PDA

View Full Version : Ηλεκτρονικη...



gakias
08/02/2010, 23:39
καλησπερα...θα ηθελα την φωτηση σας σε μια απο τις πολλες μου αποριες,...τι ακριβως κανει η ηλεκτρονικη???
και ο πηνιοφορος τι ειναι???
ευχαριστω...!!!:confused:

OldMan
09/02/2010, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gakias
καλησπερα...
Στις 00:39 λένε "καλημέρα" ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από gakias
σε μια απο τις πολλες μου αποριες,...
Δύο απορίες εξέφρασες ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από gakias
τι ακριβως κανει η ηλεκτρονικη..
Ότι ακριβώς κάνανε παλιότερα ο διακόπτης χαμηλής τάσης (πλατίνες) και ο διανομέας (ντιστριμπιτέρ) ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από gakias
και ο πηνιοφορος τι ειναι???
Το "πηνιοφόρος" είναι επίθετο, οπότε εάν δεν μας πεις το ουσιαστικό που προσδιορίζει (π.χ. άξονας), δεν θα βρεθούμε στην ευχάριστη θέση να σου απαντήσουμε...


Αρχικά δημιουργήθηκε από gakias
ευχαριστω...!!!:confused:
Μην το αναφέρεις καν ... :winka:

Anty12
09/02/2010, 12:35
Λοιπόν αδερφέ …επειδή ο από πάνω μου δεν είναι και για πολλά-πολλά αυτόν τον καιρό…

Η ηλεκτρονική είναι ένα μαύρο κουτί που έχουν τώρα πια όλα τα μηχανάκια, το οποίο παίρνει συνεχές ρεύμα από τον ανορθωτή (και αυτός είναι μαύρος) και το μετατρέπει σε εναλλασσόμενο.
Αυτό γίνεται για να μπορέσει αυτό το εναλλασσόμενο ρεύμα να μετασχηματιστεί από τους μετασχηματιστές ή πηνία, που έχει η μηχανή σου (και όχι πηνιοφόρος…που την βρήκες αυτή τη λέξη…???).

Μετασχηματίζεται λοιπόν αυτό το ρεύμα από, ας πούμε 40 Volt σε 1500 Volt.

Και γίνεται από 40 σε 1500, για μπορέσει να δημιουργηθεί τόξο ή αλλιώς σπινθήρας στο μπουζί , να πάρει φωτιά το μίγμα μπετζίνας και αέρα μέσα στο θάλαμο, να σπρώξει το πιστόνι προς τα κάτω, να γυρίσει ο άξονας , να γυρίσει η ρόδα, να κάνουμε τσάρκες με το μηχανάκι.
Τεχνολογίες ξεπερασμένες εδώ και πενήντα χρόνια θα μου πεις, αλλά ας όψονται η Texaco και η ΒΡ……

Βέβαια η ηλεκτρονική δεν βγάζει ρεύμα συνέχεια , ούτε όποτε της καπνίσει.
Υπάρχουν διάφοροι αισθητήρες, και διάφορες διαδικασίες , που της λένε πότε θα βγάλει ρεύμα να το στείλει στα μπουζί…..πιο αργά στο ρελαντί, πολύ πιο γρήγορα όταν πας το μοτέρ στα κόκκινα.

Αυτά σε πολύ γενικές γραμμές..

OldMan
09/02/2010, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Η ηλεκτρονική είναι ένα μαύρο κουτί που έχουν τώρα πια όλα τα μηχανάκια, το οποίο παίρνει συνεχές ρεύμα από τον ανορθωτή (και αυτός είναι μαύρος) και το μετατρέπει σε εναλλασσόμενο.
Αυτό γίνεται για να μπορέσει αυτό το εναλλασσόμενο ρεύμα να μετασχηματιστεί από τους μετασχηματιστές ή πηνία, που έχει η μηχανή σου
Ρε Πρόεδρα ... :look:

Κάποιος από τους δυο μας άρχισε νωρίς τα τσίπουρα ...:winka:

gakias
09/02/2010, 13:06
(απαντηση καποιου απο προηγουμενο μου θεμα): και βαλε και καμια ηλεκτρονικη για να ανοίξει λιγο το μοτερακι..

επειτα τον ''ΠΗΝΙΟΦΟΡΟ ''ΤΟΝ ακουσα απο κατι παιδια στο σχολειο τυχαια που ειχαμε πιασει συζητηση με μηχανακια!!! και γιαυτο ρωτησα!!!

OldMan: αν δεις στο φορυμ εχω κανει 5 με 6 θεματα με διαφορες αποριες μου....
:
Στις 00:39 λένε "καλημέρα" ...
οταν το εγραφα το θεμα δν κοιταγα την ωρα,..!!!
]
επειτα Anty12 ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου....καταλαβα με λιγα λογια...!!! αν μπορεις απαντα και σε αυτο που γραφω στην πρωτη γραμμη...σε ενα αλλο θεμα το ειχε πει ενα μελος/...!!!
( http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=94931 ):beer: :) :)

OldMan
09/02/2010, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gakias
Anty12 ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σουλ,....καταλαβα με λιγα λογια...!!!
:eyepop: :look: :uplate:

gakias
09/02/2010, 13:34
εννοωντας????
:confused: :confused: :sick: :dizzy:

Anty12
09/02/2010, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε Πρόεδρα ... :look:

Κάποιος από τους δυο μας άρχισε νωρίς τα τσίπουρα ...:winka:

Γιατί ρε Antoine που είναι η πατάτα....????



Αρχικά δημιουργήθηκε από gakias

επειτα Anty12 ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σουλ,....καταλαβα με λιγα λογια...!!! αν μπορεις απαντα και σε αυτο που γραφω στην πρωτη γραμμη...σε ενα αλλο θεμα το ειχε πει ενα μελος/...!!!
( http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=94931 ):beer: :) :)

Δεν έχω άποψη....

OldMan
09/02/2010, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Γιατί ρε Antoine που είναι η πατάτα....????
Πουθενά συγκεκριμένα ρε Νικολή ...

Απλά, από τον τρόπο που τα γράφεις, κάποιος που δεν ξέρει θα καταλάβει ότι : Πέρνουμε εναλλασόμενο από την γενήτρια, το κάνουμε συνεχές στον ανορθωτή, το ξανακάνουμε εναλλασόμενο στην ηλεκτρονική και το ξαναματακάνουμε συνεχές στα πηνία ... :lol:

gixxerpap
09/02/2010, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πουθενά συγκεκριμένα ρε Νικολή ...

Απλά, από τον τρόπο που τα γράφεις, κάποιος που δεν ξέρει θα καταλάβει ότι : Πέρνουμε εναλλασόμενο από την γενήτρια, το κάνουμε συνεχές στον ανορθωτή, το ξανακάνουμε εναλλασόμενο στην ηλεκτρονική και το ξαναματακάνουμε συνεχές στα πηνία ... :lol:

γιατί εσένα αλλιώς στο μάθανε?άντε ρε να δώσεις κανα μάθημα, μπας και μάθεις τίποτα ... :lol: