναι ο θεος της ασφαλτου...
Πολλοι απο μας εχουν πεσει ή προκαλεσει ατυχημα, αλλα δεν ειναι αιτια για να σταματησουμε να οδηγουμε... Στραβες με τις πουτ@νες τις μηχανες παντα συμβαινουν... Ξεμυαλιζουν οι κ@ριολες...
Το θεμα ειναι να εχει κανεις την ικανοτητα να μαθαινει απο τα λαθη του...
Και να ειμαστε ολοι καλα και ορθιοι....:sad:

Gandalf dr685sm
09/02/2010, 07:58
βρε Γιάννη,


Το να βγείς τώρα αττική μετά το ποτάμι και να λυσσάξεις μόνος σου ως την ελευσίνα είναι παράνομο,παράτολμο αλλά αυτός που κινδυνεύει κατά 99% είσαι εσύ και μόνο εσύ....


Δεν είσαι ποτέ μόνος σε δημόσιο δρόμο. Θα έχεις και απο απέναντι όχημα... μπορεί να σου βγεί και απο έξοδο διοδίων... επίσης μπορεί να σου πεταχτεί ζωάκι στον δρόμο και με 200 δεν το μαζεύεις με την καμία. Που θα καταλήξει ο μεταλλικός σου πύραυλος των 200+ κιλών με την αδράνεια και την ταχύτητα που θα έχει, δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι αν απέναντι , στο πλάι του δρόμου ή δεν ξέρω που αλλού περνάει μια ανθρώπινη ψυχή.

Δεν έχει δικαιολογία φίλε. Ούτε φυσικά είμαστε όλοι σωστοί και πάμε με τον ΚΟΚ αγκαλιά... όλοι θα το σκίσουμε ανά χρονικά διαστήματα, αλλά 200αρες και 300αρες αδερφέ, δεν τις κάνει σχεδόν κανείς για όλη την διαδρομή όπως περιγράφεις εκτός και αν θέλει να γίνει ήχος και φώς.

Με το Ι.Χ. δεν το κρύβω οτι την δεύτερη εκατοντάδα την έχω φτάσει, αλλά για διάστημα χρονικό 2-3 secs και αυτό οχι γιατί δεν μπορούσε να πάει το όχημα, αλλά επειδή ήξερα πως σε εκείνα τα όρια δεν το πήγαινα... με πήγαινε.

Αυτή είναι η διαφορά της εμπειρίας και αυτό που λέμε "οδηγική ωριμότητα". Όλοι έχουν δεξί καρπό για να στρίβουν grip ή δεξί πόδι για πεντάλ γκαζιού... και ειδικά οι νεαρότεροι που εθίζονται στην αδρεναλίνη της ταχύτητας... Ελαχιστοτάτοι γνωρίζουν πως σε τέτοιες ταχύτητες το μόνο που θα προλάβουν να κάνουν είναι το απολύτως τίποτα.

Θες να το σκίσεις;... έχεις μανία ταχύτητας;... πάρε ενα SS έλαφρύ 600αρακι και όπου υπάρχει πίστα χώστο... ακόμα καλύτερα πήγαινε και σε κάποιο driving school που θα σου δείξουν και τα λάθη που σίγουρα κάνεις (όπως όλοι μας) και θα σε βοηθήσει να δείς και αλλιώς τα πράγματα.

Υ.Γ. όποτε γυρίσεις ρίξε ενα pm να τα πούμε και απο κοντά για να πιούμε καφέ.

Gandalf

PortisHead
09/02/2010, 08:58
Συγνωμη που θα σε στεναχωρησω , αλλα εισαι ο τυπος οδηγου που καθε πρωι προσευχομαι να μην συναντησω στο δρομο μου.
Αν θες να εκτοξευεις την αδρεναλινη σου στα υψη και να μην θετεις σε κινδυνο τους τριγυρω σου γιατι δεν κανεις καποιο πιο extreme hobby ?
Bungee Jumping , Παραπεντε , Αλεξιπτωτο κ.λ.π. ?

emix24
09/02/2010, 09:10
Αγαπητε μ ολο το σεβασμο, πιστευω οτι εισαι παρα πολυ ανευθυνος.
Εχεις οικογενεια πλεον και δυο παιδακια. Αυτα δεν τα σκεφτεσαι;
Τι φταινε αυτα δηλαδη να μεινουν στον κοσμο χωρις πατερα;

Εκανες οτι εκανες οσο ησουν ελευθερος, την γλυτωσες απο θαυμα αρκετες φορες, αλλα τωρα πρεπει να ηρεμησεις.
Αγορασε μια μηχανη να κανεις την δουλεια σου, το χομπι σου, τις βολτες σου, αλλα πλεον πρεπει ν αρχισεις να σκεφτεσαι και λιγο την οικογενεια σου.

Γνωμη μου, να ξαναπαρεις μηχανη, γιατι αμα ειναι το μερακι σου αξιζει. Αλλα δεν ειμαστε παιδια πλεον και ουτε μονοι μας.

LiakosVstrom
09/02/2010, 09:10
πάρε ένα Y2K. θα παίρνεις τηλέφωνο στο ΚΑgora να σου φτιάξουν καφέ και θα φτάνεις την ώρα που θα τον σερβίρουν στο τραπέζι. ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΡΥΩΣΕΙ ΚΑΝ! σκέψου το.


:rolleyes:

notakos600
09/02/2010, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
Αγαπητε μ ολο το σεβασμο, πιστευω οτι εισαι παρα πολυ ανευθυνος.
Εχεις οικογενεια πλεον και δυο παιδακια. Αυτα δεν τα σκεφτεσαι;
Τι φταινε αυτα δηλαδη να μεινουν στον κοσμο χωρις πατερα;

Εκανες οτι εκανες οσο ησουν ελευθερος, την γλυτωσες απο θαυμα αρκετες φορες, αλλα τωρα πρεπει να ηρεμησεις.
Αγορασε μια μηχανη να κανεις την δουλεια σου, το χομπι σου, τις βολτες σου, αλλα πλεον πρεπει ν αρχισεις να σκεφτεσαι και λιγο την οικογενεια σου.

Γνωμη μου, να ξαναπαρεις μηχανη, γιατι αμα ειναι το μερακι σου αξιζει. Αλλα δεν ειμαστε παιδια πλεον και ουτε μονοι μας.


+1000

JZER40
09/02/2010, 09:21
Αν θες να εκτοξευεις την αδρεναλινη σου στα υψη και να μην θετεις σε κινδυνο τους τριγυρω σου γιατι δεν κανεις καποιο πιο extreme hobby ? Bungee Jumping , Παραπεντε , Αλεξιπτωτο κ.λ.π.


Τα αρχικά Ε.Τ.Α σου λένε κάτι?? (έιχα έντονα νιάτα)



ρε φιλαράκια το έλαβα το μύνημα.....Μου επαναλαμβάνετε συνεχώς αυτά πού έχω ήδη κάνει...

ΤΟ ΈΔΩΣΑ ΤΟ ΘΗΡΊΟ.....ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ...

Απλά τον καημό μου ήθελα να σας πώ.....

LiakosVstrom
09/02/2010, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
Τα αρχικά Ε.Τ.Α σου λένε κάτι??

A) Βασκική εθνικιστική οργάνωση, χαρακτηρισθείσα από τον ΟΗΕ ως τρομοκρατική. Τα αρχικά της (ΕΤΑ ή Euskadi Ta Askatasuna) σημαίνουν Βασκική Πατρίδα και Ελευθερία. Ιδρύθηκε αρχικά ως οργάνωση για τη διαφύλαξη της πολιτιστικής κληρονομιάς των Βάσκων το 1959 καθώς και για να εξασκήσει αντίσταση ενάντια στη δικατορία του Φράνκο. Γρήγορα όμως εξελίχθηκε σε παραστρατιωτική ένοπλη οργάνωση, μαρξιστικής ιδεολογίας με στόχο την αυτοδιάθεση και την ανεξαρτησία των Βάσκων. Της αποδίδονται 900 δολοφονίες, δεκάδες απαγωγές και περί τα 500 μέλη της έχουν καταδικαστεί σε φυλάκιση στην Ισπανία και στη Γαλλία. Το παράνομο σήμερα κόμμα Ερι Μπατασούνα (Batasuna) θεωρείται το πολιτικό σκέλος της οργάνωσης, ισχυρισμός που όμως το ίδιο το Ερι Μπατασούνα το αρνείται.


B) Estimated Time of Arrival.

PortisHead
09/02/2010, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
A) Βασκική εθνικιστική οργάνωση, χαρακτηρισθείσα από τον ΟΗΕ ως τρομοκρατική. Τα αρχικά της (ΕΤΑ ή Euskadi Ta Askatasuna) σημαίνουν Βασκική Πατρίδα και Ελευθερία. Ιδρύθηκε αρχικά ως οργάνωση για τη διαφύλαξη της πολιτιστικής κληρονομιάς των Βάσκων το 1959 καθώς και για να εξασκήσει αντίσταση ενάντια στη δικατορία του Φράνκο. Γρήγορα όμως εξελίχθηκε σε παραστρατιωτική ένοπλη οργάνωση, μαρξιστικής ιδεολογίας με στόχο την αυτοδιάθεση και την ανεξαρτησία των Βάσκων. Της αποδίδονται 900 δολοφονίες, δεκάδες απαγωγές και περί τα 500 μέλη της έχουν καταδικαστεί σε φυλάκιση στην Ισπανία και στη Γαλλία. Το παράνομο σήμερα κόμμα Ερι Μπατασούνα (Batasuna) θεωρείται το πολιτικό σκέλος της οργάνωσης, ισχυρισμός που όμως το ίδιο το Ερι Μπατασούνα το αρνείται.


B) Estimated Time of Arrival.

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

JZER40
09/02/2010, 09:27
Εεε με έβγαλες και βάσκο.....

Ελληνικό ΕΤΑ ενοούσα... Ξέχνα το....

Ιznogood
09/02/2010, 09:32
Νταξ, ολοι λιγο πολυ τα καναμε-ουμε αλλα οταν βγαινεις και τα λες και ανατριχιαζεις ε;
Το χεις στο αιμα σου..., κυλαει ποταμι!

Vamael
09/02/2010, 09:34
Παιδιά χαλαρώστε. Τον Γιάννη τον γνωρίζω, έχει ταξιδέψει στη θάλασσα με το φουσκωτό του και εκεί ανευθυνότητες δεν χωράνε, μπορεί να είναι πιο δύσκολο να γίνει η στραβή απ' ότι στο δρόμο αλλά αν γίνει τελείωσες, είσαι μόνος, δεν σε βρίσκουν.

Ο Γιάννης έχει ένα αποθημένο, μια μούρλα ? Όπως θέλετε πείτε το. Δεν σημαίνει όμως αυτό ότι είναι ανεύθυνος και δεν σκέφτεται την οικογένειά του και τους γύρω του. Τα έκανε κάποτε, όλοι μας τα κάναμε.

Γιάννη, αν θες τη γνώμη μου, πάρε ένα 600αρι, μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου και εύκολα τα βάζεις στην πίστα να λυσάξεις.

ERRIKA
09/02/2010, 10:29
Αγαπητέ JZER40,
με όλα αυτά που διάβασα χωρίς να σχολιάσω μέχρι στιγμής ......
και επειδή ρωτάς και τη γνώμη μας ............
και επειδή εγώ δεν τολμάω να το πάρω....... (ίσως μετά από 2-3 χρόνια)
ένα μηχανάκι βλέπω για σένα: ΅
Το καινούργιο BMW S1000RR ...!

:wave2: :wave2:
Ή το κάνεις ή δεν το κάνεις!

golis
09/02/2010, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
Το καινούργιο BMW S1000RR ...!

Α να γειά σου.
Έχει κ 2-3 χάρτες αλλά και τραξιον κοντρολ κ α μπε ες και ολα μεσα σεχ οπλα κ ναρκωτικα.
:D

ERRIKA
09/02/2010, 11:46
Άντε, με το καλό! Περιμένουμε εντυπώσεις ...:wacko: :wacko: :wacko:

dimr1
09/02/2010, 11:53
Θα το μετανοιώσει ο άνθρωπος που μας άνοιξε την καρδιά του λέμε.

faraway
09/02/2010, 12:16
φίλος μη το συζητάμε άλλο ....αυτό είναι το καλύτερο για σένα !!!:lol:


188188

DrEvil
09/02/2010, 13:50
Καλησπερα κ απο εμενα...

Μιας κ πολυ προσφατα ειχα τους ιδιους προβληματισμους, η δικη μου προταση ειναι παρε ΟΤΙ ΣΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ και οδηγα το.(*)
Οτι κ να παρεις, αφου εχεις το μικροβιο, επικινδυνο θα καταληξει, γιατι απλα θα το πηγαινεις 'ταπα' κ αυτο. (Τα παντα ειναι επικινδυνα στο οριο).

(*)Αφου πρωτα συζητησεις τις αναστολες/ανησυχιες σου με τον εαυτο σου. Το να κοινοποιησεις τους προβληματισμους σου δεν διαφοροποιει στο ελαχιστο το ποσοστο της δικης σου αποφασης/ευθυνης.

(Προσωπικα θα εβλεπα με πολυ καλο ματι την περιπτωση να αλλαξω 'υφος' κ να επαιρνα τα βουνα. Μαγεια τ χωμα...)

sniper
09/02/2010, 14:17
ειλικρινά δεν ξέρω αν πρέπει να γράψω, να γελάσω ή να βάλω τα κλάματα με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα.

MikeG
09/02/2010, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ειλικρινά δεν ξέρω αν πρέπει να γράψω, να γελάσω ή να βάλω τα κλάματα με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα.

Άμα έχεις χρόνο να διαβάζεις αυτό, τότε να γελάσεις που έχεις χρόνο!! :smilea:

furious4bikez
09/02/2010, 22:09
Καλησπέρα και απο μένα...παρακολουθώ την εξέλιξη της συζήτησης απ την αρχή της...
Αλήθεια αρχικά ο νοσταλγικός τόνος με άγγιξε στο αρχικό μήνυμα...
Μικρός ηλικιακά ων κ χωρίς την πείρα και τις ικανότητες με χει γλυκάνει και μένα το χάδι στο δεξί γκρίπ...θυμάμαι πάντα ένα περιστατικό στη γεννέτηρα μου και ξαφνικά οι στροφές πέφτουν...

Η ιστορία σε τίτλους έχει ως εξής: Περασμένες 4,με σιγουριά στο πόδι(ακόμη τότε),κανα δυο ρακές παραπάνω που είπε κ ένα πατριωτάκι,επιστρέφω σπίτι...ξαφνικά σταματάω σε "συμβάν"(και όχι ατύχημα) μπροστά μου...δύο νεαροί(νεαρότεροι κ απο μένα) σε κακό χάλι...αυτό μου ήρθε στο μυαλό αμέσως μετα που διάβασα τη φράση:

alexis_tgr

Το χεις στο αιμα σου..., κυλαει ποταμι!

Οι λεπτομέρειες μόνο αγριευτικές εικόνες θα δημιουργήσουν...Η "φτωχή" συλλογιστική μου έχει ως εξής:

Το αυτο-κίνητο(αυτοκινούμενο δλδ) μέσα ή έξω απ την πόλη είναι επικίνδυνο...(Ακόμη και να μην είχα πιει και στο αυτοκίνητο άνετος και ωραίος αν έτρεχα λίγο παραπάνω ίσως να χα λάβει ενεργό ρόλο στο συμβάν...)Όλα είναι μηχανές...Μοτοσυκλέτες και Αυτοκίνητα δεν έχουν συνείδηση κ αυτενέργεια...Όλα τα υπόλοιπα είναι στο δικό μας χέρι ή πόδι...Με όλο το θάρρος,μην πάρεις ούτε μηχανή ούτε αμάξι ούτε πάπια(δεν βοήθησε ιδιαίτερα τους δυο νεαρούς της ιστορίας) αν δεν έχεις μια υποψία βεβαιότητας ο,τι δεν θα υποστείς ή δεν θα προξενήσεις πόνο κάθε είδους...

Κρίμα είναι για όλους μας να πατάμε με ρόδες ή πόδια δρόμους που έχουν αίμα πάνω τους...

Ιznogood
10/02/2010, 08:26
Ετσι ειναι, καμια φορα μια λεξη κανει τη διαφορα furious...:wave2:

irinia
10/02/2010, 12:05
ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ..................ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ



Έτσι είναι φίλε μου.
Ό χειρότερος σύντροφος στό μηχανάκι είναι ό ...ΦΟΒΟΣ...!!
Κατεβαίνεις καί..........ΤΕΛΟΣ

Άλλιώς σέ κάποια στροφή οί μπαριέρες δέ θά περάσουν δίπλα σου,
σέ κάποια εύθεία θά άργήσεις ή θά κλείσεις γρήγορα τό γκάζι....


Ο ΦΟΒΟΣ.............ΔΥΣΤΥΧΩΣ είναι ό πιό κακός σύμβουλος...!!!

Ή καρριέρα σου στούς δύο τροχούς πρέπει νά τελειώσει........ότι καί νά όδηγάς
άπό πατίνι ,μέχρι πύραυλο....


Έκτός άν ..............διακατέχεσαι άπό τό σύνδρομο τής ήλικίας σου ,τό όποίο ότι καί νά κάνεις..........
δέν μπορείς νά τό άποφύγεις.
Τό παράξενο καί ταυτόχρονα άστείο τής ύπόθεσης είναι πώς άντί νά έκτιμάμε τή ζωή όταν
είμαστε νέοι γιατί τήν έχουμε μπροστά μας νά τή ζήσουμε,
άρχίζουμε νά τρέμουμε γιαυτήν όσο περνάνε τά χρόνια καί τελειώνει τό καντηλάκι μας...!!
Κάπως έτσι είμαι κί έγώ στά 54 τώρα............ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ...!!
Καί πολύ φοβάμαι πώς κάποια στιγμή ............ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ..........πάνω στή μεγάλη μας
άγάπη τή μοτό ....!!!
Έκεί πλέον φίλε διαλέγεις.......
Ή κάθεσαι στ'αύγά σου ή............
έπιλέγεις νά ζήσεις έχοντας σάν πρότυπο σέ παράφραση βέβαια ένα στοιχάκι άπό τό ...
ΘΟΥΡΙΟ ΤΟΥ ΡΗΓΑ......

HAYABUSA..............μέχρι τό τέλος......!!!!!!




:wave2:

p@nos
10/02/2010, 12:50
φιλε...

αφου λες οτι πλεον φοβασαι...δε πειραζει...συμβαινει σε ολους...και αφου εχει ςκαι παιδακια, αλλαξε για το καλο τους το στυλ οδηγησης σου...

την αδρεναλινη που σου προσφερε η μοτο, μπορουν να στην προσφερουν πολλα πραγματα...

αμα εισαι και σε καλη φυσικη κατασταση, εχεις παρα πολλες επιλογες

windsurf, kitesurf, parapente, ειναι μερικες οικονομικες λυσεις
bungee jumping επισης οικονομικο, καθως και skydiving

μιας και σου αρεσει η θαλασσα και γουσταρεις και γκαζια, παρε ενα jet ski με 250 αλογα
τι μηχανακια σε στροφες και μλκιες:smokin:


βγαλε διπλωμα πιλοτου


οι λυσεις για αδρεναλινη(πολυ περισσοτερη απο τη μοτο), ειναι απειρες
ολα τα παραπανω προσφερουν περισσοτερη αδρεναλινη απο μια μοτο σε δρομο, και ειναι και πολυ πιο ασφαλη...



:wave2:

what I've done
11/02/2010, 19:44
:) Εγώ πάλι σκέφτομαι οτι εισαι τυχερός άνθρωπος όχι τόσο γιατι
α. έζησες ότι περιέγραψες
β. εισαι ζωντανός και τα περιέγραψες,
όσο γιατι
γ. έχεις την Ειρηνη και έχετε και τα παιδιά και είστε καλά μαζί!
Δεν ξέρω πόση αδρεναλίνη σου δίνει αυτό αλλά αν το καλοσκεφτείς ο συνδυασμός αυτών των 3.... ανεκτιμητος
;)

MAG/FMX
11/02/2010, 21:48
Δεν ειναι παντα απλα τα πραγματα .......π.χ SE moi φοβομουνα , αφησα λιγο την μηχανη, ξαναφοβομουνα πηρα αργη μηχανη κ τωρα επειδη μου τι δινει η φοβια την ξεπερασα με το να πηγαινω παντα γκαζομενος μες στη gavla , ψαχνοντας μια καλη κοντρουλα ακουγοντας μουσικουλα τις μελωδιες της εξατμισης μου.......:eek: :confused: :nono: :smokin: :winka:

Toumpas
21/07/2010, 07:57
Δυστυχως ο φίλος μας είναι ο εαυτός μας που μας κοιτάζει όταν κοιτάμε τον καθρέπτη.

Η ταχύτητα είναι εθισμός και άπαξ περάσεις το όριο πολύ δύκολα γυρίζεις πίσω.

Όποιος γνωρίζει την έννοια "εθισμός" θα καταλάβει οτι είναι τρομερά δύσκολο να τον απαρνηθείς.


Καλή τύχη φίλε στη ζωή σου και στους αγαπημένους σου, άλλωστε άνθρωποι είμαστε με τα σωστά και τα λάθη μας και οτι και να γίνει η ζωή και ο θάνατος θα πάρουν την πορεία τους είτε το θέλουμε είτε όχι.

Xrider
10/08/2010, 04:46
Ειναι λιγο παλαια η συζητηση....
Τελικα μετα απο τοσα ποσταρισματα.......τι πορισμα βγηκε???

Joyrider
10/08/2010, 05:10
Η ζωή σου χαρίστηκε πολλές φορές και μάλλον δεν είχε να κάνει με σένα γιατί εσύ δεν την υπολόγισες καθόλου. Μάλλον για τους 3 θησαυρούς που έχεις γύρω σου έγινε ότι έγινε.Εκτίμησέ το.

Φιλικά πάντα.. (ένας γιος που είδε τον πατέρα του στα αίματα μετά από πτώση).

ΑρΙως
14/08/2010, 16:01
Φίλε JZER40

Με έχεις προβληματίσει πολύ. Διάβασα την ιστορία σου και ανατρίχιασα :sick:
Είσαι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ (λίαν επιοικώς).
Μ ου άρεσε που έβαλες τη γυναίκα σου και τη μηχανή σου στη λίστα των αγαπημένων σου. Αν θες να πιστέψουμε ότι η γυναίκα σου σε ΠΕΘΑΙΝΕΙ, σε λίγο καιρό αν συνεχίσεις η δεύτερη αγάπη σου σίγουρα θα σε ΠΕΘΑΝΕΙ (κυριολεκτικά).
Την καβαλάς (την μηχανή πάντα) λες και έχεις στέρηση και αποθημένα ετών. Είσαι ιατρική περίπτωση. Το άκρον άωτον του παλιμπαιδισμού. Βάλε μυαλό όσο είσαι ΖΩΝΤΑΝΟΣ. Μην παίζεις με την τύχη, την συγκυρία, την ευλόγία, τον καλό άγγελο, ότι τέλος πάντων σε προφύλαξε μέχρι τώρα.
Σκέψου μόνο τα αγγελούδια σου όταν αν ω μη γένητω, γίνει κάτι σε σένα, το μεγάλο ερώτημα που δεν θα μπορεί κανείς να τους απαντήσει το ΓΙΑΤΙ!!
όλοι εδώ που γράφουν, κάποια στιγμή έχουν πάει με τα <οσα> , αλλά ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ. Για σένα είναι τρόπος ζωής. Προσπάθησε να ξεκαθαρίσεις μέσα σου τί πραγματικά θες από τη ζωή και από τη μηχανή...Η μηχανή προσθέτει στη ζωή σου, δεν ΑΦΑΙΡΕΙ!! :confused:
Πάνω απ' όλα σεβασμός σε αυτό που χειριζόμαστε, έμψυχο ή άψυχο!
(και κατ΄εμέ η μοτό συγκαταλέγεται στα έμψυχα)
:sun:
p.s πιστεύω ότι όλα όσα σου έχουν σούρει να ταρακουνήθηκες λίγο..
ps2 . δεν πίστευα ότι το πρώτο μου post θα ήταν σε αυτό το ύφος
PS3 Η ΣΤΑΜΝΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΝΕΡΟ!!!!!! ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΠΑΕΙ!!!!:beer: