PDA

View Full Version : τετρακυλινδρα 600 vs V2 800+



yiannis172
14/02/2010, 04:08
Γεια σας παιδια ,καθε ηλικιας....το ερωτημα μου πιστευω οτι ειναι καλο για να ανοιχτει μια ωραια και εποικοδομητικη για ολους μας αντιπαραθεση....εχω ενα R6 '04 και κανοντας βολτα εχθες το αυτοματο/σειριακο και 'φλωρικο' για πολλους Aprilia Mana 800 του πατερα μου ,και μη εχοντας οδηγησει ξανα δικυλινδρο οποιασδηποτε διαταξης,ειδα τι θα πει ΡΟΠΗ....Πραγμα που με τη δικια μου μοτοσυκλετα δεν γνωριζω ,κατω απο καποιες (παρα πολλες) στροφες....Το 'κακγκουρικο' ερωτημα μου ειναι τι γινεται,θεωρητικα αλλα και εμπειρικα οσοι γνωριζουν,σε μια κοντρα με ενα δυνατο 4Κ οπως το R6 (να παινεψουμε και το σπιτι μας) με ενα περισσοτερων κυβικων ,παραπλησιων η λιγοτερων αλογων ΑΛΛΑ πολυ πιο ροπατο δικυλινδρο ΄γουρουνι΄ (ο χαρακτηρισμος βγηκε αυ8ορμητα οταν ακουσα το Aprilia να φορτωνει).....

toyar
14/02/2010, 08:07
Κλασσικά ανοικτή διαδρομή 4Κ, κλειστή διαδρομή V2:winka:

guzzistas
14/02/2010, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Κλασσικά ανοικτή διαδρομή 4Κ, κλειστή διαδρομή V2:winka:

Απλά και σύντομα!
:beer:
:wave2:

p@nos
14/02/2010, 12:08
φιλε...προσωπικα, κανενα τετρακυλινδρο δεν εχει καταφερει να μου δωσει τη συγκινηση ενος δικυλιδρου(η μονοκυλινδρου)...


καιρος να φυγεις απο την παγιδα της ιπποδυναμης, και να περασεις σε κατι που πραγματικα εινια αλλη ''φαση''

η απαντηση ειναι V2 800+ φυσικα

boldor900f
14/02/2010, 12:17
Δεν ταξιδεύεις με τα άλογα αλλά με τη ροπή.
Πάρε μοτοσυκλέτα μεγάλου κυβισμού και θα'χεις και τα δύο.
καλές βόλτες.

konsttanttinos
14/02/2010, 16:59
Αφου καβαλησες το Μana και σου αρεσε...παρε ενα tuono να ξεχασεις τ'ονομα σου,και φυσικα και τα τετρακυλινδρα.

bros400pgm
14/02/2010, 17:14
Το tuono ειναι 1000cc........... Aδικη η συγκριση του με τα 600cc in-line-four

oχι οτι συγκρινετε και με τα 750cc :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sabayam
14/02/2010, 17:29
εγω (r6 06) σε ενα αγωνα πανω στιης Σερρες με ενα VTR 1000 στις εξοδους μου εκανε ενα μικρο μπραφ αλλα στην ευθεια οταν βγαιναμε κολλητα εκει φαινοταν η δυναμη του 4κ !!!αλλα αν δουλευα ψηλα τις στροφες στον κινητηρα και αφηνα τα φρενα δεν ξεκολλαγε στις εξοδους......

ετσι εξακοσαρακι αγαπη μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πιστευω ενα 2κ θα σε βοηθησει αρκετα στην οδηγηση αλλα οταν μαθεις να το στιβεις θα σου φανει λιγο λογο ιπποδυναμη και θα αναζητας τη βελτιωση!!!!!

Tpap
14/02/2010, 17:45
139άρα orka :D


188857

Tpap
14/02/2010, 17:46
orka...


188858

DrBig
14/02/2010, 18:04
Τα 4κυλ 600αρια ειναι καλα για να ανεβαζουν γρηγορα στροφες, αλλα ροπη αρκετα κοντα στο μηδεν (σε σχεση με την ισχυ τους) και το χειροτερο, εχουν υπο φορτιο πολυ στενη περιοχη ωφελιμης ροπης, κατι σα τα διχρονα.

Υπαρχουν καποιοι που αυτο τους αρεσει βεβαια...:confused:

p@nos
14/02/2010, 18:10
ξεχασες να αναφερεις οτι κανουν θορυβο σαν ηλεκτρικη σκουπα


εντιτ:μιξερακι του καφε προσεγγιζει καλυτερα τον ηχο

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

yiannis172
14/02/2010, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ξεχασες να αναφερεις οτι κανουν θορυβο σαν ηλεκτρικη σκουπα


εντιτ:μιξερακι του καφε προσεγγιζει καλυτερα τον ηχο

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Οπως επισης και το αεροκλειδο ,πλησιαζει αρκετα τον ηχο μας....;)
Βεβαια ολα αυτα ακουγονται μεχρι να περασουμε απο πανω τα διαφορα 2Κ που μας εφυγαν στην εκκινηση λογω ροπης...:beer: :beer: :beer: :beer: μετα δεν ακουνε τιποτα...:sun:

DrBig
14/02/2010, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis172
..Το 'κακγκουρικο' ερωτημα μου ειναι τι γινεται,θεωρητικα αλλα και εμπειρικα οσοι γνωριζουν,σε μια κοντρα με ενα δυνατο 4Κ οπως το R6 (να παινεψουμε και το σπιτι μας) με ενα περισσοτερων κυβικων ,παραπλησιων η λιγοτερων αλογων ΑΛΛΑ πολυ πιο ροπατο δικυλινδρο ΄γουρουνι΄ (ο χαρακτηρισμος βγηκε αυ8ορμητα οταν ακουσα το Aprilia να φορτωνει).....

Απο σταση τα 600ρια ειναι πολυ γληγορα σε εκινησεις, αρκει να παιξεις καταλληλα με το συμπλεκτη. Εκει που χανουν ειναι στα ρολ-ον με μεγαλες σχεσεις, εκει δε πανε μια.

Ειχα 954 και εχω 950. Το 950 ειναι 30 αλογα κατω τουλαχιστον σε σχεση με το 954 αλλα απο θεμα διασκεδασης μεχρι τα 150 δεν τιθεται θεμα. Για να ειμαι πιο ακριβης, το 950 δεν συγκρινεται με το 954, μεχρι τα 80 αλογα απο τα 90 που βγαζει. Το 954 ελεγε απο εκει και πανω, αλλα αυτο αντιπροσωπευε ουτε το 5% του χρονου χρησης του...

Συμπερασμα...θα το σκεφτω πολυ να ξαναπαρω 4-κυλινδρο εκτος αν ειναι 1200+ κυβικα και αποκλειστικα για τουρινγκ χρηση.

p@nos
14/02/2010, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis172

Βεβαια ολα αυτα ακουγονται μεχρι να περασουμε απο πανω τα διαφορα 2Κ που μας εφυγαν στην εκκινηση λογω ροπης...:beer: :beer: :beer: :beer: μετα δεν ακουνε τιποτα...:sun:


2k den εννοουμε transalp ομως


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

m@stermind
15/02/2010, 00:05
γτ δε βαζουμε και τα τρικυλινδρα στο παιχνιδι εχουν ιππους 4κ και ροπη 2κ :evil: :evil:

camen
15/02/2010, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από m@stermind
γτ δε βαζουμε και τα τρικυλινδρα στο παιχνιδι εχουν ιππους 4κ και ροπη 2κ :evil: :evil:

Σωστοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς:beer: :beer: :beer:

yiannis172
15/02/2010, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
2k den εννοουμε transalp ομως


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


φιλε πανο ειλικρινα,εχω κανει μερικες (εως αρκετες κοντρες),αλλα δεν εχει τυχει με τετοιο μηχανακι,γιαυτο απευθυνα και το ερωτημα μου σε ολους εσας....Εμπειρικα λοιπον και οπως προειπε και ο φιλος DrBig αν γινει μια τετοια κοντρα και το 4Κ ξεκινησει οπως πρεπει,δηλαδη συμπλεκταρισμενο,στα 400 μετρα 8α χασει ελαχιστα απο ενα μεγαλο δικυλινδρο και σε μεγαλυτερη αποσταση εαν το 'μεγαλο' ειναι και γυμνο (πχ Superduke) απλα θα περασει ανετα μπροστα το 4κ.Γιαυτο το λογο λοιπον δεν νομιζω οτι πρεπει απαραιτητα να ειναι transalp για να το περασουμε.....:D :D :D
Εννοειται οτι καθε διαφωνια και αντιθετη αποψη που θα με κανει να μαθω κατι που δεν ηξερα,θα μου κινησει το ενδιαφερον να την ακουσω....Αυτος στο κατω κατω ειναι και ο σκοπος αυτου του thread....:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

yiannis172
15/02/2010, 00:57
δεν ειναι σχετικο με το θεμα μας ομως πιστευω οτι δειχνει ενα μερος των δυνατοτητων μιας τετοιας μοτοσυκλετας. Yποψιν:μισα κυβικα και ακομα πιο 'μιση' και ψηλα αποδιδομενη ροπη....


http://www.youtube.com/watch?v=QR_zpjEELCw

sabayam
15/02/2010, 01:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis172
φιλε πανο ειλικρινα,εχω κανει μερικες (εως αρκετες κοντρες),αλλα δεν εχει τυχει με τετοιο μηχανακι,γιαυτο απευθυνα και το ερωτημα μου σε ολους εσας....Εμπειρικα λοιπον και οπως προειπε και ο φιλος DrBig αν γινει μια τετοια κοντρα και το 4Κ ξεκινησει οπως πρεπει,δηλαδη συμπλεκταρισμενο,στα 400 μετρα 8α χασει ελαχιστα απο ενα μεγαλο δικυλινδρο και σε μεγαλυτερη αποσταση εαν το 'μεγαλο' ειναι και γυμνο (πχ Superduke) απλα θα περασει ανετα μπροστα το 4κ.Γιαυτο το λογο λοιπον δεν νομιζω οτι πρεπει απαραιτητα να ειναι transalp για να το περασουμε.....:D :D :D
Εννοειται οτι καθε διαφωνια και αντιθετη αποψη που θα με κανει να μαθω κατι που δεν ηξερα,θα μου κινησει το ενδιαφερον να την ακουσω....Αυτος στο κατω κατω ειναι και ο σκοπος αυτου του thread....:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

:beer: :beer: :beer: :beer:

yiannis172
15/02/2010, 01:31
και ενα υποερωτημα: πειτε γνωμη για ΄ξεκαθαρισμα λογαριασμων΄ μεταξυ 4Κ 600 με SXV 550 FULL VDB στην κλασικη αποσταση (400μ).....:confused: :confused: .........μιας και συζητηθηκε με φιλο.....

m@stermind
15/02/2010, 02:45
opoio exei kalo odhgo :rotflmao:

giannis113
15/02/2010, 03:04
δε θα πω για τα 2κ η 4κ..

μια ερωτηση.. εχεις δει ΥΑΜΑΗΑ R1
να ξεκιναει στον κοφτη? και με ζεστο λαστιχο εννωειται.

εγω το χω δει πολλες φορες μπροστα μου και εχασα τη μπαλα.:eyepop: ειναι μοντελο 2007
μεχρι να ζεσταθει το λαστιχο φευγει δεξια και αριστερα τον αμαζευτο εχει:rotflmao:

αλλα μετα εφυγε καρφι με ενα μεγαλο σημαδι στο δρομο :smokin:

ειναι καθαρα θεμα οδηγου τα 400m. δε πα να ναι και μονοκυλινδρο αμα ξεκινηση τερμα και ζεστο αντε γεια!

yiannis172
15/02/2010, 03:23
Ο οδηγος ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ειναι το βασικο.....το υποερωτημα ηταν...ξερεις...κουβεντα να γινεται και καμια φωτια να φουντωσει....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ζεύκας
15/02/2010, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από m@stermind
γτ δε βαζουμε και τα τρικυλινδρα στο παιχνιδι εχουν ιππους 4κ και ροπη 2κ :evil: :evil:

ρε φίλε άστους να τσακώνονται...μην αναφέρεις τη Χρυσή Τομή :nono:

iosif9
15/02/2010, 20:12
οσες μοτο ειχα ηταν sbk 1000 4k οδηγησα ενα v2 tuono σε κλειστη διαδρομη και επαθα!!!

yiannis172
15/02/2010, 20:59
Εγω εχω μια απορια.....Αφου τα 2Κ και 3Κ ειναι τοσο 'ανωτερα' οπως αφηνετε να εννοηθει ,απο τα 4Κ γιατι στο πανελληνιο π.χ. ειναι ελαχιστα και ακομα λιγοτερα στους δρομους (που ειναι και πιο ευχρηστα);....


Υ.Γ. στα supersport αναφερομαι

camen
15/02/2010, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis172
Εγω εχω μια απορια.....Αφου τα 2Κ και 3Κ ειναι τοσο 'ανωτερα' οπως αφηνετε να εννοηθει ,απο τα 4Κ γιατι στο πανελληνιο π.χ. ειναι ελαχιστα και ακομα λιγοτερα στους δρομους (που ειναι και πιο ευχρηστα);....


Υ.Γ. στα supersport αναφερομαι

Γτ τα 4Κ βγαζουν γκομενα πιο ευκολα:wave2:

Nazgul
15/02/2010, 21:13
Hταν το μεγαλο μου ερωτημα και θεμα πολλων μπυροσυζητησεων...

Τελικα οδηγησα και τα 2 και πηρα το sv...

Δεν το εχω μετανοωσει καθολου...οσο για τα κλειστα κομματια το 4κ πρεπει να ειναι

στα κοκκινα συνεχεια που αυτο ειναι καθαρα θεμα οδηγου...ενω εγω που ειμα κουλος απλα ανοιγω το γκαζι...

Αν αλλαξω μηχανη παντως παλι 2κ η 3κ...

DrBig
15/02/2010, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis172
Εγω εχω μια απορια.....Αφου τα 2Κ και 3Κ ειναι τοσο 'ανωτερα' οπως αφηνετε να εννοηθει ,απο τα 4Κ γιατι στο πανελληνιο π.χ. ειναι ελαχιστα και ακομα λιγοτερα στους δρομους (που ειναι και πιο ευχρηστα);....


Υ.Γ. στα supersport αναφερομαι

Δεν ειναι θεμα ανωτεροτητας μηχανης, εγω σα μετριος οδηγος 4κ 1000 δεν μπορω να το οδηγησω στις δυνατοτητες του. Οταν ροπιαζει ο κινητηρας το μεγαλο 4κ δεν συγχωρει ειδικα σε ελληνικους δρομους. Το 2κ ειναι αρκετα πιο ευκολο μηχανημα για να πας γρηγορα (οταν οι αλλοι παραγοντες ειναι ιδιοι). Οσο για τα 1000 ΣΒ πουλανε παραπανω λογω τεχνικων χαρακτηριστικων και μονο.

yiannis172
15/02/2010, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nazgul
Hταν το μεγαλο μου ερωτημα και θεμα πολλων μπυροσυζητησεων...

Τελικα οδηγησα και τα 2 και πηρα το sv...

Δεν το εχω μετανοωσει καθολου...οσο για τα κλειστα κομματια το 4κ πρεπει να ειναι

στα κοκκινα συνεχεια που αυτο ειναι καθαρα θεμα οδηγου...ενω εγω που ειμα κουλος απλα ανοιγω το γκαζι...

Αν αλλαξω μηχανη παντως παλι 2κ η 3κ...


Αρα το συμπερασμα ειναι οτι στην τελικη τα 4Κ ειναι δυσκολοτερο να τα πας γρηγορα σε σχεση με ενα 2Κ και οχι οτι τα 2Κ υπερεχουν....Γιατι αν δουλευεις το 4Κ στις (ψηλες) στροφες που θελει για να αποδωσει ,ΔΕΝ θα σε περασει ΚΑΝΕΝΑ 2Κ απο αυτα που αναφεραμε.....Και για roll on ,που αναφερθηκε ο φιλος DrBig προηγουμενως: Οταν κοντραρεις/συγκρινεις δυο μηχανες ,θα ανοιξεις την καθεμια με τις στροφες και τη σχεση στο κιβωτιο ,με τα οποια αποδιδει σε εκεινη τη στιγμη η μοτο....Δηλαδη δεν ειναι κανονας οτι αν ανοιξω εγω με το R6 με ενα SUPERDUKE στα 150 πχ ,οτι θα εχουμε την ιδια σχεση στο κιβωτιο και τις ιδιες στροφες....Εννοιτε οτι οι στροφες μου θα ειναι περισσοτερες αλλα αυτο δεν λεει κατι..εκει αποδιδει εκει το ανοιγω....Γιαυτο ας λεμε απο την αρχη οτι το 2Κ ειναι ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ και οχι πιο γρηγορο στην ταδε διαδρομη.....

Ολα αυτα δεν τα λεω σε καμια περιπτωση για να παινεψω εμενα η τον τυπο μοτοσυκλετας μου (μιας και μιλαμε γενικα)....:beer: :beer: :beer: :beer:

yiannis172
15/02/2010, 21:31
DrBig,επειδη γραφαμε την ιδια στιγμη δεν ειδα την τελευταια δημοσιευση σου ,η οποια αν δεν κανω λαθος με 'επιβαιβεωνει' σε ενα βαθμο....:D

DrBig
15/02/2010, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis172
DrBig,επειδη γραφαμε την ιδια στιγμη δεν ειδα την τελευταια δημοσιευση σου ,η οποια αν δεν κανω λαθος με 'επιβαιβεωνει' σε ενα βαθμο....:D

Και εγω νομιζω οτι συμφωνουμε :wave2:

devil's animal
15/02/2010, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis172
και ενα υποερωτημα: πειτε γνωμη για ΄ξεκαθαρισμα λογαριασμων΄ μεταξυ 4Κ 600 με SXV 550 FULL VDB στην κλασικη αποσταση (400μ).....:confused: :confused: .........μιας και συζητηθηκε με φιλο.....

πιστευω οτι μετα τα 150-160 το δικυλινδρο θα "κουραστει"...
ενω το 4κ θα συνεχισει να ανεβαζει διαολεμενα...

λαμβανοντας υπ'οψιν οτι το 4κ εχει μια ταχυτητα εξοδου περιπου στα 200χλμ στο 400αρι, νομιζω οτι θα ειναι μπροστα και με διαφορα...


ειχα ανοιξει καποια στιγμη φαναρι-φαναρι με ενα SXV550. ημουν με ενα RVF400. μου εκανε 3-4 μηχανακια στην αρχη επιταχυνομενα και καπου στα 150 σταθεροποιουσα την διαφορα.
νομιζω οτι με ενα 600 συγχρονο,που η πρωτη του βγαζει κοντα στα 100χλμ δεν εχει ελπιδα το SXV.


τωρα που το θυμαμαι ειχα ανοιξει και με ενα HUSQVARNA 510smr, ημουν με το 636. απλα ειπαμε ενα γεια στην αρχη και μολις κουμπωσα 2α εξαφανιστηκα...

θα ηταν ωραια κοντρα ομως τωρα που το σκεφτομαι...

:wave2:

el patron
16/02/2010, 19:03
http://www.youtube.com/watch?v=xy_6lwHKeNA&search=KTM
δεν ειναι 800 αλλα ειναι v2 ...:evil:
ροπη, ροπη ,ροπη..

intruder
16/02/2010, 22:48
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από yiannis172
[B]Αρα το συμπερασμα ειναι οτι στην τελικη τα 4Κ ειναι δυσκολοτερο να τα πας γρηγορα σε σχεση με ενα 2Κ και οχι οτι τα 2Κ υπερεχουν....Γιατι αν δουλευεις το 4Κ στις (ψηλες) στροφες που θελει για να αποδωσει ,ΔΕΝ θα σε περασει ΚΑΝΕΝΑ 2Κ απο αυτα που αναφεραμε.....Και για roll on ,που αναφερθηκε ο φιλος DrBig προηγουμενως: Οταν κοντραρεις/συγκρινεις δυο μηχανες ,θα ανοιξεις την καθεμια με τις στροφες και τη σχεση στο κιβωτιο ,με τα οποια αποδιδει σε εκεινη τη στιγμη η μοτο....Δηλαδη δεν ειναι κανονας οτι αν ανοιξω εγω με το R6 με ενα SUPERDUKE στα 150 πχ ,οτι θα εχουμε την ιδια σχεση στο κιβωτιο και τις ιδιες στροφες....Εννοιτε οτι οι στροφες μου θα ειναι περισσοτερες αλλα αυτο δεν λεει κατι..εκει αποδιδει εκει το ανοιγω....Γιαυτο ας λεμε απο την αρχη οτι το 2Κ ειναι ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ και οχι πιο γρηγορο στην ταδε διαδρομη.....

.......ειναι κ το τι τιμονι εισαι.......:a2: :a2: :beer: :beer:

yiannis172
17/02/2010, 01:06
Αυτο οπως ειπαμε και παραπανω ειναι η βασικη προυποθεση....:beer: :beer: :beer: