PDA

View Full Version : Πλαφόν στην τιμή βενζίνης...



Gandalf dr685sm
11/02/2010, 19:14
Πλαφόν στην Βενζίνη (http://www.skai.gr/articles/news/finance/%CE%95%CF%81%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%86%CF%8C%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%B7%CE% B2%CE%B5%CE%BD%CE%B6%CE%AF%CE%BD%CE%B7110210/?utm_source=rss_news_finance&utm_campaign=skai200905190000&utm_medium=rss)

εμ... καιρός είναι..

Και κάτι άκουσα για απεργίες απο βενζινοπώλες.. γιατί λέει δεν θέλουν ταμειακές και ούτε να καταργηθεί το αυτοτελές της φορολόγησης τους...

Μάλλον τους μπαίνει αγγούρι πλέον και αντιδρούν.

Gandalf

VANDA
11/02/2010, 19:20
για κάνε ένα τσεκ στο λινκ..

pipis
11/02/2010, 19:45
εδω (http://www.skai.gr/articles/news/finance/Ερχεταιπλαφόνστηβενζίνη110210/) :wave2:
για να δούμε τι θα δουμε...

route 66
11/02/2010, 19:58
πλαφον στις μ@#$κιες του γιωργακη και των φιλων του λεω γω.
σπουδαια οικονομικη πολιτικη.να τη χαιρονται.
εμεις που δεν τους ψηφισαμε τι φταιμε.

maintenance
11/02/2010, 19:59
σε 2 βδομαδες θα εχει ξεχαστεί και ουτε πλαφον ούτε τιποτα.

Το ξαναδαμε το εργο.

junkier6
11/02/2010, 19:59
επιτελους , καιρος ηταν. ο καθενας βαραει στο σταυρο τοσο καιρο... οταν ανεβαινει το βαρελακι ολοι τρεχουν να ανεβασουν, τοσο καιρο που επεσε κατεβηκε ελαχιστα κ σιγα σιγα ανεβαινει δυσαναλογα...
πληροφοριακα ποσο εχει η 98 αθηνα κ περιφερεια; κυπρο βαζω 96,8 το λιτρο κ παλι ειναι ανεβασμενη η τιμη της... η 100+ παει 1,01.

maintenance
11/02/2010, 20:05
1992 αν θυμαμαι καλα.... μεσα στο καλοκαίρι.

50 δραχμούλες πανω μεσα σε μια νυχτα ετσι να γουσταρουμε...... μολις τελειωσαν οι διακοπες μας απλα το ξεχασαμε.


τους τιμωρήσαμε?????? ναι αμε, ξαναβγήκαν μετα 12 χρόνια να τα παρουν μαζεμενα....πεινασαν τοσοσ καιρο τα πουλακια μου!

:yuck:

Εχετλαίος
11/02/2010, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από junkier6
πληροφοριακα ποσο εχει η 98 αθηνα κ περιφερεια; κυπρο βαζω 96,8 το λιτρο κ παλι ειναι ανεβασμενη η τιμη της... η 100+ παει 1,01.

1.388 η απλή αμόλυβδη σήμερα Χανιά (BP) :mad:

maintenance
11/02/2010, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
1.388 η απλή αμόλυβδη σήμερα Χανιά (BP) :mad:

απαραδεκτη.


παίρνει τον μπουλο και αυτη η ΒΡ. αίντε ρε Φιντελ... στείλε αύρα και απο δωθε....

dimr1
11/02/2010, 20:11
Ζορίζονται οι βενζινοπώλες, το ίδιο και οι ταξιτζήδες. Οι μεν ήξεραν να ανεβάσουν την τιμή αμέσως μόλις έγινε γνωστή η επιβολή φόρου από την κυβέρνηση, οι δε έχουν καταργήσει εδώ που είμαι το ταξίμετρο. Τι κρίμα :D

ermiss
11/02/2010, 20:34
Ταμειακές και βιβλίο εσόδων-εξόδων παντού, απο ταξί μέχρι βενζινοπώλες...

Και ας τους να κλαψουρίζουν, τα ταξί πήραν 3 βαρβάτες αυξήσεις στα κόμιστρα μέσα στο 2009, καιρός να φορολογηθούν όπως φορολογούνται ΟΛΟΙ οι ελεύθεροι επαγγελματίες...

Αλλά η αύξηση στα ΕΦΚ-καύσιμα είναι έμμεσος φόρος και μας χτυπάει ΟΛΟΥΣ ανεξαρτήτου εισοδήματος Π@Π@ΡΕΣ!!! Και εκτός απο την κατανάλωση που κάνει ο καθένας, ανεξαρτήτου εισοδήματος, έχει άμεση επίπτωση και στην τιμή λιανικής σχεδόν όλων των ειδών!!!! ΕΛΕΟΣ...



υγ. θα κάνω απόσβεση στο ποδήλατο νωρίτερα απο ότι υπολόγιζα :rotflmao: :rotflmao:

Εχετλαίος
11/02/2010, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss

Αλλά η αύξηση στα ΕΦΚ-καύσιμα είναι έμμεσος φόρος και μας χτυπάει ΟΛΟΥΣ ανεξαρτήτου εισοδήματος Π@Π@ΡΕΣ!!! Και εκτός απο την κατανάλωση που κάνει ο καθένας, ανεξαρτήτου εισοδήματος, έχει άμεση επίπτωση και στην τιμή λιανικής σχεδόν όλων των ειδών!!!! ΕΛΕΟΣ...


Κάποιος έπαέ μέσα (ό,ι εγώ) τα έλεγε αυτά προ μηνός και είχανε πέσει πάνω του ούλοι να τονε φάνε!
Α να δούμε εδά!

junkier6
11/02/2010, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
1.388 η απλή αμόλυβδη σήμερα Χανιά (BP) :mad:


πω ρε μαγκα... μιλαμε ειναι τραγικοι, ε;;; ξεκινησα να εκτιμαω τις εδω τιμες. απο σημερα μου φαινεται θα βαζω 100+ να γουσταρω!!! αν θελει κανεις πουλαω 95 στα 0,99 , 98 στα 1,1 κ 100+ 1,2ευρω!!!

:lol: :lol: :lol:

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ, ΕΕΕ; μη γινουμε ιδιοι μ αυτους που κραζουμε!!! :wave2:

vaska
11/02/2010, 21:06
Πιθανότατα θα ψάξω μετατροπή του boxer της 1200 σε Diesel. Τι διάολο με 200ευρέουλα θα κανω το γύρο της Ελλάδας και θα μένει και για καμια ψιλή για καφέ. Αμε.!!

Εχετλαίος
12/02/2010, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Πιθανότατα θα ψάξω μετατροπή του boxer της 1200 σε Diesel. Τι διάολο με 200ευρέουλα θα κανω το γύρο της Ελλάδας και θα μένει και για καμια ψιλή για καφέ. Αμε.!!

http://www.dieselbike.net/
:wave2:

stefanos
12/02/2010, 08:49
Τα περί πλαφόν είναι παπαριές που πετάει η κυβέρνηση για να κρύψει την αισχροκέρδια στο διηλιστήριο.
Ο βενζινοπώλης βγάζει μερικά λεπτά στο λίτρο.
Αντίθετα στα ΕΛΠΕ τα κέρδη κάθε χρόνο κρίση ξεκρίση μιά χαρά πάνε, οι μισθοί και τα bonus επείσης, οι υπάλληλοι τους πρέπει να βγάζουν παραπάνω απο οτι οι βενζινοπώλες.

Trickster
12/02/2010, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τα περί πλαφόν είναι παπαριές που πετάει η κυβέρνηση για να κρύψει την αισχροκέρδια στο διηλιστήριο.
Ο βενζινοπώλης βγάζει μερικά λεπτά στο λίτρο.
Αντίθετα στα ΕΛΠΕ τα κέρδη κάθε χρόνο κρίση ξεκρίση μιά χαρά πάνε, οι μισθοί και τα bonus επείσης, οι υπάλληλοι τους πρέπει να βγάζουν παραπάνω απο οτι οι βενζινοπώλες.

Όλοι είναι κρίκοι μιας αλυσίδας. Αν τραβήξεις την αλυσίδα από το πρώτο κρίκο αργά η γρήγορα θα κουνηθεί και ο τελευταίος.
Μην βγάλουμε και τους βενζινάδες αγίους.. έλεος..

Gandalf dr685sm
12/02/2010, 09:13
η νοθεία δεν γίνεται στα διυλιστήρια...

Επίσης σήμερα απτό -- απτότατο παράδειγμα.

Πάω σε βενζινάδικο να φουλάρω το θηριάκι (Terrios) καθώς είπαν οτι απο Δευτέρα μάλλον θα κατεβάσουν ρολά πάλι. Δίνω 55 ευρώ (σχεδόν άδειο reservoir) και πάω να πάρω απόδειξη. Μέσα είχε "λαό" και περίμενε και αυτός αποδείξεις (για αυτό χρειάζεται η ταμειακή εκτός καταστήματος)...

Στον χαμό μέσα λοιπόν χτυπάει (κατά λάθος;;; ... πολύ αμφιβάλω αφού σχεδόν το φώναξα το ποσό)... αντί για 55 , ... 35 ευρώ βενζίνη. Άν δεν το είχα δεί στην οθόνη του υπολογιστή πολύ πιθανόν να έπαιρνα την απόδειξη , να την δίπλωνα και να έφευγα. Δεν είναι και λίγες οι φορές που δεν κοιτάμε το ποσό της απόδειξης άλλωστε. Φυσικά και απαίτησα να κοπέι η έξτρα των 20 ευρώ ..οχι τόσο για το "φορολογικό τερτίπι" που μας έχουν επιβάλλει, όσο γιατί δεν θέλω να με πιάνουν μαλάκα , μπροστά στα μάτια μου.

Όλοι όπως ειπώθηκε είμαστε κρίκοι σε αλυσίδα.

Ειδικά τώρα που θα μπεί και ΔΝΤ και Ε.Ε. πάνω απο το κεφάλι μας... τώρα να δείτε πως θα σφίξουν οι καταστάσεις.

Gandalf

Sapadak
12/02/2010, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
η νοθεία δεν γίνεται στα διυλιστήρια...

Επίσης σήμερα απτό -- απτότατο παράδειγμα.

Πάω σε βενζινάδικο να φουλάρω το θηριάκι (Terrios) καθώς είπαν οτι απο Δευτέρα μάλλον θα κατεβάσουν ρολά πάλι. Δίνω 55 ευρώ (σχεδόν άδειο reservoir) και πάω να πάρω απόδειξη. Μέσα είχε "λαό" και περίμενε και αυτός αποδείξεις (για αυτό χρειάζεται η ταμειακή εκτός καταστήματος)...

Στον χαμό μέσα λοιπόν χτυπάει (κατά λάθος;;; ... πολύ αμφιβάλω αφού σχεδόν το φώναξα το ποσό)... αντί για 55 , ... 35 ευρώ βενζίνη. Άν δεν το είχα δεί στην οθόνη του υπολογιστή πολύ πιθανόν να έπαιρνα την απόδειξη , να την δίπλωνα και να έφευγα. Δεν είναι και λίγες οι φορές που δεν κοιτάμε το ποσό της απόδειξης άλλωστε. Φυσικά και απαίτησα να κοπέι η έξτρα των 20 ευρώ ..οχι τόσο για το "φορολογικό τερτίπι" που μας έχουν επιβάλλει, όσο γιατί δεν θέλω να με πιάνουν μαλάκα , μπροστά στα μάτια μου.

Όλοι όπως ειπώθηκε είμαστε κρίκοι σε αλυσίδα.

Ειδικά τώρα που θα μπεί και ΔΝΤ και Ε.Ε. πάνω απο το κεφάλι μας... τώρα να δείτε πως θα σφίξουν οι καταστάσεις.

Gandalf


Επισης ακομα μια δικαιολογια

Ε παλικαριΜ
Δε ξερω να τη δουλευω τη μηχανη ελα σε καμια ωρα που θα ερθει το αφεντικο (ειχα παει κατα τις 07.00 το πρωι.
Και αλλη μια φορα

Εχει χαλασει το μηχανημα (η ταμειακη)
Περνα αυριο να στη δωσω!!!!!!!!!

Οποτε πρωτα να ρωταμε αν δουλεει το μηχανημα και μετα να βαζουμε
:beer:

stefanos
12/02/2010, 09:43
Και τι σχέση έχει ρε παιδιά η απόδειξη του βενζινά με την αισχροκέρδια στα καύσιμα?
Αισχροκέρδια είναι όταν το κέρδος μου είναι πάνω απο το προβλεπόμενο απο κάποιο νόμο.
Εμπόριο είναι ηθική δεν υπάρχει.
Αλλά δεν μπορεί σε μιά αγορά με εκατοντάδες επιχειρήσεις που ανταγωνίζονται σε τιμές μεταξύ τους να ισχυρίζεστε σοβαρά οτι υπάρχει αισχροκέρδια, και απο την άλλη να πιστεύεται οτι
δεν υπάρχει στο διυλιστήριο που δραστηριοποιούνται ΔΥΟ μόνο εταιρείες.
Και στο τέλος εάν η κυβέρνηση νομίζει οτι υπάρχει αισχροκέρδια ας κάνει τη δουλειά της και ας εφαρμόσει το ΝΟΜΟ στους παραβάτες και να μην στοχοποιεί ΚΛΑΔΟΥΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ.
Πρώτα οι αγρότες μετά οι δημόσιοι τώρα οι βενζινάδες μετά οι ταξιτζίδες μετά οι φορτηγατζήδες μετά οι ιδιωτικοί υπάλληλοι.
Κάπου το να κατηγορούμε τους άλλους επειδή είμαστε καραγκιόζηδες και ανίκανοι πρέπει να σταματήσει.

Gandalf dr685sm
12/02/2010, 09:52
όλοι φταίνε/φταίμε αναλογικά με το δικό μας μερίδιο ευθύνης.

Η απόδειξη παίζει ρόλο καθώς πρόκειται για αποφυγή φορολόγησης χρημάτων που εισπράτει απο μένα και δεν μπορώ να τα δικαιολογήσω μετά , σύμφωνα με τα νέα μέτρα.

Άρα κλέβει και εμένα απευθείας εκείνη την στιγμή. Και δεν είναι μόνο στους Βενζινάδες αυτό... αλλά και σε πολλά άλλα επαγγέλματα.

Gandalf

stefanos
12/02/2010, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
όλοι φταίνε/φταίμε αναλογικά με το δικό μας μερίδιο ευθύνης.

Η απόδειξη παίζει ρόλο καθώς πρόκειται για αποφυγή φορολόγησης χρημάτων που εισπράτει απο μένα και δεν μπορώ να τα δικαιολογήσω μετά , σύμφωνα με τα νέα μέτρα.

Άρα κλέβει και εμένα απευθείας εκείνη την στιγμή. Και δεν είναι μόνο στους Βενζινάδες αυτό... αλλά και σε πολλά άλλα επαγγέλματα.

Gandalf

Αλλο ο Στέφανος είναι παραβάτης και δεν σου έκοψε απόδειξη και πρέπει να τιμωρηθεί (που δεν γίνεται στην χώρα μας και ευθύνη γι αυτό έχουν οι κυβερνήσεις) και άλλο οι βενζινοπώλες αισχροκερδούν, γιατί εκεί παίρνει η μπάλα και τον βενζινοπόλη που πουλάει φτηνά και είναι κρίμα.

Η τον καταγγέλεις λοιπόν ή την επόμενη φορά ρωτάς πρίν βάλεις εάν έχει απόδειξη και αν σου πεί χάλασε ,χαμόγελο ,"συγνώμη φίλε μου θα γεμίσω αλλού" και άντε γειά μαλάκα κλέφτη.
Εκτός εάν ο κλέφτης είναι και φτηνός οπότε υπολογίζεις πρόχειρα τι σε συμφέρει καλύτερα.

Οσο για τις αποδείξεις νομίζω οτι μάλλον μου το καταργήσανε τελικά το αφορολόγητο γιατί δεν βλέπω να ξοδεύω τόσα το χρόνο.

la_villa
12/02/2010, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Επισης ακομα μια δικαιολογια

Ε παλικαριΜ
Δε ξερω να τη δουλευω τη μηχανη ελα σε καμια ωρα που θα ερθει το αφεντικο (ειχα παει κατα τις 07.00 το πρωι.
Και αλλη μια φορα

Εχει χαλασει το μηχανημα (η ταμειακη)
Περνα αυριο να στη δωσω!!!!!!!!!

Οποτε πρωτα να ρωταμε αν δουλεει το μηχανημα και μετα να βαζουμε
:beer:

ok πες
θα σε πληρώσω αυριο που θα εχεις φτιαξει την ταμειακή/που θα έχει έρθει το αφεντικο να την κόψει

και πέρνα την άλλη μερα να πληρώσεις....χωρις απόδειξη δεν εχει λεφτά
με λεφτά μετα δεν έχει απόδιεξη