PDA

View Full Version : Αγορα καινουριας μοτο του 2008!!!



trelos_paros
09/02/2010, 15:18
Καλησπερα σε ολους.
Χθες πηγα στο Σαραβαλακη να παραγγειλω το CB 1300 και βρεθηκα προ εκπληξεως. Καναμε τα χαρτια ολα και του λεω μπορω να δω το μηχανακι αφου υπαρχει ετοιμοπαραδοτο και λεει ενταξει.
Παμε κατω και βλεπω το μηχανακι και βλεπω το πλαινο καπακι χρωματος μαυρο. Του λεω αφου το μοντελο του 2009 εχει το καπακι ασπρο αυτο γιατι ειναι μαυρο???
Μου λεει οτι αυτο ειναι του 2008 αλλα ειναι καινουριο και αδουλευτο και εκει εμεινα Μ.....Σ.
Εκπτωση στην τιμη δεν μου κανει και τωρα δεν ξερω τι να κανω....
Να το παρω???
Εχει καμια διαφορα με του 2009 εκτος το χρωμα του πλαινου καπακιου???
Βοηθηστε με!!!!!
Εχει κανενας παρομοια εμπειρια???

Cpt. Haddock
09/02/2010, 15:23
Διαφορά μπορεί να μην έχει και ουτε θα βγάλει προβλήματα κι ας ειναι 2 χρονια ακουνητο, αλλα θα έλεγα να μην το πάρεις για λογους αρχης. Θα έπρεπε να στο πει εξ' αρχής και να το δίνει και φτηνότερα.

Μονο έτσι θα μάθουν όλοι αυτοι να μας αντιμετωπίζουν σαν πελάτες και όχι σαν πορτοφόλια

notakos600
09/02/2010, 15:30
Τι εννοείς όταν λες κάνατε τα χαρτιά ;
Αν ζήτησες 09 και σου δίνει 08 φυσικά και να μην το πάρεις, άσχετα αν η διαφορά είναι μόνο στο χρώμα. Είναι θέμα αρχής πιστεύω, δηλαδή αν του έκοβες εσύ ένα χιλιάρικο και του έλεγες πως η διαφορά των λιγότερων ευρώ είναι στο χρώμα πως θα του φαινόταν ;

harris_x
09/02/2010, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Διαφορά μπορεί να μην έχει και ουτε θα βγάλει προβλήματα κι ας ειναι 2 χρονια ακουνητο, αλλα θα έλεγα να μην το πάρεις για λογους αρχης. Θα έπρεπε να στο πει εξ' αρχής και να το δίνει και φτηνότερα.

Μονο έτσι θα μάθουν όλοι αυτοι να μας αντιμετωπίζουν σαν πελάτες και όχι σαν πορτοφόλια
+675

spyro
09/02/2010, 15:46
προφανώς δεν μίλησαν καθόλου για έτος και προφανώς ο φίλος ζήτησε αν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο μηχανάκι χωρίς να αναφέρει έτος......... και μάλλον εκεί πάτησε και ο Σαραβαλάκης και το παίζει παπαλάμπρενα τώρα.

christostr
09/02/2010, 15:46
Πρόβλημα φυσικά δεν θα βγάλει, αλλά ΑΝ λέμε ΑΝ θες να το δώσεις ότι και να γράφει η άδεια ο αγοραστής θα ξέρει (υποθέτω) τι αγοράζει.
Και στο κάτω κάτω ΤΩΡΑ το πληρώνεις ΤΩΡΑ το θες καινούργιο... ε να σου δώσει καινούργιο!!!
Άντε με τους μΠούστηδες πια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

alex-kos
09/02/2010, 19:51
otαν σε καποιο χρονικο διαστημα θα θελησεις να πουλησεις τη μηχανη θα λες μοντελο του 08 με πρωτη αδεια το 09
και θα σου λεει ο υποψηφιος αγοραστης κοψε ενα 500 γιατι ειναι μοντελο 08 .....ενω εσυ θα τη πουλας τιμη 09...

CARP
09/02/2010, 20:01
Να πάρεις αυτό που θέλεις και πληρώνεις φίλε μου. Τι θα πεί είναι το ίδιο και π@π@ριές. Άντε με όλους τους έξυπνους:smokin:

trelos_paros
09/02/2010, 21:40
Παιδια καλησπερα και παλι.
Οι συμβουλες σας και οι γνωμες σας εληφθησαν και θα αξιολογηθουν καταληλως. Σας ευχαριστω για την βοηθεια και το ξεστραβωμα που μου κανατε και μολις εχω νεα με το τι εκανα θα σας ενημερωσω.

Παντως ειναι κριμα να πηγαινεις με ολη την καλη διαθεση καπου με σκοπο να ακουμπησεις τα λεφτα σου και να προσπαθουν να σου πιασουν τον Κω.... και να σου πουλανε φρου φρου και κορδελες με σκοπο να στα φανε.....κριμα!!!

nic mor
10/02/2010, 00:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-kos
otαν σε καποιο χρονικο διαστημα θα θελησεις να πουλησεις τη μηχανη θα λες μοντελο του 08 με πρωτη αδεια το 09
και θα σου λεει ο υποψηφιος αγοραστης κοψε ενα 500 γιατι ειναι μοντελο 08 .....ενω εσυ θα τη πουλας τιμη 09...


αυτο ακριβως εχουμε 2010 και θελει να σου δωσει
μηχανη το 2008 οταν εσυ θα πας με το καλο το
2013-15 η οποτε σου γουσταρει τελος παντων
να την πουλησεις σιγουρα ο αλλος θα τσινισει
ειτε ειναι μαντρας ειτε ιδιοτης!!

+ οτι πηγε να σε κοροιδεψει!
η επιλογη ειναι δικη σου φιλο :wave2:

SF
10/02/2010, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Διαφορά μπορεί να μην έχει και ουτε θα βγάλει προβλήματα κι ας ειναι 2 χρονια ακουνητο, αλλα θα έλεγα να μην το πάρεις για λογους αρχης. Θα έπρεπε να στο πει εξ' αρχής και να το δίνει και φτηνότερα.

Μονο έτσι θα μάθουν όλοι αυτοι να μας αντιμετωπίζουν σαν πελάτες και όχι σαν πορτοφόλια


+1
+καταγγελία στη Γ.Γ. Καταναλωτή (www.efpolis.gr)
+αναφορά στον ΣΕΕΑ (για λόγους αρχής επίσης)
+επιστολή σε όσα περιοδικά μπορείς

chris_honda
10/02/2010, 17:49
Το μηχανάκι φυσικά και δεν πρόκειται να βγάλει κάτι. Σε όποια HONDA και να πάτε και ζητήσετε π.χ
cbr παρόλο που έχουμε 2010 θα δείτε μοντέλα απούλητα του 2008 να ψάχνουν αγοραστή.
Κανονικά θα έπρεπε να σε ενημερώση ο πωλητής αν και η μαμα εταιρία αλλάζει χρώμα και κατά συνέπεια μοντέλο...Σκεφτείτε ότι cbr 1000 του 2010 μάλλον δεν θα τα δούμε γιατί ακόμη δεν έχουν φύγει του 2008.
Πάντως αγορίνα πέραν του εκνευρισμού πήρες κορυφή μηχανάκι.

mixalakis
13/02/2010, 20:20
Φίλος μου αγόρασε το καλοκαίρι hyndai i30 ως καινούργιο και ήταν ενάμισι χρόνιο στα πάρκινγκ της hyndai!!!
Ήταν στην ύπαιθρο και μπόρεσε να αποδείξει ότι υπήρχαν φθορές από τον ήλιο στα λάστιχα κτλ.

Έκαναν την πάπια και έλεγαν ότι το αυτοκίνητο ήταν καινούργιο!

Τελικά με δικηγόρους, απειλές, εξώδικα και ενώσεις καταναλωτών του άλλαξαν το αυτοκίνητο με καινούργιο!

ΜΗΝ τους αφήσεις έτσι!

HORNET600F
15/02/2010, 10:01
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Διαφορά μπορεί να μην έχει και ουτε θα βγάλει προβλήματα κι ας ειναι 2 χρονια ακουνητο, αλλα θα έλεγα να μην το πάρεις για λογους αρχης. Θα έπρεπε να στο πει εξ' αρχής και να το δίνει και φτηνότερα.

Μονο έτσι θα μάθουν όλοι αυτοι να μας αντιμετωπίζουν σαν πελάτες και όχι σαν πορτοφόλια
--------------------------------------------------------------------------------


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF

+1
+καταγγελία στη Γ.Γ. Καταναλωτή (www.efpolis.gr)
+αναφορά στον ΣΕΕΑ (για λόγους αρχής επίσης)
+επιστολή σε όσα περιοδικά μπορείς
--------------------------------

Επειδή είναι απαράδεκτοι και δε μας σέβονται καθόλου.

Οι Αντιπροσωπείες του εξωτερικού με την ανακοίνωση των νέων μοντέλων βγάζουν σε προσφορά τα παλιά και το διαφημίζουν, δεν προσπαθούν να εξαπατήσουν τον πελάτη δύο χρόνια μετά .....

Ο τύπος δεν είναι μεγαλέμπορος είναι Μεγαλοαπατεώνας και κάτι τέτοιοι έπρεπε τώρα να πουλάνε καφέ στα διόδια, αλλά στη χώρα που ζούμε και με τους ανθρώπους που έχουμε να κάνουμε, είμαστε μόνοι απέναντι σε μια εθνική συνομωσία εκμετάλλευσης κ εξαπάτησης (που συντηρείται κ από τη δική μας παθητική στάση) ... :mad:

Αλλά σου λέει, εγώ τα πουλάω εδώ αυτά, εγώ κάνω κουμάντο, αυτά έχω-αυτά πουλάω και σε όποια τιμή θέλω, ή μάλλον δε στο λέει καν, σε αφήνει να το νιώσεις φεύγοντας, μαζί με το πικρό αίσθημα ότι πλήρωσες αδρά κ εξαπατήθηκες.

"Δημοκρατία της Μπανανίας"

Τσαντίστηκα Καθαροδευτεριάτικα .... :dizzy: