PDA

View Full Version : ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΈΡΕΥΝΑ /πινακίδες κυκλοφορίας /



Σελίδες : [1] 2

kouremenos
09/02/2010, 20:50
:wave2:
έχω την εξης απορία ...τελικά τι με συμφέρει να έχω πινακίδα ΝΟΜΙΜΑ στην θέση της καί να ρισκάρω τυχόν φωτογραφίες ραντάρ για να είμαι νόμιμος σε ενά μπλόκο ρουτίνας ..... H να μην έχω καθόλου ευδιάκριτη πινακίδα και σε ένα μπλόκο ....κάνουμε ότι δεν τους είδαμε και ΔΡΟΜΟΟΟΟΟ !!!!!!!
ΤΙ ΜΑΣ ΣΥΜΦΈΡΕΙ ????.. ΑΠΕΥΘΎΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΟΔΗΓΟΎΝ ΠΆΝΤΑ ΝΟΜΙΜΑ και ίσως δεν μπορούν αλλά το προσπαθούν ..... όσοι πιό πολλοί απαντήσουν τόσο καλύτερο δείγμα στατιστικό θα καταφέρουμε
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ
:beer: :smokin: :dizzy:

zephyr1
09/02/2010, 21:04
:look:

Dennis-
09/02/2010, 21:27
H να μην έχω καθόλου ευδιάκριτη πινακίδα και σε ένα μπλόκο ....κάνουμε ότι δεν τους είδαμε και ΔΡΟΜΟΟΟΟΟ !!!!!!!

δοκιμασε το και πες μας εντυπώσεις :wave2:

:alien:

VALES
09/02/2010, 21:31
Παίζει και τρίτη επιλογή. Να έχεις ''μη ευδιάκριτη'' πινακίδα, και να σταματάς στα μπλόκα.

nic mor
09/02/2010, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Παίζει και τρίτη επιλογή. Να έχεις ''μη ευδιάκριτη'' πινακίδα, και να σταματάς στα μπλόκα.




σε αυτην την κατηγορια θελω να μπω
και εγω:blush: :blush:

δηλαδη να βγαλω την πινακιδα (η αυτοκολλητο κτλ)
για να αποφυγω τα φωτορανταρ
αλλα σε ενα μπλοκο να σταματησω κανονικα
και να δεχθω τις συνεπειες των πραξεων μου!!

τι κοστιζει η μη ευδιακριτη; η καθολου πινακιδα;
ξερει καποιος;

abrestas
09/02/2010, 21:45
τι κοστιζει η μη ευδιακριτη; η καθολου πινακιδα;
ξερει καποιος; [/B][/QUOTE]


350 eyro το ξερω καλαααααααααααα!!!!!!
η μη ευδιακριτη αλλα νομιζω και καθολου το ιδιο ειναι.

McTalas
09/02/2010, 21:50
Γιατι να μπεις σε μια τετοια διαδικασια??

οι καμερες ειναι συγκεκριμενες για το που ειναι, οποτε οταν περνας απο μπροστα κοβεις και μετα το καρυδωνεις...

thagro
09/02/2010, 21:53
Φιλικα παντα επετρεψε μου να σε κραξω.

Το να αποτελεις ενα κομματι απο το μεγαλο αυτο φορουμ δε σημαινει οτι εχεις (ή έχουμε) το προνόμιο να αποτελούμε ξεχωριστό κομμάτι της κοινωνίας που ζούμε,απλά το ένα συμπληρώνει το άλλο.

Θεωρώ προκλητικό το να σκέφτεσαι ενέργειες όπως αυτή (ελπίζω τελικά να μην προβείς σε κάποια από τις δύο),όπως επίσης θεωρώ υποχρέωσή μου να σου υπενθυμίσω,και πιστεύω να συμφωνήσουν και άλλοι μέσα εδώ οτι η πινακίδα δεν είναι μόνο για να μας φωτογραφίζουν και να μας βρίσκουν όταν πάμε πάνω από το όριο.

Πώς θα σου φαινόταν αν κάποιον δικό σου,π.χ. τον πατέρα σου ή τον παππού σου τον παρέσερνε κάποιος με πινακίδα μισοσβησμένη ή τελείως βγαλμένη?
Πώς θα σου φαινόταν αν κάποιος με τέτοιο όχημα έπεφτε κάποιο βράδυ στο παρκαρισμένο αυτοκίνητό σου και του έκανε σεβαστή ζημιά και έφευγε?
-Συγχώρεσε με,τραβηγμένο τα παραδείγματα αλλά -πιστεύω- τρομερά ρεαλιστικά,ελπίζω να μην το νιώσεις ποτέ.

Νομίζω οτι δεν είναι και τόσο καλή ιδέα,τι λες?

Φιλικά πάντα

kouremenos
09/02/2010, 22:31
ΚΡΑ-ΚΡΑ!!!!!! Συνείδηση το λένε αυτό που σε κάνει να σταματάς όταν πρέπει ...όχι πινακίδα !!!
όμως συμφωνώ στο ότι κάπως θα πρέπει να βρίσκουν τους ασυνείδητους .

Dennis-
09/02/2010, 22:33
Φιλικα παντα επετρεψε μου να σε κραξω. :lol: :lol:

+1

dimr1
09/02/2010, 23:01
Άν και συμφωνώ με τον thagro πιο πάνω και πάντα σταματάω όταν μου κάνουν νόημα στρουμφάκια, έχω βάλει ένα φιμέ πλέξιγκλας πάνω από την πινακίδα, για ομορφιά υποτίθεται. Όσα χρόνια το έχω δεν με έχουν φωτογραφήσει.

xristos x
09/02/2010, 23:14
Θα συμφωνήσω με τον Mc Talas , οταν δεν εχεις πινακιδα και τιποτα να μην εχεις κανει σε αντιμετωπιζουν σαν υποπτο για το οτιδηποτε! Ειναι σαν τη γνωστη ατακα με το "φουσκωμενο" παντελονι ,εσυ μπορει να "χαρηκες" αλλα αυτοι να νομιζουν οτι εχεις οπλο στην τσεπη. :beer:

yamaha r1
10/02/2010, 00:28
Κανείς φίλε μου δεν οδηγεί νόμιμα με τον τρόπο που εννοείς εκτός και αν πηγαίνει με πρώτη,ραντάρ δεν έχει μόνο σταθερά εχει και όπου στήνουν και πάνω απο ολα δεν σε σταματάνε οι μπάτσοι για να σου πούν καλημέρα όλο και κάτι νομίζουν πως έκανες, ετσι κι αλλιώς για να φέρνουν λεφτά στο κράτος ειναι,τώρα για τον φίλο πιο πάνω που λέει για διαφορες αλητίες του στύλ σε χτυπάω και φευγω νομίζω εχει να κάνει με τον ανθρωπο και όχι με την πινακίδα (με αυτοκίνητα συνήθως τα βλέπουμε αυτά και πάντα έχουν πινακίδα) τέλος πάντων ο καθένας ότι νομίζει κάνει και η κλήση ειναι 350 είτε λείπει είτε δεν φαινεται

McTalas
10/02/2010, 00:34
Δεν μιλάμε για ρανταρ, αλλα για καμερες.

yamaha r1
10/02/2010, 00:47
Και κάμερες έχει τώρα πια παντού απλά δεν χρησιμοποιούνται για αυτόν τον λόγο αλλά και πέρα απο αυτό αλλάζει κατι;

Akatanomastos
10/02/2010, 01:01
ΑΡΡΩΣΤΙΑ!!!

pilotos_xtreme
10/02/2010, 02:17
πας κ βαζεις αναδιπλουμενη οποτε μπορεις αναλογα να την κανεις να φαινετε κ να μη φαινετε.

τωρα για το αν ειναι καλο να εχεις πινακιδα η οχι, οι γνωμες διιστανται. απο τη μια το λεει ο νομος και ειναι ενας τροπος να βρεις ασυνιδητους που προκαλεσαν ατυχημα ακομα και να μη σε περασουν οτι οδηγας κλεμενο
απο την αλλη στιν εθνικη υπαρχουν καμερες που σε φωτογραφιζουν κ τρως κ κλησουλα αμα εισαι ατυχος, οποτε με βαση τα γελοια ορια ταχυτητας που υπαρχουν .......

εγω παλι δε καταλαβενω το εξης. πειτε με κ λαλακα αλλα γιατι καποια εταιρια η καποιος επιχειρηματιας δε φτιαχνει μια ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ πιστουλα κοντα στην αθηνα με ΛΟΓΙΚΕΣ τιμες κ ελευθερα τρακ ντει (οχι οταν το διοργανωνει καποιος) ωστε να μπορουμε ολοι εμεις να τρεχουμε σε ασφαλες περιβαλλον? απο τα τρακ ντει τις διαφημησεις τους χορηγους τα εβεντς κ ολα αυτα θα κανει αποπληρωμη των χρεων του σε 5 χρονια.

fdTolis
10/02/2010, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
πας κ βαζεις αναδιπλουμενη οποτε μπορεις αναλογα να την κανεις να φαινετε κ να μη φαινετε.

τωρα για το αν ειναι καλο να εχεις πινακιδα η οχι, οι γνωμες διιστανται. απο τη μια το λεει ο νομος και ειναι ενας τροπος να βρεις ασυνιδητους που προκαλεσαν ατυχημα ακομα και να μη σε περασουν οτι οδηγας κλεμενο
απο την αλλη στιν εθνικη υπαρχουν καμερες που σε φωτογραφιζουν κ τρως κ κλησουλα αμα εισαι ατυχος, οποτε με βαση τα γελοια ορια ταχυτητας που υπαρχουν .......

εγω παλι δε καταλαβενω το εξης. πειτε με κ λαλακα αλλα γιατι καποια εταιρια η καποιος επιχειρηματιας δε φτιαχνει μια ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ πιστουλα κοντα στην αθηνα με ΛΟΓΙΚΕΣ τιμες κ ελευθερα τρακ ντει (οχι οταν το διοργανωνει καποιος) ωστε να μπορουμε ολοι εμεις να τρεχουμε σε ασφαλες περιβαλλον? απο τα τρακ ντει τις διαφημησεις τους χορηγους τα εβεντς κ ολα αυτα θα κανει αποπληρωμη των χρεων του σε 5 χρονια.


+600
:beer:

DrEvil
10/02/2010, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
πας κ βαζεις αναδιπλουμενη οποτε μπορεις αναλογα να την κανεις να φαινετε κ να μη φαινετε.

τωρα για το αν ειναι καλο να εχεις πινακιδα η οχι, οι γνωμες διιστανται. απο τη μια το λεει ο νομος και ειναι ενας τροπος να βρεις ασυνιδητους που προκαλεσαν ατυχημα ακομα και να μη σε περασουν οτι οδηγας κλεμενο
απο την αλλη στιν εθνικη υπαρχουν καμερες που σε φωτογραφιζουν κ τρως κ κλησουλα αμα εισαι ατυχος, οποτε με βαση τα γελοια ορια ταχυτητας που υπαρχουν .......

εγω παλι δε καταλαβενω το εξης. πειτε με κ λαλακα αλλα γιατι καποια εταιρια η καποιος επιχειρηματιας δε φτιαχνει μια ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ πιστουλα κοντα στην αθηνα με ΛΟΓΙΚΕΣ τιμες κ ελευθερα τρακ ντει (οχι οταν το διοργανωνει καποιος) ωστε να μπορουμε ολοι εμεις να τρεχουμε σε ασφαλες περιβαλλον? απο τα τρακ ντει τις διαφημησεις τους χορηγους τα εβεντς κ ολα αυτα θα κανει αποπληρωμη των χρεων του σε 5 χρονια.

+ολα!

junkier6
10/02/2010, 15:48
πινακιδα;;; :yuck: εγω παντως την εβγαλα τελειως!!! :smokin: :D :smokin:

LiakosVstrom
11/02/2010, 09:27
κάνε το σαν ένα παλικάρι που βλέπω Π. Ράλλη-Πειραιώς με ένα street.
πάρε μια τσάντα πλάτης και κρέμασέ την εκεί.

DeusEx
11/02/2010, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
κάνε το σαν ένα παλικάρι που βλέπω Π. Ράλλη-Πειραιώς με ένα street.
πάρε μια τσάντα πλάτης και κρέμασέ την εκεί.

... αμα δεν εχεις τσαντα πλατης, βαλτην στην κωλοτσεπη

:smokin:

BLiTzER
11/02/2010, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
κάνε το σαν ένα παλικάρι που βλέπω Π. Ράλλη-Πειραιώς με ένα street.
πάρε μια τσάντα πλάτης και κρέμασέ την εκεί.

Ένα R1 κίτρινο? :P Παλικαράκι.

Το θεωρώ τελείως κοροϊδία να κρύβεις την πινακίδα. Ή φόρα τη ή μην τη φοράς. Εγώ προσωπικά θα σε έγραφα πολύ πιο εύκολα αν την έβλεπα κρυμμένη.

LiakosVstrom
11/02/2010, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Ένα R1 κίτρινο? :P Παλικαράκι.

Το θεωρώ τελείως κοροϊδία να κρύβεις την πινακίδα. Ή φόρα τη ή μην τη φοράς. Εγώ προσωπικά θα σε έγραφα πολύ πιο εύκολα αν την έβλεπα κρυμμένη.


ω ναι αυτός! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

takis-kk
11/02/2010, 16:43
Εκτος των μηχανών πινακίδες έχουμε κι εμεις, οι αναβάτες δηλ.
Μια απ'αυτές γράφει "αξιοπρέπεια" .
Αν θες την φοράς , αν όχι την πετάς.
Λίγο δύσκολο μετά να την ξαναβρείς η να απαιτήσεις να την φορούν οι άλλοι...

Οταν μεγαλώσεις τα ξαναλέμε.

kouremenos
11/02/2010, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
Εκτος των μηχανών πινακίδες έχουμε κι εμεις, οι αναβάτες δηλ.
Μια απ'αυτές γράφει "αξιοπρέπεια" .
Αν θες την φοράς , αν όχι την πετάς.
Λίγο δύσκολο μετά να την ξαναβρείς η να απαιτήσεις να την φορούν οι άλλοι...

Οταν μεγαλώσεις τα ξαναλέμε. ΣΥΓΝΏΜΗ ΜΗΠΩΣ ΈΧΟΥΜΕ ΞΕΦΎΓΕΙ ΛΊΓΟ ... άλλο βούρτσα άλλο φουτσ@ τι σχέση έχει η αξιοπρέπειά με το Αν έχεις η όχι ευδιάκριτα τοποθετημένη την πινακίδα σου .Αν κάποιος θέλει να ρισκάρει λίγα για να γλιτώσει τα πολλά ... μπορεί κάποιος άλλος να μην νοιάζεται η να έχει να μην έχει τα κότσια ..... η αξιοπρέπειά δεν έχει ΚΑΜΊΑ ΣΧΈΣΗ :look: :eek: :beer:

LiakosVstrom
11/02/2010, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kouremenos
ΣΥΓΝΏΜΗ ΜΗΠΩΣ ΈΧΟΥΜΕ ΞΕΦΎΓΕΙ ΛΊΓΟ ... άλλο βούρτσα άλλο φουτσ@ τι σχέση έχει η αξιοπρέπειά με το Αν έχεις η όχι ευδιάκριτα τοποθετημένη την πινακίδα σου .Αν κάποιος θέλει να ρισκάρει λίγα για να γλιτώσει τα πολλά ... μπορεί κάποιος άλλος να μην νοιάζεται η να έχει να μην έχει τα κότσια ..... η αξιοπρέπειά δεν έχει ΚΑΜΊΑ ΣΧΈΣΗ :look: :eek: :beer:

το περασμένο καλοκαίρι μου έτυχε μια φάση με 2 τύπους που προσπάθησαν να με ρίξουν κλωτσόντας με πάνω στη μηχανή. και οι 2 δεν είχαν πινακίδες. και δεν μπορώ να τους βρω να τους γαμήσω ότι έχουν και δεν έχουν... να γιατί είναι μαλακία να μην έχεις πινακίδα... άμα κάνεις καμιά παπαριά δεν θα μπορούμε να σε βρούμε.

ο καθένας κάνει ό,τι γουστάρει πλέον... οπότε κάνε κι εσύ ό,τι γουστάρεις.
η πινακίδα υπάρχει για ένα συγκεκριμένο λόγο... άμα δεν την γουστάρεις βγάλτην. έχε υπόψη όμως πως με το 600αράκι που καβαλάς θα σε πιάσουν για πλάκα. γι αυτό άστην προς το παρόν και όταν πάρεις μπούσα τη βγάζεις.

BLiTzER
11/02/2010, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
να γιατί είναι μαλακία να μην έχεις πινακίδα... άμα κάνεις καμιά παπαριά δεν θα μπορούμε να σε βρούμε.

Εμ... αυτός δεν είναι ο σκοπός? Αλλά υποτίθεται ότι δεν είμαστε εγκληματίες, δολοφόνοι, βιαστές.

xristos x
12/02/2010, 01:01
Να κανω εγω μια ερωτηση πανω στο θεμα καμερες στον δρομο και ταχυτητα,σαν γκαλοπ σε ποσους απο εμας,οχι να το εχουμε ακουσει αλλα να εχει συμβει σε εμας, εχει ερθει κληση με φωτο για υπερβολικη ταχυτητα με μηχανη.

vagelis24
12/02/2010, 01:42
Το τελευταιο μωρο που εχω, ειναι busa 05 ( το πηρα καινουργιο ) και της πινακιδες δεν της εχω παρη ακομη απο το μηχανολογικο :D
Υποψειν, το εχω μονο για ταξιδακια, ποτε για μεσα στην πολη.
Μεχρι τωρα καμια κληση :wave2:

yamaha r1
12/02/2010, 02:00
Η πινακίδα κύριοι δεν λείπει μόνο για κάμερες αλλά γενικότερα για να μην σε φορτώνουν με κλήσεις,γιατί ετσι και σταθείς λίγο άτυχος και σε πιάσουν να εχεις κάνει ενα άνοιγμα με κάποιον άλλο και έχεις και καμία εξάτμιση δεν καθαρίζεις με κάτω από 1000 ε,οπότε ο καθένας κάνει οτι νομίζει πιο σωστό

xristos x
12/02/2010, 02:15
Καλοταξιδος vageli24 και ποτε να μην εχεις κληση.καλα με το μπουσα εκτος πολης για υπερβολικη ταχυτητα δεν νομιζω να μπει κανεις στον κοπο να σε κυνηγησει (εκτος κι αν περασεις τιποτα διοδια που και παλια δεν ειναι στανταρ).Αλλα μεσα στην πολη το θεμα αλλαζει,φιλαρακι σταματημενο στο φαναρι (χωρις πινακιδα, καθ ολα νομιμος κατα τα αλλα) με τουονο χαζευει και ακουει το μηχανακι του να σβηνει,ειναι ζητας που του το εχει γυρισει και παρει το κλειδι και ακολουθει ελεγχος σαν να ειναι υποπτος για τα παντα οπως ειναι φυσικο...
Και ρωταω,ολοι σε περιφεριακο,εθνικη κλπ σε καποια φαση εχουμε ξεπερασει το οριο λιγο πολυ και εχει τυχει και να ξεχαστουμε και να περασουμε μπροστα απο καμερα ετσι, εχει ερθει σε καποιον απο μας,που ειχε πινακιδα κληση για ταχυτητα με μηχανη;
Ρωτάω για να δουμε στατιστικα αν αξιζει ο κοπος να βγαλεις την πινακιδα ή αν εχει το ακριβως αντιθετο αποτελεσμα τελικα...

"yamaha r1 Η πινακίδα κύριοι δεν λείπει μόνο για κάμερες αλλά γενικότερα για να μην σε φορτώνουν με κλήσεις,γιατί ετσι και σταθείς λίγο άτυχος και σε πιάσουν να εχεις κάνει ενα άνοιγμα με κάποιον άλλο και έχεις και καμία εξάτμιση δεν καθαρίζεις με κάτω από 1000 ε,οπότε ο καθένας κάνει οτι νομίζει πιο σωστό "

Αν οπως λες σταθεις ατυχος και σε πιασουν να κανεις κατι απο τα παραπανω το να μην εχεις πινακιδα λες να ειναι ελαφρυντικο;Αν ομως σε πιασουν χωρις την πινακιδα χωρις να σε εχουν δει να κανεις κατι απο τα παραπανω τα υποψιαζονται ολα μαζι και στανταρ θα σε ελεγξουν... και μη μου πεις οτι θα τους ξεφυγεις,οπως ειπες ο καθενας κατι οτι νομιζει σωστο... αξιζει τον κοπο;:beer: :beer:

yamaha r1
12/02/2010, 02:36
το τι υποψιάζεται ο καθένας σκασίλα μου και εγώ μπορεί να υποψιάζομαι πως η μάνα του συγκεκριμένου μπάτσου ειναι πόρνη αλλά δεν το λέω,τελος πάντων για να μην το κουράζουμε έχω φίλους με αυτοκίνητα που έχουν φύγει απο μπλόκο δεν νομίζεις πως ειναι μεγάλη ρομπιά να σταματήσεις εσύ;(ενοείτε πάντα πως ξέρεις οτι θα φάς τουλάχιστον 1000ρικο) γι'αυτό σου είπα πως ο καθένας κάνει οτι νομίζει και σίγουρα δεν θα τον κρίνεις ουτε εσύ ουτε εγώ ουτε κανένας:nono:

menelaos46
12/02/2010, 02:37
Εγω ειχα παντα παντως ως και στο πρωτο μου μηχανακι εκεινο το z125 στα 18...
Το προστιμο ειναι 300ευρω.

yamaha r1
12/02/2010, 02:44
δεν αναφέρομαι σε πρόστιμο για την πινακίδα αλλά για αλλες μαλακίες που μπορεί να εχεις κάνει,για την πινακίδα ειναι 350 το ξέρω

menelaos46
12/02/2010, 02:45
300 ειναι χωρις 50

xristos x
12/02/2010, 02:46
Μαζι σου,ο καθενας τα ζυγιζει τι αξιζει τι δεν αξιζει,τι μπορει τι δεν μπορει και εγω ειμαι ο τελευταιος που θα κρινει τον οποιοδηποτε!!:beer: :beer: :beer:
Μια απλη ερωτηση εκανα για τις καμερες και μονο για το αν εχει συμβει σε καποιον απο μας και οχι με αυτοκινητο αλλα με μηχανη για στατιστικους λογους, δεν αναφερθηκα σε μπλοκα αφου τοτε λιγη σημασια εχει το αν εχεις η δεν εχεις την πινακιδα..

vagelis24
12/02/2010, 02:55
Kαι στα διοδια περναω χωρις να σταματαω, και παλια και τωρα, εκτος της ατικης οδου.
Παντως οταν με το καλο καποτε αποφασισω να αλλαξω το μωρο μου, να μπορεσω να παρω της πινακιδες απο το μηχανολογικο.......αν βρω χρονο


:lol:

dimr1
12/02/2010, 08:03
Μάγκες μου φαίνεται ότι έχουμε πάρει σασί.
Η πινακίδα πρέπει να είναι στη μηχανή για συγκεκριμένους λόγους σε οποιοδήποτε όχημα κυκλοφορεί στο δρόμο, σε όλες τις χώρες του κόσμου.
Για άλλη μια φορά στην Ελλάδα αποφασίζουμε να πρωτοτυπίσουμε στην αρχή από τους λίγους που βάλαμε φιμέ πλεξιγκλας πάνω από την πινακίδα, μετά από αυτούς που την μετακόμισαν πίσω από το αμορτισερ κι αφού η ατιμωρησία συνεχίζεται, υπάρχουν πολλοί από εμας που την έβγαλαν εντελώς, όπως βλέπουμε όλοι, μέσα ή έξω από τις πόλεις .
Λέτε να μην ξέρουν οι μπάτσοι τι γίνεται? Η χαλαρότητα του κράτους φαίνεται και σε εμάς.
Προτείνω να μαζευτούμε από μόνοι μας.
Προκαλούμε κύριοι κι όχι μόνο την τροχαία.

nickald
12/02/2010, 08:45
Και τι παιζει αν εμπλακεις σε ατυχημα και ΔΕΝ φταις αλλα δεν εχεις πινακιδα?

Αποζημιωνεσαι η τον πινεις?

Η ερωτηση ειναι ρητορικη.....

BLiTzER
12/02/2010, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Και τι παιζει αν εμπλακεις σε ατυχημα και ΔΕΝ φταις αλλα δεν εχεις πινακιδα?

Αποζημιωνεσαι η τον πινεις?

Η ερωτηση ειναι ρητορικη.....

Πάρε μια ρητορική απάντηση, λοιπόν.

Πριν μερικούς μήνες, με έκλεισε αυτοκίνητο, χτύπησα στο πίσω αριστερό φανάρι του και έπεσα. Δεν έχω πινακίδα στο RR και, μάλιστα, είχε λήξει και η ασφάλεια μου μερικές ημέρες πριν. Επιπλέον, είχα βγάλει όλα μου τα πλαστικά για βάψιμο, οπότε έλειπε και το πίσω φανάρι. Ήρθε τροχαία κανονικά (και κάτι Ε που έτυχε να περνούν από εκεί), κατέγραψαν το συμβάν και το μόνο πρόστιμο που μου χρεώθηκε ήταν για την ασφάλεια, το οποίο δε χρειάστηκε καν να πληρώσω.

nickald
12/02/2010, 09:33
Και τον μπροστινο τον πληρωσες cash?

Γιατι δεν παιζει να τον αποζημιωσει καμια ασφαλεια αν κυκλοφορεις χωρις στοιχεια.

Δεν σχολιαζω καν το χωρις ασφαλεια..

BLiTzER
12/02/2010, 09:37
Απλά είχα ξεχάσει να την πληρώσω. Δε συνηθίζω να είμαι παράνομος (η πινακίδα δε μετράει :P). Εννοείται ότι με κάλυψε κανονικότατα (έτσι γλύτωσα το πρόστιμο). Και, φυσικά, μου έκανε θετική δήλωση η κοπέλα και αποζημιώθηκα πλήρως.

nickald
12/02/2010, 09:44
οχι για το αντιθετο λεω


αν προκαλεσεις ατυχημα και εισαι χωρις πινακιδες και τα λοιπα σεα...

τον αλλο φουκαρα τον καλυπτει καμια ασφαλιστικη?

δεν θα γυρισει να πει η ασφαλιστικη σου οτι αφου δεν επρεπε να κυκλοφορεις μιας που δεν φερεις πινακιδες τοτε δεν σε καλυπτω?

BLiTzER
12/02/2010, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
δεν θα γυρισει να πει η ασφαλιστικη σου οτι αφου δεν επρεπε να κυκλοφορεις μιας που δεν φερεις πινακιδες τοτε δεν σε καλυπτω?

Δε νομίζω ότι έχει σχέση. Βασικά, είμαι 100% σίγουρος.


Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Και τι παιζει αν εμπλακεις σε ατυχημα και ΔΕΝ φταις αλλα δεν εχεις πινακιδα?


Δεν είπες το αντίθετο εδώ :P

Gandalf dr685sm
12/02/2010, 10:07
Επειδή η συζήτηση έχει ξαναγίνει στο παρελθόν , το αποτέλεσμα που συμφωνούμε φαντάζομαι όλοι είναι πως...

Αν θες να κάνεις την παρανομία κάντην... αλλά να επωμιστείς και τις ευθύνες που είναι 350ευρώ (μη ευδιάκριτη/κρυμμένη) χωρίς παράπονα μετά.

Συν το οτι μπορεί στο επόμενο μπλόκο που θα σε περιμένουν σίγουρα αν ξεφύγεις απο το πρώτο να χρειαστεί να δώσεις εξηγήσεις για το πως και γιατί ,

1. προσπάθησες να διαφύγεις ελέγχου. Άντε να εξηγήσεις το γιατί και το πως.
2. Το πρόστιμο για ταχύτητα (πιθανώς) και γιατί έκανες "χαμηλή πτήση"
3. γιατί η πινακίδα δεν είναι εκεί που πρέπει να είναι.

Οπότε οτι θέλεις κάνε, αλλά να επωμιστείς μετά και τις ευθύνες χωρίς διαμαρτυρία.

Gandalf

LiakosVstrom
12/02/2010, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
οχι για το αντιθετο λεω


αν προκαλεσεις ατυχημα και εισαι χωρις πινακιδες και τα λοιπα σεα...

τον αλλο φουκαρα τον καλυπτει καμια ασφαλιστικη?

δεν θα γυρισει να πει η ασφαλιστικη σου οτι αφου δεν επρεπε να κυκλοφορεις μιας που δεν φερεις πινακιδες τοτε δεν σε καλυπτω?


αν η ασφάλεια σου σε καλύπτει για ατύχημα με ανασφάλιστο όχημα τότε τα παίρνεις από το επικουρικό (ή από την ασφάλειά σου δεν ξέρω).
και μετά κυνηγάνε αυτόν που δεν είχε ασφάλεια με διάφορους τρόπους ώστε να πάρουν τα λεφτά τους πίσω.

junkier6
12/02/2010, 10:45
ακουστε κουβεντα...

οταν πρωτοπηρα το μωρο κυκλοφορουσα καθολα νομιμος, πινακιδες, φλας, ορια ταχυτητων παντα κλπ. μια νυχτα γυρναω απ τη δουλεια... μπλοκο:

διπλωμα, ασφαλεια...

οριστε.

βγαλτο κρανος να σε δουμε...

μαλιστα.

γιατι δεν εχεις πινακιδες;;;

παρακαλω;;;

λεω, γιατι δεν εχεις πινακιδες;;;

αφου εχω!!!

και που ειναι;;;

πισω...

και μπροστα γιατι δεν εχεις;;;
(ξεκιναω να τα παιρνω)
γιατι δεν εχει προβλεπομενο χωρο τοποθετησης. αφου πηρε αδεια κυκλοφοριας ετσι απ το κρατος ετσι το κυκλοφορω.

εχεις πιει τιποτα;;;
(σκαει κ ο δευτερος τσαμπουκαλεμενος λες κ του θιξαμε το γ@μια του)
γιατι δεν εχεις νουμερα ρε;;;το κρανος γιατι δεν το φορας;;;
(απαντα ο αλλος)
οχι, ενταξει, το παιδι ειναι νομιμο...
(ξηγηθηκε, κ καλα)
ακολουθησε ελεγχος εγγραφων, ολα καλα, καληνυχτα, να πας στο καλο...

αλλη φορα παλι καθολα νομιμος (δες παραπανω) μπλοκο:

μου κανει σημα ο μπατσος να σταματησω... βγαζω φλας, κοβω ταχυτητα προοδευτικα και σταματω. βλεπω τον μπατσο πανικοβλητο να κανει κατι χειρονομιες μυστηριες, δε δινω σημασια, περναει ξυστα διπλα μου ταριφας... ερχεται ο μπατσος διπλα μου, του λεω παρακαλω; τιποτα, ενταξει, φυγε μου λεει... και μετα κανω κλικ...

οπως με σταματησε, ο ταριφας πισω δεν ειχε παρει γραμμη κ πηγε να με παρει παραμαζωμα!!! ο μπατσος που τα ειδε ολα στην κυριολεξια του εκανε νοηματα να με αποφυγει κ τελικα προφανως τη γλιτωσα... κ ολα αυτα για να μου κανει εναν ελεγχο ρουτινας, που τελικα δεν μου εκανε, μπορει κ να ειχαμε ντραβαρα...

απο εκει κ μετα λεω στον εαυτο μου: αγορινα μου, δεν αξιζει να σταματας κ να χανεις το χρονο σου, αν οχι τιποτα αλλο για μαλ@κιες... κ ετσι την εβγαλα και δεν ξανασταματησα... αντε γεια...

:wave2:

950dim
12/02/2010, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από junkier6
ακουστε κουβεντα...

οταν πρωτοπηρα το μωρο κυκλοφορουσα καθολα νομιμος, πινακιδες, φλας, ορια ταχυτητων παντα κλπ. μια νυχτα γυρναω απ τη δουλεια... μπλοκο:

διπλωμα, ασφαλεια...

οριστε.

βγαλτο κρανος να σε δουμε...

μαλιστα.

γιατι δεν εχεις πινακιδες;;;

παρακαλω;;;

λεω, γιατι δεν εχεις πινακιδες;;;

αφου εχω!!!

και που ειναι;;;

πισω...

και μπροστα γιατι δεν εχεις;;;
(ξεκιναω να τα παιρνω)
γιατι δεν εχει προβλεπομενο χωρο τοποθετησης. αφου πηρε αδεια κυκλοφοριας ετσι απ το κρατος ετσι το κυκλοφορω.

εχεις πιει τιποτα;;;
(σκαει κ ο δευτερος τσαμπουκαλεμενος λες κ του θιξαμε το γ@μια του)
γιατι δεν εχεις νουμερα ρε;;;το κρανος γιατι δεν το φορας;;;
(απαντα ο αλλος)
οχι, ενταξει, το παιδι ειναι νομιμο...
(ξηγηθηκε, κ καλα)
ακολουθησε ελεγχος εγγραφων, ολα καλα, καληνυχτα, να πας στο καλο...

αλλη φορα παλι καθολα νομιμος (δες παραπανω) μπλοκο:

μου κανει σημα ο μπατσος να σταματησω... βγαζω φλας, κοβω ταχυτητα προοδευτικα και σταματω. βλεπω τον μπατσο πανικοβλητο να κανει κατι χειρονομιες μυστηριες, δε δινω σημασια, περναει ξυστα διπλα μου ταριφας... ερχεται ο μπατσος διπλα μου, του λεω παρακαλω; τιποτα, ενταξει, φυγε μου λεει... και μετα κανω κλικ...

οπως με σταματησε, ο ταριφας πισω δεν ειχε παρει γραμμη κ πηγε να με παρει παραμαζωμα!!! ο μπατσος που τα ειδε ολα στην κυριολεξια του εκανε νοηματα να με αποφυγει κ τελικα προφανως τη γλιτωσα... κ ολα αυτα για να μου κανει εναν ελεγχο ρουτινας, που τελικα δεν μου εκανε, μπορει κ να ειχαμε ντραβαρα...

απο εκει κ μετα λεω στον εαυτο μου: αγορινα μου, δεν αξιζει να σταματας κ να χανεις το χρονο σου, αν οχι τιποτα αλλο για μαλ@κιες... κ ετσι την εβγαλα και δεν ξανασταματησα... αντε γεια...

:wave2:

Μπραβο...οπως γραφεις και πανω...οτι να΄ναι!

xristos x
12/02/2010, 11:21
"και μπροστα γιατι δεν εχεις;;;" σε ρωτησε γιατι δεν εχεις πινακιδα μπροστα στη μηχανη;;;; :confused: :confused: :rotflmao:
Σκεψου το πρωτο μπλοκο ησουν κομπλε και σε αφησαν να φυγεις.... γιατι να μπεις στη διαδικασια να ξεφευγεις απο μπλοκα τοτε;;
Το φιλαρακι μου που τον επιασαν στο φαναρι παντως για να το σωσει αρχισε να λεει τις ειχε βγαλει για να παει να την πλυνει και αλλες μουφες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: που φυσικα κανεις δεν τον πιστεψε και τελικα του εκανε χαρη ο ζητας που δεν τον εγραψε...

Red Rider
12/02/2010, 14:16
Pε μπα και ηταν Μαλαισιανος ο μπατσος?

kouremenos
12/02/2010, 17:04
παίδες ο καθένας έχει τα δίκια του . προσωπικα μου έχει έρθει κλήση από κρητη τον οκτώβριο από αυγουστιατικες διακοπές το 2006 ... φωτό τέλεια το μηχανάκι δικαβαλο φορτωμένο κάργα στην εθνικη χανιά ρέθυμνο . δεν πηρα μυρωδιά ηταν μάλλον σε κάποιο θαμνο κρυμμένος . ευτυχως λόγω φορτίου δεν έτρεχα 110χλμ σε όριο 80 πληρωσα κάτι ψιλά ούτε πόντοι τίποτα από .τότε προσπαθώ να την κρύβω . σε όλη την Ελλάδα έχουν τοποθετηθεί φωτορανταρ ακόμα δεν έχουν πάρει ρεύμα .ίσως αύριο ίσως πότε .ΠΟΙΟΣ ΞΈΡΕΙ ???

kouremenos
12/02/2010, 17:11
ααα μην ξεχάσω για τους νόμιμους που δεν το έχουν προσέξει στο ρεύμα προς Αθηνα στην αριστερή πρίν την χαλυβουργία στο αεροδρόμιο πάνω στην γέφυρα το ραντάρ έχει πάρει ρεύμα πρόσφατα με όριο 80 !!!ίσως να δουλεύει ......... :wave2: :wave2: :wave2:

junkier6
12/02/2010, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Μπραβο...οπως γραφεις και πανω...οτι να΄ναι!

οχι ρε μαν, να σταματαω, να μου κανουν ελεγχο, να ειμαι νομιμος (απο χαρτια εννοω) και να μου λενε ενταξει φυγε! να μην ηταν κ το υφακι μερικων απ αυτους...

junkier6
12/02/2010, 17:45
Και που σαι 950; οσοι δεν εχουμε ταυτοτητα συναδελφικη κ εχουμε πολιτικη εχουμε διαφορετικη αντιμετωπιση... :winka:

junkier6
12/02/2010, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Χρήστος Χ
"και μπροστα γιατι δεν εχεις;;;" σε ρωτησε γιατι δεν εχεις πινακιδα μπροστα στη μηχανη;;;; :confused: :confused: :rotflmao:
Σκεψου το πρωτο μπλοκο ησουν κομπλε και σε αφησαν να φυγεις.... γιατι να μπεις στη διαδικασια να ξεφευγεις απο μπλοκα τοτε;;
Το φιλαρακι μου που τον επιασαν στο φαναρι παντως για να το σωσει αρχισε να λεει τις ειχε βγαλει για να παει να την πλυνει και αλλες μουφες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: που φυσικα κανεις δεν τον πιστεψε και τελικα του εκανε χαρη ο ζητας που δεν τον εγραψε...

ξερεις τι με χαλαει ρε φιλε; ο τροπος τους κ η ειρωνια... επειδη αυτοι καθονται σουζα στους απο πανω, νομιζουν οτι οφειλουμε κ εχουμε την υποχρεωση να καθομαστε κ εμεις σ αυτους... λες κ ειμαστε απο κατω... οταν σταματαμε μιλα ευγενικα ρε μαγκα, κανε τη δουλειτσα σου, τα τυπικα κ προβλεπομενα, πες ενα ευχαριστω αν ολα ειναι καλα, ριξε προστιμο αν παιζει παραβαση, αλλα τα σχολιακια, τους τσαμπουκαδες, τις ειρωνιες κ τις φιλοσοφιες κρατα τες για παρτη σου:ουτε φιλαρακια ειμαστε, ουτε εισαι πατερας μου στην τελικη! κανεις τη δουλεια σου... αν σ αρεσει ο σχολιασμος γινε δημοσιογραφος...

kouremenos
12/02/2010, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
το περασμένο καλοκαίρι μου έτυχε μια φάση με 2 τύπους που προσπάθησαν να με ρίξουν κλωτσόντας με πάνω στη μηχανή. και οι 2 δεν είχαν πινακίδες. και δεν μπορώ να τους βρω να τους γαμήσω ότι έχουν και δεν έχουν... να γιατί είναι μαλακία να μην έχεις πινακίδα... άμα κάνεις καμιά παπαριά δεν θα μπορούμε να σε βρούμε.

ο καθένας κάνει ό,τι γουστάρει πλέον... οπότε κάνε κι εσύ ό,τι γουστάρεις.
η πινακίδα υπάρχει για ένα συγκεκριμένο λόγο... άμα δεν την γουστάρεις βγάλτην. έχε υπόψη όμως πως με το 600αράκι που καβαλάς θα σε πιάσουν για πλάκα. γι αυτό άστην προς το παρόν και όταν πάρεις μπούσα τη βγάζεις.
κοιτα να δεις επειδη κλωτσαγανε εσενα δεν θα την πληρωσω εγω!!!!!!!!!οσο για το 600ΑΚΙ που καβαλαω εχω να σου πω οτι βλεπεις πολυ τηλεοραση (dukes of hazard ktl)για να σε κυνηγησουν πρεπει να μοιαζει η περιγραφη σου στον Πασσαρη αν εισαι τοσο τυχερος !!!!το πιο πιθανο ειναι να στην πεσει καποιος ζητας σε φαναρι οπως ειπε και ενας φιλος ....
τα περι συνειδησης και ποιοι φευγουν απο συμβαντα στο δρομο τα ειπαμε πριν :beer: :beer: :beer: :beer: :smokin:

950dim
12/02/2010, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από junkier6
οχι ρε μαν, να σταματαω, να μου κανουν ελεγχο, να ειμαι νομιμος (απο χαρτια εννοω) και να μου λενε ενταξει φυγε! να μην ηταν κ το υφακι μερικων απ αυτους...

Ναι ρε φιλε,μαλακια,επρεπε να σου πουν ¨παρε και 100 ευρω να πιεις ενα κρασακι στην υγεια μας¨!!!
Το στραβο δε βλεπω που ειναι,οσες φορες μ΄εχουν σταματησει για ελεγχο ηταν αψογοι εως και ελαστικοι θα ελεγα αφου μ΄εχουν ¨τσιμπησει¨με 180km σε δρομο με οριο 60km!!!!
Που πατε εσεις και πεφτετε στους Ραμπο...τι να πω...

BLiTzER
12/02/2010, 19:25
Εγώ δεν έχω παράπονο. Όσες φορές με έχουν σταματήσει (λόγω έλλειψης πινακίδας), με έχουν αφήσει. Κατά τ'άλλα είμαι νομιμότατος, βέβαια. Αν ξέρεις να μιλάς και δεν είσαι ζώο, πιστεύω σου φέρονται οκ.

thePrince
12/02/2010, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από kouremenos
:wave2:
έχω την εξης απορία ...τελικά τι με συμφέρει να έχω πινακίδα ΝΟΜΙΜΑ στην θέση της καί να ρισκάρω τυχόν φωτογραφίες ραντάρ για να είμαι νόμιμος σε ενά μπλόκο ρουτίνας ..... H να μην έχω καθόλου ευδιάκριτη πινακίδα και σε ένα μπλόκο ....κάνουμε ότι δεν τους είδαμε και ΔΡΟΜΟΟΟΟΟ !!!!!!!
ΤΙ ΜΑΣ ΣΥΜΦΈΡΕΙ ????.. ΑΠΕΥΘΎΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΟΔΗΓΟΎΝ ΠΆΝΤΑ ΝΟΜΙΜΑ και ίσως δεν μπορούν αλλά το προσπαθούν ..... όσοι πιό πολλοί απαντήσουν τόσο καλύτερο δείγμα στατιστικό θα καταφέρουμε
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ
:beer: :smokin: :dizzy:
Έχεις σκεφτεί καθόλου το ενδεχόμενο να μην υπάρχει συμφέρον στο να μην είσαι νόμιμος; Και δεν μιλάω για οικονομικά ζητήματα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Εγώ δεν έχω παράπονο. Όσες φορές με έχουν σταματήσει (λόγω έλλειψης πινακίδας), με έχουν αφήσει. Κατά τ'άλλα είμαι νομιμότατος, βέβαια. Αν ξέρεις να μιλάς και δεν είσαι ζώο, πιστεύω σου φέρονται οκ.
Ελληνικό «κράτος»...

OWEN
12/02/2010, 21:36
Πηνακιδα, που ομως ειναι λασπωμενη λογο καιρικων συνθηκων.
(προσοχη, ολο το πισω μερος της κουκλας μας πρεπει να ειναι ακαθαρτο).
Το λαμπακι της πινακιδας πρεπει να ειναι στη θεση του αλλα καμμενο.
Το βγαζουμε, το συνδεουμε με πανω απο 12 βολτ ρευμα (κανει και το οικιακο ρευμα, με προσοχη) καιγεται, και το ξαναβαζουμε στη θεση του.
Ετοιμοι...

kouremenos
12/02/2010, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Εγώ δεν έχω παράπονο. Όσες φορές με έχουν σταματήσει (λόγω έλλειψης πινακίδας), με έχουν αφήσει. Κατά τ'άλλα είμαι νομιμότατος, βέβαια. Αν ξέρεις να μιλάς και δεν είσαι ζώο, πιστεύω σου φέρονται οκ. :beer: :beer: :beer:

thePrince
12/02/2010, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OWEN
Πηνακιδα, που ομως ειναι λασπωμενη λογο καιρικων συνθηκων.
(προσοχη, ολο το πισω μερος της κουκλας μας πρεπει να ειναι ακαθαρτο).
Το λαμπακι της πινακιδας πρεπει να ειναι στη θεση του αλλα καμμενο.
Το βγαζουμε, το συνδεουμε με πανω απο 12 βολτ ρευμα (κανει και το οικιακο ρευμα, με προσοχη) καιγεται, και το ξαναβαζουμε στη θεση του.
Ετοιμοι...
Λυπάμαι, κάνεις λάθος. Σύμφωνα με το άρθρο 74 του ΚΟΚ, είσαι υποχρεωμένος να έχεις φωτισμό στην πινακίδα του αριθμού κυκλοφορίας και το διοικητικό πρόστιμο που προβλέπεται είναι 150? :wave2:

takis-kk
12/02/2010, 23:21
" Πηνακιδα, που ομως ειναι λασπωμενη λογο καιρικων συνθηκων.
(προσοχη, ολο το πισω μερος της κουκλας μας πρεπει να ειναι ακαθαρτο).
Το λαμπακι της πινακιδας πρεπει να ειναι στη θεση του αλλα καμμενο.
Το βγαζουμε, το συνδεουμε με πανω απο 12 βολτ ρευμα (κανει και το οικιακο ρευμα, με προσοχη) καιγεται, και το ξαναβαζουμε στη θεση του.
Ετοιμοι...


__________________
ΧΑΡΙΣΕ ΜΟΥ ΛΙΓΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ, ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΗ ΜΟΥ ΚΟΥΚΛΑ..."




"ΗΜΑΡΤΟΝ ΑΡΑΠΗ ΜΟΥ" Οπως θα έλεγε και ο φίλος μου ο Τζιμάκος.
Τόση.... φαιά ουσία για μια λαμογιά της πλάκας ?

Και μετά κλαψούρισμα και ηλίθιες δικαιολογίες , δεν ήξερα , δεν άκουσα , είναι άρωστη η μανούλα μου κλπ κλπ .... Η ξευτίλα σ'όλο της το μεγαλείο....

Ρε παιδιά .. δεν είμαστε ανδράποδα... Είμαστε ελεύθεροι άνθρωποι και αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας .


Καμιά "ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΗ ΚΟΥΚΛΑ" δεν ΧΑΡΙΖΕΙ ελευθερία .. γιατί η ελευθερία δεν ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ αλλα κατακτιέται .

Αν ταπεινώνεις εσύ ο ίδιος τον εαυτό σου ψελίζοντας μαλακίες για να γλυτώσεις μερικά ευρώ , μην περιμένεις να σε σεβαστεί ο αλλος .

Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να σε προσβάλλει , ή να σε λοιδωρήσει αν δεν του επιτρέψεις εσύ.

(Για τον συφορουμίτη Κουρεμένο έχω να πώ ότι αυτό λέγεται αξιοπρέπεια . Κι'αν αυτός δεν συμφωνεί , σίγουρα δεν φταίει η αξιοπρέπεια ).

Μα τα όρια είναι αστεία , πως είναι δυνατόν να πάω με 80 klm/h ?

Δεν παριστάνω την "παρθένα" . Την έχω πληρώσει ήδη 4 φορές .

Οταν οδηγώ έχω να σκεφθώ και να απολαύσω χίλια πράγματα , δεν θα απασχολώ το μυαλό μου με το αν λάσπωσα επαρκώς τη πινακίδα ή αν πρόλαβα να κάψω το λαμπάκι, κι'αυτό είναι ελευθερία.

Ολοι παραπονίομαστε για τις λαμογιές των άλλων ενω με τον εαυτό μας είμαστε επιεικείς, ειδικά όταν δεν μας βλέπει κανείς .....

BLiTzER
13/02/2010, 01:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Ελληνικό «κράτος»...

Επειδή αν μαζέψουν εμένα, που διαπράττω το τρομερό κακούργημα της έλλειψης πινακίδας, θα νιώθουμε όλοι ασφαλείς. Τέρμα η εγκληματικότητα στην Ελλάδα. Γράψτε τα πουντάκια και τα σαξόραλλα που φτάνουν 120 στην παραλιακή και τα SS που δε φοράνε πινακίδες και λύσαμε το πρόβλημα. Το κράτος θα λειτουργεί σωστά επιτέλους.

thePrince
13/02/2010, 02:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Επειδή αν μαζέψουν εμένα, που διαπράττω το τρομερό κακούργημα της έλλειψης πινακίδας, θα νιώθουμε όλοι ασφαλείς. Τέρμα η εγκληματικότητα στην Ελλάδα. Γράψτε τα πουντάκια και τα σαξόραλλα που φτάνουν 120 στην παραλιακή και τα SS που δε φοράνε πινακίδες και λύσαμε το πρόβλημα. Το κράτος θα λειτουργεί σωστά επιτέλους.
...η συνηθισμένη νεοελληνική δικαιολογία: ας τιμωρηθούν όλοι οι άλλοι πρώτα και μετά βλέπουμε. Και εις κατώτερα λοιπόν! Over and out.

BLiTzER
13/02/2010, 02:46
Αν αυτό κατάλαβες, πάω πάσο.

golden
13/02/2010, 04:43
εγω επειδη δεν ειχα την πινακιδα επανω στο μηχανακι και την ειχα κατω απο την σελα εφαγα μια ωραιοτατη κληση 300€...για την ιστορια ειχε πανω τις τρυπες αλλα αμ την εβαζα θα φαινοταν αναποδα, η ατακα του ζητα ηταν ας την εβαζες επανω και ας ηταν και αναποδα!τι να οω μετα

οποτε για μενα βαλτη για να μην τη χρησοπληρωνεις:D
η βαλε αυτη που ανεβαινει και κατεβαινει με τον διακοπτη

Red Rider
13/02/2010, 10:04
Οποιος θελει να πληρωνει κερατιατικα νταβατζιλικια βγαζει την πινακιδα..

Οποιος γουσταρει να φαει τα ωραια του ευρω ΓΙΑ ΠΑΡΤΥ ΤΟΥ του,την αφηνει εκει που προβλεπεται...

Οποιος θελει να το παιξει "εγω δεν θελω μεροκαματο θελω 1000αρα μηχανη και θανατο" για να ξεφυγει απο μπλοκο,παιζει την ζωη του κορωνα γραμματα-και οχι μονο την δικη του-...

Απλα τα πραγματα παιδια,ζυγιστε τα..
Τωρα τα περι νομου κλπ....

Καλημερα:beer:

Red Rider
13/02/2010, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Εγώ δεν έχω παράπονο. Όσες φορές με έχουν σταματήσει (λόγω έλλειψης πινακίδας), με έχουν αφήσει. Κατά τ'άλλα είμαι νομιμότατος, βέβαια. Αν ξέρεις να μιλάς και δεν είσαι ζώο, πιστεύω σου φέρονται οκ.

Συμφωνω ρε συ,αλλα παιζεις εσυ τοσα ευρω μαυρο-κοκκινο?Σε τι οργανο θα τυχεις..?
Και καθε φορα που βλεπεις μπατσο να καρδιοχτυπας,εαν θα εχεις τελικα φραγκα να βγαλεις το μηνα?

BLiTzER
13/02/2010, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Red Rider
Συμφωνω ρε συ,αλλα παιζεις εσυ τοσα ευρω μαυρο-κοκκινο?Σε τι οργανο θα τυχεις..?
Και καθε φορα που βλεπεις μπατσο να καρδιοχτυπας,εαν θα εχεις τελικα φραγκα να βγαλεις το μηνα?

Δεν ενθαρρύνω κανέναν να το κάνει. Ίσα ίσα. Εγώ το κάνω για την πάρτη μου. Ούτε τράπεζες ληστεύω, ούτε γριούλες. Απλά δε μου αρέσει το μηχανάκι μου με πινακίδα. Αν κάποιος μπάτσος θεωρήσει ότι πρέπει να με χρεώσει μισό μισθό γι'αυτό, ας είναι.

Gandalf dr685sm
13/02/2010, 14:19
Πάλι τα ίδια λέμε....

Αν θέλετε να κάνετε την παρανομία κάντε την.. .μεγάλα παιδιά είστε. Την ευθύνη όμως την έχετε εσείς .. και δεν φταίει ο κακός μπάτσος, το κράτος , η κακιά ώρα κτλ.

Αν κάποιος θέλει να κάνει το παράνομο, θα πρέπει να πληρώνει και την ζημιά χωρίς γκρίνιες μετά και δικαιολογίες.

Gandalf

BLiTzER
13/02/2010, 14:27
100% μαζί σου. Ξέρω πολύ καλά τι κάνω και δεν κλαίγομαι σε κανέναν.

val
14/02/2010, 00:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Χρήστος Χ
Να κανω εγω μια ερωτηση πανω στο θεμα καμερες στον δρομο και ταχυτητα,σαν γκαλοπ σε ποσους απο εμας,οχι να το εχουμε ακουσει αλλα να εχει συμβει σε εμας, εχει ερθει κληση με φωτο για υπερβολικη ταχυτητα με μηχανη.

Μου ηρθε το καλοκαιρι κλησουλα 350 ευρω για παραβαση που ειχα κανει τον Μαρτιο.Συγκεκριμενα ηρθαν 2 μπατσουληδες στο σπιτι μου να με ενημερωσουν οτι την επομενη μερα επρεπε να παραστω την ταδε ωρα στο τμημα.Βεβαιως πηγα κ τι να δω μια ωραια κλησουλα απο την Αττικη Οδο για υπερβολικη ταχυτητα.Μου εδειξαν και φωτογραφια, στην οποια φαινεται εμφανως η πινακιδα και λιγο το σουλουπι της μοτοσυκλετας.Τι να εκανα η καημενη, πηγα στον Διοικητη, κλαφτηκα αλλα τιποτα..ο συγκεκριμενος δεν σβηνει σχεδον καθολου κλησεις...
Ολα αυτα που λετε για αξιοπρεπεια κλπ ειναι ακυρα.Ο ανθρωπος εθεσε το ερωτημα απλα και μονο για να γλιτωνει τις 350αρες, τουλαχιστον εγω αυτο καταλαβα.τον αν καποιος εχει αξιοπρεπεια ή οχι δεν εξαρταται απο την πινακιδα.Κ εγω εκτος Αττικης τη βγαζω, αν ομως προκαλεσω ατυχημα θα στματησω να δω αν ο αλλος ειναι καλα, αυτο ειναι θεμα ανατροφης ,παιδειας, νοοτροπιας...
Τωρα, αν ο αλλος ειναι μαλακας και πινακιδα να εχει παλι θα την κανει με ελαφρα...εχει συμβει απειρες φορες νομιζω...

menelaos46
14/02/2010, 00:50
αν ο αλλος ειναι μαλακας και πινακιδα να εχει παλι θα την κανει με ελαφρα...εχει συμβει απειρες φορες νομιζω...


Ετσι ειναι, απλως αυτο που αλλαζει ειναι οτι ισως δεις την πινακιδα.

kouremenos
14/02/2010, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από val
Μου ηρθε το καλοκαιρι κλησουλα 350 ευρω για παραβαση που ειχα κανει τον Μαρτιο.Συγκεκριμενα ηρθαν 2 μπατσουληδες στο σπιτι μου να με ενημερωσουν οτι την επομενη μερα επρεπε να παραστω την ταδε ωρα στο τμημα.Βεβαιως πηγα κ τι να δω μια ωραια κλησουλα απο την Αττικη Οδο για υπερβολικη ταχυτητα.Μου εδειξαν και φωτογραφια, στην οποια φαινεται εμφανως η πινακιδα και λιγο το σουλουπι της μοτοσυκλετας.Τι να εκανα η καημενη, πηγα στον Διοικητη, κλαφτηκα αλλα τιποτα..ο συγκεκριμενος δεν σβηνει σχεδον καθολου κλησεις...
Ολα αυτα που λετε για αξιοπρεπεια κλπ ειναι ακυρα.Ο ανθρωπος εθεσε το ερωτημα απλα και μονο για να γλιτωνει τις 350αρες, τουλαχιστον εγω αυτο καταλαβα.τον αν καποιος εχει αξιοπρεπεια ή οχι δεν εξαρταται απο την πινακιδα.Κ εγω εκτος Αττικης τη βγαζω, αν ομως προκαλεσω ατυχημα θα στματησω να δω αν ο αλλος ειναι καλα, αυτο ειναι θεμα ανατροφης ,παιδειας, νοοτροπιας...
Τωρα, αν ο αλλος ειναι μαλακας και πινακιδα να εχει παλι θα την κανει με ελαφρα...εχει συμβει απειρες φορες νομιζω... :beer:

zephyr1
14/02/2010, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από val


Γεια σου ρε super-Val.:beer: :wave2:

Gandalf dr685sm
14/02/2010, 10:01
Ετσι ειναι, απλως αυτο που αλλαζει ειναι οτι ισως δεις την πινακιδα.

Εσύ, κάποιος άλλος ή και μια κάμερα κυκλοφορίας. Η πινακίδα έχει λόγους για να βρίσκεται εκεί που είναι και δεν αφορά μόνο τις κλήσεις υπερβολικής ταχύτητας.

Υπόψη οτι πέρα απο το πρόστιμο μπορούν να σας πάνε και μια βόλτα μέχρι το κοντινότερο Α.Τ. για περαιτέρω εξακριβώσεις στο αν η μηχανή είναι κλεμμένη ή οχι. Σπάνιο μεν, αλλά μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε αστυνομικός.

Gandalf

geotriada
14/02/2010, 15:47
πριν κανα 2ωρο ειμαι με το gixxer και ανεβοκατεβαινω την Πεντελη (την γνωστη διαδρομη)
μετα την πηγη (στο πηγαινε) βλεπω καμια 10ρια μπατσαδικα ,κουτια, (ΔΕΝ κανω πλακα,,,,)
να πηγαινει το ενα πισω απο το αλλο πολυ αργα.

δεν ετρεχα,,,130-140 (εχει ευθεια εκει) ,,,,αυτοι πηγαιναν με 50 max.
πινακιδα ειχα κανονικα ,οποτε αναρωτιεμαι τι να κανω,,,,,,,,

τσιμπαω μια τα φρενα ,,,,αλλα λεω,,,,what the fuck,,,,ανοιγω και τους περναω μονοκοπανια.

τι πιθανον να συμβει:

1. τιποτα
2. να πηραν την πινακιδα και να.......
3. να ηταν ολοι αυτοι σε εκπαιδευτικη αποστολη ,οποτε παμε στο 1.

το ερωτημα παντως παραμενει,,,,,

BLiTzER
14/02/2010, 16:04
Τίποτα. Δεν κρατάνε σημειώσεις ποιοι παρανομούν και μετά στέλνουν επιστολές.

rockobok
14/02/2010, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από abrestas
τι κοστιζει η μη ευδιακριτη; η καθολου πινακιδα;
ξερει καποιος;


350 eyro το ξερω καλαααααααααααα!!!!!!
η μη ευδιακριτη αλλα νομιζω και καθολου το ιδιο ειναι. [/B][/QUOTE] Τι λές ρε φίλε????Έχει πάει τόσο??Πριν 6-7 χρόνια ήταν τριάντα!!!

dimr1
15/02/2010, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από val
Μου ηρθε το καλοκαιρι κλησουλα 350 ευρω για παραβαση που ειχα κανει τον Μαρτιο.Συγκεκριμενα ηρθαν 2 μπατσουληδες στο σπιτι μου να με ενημερωσουν οτι την επομενη μερα επρεπε να παραστω την ταδε ωρα στο τμημα.Βεβαιως πηγα κ τι να δω μια ωραια κλησουλα απο την Αττικη Οδο για υπερβολικη ταχυτητα.Μου εδειξαν και φωτογραφια, στην οποια φαινεται εμφανως η πινακιδα και λιγο το σουλουπι της μοτοσυκλετας.Τι να εκανα η καημενη, πηγα στον Διοικητη, κλαφτηκα αλλα τιποτα..ο συγκεκριμενος δεν σβηνει σχεδον καθολου κλησεις...
Ολα αυτα που λετε για αξιοπρεπεια κλπ ειναι ακυρα.Ο ανθρωπος εθεσε το ερωτημα απλα και μονο για να γλιτωνει τις 350αρες, τουλαχιστον εγω αυτο καταλαβα.τον αν καποιος εχει αξιοπρεπεια ή οχι δεν εξαρταται απο την πινακιδα.Κ εγω εκτος Αττικης τη βγαζω, αν ομως προκαλεσω ατυχημα θα στματησω να δω αν ο αλλος ειναι καλα, αυτο ειναι θεμα ανατροφης ,παιδειας, νοοτροπιας...
Τωρα, αν ο αλλος ειναι μαλακας και πινακιδα να εχει παλι θα την κανει με ελαφρα...εχει συμβει απειρες φορες νομιζω...



Φυσικά και το πιστεύω ότι εσύ θα σταματήσεις σε περίπτωση ατυχήματος, άλλοι μπορεί να μην σταματήσουν όμως. Στο κάτω κάτω ένας τσαντάκιας γιατί να έχει πινακίδα? Και αυτή η γενικότερη στάση μπορεί να κατεβάζει την μοτοσυκλέτα σε αυτό το επίπεδο.
Αυτό που με εντυπωσιάζει στην Ελλάδα είναι ότι ο καθένας μας μεταφράζει τον νόμο όπως μας βολεύει ή ανάλογα με την ψυχοσύνθεσή μας ή απλά την αισθητική μας. :beer:

hristos13gr
15/02/2010, 21:44
Είχα δεί κάποια στιγμή σε ένα διπλανό φορουμ, κουβέντα για ένα είδος ζελατίνας. Η ζελατίνα αυτή είναι διάφανη, κολλάει πάνω στην πινακίδα, δεν εμποδίζει την ανάγνωση της πινακίδας με γυμνό μάτι, αλλά δεν φαίνεται η πινακίδα σε φωτογραφίες... Αυτή είναι μια λύση για όσους θέλουν να ξεφύγουν από τις κάμερες & μόνο...

thalasinos
15/02/2010, 21:50
Εχει αναφερει κανεις για αναδιπλώμενη πινακιδα με ντιζα η ηλεκτρικη;
Ο καλυτερος τροπος για να αποφυγεις τα ρανταρ, και μεσα στην πολη την κατεβαζεις και εισαι ενταξει!!

Εδω!! http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=89508

OWEN
16/02/2010, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από takis-kk
" Πηνακιδα, που ομως ειναι λασπωμενη λογο καιρικων συνθηκων.
(προσοχη, ολο το πισω μερος της κουκλας μας πρεπει να ειναι ακαθαρτο).
Το λαμπακι της πινακιδας πρεπει να ειναι στη θεση του αλλα καμμενο.
Το βγαζουμε, το συνδεουμε με πανω απο 12 βολτ ρευμα (κανει και το οικιακο ρευμα, με προσοχη) καιγεται, και το ξαναβαζουμε στη θεση του.
Ετοιμοι...


__________________
ΧΑΡΙΣΕ ΜΟΥ ΛΙΓΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ, ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΗ ΜΟΥ ΚΟΥΚΛΑ..."




"ΗΜΑΡΤΟΝ ΑΡΑΠΗ ΜΟΥ" Οπως θα έλεγε και ο φίλος μου ο Τζιμάκος.
Τόση.... φαιά ουσία για μια λαμογιά της πλάκας ?

Και μετά κλαψούρισμα και ηλίθιες δικαιολογίες , δεν ήξερα , δεν άκουσα , είναι άρωστη η μανούλα μου κλπ κλπ .... Η ξευτίλα σ'όλο της το μεγαλείο....

Ρε παιδιά .. δεν είμαστε ανδράποδα... Είμαστε ελεύθεροι άνθρωποι και αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας .


Καμιά "ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΗ ΚΟΥΚΛΑ" δεν ΧΑΡΙΖΕΙ ελευθερία .. γιατί η ελευθερία δεν ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ αλλα κατακτιέται .

Αν ταπεινώνεις εσύ ο ίδιος τον εαυτό σου ψελίζοντας μαλακίες για να γλυτώσεις μερικά ευρώ , μην περιμένεις να σε σεβαστεί ο αλλος .

Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να σε προσβάλλει , ή να σε λοιδωρήσει αν δεν του επιτρέψεις εσύ.

(Για τον συφορουμίτη Κουρεμένο έχω να πώ ότι αυτό λέγεται αξιοπρέπεια . Κι'αν αυτός δεν συμφωνεί , σίγουρα δεν φταίει η αξιοπρέπεια ).

Μα τα όρια είναι αστεία , πως είναι δυνατόν να πάω με 80 klm/h ?

Δεν παριστάνω την "παρθένα" . Την έχω πληρώσει ήδη 4 φορές .

Οταν οδηγώ έχω να σκεφθώ και να απολαύσω χίλια πράγματα , δεν θα απασχολώ το μυαλό μου με το αν λάσπωσα επαρκώς τη πινακίδα ή αν πρόλαβα να κάψω το λαμπάκι, κι'αυτό είναι ελευθερία.

Ολοι παραπονίομαστε για τις λαμογιές των άλλων ενω με τον εαυτό μας είμαστε επιεικείς, ειδικά όταν δεν μας βλέπει κανείς .....

Με συνχωρεις φιλε μου που με την αγενη εσωστρεφια μου καταπατησα τα συνταγματικα κατωχυρωμενα δικαιωματα σου,
αλλα εμενα η γυαλιστερη μου κουκλα, μου χαριζει ελευθερια.
Αν εσενα σου χαριζει εφιαλτες, μαλλον εισαι αλλου, αλλα η εντυπωση που εχεις για την μοδα ισως σου επιβαλλει να συνεχιζεις ή να προσποιησε οτι σου αρεσει να καβαλας αυτο το διαολο που δεν μας αφηνει να ησυχασουμε.
Και δεν εχεις κανενα δικαιωμα να τα βαζεις με τις σκεψεις μου-υπογραφη μου.
Δεν ειναι σωστο...
Δεν θελω να το φερω σε προσωπικο επιπεδο αλλα μου οφειλεις μια συγνωμη γι' αυτο.

OWEN
17/02/2010, 12:22
takis-kk

Θυμασε αυτο το κουτακι που ελεγε υπογραφη στο register?
Δεν ενοουσε φυσικα να υπογραψεις. Με το ποντικι θα ηταν δυσκολο.
Απορω πως δεν ξερεις τα βασικα εσυ ο ξερολας!
Πιτσιρικας μου φαινεσε...θα μαθεις!
Αληθεια εχετε πιει μαζι τσιπουρα με τον Πανουση?
Με εχεις δει να κλαιγομαι στους μπατσους ρε μπατσογλυφτη?
Οσο για την ελευθερια που εσυ με θαρρος κατακτας, τι να πω, δεν εχουμε γεννηθει ολοι μεγαλοι κατακτητες!

Αυτη η φραση που ακολουθει ειναι η υπογραφη που σου ελεγα. Αυτη δεν την σχολιαζουμε γιατι δεν εχει καμια σχεση με το εκαστοτε κειμενο.
Το πιασες λεβεντοπαιδο?

950dim
17/02/2010, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OWEN
Πηνακιδα, που ομως ειναι λασπωμενη λογο καιρικων συνθηκων.
(προσοχη, ολο το πισω μερος της κουκλας μας πρεπει να ειναι ακαθαρτο).
Το λαμπακι της πινακιδας πρεπει να ειναι στη θεση του αλλα καμμενο.
Το βγαζουμε, το συνδεουμε με πανω απο 12 βολτ ρευμα (κανει και το οικιακο ρευμα, με προσοχη) καιγεται, και το ξαναβαζουμε στη θεση του.
Ετοιμοι...

Για πες μας και πως ¨ανοιγουμε¨ και καμια Τραπεζα????:yuck:
Ειμαστε πονηρο εθνος ε???
Αν σε εμβολισει ομως κανενας χωρις πινακιδα η με καμμενα λαμπακια και γινει καπνος,θα σε τσουξει πολυ,για πες μου???
:nono:
Απαραδεκτος...

menelaos46
17/02/2010, 12:54
Πηνακιδα, που ομως ειναι λασπωμενη λογο καιρικων συνθηκων. (προσοχη, ολο το πισω μερος της κουκλας μας πρεπει να ειναι ακαθαρτο). Το λαμπακι της πινακιδας πρεπει να ειναι στη θεση του αλλα καμμενο. Το βγαζουμε, το συνδεουμε με πανω απο 12 βολτ ρευμα (κανει και το οικιακο ρευμα, με προσοχη) καιγεται, και το ξαναβαζουμε στη θεση του. Ετοιμοι...


Πω πω... που τα σκεφτηκες ολα αυτα ρε τσακαλε???? Δηλαδη θα λερωσεις το μηχανακι σου και θα καψεις και τη λαμπα για να μη σε γραψουν για πινακιδα????
Α το εχουμε χασει εντελως εδω περα....
Γιατι δε το κοπανας και με καμια βαρια να αποδειξεις οτι εχεις τρακαρει???

OWEN
17/02/2010, 16:27
Καλα ρε παιδια, μη βαρατε ολοι μαζι!
Εδωσα μια ιδεα για αυτους που εχουν σιχαθει να λαμβανουν καρτ ποσταλ απο την τροχαια.
Ολοι εσεις οι νομοταγεις πολιτες αυτης της δημοκρατικης χωρας που θικτηκατε, πηγαινετε με 90 και 100. Προσοχη στις νταλικες ομως.

junkier6
17/02/2010, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OWEN
Καλα ρε παιδια, μη βαρατε ολοι μαζι!
Εδωσα μια ιδεα για αυτους που εχουν σιχαθει να λαμβανουν καρτ ποσταλ απο την τροχαια.
Ολοι εσεις οι νομοταγεις πολιτες αυτης της δημοκρατικης χωρας που θικτηκατε, πηγαινετε με 90 και 100. Προσοχη στις νταλικες ομως.


δε μασανε ρε μαν γιατι οι νταλικες εχουν ολες πινακιδες...

οτι να ναι...

takis-kk
17/02/2010, 17:39
Για τον OWEN.

Ρε φίλε , άδικα τα πήρες στο κρανίο μαζί μου.
Δεν ήθελα να θίξω ούτε εσένα ούτε την υπογραφή σου.

Σε μία δημόσια συζήτηση όμως , όσα υποστηρίζει έκαστος , κρίνονται...

Το θέμα εξ'αρχής ήταν αν συμφέρει ή όχι να παρανομήσει κάποιος προκειμένου να γλυτώσει
κλίση απο τις κάμερες της τροχαίας ή να αποφύγει έλεγχο σε ενδεχόμενο μπλόκο, χωρις συνέπειες.

Στη συνέχεια έπεσαν πολλές ιδέες "στο τραπέζι" όπως , της ολικής αφαίρεσης της πινακίδας , της αναδιπλωσης , της ζελατίνας , όπως και οι δικές σου προτάσεις για λάσπωμα και καμμένο λαμπάκι.

Η γνώμη που υποστηρίζω είναι πως όποιος σεβεται τον εαυτό του και τους άλλους δεν ακολουθεί παρόμοιες τακτικές.

Πρέπει να λάβεις υποψη σου πως ακόμη κι αν γλυτώσεις μια - δυο κλήσεις , κινδυνεύεις ανα πάσα στιγμή να βρεθείς απίστευτα μπλεγμένος , δηλ ενω πήγαινες για μαλί να βρεθείς "kouremenos" .

Επειδή όμως υπέπεσες στο ατόπημα να με βρίσεις , αποκαλώντας με "μπατσογλύφτη" θα σου περιγράψω τι σκοπεύω να κάνω εγώ με τη δικιά μου πινακίδα.
Λοιπόν θα φτιάξω μια πινακίδα μαιμου... με τα δικά σου νούμερα....
Στη συνέχεια θα λυσσάξω το μηχανακι σε όλους τούς δρόμους όπου υπάρχουν κάμερες.
Στο πρώτο μπλόκο της τροχαίας που θα συναντήσω , θα περάσω με χίλια δείχνωντάς τους και το μεσαίο δάχτυλο.
Μετά ξεχαρμανιασμένος θα γυρίσω σπίτι και θα περιμένω να σε δώ να τρέχεις και να μη φθάνεις.....


Ετσι για να καταλάβεις ότι σ'αυτον τον διαγωνισμό "μαλακίας" υπάρχουν και καλύτερες ιδέες απο τα λασπώματα και τα λαμπάκια.

kouremenos
18/02/2010, 18:55
εγω στην τελικη μια ερωτηση εκανα....γιατι ζοριζεσαι τοσο δεν εχω καταλαβει....φιλε τακηκκ

takis-kk
18/02/2010, 22:49
Κανένα ζόρι !
Μαζί σου , φίλε κουρεμένε.
Εσύ απ'την αρχή είσαι καθαρός.
Απλά διαφωνούμε. Και πάλι φίλοι και συνάδελφοι είμαστε.
Κάποια πράγματα μου φάνηκαν αστεία και αντέδρασα , με πικρό ίσως χιούμορ.
Δέχθηκα και προσβλητικούς χαρακτηρισμούς, που δεν ανταπέδωσα.
Οταν , αν , συναντηθούμε , θα διαπιστώσεις ότι δεν είμαι και τόσο συντηρητικός όπως ίσως νομίζεις.
Αυτά.
Καλούς δρόμους.

:beer:

takis-kk
19/02/2010, 09:21
......προκειμένου να γλυτώσει ..κλίση..!! απο τις κάμερες .......

Ωχ.. μολις είδα ότι έγραψα την κλήση υπο ..... κλίση..!

k6inside
23/02/2010, 00:54
Εγώ πιστέυω πως η ύπαρξη ή όχι της πινακίδας είναι καθαρά θέμα του καθενός.Παρόλα αυτά η αφαίρεσή της ειδικά για τους κατόχους "πολλών κυβικών" επιβάλλεται,για μένα τουλάχιστον.Όταν η πρώτη σου είναι 120-130χλμ όσο νόμιμος και σύμφωνος με τους τύπους να είσαι κάπου θα χρειαστεί να ελαφρώσεις κατά αρκετά ευρώ γιατί θα παρατυπίσεις.Επίσης θα γλυτώσεις αρκετές φορές από κομπλεξικά παιδάκια τύπου "μπάτσοι" που είτε γιατί θέλουν να το παίξουν κάποιοι είτε γιατί καθοδηγούνται από τους ανωτέρους τους θα σε κάνουν να νιώσεις σκουπίδι διαλύοντάς σου όσο μπορούν την ψυχολογία.
Ας γίνει πρώτα το κράτος σωστό και μετά να ζητήσει και σωστούς πολίτες

yamaha r1
23/02/2010, 01:48
Σωστός ο φίλος

takis-kk
23/02/2010, 06:38
Λέτε έ ??
Χμ μάλλον σήμερα θα βγάλω κι εγώ τις πινακίδες απ' το HAMMER μου.
Ελευθερία βρε αδερφέ...
:rotflmao:

k6inside
23/02/2010, 12:11
Σε forum για μοτοσυκλέτες είμαστε μην ξεχνιέσαι!!

junkier6
23/02/2010, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από k6inside
Εγώ πιστέυω πως η ύπαρξη ή όχι της πινακίδας είναι καθαρά θέμα του καθενός.Παρόλα αυτά η αφαίρεσή της ειδικά για τους κατόχους "πολλών κυβικών" επιβάλλεται,για μένα τουλάχιστον.Όταν η πρώτη σου είναι 120-130χλμ όσο νόμιμος και σύμφωνος με τους τύπους να είσαι κάπου θα χρειαστεί να ελαφρώσεις κατά αρκετά ευρώ γιατί θα παρατυπίσεις.Επίσης θα γλυτώσεις αρκετές φορές από κομπλεξικά παιδάκια τύπου "μπάτσοι" που είτε γιατί θέλουν να το παίξουν κάποιοι είτε γιατί καθοδηγούνται από τους ανωτέρους τους θα σε κάνουν να νιώσεις σκουπίδι διαλύοντάς σου όσο μπορούν την ψυχολογία.
Ας γίνει πρώτα το κράτος σωστό και μετά να ζητήσει και σωστούς πολίτες



+1000!!!!!

:beer: :beer: :beer:

Acacius
23/02/2010, 12:37
Δεν έκατσα να διαβάσω όλο το θρεντ καθ' ότι για εμένα δεν τίθεται θέμα. Ή χρειάζεται να έχουν όλοι πινακίδες, ή δε χρειάζεται να έχει κανένας οπότε καταργούμε το νόμο, τα υπόλοιπα είναι τρίχες (επιβάλλεται λέει η αφαίρεση στα μεγάλα κυβικά.... τι άλλο θα ακούσουμε). Αυτό που για κάθε νομοταγή πολίτη σοβαρής χώρας είναι αυτονόητο εδώ είναι θέμα για συζήτηση.

Κλασσικές απαντήσεις Ελληνάρα: Θα γίνω νόμιμος όταν γίνουν οι άλλοι ή όταν βελτιωθεί το άχρηστο κράτος (το οποίο εγώ δημιουργώ), εγώ θα είμαι μεν παράνομος αλλά είμαι υπεύθυνος οπότε δεν τρέχει τίποτα (με άλλα λόγια εγώ είμαι μάγκας και έχω παραπάνω δικαιώματα αλλά λιγότερες υποχρεώσεις), φταίνε οι μπάτσοι που είναι κομπλεξικοί και άλλα τέτοια όμορφα.

Θες να παρανομήσεις; Επιλογή σου. Πρέπει να σε σκίσουν αν σε πιάσουν; Εφ' όσον η παράβασή σου είναι εσκεμμένη και μπορεί να έχει επιπτώσεις στην κατάσταση άλλων (π.χ. ταχύτητα ή πιθανή εγκατάλειψη θύματος σε ατύχημα), ναι και μάλιστα άγρια. Αν νομίζεις ότι έχεις δίκιο μπορείς να το κυνηγήσεις, υπάρχουν νόμοι και δικαστήρια, δεν είμαστε Γερμανία αλλά ούτε Ουγκάντα.

Οι μισοί από εσάς που λέτε ότι το να μην έχεις πινακίδα είναι ΟΚ για να μπορείς να πηγαίνεις πλακωμένος όταν γουστάρεις, σε κανένα άλλο θρεντ θα θάβετε τους ξεκράνωτους ή θα απαιτείτε να κρεμαστεί στο Σύνταγμα καμιά θείτσα που παραβίασε το στοπ κατά λάθος.