PDA

View Full Version : Απεργια βενζινοπωλων



uberalles
16/02/2010, 05:39
Εχουν ακομη απεργια? :rolleyes:

Zid
16/02/2010, 06:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
Εχουν ακομη απεργια? :rolleyes: γιατί είχαν?:confused:

Sapadak
16/02/2010, 06:19
Απεργια κανουν οι χαμηλομισθοι τελωνιακοι

Ειναι για 3 μερες οποτε και λογικα δεν θα παιξει προμπλεμ με τα καυσιμα

uberalles
16/02/2010, 06:35
ειχαν πει και για απεργια βενζινοπωλων και επειδη πολλααα βενζιναδικα ηταν κλειστα (κι οχι λογω τριημερου) θεωρησα οτι ειναι εν ισχυ καποια απεργια

TROOPER
16/02/2010, 07:25
και τη παρασκευη απεργουνε οι οδηγοι και ιδιοκτητες βυτιοφορων.

notakos600
16/02/2010, 07:36
Μήπως θα σκαρφαλώσει η βενζίνη στο 1,50 ευρώ και θα παραμείνει εκεί ;

jimtarasxt660x
16/02/2010, 07:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Μήπως θα σκαρφαλώσει η βενζίνη στο 1,50 ευρώ και θα παραμείνει εκεί ;

Δεν θα αργήσει...ήδη βλέπω στο 1,35:evil: :evil: :evil:

uberalles
16/02/2010, 07:59
δηλαδη εγω να παω την μηχανη τσουλητη μεχρι το βενζιναδικο επειδη μου εμεινε ή τσαμπα κοπος? :lol:

Nik0s
16/02/2010, 08:51
Σήμερα το πρωί ήδη κάποια πρατήρια έχουν ξεμείνει....είχαν παραγγείλει πριν το τριήμερο και τους έπιασε η απεργία του τελωνείου.

mizz
16/02/2010, 09:00
πήγα και γω και έβαλα αλλά σήμερα είχε αισθητά λιγότερη κίνηση στης ουρές των βενζινάδικων σε σχέση με χθες

δε ξέρω τι παίχτηκε

ερώτησης:
άμα πατάει το λάστιχο της αντλίας ο τυπάς σε κλέβει με κάποιο τρόπο;
έβαζα μόνος μου κλασσικά και πήγε ύπουλα ο τυπάς και πάτησε το λάστιχο και αισθάνθηκα κάποια διαφορά όπως έβαζα βενζίνη... με το που τον κοίταξα, κοίταξε αδιάφορα και απλά άφησε το πόδι του πάνω στο λάστιχο... ξέρω ότι έχουν αντοχές κλπ αφού τα πατάνε αμάξια και δε νιώθουν... άμα ξέρει κανείς ας πει, thx!

uberalles
16/02/2010, 09:05
παιδια μολις πηγα κι εβαλα βενζινη.. το θλιβερο ειναι πως ειχε μονο "100αρα" δηλαδη 1,497 το λιτρο.. μας σκισ@νε κανονικοτατα..

notakos600
16/02/2010, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz
πήγα και γω και έβαλα αλλά σήμερα είχε αισθητά λιγότερη κίνηση στης ουρές των βενζινάδικων σε σχέση με χθες

δε ξέρω τι παίχτηκε

ερώτησης:
άμα πατάει το λάστιχο της αντλίας ο τυπάς σε κλέβει με κάποιο τρόπο;
έβαζα μόνος μου κλασσικά και πήγε ύπουλα ο τυπάς και πάτησε το λάστιχο και αισθάνθηκα κάποια διαφορά όπως έβαζα βενζίνη... με το που τον κοίταξα, κοίταξε αδιάφορα και απλά άφησε το πόδι του πάνω στο λάστιχο... ξέρω ότι έχουν αντοχές κλπ αφού τα πατάνε αμάξια και δε νιώθουν... άμα ξέρει κανείς ας πει, thx!


Αέρα κοπανιστό έβαλες, με το συμπάθειο...

Pappios
16/02/2010, 14:56
ειχαν πει οτι μετα το τελος της απεργειας των οδηγων(παρασκευη και μετα δλδ...) θα ξεκινησουν οι βενζιναδες....δηλαδη οποιος προλαβει γιατι μετα πας για βδομαδα...

TassosK
16/02/2010, 16:22
μολις γυρισα απο αθηνα τα περισσοτερα βενζιναδικα στην εθνικη ηταν ανοιχτα

marios8
16/02/2010, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
παιδια μολις πηγα κι εβαλα βενζινη.. το θλιβερο ειναι πως ειχε μονο "100αρα" δηλαδη 1,497 το λιτρο.. μας σκισ@νε κανονικοτατα..

Αυτό τα παρατήρησα και εγώ . Δηλαδή ήρθε το βυτίο και έβαλε μόνο 100αρα ??
Αφού δεν υπάρχει έλεγχος καλά μας κάνουν .

typhoon
16/02/2010, 17:56
Έχω ακούσει κι εγώ ότι όταν πατάνε το λάστιχο (με κάποιο τρόπο-δε ξέρω πως κι ούτε μπορώ να το κατανοήσω) βάζει περισσότερο αέρα η αντλία παρα καυσιμο.

Το πως γίνεται δε γνωρίζω, αλλά το "κόλπο" μου το έχει πεί φίλος που δουλευε σε βενζινάδικο παλαιότερα και το εφαρμόζανε κυρίως στα πολυτελή αυτοκίνητα που έχουν μεγάλες χωρητικότητες ρεζερβουαρ.

TheFace
17/02/2010, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Αυτό τα παρατήρησα και εγώ . Δηλαδή ήρθε το βυτίο και έβαλε μόνο 100αρα ??
Αφού δεν υπάρχει έλεγχος καλά μας κάνουν .

Οχι ρε φιλε δεν ειναι ετσι... απλα η "κανονικη" βενζινη τελειωνει πιο γρηγορα μιας και αυτην βαζει ο περισσοτερος κοσμος :wave2:

Serafino
17/02/2010, 19:03
.... για ζητηστε ενα μπιτονακι 4 πχ λιτρων....

.....δεν δινουν..προφανωs θα βαλει 4 λιτρα και ο μετρητηs θα δειχνει αλλα ...πχ 3,5 λιτρα!!!!!:mad:

...λεω εγω τωρα...:a52:

argg
17/02/2010, 20:48
μήπως εννοείς 4,5 ? ;)

Metageitnion
18/02/2010, 14:40
Καιρός να κάνουμε μετατροπή στα μοτέρ και να καίνε αιθανόλη (βλέπε Brazil), να κάνουμε και μια φυτεία με ζαχαροκάλαμα για πρώτη ύλη και γράψουμε τελωνειακούς και βενζινάδες στα παλαιότερα των υποδημάτων μας!!!!

:D

reinmeister
18/02/2010, 14:44
αν δεν εχει καταλυτη το μηχανακι σας βαζετε παλια σουπερ στα δυσκολα...καλο κανει στο μοτερακι σας...

Metageitnion
18/02/2010, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αν δεν εχει καταλυτη το μηχανακι σας βαζετε παλια σουπερ στα δυσκολα...καλο κανει στο μοτερακι σας...



Σωστός :a18:

nikos1400
18/02/2010, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Απεργια κανουν οι χαμηλομισθοι τελωνιακοι

Ειναι για 3 μερες οποτε και λογικα δεν θα παιξει προμπλεμ με τα καυσιμα

πλακα-πλακα, εχει δει κανεις κανα τελωνειακο πουθενα ??:confused:

αυτοι κανουν απεργια, ουτε σε καναλια δεν τους βλεπεις, ουτε ραδιο, πουθενα !!

τι γινεται....?
τι ειναι αυτοι, ποσοι, ποσα παιρνουν τελικα?
τοσο πολυ ζοριζονται τωρα με την κριση?
:dizzy:

Metageitnion
18/02/2010, 15:29
Δεν έχουν ανάγκη αυτοί οι μίζες πέφτουν σύννεφο!!! Η κάθε εταιρεία έχει και τον τελωνιακό της

Lioulios
18/02/2010, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
παιδια μολις πηγα κι εβαλα βενζινη.. το θλιβερο ειναι πως ειχε μονο "100αρα" δηλαδη 1,497 το λιτρο.. μας σκισ@νε κανονικοτατα..

1.59 η 100αρα πριν απο λιγο (Κρητη) .Μονο 100αρα βρηκα σε ενα μονο πρατηριο.Στα αλλα τελος.

zephyr1
19/02/2010, 15:39
Σουπερ βρηκα ευκολα,σιγουρα εχει στην μαραθωνος ερχομενος απο κεντρο μετα την Παλληνη το πρωτο μπενζιναδικο.

Ααα πρωτη φορα πηρε το παπι 5 ευρα.:hypnotize :a31:

MikeG
19/02/2010, 15:41
'Εσπασε" η απεργία των τελωνειακών


Συνάντηση της ηγεσίας των τελωνειακών με το προεδρείο του Εμπορικού και Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Αθηνών θα πραγματοποιηθεί το απόγευμα της Παρασκευής, προκειμένου να εξευρεθεί λύση στο πρόβλημα που έχει προκληθεί από τη συνεχιζόμενη απεργία των τελωνειακών.

Εν τω μεταξύ, "ρήγμα" στην απεργία των τελωνειακών παρατηρείται σε Θεσσαλονίκη και Κρήτη.

Το τελωνείο πετρελαιοειδών στο Δήμο Ιωνίας λειτουργεί σχεδόν κανονικά καθώς εργάζονται 40 από τους 50 τελωνειακούς.

Από την πλευρά της η Ένωση Τελωνειακών Υπαλλήλων Μακεδονίας - Θράκης δηλώνει ότι η συμμετοχή στην απεργία είναι καθολική και όσοι εργάζονται αποτελούν μεμονωμένες περιπτώσεις.

Πάντως, σύμφωνα με το ρεπορτάζ δεν παρατηρούνται πλέον προβλήματα στην τροφοδοσία της αγοράς τη Συμπρωτεύουσας.

Ανάλογη εικόνα παρατηρείται και στην Κρήτη, όπου οι τελωνειακοί επέτρεψαν την τροφοδοσία της αγοράς.

Πάντως, στην Αττική, μέχρι στιγμής μόνο 1 στα 20 πρατήρια διαθέτουν σούπερ αμόλυβδη βενζίνη, της οποίας η τιμή ξεπερνά το 1,5 ευρώ το λίτρο.

Για καταστροφικές συνέπειες στην οικονομία κάνουν λόγο ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Εξαγωγέων και η Εθνική Συνομοσπονδία Ελληνικού Εμπορίου.

Ανάλογη εικόνα με του Λεκανοπέδιου επικρατεί στην περιφέρεια Πελοποννήσου, κυρίως σε ό,τι αφορά την αμόλυβδη και το πετρέλαιο θέρμανσης. Κάποια πρατήρια έχουν αρχίσει να στερεύουν και γίνεται διανομή με δελτίο, ενώ σε κάποιες περιοχές δεν λείπουν και οι ουρές.

Ο πρόεδρος των Βενζινοπωλών Αρκαδίας Τάσος Κακλαμάνος είπε επίσης ότι μετά την αύξηση του ΕΦΚ η αύξηση στην μέση τιμή της αμόλυβδης στην Αρκαδία είναι στα 14 λεπτά και φτάνει στο 1,24 ? το λίτρο, ενώ σταθερή παρέμεινε η τιμή στο πετρέλαιο θέρμανσης.

Οι εταιρείες πετρελαιοειδών ζήτησαν από το υπουργείο Οικονομικών να τους επιτραπεί η εξαγωγή καυσίμων από τις εγκαταστάσεις τους χωρίς τους τελωνειακούς, να καταβάλουν τους φόρους στις ΔΟΥ ή στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων, και όταν λήξει η απεργία να πραγματοποιείται ο έλεγχος.

Οι φορείς της αγοράς ζητούν να ορισθεί προσωπικό ασφαλείας στα τελωνεία, ώστε να συνεχιστεί απρόσκοπτα η διακίνηση των προϊόντων και των καυσίμων.

Για «ομηρία του ελληνικού εμπορίου» από εργασιακές ομάδες με μεγάλη συνδικαλιστική δύναμη κάνει λόγο την Παρασκευή η ΕΣΕΕ (Εθνική Συνομοσπονδία Ελληνικού Εμπορίου), αναφερόμενη στην απεργία των τελωνειακών.

Για απώλειες της τάξης του 18% στις εξαγωγές έκανε λόγο, μιλώντας στο ΣΚΑΪ, η πρόεδρος του Πανελλήνιου Συνδέσμου Εξαγωγέων, Χριστίνα Σακελλαρίδη. Όπως είπε, αιτία είναι "οι κινητοποιήσεις των αγροτών, των λιμενεργατών και τώρα των τελωνειακών".

Εκτιμάται ότι περίπου 2000 κοντέινερ εισαγωγής - εξαγωγής δεν φτάνουν κάθε ημέρα στον προορισμό τους.

Υπενθυμίζεται ότι οι τελωνειακοί αποφάσισαν νέες 48ωρες επαναλαμβανόμενες απεργίες από την Παρασκευή στις 7 το πρωί έως και την ερχόμενη Τετάρτη 24 Φεβρουαρίου, διαμαρτυρόμενοι για την περικοπή των επιδομάτων και του εισοδήματός τους.



Πηγή: www.skai.gr

Nik0s
19/02/2010, 16:32
Πριν λίγο έψαξα όλο το κέντρο, Αθήνα, Μιχαλακοπούλου, Μεσογείων, Παπάγου και δε βρήκα πουθενά. Βρήκα τελικά στην Καποδιστρίου...

μπορεί να έσπασε η απεργία αλλά μέχρι να γεμίσουν τα πρατήρια... ;)

christostr
20/02/2010, 03:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
'Εσπασε" η απεργία των τελωνειακών

Εν τω μεταξύ, "ρήγμα" στην απεργία των τελωνειακών παρατηρείται σε Θεσσαλονίκη και Κρήτη.


Ανάλογη εικόνα παρατηρείται και στην Κρήτη, όπου οι τελωνειακοί επέτρεψαν την τροφοδοσία της αγοράς.

Ανάλογη εικόνα με του Λεκανοπέδιου επικρατεί στην περιφέρεια Πελοποννήσου, κυρίως σε ό,τι αφορά την αμόλυβδη και το πετρέλαιο θέρμανσης. Κάποια πρατήρια έχουν αρχίσει να στερεύουν και γίνεται διανομή με δελτίο, ενώ σε κάποιες περιοχές δεν λείπουν και οι ουρές.

Πηγή: www.skai.gr

Τι έγινε ρε Μιχαλιώ, στην Κρήτη... χάλασε η κομπόστα;:lol: :lol:

Όλοι λέτε για αδιάβροχα... σκηνές πάρτε για να δούμε που θα κοιμηθούμε!!:rotflmao: :rotflmao:

Greg_950 S
20/02/2010, 16:35
Να στείλουμε κανένα μπετόνι / βυτίο από τα βόρεια... ??? :wave2:
Εδώ είμαστε τώρα σαν τη Σαουδική Αραβία....Ούτε ουρές να περιμένεις και βρίσκεις αμόλυβδη με 1,18-1,19 €/Lt :sun: