PDA

View Full Version : Μια τεχνική βοήθεια παιδιά sos!!



pkemmos
13/02/2010, 18:14
Καλησπέρα παιδιά αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα με το 21 ετών στρογγυλοφάναρο(12v) παπί μου.Το έχω καθαρά για τη δουλειά μου και το καημένο βγάζει το ψωμί του κάθε μέρα.Πριν ένα μήνα του άλλαξα κινητήρα καθότι βρήκα απο έναν γνωστό μου τρακαρισμένο astrea grand.Το πήρα λοιπόν τον σύνδεσα, όλα καλά δούλευε ρολόι.Πριν λίγες μέρες όμως άρχισαν να τρεμοπαίζουν έντονα (κάτι που είχα και παλιότερα πριν αλλάξω κινητήρα αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό) τα φώτα και ξαφνικά πέφτει η τάση τόσο πολύ και μετά σβήνουν.Πάνω είχα συνδεμένη μόνο την ηλεκτρονική απο το astrea ,προχθές αλλαξα και τον ανορθωτή.Με το που τον σύνδεσα μου έκαψε τις λάμπες.Μου είπαν να αλλάξω μπαταρία σε περίπτωση που είναι πεσμένη ή παλιά(που όντως ήταν), την άλλαξα.Μου είπαν να αντικαταστήσω και την αντίσταση με του astrea ,αυτή ξέρει κανείς που βρίσκεται στο astrea?στο παλιό κινητήρα είναι βιδωμένη επάνω στο καρμπυρατερ.Έχει κανείς ρε παιδιά καμιά βοήθεια, καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει, θα σας είμαι ευγνώμων.. :confused:

trelamenoss
13/02/2010, 20:50
file mou nomizw oti 8eloun allagh ta pynia....

pkemmos
14/02/2010, 12:10
Φίλε ίσως να είχες δίκιο αν δεν είχα αλλάξει ανορθωτή.Απο τη στιγμή που τον άλλαξα το φανάρι μπροστά έχει αυξομειώσεις στο φώς και πριν κάψει τη λάμπα βγάζει πολύ έντονο φως.Αν ήταν θέμα πυνίου δεν θα μου έδινε τόσο φώς σωστά?

sakisam
18/02/2010, 16:46
mou eixe tyxei kai htan o polaplasiastis file mallon auto einai kai einai k to teleytaio pou thakoitage o mastoras soy

jimmis5
18/02/2010, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisam
mou eixe tyxei kai htan o polaplasiastis file mallon auto einai kai einai k to teleytaio pou thakoitage o mastoras soy

:eyepop: :hypnotize ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΩΩΩ ΣΟΥ

pkemmos
18/02/2010, 19:19
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοηθειά σας ,το πρόβλημα βρέθηκε.Δυστηχώς ορισμένα συνεργεία δε παίρνουν και πολύ σοβαρά τη δουλειά τους με αποτέλεσμα να τρέχει ο ιδιοκτήτης ξανά και ξανά για τις "μακακίες" τους.Λοιπόν, αφού έκανα ένα σωρό δοκιμές με ανορθωτές και μετρήσεις και καμένες λάμπες το πρόβλημα ήταν σε ένα καλώδιο γείωσης.Ήταν γυμνό σε ένα σημείο (προφανώς κόπηκε όταν είχε μπει το παπί για βάψιμο) και το είχαν αν έχουν το θεό τους καλυμένο με χαρτοταινία :eek:
Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να γίνει μούσκεμα με τις τελεταίες βροχές και να βραχυκυκλώνει τα φώτα.
Τι να πώ ρε παιδιά..!!!:confused:

OldMan
19/02/2010, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από pkemmos
το πρόβλημα ήταν σε ένα καλώδιο γείωσης.Ήταν γυμνό σε ένα σημείο (προφανώς κόπηκε όταν είχε μπει το παπί για βάψιμο) και το είχαν αν έχουν το θεό τους καλυμένο με χαρτοταινία :eek:
Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να γίνει μούσκεμα με τις τελεταίες βροχές και να βραχυκυκλώνει τα φώτα.

Επειδή δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά σύντομα θα μας ξανάρθεις :

Αν όντως το πρόβλημα ήταν στο καλώδιο γείωσης τότε δεν θα έπρεπε να ανάβουν τα φώτα (δεν θα έκλεινε κύκλωμα).

Η γείωση είναι από μόνη της "βραχυκύκλωμα" (ας μου συγχωρεθεί η έκφραση από τους Ηλεκτρολόγους...), που σημαίνει ότι σε οποιοδήποτε σημείο του καλωδίου γίνει επαφή με το σασί ή με άλλη γείωση, δεν τρέχει τίποτε...
(θα παρακαλούσα τον αγαπητό Anty12 να μην αρχίσει τα περί "βρόγχων αυτεπαγωγής και συντονισμού" - για παπί μιλάμε και όχι για τελεστικό τάξης
pure A... :smokin: )

Η μόνη περίπτωση να καούν τα φώτα (χωρίς να προλάβει να καεί ή ασφάλεια) από προβληματική γείωση είναι να μην γίνεται συνεχής επαφή αλλά να "σπινθηρίζει" το καλώδιο στο προβληματικό σημείο (κάτι σαν βλαμένο ρελέ), αλλά τότε ΔΕΝ θα είχες συνεχή λειτουργία των φώτων ...

Υ.Γ.1
Η αντίσταση πάνω στο καρμπυρατέρ είναι για άλλη δουλειά....

Υ.Γ.2
Τα περί πολλαπλασιαστή που είπε παραπάνω ο φίλος, ας τα εκλάβουμε σαν μια ευχάριστη νότα διασκέδασης ...

McGyver
19/02/2010, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ας μου συγχωρεθεί η έκφραση από τους Ηλεκτρολόγους...

Σε συγχωρούμε λόγω προτέρου εντίμου βίου...

OldMan
19/02/2010, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Σε συγχωρούμε λόγω προτέρου εντίμου βίου...
Δεν ζήτησα συγχώρεση από "σκιτζήδες" .... !!! :smokin: