PDA

View Full Version : ΑΡΙΘΜΟΣ_ΚΙΝΗΤΗΡΑ



george_1988
10/02/2010, 10:57
ΠΑΙΔΙΑ HELP! ΕΧΩ ΞΑΝΑΣΤΕΙΛΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΕΚΥΨΑΝ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ . ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΕ ΕΝΑ -ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ- ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΝΟΣ ΠΑΠΙΟΥ 100ΑΡΙ ( HONDA ASTREA GRAND ) , ΘΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΕ Ο 10ΨΗΦΙΟΣ ΚΩΔΙΚΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ , ΞΕΡΕΤΕ ΟΙ 3 ΠΡΩΤΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΠΟΥ ΕΝΑΙ ΓΡΑΜΜΑΤΑ , ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ 7 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΘΜΟΙ . ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΦΕΝΕΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ..ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΞΕΠΑΤΙΚΩΣΩ ΣΕ ΧΑΡΤΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡ , ΑΛΛΑΑΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΩ ΣΕ ΚΑΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ ΚΑΙ ΦΤΑΙΩ ΚΑΙ ΨΑΞΟΥΝ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΔΕ ΒΡΟΥΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ... ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΠΟΥΛΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΟΧΩΡΙΑΝΟΣ ΜΟΥ ΕΜΠΙΣΤΟΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΡΧΗΣ ΣΟΒΑΡΟΣ ΜΕΣΗΛΙΚΑΣ , ΠΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΛΕΜΜΕΝΟ , ΑΠΛΩΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΦΕΝΕΤΕ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ . ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ . ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ( ΠΑΝΤΑ ΝΟΜΙΜΑ ) ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ ?

lanzaman
10/02/2010, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από george_1988
ΠΑΙΔΙΑ HELP! ΕΧΩ ΞΑΝΑΣΤΕΙΛΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΕΚΥΨΑΝ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ . ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΕ ΕΝΑ -ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ- ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΝΟΣ ΠΑΠΙΟΥ 100ΑΡΙ ( HONDA ASTREA GRAND ) , ΘΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΕ Ο 10ΨΗΦΙΟΣ ΚΩΔΙΚΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ , ΞΕΡΕΤΕ ΟΙ 3 ΠΡΩΤΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΠΟΥ ΕΝΑΙ ΓΡΑΜΜΑΤΑ , ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ 7 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΘΜΟΙ . ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΦΕΝΕΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ..ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΞΕΠΑΤΙΚΩΣΩ ΣΕ ΧΑΡΤΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡ , ΑΛΛΑΑΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΩ ΣΕ ΚΑΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ ΚΑΙ ΦΤΑΙΩ ΚΑΙ ΨΑΞΟΥΝ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΔΕ ΒΡΟΥΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ... ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΠΟΥΛΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΟΧΩΡΙΑΝΟΣ ΜΟΥ ΕΜΠΙΣΤΟΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΡΧΗΣ ΣΟΒΑΡΟΣ ΜΕΣΗΛΙΚΑΣ , ΠΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΛΕΜΜΕΝΟ , ΑΠΛΩΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΦΕΝΕΤΕ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ . ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ . ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ( ΠΑΝΤΑ ΝΟΜΙΜΑ ) ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ ?

πρωτον αν εμπλακεις σε ατυχημα δεν παιζει ρολο ο αριθμος κινητηρα(εξαλου υπαρχει και ο αριθμος πλαισιου)
και δευτερον νομιζεις οτι κοιταει κανενας αυτους τους αριθμους????

δε νομιζω οτι εχεις καποιο προβλημα...

φιλικα κωστας

υ.γ. αν μπορεις μη γραφεις κεφαλαια γιατι μου βγηκαν τα ματια

manos*gsxr
10/02/2010, 11:25
η αδεια κυκλοφοριας πρεπει να τον γραφει.Για πες του να σου την δειξει

lanzaman
10/02/2010, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από manos*gsxr
η αδεια κυκλοφοριας πρεπει να τον γραφει.Για πες του να σου την δειξει

αν δε κανω λαθος για την αδεια νομιζω μιλαει οτι δεν γραφει το νουμερο αυτο...
ρε συ εξαλου δεν εχει σημασια αυτος ο αριθμος σε ατυχημα...

ουτως η αλλως αν κανει μεταβιβαση θα του στειλουν καινουρια αδεια που θα τα γραφει καθαρα ολα τα νουμερα

camen
10/02/2010, 12:35
Πως ειναι δυνατον να μεταβιβασει κλεμμενο μηχανακι ρε παιδια:confused: :confused: :confused:
Αφου η παλια αδεια ειναι απαραιτητη...Αν ηταν κλεμμενο δεν θα εχει χαρτια...:wave2:

george_1988
10/02/2010, 13:32
Παιδια , η αδεια τα γραφει ολα , και κινητηρα και πλαισιου .Στον κινητηρα ομως απο κατω αριστερα ( που εκει εχει τους αριθμους , ξερεται με ΄΄χαραγματα΄΄) δεν φενεται το πρωτο απο τα νουμερα. Ευχαριστω για τις απαντησεις , αλλα επιμενω πως διορθωνετε το προβλημα ( για να ειμαι 100% σιγουρος-ηρεμος ) με νομιμες διαδικασιες και ποσο θα μου στοιχισει ?
Δεκτες και αλλες ( και απο τους φιλους/ες που ηδη μου εστειλαν τις αποψεις τους ) γνωμες , σχετικα με το θεμα μου.

OldMan
10/02/2010, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από george_1988
πως διορθωνετε το προβλημα ( για να ειμαι 100% σιγουρος-ηρεμος ) με νομιμες διαδικασιες και ποσο θα μου στοιχισει ?
Χαρτιά και μηχανάκι στην Υπηρεσία Συγκοινωνιών ...

Θα σου χτυπήσουν αυτοί τα νούμερα (αφού βεβαιωθούν για την αντιστοιχία αρ. πλαισίου και κινητήρα..)

george_1988
10/02/2010, 13:53
Το θεμα ειναι , οτι μενω στον Βολο . Υπαρχει τετοια υπηρεσια στο Βολο ή μονο στην Αθηνα ?
Μηπως ξερεις ποσο θα μου στοιχισει?

OldMan
10/02/2010, 14:02
Σε όλες τις Νομαρχίες υπάρχει ...
(συνήθως συστεγάζεται με τα κρατικά Κ.Τ.Ε.Ο.)

Λογικά θα πληρώσεις κάποιο παράβολο (δεν μπορώ να υποθέσω πόσο...).


Υ.Γ.
Αν έχεις φιλαράκι λαμαρινά, δεν θα πληρώσεις τίποτε...

george_1988
10/02/2010, 14:08
Φιλε oldman ( και ολοι οι αλλοι ) ευχαριστω! Δεχομαι και αλλες πληροφοριες !

OldMan
10/02/2010, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από george_1988
Δεχομαι και αλλες πληροφοριες !
Όπως π.χ. το απόρρητο τηλέφωνο της Σκλεναρίκοβα ...???:winka:

george_1988
10/02/2010, 15:01
YES . Αλλα αμα εχεις και το τηλεφωνο αυτης της ηθοποιου που επαιζε την Εσμεραλντα δεν με χαλαει.
Τελος παντων , ησουν αρκετα κατατοπιστικος.
Αν μου τυχει και καμια αλλη απορια .. βοηθα ( φαινετε πως ξερεις αρκετα πραγματα )
Τα λεμε