PDA

View Full Version : Eλένη, κουράγιο...



SpeakeasyBlues
10/02/2010, 21:11
Eλένη, κουράγιο...
Από τον Χουάν Εστίγιο

http://www.kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=1093


Διαβάζω οτι πολλοί σπουδαίοι άνδρες της χώρας μου, έσπευσαν στο πλευρό του Γιάννη Λάτσιου για να του συμπαρασταθούν. Να τον βοηθήσουν να πνίξει τον καημό του για το καθημερινό ξακατίνιασμα της οικογενειακής του ζωής.

Κι αυτό άσχετα αν κάποιοι απ αυτούς τους κυρίους, συνέβαλαν τα μάλα σ αυτή την ρομπιά και κατά βάθος το πανηγυρίζουν, μια και για την ώρα, αιθάνονται ασφαλείς, επειδή ο οικολογικός λούτσος δεν απείλησε την δική τους οικογενειακή εστία.

Αφήνω λοιπόν τους κυρίους να παρηγορούν τον Ιωάννη και στρέφω το ενδιαφέρον μου εις την εκλεκτήν μου Ελένη Μενεγάκη.

Η πραγματική ηρωίδα της υπόθεσης είναι η Ελένη, αυτό το κορίτσι των δυτικών συνοικιών που κατάφερε να περάσει επιτυχώς στην αντίπερα όχθη και μέσα απο το προσωπικό της δέκαθλο-πηδώντας, κολυμπώντας, παίζοντας σαξόφωνο κλπ-στέφθηκε βασίλισσα της εγχώριας νοικοκυροσύνης.

Σπάνια θα πετύχεις παντρεμένη σαραντάρα, η οποία να μην επικροτεί τους άθλους της Ελένης. Επ αυτού, ο Γάλλος συγγραφέας Σασά Γκιτρί έχει γράψει: "Οι γυναίκες που δεν απατούν τους άνδρες τους, τους καταριώνται σ όλης τους τη ζωή..."

Δεν ξέρω επίσης πόσες απ αυτές στη θέα του περιβαντολλόγου Ματέο, δεν αντέδρασαν με επιφωνήματα ανάμεικτης ζήλιας και θαυμασμού.
Η Ελένη για όλες αυτές τις σαραντάρες, είναι κάτι σαν το άγαλμα της Ελευθερίας. Είναι ο φάρος που δείχνει το δρόμο στη βαρεμάρα της καθημερινότητας.

Θα μους πεις περίμεναν την Ελένη, οι σαραντάρες, για να επαναστατήσουν;
Οχι. Αλλά δεν παύει μια διασημότητα, ακόμη και στην περιφέρεια της Πάχης Μεγάρων, να δίνει ένα ακόμη κίνητρο στις σκλαβωμένες νοικοκυρές να επαναστατήσουν.

Συμπαραστεκόμεθα λοιπόν στην Ελένη για την γενναία της απόφαση ν αφεθεί στο κάλεσμα της φύσης και στη συνέχεια να οδηγηθεί στο διαζύγιο. Είναι ηρωική πράξη, σε μια συγκυρία που πολλές στη θέση της επιλέγουν το βόλεμα.

Μόνο που η αγαπητή Ελένη, θα διαπράξει λάθος καθοριστικό για τον μετέπειτα βίον της, εαν δεν διαχωρίσει τις στιγμές απόλαυσης του νες καφέ φραπέ, απο τον έρωτα.
Στη προκειμένη περίπτωση ο περιβαντολλόγος δεν είναι παρά ο πάροχος της στιγμιαίας απόλαυσης. Κι ως τέτοιος πρέπει ν αντιμετωπισθεί. Αλίμονο εαν η Ελένη αφεθεί και ερωτευθεί τον περιβαντολλόγο. Και αλίμονο εαν κάτι τέτοιο έχει συμβεί ήδη.

Ο περιβαντολλόγος δεν έχει κανένα λόγο να συμμετάσχει σε επίσημον σχέσην με την επαναστατημένη Ελένη.
Οι πιο νέες ηλικίες δίχως παιδιά και υποχρεώσεις, αυτές που δεν προκαλούν περαιτέρω άγχη, ταιριάζουν στους περιβαντολλόγους.

Κι αυτό η Ελένη πρέπει νωρίς να το συνειδητοποιήσει. Καλά θα κάνει ν αντιμετωπίσει τον ιταλό βιομήχανο της πάστας, ως τη γέφυρα για τη νέα της ζωή.

Στο μεταξύ ας ζητήσει απο τη φίλη της, τη Νατάσα Θεοδωρίδου, που είναι γνωστή φυσιολάτρης-ακαδημαικός των καφέ της Γλυφάδας να της γνωρίσει οτι σχετικό σε τεκνό κυκλοφορεί στα Νότια Προάστεια.
Αλλωστε οι καλές φίλες εν πόνοις και κινδύνοις βοηθούν η μία την άλλη.

Η επιλογή βρέχει τεκνά στη στράτα μου, είναι η μία οδός που ανοίγεται εις την αγαπητήν φίλη Ελένη.
Ισως μέσα απο μια τέτοια διαδικασία κι αφού περάσουν τα χρόνια να ξαναπαντρευτεί στο απώτερο μέλλον, έναν μοναχικό βιομήχανο με δικό του κανάλι ώστε να γίνει και καναλάρχισσα.

Ελένη, είμεθα δίπλα σου...

atom_smasher
10/02/2010, 22:33
Συγκινήθηκα. Και δεν ηξερα τι ειχε συμβει με αυτο το συγχρονο αστικο δραμα μιας και τα νεα δεν εφτασαν στην Δανια. Αλλα και γω με την Ελενη ειμαι (μπας και κατσει και σε μενα καποια στιγμη...)

SpeakeasyBlues
12/02/2010, 07:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από atom_smasher
Συγκινήθηκα. Και δεν ηξερα τι ειχε συμβει με αυτο το συγχρονο αστικο δραμα μιας και τα νεα δεν εφτασαν στην Δανια. Αλλα και γω με την Ελενη ειμαι (μπας και κατσει και σε μενα καποια στιγμη...)

Εγω να δεις, που μετα μπηκα και διαβαζα Τζίντου Κρισναμούρτι (ο υπεροχος) πως αισθανομουν.

http://www.lifo.gr/blogs/wwwlifogrblogsnatash/10866

Α! σου ευχομαι να σου κατσει, αρκει να μην ειναι 60 (τοτε) :smilea: