PDA

View Full Version : filosofika erotimata..



Akatanomastos
05/06/2005, 18:21
sigoura osoi exoun mixani pera ap to gia na kanoun tin douleia tous, tous aresei i <<zoi>> pano stin sela.tin kavalane kai osi ora einai pano to goustaroune.nomizo edo simfonoume oloi..
i aporia mou san neoteros pros esas pou apoti exo katalavei asxoliste xronia me to antikeimeno, einai os pros tou kindinous pou entimetopizei kathimerina o dikiklistis..einai ena komati pou apexthanetai o mixanovios i mipos i aisthisi tou kindinou iposinidita se kanei na kolas?sigoura kaneis den thelei na pethanei (ektos kai apo ligous tetoius) i na meinei me kapoio kousouri oli tou ti zoi, omos to na vriskesai se mia katastasi kindinou diarkos (giati kalos i kakos xrisimopoiontas mixani etsi eisai) prokalei kapoia ekstasi opos px kapoia x-treme sports..
Epanalamvano den anaferomai ston oikogeniarxi me to papi pou paei na parei to paidi tou ap to sxoleio alla se atoma pou perimenoun pos kai pos na kanoun tin eksormisi me ti mixani tous ektos polis..

afta skeftomoun meta apo ena paroligo atixima kai sas ta ektheto..na

:rotflmao: na maste panta orthioi..

:sun: :cool:

m1ke
05/06/2005, 19:00
Καταρχήν "ακατανόμαστε" φίλε .... μας φτάνει ένας άφρο σε αυτό το φόρουμ. Θα μας βγάλετε τα μάτια. :eyepop:
Ήμαρτον. No more greeklish. :mad:

Έχω την εντύπωση ότι είσαι ακόμα υπό την επίρρεια της αδρεναλίνης από τον παραλίγο τράκο. :lol:

Δεν πιστεύω ότι νοήμων άνθρωπος επιλέγει τη μετακίνηση με μοτό επειδή :rolleyes: ... σε εκθέτει σε μεγαλύτερο κίνδυνο. Αλίμονο :nono:

SF
06/06/2005, 12:45
(Ωραία του το μ@μήσατε το ποστ! :rolleyes: )


Λοιπόν ακατανόμαστε, ίσως σε βοηθήσει αν δεις το θέμα αρκετά πιο αφαιρετικά.

Δηλαδή, βγάλε από τη μέση τις λέξεις μοτοσυκλετιστής και μηχανή. Βγάλε και τα extreme sports. Μιας και θες να το φιλοσοφήσεις...

Η ζωή σου είναι ένας μονιμος κίνδυνος. Εκτός αν ζεις αποστειρωμένα, κάπου μακριά από τον κόσμο. Βέβαια κι εκεί, μέσα στην ψύχωση, μπορεί να τσακιστείς σε τίποτα σκάλες... Το αν καβαλάς μηχανή ή όχι, αν φοράς κράνος ή όχι, αν πηγαίνεις με 90 ή με 290... είναι άσχετα. Το φορτηγό που περνά το κόκκινο θα είναι το ίδιο θανατηφόρο. Πάντα είσαι σε κίνδυνο. Όπως είναι και ο ηλεκτρολόγος που παίζει με τα τριφασικά, ο χτίστης πάνω στη σκαλωσιά, εγώ όταν πηγαίνω (ΠΕΖΟΣ) στη δουλειά μου (εκεί να δεις κίνδυνο), η θειά μου όταν χαζεύει βιτρίνες στην Ερμού!* Η οδήγηση σαφώς είναι ένα πιο πολύπλοκο και σύνθετο θέμα από το να φτιάχνεις μπρίζες, αλλά είναι δυνατόν να βαθμολογήσει κανείς τους κινδύνους, και να διαλέξει τους πιο... ήπιους??! :lol:

*Δεν πάει καιρός που ένας καϋμένος έφαγε μισό μπαλκόνι στο κεφάλι, ενώ κοιτούσε βιτρίνες στην Ερμού.

Το αν θα αποφασίσεις να κινδυνεύσεις πάνω στη μηχανή σου, ή ανάμεσα σε 10 "φιάλες" στο πρώτο τραπέζι πίστα, είναι 'δική σου' υπόθεση. Ποιά η διαφορά της ρήξης σπλήνα(ς) από ατύχημα, με την κίρρωση ήπατος από τα ξύδια? ΓΕΝΙΚΑ, καμία.

Συνήθως σε αυτή τη φάση θα σου απαντήσουν με... ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ! Τότε όμως η κοινή λογική δείχνει καταφανώς την αδυναμία της... (και αρχίζει άλλη κουβέντα)

gdevelek
06/06/2005, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF


Συνήθως σε αυτή τη φάση θα σου απαντήσουν με... ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ! Τότε όμως η κοινή λογική δείχνει καταφανώς την αδυναμία της... (και αρχίζει άλλη κουβέντα)



:confused:

Δηλαδή, κατά τη γνώμη σου, ο συλλογισμός

"με 90χ/ω έχω 60% πιθανότητες να αποφύγω το φορτηγό που βγαίνει από το ΣΤΟΠ, ενώ με 290χ/ω έχω 1%"

αντιβαίνει στην κοινή λογική;;;

SF
06/06/2005, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
:confused:

Δηλαδή, κατά τη γνώμη σου, ο συλλογισμός

"με 90χ/ω έχω 60% πιθανότητες να αποφύγω το φορτηγό που βγαίνει από το ΣΤΟΠ, ενώ με 290χ/ω έχω 1%"

αντιβαίνει στην κοινή λογική;;;


Ναι, γιατί το 60% και το 1% που αναφέρεις... που τα βρήκες???

thewhiteowl
06/06/2005, 14:19
Kata basi einai to antitheto. I energos diatomi dio oudeterwn swmatwn einai antistrofos analogi tis sxetikis taxititas tous (tis energias sto kentro mazas tous, alla min to kanw poly periploko).

Sinepws o logos twn pithanotitwn na xtypiseis ena fortihgo me taxitita 90km/h ws pros tin pithanotita na to xtypiseis me 290km/h einai 3.2.

gdevelek
06/06/2005, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Ναι, γιατί το 60% και το 1% που αναφέρεις... που τα βρήκες???

Δηλαδή αν το πρώτο νούμερο δεν είναι 60% αλλά π.χ. 56% και το δεύτερο δεν είναι 1% αλλά 3%, υπάρχει για σένα ουσιαστική διαφορά;;

Δεν είναι προφανές πως το πρώτο νούμερο είναι πολύ μεγαλύτερο από το πρώτο, όποιες κι αν είναι οι πραγματικές τους τιμές (που θα έβγαιναν βέβαια με στατιστική ανάλυση μεγάλου δείγματος);;;

Αν αυτό για σένα δεν είναι κοινή λογική, τότε έχουμε εντελώς διαφορετικές αντιλήψεις για το τι είναι κοινή λογική.

SF
06/06/2005, 14:31
Μα το πρώτο-πρώτο φάουλ είναι ότι πάμε να βάλουμε σε νούμερα κάτι το οποίο δεν μπαίνει!

Το δεύτερο φάουλ είναι ότι εφόσον αποφασίζει κάποιος να μιλήσει με νούμερα, ας μιλήσει με νούμερα. Τα "περίπου" δε λένε τίποτα. Διότι αρχίζοντας να τραβάμε τα νούμερα, το 1 θα γίνει 30, και το 60 θα γίνει 30.

Οι πιθανότητες και η στατιστική είναι διαβολικός χώρος... Δεν μιλάμε για κοινή λογική - δεν τίθεται θεμα διαφοράς μεταξύ μας...

Lupo
06/06/2005, 14:49
Αν και τείνω προς την άποψη του SF,



ας μην τα ισωπεδώνουμε όλα. Δηλαδή,SF, όλα είναι θέμα τύχης?

SF
06/06/2005, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Αν και τείνω προς την άποψη του SF,



ας μην τα ισωπεδώνουμε όλα. Δηλαδή,SF, όλα είναι θέμα τύχης?


Τιποτα δεν είναι θέμα τύχης!!!

Απλώς η "κοινη λογική" χρησιμοποιεί τα μαθηματικά με απελπιστικά μεγάλη ελαφρότητα... Και αυτο-παρασύρεται σε εσφαλμένα συμπεράσματα. :(

tifoefs
06/06/2005, 14:57
Εγω πιστευω οτι ειναι θεμα συνισταμενων τυχης, επιδεξιοτητας και προληπτικης ενορασης !

Αν οδηγας με τη σκεψη οτι ολα πανε καλα χανεις σε προληπτικη ενοραση.

Αν οδηγας με τη σκεψη, κοιτα πριν που θα πας και εχεις μια σχετικη (anticipation) - δε ξερω πως λεγεται στα ελληνικα ! -
ισως να γλυτωσεις με καποιο ελιγμο και εφοσον βοηθησουν τα φρενα !

Συνηθως αν οδηγας με τη σκεψη προλαβε τους πριν σε προλαβουν οι πιθανοτητες σου να φτασεις στο προοορισμο σου αυξανονται.

:hypnotize

OldMan
06/06/2005, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
(anticipation) - δε ξερω πως λεγεται στα ελληνικα ! -


Προσδοκία, πρόβλεψη, πρόνοια, προοπτική !!!

In anticipation : Εκ των προτέρων !!!

:wave2: :beer: :wave2:

gdevelek
06/06/2005, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Τιποτα δεν είναι θέμα τύχης!!!

Απλώς η "κοινη λογική" χρησιμοποιεί τα μαθηματικά με απελπιστικά μεγάλη ελαφρότητα... Και αυτο-παρασύρεται σε εσφαλμένα συμπεράσματα. :(

Φίλε μου το καλό με την κοινή λογική είναι ότι δεν έχει να κάνει ούτε με πιθανότητες ούτε με αριθμητική, αλλά με απλή συλλογιστική. Γι' αυτό και λέγεται "κοινή", αποτελεί κτήμα όλων των ανθρώπων που έχουν "σώας τας φρένας", και όχι προνόμιο των μαθηματικών ή άλλων "εκλεκτών".

Το ότι η στραβή με τα 290 έρχεται πολύ ευκολώτερα από ό,τι με τα 90, δεν χρειάζεται μαθηματική απόδειξη. Όπως και το ότι αν πέσεις με 90 είναι αρκετά πιθανό να τη γλιτώσεις, ενώ αν πέσεις με 290, άντε γειά.

SF
06/06/2005, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Φίλε μου το καλό με την κοινή λογική είναι ότι δεν έχει να κάνει ούτε με πιθανότητες ούτε με αριθμητική, αλλά με απλή συλλογιστική. Γι' αυτό και λέγεται "κοινή", αποτελεί κτήμα όλων των ανθρώπων που έχουν "σώας τας φρένας", και όχι προνόμιο των μαθηματικών ή άλλων "εκλεκτών".

Εδώ δε διαφωνούμε πουθενά!




Το ότι η στραβή με τα 290 έρχεται πολύ ευκολώτερα από ό,τι με τα 90, δεν χρειάζεται μαθηματική απόδειξη. Όπως και το ότι αν πέσεις με 90 είναι αρκετά πιθανό να τη γλιτώσεις, ενώ αν πέσεις με 290, άντε γειά.

Εδώ διαφωνούμε επί της αρχής, γιατί οι λέξεις "ευκολότερο", "πιθανό" κλπ είναι αόριστες.

Π.χ. Εγώ που κυκλοφορώ και με 30 και με 300, και δεν είχα ποτέ ατύχημα, μπορώ να καταλήξω σε "στατιστικά" συμπεράσματα?

Τι σημαίνει, με 90 τη γλυτώνεις πιο εύκολα? Θα πεθάνεις πιο βασανιστικά? Θα σπάσεις λίγοτερα κόκαλα? Οι περισσότεροι γνωστοί μου σκοτώθηκαν ή τραυματίστηκαν με 0 ή σχεδόν 0! Από αυτή τη γνώση τι στατιστικό συμπέρασμα να βγάλω?

Στα νούμερα κολλάω!! Στα νούμερα! Απαγορεύονται τα νούμερα!:D

gdevelek
06/06/2005, 15:24
Μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαίνουμε, άστο, δεν πειράζει.

:wave2:

Lupo
06/06/2005, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Φίλε μου το καλό με την κοινή λογική είναι ότι δεν έχει να κάνει ούτε με πιθανότητες ούτε με αριθμητική, αλλά με απλή συλλογιστική. Γι' αυτό και λέγεται "κοινή", αποτελεί κτήμα όλων των ανθρώπων που έχουν "σώας τας φρένας", και όχι προνόμιο των μαθηματικών ή άλλων "εκλεκτών".

Το ότι η στραβή με τα 290 έρχεται πολύ ευκολώτερα από ό,τι με τα 90, δεν χρειάζεται μαθηματική απόδειξη. Όπως και το ότι αν πέσεις με 90 είναι αρκετά πιθανό να τη γλιτώσεις, ενώ αν πέσεις με 290, άντε γειά.

Εντάξει. Σωστό. Όμως, να κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου...

Περνάω με 90 την ώρα που το φορτηγό (ή ταξί για άλλους:smilea: ) αποφασίζει να κάνει αναστροφή στην εθνική(χωρίς διαχωριστικές μπαριέρες) και βρίσκει ακριβώς στο πλάϊ.......
Με 50 ίσως να ήμουν πιο πίσω την ώρα που το έκανε αυτό αλλά τα φρένα μου ίσως να μην έφταναν ώστε να μην πέσω στην πόρτα του.
Με 190 θα είχα περάσει.

Όλα είναι σχετικά με τις συγκυρίες, τις οδηγικές ικανότητες, την γνώση, την εμπειρία και την λογική να υπολογίζεις από πρίν τις καταστάσεις, και της τύχης.

Akatanomastos
07/06/2005, 12:57
afto pou arxika eixa skopo na rotiso einai ti rolo paizei o kindinos sto na kavalame mixani, kai sto an o kindinos anti gia anastaltiko paragonta prokalei to antitheto.. vitsia einai afta ..


kai gia ton filo pou eipe pos den dialegeis tin moto epeidi se ekthetei den tha ithela na to the:nono:so etsi, px na exeis moto kai na goustareis to oti enas ntalikieris mporei na pesei pano sou... apla i oli zoi me mixani exei mia agria omorfia:smokin: , kai afti i agria omorfia perilamvanei kai tous kindinous kai alla polla ..

afta
:beer:

KALO KALOKAIRI...
:sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun:

$py
07/06/2005, 15:11
Anevenontas sti mixani analamvaneis ena risko, efoson to analamvaneis ypeufthina meiononte kai oi kindinoi.

Tora ama thelei na se parei o kalos theloulis den tin glitoneis me tipota (makrya apo mas) :look:

tifoefs
07/06/2005, 15:17
Skorda skorda !!!

:evil: :evil: :evil:

tai
08/06/2005, 00:37
Ας σκεφτούμε απλά. Με την κοινή λογική.
Όσο είμαστε στον δρόμο, είμαστε εκτεθειμένοι σε διάφορους κινδύνους.
Σωστά?
Όσο λιγότερο χρόνο μένουμε στον δρόμο, τόσο μειώνουμε της πιθανότητες ατυχήματος.
Σωστά?
Άρα όσο περισσότερο τρέχουμε, τόσο λιγότερο χρόνο είμαστε εκτεθειμένοι σε κίνδυνο.
Σωστά?
Άρα όσο πιο πολύ τρέχουμε τόσο λιγότερο κινδυνεύουμε.
Σωστά?
Κοινή λογική!
:wave2:

powerphot
08/06/2005, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Ας σκεφτούμε απλά. Με την κοινή λογική.
Όσο είμαστε στον δρόμο, είμαστε εκτεθειμένοι σε διάφορους κινδύνους.
Σωστά?
Όσο λιγότερο χρόνο μένουμε στον δρόμο, τόσο μειώνουμε της πιθανότητες ατυχήματος.
Σωστά?
Άρα όσο περισσότερο τρέχουμε, τόσο λιγότερο χρόνο είμαστε εκτεθειμένοι σε κίνδυνο.
Σωστά?
Άρα όσο πιο πολύ τρέχουμε τόσο λιγότερο κινδυνεύουμε.
Σωστά?
Κοινή λογική!
:wave2:


Ε τώρα μας έστειλες:eyepop:

:lol: :lol: :lol: :lol:

Lupo
08/06/2005, 00:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Ας σκεφτούμε απλά. Με την κοινή λογική.
Όσο είμαστε στον δρόμο, είμαστε εκτεθειμένοι σε διάφορους κινδύνους.
Σωστά?
Όσο λιγότερο χρόνο μένουμε στον δρόμο, τόσο μειώνουμε της πιθανότητες ατυχήματος.
Σωστά?
Άρα όσο περισσότερο τρέχουμε, τόσο λιγότερο χρόνο είμαστε εκτεθειμένοι σε κίνδυνο.
Σωστά?
Άρα όσο πιο πολύ τρέχουμε τόσο λιγότερο κινδυνεύουμε.
Σωστά?
Κοινή λογική!
:wave2:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Είδες τι προκαλεί το ΧΧ?!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Κορυφή! Μου θύμισε το ανέκδοτο με την λογική και το ενυδρίο

:rotflmao: :rotflmao:


16336

tifoefs
08/06/2005, 01:10
Αποφθεγμα !!

Να γραφει σε ταμπελλα για την επομενη διαδηλωση !!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: