PDA

View Full Version : Μια παράξενη ασθένεια-άκου να δεις



Douglas
12/02/2010, 23:39
Θέλω να μοιραστώ μια εμπειρία που έζησα από την προπερασμένη Τρίτη μέχρι και σήμερα.
Να πω ότι μέσα σε αυτές τις σχεδόν δύο βδομάδες πέρασα από την φάση είμαι εντελώς καλά,σε απανωτές μαγνητικές εγκεφάλου,εισαγωγή στο Διαβαλκανικό,επέμβαση στο κεφάλι,μια μέρα εντατική,και εξητήριο χτες.

Εξαρχής επισκέφτηκα νευρολόγο γιατί πάγωναν πάρα πολύ εύκολα τα δάχτυλα των χεριών μου.Κάπου είχα διαβάσει ότι λέγεται σύνδρομο ΡεΪνό,να πάρω καμιά αγωγή λέω κτλ.,να εφχαριστιέμαι τις τσάρκες με τη μοτοσυκλέτα μου,όλα αυτά.

Αφού λέω τα συμπτώματα αρχίζει και ρωτάει ο γιατρός και από εδώ και εμπρος ξεκινάει το παράξενο της ιστορίας.Εκτός από να παγώνουν τα δάχτυλά σου έχεις παρατηρήσει αν έχουν μεγαλώσει κι όλας?Με ρωτάει.Τώρα που το λέει σκέφτομαι ότι ενώ φορούσα γάντια μοτοσυκλέτας #Lπριν τρία χρόνια που πήρα πρώτη φορά,τα τελευταίο ζευγάρι που πήρα ήταν #XXL.

Δεύτερη ερώτηση.Μήπως μεγάλωσαν και οι πατούσες σου?Λέει ο γιατρός.Τι να του πω τώρα?Ότι το 2006 που θυμάμαι να έχω πάρει κάτι παπούτσια για τη δουλειά ήταν #45 και τα air jordan που πήρα ένα μήνα πριν χρειάστηκά #47,5?

Το πόρισμα βγήκε.Πάσχω από μεγαλακρεία(μεγάλα-άκρα) που οφείλεται στην υπερέκριση αυξητικής ορμόνης που οφείλεται σε καλοήθη όγκο στην υπόφυση του εγκεφάλου.Μόνη θεραπεία-χειρουργείο-αφαίρεση όγκου.Σε αυτό το σημείο είναι που κουνούσα το κεφάλι για να ξυπνήσω από το κωλοόνειρο.Τίποτα,ήταν 100% αληθινό.

Τώρα πλέον είμαι σπίτι όλα τελειωσαν καλά αλλά ήθελα να το πω κάπου.Δεν είναι fucking crasy?

Akatanomastos
12/02/2010, 23:43
:uplate: :uplate: :uplate: :uplate: :alien: :alien: :alien: :alien: :hypnotize :hypnotize :hypnotize :dizzy: :dizzy: :dizzy:

Akatanomastos
12/02/2010, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos


τιποτα αλλο μεγαλωσε, η μονο η πατουσα?
gay post alert

Akatanomastos
12/02/2010, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Douglas


αρκουδα* post alert



*=Μουφα

CBRIDHS
13/02/2010, 00:13
Περαστικα κ σιδερενιος!!!!!

klaudiog
13/02/2010, 00:27
Περαστικα φιλε

VGER
13/02/2010, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
gay post alert

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

Akatanomastos
13/02/2010, 00:29
περαστικα και απο μενα ρε μαν

αν ειναι αληθινη η ιστορια
και σιδερενιος παντα, αν ειναι μουφα


απλα μου φαινετε περιεργο να σου ανοιξουν το κεφαλι χωρις να χουν δει με καποιο τροπο αν υπαρχει ογκος μεσα..:rolleyes:

Band(age)it
13/02/2010, 00:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Douglas
...σε απανωτές μαγνητικές εγκεφάλου...

Περαστικα και απο μενα.

relis
13/02/2010, 00:44
Να σαι καλα ρε φιλε ..........και σου ευχομαι να το θυμασαι καποτε και να γελας.

devil's animal
13/02/2010, 00:45
περαστικα...
shit happen...
:beer: :beer: :beer:

Douglas
13/02/2010, 01:21
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.Ξέρω ότι φαίνεται πολύ μούφα και ψέμματα αλλά μπα.Έχει ανακαλυφτεί σχετικά πρόσφατα σαν ασθένεια και εμφανίζεται πολύ σπάνια χωρίς κάποια αιτιολογία,απλά το παθαίνεις.Το πιο δύσκολο είναι να το πάρεις χαμπάρι γιατι δεν έχει συμπτώματα πόνου που θα σε οδηγήσουν σε γιατρό.Εγώ δλδ το πήρα πολύ αργά είδηση με καθυστέρηση 2-3 χρόνια και καθαρά έτυχε,δεν με ενοχλούσε κάτι.


Και για το φίλο ακατανόμαστο...η αυξητική ορμόνη επιδράει στα άκρα(δάχτυλα ποδιών χεριών που χοντραίνουν-δεν μακραίνουν) και σε πιο ακραίες περιπτώσεις και στην κάτω γνάθο(σύνδρομο Γκμοχ)

Σε όλα τα άλλα μένεις όπως σε προίκησε η μαμά φύση.:D

Lioulios
13/02/2010, 01:22
Χωρις να θελω να παιξω το γιατρο...
Πιστευω οτι με το που ειδες οτι μεγαλωναν τα ακρα σου θα επρεπε ΑΜΑΣΩΣ να το κοιταζες.
Και γενικα οτι βλεπουμε περιεργο θα πρεπει να το κοιταμε.Παλι καλα που επεσες σε γιατρο που την
καταλαβε και δεν ειχες χειροτερα.
(φανταζεσαι να φοραγες τωρα 50 νουμερο παπουτσι?Για γαντια ..ξεχνα το)
Στα λεω αυτα γιατι εχω περασει πολλα και εχω πεσει και θυμα ιατρικου λαθους.
Τυχερος μεσα στην ατυχια σου.
Περαστικα και αγυριστα:beer:

Akatanomastos
13/02/2010, 01:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Douglas
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.Ξέρω ότι φαίνεται πολύ μούφα και ψέμματα αλλά μπα.Έχει ανακαλυφτεί σχετικά πρόσφατα σαν ασθένεια και εμφανίζεται πολύ σπάνια χωρίς κάποια αιτιολογία,απλά το παθαίνεις.Το πιο δύσκολο είναι να το πάρεις χαμπάρι γιατι δεν έχει συμπτώματα πόνου που θα σε οδηγήσουν σε γιατρό.Εγώ δλδ το πήρα πολύ αργά είδηση με καθυστέρηση 2-3 χρόνια και καθαρά έτυχε,δεν με ενοχλούσε κάτι.


Και για το φίλο ακατανόμαστο...η αυξητική ορμόνη επιδράει στα άκρα(δάχτυλα ποδιών χεριών που χοντραίνουν-δεν μακραίνουν) και σε πιο ακραίες περιπτώσεις και στην κάτω γνάθο(σύνδρομο Γκμοχ)

Σε όλα τα άλλα μένεις όπως σε προίκησε η μαμά φύση.:D


περαστικα μαν και παλι


ρε συ σορρυ, τωρα το πιασα τι εγινε ακριβως..

στην αρχη καταλαβα οτι εκανες χειρουργειο και τελικα δεν αφαιρεσανε τιποτα γιατι(νομιζα) οτι δεν υπηρχε τιποτα..

γιαυτο απορησα πως σου καναν χειρουργειο ετσι χυμα


σορρυ, η ωρα, η κουραση, η δουλεια

σιδερενιος και ποτε ξανα:wave2:
:beer:

tamar
13/02/2010, 04:10
Περαστικά φιλαράκι....
http://en.wikipedia.org/wiki/Acromegaly
:beer: :beer:

nobody
13/02/2010, 08:00
περαστικα και νασαι παντα καλα φιλε...

υ.γ.το συνδρομο raynaud δεν απανταται μονο σε μεγαλακρια,μπορει να συνυπαρχει και με αλλες παθησεις η να ειναι μονο του,οποτε και αποκαλειται φιανομενο raynaud

jimmis5
13/02/2010, 09:40
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Σιδερενιος πλεον να σε παντα καλα:beer: :beer: :wave2:

Tpap
13/02/2010, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
......Πιστευω οτι με το που ειδες οτι μεγαλωναν τα ακρα σου θα επρεπε ΑΜΑΣΩΣ να το κοιταζες.
Και γενικα οτι βλεπουμε περιεργο θα πρεπει να το κοιταμε....

Τα κοίταζε, ρε.
Αλλά αυτά συνεχίσαν να μεγαλώνουν.











@Δούγλα: περαστικά φιλαράκι... :beer:

christostr
13/02/2010, 10:18
Περαστικά φίλε μου...

...αλλά είναι αδικία ρε π@#στη μου να χοντραίνουν μόνο τα δάχτυλα...

οκ πλάκα.

Να είσαι πάντα καλά:wave2:

el_hymador
13/02/2010, 11:49
οκ, παρελθον ειναι τωρα, περαστικα σου να εισαι γερος και δυνατος :beer: :beer: :beer: :wave2:

Lioulios
13/02/2010, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από tamar
Περαστικά φιλαράκι....
http://en.wikipedia.org/wiki/Acromegaly
:beer: :beer:
:eek: :eek: :eek: :a53:

TROOPER
13/02/2010, 13:14
ρε παλικαρι περαστικα...τι να πω...τραβηξες λαχνο και συ...αφου ολα καλα,υπομονη και καλη επανοδο!!!

:beer: :beer:

Allst@rf
13/02/2010, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
gay post alert


:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

ρε δε παιζεσαι με τπτ!!!


περαστικα και αγυριστα ηταν φιλαρακι.

megatim
13/02/2010, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Τα κοίταζε, ρε.
Αλλά αυτά συνεχίσαν να μεγαλώνουν.


:rotflmao: :rotflmao:

tai
13/02/2010, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από christostr
...αλλά είναι αδικία ρε π@#στη μου να χοντραίνουν μόνο τα δάχτυλα...

ο καημός του μικροτσούτσουνου:lol: :lol: :rotflmao:






Περαστικά Douglas:wave2:

loylas
13/02/2010, 16:45
Περαστικα φιλαρακι!!!

arisrodolivos
14/02/2010, 20:15
εχουμε δει κι εχουμε ακουσει πολλα αυτο ομως.... παντως αφου το ξεπερασες ολα καλα περαστικα ναναι φιλε.

ontas
15/02/2010, 15:22
περαστικά και να είσαι πάντα καλά φίλε μου :beer:

LOUKILOUK
16/02/2010, 15:25
περαστικά και αγύριστα:beer:
:wave2:

KostasA
16/02/2010, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Douglas
Θέλω να μοιραστώ μια εμπειρία που έζησα από την προπερασμένη Τρίτη μέχρι και σήμερα.
Να πω ότι μέσα σε αυτές τις σχεδόν δύο βδομάδες πέρασα από την φάση είμαι εντελώς καλά,σε απανωτές μαγνητικές εγκεφάλου,εισαγωγή στο Διαβαλκανικό,επέμβαση στο κεφάλι,μια μέρα εντατική,και εξητήριο χτες.

Εξαρχής επισκέφτηκα νευρολόγο γιατί πάγωναν πάρα πολύ εύκολα τα δάχτυλα των χεριών μου.Κάπου είχα διαβάσει ότι λέγεται σύνδρομο ΡεΪνό,να πάρω καμιά αγωγή λέω κτλ.,να εφχαριστιέμαι τις τσάρκες με τη μοτοσυκλέτα μου,όλα αυτά.

Αφού λέω τα συμπτώματα αρχίζει και ρωτάει ο γιατρός και από εδώ και εμπρος ξεκινάει το παράξενο της ιστορίας.Εκτός από να παγώνουν τα δάχτυλά σου έχεις παρατηρήσει αν έχουν μεγαλώσει κι όλας?Με ρωτάει.Τώρα που το λέει σκέφτομαι ότι ενώ φορούσα γάντια μοτοσυκλέτας #Lπριν τρία χρόνια που πήρα πρώτη φορά,τα τελευταίο ζευγάρι που πήρα ήταν #XXL.

Δεύτερη ερώτηση.Μήπως μεγάλωσαν και οι πατούσες σου?Λέει ο γιατρός.Τι να του πω τώρα?Ότι το 2006 που θυμάμαι να έχω πάρει κάτι παπούτσια για τη δουλειά ήταν #45 και τα air jordan που πήρα ένα μήνα πριν χρειάστηκά #47,5?

Το πόρισμα βγήκε.Πάσχω από μεγαλακρεία(μεγάλα-άκρα) που οφείλεται στην υπερέκριση αυξητικής ορμόνης που οφείλεται σε καλοήθη όγκο στην υπόφυση του εγκεφάλου.Μόνη θεραπεία-χειρουργείο-αφαίρεση όγκου.Σε αυτό το σημείο είναι που κουνούσα το κεφάλι για να ξυπνήσω από το κωλοόνειρο.Τίποτα,ήταν 100% αληθινό.

Τώρα πλέον είμαι σπίτι όλα τελειωσαν καλά αλλά ήθελα να το πω κάπου.Δεν είναι fucking crasy?



κατά σύμπτωση χθές στον ΣΚΑΙ είχε ένα ντοκιμαντέρ με ανθρώπους που έχουν αυτή την πάθηση. Κάποιοι έχουν ύψος 2.4μ