PDA

View Full Version : Βιβλιο-προτάσεις (προτάσεις από μέλη του φόρουμ)



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7

iosif
10/05/2017, 06:47
o φύλακας στη σίκαλη είναι ολ τάιμ κλάσικ και καταπληκτικό
δεν ξέρω εαν έχει διαβάσει κάποιος το "ζεν και η τέχνη συντήρησης της μοτοσυκλέτας" το οποίο προτείνω ανεπιφύλακτα
προτείνω επίσης το "η λέσχη των αθεράπευτων αισιόδοξων" το οποίο τέλειωσα πριν κανά μήνα και είναι εξαιρετικό

iosif
10/05/2017, 06:59
και το φαρενάιτ 451 του μπράντμπερι
και το "αναρχικος των δυο κοσμων" της λεγκεν

Manalishi
10/05/2017, 08:58
Να ενημερώσω τους φίλους της τριλογίας του Cronin (το Πέρασμα, 12 Αιώνιοι) ο,τι το τρίτο μέρος μεταφράστηκε στα Ελληνικά.
https://goo.gl/UYQTu3

Αγοράστηκε, αναμένει υπομονετικά την σειρά του...

Έχει αγοραστεί και ο Οδυσσέας.....διάβασα τον προλογο μόνο, αυτο το βιβλίο πρέπει να δίνεται σε βαρυποινιτες - ναυαγους χωρίς χρονικούς περιορισμούς και περιβαλλοντικές επιδράσεις που σου αποσπούν την προσοχή..

Δεινόσαυρος
29/07/2017, 21:47
Οι νεανικές περιπέτειες του συγγραφέα σε στρατό, ΜΟΜΑ, πολεοδομία, κ.α. πολλά.
Από έναν από τους πιο αξιόλογους, αν και λιγότερο γνωστούς σύγχρονους Έλληνες.
Η περιγραφή του της ημέρας του πραξικοπήματος ανήκει στα κλασσικά Ελληνικά - τάξεως Τσιφόρου.

Απλά κατεβάστε το και διαβάστε το. No questions. Tζάμπα είναι, είναι και μικρό. Ούτε 60 σελίδες.
Εδώ το pdf (http://www.marinaalimos.gr/bkn/).

Amy και Captain δεν ξέρω γιατί, αλλά σας θυμήθηκα όσο το διάβαζα. Α, ναι, και byron αφού είσαι του ΠΝ. Αν περνάτε από 'δω, ρίξτε ένα βλέφαρο.

Μανολης67
30/07/2017, 09:56
o φύλακας στη σίκαλη είναι ολ τάιμ κλάσικ και καταπληκτικό
δεν ξέρω εαν έχει διαβάσει κάποιος το "ζεν και η τέχνη συντήρησης της μοτοσυκλέτας" το οποίο προτείνω ανεπιφύλακτα
προτείνω επίσης το "η λέσχη των αθεράπευτων αισιόδοξων" το οποίο τέλειωσα πριν κανά μήνα και είναι εξαιρετικό




Ο φυλακας στην σικαλη μετριο εν συγκρισει με το ιδανική για μερα για μπανανοψαρα του ιδιου που με συγκλονισε,
Το ζεν και η τεχνη συντηρησης της μοτοσυκλετας βαρετο στην αρχή,
Προτεινω νουβελα Κατοικοι 1260 του Τζιμ Τομσον ( Ο Δολοφονος μεσα μου πολυ καλό στην Ταινία )

Πολυ καλό Ο Τοπος των νεκρων δρόμων του Μπαροουζ (ολα του Μπαροουζ δηλαδη)

387114

http://www.imdb.com/title/tt0954947/

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
30/07/2017, 22:11
Αγοράστηκε, αναμένει υπομονετικά την σειρά του...

Έχει αγοραστεί και ο Οδυσσέας.....διάβασα τον προλογο μόνο, αυτο το βιβλίο πρέπει να δίνεται σε βαρυποινιτες - ναυαγους χωρίς χρονικούς περιορισμούς και περιβαλλοντικές επιδράσεις που σου αποσπούν την προσοχή..
Το περασμα το διαβασα.Μετα διαβασα και 12 Αιονιοι.Ηθελα να παρω και το τριτο μερος αλλα δε ξερω αν θελω να το παρω τωρα.
1ον γιατι περασε παρα πολυ καιρος μεχρι να μεταφραστει το 3 και για να ξαναθυμηθω τα ονοματα(τη πλοκη τη θυμαμε.Πρωσοπα ξεχασα)πρεπει να ξανακανω επιδρομη στο 2 και βαριεμαι.
2ον γιατι το περασμα ηταν ενα απιστευτο βιβλιο.Απιστευτο.Το 12Αιονιοι ηταν εμφανες κατωτερο του.Πολυ ομος.Και ξενερωσα λιγουλακι

noodles
12/08/2017, 13:18
η αδερφη μου εκανε δωρο το παρακατω βιβλιο (σκρολαρε στο γνωστο αγγλικο site και το ειδε -50% με μηχανακι στο εξωφυλλο και το πηρε :p).

φαν του βιβλιου δεν ειμαι, αλλα φενεται πολυ ευκολο. οταν βρω χρονο θα το διαβασω

387466

Δεινόσαυρος
19/08/2017, 13:48
H απίθανη ιστορία ενός φοβερά ταλαντούχου πλαστογράφου τέχνης, ένος απλού (και παραδόξως έντιμου) παιδιού από την εργατική τάξη της βόρειας Αγγλίας που έφτασε να ξεγελάει τα μεγαλύτερα μουσεία του κόσμου καί τους πιο διάσημους εμπειρογνώμονες!

Έχει κι ένα μικρό μοτο storyline, γιατί του άρεσαν οι μηχανές. Ήταν από πιτσιρικάς αρκετά έξυπνος να κρύβει τα κέρδη του, ακόμα και όταν ήταν καιρός για αγορά... "Το μαγαζί δεν είχε Γιαπωνέζικα μηχανάκια που ήθελα, μόνο Ευρωπαικά. Και αν και μπορούσα άνετα να αγοράσω οποιαδήποτε Λαβέρντα, Nτουκάτι ή Γκούτζι - και όχι μόνο μία - κινήθηκα προσεχτικά". Τελικά πήρε ένα δίχρονο Καβασάκι 250 για πρώτο στρητ.

Και ένα αρθράκι του Guardian (https://www.theguardian.com/artanddesign/2017/may/27/wasnt-cock-a-hoop-fooled-experts-britains-master-art-forger)

Διασκεδαστικότατη και απολαυστική αφήγηση, ελπίζω καποια στιγμή να μεταφραστεί και στα Ελληνικά.

Δεινόσαυρος
01/09/2017, 14:14
Αληθινή ιστορία και γοητευτική. Ένας νεαρός καθηγητής σώνει έναν πιγκουίνο και τον φέρνει στο σχολείο όπου εργάζεται (Οικοτροφείο Αγγλικών προτύπων στην Αργεντινή των 70ς)

Guardian link (https://www.google.co.uk/amp/s/amp.theguardian.com/books/2016/jun/26/penguin-lessons-memoir-tom-michell-review)

Παντα βρίσκω τα βιβλία που περιγράφουν ιδιαίτερες αλληλεπιδράσεις μεταξύ ανθρώπων και ζώων εξαιρετικά ενδιαφέροντα.

mallios89
10/02/2018, 15:39
Εμενα παντως θα μου αρεσε να δω στη λιστα και κατι που να εχει να κανει με την φυση, τους κρυστάλλους, τις μυστικές δυνάμεις κτλ...

karellen
10/02/2018, 20:08
Define 'μυστικές δυνάμεις'

AUFGEBRACHT
10/02/2018, 20:49
Define 'μυστικές δυνάμεις'


Harry Potter :D

matrix
14/02/2018, 21:53
:beer:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
26/05/2018, 18:17
Πριν μια εβδομαδα πηγα σε ενα βιβλιοπολειο να πληρωσω το ρευμα.Το ματι μου επεσε σε ενα βιβλιο.
"Τα πεντε βασιλεια" του Μπραντον μουλ.Το βιβλιο εχει πανω το νουμερο 4 και λεγετε "οι υφαντες του θανατου".

Απο 17.70 το ειχε προσφορα 12€ και αφου διαβαζω ενα βιβλιο το μηνα(το ξερω.Δε τερειαζει με το ιματζ του ανορθογραφου που εχω αλλα λεω την αληθεια.Διαβαζω ενα το μηνα απο το 2012)ειπα να το χτυπησω.

Ημουν επιφυλακτικος και ρωτησα το ανθρωπο αν ειναι σειρα και αν πρεπει να παρω το νουμερο 1 πρωτα γιατι αυτο ελεγε 4.Μου ειπε οτι τα βιβλια ειναι αυτοτελη και οτι δε χρειαζετε να τα παρω με τη σειρα.Ξεκινησα πριν λιγο να το διαβαζω και απο τη δευτερη σελιδα εχω της αμφιβολειες μου για το αν πρεπει να συνεχισω.

Ερωτηση...
Τα εχει διαβασει κανης?
Να αγορασω το πρωτο και να τα παω με τη σειρα η να διαβασω αυτο που εχω?
Ειναι σειρα η αυτοτελη???
Ευχαρηστω και συγνωμη για το κατεβατο:wave2:

tzimidis
26/05/2018, 22:52
Πριν μια εβδομαδα πηγα σε ενα βιβλιοπολειο να πληρωσω το ρευμα.Το ματι μου επεσε σε ενα βιβλιο.
"Τα πεντε βασιλεια" του Μπραντον μουλ.Το βιβλιο εχει πανω το νουμερο 4 και λεγετε "οι υφαντες του θανατου".

Απο 17.70 το ειχε προσφορα 12€ και αφου διαβαζω ενα βιβλιο το μηνα(το ξερω.Δε τερειαζει με το ιματζ του ανορθογραφου που εχω αλλα λεω την αληθεια.Διαβαζω ενα το μηνα απο το 2012)ειπα να το χτυπησω.

Ημουν επιφυλακτικος και ρωτησα το ανθρωπο αν ειναι σειρα και αν πρεπει να παρω το νουμερο 1 πρωτα γιατι αυτο ελεγε 4.Μου ειπε οτι τα βιβλια ειναι αυτοτελη και οτι δε χρειαζετε να τα παρω με τη σειρα.Ξεκινησα πριν λιγο να το διαβαζω και απο τη δευτερη σελιδα εχω της αμφιβολειες μου για το αν πρεπει να συνεχισω.

Ερωτηση...
Τα εχει διαβασει κανης?
Να αγορασω το πρωτο και να τα παω με τη σειρα η να διαβασω αυτο που εχω?
Ειναι σειρα η αυτοτελη???
Ευχαρηστω και συγνωμη για το κατεβατο:wave2:

koita, den tin ksero ti seira, alla kapote etsi agorasa ena biblio apo ti seira ton "saxon stories" pou o politis orkizotan oti einai aytoteles,
telika apodeixthike oti itan to 7o biblio mias seiras.
tha elega na eisai epifylaktikos kai na to psakseis prota,
mij tyxon kai mpeis ksemparka sti mesi tis plokis .
ellines bibiopoles for life!!!!!

Nik0s_Dk
26/05/2018, 23:04
Πριν μια εβδομαδα πηγα σε ενα βιβλιοπολειο να πληρωσω το ρευμα.Το ματι μου επεσε σε ενα βιβλιο.
"Τα πεντε βασιλεια" του Μπραντον μουλ.Το βιβλιο εχει πανω το νουμερο 4 και λεγετε "οι υφαντες του θανατου".

Απο 17.70 το ειχε προσφορα 12€ και αφου διαβαζω ενα βιβλιο το μηνα(το ξερω.Δε τερειαζει με το ιματζ του ανορθογραφου που εχω αλλα λεω την αληθεια.Διαβαζω ενα το μηνα απο το 2012)ειπα να το χτυπησω.

Ημουν επιφυλακτικος και ρωτησα το ανθρωπο αν ειναι σειρα και αν πρεπει να παρω το νουμερο 1 πρωτα γιατι αυτο ελεγε 4.Μου ειπε οτι τα βιβλια ειναι αυτοτελη και οτι δε χρειαζετε να τα παρω με τη σειρα.Ξεκινησα πριν λιγο να το διαβαζω και απο τη δευτερη σελιδα εχω της αμφιβολειες μου για το αν πρεπει να συνεχισω.

Ερωτηση...
Τα εχει διαβασει κανης?
Να αγορασω το πρωτο και να τα παω με τη σειρα η να διαβασω αυτο που εχω?
Ειναι σειρα η αυτοτελη???
Ευχαρηστω και συγνωμη για το κατεβατο:wave2:

Αν ισχύει όπως τα γράφει η "πολιτεία" ειναι το 4ο βιβλίο
κατά σειρά:
ΚΟΥΡΣΑΡΟΙ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ ΤΑ ΠΕΝΤΕ ΒΑΣΙΛΕΙΑ (ΠΡΩΤΟ ΒΙΒΛΙΟ)
Ο ΠΕΡΙΠΛΑΝΩΜΕΝΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ ΤΑ ΠΕΝΤΕ ΒΑΣΙΛΕΙΑ (ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΙΒΛΙΟ)
ΟΙ ΦΥΛΑΚΕΣ ΤΩΝ ΚΡΥΣΤΑΛΛΩΝ ΤΑ ΠΕΝΤΕ ΒΑΣΙΛΕΙΑ (ΤΡΙΤΟ ΒΙΒΛΙΟ)
ΟΙ ΥΦΑΝΤΕΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΤΑ ΠΕΝΤΕ ΒΑΣΙΛΕΙΑ (ΤΕΤΑΡΤΟ ΒΙΛΒΙΟ)

Σε ολα πρωταγωνιστής είναι ο Κόουλ Ράντολφ φαντάζομαι θέλοντας και μη θα έχει αν οχι σειρά κάτι που να είναι σχετικό. Δεν τα εχω διαβάσει.
Θα τα βρεις εδω, (Δεν κανω διαφήμιση) https://www.politeianet.gr/sygrafeas/mull-brandon-85328

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/05/2018, 06:26
Αν ισχύει όπως τα γράφει η "πολιτεία" ειναι το 4ο βιβλίο
κατά σειρά:
ΚΟΥΡΣΑΡΟΙ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ ΤΑ ΠΕΝΤΕ ΒΑΣΙΛΕΙΑ (ΠΡΩΤΟ ΒΙΒΛΙΟ)
Ο ΠΕΡΙΠΛΑΝΩΜΕΝΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ ΤΑ ΠΕΝΤΕ ΒΑΣΙΛΕΙΑ (ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΙΒΛΙΟ)
ΟΙ ΦΥΛΑΚΕΣ ΤΩΝ ΚΡΥΣΤΑΛΛΩΝ ΤΑ ΠΕΝΤΕ ΒΑΣΙΛΕΙΑ (ΤΡΙΤΟ ΒΙΒΛΙΟ)
ΟΙ ΥΦΑΝΤΕΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΤΑ ΠΕΝΤΕ ΒΑΣΙΛΕΙΑ (ΤΕΤΑΡΤΟ ΒΙΛΒΙΟ)

Σε ολα πρωταγωνιστής είναι ο Κόουλ Ράντολφ φαντάζομαι θέλοντας και μη θα έχει αν οχι σειρά κάτι που να είναι σχετικό. Δεν τα εχω διαβάσει.
Θα τα βρεις εδω, (Δεν κανω διαφήμιση) https://www.politeianet.gr/sygrafeas/mull-brandon-85328

Ευχαρηστω.Βλεπω οτι το πρωτο βιβλιο λεει πως φτανουν στον κοσμο του ονειρου.Γνωριμια με τους χαρακτηρες και γενικα μια καλη εισαγωγη (με μια περειπετεια)για να ακολουθησουν τα επομενα βιβλια.
Τα επομενα βιβλια μπορει να εχουν τους ιδιους ηρωες και να ειναι στον ιδιο τοπο αλλα οι περειπετειες μου φενονται αυτοτελης.

Οποτε θα ξεκινησω το διαβασμα και βλεπουμε.Εξαλου δεν μου ποληαρεσει να διαβαζω σειρες(αν και εχω διαβασει αρκετες).

Ευχαρηστω και σενα τζιμηδη...

SoR
29/05/2018, 09:54
πλάκα έχει το παρακάτω, το διάβασε ενας φίλος όταν ήταν φαντάρος, απο το χωριό δεν τον ξέρετε.

http://www.public.gr/product/books/greek-books/anthropology-social-sciences/psychology/to-paihnidi/prod301887/

όποιον τον ενδιαφέρει, δεν ξέρω αν θα βρει γκόμενα αλλά τουλάχιστον θα έχει αυτοπεποίθηση

katsar
09/06/2018, 16:47
Ξέρω,είναι ανενεργό καιρό το τμήμα αλλά για καλοκαιράκι και παραλία , Hell's Angels: The Strange and Terrible Saga of the Outlaw Motorcycle Gangs του Hunter S. Thompson :rockon:

rainmike
10/06/2018, 19:20
The Subtle Art of not giving a fuck by Mark Manson

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
09/08/2018, 05:47
Για οσους δεν το ξερουν βγηκε το ταιλευταιο μερος του καλητερου βιβλιου για μενα και ενα απο τα καλυτερα παγκοσμιος....


Metro 2035...

Μολις πληρωθω θα το παρω.14€ το εχει το e shop.Απιστευτο βιβλιο.Η συνεχεια του metro 2034 που με τη σειρα του ηταν η σηνεχεια του metro 2033.

PortisHead
09/08/2018, 13:05
Για οσους δεν το ξερουν βγηκε το ταιλευταιο μερος του καλητερου βιβλιου για μενα και ενα απο τα καλυτερα παγκοσμιος....


Metro 2035...

Μολις πληρωθω θα το παρω.14€ το εχει το e shop.Απιστευτο βιβλιο.Η συνεχεια του metro 2034 που με τη σειρα του ηταν η σηνεχεια του metro 2033.


Στο Μετρό της Θεσσαλονικης αναφέρεται ?
:lol:

Manalishi
09/08/2018, 15:59
Για οσους δεν το ξερουν βγηκε το ταιλευταιο μερος του καλητερου βιβλιου για μενα και ενα απο τα καλυτερα παγκοσμιος....


Metro 2035...

Μολις πληρωθω θα το παρω.14€ το εχει το e shop.Απιστευτο βιβλιο.Η συνεχεια του metro 2034 που με τη σειρα του ηταν η σηνεχεια του metro 2033.

Διαβάστηκε και εκτιμήθηκε δεόντως!!!!

AUFGEBRACHT
09/08/2018, 16:58
Για οσους δεν το ξερουν βγηκε το ταιλευταιο μερος του καλητερου βιβλιου για μενα και ενα απο τα καλυτερα παγκοσμιος....


Metro 2035...

Μολις πληρωθω θα το παρω.14€ το εχει το e shop.Απιστευτο βιβλιο.Η συνεχεια του metro 2034 που με τη σειρα του ηταν η σηνεχεια του metro 2033.


Eίχα διαβάσει το πρώτο όταν είχε βγει -μπορεί να το είχα προτείνει κι εδώ... Δεν ήξερα ότι είχε και συνέχεια με sequence, από μια πρόχειρη ματιά που έριξα σε κριτικές, αυτό που φοβόμουν... γράφτηκαν για να εξαργυρώσουν την επιτυχία του πρωτόλειου βιβλίου.

karellen
09/08/2018, 18:58
Η μνημειώδης τριλογία του Ασίμοφ Foundation-Θεμελιο.
Αναφέρεται στην Γαλαξιακή Αυτοκρατορία,την ακμή την πτώση και την αναβίωσή της σε χίλια χρονια με βάση προδιαγεγραμμένου σχεδίου του Χάρυ Σέλντον, ενός ιδιοφυούς ψυχοϊστορικού.

Το βιβλίο έχει τιμηθεί με το βραβείο Hugo και θεωρείται από τα καλύτερα της ΕΦ.

Έχω την πρώτη έκδοση του Κάκτου 1980 (Γαλαξιακή Αυτοκρατορία) αλλά πρόσφατα πήρα και μια νεώτερη από την Anubis...για να υπάρχει.

Grafton 505
09/08/2018, 20:15
Η μνημειώδης τριλογία του Ασίμοφ Foundation-Θεμελιο.
Αναφέρεται στην Γαλαξιακή Αυτοκρατορία,την ακμή την πτώση και την αναβίωσή της σε χίλια χρονια με βάση προδιαγεγραμμένου σχεδίου του Χάρυ Σέλντον, ενός ιδιοφυούς ψυχοϊστορικού.

Το βιβλίο έχει τιμηθεί με το βραβείο Hugo και θεωρείται από τα καλύτερα της ΕΦ.

Έχω την πρώτη έκδοση του Κάκτου 1980 (Γαλαξιακή Αυτοκρατορία) αλλά πρόσφατα πήρα και μια νεώτερη από την Anubis...για να υπάρχει.

Έχω διαβάσει το τρίτο μέρος (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=97183&page=10&p=2799884&viewfull=1#post2799884). Υπέροχο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
09/08/2018, 23:38
Eίχα διαβάσει το πρώτο όταν είχε βγει -μπορεί να το είχα προτείνει κι εδώ... Δεν ήξερα ότι είχε και συνέχεια με sequence, από μια πρόχειρη ματιά που έριξα σε κριτικές, αυτό που φοβόμουν... γράφτηκαν για να εξαργυρώσουν την επιτυχία του πρωτόλειου βιβλίου.

Δε καταλαβα.Με συγχωρεις.Τη σημενει η τελευταια φραση σου "γράφτηκαν για να εξαργυρώσουν την επιτυχία του πρωτόλειου βιβλίου." ????

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
09/08/2018, 23:40
Στο Μετρό της Θεσσαλονικης αναφέρεται ?
:lol:

Στο μεγαλυτερο μετρο του κοσμου.Της μοσχας.Δαιδαλωδες και τρομαχτικο.

Καλο θριλερακι.

BLiTzER
10/08/2018, 00:14
Το μετρό της Μόσχας δεν είναι ούτε στο τοπ 5 μεγαλύτερων.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
10/08/2018, 07:13
Το μετρό της Μόσχας δεν είναι ούτε στο τοπ 5 μεγαλύτερων.

Ενταξει κυριε μπριτανικα:lol:

AUFGEBRACHT
10/08/2018, 08:12
Το μετρό της Μόσχας δεν είναι ούτε στο τοπ 5 μεγαλύτερων.

Για την ακρίβεια είναι 6ο (αν σαν κριτήριο ληφθεί το συνολικό μήκος των γραμμών, καθώς η λίστα και η κατάταξη παίζει ανάλογα με το αν κριτήριο είναι η συνολική κίνηση επιβατών, ο αριθμός σταθμών, το μήκος των σιδηρογραμμών κτλ).

AUFGEBRACHT
10/08/2018, 08:27
Δε καταλαβα.Με συγχωρεις.Τη σημενει η τελευταια φραση σου "γράφτηκαν για να εξαργυρώσουν την επιτυχία του πρωτόλειου βιβλίου." ????

Εννοώ ότι καθώς το πρώτο βιβλίο είχε ανέλπιστη επιτυχία (έγινε βιντεοπαιχνίδι, μεταφέρθηκε στον κινηματογράφο), ο συγγραφέας έγραψε άλλα 2 βιβλία που ουσιαστικά ανακυκλώνουν και αναμασούν την αρχική ιστορία για να εξαργυρώσει και να εκμεταλλευτεί την επιτυχία αυτή... Υποκειμενικό είναι αυτό, δεν ήξερα καν ότι είχε βγάλει άλλα 2 sequence, από εσένα το είδα, έριξα μια ματιά στα κεφάλαια και τους τίτλους των κεφαλαίων από politeia και μου δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση, κάποιοι το αναφέρουν σε κριτικές ότι δεν φτάνουν το πρώτο βιβλίο, άλλος αναφέρει ότι γράφτηκαν "αμήχανα" και δεν έχουν ουσιαστικό λόγο ύπαρξης... Μπορεί και να μην ισχύει, οι γνώμες είναι υποκειμενικές, εγώ προσωπικά δεν παρακινούμαι να αγοράσω τα άλλα 2... Ελπίζω να σε κάλυψα :wave2:

ggs
10/08/2018, 09:33
πετσετα , ξαπλωστρα , αντιηλιακο και παμε...

ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΤΗΣ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ
Ζουργός Ισίδωρος

ενα μυθιστόρημα που , μέσα απο την ιστορία δυο οικογενειών που έζησαν και έδρασαν στην βόρεια Ελλάδα , περιγράφει ολα τα γεγονότα που βίωσε αυτός ο τόπος τον τελευταίο αιώνα
http://www.patakis.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=175921


ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΤΑΝΓΚΟ
ΚΟΥΤΣΟΜΥΤΗΣ ΚΩΣΤΑΣ, ΜΑΥΡΟΥΔΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

ένα μυθιστόρημα με κεντρικο ηρωα τον Ν.Ζαχαριαδη , τον άνθρωπο που ταυτίστηκε με τη μεγαλύτερη τραγωδία της χώρας.
δεν είναι ένα βιβλίο ιστορίας ...
https://www.politeianet.gr/books/9789600447071-koutsomutis-kostas-kedros-to-kokkino-tangko-258806?gclid=Cj0KCQjw77TbBRDtARIsAC4l83mycK3BfXGXpgvEKd1PwFlxXmd6iSrFn3TNDHIXCVMT-zTZPOXuwc0aAufnEALw_wcB



FIREWALL
Mankell Henning

σύγχρονο αστυνομικό νουαρ , με δυνατή πλοκή και χαρακτηρες.
πίσω απο την αστυνομική πλοκή , υπάρχει ενα ισχυρό "κατηγορώ" για την σύγχρονη Σουηδία , η οποία ειναι πολύ "σκοτεινή"

https://www.public.gr/product/books/low-price/elliniki-glossa/logotehnia-dokimia/firewall/prod475630/

ggs
10/08/2018, 09:44
Το παρακάτω βιβλίο έπεσε στα χέρια μου τυχαία.
Ένα από τα σημαντικότερα της παγκόσμιας λογοτεχνίας .
Ντράπηκα που δεν το είχα καν ακουστά.
Είμαι στην τρίτη του ανάγνωση , και κάθε φορά είναι σαν να «ζουμάρεις» και να βλέπεις καθαρά περισσότερες λεπτομέρειες .
Παρ ολο που αυτό το βιβλίο θα πρέπει να διαβαστεί στην γλώσσα που γράφηκε , η μετάφραση της Εφης Γιαννοπούλου είναι από μόνη της πολύ σημαντική.

ΠΕΔΡΟ ΠΑΡΑΜΟ
RULFO JUAN


https://www.politeianet.gr/books/9789601616513-rulfo-juan-patakis-pedro-paramo-200860?gclid=Cj0KCQjw77TbBRDtARIsAC4l83k87J8Pb4CR1wO05qE7JHkSCNzLHtd5A57NogaSDFe5KSq0gtrPMjoaAqGlEAL w_wcB

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
10/08/2018, 11:57
Εννοώ ότι καθώς το πρώτο βιβλίο είχε ανέλπιστη επιτυχία (έγινε βιντεοπαιχνίδι, μεταφέρθηκε στον κινηματογράφο), ο συγγραφέας έγραψε άλλα 2 βιβλία που ουσιαστικά ανακυκλώνουν και αναμασούν την αρχική ιστορία για να εξαργυρώσει και να εκμεταλλευτεί την επιτυχία αυτή... Υποκειμενικό είναι αυτό, δεν ήξερα καν ότι είχε βγάλει άλλα 2 sequence, από εσένα το είδα, έριξα μια ματιά στα κεφάλαια και τους τίτλους των κεφαλαίων από politeia και μου δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση, κάποιοι το αναφέρουν σε κριτικές ότι δεν φτάνουν το πρώτο βιβλίο, άλλος αναφέρει ότι γράφτηκαν "αμήχανα" και δεν έχουν ουσιαστικό λόγο ύπαρξης... Μπορεί και να μην ισχύει, οι γνώμες είναι υποκειμενικές, εγώ προσωπικά δεν παρακινούμαι να αγοράσω τα άλλα 2... Ελπίζω να σε κάλυψα :wave2:

Καταλαβα τι ενοεις.Με καλυψες.
Δεν ηξερα οτι εχει βγει ταινεια.Για βιντεοπαιχνιδι το ηξερα.Ψαχνω αλλα δε μπορω να το βρω σαν ταινεια.Μηπος θα μπορουσες να μου παραθεσεις καποιο λινκ για να μπορεσω να δω εστω το τρειλερ???

AUFGEBRACHT
10/08/2018, 15:45
Το παρακάτω βιβλίο έπεσε στα χέρια μου τυχαία.
Ένα από τα σημαντικότερα της παγκόσμιας λογοτεχνίας .
Ντράπηκα που δεν το είχα καν ακουστά.
Είμαι στην τρίτη του ανάγνωση , και κάθε φορά είναι σαν να «ζουμάρεις» και να βλέπεις καθαρά περισσότερες λεπτομέρειες .
Παρ ολο που αυτό το βιβλίο θα πρέπει να διαβαστεί στην γλώσσα που γράφηκε , η μετάφραση της Εφης Γιαννοπούλου είναι από μόνη της πολύ σημαντική.

ΠΕΔΡΟ ΠΑΡΑΜΟ
RULFO JUAN


https://www.politeianet.gr/books/9789601616513-rulfo-juan-patakis-pedro-paramo-200860?gclid=Cj0KCQjw77TbBRDtARIsAC4l83k87J8Pb4CR1wO05qE7JHkSCNzLHtd5A57NogaSDFe5KSq0gtrPMjoaAqGlEAL w_wcB


Το συγκεκριμένο το έχω "σταμπάρει" εδώ και μήνες, έλεγα να το πάρω κάποια στιγμή, θα το επισπεύσω τελικά...

AUFGEBRACHT
10/08/2018, 19:54
Καταλαβα τι ενοεις.Με καλυψες.
Δεν ηξερα οτι εχει βγει ταινεια.Για βιντεοπαιχνιδι το ηξερα.Ψαχνω αλλα δε μπορω να το βρω σαν ταινεια.Μηπος θα μπορουσες να μου παραθεσεις καποιο λινκ για να μπορεσω να δω εστω το τρειλερ???

Mea culpa φίλος, τελικά δεν υπάρχει ταινία... έχει ανακοινωθεί πως θα γυριστεί, τα δικαιώματα έχουν πωληθεί, αλλά η ταινία βρίσκεται στα σκαριά ακόμη. Με μπέρδεψε ένα trailer που είχα δει στο youtube, το έψαξα πάλι κι ανακάλυψα ότι αφορούσε στο video game...

petros1479
10/08/2018, 22:18
Το ξαναδιαβάζω μετά από χρόνια και είπα να κάνω μια πρόταση ...

https://www.kedros.gr/product_info.php?products_id=8118

basilis
14/09/2018, 20:46
Εννοώ ότι καθώς το πρώτο βιβλίο είχε ανέλπιστη επιτυχία (έγινε βιντεοπαιχνίδι, μεταφέρθηκε στον κινηματογράφο), ο συγγραφέας έγραψε άλλα 2 βιβλία που ουσιαστικά ανακυκλώνουν και αναμασούν την αρχική ιστορία για να εξαργυρώσει και να εκμεταλλευτεί την επιτυχία αυτή... Υποκειμενικό είναι αυτό, δεν ήξερα καν ότι είχε βγάλει άλλα 2 sequence, από εσένα το είδα, έριξα μια ματιά στα κεφάλαια και τους τίτλους των κεφαλαίων από politeia και μου δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση, κάποιοι το αναφέρουν σε κριτικές ότι δεν φτάνουν το πρώτο βιβλίο, άλλος αναφέρει ότι γράφτηκαν "αμήχανα" και δεν έχουν ουσιαστικό λόγο ύπαρξης... Μπορεί και να μην ισχύει, οι γνώμες είναι υποκειμενικές, εγώ προσωπικά δεν παρακινούμαι να αγοράσω τα άλλα 2... Ελπίζω να σε κάλυψα :wave2:

Παρα πολυ συχνο φαινομενο και σε βιβλια και κυριως σε ταινιες..

AUFGEBRACHT
15/09/2018, 18:16
Το παρακάτω βιβλίο έπεσε στα χέρια μου τυχαία.
Ένα από τα σημαντικότερα της παγκόσμιας λογοτεχνίας .
Ντράπηκα που δεν το είχα καν ακουστά.
Είμαι στην τρίτη του ανάγνωση , και κάθε φορά είναι σαν να «ζουμάρεις» και να βλέπεις καθαρά περισσότερες λεπτομέρειες .
Παρ ολο που αυτό το βιβλίο θα πρέπει να διαβαστεί στην γλώσσα που γράφηκε , η μετάφραση της Εφης Γιαννοπούλου είναι από μόνη της πολύ σημαντική.
[B]


Τελικά προχώρησα σύντομα στην αγορά του βιβλίου και σήμερα ολοκλήρωσα την ανάγνωσή του. Δύσκολο βιβλίο σίγουρα, πολλοί υποστηρίζουν πως χρειάζονται 3 και 4 αναγνώσεις για να το ανακαλύψεις -κάποιος μάλιστα αναφέρει πως την πρώτη φορά που το διάβασε, στις πρώτες 30 σελίδες το μίσησε και συνέχιζε να το διαβάζει από πείσμα, αλλά στην επόμενη ανάγνωση ανακάλυψε ένα αριστούργημα...

Δεν ξέρω αν φταίει το ότι είμαι στην πρώτη ανάγνωση, αλλά το εν λόγω βιβλίο με απογοήτευσε, σε σημείο να το θεωρώ ένα από τα πιο βαρετά κι ανιαρά βιβλία που έχω διαβάσει. Δεν ξέρω αν είμαι... άσχετος ή...αιρετικός, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ενστερνίζομαι την άποψη ότι είναι ένα από τα αριστουργήματα της παγκόσμιας λογοτεχνίας και με μια πρώτη ανάγνωση το θεωρώ υπερτιμημένο. Το βιβλίο το είχα σταμπάρει από καιρό, το μόνο που με συγκρατούσε να το αγοράσω ήταν το ότι είναι λατινοαμερικάνικο. Όταν διάβασα στην εισαγωγή του βιβλίου ότι το βιβλίο αυτό επηρέασε όλους τους μετέπειτα λατινοαμερικάνους συγγραφείς, κατάλαβα το γιατί... Αυτή η εμμονή με το θάνατο και την έννοια του θανάτου, το μπλέξιμο φυσικού-μεταφυσικού και παρόντος-παρελθόντος, το αράδιασμα δεκάδων ονομάτων και χαρακτήρων που σε κάποια σημεία πρέπει να γυρνάς πίσω σελίδες και να ψάχνεις που είχε αναφερθεί και για ποιο λόγο... εμένα προσωπικά δε μου ταιριάζουν σαν ανάγνωσμα...

Κάτι άλλο που με "χάλασε" ήταν το μεγάλο εύρος της εισαγωγής και του προλόγου. 33 σελίδες προλόγου από τη μεταφράστρια, τη μεταφράστρια της αμερικανικής έκδοσης και το Γκ. Μάρκες, το βρήκα υπερβολικό. Το δε επίμετρο ακόμα χειρότερα, σχεδόν 30 σελίδες του Κάρλος Φουέντες, να κάνει παραλληλισμό του βιβλίου με το Μακιαβέλλι, τον Ιώβ της Παλαιάς Διαθήκης, το αρχέτυπο περιεχόμενο του συλλογικού ασυνείδητου, καταφέρνει να κάνει αναφορά και σε Τρότσκι-Στάλιν-Χέγκελ, πετάει κι ένα μαντείο των Δελφών και τέλος συνέντευξη του συγγραφέα... Όλο αυτό μεγέθυνε την αρνητική μου άποψη για το βιβλίο, ένοιωθα λες και γράφτηκαν με σκοπό να "αναγκάσουν" τον αναγνώστη να δεχθεί ότι διαβάζει ένα αριστούργημα κι αν δεν το καταλάβει, να το αποδώσει στη μεγαλοφυία του συγγραφέα. Αν είναι, να πρέπει να έχεις κάνει διατριβή στον Καρλ Γιούνγκ για να κατανοήσεις ένα βιβλίο...

Πάντως η τελευταία εβδομάδα του Αυγούστου και ο Σεπτέμβριος αποδείχτηκαν παραγωγικότατοι, σε 3 εβδομάδες διάβασα 4 βιβλία, και για να έρθω στα "ίσια" μου μετά το θανατικό της μεξικανικής υπαίθρου, θα ακολουθήσει αυτό, για το θανατικό του Β΄Π.Π.
399328

Arcas
29/12/2018, 23:36
Ό,τι υπάρχει του Τζακ Κερουακ.

karellen
10/01/2019, 16:42
Άλλος ένας Ασίμοφ προστέθηκε.Κοντεύουμε.

402747

MG-KTiNoS
10/01/2019, 17:45
θα ακολουθήσει αυτό, για το θανατικό του Β΄Π.Π.
399328

Ναί είχα διαβάσει ένα βιβλίο του παλιά στην Ιταλία
που έλεγε πόσο γαμάτος ήταν ο Ιταλικός στρατός στο Αν.Μέτωπο.
Είχα πει τότε ότι ο άνθρωπος είναι τρελός αλλά κάτσε να δω
πως θα δικαιολογήσει το μετά.
Έκανα υπομονή μέχρι το τέλος του βιβλίου και στη τελευταία σελίδα
έφτασαν έξω από τη Μόσχα είδαν το υπέροχο ηλιοβασίλεμα και
ΔΕ ΕΝΤ !
:D

AUFGEBRACHT
10/01/2019, 18:09
Ναί είχα διαβάσει ένα βιβλίο του παλιά στην Ιταλία
που έλεγε πόσο γαμάτος ήταν ο Ιταλικός στρατός στο Αν.Μέτωπο.
Είχα πει τότε ότι ο άνθρωπος είναι τρελός αλλά κάτσε να δω
πως θα δικαιολογήσει το μετά.
Έκανα υπομονή μέχρι το τέλος του βιβλίου και στη τελευταία σελίδα
έφτασαν έξω από τη Μόσχα είδαν το υπέροχο ηλιοβασίλεμα και
ΔΕ ΕΝΤ !
:D


Αμφιλεγόμενη προσωπικότητα, έλαβε μέρος στον Α' Π.Π., ασπάστηκε ένθερμα τα φασιστικά ιδεώδη του Μουσολίνι και έγινε ενεργό μέλος του φασιστικού κόμματος, αποστασιοποιήθηκε σταδιακά, κάλυψε τον Β' Π.Π. ως πολεμικός ανταποκριτής στο ανατολικό μέτωπο και κατέληξε μέλος του Κομμουνιστικού Κόμματος, ολίγον μαοϊκός και λίγο πριν πεθάνει ασπάστηκε τον καθολικισμό... Την έκανε τη γύρα του από παντού πάντως, δε μπορείς να πεις...

TsoliasGR
11/01/2019, 01:53
Δεν τα έχω δέι όλα τα βιβλία που έχουν προταθεί και ίσως μου ξέφυγε αν έχει ειπωθεί ήδη...
The walking Drum...(Στον ήχο των τυμπάνων)...Λουίς Λ'αμούρ
Απλά έπος...

IoNaS220_
08/02/2019, 12:37
Πρόσφατα διάβασα ένα από τα καλύτερα βιβλία και είναι ελληνικό. Η Αδράνεια του Μπουγιούκα (ψυχολογικό) λέγεται και δεν το αφήνεις από τα χέρια σου με τίποτα μέχρι να τελειώσει (είναι πάντως σχετικά μικρό, 108 σελίδες). Από κει και πέρα είναι πολλά: Ο Ξένος του Καμύ είναι καταπληκτικό, Η σκακιστική νουβέλλα του Τσβάιχ (όχι κάτι τρομερό αλλά καλό), Το ζώο που ξεψυχά του Φίλιπ Ροθ, το Ταξίδι στην άκρη της νύχτας του Σελίν, το Εκκρεμές του Φουκώ και ένα σχετικά άγνωστο :nono: η Φόνισσα του Παπαδιαμάντη τα σπάει! Θρίλερ ψυχολογικό και εξαιρετικά καλογραμμένο!

karellen
08/02/2019, 15:17
Μετά από κάμποσο ψάξιμο σήμερα παρελήφθη και αυτό.

403540

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/02/2019, 22:45
Μετά από κάμποσο ψάξιμο σήμερα παρελήφθη και αυτό.

403540

Πολυ με ψηνει αυτος ο ισαακ.Τον εχω πετυχει πολες φορες στο eshop που ψαχνω για βιβλιο αλλα φοβαμαι οτι θα ειναι πολυ πρωχο για'μενα.Προς το παρων εγω εχθες παρελαβα το"κρυσφηγετο" του dean koontz.

rainmike
08/02/2019, 23:05
Δοκίμασε το last question παπασούζα υπάρχει στο δίκτυο:beer:

Δεινόσαυρος
21/03/2019, 18:27
Born out of Wenlock:
William Penny Brookes and the origins of the Modern Olympics.
Catherine Beale (2011)

Πάρα πολυ ενδιαφέρον βιβλίο, που σίγουρα πρέπει να μεταφραστεί στα Ελληνικά, αν και δεν νομίζω οτι αυτό έχει γίνει ακόμα. Για άλλη μια φορά λοιπόν, Αγγλικά μόνο, σόρυ...
Αφορά την γέννηση των Ολυμπιακών, μέσα από το όραμα ενός Εγγλέζου γιατρού σε μια μικρή επαρχιακή πόλη της κεντρικής Αγγλίας, και πώς αυτό τελικά εξελίχθηκε στους Πρωτους Ολυμπιακους με την συνεργασία του Σούτσου και του Ζάππα. Τα γεγονότα ξεκινάν αρκετά χρόνια πριν ακόμα απο την γέννηση του Κουμπερτάν.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον έχει κάποια άνεση με την γλώσσα. Καποιες από τις πρώτες φάσεις θυμίζουν Μόντυ Πάηθονς...

Ένα βιντεάκι της συγγραφέως στο Γιουτούμπι -
https://www.youtube.com/watch?v=orsDGx1YWys

karellen
22/03/2019, 08:47
Πολυ με ψηνει αυτος ο ισαακ.Τον εχω πετυχει πολες φορες στο eshop που ψαχνω για βιβλιο αλλα φοβαμαι οτι θα ειναι πολυ πρωχο για'μενα.Προς το παρων εγω εχθες παρελαβα το"κρυσφηγετο" του dean koontz.

@ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ μη σε φοβίζει καθόλου,δεν υπάρχουν μέσα ακατανόητες ορολογίες ούτε προχωρημένη επιστήμη.Οι καταστάσεις που περιγράφει (πολιτικές εξελίξεις-τακτικές πολέμου κλπ) θα μπορούσαν κάλλιστα να συμβαίνουν και σήμερα,απλώς ο Ισαάκ τις προχώρησε..λίγο παραπέρα!

Ξεκίνα με το 'Θεμέλιο Foundation' (παλιά είχε κυκλοφορήσει και ως Γαλαξιακή Αυτοκρατορία) να δεις τι υπέροχη ιστορία περιγράφει ο Ασίμοφ και πόσο περίπλοκα υφαίνουν την επανάσταση οι κατά τόπους αρχηγοί.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
22/03/2019, 17:18
@ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ μη σε φοβίζει καθόλου,δεν υπάρχουν μέσα ακατανόητες ορολογίες ούτε προχωρημένη επιστήμη.Οι καταστάσεις που περιγράφει (πολιτικές εξελίξεις-τακτικές πολέμου κλπ) θα μπορούσαν κάλλιστα να συμβαίνουν και σήμερα,απλώς ο Ισαάκ τις προχώρησε..λίγο παραπέρα!

Ξεκίνα με το 'Θεμέλιο Foundation' (παλιά είχε κυκλοφορήσει και ως Γαλαξιακή Αυτοκρατορία) να δεις τι υπέροχη ιστορία περιγράφει ο Ασίμοφ και πόσο περίπλοκα υφαίνουν την επανάσταση οι κατά τόπους αρχηγοί.

Προς το παρων εχω τελειωσει αυτο που διαβαζα και τωρα διαβαζω τη καινη διαθηκη.Κατι που κανω καθε σαρακοστη.Μολις τελειωσει το πασχα σιγουρα θα χτυπησω ενα βιβλιο του και θα γραψω εδω μετα εντυπωσεις.

tzimidis
17/04/2019, 17:18
Το ξαναδιαβάζω μετά από χρόνια και είπα να κάνω μια πρόταση ...

https://www.kedros.gr/product_info.php?products_id=8118
γαμει το συγκεκριμένο.

tzimidis
17/04/2019, 17:35
Αν η καρδιά μπορούσε να σκεφτεί,
Θα σταματούσε.

406134

Sebastian1980
17/04/2019, 21:10
Χαιρετίζω τους βιβλιόφιλους του φόρουμ.
Έχω μια πολύ μεγάλη συλλογή βιβλίων τρομου, θρίλερ γιατί είναι τι είδος που μου αρέσει περισσότερο.
Θα ήθελα να προτείνω τον αγαπημένο μου συγγραφέα-ποιητη που (ειδικά το βιβλίο του με τα διηγήματα) δεν ξέρω και εγώ πόσες φορές το έχω διαβάσει.
Είναι ο "πατέρας" για μένα των θρίλερ και των ιστοριών τρόμου. EDGAR ALLAN POE.
Αξίζει να αφιερώσετε λίγο χρόνο για να διαβάσετε τα μικρά διηγήματα του καθώς και το γνωστό σε όλο τον κοσμο, ποίημα του "Το κοράκι".
Δυστυχώς όλα τα βιβλία του που έχω είναι πολύ παλιές εκδόσεις και δεν υπάρχουν πλέον, για να τα προτείνω. Εκτός από το " Η αφήγηση του Άρθουρ Γκόρντον Πιμ από το Ναντακετ " από τις εκδόσεις ALDINA που προσωπικά μου άρεσε.
Αν και θα πρότεινα για αυτόν που θελει να διαβάσει έργα του να ξεκινήσει με τα διηγήματα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
18/04/2019, 05:00
Το κοράκι το έχω διαβάσει. Είναι ένα πραγματικά καλό γοτθικό μυθιστόρημα. Πρέπει να έχουν περάσει γύρω στα 2 Χρόνια και ακόμα το σκέφτομαι και ανατριχιάζω. ..

Sebastian1980
18/04/2019, 19:05
Και εγώ το έχω διαβάσει. Αρκετά καλο.
Απλά εσύ αναφέρεσαι στο μυθιστόρημα του Στίβεν Κινγκ "Το κοράκι" ενώ εγώ μιλούσα για το ποίημα του Πόε "Το κοράκι". Λογικό να τα μπερδέψεις.

MISKIN
18/04/2019, 19:47
Χαιρετίζω τους βιβλιόφιλους του φόρουμ.
Έχω μια πολύ μεγάλη συλλογή βιβλίων τρομου, θρίλερ γιατί είναι τι είδος που μου αρέσει περισσότερο.
Θα ήθελα να προτείνω τον αγαπημένο μου συγγραφέα-ποιητη που (ειδικά το βιβλίο του με τα διηγήματα) δεν ξέρω και εγώ πόσες φορές το έχω διαβάσει.
Είναι ο "πατέρας" για μένα των θρίλερ και των ιστοριών τρόμου. EDGAR ALLAN POE.
Αξίζει να αφιερώσετε λίγο χρόνο για να διαβάσετε τα μικρά διηγήματα του καθώς και το γνωστό σε όλο τον κοσμο, ποίημα του "Το κοράκι".
Δυστυχώς όλα τα βιβλία του που έχω είναι πολύ παλιές εκδόσεις και δεν υπάρχουν πλέον, για να τα προτείνω. Εκτός από το " Η αφήγηση του Άρθουρ Γκόρντον Πιμ από το Ναντακετ " από τις εκδόσεις ALDINA που προσωπικά μου άρεσε.
Αν και θα πρότεινα για αυτόν που θελει να διαβάσει έργα του να ξεκινήσει με τα διηγήματα.

Εγώ το έχω από τις εκδόσεις "Γράμματα", αλλά δε θυμάμαι καθόλου αν είναι καλή η μετάφραση. Πάνε δεκαετίες που το διάβασα.

406145

Να πούμε ότι η "Σφίγγα των Πάγων" του Ιούλιου Βερν είναι κάτι σα συνέχεια της "αφήγησης" αφού ο Βερν ήταν θαυμαστής του Πόε.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
18/04/2019, 22:03
Και εγώ το έχω διαβάσει. Αρκετά καλο.
Απλά εσύ αναφέρεσαι στο μυθιστόρημα του Στίβεν Κινγκ "Το κοράκι" ενώ εγώ μιλούσα για το ποίημα του Πόε "Το κοράκι". Λογικό να τα μπερδέψεις.
Ο βασιλιάς Στέφανος ήταν από τους αγαπημένους μου. Μέχρι που άρχισε και γινόταν κουραστικός και προβλεψιμος. Και βέβαια έχω διαβάσει το κοράκι αλλά δεν αναφέρομαι σε αυτό.
Λέω γιαυτό που φυσικά δεν είναι του αλαν ποε. Αλλά αυτό το είδα κάτοπιν εορτής. ..


http://www.bell.gr/bookdetails/10/2594/%CE%88%CE%BD%CE%B1%20%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF%20%CE%9A%CE%BF%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%B9

Sebastian1980
20/04/2019, 11:47
Εγώ το έχω από τις εκδόσεις "Γράμματα", αλλά δε θυμάμαι καθόλου αν είναι καλή η μετάφραση. Πάνε δεκαετίες που το διάβασα.

406145

Να πούμε ότι η "Σφίγγα των Πάγων" του Ιούλιου Βερν είναι κάτι σα συνέχεια της "αφήγησης" αφού ο Βερν ήταν θαυμαστής του Πόε.

Ότι ο Βερν ήταν θαυμαστής του Πόε το ήξερα, ότι η "Σφίγγα των Πάγων" είναι κατι σαν την συνέχεια της αφήγησης του βιβλίου του Πόε όχι.
Να σε καλα, θα το έχω υποψήφιο για ανάγνωση.
Όσον αφορά την έκδοση της ALDINA, μπορώ να πω ότι είναι πολύ ωραία και πλούσια σε έξτρα απο ανθρώπους που προσπαθούν να καταλάβουν το βαθύτερο νόημα του έργου.(Σχεδόν πάντα ο Πόε κρύβει βαθύτερα νοήματα στα έργα του)
Είναι μετάφραση του Πολύκαρπου Πολυκάρπου και δίνει την αίσθηση του παλιού γιατί ενώ είναι έκδοση του 2016 έχει γραφτεί με οξυες και περισπωμενες.Αν και λίγο αλμυρή 14€.

danaos75
22/04/2019, 14:01
γαμει το συγκεκριμένο.
'Εχω διαβάσει του ιδίου το "Αν οι νεκροί δεν ανασταίνονται", απλά απίθανο, ο χαρακτήρας του Γκούντερ σε μαγεύει.
Την τριλογία μου την έκανε δώρο φίλος, δεν την έχω ξεκινήσει ακόμη, αλλά μου είπε ότι θεωρείτε το καλύτερό του Κερ.

danaos75
02/05/2019, 09:34
Για όσους ενδιαφέρονται και μπορούν να διαβάσουν βιβλία σε tablet, laptop κτλ. Υπάρχει πλεόν ηλεκτρονικός δανεισμός βιβλίων απο την εθνική βιβλιοθήκη.
Δανείστηκα χθές το πρώτο μου βιβλίο Ιαν Ρανκιν "Δικαίωση του αίματος"https://www.metaixmio.gr/el/products/%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-978-618-03-0402-2.

Περισσότερες πληροφορίες :
https://ereading.nlg.gr/el/?server=1

MikeG
02/05/2019, 21:55
Για όσους ενδιαφέρονται και μπορούν να διαβάσουν βιβλία σε tablet, laptop κτλ. Υπάρχει πλεόν ηλεκτρονικός δανεισμός βιβλίων απο την εθνική βιβλιοθήκη.
Δανείστηκα χθές το πρώτο μου βιβλίο Ιαν Ρανκιν "Δικαίωση του αίματος"https://www.metaixmio.gr/el/products/%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-978-618-03-0402-2.

Περισσότερες πληροφορίες :
https://ereading.nlg.gr/el/?server=1

Ευχαριστούμε για την πληροφορία. Πολύ χρήσιμο.

AUFGEBRACHT
05/05/2019, 17:16
406643

https://www.utopiapublishing.gr/Το-αρχιπέλαγος-μιας-άλλης-ζωής_p-2940659.aspx

byron
23/05/2019, 14:11
Αναζήτηση Βιβλίου,

ψάχνω να βρω το παρακάτω βιβλίο, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά μιας και είναι εξαντλημένο από εκδότη. Σε καποια eshop που εμφανίζεται ως διαθέσιμο, είναι από λάθος.
Μιας και το χρειάζομαι για εργασία, μήπως κάποιος αγαπητός συμφορουμίτης μπορεί το έχει, και μπορεί να το δανείσει για μια μέρα προκειμένου να το φωτοτυπήσω;; :D

ΠΡΟΘΥΜΟΙ ΔΗΜΙΟΙ : ΟΙ ΕΚΤΕΛΕΣΤΕΣ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ
ΟΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ
GOLDHAGEN DANIEL-JONAH

εκδόσεις Τερζόπουλος

https://www.ianos.gr/prothimoi-dimioi-oi-ektelestes-tou-xitler-0049968.html

Merci :beer:

karellen
23/05/2019, 17:04
Αναζήτηση Βιβλίου,

ψάχνω να βρω το παρακάτω βιβλίο, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά μιας και είναι εξαντλημένο από εκδότη. Σε καποια eshop που εμφανίζεται ως διαθέσιμο, είναι από λάθος.
Μιας και το χρειάζομαι για εργασία, μήπως κάποιος αγαπητός συμφορουμίτης μπορεί το έχει, και μπορεί να το δανείσει για μια μέρα προκειμένου να το φωτοτυπήσω;; :D

ΠΡΟΘΥΜΟΙ ΔΗΜΙΟΙ : ΟΙ ΕΚΤΕΛΕΣΤΕΣ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ
ΟΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ
GOLDHAGEN DANIEL-JONAH

εκδόσεις Τερζόπουλος

https://www.ianos.gr/prothimoi-dimioi-oi-ektelestes-tou-xitler-0049968.html

Merci :beer:

Βύρωνα αν έχεις fb εγγράψου σε ομάδες του στυλ Πωλήσεις βιβλίων ή Αναζητώ βιβλία κλπ.Δεν φαντάζεσαι τι μπορείς να βρεις ή να σου βρουν άλλοι) κει μέσα.

Έδιτ: κοίταξα σε 5-6 δε βρήκα τίποτα.

Acacius
23/05/2019, 17:29
Αναζήτηση Βιβλίου,

ψάχνω να βρω το παρακάτω βιβλίο, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά μιας και είναι εξαντλημένο από εκδότη. Σε καποια eshop που εμφανίζεται ως διαθέσιμο, είναι από λάθος.
Μιας και το χρειάζομαι για εργασία, μήπως κάποιος αγαπητός συμφορουμίτης μπορεί το έχει, και μπορεί να το δανείσει για μια μέρα προκειμένου να το φωτοτυπήσω;; :D

ΠΡΟΘΥΜΟΙ ΔΗΜΙΟΙ : ΟΙ ΕΚΤΕΛΕΣΤΕΣ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ
ΟΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ
GOLDHAGEN DANIEL-JONAH

εκδόσεις Τερζόπουλος

https://www.ianos.gr/prothimoi-dimioi-oi-ektelestes-tou-xitler-0049968.html

Merci :beer:

Το θέλεις υποχρεωτικά στα Ελληνικά και σε χαρτί; Γιατί στα Αγγλικά και ηλεκτρονικά... υπάρχει.

byron
23/05/2019, 21:16
Βύρωνα αν έχεις fb εγγράψου σε ομάδες του στυλ Πωλήσεις βιβλίων ή Αναζητώ βιβλία κλπ.Δεν φαντάζεσαι τι μπορείς να βρεις ή να σου βρουν άλλοι) κει μέσα.

Έδιτ: κοίταξα σε 5-6 δε βρήκα τίποτα.

Ευχαριστώ πολύ για την προσπάθεια. :beer:
Δεν είχα ψάξει εκεί, δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με το FB, αλλά αφού δεν το βρήκες κι εσύ είναι πραγματικά εξαφανισμένο.


Το θέλεις υποχρεωτικά στα Ελληνικά και σε χαρτί; Γιατί στα Αγγλικά και ηλεκτρονικά... υπάρχει.

Δεν έχω πρόβλημα με τα Αγγλικά. To πρόβλημα είναι πως το βιβλίο είναι μέρος εργασίας, και οι παραθέσεις, παραπομπές κλπ πρέπει να αφορούν το συγκεκριμένο βιβλίο.

Ευχαριστώ πάντως :beer:

buckley
23/05/2019, 21:46
Αναζήτηση Βιβλίου,

ψάχνω να βρω το παρακάτω βιβλίο, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά μιας και είναι εξαντλημένο από εκδότη. Σε καποια eshop που εμφανίζεται ως διαθέσιμο, είναι από λάθος.
Μιας και το χρειάζομαι για εργασία, μήπως κάποιος αγαπητός συμφορουμίτης μπορεί το έχει, και μπορεί να το δανείσει για μια μέρα προκειμένου να το φωτοτυπήσω;; :D

ΠΡΟΘΥΜΟΙ ΔΗΜΙΟΙ : ΟΙ ΕΚΤΕΛΕΣΤΕΣ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ
ΟΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ
GOLDHAGEN DANIEL-JONAH

εκδόσεις Τερζόπουλος

https://www.ianos.gr/prothimoi-dimioi-oi-ektelestes-tou-xitler-0049968.html

Merci :beer:

Άσχετο, που είσαι εσύ ρε ???

Sebastian1980
04/07/2019, 20:30
Χαιρετώ τους βιβλιόφιλους του φόρουμ.
Αν και είμαι της άποψης ότι πρέπει να ολοκληρώνεις ένα βιβλίο για να το προτείνεις,
αυτή την φορά θα κάνω μια εξαίρεση.
Έχω ξεκινήσει να διαβάζω ένα βιβλίο του Κωνσταντίνου Κελλη με τίτλο " Η σκιά στο σπίτι ". Βρίσκομαι περίπου στα μισά του βιβλίου και μπορώ να πω ότι μου αρέσει αρκετά. Έχοντας διαβάσει πολλά βιβλία του Στίβεν Κινγκ , πρέπει να ομολογήσω ότι η προσπάθεια του ελληνα συγγραφέα είναι πολύ καλή.
Μεγάλη υπόθεση σε μια ιστορία δεν είναι μόνο η πλοκή ή ο τρόπος αφηγήσεις αλλά και ο τόπος που εκτυλίσσεται αυτή.
Συνηθισμένος από τους συγγραφείς που διαβάζω κατά καιρούς , που όλα γίνονται έκτως ελλαδας , χάρηκα πραγματικά που η ιστορία εκτυλίσσεται σε μια περιοχή κοντά σε μένα, στην λίμνη Βόλβη.
Φυσικά το βιβλίο αυτό απευθύνεται κυρίως σε φαν του είδους ( μυστηρίου-τρομου ) αλλά διαβάζεται ευχάριστα πιστεύω και από κάποιους που δεν ξέρουν το είδος.
Θα ακολουθήσω τον Κωνσταντίνο Κελλη και σε άλλα βιβλία του για να έχω μια καλύτερη άποψη για τα συγγραφικα έργα του.
Προτείνω να διαβαστεί νύχτα.
Είναι από της έκδοσης Κέδρος και κοστίζει ( το βρήκα με έκπτωση ) 12,25€.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
04/07/2019, 20:58
Χαιρετώ τους βιβλιόφιλους του φόρουμ.
Αν και είμαι της άποψης ότι πρέπει να ολοκληρώνεις ένα βιβλίο για να το προτείνεις,
αυτή την φορά θα κάνω μια εξαίρεση.
Έχω ξεκινήσει να διαβάζω ένα βιβλίο του Κωνσταντίνου Κελλη με τίτλο " Η σκιά στο σπίτι ". Βρίσκομαι περίπου στα μισά του βιβλίου και μπορώ να πω ότι μου αρέσει αρκετά. Έχοντας διαβάσει πολλά βιβλία του Στίβεν Κινγκ , πρέπει να ομολογήσω ότι η προσπάθεια του ελληνα συγγραφέα είναι πολύ καλή.
Μεγάλη υπόθεση σε μια ιστορία δεν είναι μόνο η πλοκή ή ο τρόπος αφηγήσεις αλλά και ο τόπος που εκτυλίσσεται αυτή.
Συνηθισμένος από τους συγγραφείς που διαβάζω κατά καιρούς , που όλα γίνονται έκτως ελλαδας , χάρηκα πραγματικά που η ιστορία εκτυλίσσεται σε μια περιοχή κοντά σε μένα, στην λίμνη Βόλβη.
Φυσικά το βιβλίο αυτό απευθύνεται κυρίως σε φαν του είδους ( μυστηρίου-τρομου ) αλλά διαβάζεται ευχάριστα πιστεύω και από κάποιους που δεν ξέρουν το είδος.
Θα ακολουθήσω τον Κωνσταντίνο Κελλη και σε άλλα βιβλία του για να έχω μια καλύτερη άποψη για τα συγγραφικα έργα του.
Προτείνω να διαβαστεί νύχτα.
Είναι από της έκδοσης Κέδρος και κοστίζει ( το βρήκα με έκπτωση ) 12,25€.

Δεν έχω διαβάσει ποτέ Έλληνα συγγραφέα. Ειμουν και εγώ φαν του Στίβεν κινκ. Έχω διαβάσει πολλά βιβλία του μέχρι που σταμάτησα γιατί άρχισε να γίνεται προβλέψιμος. Είμαι όμως αυτής της κατηγορίας. Ίσως κάνω μια εξαίρεση και διαβάσω τον πρώτο μου Έλληνα. ..

petros1479
04/07/2019, 21:37
Ετοιμο σεναριο για ταινια! Ο καθένας μας εχει κριση και μπορει να επεξεργαστεί τι διαβαζει. Ωραιο χιουμορ, ωραιες στιγμες καταδίωξης και συμπλοκων και περιγραφή του συστηματος δικαιοσύνης απο τον πρωταγωνιστη!

https://www.politeianet.gr/books/9789609797801-palaiokostas-basilis-oi-ekdoseis-ton-sunadelfon-mia-fusiologiki-zoi-298164

giorgosb
04/07/2019, 22:04
Να πιαστώ από την αναφορά στους Έλληνες συγγραφείς και να προτείνω τα αστυνομικά μυθιστορήματα του Γιάννη Μαρή. Η γραφή απλοϊκή, ίσως φανεί σε κάποιους παλιομοδίτικη αλλά προσωπικά με γοήτευσε το ότι όλα συμβαίνουν σε διάφορες τοποθεσίες στην Ελλάδα και οι εικόνες που μεταφέρει από την Αθήνα του '50 και του '60..

Sebastian1980
04/07/2019, 22:29
Δεν έχω διαβάσει ποτέ Έλληνα συγγραφέα. Ειμουν και εγώ φαν του Στίβεν κινκ. Έχω διαβάσει πολλά βιβλία του μέχρι που σταμάτησα γιατί άρχισε να γίνεται προβλέψιμος. Είμαι όμως αυτής της κατηγορίας. Ίσως κάνω μια εξαίρεση και διαβάσω τον πρώτο μου Έλληνα. ..

Εμένα ο αγαπημένος μου συγγραφέας είναι ο Πόε.
Για τον ίδιο λόγο σταμάτησα και εγώ να διαβάζω τον Κίνγκ ,έκτως από προβλέψιμος είχε γίνει μηχανή γραφής μυθιστορημάτων. Κάθε χρόνο 2-3 βιβλία. Κράτησα τα καλύτερα σε συλλογή και ψάχνω καινούριους συγγραφείς.
Κυρίως μου αρέσουν τα ψυχολογικά θρίλερ αλλά είναι δυσεύρετα.
Να πω την αλήθεια και εμένα ο Κελλης είναι ο πρώτος ελληνας συγγραφέας που διαβάζω.
Πιστεύω είναι σε καλό δρόμο...

Tsber
05/07/2019, 10:30
Καλημέρα στο φόρουμ :)

Χάρηκα πολύ που υπάρχει θέμα για βιβλία γιατί τα αγαπώ πολύ! Ασχολούμαι με την ποίηση και έχω εκδόσει έξι βιβλία μέχρι στιγμής:

http://www.biblionet.gr/author/73714/%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%AE%CF%82_%CE%A4%CF%83%CE%B9%CE%BC%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE %AC%CE%BA%CE%B7%CF%82

Μία παρουσίαση που είχα κάνει στον Ιανό πριν μερικά χρόνια, με τα έσοδα να πηγαίνουν για καλό σκοπό:

https://www.ianos.gr/events/pantelis-tsimpiskakis-thiranoixia-avlemmwn-vithos-thriallis-thirathen.html

Επίσης έχω μελοποιήσει με κιθάρα κάποια από αυτά και με τη βοήθεια τραγουδιστών και συνθετών έχουμε δημιουργήσει και ένα CD με τα τραγούδια ενορχηστρωμένα:

https://store.cdbaby.com/cd/mrtsibi

Τα τραγούδια στην απλή μορφή τους υπάρχουν στο κανάλι μου στο YouTube μαζί με τα μοτοσικλετιστικά βέβαια :D

https://www.youtube.com/user/MrTsibi/videos?view=0&sort=dd&shelf_id=0


Παρακαλώ μην εκλάβετε το ποστ αυτό σαν αυτό-διαφήμιση γιατί έχω ήδη γίνει τόσο πάμπλουτος και διάσημος από την ποίηση, τη μουσική και το YouTube που δεν την έχω πλέον ανάγκη :lol:


Αυτό είναι το τελευταίο μου βιβλίο που εκδόθηκε πριν λίγους μήνες:

407920


Και ένα ποίημα από αυτό, αφιερωμένο εξαιρετικά στο φόρουμ :)

Ο μελισσοκόμος

Μέλισσα άοκνη η ποίηση
χορεύει στην κερήθρα της ψυχής
και μέλι χρυσό γεμίζει
του ανθρώπου το Είναι.
Κι ούτε σταγόνα δεν ξεκλέβει
ο Μέγας Μελισσουργός,
μοναχά την καμαρώνει,
που τόση γλύκα
με κόπο μοίρασε,

στις καρδιές που τη θελήσαν!

Tsber
05/07/2019, 10:43
Για τους λάτρεις της πεζογραφίας και της ιστορίας έχω να προτείνω ένα υπέροχο βιβλίο - έντυπο ντοκυμαντέρ που μετέφρασα πάνω από δέκα χρόνια πριν και είναι ουσιαστικά οι αναμνήσεις ενός Εβραίου από την πολυεθνική Θεσσαλονίκη των αρχών του περασμένου αιώνα μέχρι και τη μεγάλη φωτιά του '17 - Αποχαιρετώντας τη Θεσσαλονίκη:

https://www.skroutz.gr/books/a.73714.tsimpiskakis-pantelis.html?fbclid=IwAR2Rgww1jPqO8uNxASaB0Dy9YFVF6Ym3Id-Jf7Db19Mf5_8QbsFtNw9p0y8

Είναι κάπως ακριβό γιατί είναι δερματόδετο και στις δύο εκδόσεις του, είναι όμως ένα πολύ "γεμάτο" βιβλίο :)

katsar
23/07/2019, 21:15
Σήμερα παρέλαβα άλλα 3 βιβλία της Christie Golden.
Έχει γράψει ιστορίες Warcraft,Starcraft,Star Wars,Star Trek,μέχρι και μερικές ιστορίες του κόσμου του Ravenloft στα νιάτα της.Αγαπημένη!
(geek-nerd alert :lol: )

Tsber
16/09/2019, 11:25
Καλημέρα και καλή εβδομάδα, βιβλιοπρόταση με...καταθλιπτικό όνομα :lol:

Το βιβλίο λέγεται Ηπειρώτικο Μοιρολόι αλλά πριν αρχίσετε να μου πετάτε ντομάτες, όχι, δεν έχει να κάνει (μόνο) με κλαίουσες γιαγιές.

Το βιβλίο είναι καλογραμμένο και σχετικά καλομεταφρασμένο και η πλοκή έχει ως εξής, βραβευμένος με ΕΜΥ Αμερικανός μουσικός παραγωγός και εμμονικός συλλέκτης δίσκων γραμμοφώνου ταξιδεύει στην Κωνσταντινούπολη, συναντά Τούρκο ομοϊδεάτη, ακούει πολυφωνική Ηπειρώτικη μουσική και έρχεται στην Ελλάδα όπου γνωρίζει την Ήπειρο, τους ανθρώπους της και, κυρίως, το τσίπουρο!

Ο ίδιος το περιγράφει σαν "εσωτερικό ταξίδι" κι εγώ το συνιστώ ανεπιφύλακτα γιατί διαβάζεται ευχάριστα έστω και αν δε γνωρίζει ή δεν αρέσει σε κάποιον η πολυφωνική μουσική, περνάει με σωστό τρόπο αυτά που μας αρέσουν σε αυτή την χώρα και παρόλο που έχει κάτι το "πιασάρικο" σαν κόνσεπτ πετυχαίνει να μεταφέρει αυτούσιο τον ψυχισμό του συγγραφέα :a013:

https://www.huffingtonpost.gr/entry/kristofer-kinyk-o-anthropos-poe-diethnopoiese-to-epeirotiko-moiroloi_gr_5c051c52e4b0a173c024f4d7

Υ.Γ. Μόλις τελείωσα την ανάγνωση είπα από μέσα μου, δεν υπάρχει περίπτωση τούτος εδώ να μην έρθει μόνιμα στην Ελλάδα, και είχα όντως δίκιο.

Sebastian1980
02/10/2019, 20:16
Χαιρετώ τους βιβλιόφιλους του φόρουμ.
Αν και είμαι της άποψης ότι πρέπει να ολοκληρώνεις ένα βιβλίο για να το προτείνεις,
αυτή την φορά θα κάνω μια εξαίρεση.
Έχω ξεκινήσει να διαβάζω ένα βιβλίο του Κωνσταντίνου Κελλη με τίτλο " Η σκιά στο σπίτι ". Βρίσκομαι περίπου στα μισά του βιβλίου και μπορώ να πω ότι μου αρέσει αρκετά. Έχοντας διαβάσει πολλά βιβλία του Στίβεν Κινγκ , πρέπει να ομολογήσω ότι η προσπάθεια του ελληνα συγγραφέα είναι πολύ καλή.
Μεγάλη υπόθεση σε μια ιστορία δεν είναι μόνο η πλοκή ή ο τρόπος αφηγήσεις αλλά και ο τόπος που εκτυλίσσεται αυτή.
Συνηθισμένος από τους συγγραφείς που διαβάζω κατά καιρούς , που όλα γίνονται έκτως ελλαδας , χάρηκα πραγματικά που η ιστορία εκτυλίσσεται σε μια περιοχή κοντά σε μένα, στην λίμνη Βόλβη.
Φυσικά το βιβλίο αυτό απευθύνεται κυρίως σε φαν του είδους ( μυστηρίου-τρομου ) αλλά διαβάζεται ευχάριστα πιστεύω και από κάποιους που δεν ξέρουν το είδος.
Θα ακολουθήσω τον Κωνσταντίνο Κελλη και σε άλλα βιβλία του για να έχω μια καλύτερη άποψη για τα συγγραφικα έργα του.
Προτείνω να διαβαστεί νύχτα.
Είναι από της έκδοσης Κέδρος και κοστίζει ( το βρήκα με έκπτωση ) 12,25€.

Όπως είχα γράψει ο Κωσταντίνος Κέλλης μου άρεσε αρκετά. Έτσι αποφάσισα να τον ακολουθήσω σε άλλα δύο βιβλία του.
Αφού ολοκλήρωσα το " Η σκιά στο σπίτι " αγόρασα το " Νεκρή γραμμή " και είμαι προς το τέλος της ανάγνωσης του βιβλίου " Άγιοι τίποτα ".
Το " Η σκιά στο σπίτι " ήταν ένα βιβλίο αρκετά καλό αλλά κατά την γνώμη μου είχε ένα τέλος πολύ υπερβολικό. Ως τόσο διαβάζεται ευχάριστα.
Η " Νεκρή γραμμή " μου άρεσε και αυτό αρκετά. Κυρίως για τους χαρακτήρες του βιβλίου που ο συγγραφέας με αρκετή προσπάθεια κατάφερε να μην μοιάζουν χάρτινη (ψεύτικη).
Αν και δεν έχω ολοκληρώσει την ανάγνωση του " Άγιοι τίποτα " είναι το βιβλίο που μου άρεσε περισσότερο.
Μερικά βιβλία μπορούν να σε " ταξιδέψουν " πολύ οικονομικά. Ένα από αυτά είναι και το διήγημα του Κωνσταντίνου Κέλλη.
Έχοντας διαβάσει τρία από τα τέσσερα βιβλία που έχει γράψει πιστεύω ότι είναι σε καλό δρόμο.
Αν θα ξαναγοραζα βιβλίο του;. Σίγουρα ναι.
" Νεκρή γραμμή " Εκδόσεις ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ σελ.457 11,12€
" Άγιοι τίποτα" Εκδόσεις BELL σελ.432 (Με έκπτωση) 12,96€.

Δεινόσαυρος
24/11/2019, 18:23
Διάβασα πρόσφατα την εικονογραφημένη νουβέλα Logicomix των Δοξιάδη & Παπαδημητρίου.

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Logicomix

ΟΚ, δεν είναι για όλους, αλλά μαθηματικοί, κομπιουτεράδες, φιλοί του προσεγμένου graphic novel καθώς και οι απανταχού φιλόσοφοι σίγουρα θα το ευχαριστηθούν.

Δεν το βρήκα εδώ μέσα με αναζήτηση, άραγε πόσοι το ξέρουν; Απο τις Ελληνικές εργασίες που τυγχάνουν διεθνούς αναγνώρισης. Ο γιος μου μου το έδειξε στα Γερμανικά. Το διάβασα στα Αγγλικά, αλλα θα ψάξω και την Ελληνική έκδοση.

kathreen001
21/01/2020, 15:05
try
The Testaments
by Margaret Atwood (Goodreads Author)

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/01/2020, 21:15
Να ρωτήσω. Από το κινητό μου δε μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία. Θέλω να ποστάρω εδώ κάθε μήνα το βιβλίο που διαβάζω. Μπαίνω στις λεπτομέρειες και βλέπω το μέγεθος και την ανάλυση. Υποθέτω ότι είναι πολύ μεγάλες η φωτογραφίες και γι'αυτό δε μπορώ. Προσπαθώ να Τις επεξεργαστώ να κατεβάσω την ανάλυση και το μέγεθος αλλά δε ξέρω ποιό είναι το όριο.
π.χ. η ανάλυση της φωτο είναι 4,128×3096 και το μέγεθος 3,56 mb.

doctor_john
21/01/2020, 21:28
Κράτα την μεγάλη πλευρά 600px και είσαι οκ. Αν θες υπάρχουν και online μηχανες για αυτή τη χρήση.

slzr
21/01/2020, 21:32
Να ρωτήσω. Από το κινητό μου δε μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία. Θέλω να ποστάρω εδώ κάθε μήνα το βιβλίο που διαβάζω. Μπαίνω στις λεπτομέρειες και βλέπω το μέγεθος και την ανάλυση. Υποθέτω ότι είναι πολύ μεγάλες η φωτογραφίες και γι'αυτό δε μπορώ. Προσπαθώ να Τις επεξεργαστώ να κατεβάσω την ανάλυση και το μέγεθος αλλά δε ξέρω ποιό είναι το όριο.
π.χ. η ανάλυση της φωτο είναι 4,128×3096 και το μέγεθος 3,56 mb.

Αν έχεις android κατέβασε αυτό (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.simplemobilephotoresizer&hl=el), κατόπιν ανοίγεις την φωτό με το πρόγραμμα και σου εμφανίζει αναλύσεις που θες.


414436

960χ640 για πιο μεγάλη ή 640x480 για πιο μικρή είσαι οκ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/01/2020, 22:05
Σάς ευχαριστώ πολύ. Από δώ και πέρα θα μπορώ να ανεβάζω και εγώ ότι θέλω :eleison:414438

Αυτό το μήνα διαβάζω αυτό. Αρκετά καλό θριλερακι πού έχει στοιχεία από κινκ.Αλλωστε ο συγγραφέας δηλώνει φαν τού κινκ.Ειναι το δεύτερο βιβλίο του πού διαβάζω.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/02/2020, 06:33
Ξεκινάω σήμερα αυτό

Sebastian1980
08/02/2020, 19:34
ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ δεν φαίνεται η εικόνα.
"Το Ίδρυμα" σου άρεσε;.
Εγώ διάβασα σε δύο μέρες ( τόσο μικρό είναι) έναν άλλο ελληνα συγγραφέα τον Βασίλη Κυριλλιδη στο "Μαγικός αέρας". 3.80€ ( προσφορά).
Σαν ιδέα , καλή αλλά η γραφή του κουραστική και οι ήρωες του , ψεύτικοι.
Δεν με ενθουσίασε καθόλου.
Τώρα είμαι στη μέση από το βιβλίο " Το Σκοτεινό ημερολόγιο" του GRAHAM JOYCE .
7.80€(προσφορά) Εκδόσεις ΟΞΥ σελ.247.
Πολύ καλό , αν και ίσως είναι το πρώτο βιβλίο που θα χαρακτήριζα , περισσότερο γυναικείο.( Πολύ καλό για δώρο σε γυναίκα , γι'αυτό και εγώ όταν το τελειώσω θα το δώσω στην ανηψια μου).
Τον συγγραφέα τον γνωρίζω από το πολύ καλό "Η νεράιδα των δοντιών". Ένα βιβλίο που καταφέρνει να σε γυρίσει στην παιδική σου ηλικία.
Επίσης αγόρασα " Το άρωμα" του Πάτρικ Ζισκιντ που έχω δει σε ταινία, γιατί έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές για το βιβλίο και το βρήκα με πολύ τύχη.( Η υπάλληλος αφού έψαξε , μου είπε ότι δεν υπάρχει αλλά κατάφερα να το ξετρυπωσω από μια στοίβα με εκατοντάδες βιβλία ,γυρισμένο ανάποδα. Υπήρχε ένα στα καταστήματα της. Μετά απορούσε και η ίδια πως το βρήκα.
Ε, ήθελε μάλλον να διαβαστεί.
ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ αν έχεις κανένα βιβλίο που σου άρεσε ( θρίλερ κατά προτίμηση) γράψε γι'αυτό.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/02/2020, 22:41
Έχω την εντύπωση ότι φενετε η εικόνα. Ας πει και κάποιος άλλος χρήστης αν φενετε για να δω τι θα κάνω.
Έλληνα συγγραφέα δε διαβάζω. Πάντα ξένο και πάντα από 350 σελίδες και πάνω για να μου τρώνε τον μήνα.
Συνήθως πρώτα διαβάζω ένα βιβλίο και αν τύχει μετά το βλέπω σε ταινία...Το αντίθετο δε το κάνω. Αν θα δω μία ταινία μετά λέω ότι θα ήταν ωραίο να το διάβαζα σε βιβλίο αλλά δε το κάνω.
Διαβάζω μόνο θρίλερ. Έχω καμία 75άρια διαβάσει και τα 4 βιβλία άπιαστα για μένα
1)μέτρο 2033
2)Το σιλο.
3)Το περασμα
4)Ubik
Αυτά μου ήρθαν κατευθείαν στο μυαλό. Είναι και αλλά πολλά αλλά Αυτά ξεχωρίζουν...

Το ίδρυμα μου άρεσε πάρα πολύ. Στο προτείνω.
Εσύ έχεις να προτείνεις κάποια???

Sebastian1980
09/02/2020, 09:44
Μου βάζεις δύσκολα...
Έχω γύρω στα 90+ στη συλλογή μου και έχω διαβάσει πάνω από 110-120 βιβλία.
Κοίτα κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και κάποιο βιβλίο που άρεσε σε μένα μπορεί να είναι βαρετό για κάποιον άλλον.
Κατά αρχήν όπως έχω πει και άλλη φορά είμαι λάτρης του Πόε. Ο "πατέρας" του διηγήματος τρόμου. Έχω ότι έχει μεταφραστεί στα ελληνικά από Πόε.
Αν δεν έχεις διαβάσει κάποια από τα διηγήματα του (που κρύβουν πολλά νοήματα για την ψυχοσύνθεση του ανθρώπου) καλό θα ήταν να το κάνεις. Επέλεξε τα πιο γνωστά του.
Επίσης μου αρέσουν τα παράξενα βιβλία-ιστοριες που ξεφεύγουν λίγο από τα συνηθισμένα. Γι'αυτό τα βιβλία που σου προτείνω ξεκινάνε από το πιο παράξενο και συνεχίζουν. Δεν ξέρω αν θα τα βρεις γιατί από αυτά που έχω στη συλλογή πολλά έχουν εξαντληθεί και δεν κυκλοφορούν πλέον.
Πάμε λοιπόν.
1) "Εργοστάσιο σφηκών" Iain Banks
2) "Ο συλλέκτης" Τζων Φωουλς
3)" Το πορτραίτο του Ντόριαν Γκραιυ " Όσκαρ Ουάιλντ
4)" Το τραγούδι της θεάς Κάλι" Dan Simmons
5) "Το μωρό της Ροζμαρι"
Και λίγο πιο λάιτ αλλά πολύ ωραία
6) "Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται" Graham Masterton
7) " Η λάμψη" STEPHEN KING
8)" Το αυτό" STEPHEN KING
Όταν τελειώσω αυτά που έχω , σίγουρα θα πάρω κάποια από τα πέντε που προτείνεις.
Να σε καλά.

Sebastian1980
09/02/2020, 10:32
Βλέπω να αγοράζω το 3) Το πέρασμα , αφού είναι και στην κατηγορία "τούβλου" 1056 σελ , που συμπαθώ.
Όσον αφορά το μετρό 2033 που προτείνεις δυστυχώς είναι τριλογία με τα μετρό 2034 και 2035 στα αγγλικά οπότε μάλλον θα περιμένω τις μεταφράσεις των δύο για να το αγοράσω.
Το 2) Το σιλό , πολύ ενδιαφέρων.
Από αυτά που σου άρεσαν τελικά ίσως να διαβάσεις καλύτερα
1) Το κοράκι STEPHEN KING σελ.951
2) Ζωντανός θρύλος RICHARD MATHESON σελ .179

karellen
09/02/2020, 10:58
Βλέπω να αγοράζω το 3) Το πέρασμα , αφού είναι και στην κατηγορία "τούβλου" 1056 σελ , που συμπαθώ.
Όσον αφορά το μετρό 2033 που προτείνεις δυστυχώς είναι τριλογία με τα μετρό 2034 και 2035 στα αγγλικά οπότε μάλλον θα περιμένω τις μεταφράσεις των δύο για να το αγοράσω.
Το 2) Το σιλό , πολύ ενδιαφέρων.
Από αυτά που σου άρεσαν τελικά ίσως να διαβάσεις καλύτερα
1) Το κοράκι STEPHEN KING σελ.951
2) Ζωντανός θρύλος RICHARD MATHESON σελ .179

Το Πέρασμα μου φάνηκε ανούσιο,γνώμη μου.
Το Κοράκι είναι από τα πιο ατμοσφαιρικά βιβλία του Κινγκ!
Διαβάστε οπωσδήποτε τη διλογία Ίός (https://www.ianos.gr/ios-0227566.html)' και 'Επιδημία' του Σιγκλερ Σκοτ (https://www.politeianet.gr/books/9789606665608-sigler-scott-platupous-ekdotiki-epidimia-196643),θριλεράρα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
09/02/2020, 11:37
Μου βάζεις δύσκολα...
Έχω γύρω στα 90+ στη συλλογή μου και έχω διαβάσει πάνω από 110-120 βιβλία.
Κοίτα κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και κάποιο βιβλίο που άρεσε σε μένα μπορεί να είναι βαρετό για κάποιον άλλον.
Κατά αρχήν όπως έχω πει και άλλη φορά είμαι λάτρης του Πόε. Ο "πατέρας" του διηγήματος τρόμου. Έχω ότι έχει μεταφραστεί στα ελληνικά από Πόε.
Αν δεν έχεις διαβάσει κάποια από τα διηγήματα του (που κρύβουν πολλά νοήματα για την ψυχοσύνθεση του ανθρώπου) καλό θα ήταν να το κάνεις. Επέλεξε τα πιο γνωστά του.
Επίσης μου αρέσουν τα παράξενα βιβλία-ιστοριες που ξεφεύγουν λίγο από τα συνηθισμένα. Γι'αυτό τα βιβλία που σου προτείνω ξεκινάνε από το πιο παράξενο και συνεχίζουν. Δεν ξέρω αν θα τα βρεις γιατί από αυτά που έχω στη συλλογή πολλά έχουν εξαντληθεί και δεν κυκλοφορούν πλέον.
Πάμε λοιπόν.
1) "Εργοστάσιο σφηκών" Iain Banks
2) "Ο συλλέκτης" Τζων Φωουλς
3)" Το πορτραίτο του Ντόριαν Γκραιυ " Όσκαρ Ουάιλντ
4)" Το τραγούδι της θεάς Κάλι" Dan Simmons
5) "Το μωρό της Ροζμαρι"
Και λίγο πιο λάιτ αλλά πολύ ωραία
6) "Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται" Graham Masterton
7) " Η λάμψη" STEPHEN KING
8)" Το αυτό" STEPHEN KING
Όταν τελειώσω αυτά που έχω , σίγουρα θα πάρω κάποια από τα πέντε που προτείνεις.
Να σε καλά.

Το πορτρέτο τού ντοριαν γκρευ το έχω δει σε έργο όποτε δε θα το διάβαζα.
Το μορο της ροζμαρι το έχω διαβάσει.
Την λάμψη και το "Αυτό " του κινκ τα έχω διαβάσει και δε τα συγκαταλεγω στα 75 που προείπα γιατί πριν καμία 20αρια Χρόνια ειχα κολλήσει με τον κινκ και διάβαζα μόνο αυτόν μέχρι πού άρχισε να γίνεται κουραστικός και προβλεψιμος και έτσι χάρισα και μοιρασα τα βιβλία.
Αυτά πού μου πρότεινες σίγουρα θα τα ψάξω και ειμαι σίγουρος ότι κάποιο θα πάρω. Κάθε μήνα είναι βασανιστικό να ψάχνω. Τουλάχιστον τώρα έχω κάποιες προτάσεις...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
09/02/2020, 11:47
Βλέπω να αγοράζω το 3) Το πέρασμα , αφού είναι και στην κατηγορία "τούβλου" 1056 σελ , που συμπαθώ.
Όσον αφορά το μετρό 2033 που προτείνεις δυστυχώς είναι τριλογία με τα μετρό 2034 και 2035 στα αγγλικά οπότε μάλλον θα περιμένω τις μεταφράσεις των δύο για να το αγοράσω.
Το 2) Το σιλό , πολύ ενδιαφέρων.
Από αυτά που σου άρεσαν τελικά ίσως να διαβάσεις καλύτερα
1) Το κοράκι STEPHEN KING σελ.951
2) Ζωντανός θρύλος RICHARD MATHESON σελ .179

Το κοράκι το έχω διαβάσει και το έχω στη σιλογη μου.
Το ζωντανός θρύλος το έχω δει ταινία. (Κάτι τέτοιο ψάχνω σε βιβλία)
Το πέρασμα θα το ευχαριστηθείς πάρα πολύ αν και είναι και αυτό τριλογία. Διάβασα το δεύτερο βιβλίο πού δεν ήταν τόσο καλό σαν το πρώτο και το τρίτο δε το ακούμπησα καν.
Το "σιλο " ίσως είναι το καλύτερο βιβλίο μου μετά το μέτρο. Υπάρχουν μέρες πού ακόμα το σκέφτομαι και έχουν περάσει Χρόνια πού το διάβασα.
Το μέτρο 2033 είναι τέλειο. Όλα τα βιβλία που ψάχνω θέλω να πατάνε σε αυτό. Το 2034 και 2035 έχουν βγει στα ελληνικά με το 2034 να είναι εξίσου καλό με το πρώτο (πράγμα σπάνιο)και το 2035 να απέχει πολύ...

Sebastian1980
09/02/2020, 12:22
Να ξέρεις πάντως δεν κάνεις σωστά ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ διαγράφοντας ένα βιβλίο επειδή έχεις δει το έργο.
ΚΑ-ΜΙ-Α σχέσει δεν έχει η ταινία με ενα βιβλίο.
Και εγώ σαν εσένα το ίδιο έκανα κάποτε.
Σχετικά πρόσφατο παράδειγμα.
Τόσα χρόνια δεν αγόρασα το βιβλίο "ΦΡΑΝΚΕΝΣΤΆΙΝ" γιατί έλεγα.
-Ελα μωρέ , τι να διαβάσω για το τέρας που ξύπνησε με τους κεραυνούς και βλακείες.
Όμως όταν το διάβασα , έλεγα τι βλάκας ήμουν τόσα χρονια. Καμία σχέσει, το βιβλίο κρύβει αλλά πράγματα μέσα.
Η κυρία Μαίρη Σέλεϊ , η συγγραφέας σε βάζει σε μια ιστορία που το τελευταίο που θέλει είναι να σε τρομάξει.
Τα ηθικά διλήμματα ,η συμπεριφορά ανθρώπου δημιουργού απέναντι στο δημιούργημα του, οι σκέψεις του τέρατος για την αιτία της ύπαρξης του. Τέλος για να μην σε κουράζω. Υπάρχουν πολύ βαθύτερα νοήματα στο έργο αυτό , που στο τέλος κάτι σου μένει.
Μην διαγράφεις ένα βιβλίο από ένα έργο των 2-3 ωρών. Τι να καταλάβεις σε τρεις ώρες;.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
09/02/2020, 19:15
Να ξέρεις πάντως δεν κάνεις σωστά ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ διαγράφοντας ένα βιβλίο επειδή έχεις δει το έργο.
ΚΑ-ΜΙ-Α σχέσει δεν έχει η ταινία με ενα βιβλίο.
Και εγώ σαν εσένα το ίδιο έκανα κάποτε.
Σχετικά πρόσφατο παράδειγμα.
Τόσα χρόνια δεν αγόρασα το βιβλίο "ΦΡΑΝΚΕΝΣΤΆΙΝ" γιατί έλεγα.
-Ελα μωρέ , τι να διαβάσω για το τέρας που ξύπνησε με τους κεραυνούς και βλακείες.
Όμως όταν το διάβασα , έλεγα τι βλάκας ήμουν τόσα χρονια. Καμία σχέσει, το βιβλίο κρύβει αλλά πράγματα μέσα.
Η κυρία Μαίρη Σέλεϊ , η συγγραφέας σε βάζει σε μια ιστορία που το τελευταίο που θέλει είναι να σε τρομάξει.
Τα ηθικά διλήμματα ,η συμπεριφορά ανθρώπου δημιουργού απέναντι στο δημιούργημα του, οι σκέψεις του τέρατος για την αιτία της ύπαρξης του. Τέλος για να μην σε κουράζω. Υπάρχουν πολύ βαθύτερα νοήματα στο έργο αυτό , που στο τέλος κάτι σου μένει.
Μην διαγράφεις ένα βιβλίο από ένα έργο των 2-3 ωρών. Τι να καταλάβεις σε τρεις ώρες;.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Για παράδειγμα στον άρχοντα των δαχτυλιδιων μία μάχη στο βιβλίο ειμαι σίγουρος ότι θα κρατούσε καμία 100άρια σελίδες. Δηλαδή χρόνος διαβάσματος μια εβδομάδα. Θα ζούσες μια εβδομάδα ένα σκηνικό πού στη ταινία ήταν 10 λεπτά. Και καμία σχέση η φαντασία μας με αυτά που μπορεί να μεταφέρει στο γυαλί ένας σκηνοθέτης...
Απλά αν ξέρω το τέλος δε μου κάνει όρεξη.

Ένα πολύ καλό βιβλίο πού διάβασα μετά πού είδα την ταινία ήταν το "Χρήσιμα αντικείμενα "του κινκ...
Όσοι το έχουν διαβάσει ξέρουν...

Sebastian1980
09/02/2020, 20:01
Το έχω διαβάσει , πολύ καλό.
Παμπόνηρος και διαβολικός ο ιδιοκτήτης του καταστήματος.
Το βιβλίο που θέλω οπωσδήποτε να αγοράσω είναι του συναδέλφου οδηγού μοτό Suzuki koji το "Ring". Τον αποκαλούν Στίβεν Κινγκ της Ιαπωνίας.
Θέλω να έχω ένα δείγμα από τα βιβλία του , να δούμε τι ψάρια πιάνει και αυτός.
Όπως γράφει κάτω από την φωτογραφία του :
" Θα τον βρείτε να γυρίζει όλη την Ιαπωνία με την μοτοσικλέτα του".
Αξίζει να δώσω μια ευκαιρία στον συνάδελφο που έχει και το γνωστό όνομα της Suzuki.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
14/03/2020, 07:35
Αυτό το μήνα βρήκα ένα βιβλίο 400 σελίδες σχετικά μικρό,παλιό με 1,80 παρακαλώ...

Με πάρα πολύ ωραία πλοκή.
Εδώ το βιβλίο
415731
Και εδώ η πλοκή
415732

Sebastian1980
14/03/2020, 09:09
Εχω δει το έργο και ήταν πολυ καλό.
Φαντάζομαι το βιβλίο θα είναι ακόμη καλυτερο.
Η τιμή που το βρήκες είναι vfm.
Υπάρχουν σε βιβλιοπωλεία,μαγαζιά,περίπτερα κ.τ.λ βιβλία πολλες φορές από δευτερο χέρι , που πραγματικά αξίζουν και τα βρίσκεις σε πολυ μικρές τιμές. Το μόνο που χρειάζεται είναι χρόνος και όρεξη να τα Ξετρυπωσεις.
Ειδικά κάτι περίπτερα που έχουν και συλλογές Άρλεκιν.
Στην Αθήνα είναι πιο εύκολο γιατί έχετε το Μοναστηράκι, που έχει τα πάντα. Ενώ εδώ Θεσσαλονίκη, θέλει πολυ ψάξιμο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
14/03/2020, 09:35
Εχω δει το έργο και ήταν πολυ καλό.
Φαντάζομαι το βιβλίο θα είναι ακόμη καλυτερο.
Η τιμή που το βρήκες είναι vfm.
Υπάρχουν σε βιβλιοπωλεία,μαγαζιά,περίπτερα κ.τ.λ βιβλία πολλες φορές από δευτερο χέρι , που πραγματικά αξίζουν και τα βρίσκεις σε πολυ μικρές τιμές. Το μόνο που χρειάζεται είναι χρόνος και όρεξη να τα Ξετρυπωσεις.
Ειδικά κάτι περίπτερα που έχουν και συλλογές Άρλεκιν.
Στην Αθήνα είναι πιο εύκολο γιατί έχετε το Μοναστηράκι, που έχει τα πάντα. Ενώ εδώ Θεσσαλονίκη, θέλει πολυ ψάξιμο.

Το βρήκα σε μίνι μάρκετ. Δεν ήταν από δεύτερο χέρι
Εγώ εσκισα τη ζελατίνα τού. Δεν είμαι Αθήνα. Είμαι Ηράκλειο Κρήτης. Από αυτό το μίνι μάρκετ έχω ξαναβρεί διαφορά βιβλία. Παλιά σκονισμένα αλλά όχι δεύτερο χέρι (όχι πως με πειράζει δηλαδή) και πάντα τέτοιες τιμές. Τα έχει σε ένα κασονι. Δεν έχουν μείνει πολλά. Εχθές πού έψαχνα είδα και κάποια παλιά κόμικ στη ζελατίνα τούς.
Σίγουρα οί συλλέκτες θα κάνανε κρα για την απόκτηση τους και η γριά δε ξέρει τίποτα.

Sebastian1980
14/03/2020, 10:28
Νόμιζα Αθήνα μένεις.
Στο βιβλιοπωλείο Πρωτοπορία εδώ στην Θεσσαλονίκη έχει πολλά βιβλία από δευτερο χέρι καθώς και βιβλία τον 2+€.
Γράφω το όνομα του βιβλιοπωλείου γιατί πραγματικά αυτό που κάνουν είναι πολυ καλό.
Βιβλία για όλους.
Εγώ θα προτιμήσω ένα βιβλίο των 18-20€ να το παρω 11-15€ από δευτερο χέρι αν περάσει το δικό μου οπτικό έλεγχο. Γιατί 20+€ για βιβλίο δεν δίνω.
Γενικά εδώ στην Ελλάδα βρίσκω τις τιμές των βιβλίων υπερβολικά μεγάλες.
Πολυ καλή επιλογή είναι τα παζάρια βιβλίων που γίνονται κατά καιρούς στην Ελλάδα γιατί μπορείς να βρεις σε αυτα ευκαιρίες. Αλλά θέλουν τρελό ψάξιμο των 2+ωρων στην βιβλιοθαλασσα.