PDA

View Full Version : Απο πίσω? Η απο Μπρός...?



json
11/02/2010, 22:22
Καταρχας γεια σε όλους,
Μπήκα πρόσφατα στο χώρο ύστερα απο πολλά χρόνια ανυπομονησίας
Αν κ παρακολουθώ το forum με ενδιαφέρον χρόνια, τώρα πλέον αφου "ανέβηκα" είπα να ρωτήσω κι εγώ κάτι σας noob
Το λουκέτο του δίσκου που ειναι καλύτερα να μπαίνει μπρός η πίσω τροχό? κ γιατι?

MikeG
11/02/2010, 22:25
Welcome!

Συνήθως το βάζουμε από μπρος:lol: :lol:

Επίσης μεταφερόμαστε στη κατηγορία Γενικές.

byron
11/02/2010, 22:34
Βάλτο στο πίσω, αν θες να μείνει το μπροστινό σου φτερό ολόκληρο. Ειναι μαθηματικά βέβαιο ότι κάτι στιγμή θα το τσουλήσεις και θα ακούσεις το κρατςςςςςςς.
Από θέμα ασφαλείας καλύτερα εμπρός πάντως.

Ζεύκας
11/02/2010, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από json
Το λουκέτο του δίσκου που ειναι καλύτερα να μπαίνει μπρός η πίσω τροχό? κ γιατι?

από πίσω κι από μπρος για να'σαι καλυμμένος :wave2:

vagelis24
11/02/2010, 23:36
Η απο μπρος η απο πισω το βαλεις, να μην ξεχνας ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! καλωδιο με εντονο χρωμα προς το τιμονι. :)

vaspiou
12/02/2010, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagelis24
Η απο μπρος η απο πισω το βαλεις, να μην ξεχνας ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! καλωδιο με εντονο χρωμα προς το τιμονι. :)


ΑΠΛΑ ΘΕΟΣ !!!
κλαιω....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

LakeDemon
12/02/2010, 01:05
Εγω το βάζω παντα εμπρος με το εξής σκεπτικό:

Ειναι πιο ευδιάκριτο με την πρωτη ματια και οταν θα περάσει το κλεφτρόνι να μπανίσει στοχους υπαρχει περίπτωση να το σκεφτει και 2η φορα εαν θα ερθει στις 4 το πρωι να στο σπασει.

Εξαρτάται και πως παρκάρεις τη μηχανη απο τη πλευρα του δρομου βεβαια.

pektis
12/02/2010, 10:08
Αλλαξτε τιτλο,θα σας παρεξηγησουν!!:lol: :beer:

Gandalf dr685sm
12/02/2010, 10:17
Πίσω τροχός... ο λόγος είναι απλός... είναι πολύ πιο δύσκολο να αφαιρεθεί ο πίσω τροχός παρά ο μπροστινός.

Κάποια κλεφτρόνια για να σηκώσουν (στην κυριολεξία σηκώσουν) τις μηχανές, αφαιρούν τον μπροστινό τροχό και την φορτώνουν σε βανάκι. Οχι δεν κάνω πλάκα... μόνο η δαγκάνα και ο άξονας χρειάζεται να βγούν για να φύγει ο μπροστινός τροχός... στον πίσω όμως είναι ολόκληρη διαδικασία.

Gandalf

nikos1400
12/02/2010, 10:22
Κι απο πισω, κι απο μπρος !!
:p
Κι απο οπου μπορει ο καθενας.
Κι αμα μπορεις και με ηλεκτρονικα μεσα (συναγερμο)...

DeusEx
12/02/2010, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Πίσω τροχός... ο λόγος είναι απλός... είναι πολύ πιο δύσκολο να αφαιρεθεί ο πίσω τροχός παρά ο μπροστινός.

Κάποια κλεφτρόνια για να σηκώσουν (στην κυριολεξία σηκώσουν) τις μηχανές, αφαιρούν τον μπροστινό τροχό και την φορτώνουν σε βανάκι. Οχι δεν κάνω πλάκα... μόνο η δαγκάνα και ο άξονας χρειάζεται να βγούν για να φύγει ο μπροστινός τροχός... στον πίσω όμως είναι ολόκληρη διαδικασία.

Gandalf

συμφωνω με τον προλαλησαντα!

δεν βγαινει ο πισω τροχος ευκολα...

Επισης,το βαζω παντα απο πισω επειδη ... ειναι πιο στενο! με την καλη εννοια, παντα! Δεν δινει τον χωρο σε εργαλεια ογκωδη να λειτουργησουν σε τοσο μικρο κ στενο χωρο ...

costas81
12/02/2010, 10:47
στον μπροστινο τροχο αν λύσεις τα αλεν που κρατούν τις μπροστά δισκόπλακες......κρατώντας πατημένο το μπροστά φρένο (για να κρατάει σταθερές τις δισκόπλακες)....την πήρες και έφυγες!!

el_hymador
12/02/2010, 11:21
Ρε σεις, αν ειναι ενα κλεφτρονι να σηκωσει (κυριολεκτικα) ενα μηχανακι, θα κατσει να βγαλει το τροχο επειδη εχει λουκετο στο δισκοφρενο;;;!!! Για πεταλο η κουλουρα οκ...αλλα το λουκετο στο δισκοφρενο που τον εμποδιζει;

:lol: :lol:

Εχετλαίος
12/02/2010, 11:34
Γνωστός μου (μετανιωμένο κλεφτρόνι των αττικών νοτίων προαστείων) έβαζε κάτω από τον πίσω τροχό ένα skateboard, στον μπροστά ένα πατίνι, πάνω στο μεγάφωνο του συναγερμού μια διπλωμένη μπλούζα και άσταλαβίστα μοτό! Τι λουκέτα στα δισκόφρενα και συναγερμοί...

Gandalf dr685sm
12/02/2010, 11:39
όταν μια μοτό πρέπει να χωρέσει σε ενα βαν... το πρώτο πράγμα που βγάζουν είναι τον μπροστινό τροχό... απλά προς ενημέρωση.

Τώρα .. βρε Εχετλαίος... ποιό μεγαφωνάκι συναγερμού; Στις περισσότερες η "κόρνα" του συναγερμού είναι σε κρυφό σημείο.. οπότε θέλει "ντύσιμο" όλη η μηχανή απο το ΖARA..:D

Gandalf

Εχετλαίος
12/02/2010, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Τώρα .. βρε Εχετλαίος... ποιό μεγαφωνάκι συναγερμού; Στις περισσότερες η "κόρνα" του συναγερμού είναι σε κρυφό σημείο.. οπότε θέλει "ντύσιμο" όλη η μηχανή απο το ΖARA..:D


Do the test. Και εγώ εξεπλάγην! Μια μπλούζα πάνω από το σημείο (τα περισσοτερα κάτω από τη σέλα) που φωνάζει και η φίμωση είναι (δυστυχώς) ικανοποιητική...

JZER40
12/02/2010, 11:52
Και από πίσω και από εμπρός....

Γιατί μαρέσει η ποικιλία......

ΥΣ:οοοπς....για μηχανές μιλάγατε ρε παιδιά???

z_armagedon
12/02/2010, 11:55
Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.... Οπου γουσταρεις βάλτο....

Εγώ ένα (ή τρια) θα σου πω, οπως αλλωστε επισήμανε και ο βύρωνας πιο πανω:

Ζ 750 + λουκετο μπροστα = παει το φτερο....

ενα χρονο μετα

tuono + λουκετο μπροστα = παει το φτερο....

ακομα ενα χρονο μετά

τζιξερ + λουκετο μπροστα = παει το φτερο....

Τελικά το πεταξα στη θαλασσα... (εγω ο μαλακας εφταιγα αλλα τωρα ειμαι τουλάχιστον ησυχος- να το κλεψουν ολοκληρο τα παλικαρια).

sergiosm
12/02/2010, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Επισης,το βαζω παντα απο πισω επειδη ... ειναι πιο στενο! με την καλη εννοια, παντα! Δεν δινει τον χωρο σε εργαλεια ογκωδη να λειτουργησουν σε τοσο μικρο κ στενο χωρο ...


Να υποθέσουμε κάτι για τα ... εργαλεία που χρησιμοποιείς;;;


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:wave2:

sergiosm
12/02/2010, 11:59
εεεε

μιας και απαντήθηκε το ερώτημα

και μιας και το ...


δεν το πάμε προς ΑΝΕΚΔΟΤΑ μεριά καλύτερα;;

όχι τίποτε άλλο ... για να εκφραζόμαστε και ελεύθερα.

:rotflmao: :rotflmao:

jimmy10
12/02/2010, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από z_armagedon
Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.... Οπου γουσταρεις βάλτο....

Εγώ ένα (ή τρια) θα σου πω, οπως αλλωστε επισήμανε και ο βύρωνας πιο πανω:

Ζ 750 + λουκετο μπροστα = παει το φτερο....

ενα χρονο μετα

tuono + λουκετο μπροστα = παει το φτερο....

ακομα ενα χρονο μετά

τζιξερ + λουκετο μπροστα = παει το φτερο....

Τελικά το πεταξα στη θαλασσα... (εγω ο μαλακας εφταιγα αλλα τωρα ειμαι τουλάχιστον ησυχος- να το κλεψουν ολοκληρο τα παλικαρια).

ρε z_armagedon...

3 μηχανακια ρε!!! 3!!! :eyepop: :eyepop: :eyepop:

χαρας το κουραγιο σου