PDA

View Full Version : 190 σε ss600!



PanosV
14/02/2010, 19:51
Καλησπερα φιλοι μου, γνωριζω οτι το θεμα εχει συζητηθει πολλες φορες αλλα αν κ εψαξα αρκετα δεν το βρηκα.. εχω ενα r6 08' κ θελω να του βαλου τα corsa ||| αλλα με ξενερωνει η λεπτη οψη του πισω ελαστικου (λογο πολυ τριγωνικης κορωνας) για αυτο σκεφτηκα να βαλω αντι για 180\55 τα 190\55 μιας κ βγαινουν σε αυτες τισ διαστασεις τα corsa ||| κ σε φαρδος μοιαζουν τα αλλα 180 ελαστικα κ πιστευω οτι δεν θα χασω στις αποτομες αλλαγες πορειας. εχει κανει καποιος με ss600 κατι παρομοιο? μπορειτε να μου προτινετε καποιο αλλο ελαστικο με αντιστοιχες επιδοσεις αλλα με ποιο φαρδια οψη πισω σε 180\55?
ξερω οτi πανω απο ολα η ασφαλεια αλλα ως πρωην κατοχος ss1000 μου λειπει το 190.


σας ευχαριστω.

McTalas
15/02/2010, 12:20
ΟΧΙ!!!!

μην αλαξεις διασταση, δεν θα ειναι σωστο, δεν θα κορωνιαζει σωστα το λαστιχο. περνα απο εναν λαστιχά να σου πει λεπτομεριες.

δεν υπαρχει πιο φαρδια πισω οψη. ολα ειναι μυαλο.
αν μετρισεις και τα 2 θα ειναι 180 φαρδος.

christostr
15/02/2010, 13:36
Λέω τώρα εγώ.... μήπως γίνει λίγο πιο αργή η γεωμετρία του;:rolleyes:

GhostRideR_636
15/02/2010, 13:52
Πιο φαρδυ δεν θα δίχνει γιατι η ζαντα στα 600 ειναι μικρότερη σε ιντσες απο τα 1000 (αν δεν κάνω λάθος τα 600 έχουν 5,5 ιντσες ζάντα και τα 1000 6,00) μην περιμένεις διαφορες στο φαρδος στο λέω γιατι στο παλιο μου 636 ειχα φορεσει μεχρι και 200/50/17 και παλι δεν έδειχνε φαρδυ ουτε καν σαν τα απλά 190/ σε ενα κοινο 1000άρι. Προβλημα δεν αντιμετόπισα κανένα, θα έχει λιγότερα χιλιόετρα στο κοντερα αλλα κατα τα άλλα μια χαρα μεχρι και σε πιστα ηταν μια χαρά. :wave2:

Alarm
16/02/2010, 09:29
περα απο αυτα που σου ειπαν τα παιδια ισως σου μπαλωνιασει κιολας. Δεν εχει νοημα αυτο που θες να κανεις. Αλλοστε δεν πιστευω πως την διαφορα θα σου κανουν τα λαστιχα αλλα ο τροπος οδηγησης σου και ο δρομος .

PanosV
19/02/2010, 02:41
ευχαριστω παιδια για την βοηθεια, πιστευω οτι εχετε δικιο σε οτι μου ειπατε,αρα παμε σε 180/55. Τι γνωμη εχετε για τα bridgestone bt-002 κ τα Michelin Pilot Power - 2CT πλησιαζουν σε αποδοσεις τα corca |||? μπορειτε να μου προτινετε κατι εσεις? (τα χιλιομετρα μου ειναι τα μισα μεσα σε πολη κ τα αλλα μισα σε επαρχιακους δρομους με κοματια απο στροφες που ξινεις γονατο κ εθνικη. σκεφτομαι κ κανενα track day οταν ανοιξει καλα ο καιρος.)

McTalas
19/02/2010, 03:17
τα Bt-002 για εμενα ειναι απιστευτο λαστιχο, ειναι οτι καλυτερο εχω βαλει !!!ζεστενεται αμεσως και κραταει παρα πολυ καλα, διστιχως δεν καταφερα να το δοκιμασω μεσα σε πιστα.
μονο που πλεον δεν βγαινει, εχει αντικατασταθει απο το bt-003 το οποιο λενε ειναι ακομα καλυτερο.
αν και βρισκω 002 απο Αγγλια στα 243?, εδω το 003 το βρισκω 350.
Ενα αλλο λαστιχο που κοιτω ειναι το Qualifier RR που εχω ακουσει καλα λογια και σκεφτομαι να το δοκιμασω, ειδικα τωρα που το βρισκω 200?.
το μισελιν δεν το ξερω το παουερ που ειχε απο την μανα του δεν μου αρεσε καθολου.

kyko
19/02/2010, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Ενα αλλο λαστιχο που κοιτω ειναι το Qualifier RR που εχω ακουσει καλα λογια και σκεφτομαι να το δοκιμασω, ειδικα τωρα που το βρισκω 200?

σε τια διασταση κ απο που το βρισκεις τοσο?
:look: :rolleyes:

Alarm
19/02/2010, 09:51
Cosra III kai RR θα τα εβαζα στο ιδιο επιπεδο.
Για τα 2ct δεν τα εχω δοκιμασει αλλα διαβαζω πολυ καλα πραγματα απο μερικους και ασχημα απο αλλους.

Το θεμα ειναι πως, αν εισαι ευχαριστμενος ΠΟΛΥ απο ενα ελαστικο γιατι να το αλλαξεις ?

Με τα Κορσα ΙΙΙ ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Θα το χαρακτηριζα αρκετα γρηγορο λαστιχο αλλα θα ελεγα πως στο βρεγμενο ειναι κατω του μετριου.

McTalas
19/02/2010, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
σε τια διασταση κ απο που το βρισκεις τοσο?
:look: :rolleyes:
120/70-R17 & 180/55-R17.
σε ενα αγγλικο σιτε το ειδα, κατσε να ψαξω να το βρω...

SeNNinhA
19/02/2010, 12:28
Μην βάζετε γομες για χρήση δρόμου. Πετάτε τα λεφτά σας και αποδίδουν και χειρότερα.

- Ζεσταινονται εξαιρετικά δύσκολα στον δρομο.
- Στην πόλη δεν ζεσταινονται ποτέ.
- Εαν δεν ζεσταθουν γλυστρανε και γενικά είναι χειρότερα από τα πολιτικά
- Θελουν κρυωμα αργο με κουβέρτες για να διατηρήσουν τις ιδιότητες τους. Αλλιώς πολυμεριζονται και σκληραινουν και στην 4η-5η βόλτα έχουν χάσει το μισό της προσφυσης τους.
- Χανουντην απόδοση τους ακόμη και προσεγμένα εξαιρετικά γρήγορα κι ας μην εχουν φθορά λόγω του παραπάνω.

Δεν υπάρχει κακό λάστιχο πια αλλά λάστιχο που βολεύει περισσότερο ή λιγότερο στο στυλας.

McTalas
19/02/2010, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Μην βάζετε γομες για χρήση δρόμου. Πετάτε τα λεφτά σας και αποδίδουν και χειρότερα.

- Ζεσταινονται εξαιρετικά δύσκολα στον δρομο.
- Στην πόλη δεν ζεσταινονται ποτέ.
- Εαν δεν ζεσταθουν γλυστρανε και γενικά είναι χειρότερα από τα πολιτικά
- Θελουν κρυωμα αργο με κουβέρτες για να διατηρήσουν τις ιδιότητες τους. Αλλιώς πολυμεριζονται και σκληραινουν και στην 4η-5η βόλτα έχουν χάσει το μισό της προσφυσης τους.
- Χανουντην απόδοση τους ακόμη και προσεγμένα εξαιρετικά γρήγορα κι ας μην εχουν φθορά λόγω του παραπάνω.

Δεν υπάρχει κακό λάστιχο πια αλλά λάστιχο που βολεύει περισσότερο ή λιγότερο στο στυλας.
τα Qualifier RR ειναι γομες???

road spirit
19/02/2010, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Μην βάζετε γομες για χρήση δρόμου. Πετάτε τα λεφτά σας και αποδίδουν και χειρότερα.

- Ζεσταινονται εξαιρετικά δύσκολα στον δρομο.
- Στην πόλη δεν ζεσταινονται ποτέ.
- Εαν δεν ζεσταθουν γλυστρανε και γενικά είναι χειρότερα από τα πολιτικά
- Θελουν κρυωμα αργο με κουβέρτες για να διατηρήσουν τις ιδιότητες τους. Αλλιώς πολυμεριζονται και σκληραινουν και στην 4η-5η βόλτα έχουν χάσει το μισό της προσφυσης τους.
- Χανουντην απόδοση τους ακόμη και προσεγμένα εξαιρετικά γρήγορα κι ας μην εχουν φθορά λόγω του παραπάνω.

Δεν υπάρχει κακό λάστιχο πια αλλά λάστιχο που βολεύει περισσότερο ή λιγότερο στο στυλας.

+ 1000

McTalas
19/02/2010, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
+ 1000
ερωτω!!!

τα Qualifier RR ειναι γομες???


γιατι δεν θελω γομες και πρεπει να τα παραγγειλω συντομα.

road spirit
19/02/2010, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
ερωτω!!!

τα Qualifier RR ειναι γομες???


γιατι δεν θελω γομες και πρεπει να τα παραγγειλω συντομα. δεν ξέρω, δεν έχω καμία επαφή με ντάνλοπ

kyko
19/02/2010, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
ερωτω!!!

τα Qualifier RR ειναι γομες???


γιατι δεν θελω γομες και πρεπει να τα παραγγειλω συντομα.

εκεινο το site που πουλαει 200? τα rr,ακομη?
:confused: :rolleyes:

SeNNinhA
19/02/2010, 12:56
Όχι τα qualifier δεν είναι γομες.

Τα ΒΤ02-03 όμως είναι

SeNNinhA
19/02/2010, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
εκεινο το site που πουλαει 200? τα rr,ακομη?
:confused: :rolleyes:

Κάπου το είχα κι εγώ σημειωμενο αλλά υπολόγιζε στην τιμή επιπλέον τα μεταφορικά και τα περαστικά εδώ για να δεις την πραγματική διάφορα.

McTalas
19/02/2010, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Όχι τα qualifier δεν είναι γομες.

Τα ΒΤ02-03 όμως είναι
οχι τα pro για τα r/s ελεγα,



με τα μεταφορικα 208?, βαλε και 20? τα περαστικα, μια χαρα ειναι.

@Kyko νομιζω πρεπει να ειναι το M&P...

McTalas
19/02/2010, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
εκεινο το site που πουλαει 200? τα rr,ακομη?
:confused: :rolleyes:
ελα ρε σορρυ το βρηκα
http://www.mandp.co.uk/productinfo/902701/Tyres/Road-tyres/Dunlop/Qualifier-RR-Pairs

με την σημερινη ισοτιμια paypal ειναι 206? και κατι διφραγκα...