PDA

View Full Version : συζητηση πανω στο θρεντ με τις ecu...



Σελίδες : [1] 2

reinmeister
11/02/2010, 16:46
.

edit: Βάλε Link (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96797) βρε άτιμε άντρα ...

camen
11/02/2010, 16:59
Καταρχας πολλα πολλα ευχαριστουμε που μοιραστηκες τις γνωσεις σου μαζι μας...
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


Εγω θελω να ρωτησω για αρχη κατι ρεαλιστικο:
Ξερεις καποιον στην Ελλαδα που να εχει δυναμομετρο πεδης και οχι αδρανειας:confused:
Και αν ναι ποιος ειναι αυτος?

:wave2:

kyko
11/02/2010, 17:01
οποτε που καταληγουμε?
-αφηστε τα μηχανακια ως εχουν?
-χαρτογραφηστε τις μαμα ecu?
-ποια ειναι η μεση λυση?

rein μας τα εξηγησες ολα ωραια κ αναλυτικα αλλα δεν μας ειπες το conlusion...
-αξιζει να μπλεξει καποιος ή οχι με το tuning?
-υπαρχει καποιος που να αναλαβει αυτο το βγαινω στο δρομο με wide-band computer κ commander συνδεδεμενο για να μας κανει σωστη δουλεια ή οχι?

βγαλε ενα συμπερασμα-επιλογο για να μαθαινουμε οι νεοτεροι...

:wave2:

reinmeister
11/02/2010, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Καταρχας πολλα πολλα ευχαριστουμε που μοιραστηκες τις γνωσεις σου μαζι μας...
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


Εγω θελω να ρωτησω για αρχη κατι ρεαλιστικο:
Ξερεις καποιον στην Ελλαδα που να εχει δυναμομετρο πεδης και οχι αδρανειας:confused:
Και αν ναι ποιος ειναι αυτος?

:wave2:

οχι δυστυχως...δεν λεω οτι δεν υπαρχει,απλως οτι δεν ξερω εγω...

camen
11/02/2010, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οχι δυστυχως...δεν λεω οτι δεν υπαρχει,απλως οτι δεν ξερω εγω...

Πιστευω οτι αν υπηρχε θα το ηξερες...Βασικα ειμαι σιγουρος:winka: :winka: :winka:

DrBig
11/02/2010, 17:04
Αν δεν κανω λαθος, ο Μονος στη Καρπου εχει δυναμομετρο eddy current (πεδης). Ετσι τουλαχιστον ΜΟΥ ΕΙΠΕ οταν πηγα τον μπιγκουλα για να κανω καυσαναλυση.

kyko
11/02/2010, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αν δεν κανω λαθος, ο Μονος στη Καρπου εχει δυναμομετρο eddy current (πεδης). Ετσι τουλαχιστον ΜΟΥ ΕΙΠΕ οταν πηγα τον μπιγκουλα για να κανω καυσαναλυση.

οντως ετσι γραφει εδω

http://www.mototechnology.gr/pub/el/dynamo.aspx

:rolleyes:

reinmeister
11/02/2010, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
οποτε που καταληγουμε?
-αφηστε τα μηχανακια ως εχουν?
-χαρτογραφηστε τις μαμα ecu?
-ποια ειναι η μεση λυση?

rein μας τα εξηγησες ολα ωραια κ αναλυτικα αλλα δεν μας ειπες το conlusion...
-αξιζει να μπλεξει καποιος ή οχι με το tuning?
-υπαρχει καποιος που να αναλαβει αυτο το βγαινω στο δρομο με wide-band computer κ commander συνδεδεμενο για να μας κανει σωστη δουλεια ή οχι?

βγαλε ενα συμπερασμα-επιλογο για να μαθαινουμε οι νεοτεροι...

:wave2:

ο καθενας βγαζει τα δικα του συμπερασματα...κριτικη ικανοτητα εχουμε ολοι...εγω εδωσα τα στοιχεια,με βαση οτι ξερω...

απο κει και περα δεν γινεται,ως εκ των πραγματων να προτεινω καποιον βελτιωτη...δεν θελω την ευθυνη...για τον ιδιο λογο δεν θα κακολογησω και τον οποιονδηποτε...

μεγαλο παιδι εισαι ,καταλαβαινεις...

και για να μην θεωρηθει ολο αυτο ως "ψαρεμα" πελατων ,να τονισω οτι,πλεον, δεν ασχολουμαι προσωπικα,εδω και καιρο,παρα μονο επιλεκτικα κι αυτο με φιλους...

εαν κι εφοσον αποφασισω στο μελλον να το εκμεταλευτω επαγγελματικα,θα ενημερωσω...

επισης να τονισω οτι ολα οσα εγραψα,ειναι προσωπικες αποψεις και ως τετοιες πρεπει να εκληφθουν...οπερ μεθερμηνυομενον,μπορει καλλιστα να κανω και λαθος...

DrBig
11/02/2010, 17:12
Αντωνη, μια ερωτηξης.
Πως συνδεεται η ενδειξη AFR με τις προδιαγραφες ρυπων?
Αν για παραδειγμα εχουμε ενα καταλυτικο μηχανακι εουρω3 και κρατησουμε την μαμα εξατμιση αλλα βαλουμε PC για να γιομησουμε τρυπες (οποτε 99% θα εχουμε πιο πλουσιο μειγμα σε καποιες περιοχες στροφων) τοτε τι γινεται?

reinmeister
11/02/2010, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αν δεν κανω λαθος, ο Μονος στη Καρπου εχει δυναμομετρο eddy current (πεδης). Ετσι τουλαχιστον ΜΟΥ ΕΙΠΕ οταν πηγα τον μπιγκουλα για να κανω καυσαναλυση.

δεν μπορω να σχολιασω επωνυμα...

reinmeister
11/02/2010, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αντωνη, μια ερωτηξης.
Πως συνδεεται η ενδειξη AFR με τις προδιαγραφες ρυπων?
Αν για παραδειγμα εχουμε ενα καταλυτικο μηχανακι εουρω3 και κρατησουμε την μαμα εξατμιση αλλα βαλουμε PC για να γιομησουμε τρυπες (οποτε 99% θα εχουμε πιο πλουσιο μειγμα σε καποιες περιοχες στροφων) τοτε τι γινεται?

πολυ απλα παρανομουμε...

edit...και καταστρεφουμε και πολυ γρηγοροτερα τον καταλυτη μας...

p@nos
11/02/2010, 17:16
μια ευλογη απορια...


ποσο στοιχιζει ενας ''σωστος'' χαρτης?


:a13: :a13: :a13:

camen
11/02/2010, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
μια ευλογη απορια...


ποσο στοιχιζει ενας ''σωστος'' χαρτης?


:a13: :a13: :a13:

Για να στοιχισει πρεπει να στον κανει καποιος...Κ απο οτι καταλαβα εδω Ελλαντα δεν παιζει κατι τετοιο...Για τον ΣΩΣΤΟ χαρτη μιλαμε...:winka:

reinmeister
11/02/2010, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
μια ευλογη απορια...


ποσο στοιχιζει ενας ''σωστος'' χαρτης?


:a13: :a13: :a13:

σωστος χαρτης δεν υπαρχει...κοντα στην πραγματικοτητα μονο...

κι αυτο γιατι οι συνθηκες αλλαζουν συνεχεια οποτε τελειος ειναι μονο με συγκεκριμενες...στις υπολοιπες περιπτωσεις ειναι απλως καλος...

κοστος?ελλαδα συνηθως παιρνουν γυρω στα 200-250 ευρω...

στο εξωτερικο με eddy current δυναμομετρα και ωρες δουλειας φτανουν μεχρι και 1000$...

DrBig
11/02/2010, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
σωστος χαρτης δεν υπαρχει...κοντα στην πραγματικοτητα μονο...

κι αυτο γιατι οι συνθηκες αλλαζουν συνεχεια οποτε τελειος ειναι μονο με συγκεκριμενες...στις υπολοιπες περιπτωσεις ειναι απλως καλος...

κοστος?ελλαδα συνηθως παιρνουν γυρω στα 200-250 ευρω...

στο εξωτερικο με eddy current δυναμομετρα και ωρες δουλειας φτανουν μεχρι και 1000$...

Αντε, παρε μια ανασα και γραψε και για το autotune (να κλεισει ο βροχος).

junkier6
11/02/2010, 19:47
φιλε reinmeister τρομερο κειμενο αλλα με τα λεγομενα σου(τα οποια δεν αμφισβητω καθολου) μολις κατερευσε γυρω μας ενα συμπαν!!! κ οτι ειχα αποφασισει να βαλω στην καλη μου (ρ6 2006) ολοσωμη ti-force κ κλασσικα power commander!!! πω ρε φιλε, τωρα τι κανουμε δηλ;;; τα βαζουμε πανω κ οπως δουλεψει η αφηνουμε ως εχει κ γλυτωνουμε τα λ7 μας;;; :dizzy:

camen
11/02/2010, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από junkier6
αφηνουμε ως εχει κ γλυτωνουμε τα λ7 μας;;; :dizzy:

Eγω αυτο θα εκανα...Παρε πιο δυνατο μηχανακι αν θες...
Τουλαχιστον μαμα δουλευει σχεδον παντου καλα...Μετα ποιος ξερει:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

DrBig
11/02/2010, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από junkier6
φιλε reinmeister τρομερο κειμενο αλλα με τα λεγομενα σου(τα οποια δεν αμφισβητω καθολου) μολις κατερευσε γυρω μας ενα συμπαν!!! κ οτι ειχα αποφασισει να βαλω στην καλη μου (ρ6 2006) ολοσωμη ti-force κ κλασσικα power commander!!! πω ρε φιλε, τωρα τι κανουμε δηλ;;; τα βαζουμε πανω κ οπως δουλεψει η αφηνουμε ως εχει κ γλυτωνουμε τα λ7 μας;;; :dizzy:

stay tuned for auto-tune...

Shaolin Monk
12/02/2010, 02:32
Ευχαριστω Reinmeister, γιατι ενω οδηγω μοτοσυκλετες κοντα εικοσι χρονια, πολλα απο αυτα δεν μου περασαν ποτε απο το μυαλο και αρκετα δεν τα γνωριζα τελειως. Βλεπω να βγαζουμε στο σφυρι οτι φοραμε στα μηχανακια μας...:cry:

Παντως ο Rein και ο Dr Big ειναι μαλλον η αιτια που θα μεινω αγρυπνος αποψε...:uplate: :uplate:

:rotflmao: :rotflmao:

T.R.E
12/02/2010, 05:05
Λύσεις υπάρχουν,λίγο ψάξιμο και κοινή λογική θέλει... :)

kyko
12/02/2010, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
stay tuned for auto-tune...


Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Λύσεις υπάρχουν,λίγο ψάξιμο και κοινή λογική θέλει... :)

ειμαι περιεργος να δω τον επιλογο

:rolleyes: :smokin:

reinmeister
12/02/2010, 09:45
λιγη υπομονη να τελειωσω το αρθρο και θα τα πουμε κι εδω...:cool:

arhs
12/02/2010, 10:38
είσαι τιτανοτεράστιος!!! :wave2: (αν βοήθησαν και άλλοι είναι και εκείνοι τιτανοτεράστιοι!!)

reinmeister
12/02/2010, 14:04
θενκς...τελειωσα επιτελους...:D

αρη να σαι σιγουρος οτι αν ειχα βοηθεια ,θα το ειχα αναφερει απο την πρωτη στιγμη...

επισης ,θα ημουν ενας πολυ πιο ευτυχισμενος και ξεκουραστος ανθρωπος...:smokin:

Tpap
12/02/2010, 14:28
Λοιπόν μάγκες, ποιός θα έδινε 1000€ για εξατμΗσεις...? :confused:


Τι, κανείς...? :D

kyko
12/02/2010, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Λοιπόν μάγκες, ποιός θα έδινε 1000€ για εξατμΗσεις...? :confused:


Τι, κανείς...? :D

εξαρταται για ποιο μηχανακι κ τι εξατμες θα βαλει κανεις...ξερεις,e-bay κτλ...
επειτα δεν τιθεται θεμα να χαλασει μια μηχανη με την τοποθετηση ενος τελικου...μονο τελικου,χωρις φιλτρο αερα...οσον αφορα το αν θα χασει το μηχανακι χαμηλα ε,βαζεις ενα γραναζι κ το σωνεις...
αρα συμπερασμα?τελικο κ γραναζι κ εισαι κομπλε...
**εαν θες κ αλλο μετα απλα πουλα το κ παρε κατι πιο δυνατο
τελος

:wave2:

**εχω την εντυπωση οτι αυτο επρεπε να το πει ο reinn:rolleyes:

stefanos
12/02/2010, 14:54
Εάν λοιπόν πεταχτεί το φιλτροκούτι και μπούν χοάνες και το τελικό αντικατασταθεί με μια ευθεία σωλήνα οι αισθητήρες του ψεκασμού δεν θα ανιχνεύσουν τις αλλαγές στην πίεση εισαγωγής ώστε να προσαρμόσουν το μίγμα στις νέες συνθήκες?

Tpap
12/02/2010, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
αρα συμπερασμα?τελικο κ γραναζι κ εισαι κομπλε...


188712

camen
12/02/2010, 15:16
Εγω παντως εβγαλα συμπερασμα...

Αφηνεις το μηχανακι στην ησυχια του και αντι να προσπαθεις να βγαλεις αλογα βαζεις ενα ζευγαρι χερια....Θα γλυτωσεις πολλα χρηματα και φασαρια και τους "γρηγορους" θα τους εχεις...



Κ παλι ενα μεγαλο μπραβο στον Αντωνη που εγραψε το αρθρο απλα και κατανοητα και μοιραστηκε τις γνωσεις του μαζι μας...:beer: :beer: :beer: :beer:

devil's animal
12/02/2010, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
θενκς...τελειωσα επιτελους...:D

...:smokin:

κ@ργιολη αντρα...αφου δεν κανεις εσυ πλεον βελτιωσεις θες να γ@μησεις και οσους κανουν...
"θα παω κατω αλλα θα σας παρω μαζι μου στο πατο σκουληκια"...και ετσ'...:D


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

toyar
12/02/2010, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εάν λοιπόν πεταχτεί το φιλτροκούτι και μπούν χοάνες και το τελικό αντικατασταθεί με μια ευθεία σωλήνα οι αισθητήρες του ψεκασμού δεν θα ανιχνεύσουν τις αλλαγές στην πίεση εισαγωγής ώστε να προσαρμόσουν το μίγμα στις νέες συνθήκες?

Ο αισθητήρας που μετράει χαρακτηριστικά αέρα εισαγωγής είναι καλιμπραρισμένος με την εργοστασιακή εισαγωγή οπότε αν τα αφήσεις όλα ελεύθερα μάλλον θα τον μπερδέψεις. Άλλωστε οι εργοστασιακοί αισθητήρες και ενεργοποιητές έχουν συγκεκριμένο εύρος λειτουργίας και δεν μπορούν να ανταποκριθούν σε ακραίες αλλαγές εκτός προδιαγραφών

DrBig
12/02/2010, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εάν λοιπόν πεταχτεί το φιλτροκούτι και μπούν χοάνες και το τελικό αντικατασταθεί με μια ευθεία σωλήνα οι αισθητήρες του ψεκασμού δεν θα ανιχνεύσουν τις αλλαγές στην πίεση εισαγωγής ώστε να προσαρμόσουν το μίγμα στις νέες συνθήκες?


Πρωτα απ'ολα αν το κανεις αυτο ο αισθητηρας υπο-πιεσης στην εισοδο του μειγματος (που βρισκεται στο φιλτροκουτι) απλα θα μετραει την ατμοσφαιρικη πιεση.
Ακομα, επειδη τα μαμα συστηματα ειναι ανοιχτου βροχου, δεν εχουν μεγαλες δυνατοτητες αναποροσαρμογης σε διαφορετικες συνθηκες λειτουργιας.

reinmeister
12/02/2010, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εάν λοιπόν πεταχτεί το φιλτροκούτι και μπούν χοάνες και το τελικό αντικατασταθεί με μια ευθεία σωλήνα οι αισθητήρες του ψεκασμού δεν θα ανιχνεύσουν τις αλλαγές στην πίεση εισαγωγής ώστε να προσαρμόσουν το μίγμα στις νέες συνθήκες?

ας πιασουμε πρωτα το τεχνικο κομματι...

τσου...

θα την ανιχνευσουν και θα κανουν αλλαγες μεχρι το περιπου 10% του tps,ανεξαρτητα στροφων...στα μεγαλα φορτια ,που τα δεδομενα λαμβανονται ,απο tps,στροφες και θερμοκρασια αερα δεν θα κανουν απολυτως τιποτα...οτι κανει το μοτερ μονο του...

reinmeister
12/02/2010, 16:08
Kyko...ο rein και ο οποιοσδηποτε rein ,δεν "πρεπει" να γραψει τιποτα...θελει και γραφει,οτι γραφει..

επισης δεν εγραψε πρωτη φορα στο φορουμ σε αυτο το θρεντ...γραφει κατι χρονια και εχει καλυψει και το ζητημα που θετεις...καθως φυσικα και πολλοι αλλοι που ασχολουνται ...

j6...οτι σου ειπαν και οι αλλοι...στο 600 ακομη κι αν γινει σωστη δουλεια οι απολαβες ειναι πολυ μικρες...παρε 1000+ και εκει κανε οτι θες...θα σου φανει κιολας...απο κει και περα αν εισαι μαμουνι και γουσταρεις την βελτιωση,ακομη και σε παπι,αξιζει...

σταυρακο...εεεετσι ακριβως...:lol: :lol:

DrBig
12/02/2010, 16:21
Σε σχεση με τα 8-μπεκα και το 'αλλο' θρεντ, εχουν βγει πλεον μοντουλ για την διαχειρηση και των αλλων 4 μπεκ απο την γνωστη εταιρια.

Για καλη ρυθμιση του auto-tune, μπορουν να γινουν τα εξης.

1) Ιδανικα ξεκιναμε απο ενα καλο αρχικο χαρτη, πως τον βρισκουμε ειναι αλλο θεμα.
2) Μετα οδηγουμε τη μηχανη με συνθηκες που να ταιριαζουν οσο το δυνατο περισσοτερο στο οδηγικο μας στυλ. Το auto-tune στο οποιο εχουμε προσδιορισει target AFR εχει παραγει ενα διορθωτικο χαρτη πανω στον αρχικο.
3) Αλλαζουμε κατοπιν τον αρχικο χαρτη εισαγωντας τις διορθωσεις του αuto-tune.
4) επαναλαμβανουμε τα βηματα 2)-3) μερικες φορες ακομα, αναπροσαρμοζοντας τον αρχικο χαρτη.

Σ'αυτο το σημειο εχουμε ενα αρκετα καλο χαρτη στο PC ο οποιος μπορει να δουλεψει πλεον και μονος του χωρις το auto-tune. Οι διορθωσεις εξωτερικων παραγοντων (καιρου, θεου κλπ) μπορουν και θα διαχειριστουν οχι απο το PC αλλα απο το μαμα ecu.

Αν δεν θελουμε να τα σκασουμε για τον αρχικο χαρτη, θα μπορουσαμε να αρχισουμε απο ενα μηδενικο και να κανουμε τα βηματα 2)-3) αρκετες φορες αλλα προσπαθωντας οι δοκιμαστικες βολτες να μην περιεχουν ακραιες συνθηκες, ωστε να μπορεσει το auto-tune να χτισει με μικρα βηματα τον χαρτη διορθωσης.

junkier6
12/02/2010, 16:29
ευχαριστω παιδες !!! τσακας απο μια :beer:

:wave2:

kyko
12/02/2010, 18:54
DrBig & Reinn με 2 λογια:

-αξιζει ή οχι (απο θεμα επιδοσεων-αξιοπιστιας κινητηρα μετα την τοποθετηση)η τοποθετηση commander,rapid,bazzaz ή οποιουδηποτε αλλου "μεσαζοντα" μαζι με εξατμα,φιλτρο,χοανες,πεταλουδες κ ρυθμιση οοολων αυτων?

-ειναι εφικτο να γινει αυτο?δλδ να ρυθμιστουν μια φορα κ καλαη οοοολα τα παραπανω τελεια χωρις να θελουν ρυθμιση ανα τακτα χρονικα διαστηματα ειτε απο καποιον ερασιτεχνη μεμονωμενα-do it yourself δλδ-ειτε απο καποιον tunerα στην ελλαδα?

εαν τπτ απο τα παραπανω δεν μπορει να γινει τοτε δεν υπαρχει λογος να συνεχιστει το thread,οσοι εχουμε αγορασει τετοια μπλιμπλικια να τα βγαλουμε κ να παμε στους tunerαδες να τους τα βαλουμε καπου που θα τους αρεσει κ να πουμε στους νεοεισερχομενους στο χωρο του tuning οτι πλεον δεν υπαρχει οοολο αυτο το παραμυθι που μας λενε οι tuning εταιρειες τοοοοσο καιρο....
για πειτε...

DrBig
12/02/2010, 20:09
Η δικη μου γνωμη ειναι οτι αξιζει (αν γινει σωστα η ρυθμιση) και επιβαλλεται αν οι μετατροπες στη μηχανη περιλαμβανουν ολοσωμες, αλλαγες στο φιλτροκουτι, εκκεντροφορους κλπ. Προσωπικα, δεν θα πηγαινα ποτε σε δυναμομετρο αλλα θα εβαζα auto-tune αν υπαρχει PCV για τη μηχανη μου και θα επαιζα μεχρι να το φερω στα μετρα μου, κι ας μου'περνε βδομαδες.
Εκτος απο το auto-tune υπαρχει και η λυση ΑFR οργανου για οσους εχουν καρμπς η μηχανη για την οποια δεν βγαινει το PCV.

Το αν αξιζει κανεις να 'πειραξει' τη μηχανη του για την εξτρα αποδοση ειναι αλλο θεμα και τελειως υποκειμενικο.

kyko
13/02/2010, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Η δικη μου γνωμη ειναι οτι αξιζει (αν γινει σωστα η ρυθμιση) και επιβαλλεται αν οι μετατροπες στη μηχανη περιλαμβανουν ολοσωμες, αλλαγες στο φιλτροκουτι, εκκεντροφορους κλπ. Προσωπικα, δεν θα πηγαινα ποτε σε δυναμομετρο αλλα θα εβαζα auto-tune αν υπαρχει PCV για τη μηχανη μου και θα επαιζα μεχρι να το φερω στα μετρα μου, κι ας μου'περνε βδομαδες.
Εκτος απο το auto-tune υπαρχει και η λυση ΑFR οργανου για οσους εχουν καρμπς η μηχανη για την οποια δεν βγαινει το PCV.

Το αν αξιζει κανεις να 'πειραξει' τη μηχανη του για την εξτρα αποδοση ειναι αλλο θεμα και τελειως υποκειμενικο.

με εκκεντροφορους δεν θελω να μπλεξω μιας κ δεν νομιζω να ειναι ικανος καποιος στην ελλαδα να ασχοληθει με κατι τοσο "βαθυ" στον κινητηρα...εδω για το commander πας κ στα κανουν σκ**τα...
οσο για το auto tune...πρεπει να βρουμε εναν αρχικο χαρτη...σωστα?αλλα λες αυτο ειναι αλλο θεμα...εμ,εδω σε θελω μαστορα...που τον βρισκεις αυτον τον χαρτη?

επισης...εχεις πμ drbig:D :wave2:

Tomahawk
15/02/2010, 17:23
Έναν αρχικό χάρτη μπορείς να βρεις στο site της dynojet (διαλέγεις και παίρνεις όποιον νομίζεις πως είναι ο καταλληλότερος για το μηχανάκι σου).
Αλλιώς φτιάχνεις πρόγραμμα στο δυναμόμετρο και το "διορθώνεις" με το auto tune. Αυτή η λύση βέβαια είναι αρκετά ακριβή.

Πάντως εμένα η γνώμη μου είναι, καλύτερα να βάλεις power commander (ή κάτι ανάλογο) και να το ρυθμίσεις στο δυναμόμετρο παρά να το αφήσεις έτσι! Περισσότερο καλό θα κάνεις, παρά κακό :winka:

DrBig
15/02/2010, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
Έναν αρχικό χάρτη μπορείς να βρεις στο site της dynojet (διαλέγεις και παίρνεις όποιον νομίζεις πως είναι ο καταλληλότερος για το μηχανάκι σου).
Αλλιώς φτιάχνεις πρόγραμμα στο δυναμόμετρο και το "διορθώνεις" με το auto tune. Αυτή η λύση βέβαια είναι αρκετά ακριβή.

Πάντως εμένα η γνώμη μου είναι, καλύτερα να βάλεις power commander (ή κάτι ανάλογο) και να το ρυθμίσεις στο δυναμόμετρο παρά να το αφήσεις έτσι! Περισσότερο καλό θα κάνεις, παρά κακό :winka:

Το autotune vs δυναμομετρο δεν εχουν μεγαλη διαφορα τιμης, 300+ το μεν, 200+ το δε και σου μενει να να το χρησιμοποιησεις σε οποιαδηποτε μηχανη παιρνει PCV.

christostr
16/02/2010, 02:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
με εκκεντροφορους δεν θελω να μπλεξω μιας κ δεν νομιζω να ειναι ικανος καποιος στην ελλαδα να ασχοληθει με κατι τοσο "βαθυ" στον κινητηρα...εδω για το commander πας κ στα κανουν σκ**τα...
οσο για το auto tune...πρεπει να βρουμε εναν αρχικο χαρτη...σωστα?αλλα λες αυτο ειναι αλλο θεμα...εμ,εδω σε θελω μαστορα...που τον βρισκεις αυτον τον χαρτη?

επισης...εχεις πμ drbig:D :wave2:

Υπάρχουν και έτοιμοι από εξωτερικό, ανάλογα τη μηχανή και το στάδιο εξέλιξης

stefanos
16/02/2010, 07:21
Τελικά μάπα το καρπούζι οι εργοστασιακοί ψεκασμοί.

reinmeister
16/02/2010, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τελικά μάπα το καρπούζι οι εργοστασιακοί ψεκασμοί.

fcr και ηλεκτρονικη να βρειτε την υγεια σας...

Μικe777
19/02/2010, 01:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τελικά μάπα το καρπούζι οι εργοστασιακοί ψεκασμοί.

:winka: :beer:
αντε εβιβα!

RaGe_Raptor
20/02/2010, 17:35
ολοσωμη akrapovic evolution 2 titanium-carbon και φιλτρακι bmc σε Κ6 1000...παει σιγουρα καλυτερα (δοκιμασμενο στο δρομο με το Κ7 του ξαδερφου ουκ ολιγες φορες,και στοκ και με τα καλουδια...)απο δω και περα τι...????α ρε rein,καλα ζουσαμε με τις ψευδαισθησεις μας τι θες και μιλας...τουλαχιστον δωσε καμμια λυση...

reinmeister
20/02/2010, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerman
ολοσωμη akrapovic evolution 2 titanium-carbon και φιλτρακι bmc σε Κ6 1000...παει σιγουρα καλυτερα (δοκιμασμενο στο δρομο με το Κ7 του ξαδερφου ουκ ολιγες φορες,και στοκ και με τα καλουδια...)απο δω και περα τι...????α ρε rein,καλα ζουσαμε με τις ψευδαισθησεις μας τι θες και μιλας...τουλαχιστον δωσε καμμια λυση...

για βαλε ενα καινουριο μαμα φιλτρο και ξανακαντε δοκιμη...αφου το δουλεψεις κανα τεταρτο πρωτα...:D

RaGe_Raptor
20/02/2010, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
για βαλε ενα καινουριο μαμα φιλτρο και ξανακαντε δοκιμη...αφου το δουλεψεις κανα τεταρτο πρωτα...:D
αντε να δουμε.................

DimST
22/02/2010, 08:20
Εφόσων τα έσκασες και πήρες έβο εξάτμιση. Το μηχανάκι δουλεύει σίγουρα καλύτερα αλλά... τα λέμε σε καμμια 15.000χλμ.
Πάρε και ένα Power commander να κάνεις σωστή και ολοκληρωμένη δουλειά και πήγαινε στο μάστορα σου να στο φτιάξει (μη μου πείς πως δεν έχεις μηχανικό;).
Σίγουρα όλοι δεν είναι όλοι άχρηστοι...
Το σημαντικότερο είναι πως έχοντας διαβάσει και (λογικά) καταλάβει όλα όσα έχουν γραφτεί νομίζω πως μπορείτε να καταλάβετε με 5 κουβέντες σε ποιόν μπορείτε να εμπιστευθείτε και σε ποιόν όχι το μηχανάκι σας.

:beer: :wave2:

byron
22/02/2010, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Το σημαντικότερο είναι πως έχοντας διαβάσει και (λογικά) καταλάβει όλα όσα έχουν γραφτεί νομίζω πως μπορείτε να καταλάβετε με 5 κουβέντες σε ποιόν μπορείτε να εμπιστευθείτε και σε ποιόν όχι το μηχανάκι σας.

:beer: :wave2:

Βασικά εγώ δεν κατάλαβα :lol:
Το σίγουρο είναι πως για να βρεις μάστορα που θα κάνει όσα περιέγραψε στον "οδηγό εργασιών" ο rein πρέπει να ψάξεις πάραααα πολύυυυυ....

Πριν λίγο καιρό άκουγα την περιπέτεια φίλου που πήρε μεταχείρο λουλούδι Κ8 με ολόσωμες και PCIII, όπου στην 1η βόλτα διαπίστωσε ότι η κατανάλωση ήταν της τάξης των 20lt/100 χλμ :uplate: , ενώ η δυναμομέτρηση έδειξε -6 άλογα από stock.
O μάστορας που το είχε φτιάξει ορκιζόταν ότι οι χάρτες που είχε φτιάξει ήταν απόσταγμα γνώσης και εμπειρίας που μεταδίδεται μόνο από πατέρα σε γιό.
Αν του έλεγε τι είχε κάνει, θα έπρεπε μετα να τον σκοτώσει...:p

DrBig
22/02/2010, 09:12
Ειναι πολυ απλο. Πατε για ρυθμιση μονο σε dynojet certified δυναμομετραδες που εχουν δυναμομετρο πεδησης ΜΕ Tune-Link software. H ρυθμιση γινεται αυτοματα.
[Πρωτα βεβαιωθειτε οτι τα SAS/PAIR συστηματα ειναι αποσυνδεδεμενα].

Εναλλακτικα, παιρνετε ενα wideband (και αν φτανουν τα $ και ενα datalogger) και το ρυθμιζετε μονοι σας.

DimST
22/02/2010, 09:48
Προσωπικά δε γνωρίζω κάποιον να χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο τρόπο κατασκευής χάρτη -όχι οτι λέει κάτι αυτό. Τέλος, υποψία μου είναι πως το certified δε καθορίζει το επίπεδο υπηρεσιών, αλλά μάλλον το ύψος της "ταρίφας" (υπάρχουν και άλλα δυναμόμετρα πλήν dynojet - υπάρχουν και τα wideband όπως έγραψες).

reinmeister
22/02/2010, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Βασικά εγώ δεν κατάλαβα :lol:
Το σίγουρο είναι πως για να βρεις μάστορα που θα κάνει όσα περιέγραψε στον "οδηγό εργασιών" ο rein πρέπει να ψάξεις πάραααα πολύυυυυ....

Πριν λίγο καιρό άκουγα την περιπέτεια φίλου που πήρε μεταχείρο λουλούδι Κ8 με ολόσωμες και PCIII, όπου στην 1η βόλτα διαπίστωσε ότι η κατανάλωση ήταν της τάξης των 20lt/100 χλμ :uplate: , ενώ η δυναμομέτρηση έδειξε -6 άλογα από stock.
O μάστορας που το είχε φτιάξει ορκιζόταν ότι οι χάρτες που είχε φτιάξει ήταν απόσταγμα γνώσης και εμπειρίας που μεταδίδεται μόνο από πατέρα σε γιό.
Αν του έλεγε τι είχε κάνει, θα έπρεπε μετα να τον σκοτώσει...:p

εισαι πολυ πισω φιλε μου...ειχε παει στο superflow κ5 (1000 ε...), με ολοκληρη και ρυθμιση απο το κουτι...

ο λογος που πηγε να μετρηθει ηταν ο εξης..."μαστορα...νομιζω οτι μετα την ρυθμιση που μου εκαναν ,σαν να μην τραβαει πολυ καλα το μηχανακι...και σαν να τσιμπαει λιγη παραπανω βενζινη"...(αθηνα πειραια ενα τεποζιτο...)

εβγαλε 100 ολακερα στο superflow,απο 150 που βγαζει μαμα...:eyepop:

φυλαξα τα στοιχεια του βελτιωτη ως κορη οφθαλμου...αν μισησω καποιον(πολυ ομως) εκει θα τον στειλω...:lol:

2ο σκηνικο...κ7 με arata...με παιρνει τηλ το παλληκαρι για να του το φτιαξω...του λεω "τι φοραει",μου λεει "αρατα και καυσιμα απο το κουτι και τρωω ενα μηχανακι απο τα κ6"...

"θελω να του κανουμε μια δυναμομετρηση,να δω αν ειναι καλη βαση για να το κανουμε τουμπανο..."

ξαναπηγαινε στον ιδιο,του λεω, να τα ξαναβγαλει και φερτο...

μολις ξεμπουκωσε εβγαλε 168...του λεω κανε κανα ανοιγμα να καθαρισει καλα,ετσι οπως ειναι μαμα, και φερτο να το φτιαξουμε( em pro και τα συναφη)...

με παιρνει τηλ το βραδυ και μου λεει..."φιλε το μηχανακι σκοτωνει...εκει που ετρωγα ενα,ειμαι δυο μπροστα...":rotflmao: :bawl:

και πολλα αλλα εξισου τραγελαφικα...

ο ρεζουμης ειναι ο εξης...οτι μηχανακι φτιαγμενο μου εχουν φερει,απ οποιον και να μου το εχουν φερει,το κανα απο καλυτερο εως πολυ καλυτερο...κι αυτο δεν κανει μαγκα εμενα,αλλα αυτους αχρηστους...και ειναι απλα ντροπη...

βεβαια,για να πουμε και του στραβου το δικιο,αν κατσει ο καθε μαστορας για 200-250 ευρω να φαει ενα μεροκαματο (7-8 ωρες) πανω σε ενα χαρτη,θα το κλεισει...

εχουν λοιπον και αυτοι τα δικια τους...

σιγουρα υπαρχουν και σωστοι παντως...απλως θα πρεπει να ψαξετε να τους βρειτε...ρωτηστε (οχι εμενα) και κρινετε...

απο κει και περα,σιγουρα υπαρχουν σοβαροι...

DrBig
22/02/2010, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Προσωπικά δε γνωρίζω κάποιον να χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο τρόπο κατασκευής χάρτη -όχι οτι λέει κάτι αυτό. Τέλος, υποψία μου είναι πως το certified δε καθορίζει το επίπεδο υπηρεσιών, αλλά μάλλον το ύψος της "ταρίφας" (υπάρχουν και άλλα δυναμόμετρα πλήν dynojet - υπάρχουν και τα wideband όπως έγραψες).

Ουτε εγω ανεφερα το 'certified' με την λογικη οτι ειναι εγγυηση. Απλα το tune-link που ειναι η καλλιτερη εγγυηση για σωστη δουλεια, για να το εχεις πρεπει να εισαι certified αν δεν κανω λαθος.

byron
22/02/2010, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εβγαλε 100 ολακερα στο superflow,απο 150 που βγαζει μαμα...:eyepop:


:uplate: :eyepop: :uplate:

:rotflmao: :lol: :bawl: :rotflmao: :bawl:




Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
βεβαια,για να πουμε και του στραβου το δικιο,αν κατσει ο καθε μαστορας για 200-250 ευρω να φαει ενα μεροκαματο (7-8 ωρες) πανω σε ενα χαρτη,θα το κλεισει...
εχουν λοιπον και αυτοι τα δικια τους...


Όπα ρε μαν....? Ξέρεις πολλούς εκτός από γιατρούς και τα συναφή, να παίρνουν 200-250? μεροκάματο? :sick:

DimST
22/02/2010, 10:25
...200 για καυσανάλυση και custom χάρτη είναι πολλά. Ειδικά με τα σύγχρονα εργαλεία ο χρόνος κατασκευής χάρτη απο τους ειδικούς είναι πολύ μικρότερος, δε περνάνε 3-4 ώρες στο δυναμόμετρο όπως παλιότερα, εκτός αν μιλάμε για πολύ ειδικές κατασκευές... ή άγραφο εγκέφαλο... ή νούμερα στη τύχη (βάλε 10, κόψε 5, βγάλε 15 κλπ :lol: και ότι βγάλει τα περισσότερα... και στο δρόμο κλάμα )

reinmeister
22/02/2010, 13:18
byron για τζιρους μιλαμε...με τοσα την ημερα,αξιοπρεπες συνεργειο, ουτε για μνημοσυνο δεν βγαινει...:D

dimst...εγω απο την αλλη τα θεωρω ελαχιστα για σωστο custom χαρτη με καυσαναλυση στον δρομο...

παραδειγμα...

βαζω πανω τον wideband και βαζω τον πελατη να οδηγησει 3 τεταρτα,με ολους τους τροπους που ξερει κι ενα τεταρτο με τον τροπο που θελω εγω...

ρυθμιζω συνηθως το μηχανημα να παιρνει δεδομενα ανα 3 δεκατα του δευτερολεπτου και στην συνεχεια καθομαι και τα τσεκαρω ενα προς ενα...διαιρεσε τα 0.3 sec με την ωρα δια να δεις τι ογκος δεδομενων υπαρχει για μελετη...

στην συνεχεια ρυθμιζω με βαση ολα τα ανοιγματα γκαζιου και ολες τις στροφες,λαμβανοντας υπ οψιν ολα τα παραπανω...

συνηθως μου παιρνει απο 6 εως 8 ωρες στον υπολογιστη ολη η διαδικασια...

αν μιλησουμε για αγραφους,αναφλεξεις,ξεχωριστους χαρτες για καθε σχεση κλπ αστο...

ειδικα στην επαναχαρτογραφηση των εργοστασιακων (βλ.hayabusa),ειδικα οταν ειναι με πιστονια ,εκκεντροφορους κλπ. που μεχρι το 10% ρυθμιζω με βαση την βαρομετρικη πιεση εισαγωγης,απλως ξεχναω το ονομα μου... :sad:

reinmeister
22/02/2010, 13:57
κι ενα screenshot για να καταλαβουν ολοι γι ατι πραγμα μιλαμε...


189628

TOLISTOLAROS
22/02/2010, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
κι ενα screenshot για να καταλαβουν ολοι γι ατι πραγμα μιλαμε...
:confused: :confused:
Γιατί όταν κάνεις κοφτές γκαζιές (795,798,840 sec)το AFR δείχνει φτωχότερο ενώ λίγο πιο πάνω απ'το ρελαντί(807-818 sec) πλουσιότερο;
Καλά περισσότερο τη βρίσκεις με τα τιμολόγια;Πώς έγινες λογιστής δεν έχω καταλάβει.. :)

stefanos
22/02/2010, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
:confused: :confused:
Γιατί όταν κάνεις κοφτές γκαζιές (795,798,840 sec)το AFR δείχνει φτωχότερο ενώ λίγο πιο πάνω απ'το ρελαντί(807-818 sec) πλουσιότερο;
Καλά περισσότερο τη βρίσκεις με τα τιμολόγια;Πώς έγινες λογιστής δεν έχω καταλάβει.. :)

Μοιάζει γενικά να υπάρχει μια χρονική υστέρηση στο AFR.Αλλά το να φτωχαίνει όταν κλείνεις το γκάζι φυσικό είναι.

RaGe_Raptor
22/02/2010, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Εφόσων τα έσκασες και πήρες έβο εξάτμιση. Το μηχανάκι δουλεύει σίγουρα καλύτερα αλλά... τα λέμε σε καμμια 15.000χλμ.
Πάρε και ένα Power commander να κάνεις σωστή και ολοκληρωμένη δουλειά και πήγαινε στο μάστορα σου να στο φτιάξει (μη μου πείς πως δεν έχεις μηχανικό;).
Σίγουρα όλοι δεν είναι όλοι άχρηστοι...
Το σημαντικότερο είναι πως έχοντας διαβάσει και (λογικά) καταλάβει όλα όσα έχουν γραφτεί νομίζω πως μπορείτε να καταλάβετε με 5 κουβέντες σε ποιόν μπορείτε να εμπιστευθείτε και σε ποιόν όχι το μηχανάκι σας.

:beer: :wave2:
Τι θα παθει ρε παιδια ... για να ξερω δλδ...γιατι με ολα αυτα που γραφονται αντε να εμπιστευτεις "μαστορα" να σου ρυθμισει το μηχανακι...

DrBig
22/02/2010, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μοιάζει γενικά να υπάρχει μια χρονική υστέρηση στο AFR.Αλλά το να φτωχαίνει όταν κλείνεις το γκάζι φυσικό είναι.

αυτο πλουσαινει οταν κλεινει το γκαζι, αλλα ετσι κι αλλιως δεν ειναι υπο φορτιο μαλλον οποτε δεν εχει σημασια.

reinmeister
22/02/2010, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerman
Τι θα παθει ρε παιδια ... για να ξερω δλδ...γιατι με ολα αυτα που γραφονται αντε να εμπιστευτεις "μαστορα" να σου ρυθμισει το μηχανακι...

τιποτα δεν θα παθει,ειδικα με το μαμα φιλτρο...εκτος αν εχει 0 βαθμους και πηγαινεις μονιμα 6η τερμα,που και παλι το συζηταμε...καλυτερα λιγο φτωχο παρα τιγκα στα καυσιμα,που εκει 100% θα κλαψεις ελατηρια εμβολων...

αναφορικα με την καυσαναλυση του screenshot...ειναι σε αναλυση 1ος λεπτου,οποτε τα δεδομενα ειναι πιο μαζεμενα και φαινονται εντονοτερα...δηλαδη, δεν ειναι κουφιες γκαζιες απραιτητα...τωρα τα +- του καυσιμου μην τα λαμβανετε υπ οψιν μια και ειναι απο το σαιτ της εταιρειας του καυσαναλυτη ,οποτε δεν εχουμε ιδια τι οχημα αφορα...επισης δεν φαινεται το ποσοστο % του γκαζιου...οποτε μην δινετε και πολλη σημασια...(πηγα να κανω ενα print screen απο μια απο τις δικες μου,αλλα μπα:sad: )


ουτε εγω το χω καταλαβει τολη αλλα αυτο ειναι μια μεγαλη ιστορια...

dirtbird
22/02/2010, 20:47
Αντουάν, μία ερώτηση -σε πρώτη προσέγγιση- άσχετη....

Έχεις διαπιστώσει εάν κάνουν παύση ψεκασμού τα πιο πρόσφατα συστήματα (σε μοντέλα των τελευταίων 4-5 ετών) όταν κλείνει εντελώς το γκάζι (και μέχρι να αρχίσουν να πλησιάζουν τις στροφές του ρελαντί)?

reinmeister
22/02/2010, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αντουάν, μία ερώτηση -σε πρώτη προσέγγιση- άσχετη....

Έχεις διαπιστώσει εάν κάνουν παύση ψεκασμού τα πιο πρόσφατα συστήματα (σε μοντέλα των τελευταίων 4-5 ετών) όταν κλείνει εντελώς το γκάζι (και μέχρι να αρχίσουν να πλησιάζουν τις στροφές του ρελαντί)?

οχι σωτηρη,δεν κανουν...απλως μειωνουν το duty cycle παρα πολυ...

arhs
25/02/2010, 03:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αρη να σαι σιγουρος οτι αν ειχα βοηθεια ,θα το ειχα αναφερει απο την πρωτη στιγμη...

μωρέ σίγουρος ήμουν, απλά έτσι το 'πα. ήθελα να είμαι... σίγουρος!:D

όπως και να 'χει, ήταν έπος! (ή πέος? γ@μημένες ρακές! :rotflmao: )

σωραίος!:beer:

reinmeister
25/02/2010, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από arhs
μωρέ σίγουρος ήμουν, απλά έτσι το 'πα. ήθελα να είμαι... σίγουρος!:D

όπως και να 'χει, ήταν έπος! (ή πέος? γ@μημένες ρακές! :rotflmao: )

σωραίος!:beer:

να σαι καλα...ειδικα αν εχεις παραλληλο αναγνωσμα το mein kampf , τοτε σιγουρα τα σπαει...:rotflmao: :rotflmao:

JIMK7
28/02/2010, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
κ@ργιολη αντρα...αφου δεν κανεις εσυ πλεον βελτιωσεις θες να γ@μησεις και οσους κανουν...
"θα παω κατω αλλα θα σας παρω μαζι μου στο πατο σκουληκια"...και ετσ'...:D


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Το πιο σωστο και εξυπνο απ ολα αυτα που διαβασα :D

Παιδια μη μασατε :p ο τυπος ειναι καλος μα καλος σε ολα του το αναγνωριζω ακομα κι εγω και οταν λεω σε όλα, εννοω στο γραπτο του λογο που επηρεαζει αρνητικα τους αναγνωστες :winka:

Ακομα κι εγω ψαρωσα στην αρχη ετσι οπως τα λεει :lol: :lol:

Δεν θα διαφωνησω εν μερη ετσι οπως τα λεει γιατι εχει δικιο στα περισσοτερα, αλλα ενα νομισμα εχει παντα δυο πλευρες και οχι μια :winka:

Αυτο που καταλαβα υπαρχουν δυο λυσεις

1) δεν κανεις τιποτα και ο Θεος βοηθος :sick:

2) Οσοι ειναι οι εκλεκτοι τους σωζει ο Νωε με την κηβωτο του :lol: :rotflmao:

Αυτο που θα πω ειναι το εξης μην διανοηθει κανεις και βαλει εξατμιση απο το πατο και δεν βαλει προγραμμα γιατι μακροπροθεσμα το μονο που θα καταφερει θα ειναι να παρει στο χερι μια σκασμενη κεφαλη, εκτος αν ειναι εντελως κουλαδι και καφετεριακιας που δεν του πινει το αιμα :D







Υ.Γ. Σιγουρα υπαρχουν μηχανικοι που δεν ξερουν να βγαλουν τα ματια τους αλλα υπαρχουν ομως κι αλλοι τοσοι που ειναι ασσοι :wave2:

JIMK7
28/02/2010, 08:53
:)

reinmeister
28/02/2010, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Το πιο σωστο και εξυπνο απ ολα αυτα που διαβασα :D

Παιδια μη μασατε :p ο τυπος ειναι καλος μα καλος σε ολα του το αναγνωριζω ακομα κι εγω και οταν λεω σε όλα, εννοω στο γραπτο του λογο που επηρεαζει αρνητικα τους αναγνωστες :winka:

Ακομα κι εγω ψαρωσα στην αρχη ετσι οπως τα λεει :lol: :lol:

Δεν θα διαφωνησω εν μερη ετσι οπως τα λεει γιατι εχει δικιο στα περισσοτερα, αλλα ενα νομισμα εχει παντα δυο πλευρες και οχι μια :winka:

Αυτο που καταλαβα υπαρχουν δυο λυσεις

1) δεν κανεις τιποτα και ο Θεος βοηθος :sick:

2) Οσοι ειναι οι εκλεκτοι τους σωζει ο Νωε με την κηβωτο του :lol: :rotflmao:

Αυτο που θα πω ειναι το εξης μην διανοηθει κανεις και βαλει εξατμιση απο το πατο και δεν βαλει προγραμμα γιατι μακροπροθεσμα το μονο που θα καταφερει θα ειναι να παρει στο χερι μια σκασμενη κεφαλη, εκτος αν ειναι εντελως κουλαδι και καφετεριακιας που δεν του πινει το αιμα :D







Υ.Γ. Σιγουρα υπαρχουν μηχανικοι που δεν ξερουν να βγαλουν τα ματια τους αλλα υπαρχουν ομως κι αλλοι τοσοι που ειναι ασσοι :wave2:



διαβαζοντας πολυ προσεκτικα το παραπανω τεχνικο ποστ σου,στο οποιο αναφερεις ενα προς ενα ολα τα τεχνικα λαθη που εχω κανει και αντιστοιχως τα εχεις διορθωσει(σε ευχαριστω γι αυτο),σε ενα κομματι μου δημιουργηθηκαν δυο αποριες...

1) τι ειναι εξατμιση "απο τον πατο"?
υπαρχει καπου ενας πατος? τι σχεση εχει η εξατμιση με αυτον?

2)τι εννοεις "σκασμενη" κεφαλη και πως ακριβως θα προκυψει αυτο?

προφανως ειναι κατι πολυ απλο και γνωστο τοις πασι και γι αυτο δεν εγραψες λεπτομερειες,αλλα μια και δεν εχω τοση πειρα ετσι ωστε να πιανω τα αυτονοητα,θα το εκτιμουσα δεοντως αν μου το εξηγουσες...

υ.γ. εαν ειναι πολυ εξειδικευμενη η εξηγηση ,θα σε παρακαλουσα να την γραψεις με οσο πιο απλά λογια γινεται ,ετσι ωστε να μπορεσω να την καταλαβω...

σε ευχαριστω προκαταβολικα...



:beer: :beer: :beer:

JIMK7
28/02/2010, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
διαβαζοντας πολυ προσεκτικα το παραπανω τεχνικο ποστ σου,στο οποιο αναφερεις ενα προς ενα ολα τα τεχνικα λαθη που εχω κανει και αντιστοιχως τα εχεις διορθωσει(σε ευχαριστω γι αυτο),σε ενα κομματι μου δημιουργηθηκαν δυο αποριες...

1) τι ειναι εξατμιση "απο τον πατο"?
υπαρχει καπου ενας πατος? τι σχεση εχει η εξατμιση με αυτον?

2)τι εννοεις "σκασμενη" κεφαλη και πως ακριβως θα προκυψει αυτο?

προφανως ειναι κατι πολυ απλο και γνωστο τοις πασι και γι αυτο δεν εγραψες λεπτομερειες,αλλα μια και δεν εχω τοση πειρα ετσι ωστε να πιανω τα αυτονοητα,θα το εκτιμουσα δεοντως αν μου το εξηγουσες...

υ.γ. εαν ειναι πολυ εξειδικευμενη η εξηγηση ,θα σε παρακαλουσα να την γραψεις με οσο πιο απλά λογια γινεται ,ετσι ωστε να μπορεσω να την καταλαβω...

σε ευχαριστω προκαταβολικα...



:beer: :beer: :beer:

1) Στο χωριο μου τις ολοκληρες εξατμισεις τις λεμε απ το πατο :lol: :lol:

2) Οταν ενα μηχανακι δουλευει στεγνα και εσυ του πινεις το αιμα ειδικα καλοκαιρι που εχει πολυ ζεστη δεν θελει και πολυ να σκασει μια κεφαλη και μην κανεις το χαζο λες και τα ακους πρωτη φορα :winka: το γιατι εξυπνο αγορι εισαι και ξερεις :D


:wave2:

reinmeister
28/02/2010, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
1) Στο χωριο μου τις ολοκληρες εξατμισεις τις λεμε απ το πατο :lol: :lol:

2) Οταν ενα μηχανακι δουλευει στεγνα και εσυ του πινεις το αιμα ειδικα καλοκαιρι που εχει πολυ ζεστη δεν θελει και πολυ να σκασει μια κεφαλη και μην κανεις το χαζο λες και τα ακους πρωτη φορα :winka: το γιατι εξυπνο αγορι εισαι και ξερεις :D


:wave2:

το να "σκασει" μια κεφαλη δεν το χω ξανακουσει...κι εσυ δεν μου εξηγεις τι εννοεις...περιμενω...με τεχνικες λεπτομερειες και φυσικα τεκμηριωση...:D

οχι οπως στο πρωτο σου ποστ που απλως με λες κακο ανθρωπο...:lol:

JIMK7
28/02/2010, 23:00
οχι οπως στο πρωτο σου ποστ που απλως με λες κακο ανθρωπο...:lol: [/B]

Εγω κακο ποτε ? :look: :lol: :lol:

ΑΑΑ και βγαλε αυτο το πραμα που εχεις στο Αβαταρ γιατι προκαλεις :lol: :lol:

reinmeister
01/03/2010, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Εγω κακο ποτε ? :look: :lol: :lol:

ΑΑΑ και βγαλε αυτο το πραμα που εχεις στο Αβαταρ γιατι προκαλεις :lol: :lol:

κανουμε listerine βλεπω το τεχνικο...:lol:

δεν πειραζει...always happy to see you κι ας γραφεις οτι να ναι...:lol:

:wave2:

JIMK7
01/03/2010, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
κανουμε listerine βλεπω το τεχνικο...:lol:

δεν πειραζει...always happy to see you κι ας γραφεις οτι να ναι...:lol:

:wave2:

Kαλα πλακα τωρα μου κανεις οτι δεν ξερεις ετσι :look: και οτι δεν εχεις δει σκασμενη κεφαλη απο λιγες βενζινες :confused: μηπως σου λεει κατι η λεξη πιρακια και τι παρενεργειες εχει μετα :rolleyes:

Τωρα να δουλευομαστε και μεταξυ μας δεν εχει γουστο :wave2:

OldMan
01/03/2010, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Kαλα πλακα τωρα μου κανεις οτι δεν ξερεις ετσι :look: και οτι δεν εχεις δει σκασμενη κεφαλη απο λιγες βενζινες :confused: μηπως σου λεει κατι η λεξη πιρακια και τι παρενεργειες εχει μετα :rolleyes:

Κορίτσια, εγώ σας αγαπάω όλες αλλά ...

Μάλλον τα καλτσόν σας τα βάζετε φίρδην - μίγδην στο συρτάρι με αποτέλεσμα να τα μπερδεύετε .. :winka:


Οι "λίγες βενζίνες", οι "σκασμένες κεφαλές" και τα "πυράκια" ΔΕΝ φοριούνται μαζί στην ίδιο πάρτυ ...!!! :blush:

reinmeister
01/03/2010, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κορίτσια, εγώ σας αγαπάω όλες αλλά ...

Μάλλον τα καλτσόν σας τα βάζετε φίρδην - μίγδην στο συρτάρι με αποτέλεσμα να τα μπερδεύετε .. :winka:


Οι "λίγες βενζίνες", οι "σκασμένες κεφαλές" και τα "πυράκια" ΔΕΝ φοριούνται μαζί στην ίδιο πάρτυ ...!!! :blush:

να υποθεσω ραμολι οτι ο πληθυντικος ειναι ευγενειας ε?:smokin:

υ.γ. αν ασχοληθεις αντ εμου,θα σου χρωσταω χαρη σε αυτη την ζωη και ολες τις μελλοντικες σου μετενσαρκωσεις...επισης δεν θα σε ξαναπω ραμολι...:D

McTalas
01/03/2010, 13:04
κανα σεμιναριο θα πεξει ???


πιο πολυ για το πρακτικο μερος, απο θεωρια νομιζω πως ημαστε κομπλε.

reinmeister
01/03/2010, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
κανα σεμιναριο θα πεξει ???


πιο πολυ για το πρακτικο μερος, απο θεωρια νομιζω πως ημαστε κομπλε.



να παρεις το 1000 και θα σε κομπλε...:D

McTalas
01/03/2010, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
να παρεις το 1000 και θα σε κομπλε...:D
ναι και μετα θα καρφωθω σε καμια κολονα...

οχι ευχαριστω και με το χρεπι μια χαρα ειμαι!!!!

απλα ειπα αν τυχων και θελησω να κλησω τις τρυπες στις μεσαιες να μην με πιασουν κοτσο, μονος μου θα το κανω πολυ καλυτερα... :winka:

arhs
01/03/2010, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
να σαι καλα...ειδικα αν εχεις παραλληλο αναγνωσμα το mein kampf , τοτε σιγουρα τα σπαει...:rotflmao: :rotflmao: είμαι σε αρκετά ευαίσθητη ηλικία για να διαβάζω παράλληλα τέτοια 'πράματα'. προτιμότερο να νομίζω οτι τα vstrom είναι τα καλύτερα μηχανάκια της οικουμένης παρά οτι (εμείς) οι ξανθοί είμαστε οι "ανώτεροι", οι τιτανοτεράστιοι, οι καλυτερότεροι, όλων... :D

παράκληση... θα ήθελα καποια στιγμή να πιάσεις το πονεμένο θέμα της η-ροϊκής εξέλιξης και του blow... εεεε, του 3-angle job εννοούσα... και δεν εννοάω να κάτσεις να γράψεις τι και πως με το α και το δ αλλά μια βοήθεια, μια κατέυθυνση. δώσε υλικό για διάβασμα, αντέχουμε! μιλάω σε τελείως θεωρητικό επίπεδο... τις κεφαλές τις καταστρέφουμε όταν μεγαλώσουμε καμιά 10αριά χρονάκια ακόμα!:rotflmao:

(μιλάω για ροϊκή, όχι για γυάλισμα, όπως ακριβώς είχατε τσακωθεί σε γνωστό και μη εξαιρετέο θέμα οι παντωγνώστες!:D :D :D )

Tpap
01/03/2010, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
... "πυράκια"...

Το παλλικάρι έγραψε ''πιράκια''.

Και όχι το παραπάνω ανορθογραφορνιθοσκάλισμα που έγραψες...γερνάς μΕ φαίνεστΕ...:wave2:

DrBig
01/03/2010, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από arhs
είμαι σε αρκετά ευαίσθητη ηλικία για να διαβάζω παράλληλα τέτοια 'πράματα'. προτιμότερο να νομίζω οτι τα vstrom είναι τα καλύτερα μηχανάκια της οικουμένης παρά οτι (εμείς) οι ξανθοί είμαστε οι "ανώτεροι", οι τιτανοτεράστιοι, οι καλυτερότεροι, όλων... :D

παράκληση... θα ήθελα καποια στιγμή να πιάσεις το πονεμένο θέμα της η-ροϊκής εξέλιξης και του blow... εεεε, του 3-angle job εννοούσα... και δεν εννοάω να κάτσεις να γράψεις τι και πως με το α και το δ αλλά μια βοήθεια, μια κατέυθυνση. δώσε υλικό για διάβασμα, αντέχουμε! μιλάω σε τελείως θεωρητικό επίπεδο... τις κεφαλές τις καταστρέφουμε όταν μεγαλώσουμε καμιά 10αριά χρονάκια ακόμα!:rotflmao:

(μιλάω για ροϊκή, όχι για γυάλισμα, όπως ακριβώς είχατε τσακωθεί σε γνωστό και μη εξαιρετέο θέμα οι παντωγνώστες!:D :D :D )

Δοκιμασες το google?
Εχει οτι θελεις και για οσο αντεχεις να διαβαζεις.

arhs
01/03/2010, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δοκιμασες το google?
Εχει οτι θελεις και για οσο αντεχεις να διαβαζεις. τα περισσότερα απ' αυτά, ναι. απλά θέλω μια κατεύθυνση, μια βοήθεια ωρέ αδερφέ για περισσότερο βάθος!:D όσο πιο μεγάλο... εεε, πιο βαθύ τόσο καλύτερα!:beer:

T.R.E
01/03/2010, 13:57
http://www.afrtuner.com/ :D

Λύνει τα περισσότερα προβλήματα που αναφέρθηκαν σ'αυτό το πόστ... Ίσως δεν κάνει για μηχανές με πολύ μεγάλες απαιτήσεις σε έξτρα καύσιμο,λόγω του ότι προς το παρόν ελέγχει μόνο τα κυρίως μπεκ...

Στην ιστοσελίδα του έχει αρκετές λεπτομέρειες για τον τρόπο λειτουργίας του. Είναι παρόμοιο κατά κάποιο τρόπο με το autotune του PC-V και το Ζ-AFM του bazzaz... Μάλλον αυτόν αντέγραψαν και οι ανωτέρω εταιρείες μιας και μέχρι την εμφάνιση του ή έννοια closed loop δεν υπήρχε σαν όρος στις συζητήσεις... Υπήρχε μόνο το datalogging και διόρθωση...

Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του ότι διορθώνει το μίγμα on the fly, το σετάρεις μια φορά και το ξεχνάς ( ναι καλά :D )...


Εγώ πάντως δεν το έπαιρνα μέχρι στιγμής λόγω του ότι έπρεπε να κόψεις την πλεξούδα,πλέον στο μηχανάκι μου θα το έκανα και αυτό αλλά με προλάβανε και βγάλανε και plug n' play πλεξούδα,οπότε δεν μου στέκεται τίποτα εμπόδιο πλέον... Επιπλέον μπορώ να το πάρω και στο επόμενο μηχανάκι μου και να το βάλω πάνω,εφόσον είναι 4κύλινδρο....

Σε συνδυασμό με το ΕΜ-PRO που έχω ήδη πιστεύω έχω κλείσει στο θέμα "ρύθμιση καυσίμου"... Αν δεν το είχα θα έπαιρνα σίγουρα Bazzaz...

:beer:

OldMan
01/03/2010, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Το παλλικάρι έγραψε ''πιράκια''.
Το είδα πολύ καλά γλυκιέ μου Αναστάσιε ...:blush:

Αν ήθελε να μας εξηγήσει κια την ετυμολογία της λέξης, θα ήμην κάργα ευγνώμων ...!!! :winka:



@ Ορκωτέ: Δεν θέλω να αναλάβω τίποτε (όπως έστρωσες, έτσι θα κοιμηθείς...), αλλά - δυστυχώς ακόμη - τρελένομαι όταν ακούω για "σκασμένες κεφαλές" και "λίγες βενζίνες" :winka:


Υ.Γ.
Να σε δω σε λίγο τι θα κάνεις στις "ροϊκές" που θα ανοίξεις .. :smokin:

:beer:

gixxerpap
01/03/2010, 14:22
@ Oldman: είναι η πρώτη φορά, μετά απο τόσα χρόνια που σε βρίσκω λάθος ...

OldMan
01/03/2010, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
@ Oldman: είναι η πρώτη φορά, μετά απο τόσα χρόνια που σε βρίσκω λάθος ...
Αφού με βρίσκεις ακόμη να λες "Δόξα τω θεώ" ...:winka:

gixxerpap
01/03/2010, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αφού με βρίσκεις ακόμη να λες "Δόξα τω θεώ" ...:winka:

2 ιn a row...:lol:

JIMK7
01/03/2010, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

αλλά - δυστυχώς ακόμη - τρελένομαι όταν ακούω για "σκασμένες κεφαλές" και "λίγες βενζίνες" :winka:



[/B]


Aλλα απο τι σκανε ? :look: για να μαθαινουμε και εμεις οι νεοτεροι :smilea:

DrEvil
01/03/2010, 14:59
Δόξα τῷ Θεῷ

reinmeister
01/03/2010, 15:01
@oldman...

μολις quotαριστηκες...αρα πρεπει να απαντησεις...


υ.γ. νια νια νιανια νια...:p

JIMK7
01/03/2010, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
@oldman...

μολις quotαριστηκες...αρα πρεπει να απαντησεις...


υ.γ. νια νια νιανια νια...:p


Το ιδιο ισχυει και για σενα :lol: :lol:

arhs
01/03/2010, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Υ.Γ.
Να σε δω σε λίγο τι θα κάνεις στις "ροϊκές" που θα ανοίξεις .. :smokin:

:beer: πες μου οτι κανεις πλακα? κανεις πλάκα? (δις)

reinmeister
01/03/2010, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Το ιδιο ισχυει και για σενα :lol: :lol:

εγω εχω τεκμηριωσει οτιδηποτε εχω γραψει εδω μεσα...εσυ θα το κανεις? ειναι απλο...ενα ναι η ενα οχι...μην το κουραζουμε αλλο με γελακια και εμοτικονς...

reinmeister
01/03/2010, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από arhs
είμαι σε αρκετά ευαίσθητη ηλικία για να διαβάζω παράλληλα τέτοια 'πράματα'. προτιμότερο να νομίζω οτι τα vstrom είναι τα καλύτερα μηχανάκια της οικουμένης παρά οτι (εμείς) οι ξανθοί είμαστε οι "ανώτεροι", οι τιτανοτεράστιοι, οι καλυτερότεροι, όλων... :D

παράκληση... θα ήθελα καποια στιγμή να πιάσεις το πονεμένο θέμα της η-ροϊκής εξέλιξης και του blow... εεεε, του 3-angle job εννοούσα... και δεν εννοάω να κάτσεις να γράψεις τι και πως με το α και το δ αλλά μια βοήθεια, μια κατέυθυνση. δώσε υλικό για διάβασμα, αντέχουμε! μιλάω σε τελείως θεωρητικό επίπεδο... τις κεφαλές τις καταστρέφουμε όταν μεγαλώσουμε καμιά 10αριά χρονάκια ακόμα!:rotflmao:

(μιλάω για ροϊκή, όχι για γυάλισμα, όπως ακριβώς είχατε τσακωθεί σε γνωστό και μη εξαιρετέο θέμα οι παντωγνώστες!:D :D :D )

αρη...η αναφορα στον γνωστο "αγωνα"¨εγινε με αφορμη την φατσα του αβαταρ σου...φανταστηκα οτι θα επιανες τον παραλληλισμο...

απο κει και περα...η "ροϊκη" δεν ειναι κατι αυτονομο...βρισκεται μεσα στα γενικοτερα πλαισια της βελτιωσης...με απλα λογια...αν μαθεις μηχανολογια και καταλαβεις τι ακριβως γινεται κατα την λειτουργια ενος κινητηρα εσωτερικης καυσης,θα αρχισεις να καταλαβαινεις και τι μπορει να γινει ετσι ωστε να λειτουργησει πιο αποδοτικα...κατ επεκτασιν θα καταλαβεις και τι πρεπει να κανεις σε μια κεφαλη...

αλλωστε δεν υπαρχει κατι στανταρ...το τι θα κανεις εξαρταται απο 1000 επιμερους παραγοντες, οι οποιοι ειναι διαφορετικοι καθε φορα...

επι της ουσιας λοιπον δεν μπορω να σε κατευθυνω καπου συγκεκριμενα...

:beer:

Tpap
01/03/2010, 23:41
Εντάξει ρε Αντουάν,
υπάρχει ένας μπούσουλας,
υπάρχουν κάποιες βασικές αρχές που πρέπει να ακολουθήσεις,
όπως και ένας στόχος που πρέπει να φτάσεις....

Μην τον ακυρώνεις έτσι τον άνθρωπο και πέσει στα χάπια. :lol:

Δεν μπάινω στα χωράφια σου, μια παρατήρηση έκανα.:D

reinmeister
02/03/2010, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Εντάξει ρε Αντουάν,
υπάρχει ένας μπούσουλας,
υπάρχουν κάποιες βασικές αρχές που πρέπει να ακολουθήσεις,
όπως και ένας στόχος που πρέπει να φτάσεις....

Μην τον ακυρώνεις έτσι τον άνθρωπο και πέσει στα χάπια. :lol:

Δεν μπάινω στα χωράφια σου, μια παρατήρηση έκανα.:D

κατα την δικη μου αποψη,το μονο που μπορεις να κανεις σε μια κεφαλη χωρις background και κατ επεκτασιν "κυρωσεις", ειναι ενα καθαρισμα ατελειων...μεχρι εκει...κι αυτο ειναι που κανει το 95% των "βελτιωτων"...

στην περιπτωση που υπαρχει background ομως, μπαινουμε σε λεπτομερειες που σε καμια περιπτωση δεν προτιθεμαι να δημοσιοποιησω...απλα και καθαρα...

υ.γ. τα χωραφια δεν ειναι δικα μου...της φυσικης ειναι...απλως που και που παιρνω ενα τραχτερι, τα κανω φουτανα κι ο θεος μαζι μου...:lol: :lol:

JIMK7
02/03/2010, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εγω εχω τεκμηριωσει οτιδηποτε εχω γραψει εδω μεσα...εσυ θα το κανεις? ειναι απλο...ενα ναι η ενα οχι...μην το κουραζουμε αλλο με γελακια και εμοτικονς...


Σωστα εγω ειπα οτι εχω δει κεφαλες με ρωγμες που οφειλονται απο λιγες βενζινες κατα τη γνωμη μου και εσυ λες οτι δεν γινετε αυτο και περιμενω να μου πεις μιας και εισαι επιστημονας απο τι ειναι απλα και ξαστερα :winka:

dirtbird
02/03/2010, 18:46
Οι λίγες βενζίνες, έχουν και μικρότερη θερμοκρασία μέσα στο θάλαμο καύσης (λιγότερο μαμ, λιγότερο μπουμ).

Οι πολύ λίγες βενζίνες, είναι άλλη ιστορία (αλλά κάτι με λέει ότι πρώτα θα δεις το αποτέλεσμα τους στα έμβολα και σχεδόν ποτέ στα ΄κεφαλάρια' :D ).

Οι ΄τάνες κεφαλές μάλλον σχετίζονται με μαστοριές υπεράνω πάσης υποψίας....:winka:



















ή τουλάχιστον έτσι μΕ λέει η δικιά μου εμπειρία από ροπόκλειδα 'χειρός' (το χέρι του μάστορα...), σειρά σύσφιξης free jazz και μετρήματα βιδών με το μάτι....(αυτά για να μείνουμε ψηλά και μην έχοντας πάει πιο κάτω.....).