PDA

View Full Version : Αγορα μεταχειρσμενου = νεα ασφαλεια?



Panos1313
08/02/2010, 21:23
καλησπερα. Σε περιπτωση αγορας μεταχειρισμενου ποθ ειναι ηδη ασφαλισμενο χρειαζεται νεα ασφαλεια σωστα? Δηλαδη, αν ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε μολις ανανεωσει την ασφαλεια, και το πουλησει, τοτε ο νεος ιδιοκτητης πρεπει να κανει νεα ασφαλεια και η παλια ασφαλεια γλυτωνει την ασφαλιση μερικων μηνων?

Ο κυριος λογος που ρωταω ειναι γιατι θελω να ασφαλισω τη μηχανη απο Απριλιο μεχρι Σεπτεμβριο με ασφαλεια κλοπης, και με κανονικη ασφαλεια για το υπολοιπο εξαμηνο του χρονου.Αν ομως κανω καινουργια ασφαλεια τωρα, τοτε θα κρατησει μόνο μεχρι μέσα Ιουνιου... Υπαρχει τροπος να ασφαλισω τη μηχανη για λιγοτερο απο εξαμηνο?

Ελπιζω να καταλαβατε τι ρωταω αν και το εξεφρασα καπως μπερδεμενα, ουσιαστικα ειανι 2 ερωτησεις:P

nic mor
08/02/2010, 21:27
δυστυχως η ασφαλεια δεν περναει στον καινουριο
ιδιοκτητη και πρεπει να κανεις καινουριο ασφαλιστρο!!
τωρα για την διαρκεια δεν ξερω τι ακριβως παιζει,
περιμενε μηπως ξερει κανενας αλλος να σου πει!!

chr1s_86
08/02/2010, 22:00
Αν θυμάμαι καλά μπορείς να ακυρώσεις ασφάλεια πριν λήξει και να πάρεις πίσω το ποσοστό των χρημάτων που αντιστοιχεί.

Lioulios
08/02/2010, 22:22
Παλια μπορουσες, μετα δεν μπορουσες.......μετα παλι μπορουσες και τωρα αν δεν εχω χασει κανενα επεισοδειο....ΝΟΜΙΖΩ δεν μπορεις

..Τα ξερω αυτα γιατι αυτη που εχω τωρα την πηρα και με 2-3 μηνες ασφαλεια προπερσυ και ειχα ρωτησει
μπατσο μου ειπε πως δεν μπορουσα ...πηγα στον ασφ/στη ...μου λεει πως μπορω..και μου εδωσε αντιγραφο του νομου
να το δειξω σε κανεναν εαν χρειαζοταν.

Τελευταια ακουσα οτι μεταφορα και της ασφαλειας δεν παιζει.

...Αυτος ο νομος αλαζει καθε τρεις και λιγο, οποτε γα να εισαι σιγουρος πρεπει να ρωτησεις
ΜΟΝΟ ασφαλιστη ,ακομα και οι μπατσοι δεν ξερουν (οχι ολοι):wave2: :wave2:

sotpag
08/02/2010, 22:54
θα κανεις νεα ασφαλεια και δεν νομιζω να σου βαλουν κλοπη μεσα


ο παλιος κατοχος θα παρει μερος των χρηματων πισω

manos*gsxr
08/02/2010, 23:27
Επειδη το ειχα ψαξει κι εγω, υπαρχουν ασφαλιστικες που σε ασφαλιζουν για 3μηνο..Τωρα για το τι θα περιεχει θα το κανονισεις με τον ασφαλιστη σου.
Αυτος που ειχε τη μηχανη θα αποζημιωθει τους μηνες που εμειναν ειτε ως μετρητα ειτε ως εκπτωση σε αλλο οχημα που ασφαλιζει.Δυστηχως οι ασφαλειες δεν μεταβιβαζονται!:wave2: