PDA

View Full Version : Μια βοηθεια βρε παιδια!!



Roussaks
16/02/2010, 09:46
Καλημερα σε ολους και καλως σας βρηκα !
Σκεφτομαι εδω και καιρο να βγαλω το διπλωμα και να αγορασω μια μηχανη , το μονο που με απασχολει ειναι να κανω την σωστη επιλογη τελικα .

Μεχρι στιγμης η επαφη μου με τις μηχανες ηταν μονο σαν συνοδηγος ,δεν ξερω τιποτα !
Τα "δεδομενα" μου ειναι οτι κανω περιππου 80 χιλιομετρα την μερα για δουλεια , απο εθνικη βεβαια αλλα με πολλες "ανωμαλιες" , και οτι μου αρεσουν οι cruiser μηχανες ...

Ακουω προτασεις και βοηθειες!!!!

SVX
16/02/2010, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roussaks
Τα "δεδομενα" μου ειναι οτι κανω περιππου 80 χιλιομετρα την μερα για δουλεια , απο εθνικη βεβαια αλλα με πολλες "ανωμαλιες" , και οτι μου αρεσουν οι cruiser μηχανες ...

Ακουω προτασεις και βοηθειες!!!!

OI ανωμαλιες που αναφερεις τι ειναι ? κακοφτιαγμενο οδοστρωμα? χωματοδρομος?χαλικια?


Ισως σου αρεσει ενα CBF 600 που ειναι φιλικο και λιγο ψηλο για Street

Το Kawasaki Versys

Η κανενα YAmaha FAzer?

Roussaks
16/02/2010, 09:56
Κακοφτιαγμενο οδοστρωμα , ακομα και με το αμαξι το νοιωθεις! και σημεια με πολλους ανεμους !
Μισο να δω τις μηχανες !

nobody
16/02/2010, 09:57
καλημερα και καλως ηρθες!

πες μας πρωτον τι διπλωμα θα βγαλεις(εννοω αν θαναι απεριοριστων κυβικων η οχι) και δευτερον μεχρι ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις.τελος,αν σενδιαφερει η οχι η αγορα μεταχειρισμενου

φιλικα

γιαννης

XJR_Billy
16/02/2010, 09:59
Φίλε, σαν συνοδηγός μαθαίνεις πολλά...
Όταν έχεις πλέον τη δική σου μηχανή, όλα αυτά βγαίνουν στην πράξη.
Βασικά, αποκτάς πείρα χωρίς να οδηγείς.

Για τις ανάγκες σου, όπως τις περιγράφεις, μιά ον-οφφ είναι ότι πρέπει !;)

Καλώς ήρθες!!:beer: :beer:

Λεωνίδας
16/02/2010, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roussaks
Καλημερα σε ολους και καλως σας βρηκα !
Σκεφτομαι εδω και καιρο να βγαλω το διπλωμα και να αγορασω μια μηχανη , το μονο που με απασχολει ειναι να κανω την σωστη επιλογη τελικα .

Μεχρι στιγμης η επαφη μου με τις μηχανες ηταν μονο σαν συνοδηγος ,δεν ξερω τιποτα !
Τα "δεδομενα" μου ειναι οτι κανω περιππου 80 χιλιομετρα την μερα για δουλεια , απο εθνικη βεβαια αλλα με πολλες "ανωμαλιες" , και οτι μου αρεσουν οι cruiser μηχανες ...

Ακουω προτασεις και βοηθειες!!!! εθνική εννοείς της Κρήτης; αν ναι να το διευκρινίσουμε γιατί οι περισσότεροι εδώ δεν ξέρουν τι εστί ΒΟΑΚ :bigcry:

ΥΓ καλώς ήρθες!

Roussaks
16/02/2010, 10:16
Λοιπον ,
Διπλωμα απεριοριστο κατευθειαν.
Χρηματα αναλογως , δεν ξερω και πως πανε οι τιμες , ο βασικος σκοπος μου ειναι να γλυτωσω καποια λεφτα απο την βενζινη του αυτοκινητου 1 και να κανω κατι που θελω χρονιααααα.....
Τωρα οσο αφορα την μηχανη , προτημω crusier επειδη ειμαι ψηλος μη με ποιανει και η μεση τοσος δρομος....

Δεν ειναι ΒΟΑΚ , το δρομολογιο μου ειναι Ηρακλειο - Αρκαλοχωρι , ο ΒΟΑΚ ειναι τελειος μπροστα του!!!

nobody
16/02/2010, 10:20
ωραια

αφου εισαι ψηλος γιατι δεν σκεφτεσαι τις ον-οφφ τοτε?

ισως σε βολευουν καλυτερα γιαυτο που θες και εχεις μαλλον και περισσοτερες επιλογες σε αυτην την κατηγορια

sapila racing
16/02/2010, 10:24
Οι μοτο τύπου cruiser ειναι οι χεορότερες για την μέση, ακόμα χειρότερες κι απο SS!
Αφού εισαι Κρήτη πάρε κάτι σε πιο on-off στυλ.

SS 9/1/1900
16/02/2010, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roussaks
Λοιπον ,
Διπλωμα απεριοριστο κατευθειαν.
Χρηματα αναλογως , δεν ξερω και πως πανε οι τιμες , ο βασικος σκοπος μου ειναι να γλυτωσω καποια λεφτα απο την βενζινη του αυτοκινητου 1 και να κανω κατι που θελω χρονιααααα.....
Τωρα οσο αφορα την μηχανη , προτημω crusier επειδη ειμαι ψηλος μη με ποιανει και η μεση τοσος δρομος....

Δεν ειναι ΒΟΑΚ , το δρομολογιο μου ειναι Ηρακλειο - Αρκαλοχωρι , ο ΒΟΑΚ ειναι τελειος μπροστα του!!!
Μαζί σου αλλά αν πάρεις μεγάλη μηχανή δεν θα γλυτώσεις τίποτα απο βενζίνες, εκτός ,κι αν έχεις κανένα δίλιτρο αυτοκίνητο.
αν είναι όμως2 επειδή το γουστάρεις τότε πάσο:sun:

MikeG
16/02/2010, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roussaks
Λοιπον ,
Διπλωμα απεριοριστο κατευθειαν.
Χρηματα αναλογως , δεν ξερω και πως πανε οι τιμες , ο βασικος σκοπος μου ειναι να γλυτωσω καποια λεφτα απο την βενζινη του αυτοκινητου 1 και να κανω κατι που θελω χρονιααααα.....
Τωρα οσο αφορα την μηχανη , προτημω crusier επειδη ειμαι ψηλος μη με ποιανει και η μεση τοσος δρομος....

Δεν ειναι ΒΟΑΚ , το δρομολογιο μου ειναι Ηρακλειο - Αρκαλοχωρι , ο ΒΟΑΚ ειναι τελειος μπροστα του!!!


Ηράκλειο - Αρκαλοχώρι ε.. Κοντοχωριανός. :lol: :lol:

Αναλόγως των οικομικών σου, σου προτείνω τα παρακάτω :

- Yamaha XTZ Tenere 660

- Suzuki Vstrom 650

- BMW F650GS (δικίλυνδρο)


:wave2:

road spirit
16/02/2010, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roussaks
Λοιπον ,

Τωρα οσο αφορα την μηχανη , προτημω crusier επειδη ειμαι ψηλος μη με ποιανει και η μεση τοσος δρομος....

Δεν ειναι ΒΟΑΚ , το δρομολογιο μου ειναι Ηρακλειο - Αρκαλοχωρι , ο ΒΟΑΚ ειναι τελειος μπροστα του!!!

Χερκούλιο - Αρκαλοχώρι με cruiser δεν είναι ότι καλύτερο, απο κάθε άποψη.

Ακόμα και αν υπάρχει θέμα μέσης, τα cruiser είναι ότι χειρότερο με τις μικρές διαδρομές αναρτήσεων...


Αν σε ενδιαφέρει η άνεση, αυτό που θες για τέτοιες διαδρομές είναι ένα on-off και εφόσον υπάρχει έλλειψη εμπειρίας, δεν κοιτάς τα 1000άρια αλλά κάτι σε vstrom650, bmw650 gs, transalp κλπ ... και για το ύψος μια χαρά θα σε βολέψουν

McGyver
16/02/2010, 10:33
Καλώς ήλθες...

Αν θέλεις να πάρεις μοτοσικλέτα για να μειώσεις το κόστος μετακίνησης, πήγαινε πάρε κανένα χιλιάρι αυτοκίνητο να κάνεις τη δουλειά σου.

Δεν καίει, έχεις λάδια/service κάθε 15.000 χιλιόμετρα minimum και εγγύηση μέχρι να το βαρεθείς.

:wave2:

Λεωνίδας
16/02/2010, 10:34
πάρε κανένα ΧΤ / XR / TT-R :wave2:

Roussaks
16/02/2010, 10:39
Δεν το σκεφτηκα αυτο με τις αναρτησεις , σκεφτομου το οσο πιο καθετα τοσο το καλυτερο .
Οχι οχι δεν κοιταω για 1000αρα σιγουρα θα το μετανοιωσω οταν ξεφοβιθω , αλλα οχι .
Απο τις τρεις μου αρεσε η Bmw και η Vstrom η πρωτη ειναι για πολυ χωμα νομιζω...

Οσο για το κοστος καταναλωσης... ειναι το ενα αιτιο (και ας μην εχει τρελη διαφορα) και το αλλο ενα ονειρο που θελω να το πραγματοποιησω , τωρα που μπορω !

McGyver
16/02/2010, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roussaks
Οσο για το κοστος καταναλωσης... ειναι το ενα αιτιο (και ας μην εχει τρελη διαφορα)

Μην κοιτάς μόνο την κατανάλωση βενζίνης...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Roussaks
και το αλλο ενα ονειρο που θελω να το πραγματοποιησω , τωρα που μπορω !

Εδώ πάσο, με το καλό να πάρεις ό,τι σ' αρέσει και καλά χιλιόμετρα.

:wave2:

MikeG
16/02/2010, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roussaks
Δεν το σκεφτηκα αυτο με τις αναρτησεις , σκεφτομου το οσο πιο καθετα τοσο το καλυτερο .
Οχι οχι δεν κοιταω για 1000αρα σιγουρα θα το μετανοιωσω οταν ξεφοβιθω , αλλα οχι .
Απο τις τρεις μου αρεσε η Bmw και η Vstrom η πρωτη ειναι για πολυ χωμα νομιζω...

Οσο για το κοστος καταναλωσης... ειναι το ενα αιτιο (και ας μην εχει τρελη διαφορα) και το αλλο ενα ονειρο που θελω να το πραγματοποιησω , τωρα που μπορω !


Η BMW έχει μέση κατανάλωση περίπου 4,4 λτ/100 χλμ . Ιδιαίτερα στο δρόμο προς Αρκαλοχώρι, όπου θα διατηρείς μια σταθερή ταχύτητα περίπου 120 χλμ/ώρα θα σου καίει ελάχιστα. Βέβαια το κόστος αγοράς της είναι περίπου 8000 euros, όμως μπορείς σαφώς να κοιτάξεις για μεταχειρισμένη.

Επίσης και το Vstorm είναι αρκετά οικονομικό στη κατανάλωση του, άνετο, ταξιδεύει με αρκετά ψηλές μουαγιέν & η αγορά βρίθει από μεταχειρισμένα σε πολύ καλές τιμές και καταστάσεις.

Νομίζω ότι είσαι ανάμεσα στα 2. :winka: :wave2:

dimr1
16/02/2010, 10:47
Οικονομικά δεν σε συμφέρει, πας σε λύση όπου θα έχεις μεγαλύτερα έξοδα. Όμως αφού το είχες μικρόβιο από παλιά, κάνε το, θα μπεις σε άλλο κόσμο.
Τα cruiser έχουν σχετικά μικρές διαδρομές αναρτήσεων κρατάνε τον αναβάτη σε όρθια στάση, η μέση του δέχεται καθετα όλους τους κραδασμούς κι έτσι δεν κάνουν ούτε για πολύωρα ταξίδια ούτε για κακούς δρόμους. Tα on off όπου έχουν και καλύτερες αναρτήσεις και ο αναβάτης είναι λίγο πιο σκυφτός, θα είσαι σίγουρα καλύτερα ή και με κάποιο street, όχι supersport.
Άν είσαι πραγματικά ψηλός θα σου πήγαινε ένα V strom, f 650 ή 800, varadero ή R 1200 GS για τέτοια χρήση.

Roussaks
16/02/2010, 10:52
Μεγαλυτερα εξοδα γιατι;
Τωρα με το αυτοκινητο εχω 250ε βενζινες τον μηνα και καθε διμηνο σερβις στην Νισσαν. (απο 40 -160 ) συν οτι ειναι καινουργιο (08-09) και εχω ηδη 20.000χλμ. και ζητα και λαστιχα!

Η διαστασεις μου ειναι 1.96 υψος , 140 κιλα βαρος .......

Για στριτ με τιποτα ,μου αρεσουν μονο να τις βλεπω.οχι να της καβαλω!!!

nobody
16/02/2010, 10:58
τελικα σκεφτεσαι για μεταχειρισμενο η οχι?

αν ναι,κοιτα για κανενα κλασσικο yamaha xt 600 που τα κανει ολα και συμφερει,σε παει παντου και δεν θαχεις προβλημα απο ανταλλακτικα.βεβαια ειναι μονοκυλινδρο

Λεωνίδας
16/02/2010, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roussaks
Μεγαλυτερα εξοδα γιατι; συχνότερα (και ακριβότερα) service, τα λάστιχα δεν κρατάνε 20.000χλμ ούτε για πλάκα και ανάλογα με τις διαστάσεις μπορεί να είναι ακριβότερα από του αυτοκινήτου, η κατανάλωση δεν είναι δα και τόσο μικρότερη... δηλαδή λεφτά δε γλιτώνεις αν υπολογίσεις και το κόστος αγοράς μοτοσυκλέτας + εξοπλισμού

εκτός αν πάρεις κανένα 250άρι :wave2:

MikeG
16/02/2010, 11:00
Επειδή το δρόμο για Αρκαλοχώρι το ξέρω σα τη παλάμη μου, σου ξαναγράφω τις επιλογές σου.

BMW F650GS
Suzuki Vstorm

άντε και κάποιο παλιό Transalp 650.

Αν δεν θέλεις να τα χώσεις, βρες ενα Vstorm με 5000 και θα είσαι πραγματικά κομπλέ & θα μπορείς να κάνεις και το γύρω της Ευρώπης.

Το κόστος χρήσης θα είναι σαφώς μικρότερο, από ότι του κάρου.

Roussaks
16/02/2010, 11:02
Ειμαι ακομα στην πολυ αρχη φιλε μου , αναζητηση και στοχους θελω να θεσω τωρα . Κατα πασα πιθανοτητα μεσα στο καλοκαιρι θα γινει οτι γινει ! Να δω και ποσο παει το διπλωμα και την δυσκολια του!

Και γω στην Vstrom τεινω ....

Lioulios
16/02/2010, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Επειδή το δρόμο για Αρκαλοχώρι το ξέρω σα τη παλάμη μου, σου ξαναγράφω τις επιλογές σου.

BMW F650GS
Suzuki Vstorm

άντε και κάποιο παλιό Transalp 650.

Αν δεν θέλεις να τα χώσεις, βρες ενα Vstorm με 5000 και θα είσαι πραγματικά κομπλέ & θα μπορείς να κάνεις και το γύρω της Ευρώπης.

Το κόστος χρήσης θα είναι σαφώς μικρότερο, από ότι του κάρου.


+650
Στους δρομους μας και με τις διαστασεις σου.....
Ειναι οτι πρεπει για καποιον σαν εσενα το strom ...Δε σπα ,δε χαλα(σηνηθως) ,δεν καιει
και ειναι μηχανακι μπεστ βαλιου φορ μανει.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα το μετανιωσεις.
Εγω αυτο εχω και με αυτο τα κανω ολα.:wave2:

Roussaks
16/02/2010, 12:25
Χαιρομαι ... :rotflmao:

Το +650 δεν καταλαβα , συνφωνεις ή νομιζεις οτι θα ηταν καλυτερα η 1000?

Αρχισα και τα μαθηματα σε ενα σιτε (τα σημτα) να μαθω και τιποτα!!!

Giorgos19
16/02/2010, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roussaks
Χαιρομαι ... :rotflmao:

Το +650 δεν καταλαβα , συνφωνεις ή νομιζεις οτι θα ηταν καλυτερα η 1000?

Αρχισα και τα μαθηματα σε ενα σιτε (τα σημτα) να μαθω και τιποτα!!!


Καταρχας καλως ηρθες! Πολυ καλη επιλογη το V strom, αλλα και οι επιλογες που σου εδωσαν οι συναδελφοι παραπανω.

Οταν καποιος συμφωνει με κατι που γραφεται, αντι να καθεται και να ξαναγραφει απο την αρχη, βαζει ενα + και διπλα τα κυβικα της μηχανης του..
Αρχικα ειχε ξεκινησει βαζοντας το +1, δλδ αλλος ενας που συμφωνει, αλλα στους μηχανοβιους εξελιχθηκε σε αυτο που αναφερω παραπανω!

Αυτα απο τον ιστορικο του ιντερνετ... :rotflmao: :rotflmao:

Καλους δρομους!!:beer: :beer:

Roussaks
16/02/2010, 12:53
Και γω γραφω σε αλλα φορουμ , αλλα με μπερδευσε το
"Στους δρομους μας και με τις διαστασεις σου....." που ακολουθουσε !!!

Καλο .... +0 τοτε !!! :rotflmao:

Lioulios
16/02/2010, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roussaks
Χαιρομαι ... :rotflmao:

Το +650 δεν καταλαβα , συνφωνεις ή νομιζεις οτι θα ηταν καλυτερα η 1000?

Αρχισα και τα μαθηματα σε ενα σιτε (τα σημτα) να μαθω και τιποτα!!!
Ακου.
Η καλυτερη επιλογη οσο αναγορα την τιμη ειναι το 650.Για το 1000 δεν θα το ελεγα μιας
και δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα πιο δυνατο 650.
Ειναι μηχανη για πιο απαιτητικους που θελουν πιο πολυ γκαζι(πιο πολυ βετζινα)
και να πηγαινουν 2πλοι με 3βαλιτσα τον γυρο της Ευρωπης.
Εσυ μιας και θελεις να πηγαινεις μεχρι το Αρλαλοχωρι ...το 1000 ειναι υπερβολη.

Μιας και το εχεις παρει ομως ζεστα το θεμα ...βαλε καφε και κατσε για διαβασμα
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=30973

Οποιο μοντελο μηχανης σε ενδιαφερει μπορεις να πας στα μοντελα ..εδω δηλ
http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=22

και να παρεις ιδεες απο κατοχους και μη ωστε να δεις τι παιζει και να πας για αγορα διαβασμενος.:wave2: :wave2:

dimr1
16/02/2010, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roussaks
Μεγαλυτερα εξοδα γιατι;
Τωρα με το αυτοκινητο εχω 250ε βενζινες τον μηνα και καθε διμηνο σερβις στην Νισσαν. (απο 40 -160 ) συν οτι ειναι καινουργιο (08-09) και εχω ηδη 20.000χλμ. και ζητα και λαστιχα!

Η διαστασεις μου ειναι 1.96 υψος , 140 κιλα βαρος .......

Για στριτ με τιποτα ,μου αρεσουν μονο να τις βλεπω.οχι να της καβαλω!!!

Να συμφωνήσω με τον Λεωνίδα που απάντησε πιο πάνω. Επειδή τυγχάνεις μεγαλόσωμος το V strom θα σου είναι μια χαρά. Όταν του πάρεις τον αέρα βλέπεις για κάτι μεγαλύτερο, όπου εμφανισιακά θα κάνει τη διαφορά παρά στις δυνατότητες, προς το παρών όμως το vstrom φαίνεται σαν η καλύτερη λύση.

Roussaks
17/02/2010, 08:31
Kαλημερα, απο χθες οποια μηχανη (v-strom , translap, bmw )βλεπω στο Ηρακλειο θελω να την καβαλησω ,μονο και μονο για την αισθηση !! Αφου με την κοπελια μου πετυχα και τις τριεις σε εναν δρομο 10μ η μια απο την αλλη και μου κανει διαλεξε μια και παρε ...

Λοιπον , σε μια συζητηση με εναν "σχετικο" με της μηχανες/μηχανακια μου ειπε πως οι v strom εαν αρχισουν τις βλαβες δεν σταματουν και μου προτεινε την translap , τι λετε επι τουτου ;;;

McGyver
17/02/2010, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roussaks
Λοιπον , σε μια συζητηση με εναν "σχετικο" με της μηχανες/μηχανακια μου ειπε πως οι v strom εαν αρχισουν τις βλαβες δεν σταματουν και μου προτεινε την translap , τι λετε επι τουτου ;;;

Όχι Transalp, εκτός κι αν η κοπελιά σου είναι 40 κιλά :winka: ...

Roussaks
17/02/2010, 08:35
60 ειναι .... γιατι? ? ?
με τις βλαβες δεν ισχυει;

{βασικα τωρα διαβαζω ενα θεμα τρανσ βς βστρομ θα βρω απαντησεις εκει}

Cpt. Haddock
17/02/2010, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roussaks
Λοιπον , σε μια συζητηση με εναν "σχετικο" με της μηχανες/μηχανακια μου ειπε πως οι v strom εαν αρχισουν τις βλαβες δεν σταματουν και μου προτεινε την translap , τι λετε επι τουτου ;;;

Αυτός ο "σχετικός" εχει καποιο τρόπο να στο τεκμηριώσει ή απλα λέει ότι του είπαν; :rolleyes:

Ρε δεν βγαζουν τπτ τα βεστρωμ, μια χαρα μηχανάκια ειναι, φτηνα και καλά σε όλα τους

:wave2:

McGyver
17/02/2010, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roussaks
60 ειναι .... γιατι? ? ?

Μέγιστο φορτίο XL700V: 200Kg :winka: ...

Roussaks
17/02/2010, 08:40
Γνωστος μηχανικου εταιριας με μηχανες , δεν λεω ποιας...
Εγω ειμαι τις γνωμης οτι αν ειναι να σου κατσει θα σου κατσει ,
εγω πηρα το αμαξι και ειχε σπασμενη βαση φωτων χωρις να το δω ... απο αντιπροσωπεια .

TROOPER
17/02/2010, 08:44
μονοδρομος (οχι συμπλεκτης) το στρωμα φιλε.

Roussaks
17/02/2010, 09:01
Απο οτι ειδα στο θεμα {TA vs Vstrom } που κρατησε και 2 χρονια η συζητηση, ολο το ζουμι ειναι το τελευταιο ποστ....

Ο κυβος εριφθει....


και κατι αλλο , μου ειπε οτι του vstrom το τιμονι κλειδωνει στις στροφες , με επιλογη , ισχυει;
και τι κανει αυτο;

Giorgos19
17/02/2010, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roussaks
Απο οτι ειδα στο θεμα {TA vs Vstrom } που κρατησε και 2 χρονια η συζητηση, ολο το ζουμι ειναι το τελευταιο ποστ....

Ο κυβος εριφθει....


και κατι αλλο , μου ειπε οτι του vstrom το τιμονι κλειδωνει στις στροφες , με επιλογη , ισχυει;
και τι κανει αυτο;

:confused: :confused: :rotflmao: :rotflmao:
Eχει δλδ πεφτω mode???
Τωρα η εσυ δεν καταλαβες σωστα, η ο αλλος ελεγε μ@λ@κιες!
Δεν παιζει να υπαρχει μηχανακι που να κλειδωνει το τιμονι του στις στροφες!

Roussaks
17/02/2010, 09:15
ι ντοντ κατεχω ατ ολ ....

Δεν ξερω παιδια εγω μεταφερω αποψη ενος που ξερει κατι παραπανω απο μενα στα μηχανακια .

Αρα δεν εχει επιλογη να φανταστω .... .

Ωραια να ρωτησω και κατι αλλο που μου ειπε αν και νωρις ....
Εαν θες να δεις αν η μηχανη ειναι ενταξει {εκτος απο να την πας σε μηχανικο} , βαζεις νεκρα και ανοιγεις τερμα το γκαζι ,οταν το αδησεις ,λεει, πρεπει να πεσουν αποτομα οι στροφες αλλιως εχει προβλημα....

McGyver
17/02/2010, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roussaks
Δεν ξερω παιδια εγω μεταφερω αποψη ενος που ξερει κατι παραπανω απο μενα στα μηχανακια .

Εγώ αρχίζω να αμφιβάλω αν ξέρει έστω και λίγα από "μηχανάκια"...

Roussaks
17/02/2010, 09:18
Ε...οδηγαει μηχανακι .... ξερει σιγουρα παραπανω απο μενα,παιδια εαν δεν ξερει να τον ακυρωσω απο συμβουλατορα ,οχι οτι θα τον εμπιστευομουν ... ειχα καλυτερα κονε για μηχανη αλλα τον εχασα

Giorgos19
17/02/2010, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roussaks
ι ντοντ κατεχω ατ ολ ....

Δεν ξερω παιδια εγω μεταφερω αποψη ενος που ξερει κατι παραπανω απο μενα στα μηχανακια .

Αρα δεν εχει επιλογη να φανταστω .... .

Ωραια να ρωτησω και κατι αλλο που μου ειπε αν και νωρις ....
Εαν θες να δεις αν η μηχανη ειναι ενταξει {εκτος απο να την πας σε μηχανικο} , βαζεις νεκρα και ανοιγεις τερμα το γκαζι ,οταν το αδησεις ,λεει, πρεπει να πεσουν αποτομα οι στροφες αλλιως εχει προβλημα....


Γαματο! Μπορουσε να σου πει και το εξης.... Ανοιξε τερμα γκαζι για κανενα 2λεπτο, και αν σπασει, μην το παρεις, εχει προβλημα :rotflmao: :rotflmao:

Οσο για το κλειδωμα τιμονιου.. Δεν θελει ουτε εμπειρια ουτε γνωσεις... Απλη λογικη ειναι... Ειναι ποτε δυνατον να θες να κλειδωσεις το τιμονι οποιουδηποτε οχηματος εν μεσω στροφης και μαλιστα ενω κινειται??
Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι πως εννοουσε το κλειδωμα που κανεις στο τιμονι, οταν ομως η μηχανη ειναι σταματημενη! (ολα τα μηχανακια το κανουν αυτο).

KaTaNaS
17/02/2010, 09:23
Παρε ΚΤΜ 640

McGyver
17/02/2010, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roussaks
Ε...οδηγαει μηχανακι .... ξερει σιγουρα παραπανω απο μενα,παιδια εαν δεν ξερει να τον ακυρωσω απο συμβουλατορα ,οχι οτι θα τον εμπιστευομουν ... ειχα καλυτερα κονε για μηχανη αλλα τον εχασα

Φιλαράκι, οι Κρητικοί του forum φαντάζομαι θα σταθούν δίπλα σου και στο ύψος των περιστάσεων (στο δικό σου αποκλείεται, είναι ζουμπάδες)...

Roussaks
17/02/2010, 09:28
Οχι στην στροφη πανω εννοουσε (και μια ιστορια με πτωση να το συμπληρωσει) ,
ΟΚ , ακυρωθηκε , ευτηχως ....

Το ελπιζω οταν φτασει εκεινη η "αγια" ωρα να εχω γνώστες διπλα μου και οχι "γνώστες" . . μη παρω οτι να ναι ...

Ευχαριστω και παλι ..........

Giorgos19
17/02/2010, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roussaks
Οχι στην στροφη πανω εννοουσε (και μια ιστορια με πτωση να το συμπληρωσει) ,
ΟΚ , ακυρωθηκε , ευτηχως ....

Το ελπιζω οταν φτασει εκεινη η "αγια" ωρα να εχω γνώστες διπλα μου και οχι "γνώστες" . . μη παρω οτι να ναι ...

Ευχαριστω και παλι ..........


Δεν εχω ξανακουσει να κλειδωνει το τιμονι μονο του σε μηχανη. Βεβαια η αληθεια ειναι οτι "εμεις" οταν θα φαμε καποια τουμπα (φτου φτου) απο βλακεια μας, δυσκολα θα το παραδεχθουμε! Θα ριξουμε το φταιξιμο στα λαστοιχα, στο τιμονι κλπ κλπ.

Ηρεμησε, αποφασισε ποια μηχανη θες, ξεκινα αγοραζοντας τον εξοπλισμο και ολα θα πανε καλα!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Λεωνίδας
17/02/2010, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ρε δεν βγαζουν τπτ τα βεστρωμ, μια χαρα μηχανάκια ειναι, φτηνα και καλά σε όλα τους

:wave2: :eyepop: :eyepop: :eyepop:


Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μονοδρομος (οχι συμπλεκτης) το στρωμα φιλε. :eyepop: :eyepop: :eyepop:

νιώθετε καλά :confused:

ευτυχώς βέβαια κάποιοι.... παραμένουν σταθεροί :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Παρε ΚΤΜ 640

TROOPER
17/02/2010, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

νιώθετε καλά :confused:


συζητηθηκε και αλλου.

ναι ειπαμε.

Roussaks
17/02/2010, 10:41
Παιδες ειμαι πολυ χαρουμενος σε διαφορα τεστακια του ιντερνετ για διπλωμα μηχανης τα παω θαυμασια 10 λαθη στις 142 ερωτησεις... μου φαινεται θα αρχισω νωριτερα απο οτι υπολογιζα

Λεωνίδας
17/02/2010, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roussaks
Παιδες ειμαι πολυ χαρουμενος σε διαφορα τεστακια του ιντερνετ για διπλωμα μηχανης τα παω θαυμασια 10 λαθη στις 142 ερωτησεις... μου φαινεται θα αρχισω νωριτερα απο οτι υπολογιζα η θεωρητική εξέταση για τη μηχανή είναι για γέλια :wave2:

Roussaks
17/02/2010, 11:49
:bawl: :bawl: :bawl:

Αμεσως να με ξενερωσεις ... πες ενα μπραβο ...αμαν

Μαλλον θα ψαχτω απο βδομαδα για δασκαλο, ελπιζω να το βγαλω πριν το Μαη το διπλωμα

KaTaNaS
17/02/2010, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roussaks
Παιδες ειμαι πολυ χαρουμενος σε διαφορα τεστακια του ιντερνετ για διπλωμα μηχανης τα παω θαυμασια 10 λαθη στις 142 ερωτησεις... μου φαινεται θα αρχισω νωριτερα απο οτι υπολογιζα

molis τελειωσεις το διαβασμα στον ΚΟΚ, ξεκινα το διαβασμα περι γυροσκοπικου κλπ χρησιμων πληροφοριων για την σωστη και ασφαλη οδηγηση μοτο

Λεωνίδας
17/02/2010, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roussaks
:bawl: :bawl: :bawl:

Αμεσως να με ξενερωσεις ... πες ενα μπραβο ...αμαν

Μαλλον θα ψαχτω απο βδομαδα για δασκαλο, ελπιζω να το βγαλω πριν το Μαη το διπλωμα εεεε :look: μπράβο :confused: :wacko:

Λεωνίδας
17/02/2010, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
molis τελειωσεις το διαβασμα στον ΚΟΚ, ξεκινα το διαβασμα περι γυροσκοπικου κλπ χρησιμων πληροφοριων για την σωστη και ασφαλη οδηγηση μοτο για χώμα δεν του είπες ακόμα και ανησυχώ
μήπως έχεις πυρετό :lol: :lol:

Roussaks
17/02/2010, 11:51
:D

Δεν διαβαζω , απο κατι τεστακια που βρηκα στο ιντερνετ το εκανα...ξερει κανεις που μπορω να τα βρω αυτα πριν παω σε δασκαλο ;;;

Lioulios
17/02/2010, 12:49
Λοιπον ...επειδη τον εχουμε μπερδεψει.
Ο ανθρωπος δε χρειαζεται ΚΤΜ. Απο Ηρακλειο στο Αρκαλοχωρι θελει να πηγαινει.
Εχει και κοπελα....
Δε λεω για το στρωμα οτι ειναι η μοναδικη επλογη,αλλα ειναι νομιζω για την περιπτωση
η καλυτερη. Ρουσακη οτι και να παρεις αν ειναι μεταχειρο κκοιτα να γνωριζεις την προιστορια
της μηχανης .
Και απο οτι ξερω οι Ηρακλειωτες Βεστρωμαδες μαζευονται καπου για καφε καθε Τεταρτη .Που δεν ξερω ,αλλα ολο και καποιος θα γνωριζει απο εδω μεσα.Ρωτα τους.
Αυτο θα σε βοηθησει http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=77759

Roussaks
17/02/2010, 12:54
Γραφτηκα ηδη .... και ας μην εχω ακομα .Οπως ειπα στην αρχη θα ψαχτο αγρια ,γιατι εχω και τον χρονο να το κανω . Δεν θελω να παρω ενα διτροχο ετσι απλα . Κλεινω κατα πολυ στο βστρωμα , λογω του οτι δεν ακουω και κακα λογια , και ειναι πιο κοντα σε αυτο που θελω. Τωρα καινουργιο ή μεταχειρισμενο εκει ειμαι λιγο διχασμενος , αναλογα ,οταν ερθει η ωρα , τι θα μου πουν η αντιπροσωπειες..