PDA

View Full Version : R6 2006 μεγαλο service (S.O.S)



giannis113
08/02/2010, 15:13
μια ερωτηση ρε παιδια δε βρηκα πουθενα την απαντηση που θελω... :mad:

θελω να μαθω:

1.ποτε ειναι τα μεγαλα σερβις στο r6
2.τι αλλαζουμε
3.ποσο κοστιζουν
4.καθε ποτε αλλαζουμε λαδια (και λογικα καθε δευτερο φιλτρο λαδιου)

ποιο συγκεκριμενα με ενδιαφερει το service των 35000χλμ και το τι περιλαμβανει.


ξερω ξερω, να παρω τηλ στη YAMAHA...
τωρα θελω να μαθω :confused:

ευχαριστω για το χρονο σας

giannis113
08/02/2010, 15:25
προκειται για το μοντελο 2006 και λογικα θα ειναι ιδιο μεχρι και το 2008..

giannis113
08/02/2010, 18:29
κανενας δε ξερει?:confused:

Sapadak
08/02/2010, 18:38
To biblio pou exei i mixani de leei ti perilambanei?

giannis113
08/02/2010, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
To biblio pou exei i mixani de leei ti perilambanei?
μα δεν εχω τη μηχανη γιαυτο ροταω διαφορετικα θα ηξερα :rolleyes:

Shinji Ikari
08/02/2010, 18:53
Μεγαλο καθε 20.000: μπουζι, βαλβιδες οπωσδηποτε, φιλτρο λαδιου. Φιλτρο αερα 40.000. καθε 10.000: λαδια συνθετικα, ελεγχος και γρασαρισμα στα διαφορα κινουμενα εξαρτηματα. Στα 35.000 δεν υπαρχει. Εγω εδωσα 490Ε για τα 40.000 με υγρα φρενων και εξι καπελωτα και κοιταγμα οτι γραφει το βιβλιο. Εργασια 250Ε τα υπολοιπα ανταλακτικα.

giannis113
08/02/2010, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shinji Ikari
Μεγαλο καθε 20.000: μπουζι, βαλβιδες οπωσδηποτε, φιλτρο λαδιου. Φιλτρο αερα 40.000. καθε 10.000: λαδια συνθετικα, ελεγχος και γρασαρισμα στα διαφορα κινουμενα εξαρτηματα. Στα 35.000 δεν υπαρχει. Εγω εδωσα 490Ε για τα 40.000 με υγρα φρενων και εξι καπελωτα και κοιταγμα οτι γραφει το βιβλιο. Εργασια 250Ε τα υπολοιπα ανταλακτικα.

οποτε στα 20000 και στα 40000 μεγαλο και καθε 10000 λαδια.


βαλβιδες οπωσδηποτε: ριθμιση ετσι?

Shinji Ikari
08/02/2010, 19:48
Βαλβιδες οπωσδηποτε κοιταγμα. Ρυθμιση μπορει να μη χρειαστουν.

giannis113
08/02/2010, 19:52
ok ευχαριστω! :beer:

klaudiog
08/02/2010, 20:17
λαδια αλασουμε καθε 3-4-5 χιλαδεs παρολο που στο Manual γραφι 10.000

giannis113
08/02/2010, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από klaudiog
λαδια αλασουμε καθε 3-4-5 χιλαδεs παρολο που στο Manual γραφι 10.000

ναι το γνωριζω αυτο

sabayam
08/02/2010, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shinji Ikari
Μεγαλο καθε 20.000: μπουζι, βαλβιδες οπωσδηποτε, φιλτρο λαδιου. Φιλτρο αερα 40.000. καθε 10.000: λαδια συνθετικα, ελεγχος και γρασαρισμα στα διαφορα κινουμενα εξαρτηματα. Στα 35.000 δεν υπαρχει. Εγω εδωσα 490Ε για τα 40.000 με υγρα φρενων και εξι καπελωτα και κοιταγμα οτι γραφει το βιβλιο. Εργασια 250Ε τα υπολοιπα ανταλακτικα.


φιλε κανεις λαθος καθε 5000 χλμ λαδια
καθε 10000 χλμ λαδια-φ.λαδιου-ελεγχος μπουζι ή αντικατασταση αναλογα τη κατασταση που ειναι
και παραφλου αναγκαστηκα λογω οτι βγαζεις ψυγειο

καθε 20000 χλμ λαδια-μπουζι-φ.λαδιου-φ.αερα παραφλου-υγρα φρενων-λαδια μπροστινου συστηματος-γρασαρισμα και ελεγχος ρουλεμαν-ελεγχος ή καθαρισμο ψεκασμου

ΟΙ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΚΑΘΕ 40000 χλμ.........τα αναλωσιμα ειναι ιδια με το 20000 χλμ
μαζι και μια φλατζα Η του ψευτοκαπακου!!!



αφου ειδες το βιβλιο με τις προβλεπομενες εργασιες οπως λες τοτε θα διαβασες τη σημειωση οτι μετα τις 5000 χλμ πρεπει να κοιτας μονος σου τη σταθμη των λαδιων και να συμπληρωνεις αν χρειαστει!!!!!!!!

εχεις δει τα λαδια και μετα απο 5000 χλμ σε τι κατασταση ειναι???!!! δε νομιζω!!!!


και σε χρηση Ελλαδος λογω κινησης και οδοστρωματος προτεινει η Αντιπροσωπεια καθε 5000 χλμ
με αστερακι κατω κατω στο book service του!!!

giannis113
08/02/2010, 23:14
στις 40000 ρυθμιση βαλβιδων ετσι?
εννωειτε αντικατασταση αν χρειαστει αλλα στα προβλεπομενα ορια με καλη συντηρηση δυσκολα να χρειαστει ετσι δεν ειναι?

junkier6
08/02/2010, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sabayam
φιλε κανεις λαθος καθε 5000 χλμ λαδια
καθε 10000 χλμ λαδια-φ.λαδιου-ελεγχος μπουζι ή αντικατασταση αναλογα τη κατασταση που ειναι
και παραφλου αναγκαστηκα λογω οτι βγαζεις ψυγειο

καθε 20000 χλμ λαδια-μπουζι-φ.λαδιου-φ.αερα παραφλου-υγρα φρενων-λαδια μπροστινου συστηματος-γρασαρισμα και ελεγχος ρουλεμαν-ελεγχος ή καθαρισμο ψεκασμου

ΟΙ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΚΑΘΕ 40000 χλμ.........τα αναλωσιμα ειναι ιδια με το 20000 χλμ
μαζι και μια φλατζα Η του ψευτοκαπακου!!!



αφου ειδες το βιβλιο με τις προβλεπομενες εργασιες οπως λες τοτε θα διαβασες τη σημειωση οτι μετα τις 5000 χλμ πρεπει να κοιτας μονος σου τη σταθμη των λαδιων και να συμπληρωνεις αν χρειαστει!!!!!!!!

εχεις δει τα λαδια και μετα απο 5000 χλμ σε τι κατασταση ειναι???!!! δε νομιζω!!!!


και σε χρηση Ελλαδος λογω κινησης και οδοστρωματος προτεινει η Αντιπροσωπεια καθε 5000 χλμ
με αστερακι κατω κατω στο book service του!!!

+1000. κ εγω του 2006 εχω κ το μανιουαλ τα λεει οπως τα λες φιλαρακι... τωρα τι λενε οι αλλοι που θα ηθελαν να το εχουν...ρε παιδια μην παιρνεται στο λαιμο σας τους αλλους αν δεν ξερετε... λαδια καθε 10.000 χλμ κ αγγουρια :eyepop:

giannis113
09/02/2010, 00:07
νταξ.. εγω ας πουμε ροταω για να παρω μια ιδεα αν και οταν το παρω για τα σερβις και το κοστος αυτων
οταν το παρω ομως με το καλο θα το κοιταξω το θεμα πολυ ποιο βαθια βλεπε μανουαλ αντιπροσωπειες κτλ. :smokin:

jfx
09/02/2010, 00:20
σου ανεβασα εδω τις σελιδες απο το μανιουαλ.


http://stashbox.org/790296/aass.PNG

βαλβιδες καθε 40χιλ.. Τωρα ο αλλος, πού το ειδε το 20.000 και μαλιστα οπωσδήποτε....

Shinji Ikari
09/02/2010, 13:35
Οτι γραφει το βιβλιο εγραψα αλλα συγνωμη δεν ειδα καλα για τις βαλβιδες που ειναι στα 40.000. Λαδια καλη μαρκα συνθετικα δεν παθαινουν τιποτα στα 10.000 τα εχω δει μαζι με το μαστορα με κινηση μεσα στην πολη και εθνικη, αυτο για τις Ελληνικες συνθηκες δεν ειναι τιποτα, οι αλλες χωρες τι συνθηκες εχουν? σε ποια χωρα μπορουμε να τα αφηνουμε 10.000? Αλλαγη λαδια μπροστινου συστηματος και να συμπληρωσεις λαδι κινητηρα που το λεει? Αν χρειαστει να συμπληρωσεις εχει προβλημα η μηχανη. Junkier6 Aν θες να δεις αν εχω R6 πες μου που να το φερω.

klaudiog
09/02/2010, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shinji Ikari
Οτι γραφει το βιβλιο εγραψα αλλα συγνωμη δεν ειδα καλα για τις βαλβιδες που ειναι στα 40.000. Λαδια καλη μαρκα συνθετικα δεν παθαινουν τιποτα στα 10.000 τα εχω δει μαζι με το μαστορα με κινηση μεσα στην πολη και εθνικη, αυτο για τις Ελληνικες συνθηκες δεν ειναι τιποτα, οι αλλες χωρες τι συνθηκες εχουν? σε ποια χωρα μπορουμε να τα αφηνουμε 10.000? Αλλαγη λαδια μπροστινου συστηματος και να συμπληρωσεις λαδι κινητηρα που το λεει? Αν χρειαστει να συμπληρωσεις εχει προβλημα η μηχανη. Junkier6 Aν θες να δεις αν εχω R6 πες μου που να το φερω.



δηλαδή αφήνεις τα λάδια 10.000 km σε τέτοιο κινητήρα :nono:


άλλαξε μάστορα :wave2:

Shinji Ikari
09/02/2010, 14:54
Το λαδι φαινεται αν εχει σπασει, ο μαστορας οποτε ηθελα τα αλλαζε, απλα ειδαμε οτι και μετα απο 8.000 9.000 ηταν καλο το λαδι. Εσυ εχεις δει συνθετικο στα 10.000? κατα την εμπειρια σου ποτε πρεπει να τα αλαζουμε και γιατι?

sabayam
09/02/2010, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shinji Ikari
Το λαδι φαινεται αν εχει σπασει, ο μαστορας οποτε ηθελα τα αλλαζε, απλα ειδαμε οτι και μετα απο 8.000 9.000 ηταν καλο το λαδι. Εσυ εχεις δει συνθετικο στα 10.000? κατα την εμπειρια σου ποτε πρεπει να τα αλαζουμε και γιατι?


στη σελιδα που αναρτησε το παλικαρι καπου στη 3 γραμμη κατι λεει για yamaha dealer!!!!!!!
δε θελω να σε προσβαλλω αλλα εχω μεγαλη εμπειρια σε yamaha.........καλο ειναι το λαδι να το αλλαζεις καθε 5000 χλμ..προσεχε κανενας μα κανενας κινητηρας δεν υπαρχει περιπτωση να μη καψει μια μικρη ποσοτητα λαδιου λογικο και επομενο γιατι ανεβαζει το λαδι σαν 4τροχος στο χωρο καυσης
και το σημαντικοτερο οτι τα συνθετικα εχουν την ιδιοτητα σα λαδι να ''καιγονται'' για να μην αφηνουν καταλοιπα στο κινητηρα σκεψου οτι τα full συνθετικα οπως το γραφει η λεξη τι γινεται!!!!!!!
οσο για το μπροστινο συστημα το αναφερει οπως και για γρασαρισμα των ρουλεμαν!!!! επησις απο το Manual λειπουν μερικες σελιδες με υποσημειωσεις!!!!!!

εχω δει λαδια απο μηχανη μετα με 6-7 χλδ χλμ ποσο καρβουνιασμενα ηταν μαλλον πισσα
δεν ειπαμε οτι δεν αντεχουν παραπανω απο 5000 χλμ αλλα μερικως εχει σπασει το λαδι και για καλο της τσεπης σου & μηχανης να τα αλλαζει!!!!!!

οσο για το θεμα με το αστερακι χρηση Ελλαδας σε αρκετα ή μαλλον τα περισσοτερα μοντελα το αναγραφουν στο Manual!!!!

πιθανον στο εξωτερικο θα εχεις παει?? εχουν δρομους και οχι γ@μημενο κυκλοφοριακο οπως εδω που πειζεις γιατι καθε κοπανος εχει παρει μια μαουνα που καιει τα κερατα του απο βενζινα απλα για να κανει μοστρα !!!!!

Shinji Ikari
09/02/2010, 20:14
Αν τα κοιταξεις στα 5.000 και ειναι χαλια βεβαιως να τα αλλαξεις δεν ειπα οχι, αν καιει στο θαλαμο τοσο λαδι που να πεσει η σταθμη και να το δεις στο δεικτη τοτε δεν εχει προβλημα?
Ολες οι μεγαλουπολεις του κοσμου εχουν κυκλοφοριακο, εγω ρωταω σε ποιες χωρες το κραταμε 10.000 και τι ξεχωριστο εχει το Ελληνικο κλιμα, δεν λεει οταν κυκλοφορειτε συνεχεια στην πολη, λεει οταν κυκλοφορειτε στην Ελλαδα. Επεισης ποιος αλαζει πρωτος λαδια: αυτος που το εχει στον κοφτη στην πιστα, αυτος που χτυπαει 200αρες στην εθνικη η αυτος που το εχει στο ρελαντι στο φαναρι? Οι μηχανες δεν πηζουν στην κυκλοφορια τα αυτοκινητα πηζουν.

sabayam
09/02/2010, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shinji Ikari
Αν τα κοιταξεις στα 5.000 και ειναι χαλια βεβαιως να τα αλλαξεις δεν ειπα οχι, αν καιει στο θαλαμο τοσο λαδι που να πεσει η σταθμη και να το δεις στο δεικτη τοτε δεν εχει προβλημα?
Ολες οι μεγαλουπολεις του κοσμου εχουν κυκλοφοριακο, εγω ρωταω σε ποιες χωρες το κραταμε 10.000 και τι ξεχωριστο εχει το Ελληνικο κλιμα, δεν λεει οταν κυκλοφορειτε συνεχεια στην πολη, λεει οταν κυκλοφορειτε στην Ελλαδα. Επεισης ποιος αλαζει πρωτος λαδια: αυτος που το εχει στον κοφτη στην πιστα, αυτος που χτυπαει 200αρες στην εθνικη η αυτος που το εχει στο ρελαντι στο φαναρι? Οι μηχανες δεν πηζουν στην κυκλοφορια τα αυτοκινητα πηζουν.


ΟΚ ΟΤΙ ΠΕΙΣ κανε οτι θελεις εσυ εχεις το μαχαιρι εσυ και το καρπουζι!!!!

αλλαζει αυτος που το εχει ρελαντι στο φαναρι για του γαμας τα ραμματα απο θερμοκρασια και το λαδι παιζει το ρολο απαγωγης θερμοτητας απο κινητηρα και ετσι η θερμοκρασια ξεσπαει στο λαδι!!!!!!
πιστεψετο στη πιστα δεν εχει τετοιες θερμοκρασιες οπως μεσα στη πολη παρολο που δουλευει στα κοκκινα!!!


[URL=http://www.r6messagenet.com/forums/pdf/2006R6Service.pdf

κεφαλαιο 3-1

Shinji Ikari
09/02/2010, 20:48
Ρωτησα για να μαθω τη γνωμη σου, εγω δεν ημουν σιγουρος, αλλα αυτο που λες για το φαναρι ειναι λογικο. Δεν λες τιποτα για τις αλλες ερωτησεις μου ομως. Το ξερω οτι θα κανω οτι θελω στο οχημα μου οπως ο καθενας στο δικο του, δεν ειπα να μην κανει ο καθενας οτι θελει, ειπα οτι συφωνω με το βιβλιο αλλα διαφωνω με αυτο για το Ελληνικο κλιμα για να δωσω μια γνωμη στον ανθρωπο.

sabayam
09/02/2010, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shinji Ikari
Ρωτησα για να μαθω τη γνωμη σου, εγω δεν ημουν σιγουρος, αλλα αυτο που λες για το φαναρι ειναι λογικο. Δεν λες τιποτα για τις αλλες ερωτησεις μου ομως. Το ξερω οτι θα κανω οτι θελω στο οχημα μου οπως ο καθενας στο δικο του, δεν ειπα να μην κανει ο καθενας οτι θελει, ειπα οτι συφωνω με το βιβλιο αλλα διαφωνω με αυτο για το Ελληνικο κλιμα για να δωσω μια γνωμη στον ανθρωπο.


εχουμε περισσοτερο διαστημα καλοκαιρι-ανοιξη(θερμοκρασια) σε σχεση με αλλες χωρες και το βλεπει περισσοτερος καιρος ειναι ανοιξη παρα χειμωνας...
και οταν λεω κυκλοφοριακο δεν εχουμε δρομους ανοιχτους οπως σ'αλλες χωρες και το ξερεις αρα πειζουμε περισσοτερο στη κινηση και με μηχανη........

τωρα αν δε το καταλαβαινεις το εχω κατι αλλο να σου πω.......

το ιδιο ειναι να κυκλοφορεις στην ιταλια ΄με σχεση εδω σ'εμας??!!!!

yiannis172
09/02/2010, 22:24
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sabayam
[B]φιλε κανεις λαθος καθε 5000 χλμ λαδια
καθε 10000 χλμ λαδια-φ.λαδιου-ελεγχος μπουζι ή αντικατασταση αναλογα τη κατασταση που ειναι
και παραφλου αναγκαστηκα λογω οτι βγαζεις ψυγειο

Εχω R6 '04 και προσφατα που αλλαξα μπουζι,δεν χρειαστηκε να βγαλω το ψυγειο...Απλα το κατεβασα λιγο (πραγμα που τελικα δεν χρειαστηκε),και χρησιμοποιησα ενα σπαστο μπουζοκλειδο...Βεβαια ηταν λιγο παιδεμα αλλα εγινε δουλεια....

yiannis172
09/02/2010, 22:29
Βεβαια δεν ξερω τι χωροταξια εχει το επομενο μοντελο ,στο οποιο αναφερεστε,αλλα λογικα δεν νομιζω να χρειαζεται να βγει το ψυγειο για αλλαγη μπουζι...Αν κανω καπου λαθος παρακαλω ενημερωστε με,γιατι δεν ειναι να κανεις και λαθη σε τετοια πραγματα....;-)

sabayam
09/02/2010, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis172
Βεβαια δεν ξερω τι χωροταξια εχει το επομενο μοντελο ,στο οποιο αναφερεστε,αλλα λογικα δεν νομιζω να χρειαζεται να βγει το ψυγειο για αλλαγη μπουζι...Αν κανω καπου λαθος παρακαλω ενημερωστε με,γιατι δεν ειναι να κανεις και λαθη σε τετοια πραγματα....;-)


καμια σχεση σε χωροταξια το ενα με το αλλο μοντελο.........αν δε βγαλεις ψυγειο ακομα θα λυνεις για να εχει χωρο να δουλεψεις.......

Shinji Ikari
10/02/2010, 12:53
Σωστο για το ψυγειο, πρεπει να βγει για τα μπουζι. Ολες οι χωρες που ειναι στην ευκρατη ζωνη εχουν το ιδιο κλιμα με την Ελλαδα. Επαναλαμβανω οτι ολες οι μεγαλουπολεις εχουν κυκλοφοριακο σαν την Αθηνα. Και σωστα να ειναι ολα αυτα δεν δικαιολογείται να κοβουμε τη διαρκεια ζωης του λαδιου στη μεση. Επειδη δεν θα πεισει ο ενας τουν αλλον και δεν βλεπω να ενδιαφερεται αυτος που ξεκινησε το Thread ας συμφωνησουμε στο οτι διαφωνουμε?

junkier6
10/02/2010, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shinji Ikari
Το λαδι φαινεται αν εχει σπασει, ο μαστορας οποτε ηθελα τα αλλαζε, απλα ειδαμε οτι και μετα απο 8.000 9.000 ηταν καλο το λαδι. Εσυ εχεις δει συνθετικο στα 10.000? κατα την εμπειρια σου ποτε πρεπει να τα αλαζουμε και γιατι?


κατ αρχην γιατι να ρισκαρεις ρε φιλε να κανεις ζημια στο μοτερ του μωρου για 40 κωλοευρω;;;;
δευτερον:ο κατασκευαστης οταν δινει τα ορια αντοχης του λαδιου το κανει μετα απο δοκιμες εξου κ καθε εργοστασιο δινει αλλη συχνοτητα αλλαγης πχ honda cbr 10.000-12.000 αν δεν κανω λαθος ρ6 καθε 5.000... οσο πιο μεγαλα τα διαστηματα τοσο μεγαλυτερη η εμπιστσυνη του εργοστασιου για αξιοπιστια του μοτερ.
τριτον:αντε κ βλεπεις οτι τα λαδια σου αντεχουν 9.000 χλμ. θες να πεις οτι παντα οδηγας με τον ιδιο τροπο,σε ιδιες συνθηκες,με ιδια ταχυτητα καθε μερα;;;γιατι αν μου πεις οτι πας καθε μερα το πολυ με 120χλμ και αλλαγες στις 7.000 στροφες και εννοειτε οτι το μοτερ δεν υπερθερμαινεται να το δεχτω..... αλλα αγορασες λαθος μηχανακι!!!
και τεταρτον:ποτε σπαει το ιξωδες ενος λαδιου; εχω την εντυπωση υστερα απο συχνες και εντονες εναλλαγες θερμοκρασιας.το ρ6 του 2006 που εχω εγω με το που το πας με 50 χλμ για 5 λεπτα αναβει το βεντιλατερ,που σημαινει ζεσταινεται 100-105 βαθμους. ανοιγει λιγο ο δρομος,ανεβαινουν τα χλμ κρυωνει στους 75-80. ξαναπας κανα δυλεπτο με 50 παλι ζεσταινεται. αυτο το ψηλη θερμοκρασια-χαμηλη θερμοκρασια ειναι που τσακιζει το λαδι. αυτο συμβαινει εντονοτερα στα φουλ συνθετικα,γι αυτο κατα τη γνωμη μου ειναι καλυτερα τα ημισυνθετικα εκτος κ αμα παμε μονο πιστα...

αλλα οι γνωμες ειναι σαν τις κ@λοτρυπιδες, ολοι εχουν απο μια...οποτε αμα κανω λαθος σορρυ!



και που σαι μακαρι να μου το εδειχνες (το ρ6 ντε :lol: ) να πιναμε κ κανα καφε, να καναμε κ καμια βολτα αλλα πεφτω λιγο μακρυα! :wave2:

giannisfitros
12/04/2010, 10:35
συμφωνω με τον junlier6 μακραν. εμενα ο κατασκευαστης μπου λεει στα 5000km και εγω τα αλλαζω στα 3500-4000.

Shinji Ikari
10/05/2010, 09:57
Φιλε jfx το ρυθμιση βαλβιδων καθε 20.000 το γραφει στο Ελληνικες συνθηκες ακριβως πανω απο το αντικατασταση λαδιου καθε 5.000 και το αντικατασταση φιλτρου λαδιου καθε 10.000.
Δεν ειδα κανεναν να λεει να ανοιξουμε για βαλβιδες στις 20.000 ομως.