PDA

View Full Version : Βιβλιο-προτάσεις (προτάσεις από μέλη του φόρουμ)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7

katsar
14/03/2020, 11:17
Ενώ εδώ Θεσσαλονίκη, θέλει πολυ ψάξιμο.

Θεσσαλονίκη έχετε την 'Αγνωστη Καντάθ όμως, :a012:

Sebastian1980
14/03/2020, 18:13
Η Άγνωστη κανταθ πουλάει κυρίως λογοτεχνία του φανταστικου, Βαμπίρικ, Μυθολογία Κθούλου.
Τα καλά βιβλία τρόμου που έχει και έχουν μεγάλο ενδιαφέρον είναι ξενογλωσσα ή θα είναι του STEPHEN KING, συγγραφέα που σταμάτησα να διαβάζω.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
14/03/2020, 22:29
Η Άγνωστη κανταθ πουλάει κυρίως λογοτεχνία του φανταστικου, Βαμπίρικ, Μυθολογία Κθούλου.
Τα καλά βιβλία τρόμου που έχει και έχουν μεγάλο ενδιαφέρον είναι ξενογλωσσα ή θα είναι του STEPHEN KING, συγγραφέα που σταμάτησα να διαβάζω.

Να και σε κάτι άλλο που ταιριάζουμε στα βιβλία ;)

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
14/03/2020, 22:29
Νόμιζα Αθήνα μένεις.
Στο βιβλιοπωλείο Πρωτοπορία εδώ στην Θεσσαλονίκη έχει πολλά βιβλία από δευτερο χέρι καθώς και βιβλία τον 2+€.
Γράφω το όνομα του βιβλιοπωλείου γιατί πραγματικά αυτό που κάνουν είναι πολυ καλό.
Βιβλία για όλους.
Εγώ θα προτιμήσω ένα βιβλίο των 18-20€ να το παρω 11-15€ από δευτερο χέρι αν περάσει το δικό μου οπτικό έλεγχο. Γιατί 20+€ για βιβλίο δεν δίνω.
Γενικά εδώ στην Ελλάδα βρίσκω τις τιμές των βιβλίων υπερβολικά μεγάλες.
Πολυ καλή επιλογή είναι τα παζάρια βιβλίων που γίνονται κατά καιρούς στην Ελλάδα γιατί μπορείς να βρεις σε αυτα ευκαιρίες. Αλλά θέλουν τρελό ψάξιμο των 2+ωρων στην βιβλιοθαλασσα.

Ακριβώς

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
09/04/2020, 11:46
Μόλις παρέλαβα. Αυτό το μήνα έχουμε καλό θριλερακι..
Εάν δεν κάνω λάθος έχω διαβάσει άλλα 3 βιβλία του. Έχει ωραία γραφή και ευρηματικό νου. Πιστεύω θα είναι αντάξιο των προσδοκιών μου.
[417291
417292

Sebastian1980
18/04/2020, 13:51
Καλό φαίνεται.Έχουμε και το ίδιο όνομα.
Είχα διαβάσει καλές κριτικές για ένα άλλο του βιβλίο, νομίζω λέγονταν "Το δέμα" η κάτι τέτοιο.
Στο σύντομο(ευχομαι) μέλλον , όταν ανοίξουν τα βιβλιοπωλεία, θα αγοράσω κάποιο βιβλίο του.
Τώρα διαβάζω " Το πρόσωπο του ψεύδους " της IRIS JOHANSEN που το αγόρασα από ένα περίπτερο στην γειτονιά μου. Αν και είμαι ακόμα στην μέση του βιβλίου, η κυρία Ίρις δεν μας τα λέει καλά... Πρόκειται για πρώτης τάξης "αστυνομική πατάτα". Κάτι με το κρανίο του Κένεντι και τρέχα γυρευε.
Ξέρω ότι δεν μου αρέσουν τα αστυνομικά αλλά λίγο ο κορονοϊός, λίγο ότι ήταν ντεμέκ προσφορά, την πάτησα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
18/04/2020, 19:50
Καλό φαίνεται.Έχουμε και το ίδιο όνομα.
Είχα διαβάσει καλές κριτικές για ένα άλλο του βιβλίο, νομίζω λέγονταν "Το δέμα" η κάτι τέτοιο.
Στο σύντομο(ευχομαι) μέλλον , όταν ανοίξουν τα βιβλιοπωλεία, θα αγοράσω κάποιο βιβλίο του.
Τώρα διαβάζω " Το πρόσωπο του ψεύδους " της IRIS JOHANSEN που το αγόρασα από ένα περίπτερο στην γειτονιά μου. Αν και είμαι ακόμα στην μέση του βιβλίου, η κυρία Ίρις δεν μας τα λέει καλά... Πρόκειται για πρώτης τάξης "αστυνομική πατάτα". Κάτι με το κρανίο του Κένεντι και τρέχα γυρευε.
Ξέρω ότι δεν μου αρέσουν τα αστυνομικά αλλά λίγο ο κορονοϊός, λίγο ότι ήταν ντεμέκ προσφορά, την πάτησα.

Έτσι και εμένα. Δε διαβάζω αστυνομικά. Δε μ'αρέσουν.

Το "δεμα" είναι ένα από τα βιβλία του που έχω διαβάσει. Δε μού άρεσε καθόλου. ΠΟΛΥ προβλέψιμο. Άλλο ένα από τα βιβλία του που έχω διαβάσει είναι " ο επιβάτης στη θέση 7Α" που επίσης δε μου άρεσε καθόλου.
Βασικά έκανα λάθος που αγόρασα ξανά βιβλίο του. Είχα πει ότι δε θα το ξανακάνω.
Ελπίζω τουλάχιστον αυτό να άξιζει.
Μπερδεύτηκα με άλλον μάλλον.

spyrval
18/04/2020, 21:23
Βρε συ μαζόχας είσαι;

Όταν τελειώσεις αυτό διάβασε και τη Θεραπεία για να είσαι σίγουρος ότι θα τον μισήσεις:lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
18/04/2020, 23:57
Βρε συ μαζόχας είσαι;

Όταν τελειώσεις αυτό διάβασε και τη Θεραπεία για να είσαι σίγουρος ότι θα τον μισήσεις:lol:

Μπερδεύτηκα.Οταν πηγα στη βιβλιοθήκη είδα ότι έχω διαβάσει κιαλα έργα αυτού του συγγραφέα. Νόμιζα ότι τα βιβλία ήταν καλά. Αργότερα όμως θυμήθηκα τη πλοκή και οτι είπα ότι δε θα τον ξαναδιάβαζα. Το βιβλίο όμως το είχα πάρει. Δε πειράζει όμως. Έχω διαβάσει καμία 100 σελίδες και δείχνει να έχει ενδιαφέρον .

Sebastian1980
19/04/2020, 00:42
Μπερδεύτηκα.Οταν πηγα στη βιβλιοθήκη είδα ότι έχω διαβάσει κιαλα έργα αυτού του συγγραφέα. Νόμιζα ότι τα βιβλία ήταν καλά. Αργότερα όμως θυμήθηκα τη πλοκή και οτι είπα ότι δε θα τον ξαναδιάβαζα. Το βιβλίο όμως το είχα πάρει. Δε πειράζει όμως. Έχω διαβάσει καμία 100 σελίδες και δείχνει να έχει ενδιαφέρον .

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ

Που ξέρεις , μπορεί σε αυτό να είσαι τυχερός.
Γενικά οι συγγραφείς είναι παράξενα πλάσματα.
Π.χ ο King έχει γράψει νομίζω πανω απο 100 βιβλία αλλά ζήτημα είναι από αυτά, τα 10 να αξίζουν πραγματικά. Σπανίζουν οι συγγραφείς που τα βιβλία τους είναι το ένα καλύτερο από το άλλο.
Πάντως ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ αν κάποια στιγμή θελήσεις να διαβάσεις ένα ατμοσφαιρικό βιβλίο. Ένα βιβλίο που πραγματικά σε μεταφέρει σε μια άλλη εποχή. Διάβασε "Το όνομα του Ρόδου" του Ουμπέρτο Έκο.
Αξίζει 100%.
Αν και περισσότερο μυστηρίου είναι, το πρώτο μυθιστόρημα του μεγάλου αυτου συγγραφέα μου άρεσε παρα πολυ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
19/04/2020, 03:50
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ

Που ξέρεις , μπορεί σε αυτό να είσαι τυχερός.
Γενικά οι συγγραφείς είναι παράξενα πλάσματα.
Π.χ ο King έχει γράψει νομίζω πανω απο 100 βιβλία αλλά ζήτημα είναι από αυτά, τα 10 να αξίζουν πραγματικά. Σπανίζουν οι συγγραφείς που τα βιβλία τους είναι το ένα καλύτερο από το άλλο.
Πάντως ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ αν κάποια στιγμή θελήσεις να διαβάσεις ένα ατμοσφαιρικό βιβλίο. Ένα βιβλίο που πραγματικά σε μεταφέρει σε μια άλλη εποχή. Διάβασε "Το όνομα του Ρόδου" του Ουμπέρτο Έκο.
Αξίζει 100%.
Αν και περισσότερο μυστηρίου είναι, το πρώτο μυθιστόρημα του μεγάλου αυτου συγγραφέα μου άρεσε παρα πολυ.

Χρόνια πολλά αλιθος ο κύριος.
Θα το κοιτάξω. Ευχαριστώ...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
23/05/2020, 07:26
Αυτό το μήνα έχει δράμα-κοινωνικό. Άλλη μια κατηγορία που μού αρέσει να διαβάζω. Το ξέρω δε ταιριάζει με τα θρίλερ τρόμου αλλά ότι να ναι...
418426
418427

Αληθινή ιστορία.

Sebastian1980
24/05/2020, 11:38
Πολύ καλό φαίνεται.
Εγώ τελείωσα "Το πουλι του σεισμού" της SUSANNA JONES. Ψυχολογικό θρίλερ, απλά για να περάσεις την ώρα σου και να ψιλομπερδευτείς.
Τώρα ξεκίνησα το " Πορφυρη χήρα " του GRAHAM MASTERTON ...άντε να δούμε...
Δεν ξέρω, τώρα τελευταία, από "πατάτα" σε "πατάτα" είμαι. Ή εγώ έχω γίνει πολύ δύσκολος ή τα βιβλία που αγοράζω είναι μάπα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/05/2020, 17:40
Πολύ καλό φαίνεται.
Εγώ τελείωσα "Το πουλι του σεισμού" της SUSANNA JONES. Ψυχολογικό θρίλερ, απλά για να περάσεις την ώρα σου και να ψιλομπερδευτείς.
Τώρα ξεκίνησα το " Πορφυρη χήρα " του GRAHAM MASTERTON ...άντε να δούμε...
Δεν ξέρω, τώρα τελευταία, από "πατάτα" σε "πατάτα" είμαι. Ή εγώ έχω γίνει πολύ δύσκολος ή τα βιβλία που αγοράζω είναι μάπα.

Δεν έχω διαβάσει κανένα απ τα 2.Και εγώ μια απ τα ίδια. Ελπίζω αυτό να είναι καλό. Μού αρέσουν τα βιβλία που περιέχουν εγκλεισμό. Οπότε...

mitsos_s
25/05/2020, 10:13
Καλησπέρα υπάρχει κάποιο καλό e-book με μεγάλη γκάμα γιατί δυσκολεύομαι να βρω.Ευχαριστώ.

Sebastian1980
25/05/2020, 19:20
Δυστυχώς φίλε δεν γνωρίζω.
Εγώ είμαι παραδοσιακός, αν δεν το κρατώ στο χέρι να το ξεφυλλίζω, δεν το ευχαριστιέμαι.
Θεωρώ λίγο άχαρο να διαβάζεις ένα "βιβλίο" κοιτώντας μια οθόνη. Θα μου πεις , γουστα είναι αυτά. Ελπίζω κάποιο παιδί από το φόρουμ να σε ενημερώσει.

Sebastian1980
25/05/2020, 19:31
mitsos s πρόσεξα ότι είναι το πρώτο μήνυμα που γράφεις εδώ.
Καλός ήρθες στο φόρουμ.

karellen
25/05/2020, 19:35
Καλησπέρα υπάρχει κάποιο καλό e-book με μεγάλη γκάμα γιατί δυσκολεύομαι να βρω.Ευχαριστώ.

Ρίξε μια ματιά εδώ (https://ereading.nlg.gr/el/???????-?????????-???-???????????start=10&server=1)
(Υπάρχουν και βιβλία γενικότερου ενδιαφέροντος,απλώς το λινκ είναι στις Φυσικές επιστήμες).

mitsos_s
26/05/2020, 19:31
Ευχαριστώ πολύ παιδιά και καλως σας βρήκα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/08/2020, 05:36
Αυτό το μήνα πέτυχα διάνα. Βιβλική καταστροφή. Κάτι που μού αρέσει τρελά. 420075
420076
Υπάρχει και το 2.Οι κλεφτες του ήλιου.

Έχω διαβάσει 35 σελίδες και δείχνει αρκετά καλό.

AUFGEBRACHT
12/08/2020, 17:57
Ένας άνθρωπος χάνει ξαφνικά το φως του. Τα περιστατικά αιφνίδιας τύφλωσης κλιμακώνονται και η κυβέρνηση αποφασίζει να βάλει σε καραντίνα τους τυφλούς. Με γραφειοκρατική ακρίβεια, ο Ζοζέ Σαραμάγκου έχει υπολογίσει όλα όσα θα μπορούσαν να συμβούν σ' έναν κόσμο που χάνει την όρασή του. Για πόσο καιρό η κίνηση στους δρόμους θα είναι ομαλή; Για πόσο καιρό θα επαρκούν τα τρόφιμα για τις πεινασμένες ορδές; Πόσος χρόνος χρειάζεται για να καταρρεύσει η παροχή του ηλεκτρικού ρεύματος, αερίου και νερού; Τι θ' απογίνουν τα κατοικίδια; Οι σεξουαλικοί φραγμοί; Πόσοι τυφλοί φτιάχνουν μια τυφλότητα;
Και τέλος: Σε έναν κόσμο τυφλών, τι θα έκανες αν έβλεπες; (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)

420163

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/08/2020, 23:22
Ένας άνθρωπος χάνει ξαφνικά το φως του. Τα περιστατικά αιφνίδιας τύφλωσης κλιμακώνονται και η κυβέρνηση αποφασίζει να βάλει σε καραντίνα τους τυφλούς. Με γραφειοκρατική ακρίβεια, ο Ζοζέ Σαραμάγκου έχει υπολογίσει όλα όσα θα μπορούσαν να συμβούν σ' έναν κόσμο που χάνει την όρασή του. Για πόσο καιρό η κίνηση στους δρόμους θα είναι ομαλή; Για πόσο καιρό θα επαρκούν τα τρόφιμα για τις πεινασμένες ορδές; Πόσος χρόνος χρειάζεται για να καταρρεύσει η παροχή του ηλεκτρικού ρεύματος, αερίου και νερού; Τι θ' απογίνουν τα κατοικίδια; Οι σεξουαλικοί φραγμοί; Πόσοι τυφλοί φτιάχνουν μια τυφλότητα;
Και τέλος: Σε έναν κόσμο τυφλών, τι θα έκανες αν έβλεπες; (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)

420163

Πσπσπσπσπσσσσσ.

AUFGEBRACHT
29/11/2020, 11:39
Δύο διαφορετικά βιβλία, ένα κοινό θέμα, η φρίκη του πολέμου - και δη του εμφυλίου... Το ένα μιλάει για τον πόλεμο στη Συρία, το άλλο για την (ξεχασμένη και άγνωστη σε πολλούς) εθνοκάθαρση σε Ρουάντα και Μπουρούντι. Συγκλονιστικά αμφότερα, διαβάζονται απνευστί...

423227

dimnast
29/11/2020, 14:08
Καλησπέρα. Δύο πολύ ωραία του Ισίδωρου Ζουργού.
423230 423231

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
05/01/2021, 15:12
Ένας άνθρωπος χάνει ξαφνικά το φως του. Τα περιστατικά αιφνίδιας τύφλωσης κλιμακώνονται και η κυβέρνηση αποφασίζει να βάλει σε καραντίνα τους τυφλούς. Με γραφειοκρατική ακρίβεια, ο Ζοζέ Σαραμάγκου έχει υπολογίσει όλα όσα θα μπορούσαν να συμβούν σ' έναν κόσμο που χάνει την όρασή του. Για πόσο καιρό η κίνηση στους δρόμους θα είναι ομαλή; Για πόσο καιρό θα επαρκούν τα τρόφιμα για τις πεινασμένες ορδές; Πόσος χρόνος χρειάζεται για να καταρρεύσει η παροχή του ηλεκτρικού ρεύματος, αερίου και νερού; Τι θ' απογίνουν τα κατοικίδια; Οι σεξουαλικοί φραγμοί; Πόσοι τυφλοί φτιάχνουν μια τυφλότητα;
Και τέλος: Σε έναν κόσμο τυφλών, τι θα έκανες αν έβλεπες; (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)

420163

Παρέλαβα σήμερα.424546

AUFGEBRACHT
05/01/2021, 17:28
Παρέλαβα σήμερα.424546

Καλή ανάγνωση, περιμένω εντυπώσεις όταν με το καλό το τελειώσεις. :wave2:

giannis21
05/01/2021, 18:02
Πρόσφατα διάβασα την βάρδια του Καββαδία. Πολύ καλό βιβλίο, αλλά δεν είμαι και αντικειμενικός κριτής λόγω συμπάθειας προς το πρόσωπο του συγγραφέα
424547

Τώρα τελειώνω το παρακάτω

424548

Πολύ ενδιαφέρον.. ρίχνει φως σε μια άγνωστη σε γενικές γραμμές περίοδο του ταλαιπωρημένου αυτού τόπου

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
05/01/2021, 19:32
Καλή ανάγνωση, περιμένω εντυπώσεις όταν με το καλό το τελειώσεις. :wave2:

Ευχαριστώ και για την πρόταση :wave2:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
05/01/2021, 23:05
Καλή ανάγνωση, περιμένω εντυπώσεις όταν με το καλό το τελειώσεις. :wave2:

Βασικά εχω διαβάσει 20 σελίδες και παρατηρώ κάτι παράξενο. Το βιβλίο δεν έχει εμφανείς διαλόγους. Δεν έχει ερωτηματικά ουτε θαυμαστικά. Είναι λίγο δύσκολο να καταλάβεις πότε αρχίζει να μιλάει κάποιος και πότε τελειώνει για να ξεκινήσει ο άλλος. Έτσι ήταν και το δικό σου?

Σαν στορι όμως τα σπάει. Μέχρι την εικοστή σελίδα δείχνει πολυ ενδιαφέρον.

giannis21
06/01/2021, 12:22
Βασικά εχω διαβάσει 20 σελίδες και παρατηρώ κάτι παράξενο. Το βιβλίο δεν έχει εμφανείς διαλόγους. Δεν έχει ερωτηματικά ουτε θαυμαστικά. Είναι λίγο δύσκολο να καταλάβεις πότε αρχίζει να μιλάει κάποιος και πότε τελειώνει για να ξεκινήσει ο άλλος. Έτσι ήταν και το δικό σου?

Σαν στορι όμως τα σπάει. Μέχρι την εικοστή σελίδα δείχνει πολυ ενδιαφέρον.

Έτσι είναι ο Σαραμάγκου.. εγώ έχω διαβάσει το Κάιν και στην αρχή με ξένισε παρά πολύ ο τρόπος γραφής. Είναι όμως συναρπαστικό σαν βιβλίο

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/01/2021, 19:38
Έτσι είναι ο Σαραμάγκου.. εγώ έχω διαβάσει το Κάιν και στην αρχή με ξένισε παρά πολύ ο τρόπος γραφής. Είναι όμως συναρπαστικό σαν βιβλίο

Εντάξει αρχίζω και το συνηθίζω. Οπότε το κάθε τού βιβλίο θα είναι έτσι. Ευχαριστώ για την πληροφορία.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/02/2021, 17:02
Καλή ανάγνωση, περιμένω εντυπώσεις όταν με το καλό το τελειώσεις. :wave2:

Λοιπόν. Μόλις το τελείωσα.
Η πλοκή ήταν καλή. Όχι αρκετά αλλά πάνω από το μέσο όρο. Μου άρεσει που δε χρησιμοποιεί ονόματα σε όλο το βιβλίο. Έτσι δε μπερδεύεσαι να θυμάσαι ποιος είναι ποιος.
Τώρα η γραφή. Νομίζωπώς πιο άθλια γραφή δεν έχω ξαναδεί. Ο τρόπος που διάλεξε να γράφει τα βιβλία του είναι απλά απαράδεκτος. Δεν υπάρχουν σημεία στίξης. Δεν υπάρχουν θαυμαστικά. Δεν υπάρχουν ούτε ερώτηση ούτε κατάφαση. Απλά παιδικό. Μού θύμισε εμένα όταν έγραψα μια φορά ενα "σκέφτομαι και γράφω "σχολείο και με έπιασε η δασκάλα την άλλη μέρα και μου είπε ότι δε γράφουμε όπως σκεφτόμαστε .
Εμένα πάντως με έχασε απο αναγνώστη του. Κρίμα γιατί το βιβλίο του το απόλαυσα...

AUFGEBRACHT
10/02/2021, 18:49
Λοιπόν. Μόλις το τελείωσα.
Η πλοκή ήταν καλή. Όχι αρκετά αλλά πάνω από το μέσο όρο. Μου άρεσει που δε χρησιμοποιεί ονόματα σε όλο το βιβλίο. Έτσι δε μπερδεύεσαι να θυμάσαι ποιος είναι ποιος.
Τώρα η γραφή. Νομίζωπώς πιο άθλια γραφή δεν έχω ξαναδεί. Ο τρόπος που διάλεξε να γράφει τα βιβλία του είναι απλά απαράδεκτος. Δεν υπάρχουν σημεία στίξης. Δεν υπάρχουν θαυμαστικά. Δεν υπάρχουν ούτε ερώτηση ούτε κατάφαση. Απλά παιδικό. Μού θύμισε εμένα όταν έγραψα μια φορά ενα "σκέφτομαι και γράφω "σχολείο και με έπιασε η δασκάλα την άλλη μέρα και μου είπε ότι δε γράφουμε όπως σκεφτόμαστε .
Εμένα πάντως με έχασε απο αναγνώστη του. Κρίμα γιατί το βιβλίο του το απόλαυσα...


Μου θυμίζει κάποιες σελίδες πίσω που στη θέση σου ήμουν εγώ και διάβασα το ΠΕΔΡΟ ΠΑΡΑΜΟ... Ο συμφορουμίτης που το είχε προτείνει είχε γράψει διθυραμβικά λόγια, εγώ το βρήκα ένα από τα χειρότερα και πιο βαρετά βιβλία που έχω διαβάσει στη ζωή μου. Αυτή είναι η γοητεία της γραφής τελικά... :wave2:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
10/02/2021, 20:26
Μου θυμίζει κάποιες σελίδες πίσω που στη θέση σου ήμουν εγώ και διάβασα το ΠΕΔΡΟ ΠΑΡΑΜΟ... Ο συμφορουμίτης που το είχε προτείνει είχε γράψει διθυραμβικά λόγια, εγώ το βρήκα ένα από τα χειρότερα και πιο βαρετά βιβλία που έχω διαβάσει στη ζωή μου. Αυτή είναι η γοητεία της γραφής τελικά... :wave2:

Μα δε κατάλαβες. Το βιβλίο με συνεπήρε. Ο συγγραφέας έχει ευρηματικό νου.Ανετα θα ξαναδιάβαζα εργα του.
Αυτό που δε καταλαβαίνω είναι γιατί να το κάνει αυτο.Γιατ να "βιάσει"με αυτό το τρόπο τα έργα του.????
Πραγματικά με ξεπερνάει...

Παμ παρακατ....

AUFGEBRACHT
10/02/2021, 22:02
Μα δε κατάλαβες. Το βιβλίο με συνεπήρε. Ο συγγραφέας έχει ευρηματικό νου.Ανετα θα ξαναδιάβαζα εργα του.
Αυτό που δε καταλαβαίνω είναι γιατί να το κάνει αυτο.Γιατ να "βιάσει"με αυτό το τρόπο τα έργα του.????
Πραγματικά με ξεπερνάει...

Παμ παρακατ....


Ομολογώ πως με μπέρδεψες περισσότερο... έγραψες πως το βιβλίο σε συνεπήρε, ενώ πιο πάνω έγραψες ότι η πλοκή ήταν καλή, όχι αρκετά, αλλά πάνω από το μέσο όρο. Επίσης πως γίνεται να λες ότι άνετα θα ξαναδιάβαζες έργο του, ενώ έγραψες πως έχασε από αναγνώστη του;

Πάμε παρακάτω... τι έχεις βάλει στο μάτι για παρακάτω;

tzimidis
10/02/2021, 22:53
Black humor, γελάς και τον λυπάσαι ταυτόχρονα τον ηρωα
425424


Συναρπαστικο
425425

tzimidis
10/02/2021, 22:55
Κάποια στιγμή να αξιωθώ να τελειώσω αυτό :

425426

425427

tzimidis
10/02/2021, 23:00
Μust

425428
425429
425430

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/02/2021, 04:15
Ομολογώ πως με μπέρδεψες περισσότερο... έγραψες πως το βιβλίο σε συνεπήρε, ενώ πιο πάνω έγραψες ότι η πλοκή ήταν καλή, όχι αρκετά, αλλά πάνω από το μέσο όρο. Επίσης πως γίνεται να λες ότι άνετα θα ξαναδιάβαζες έργο του, ενώ έγραψες πως έχασε από αναγνώστη του;

Πάμε παρακάτω... τι έχεις βάλει στο μάτι για παρακάτω;

Λέω πως το βιβλίο με συνεπήρε και γιαυτο θα ξαναδιάβαζα άνετα έργα του αλλά δε θα το κάνω γιατί με κούρασε πάρα πολύ η γραφή του. Το βιβλίο ηταν καλό. Αλλά όχι αρκετά καλό που θα με κάνει να το συγκαταλεξω στην 5αδα των καλύτερων βιβλίων που έχω διαβάσει. Έστω στη δεκάδα.
Σε ξεμπέρδεψα? :lol:


Παμ παρακατ εννοώ ότι θα ήθελα να μου πρότεινες κάποιο άλλο βιβλίο αλλά ντράπηκα να στο πω άμεσα
η αλήθεια είναι :lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/02/2021, 04:39
Και μια και το ανέφερα πάμε για την 5αδα καλύτερων βιβλίων που έχω διαβάσει.

https://www.skroutz.gr/books/325777.Metro-2033.html

https://www.skroutz.gr/books/3368620.%CE%A3%CE%B9%CE%BB%CF%8C.html

https://www.skroutz.gr/books/2502246.%CE%A4%CE%BF-%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1.html

https://www.skroutz.gr/books/119641.Ubik.html

https://www.skroutz.gr/books/2720679.%CE%97-%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CF%8D%CF%87%CF%84%CE%B1.html

Η πρώτη 3αδα δε μεταβάλλεται ποτέ.

doctor_john
11/02/2021, 09:57
Είναι πολύ ενδιαφέρον που κάποιος σαν εσένα, που ζεις σε ανοικτό σχετικά περιβάλλον και με ελάχιστη μόλυνση
απολαμβάνει τόσο ασφυκτικά περιβάλλοντα στην πεζογραφία.

Διακρίνεις τι σε εξιτάρει περισσότερο; ο τρόπος γραφής ή το περιβάλλον που περιγράφει;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/02/2021, 11:22
Είναι πολύ ενδιαφέρον που κάποιος σαν εσένα, που ζεις σε ανοικτό σχετικά περιβάλλον και με ελάχιστη μόλυνση
απολαμβάνει τόσο ασφυκτικά περιβάλλοντα στην πεζογραφία.

Διακρίνεις τι σε εξιτάρει περισσότερο; ο τρόπος γραφής ή το περιβάλλον που περιγράφει;

Μού αρέσει το στοιχείο του εγκλεισμού.Μου άρεσει καταστροφή του κόσμου είτε από φυσικά στοιχεία είτε απο ανθρώπινο χέρι.
Η γραφή οποσδηποτε βοηθάει αλλά το περιβάλλον με εξιτάρει :)

Acacius
11/02/2021, 15:51
Και μια και το ανέφερα πάμε για την 5αδα καλύτερων βιβλίων που έχω διαβάσει.

https://www.skroutz.gr/books/325777.Metro-2033.html

Πάτερ, αν σε ενδιαφέρει το Metro 2033 έχει γίνει μεταφορά και σε βιντεοπαιχνίδι

AUFGEBRACHT
11/02/2021, 18:13
Παμ παρακατ εννοώ ότι θα ήθελα να μου πρότεινες κάποιο άλλο βιβλίο αλλά ντράπηκα να στο πω άμεσα
η αλήθεια είναι :lol:

-Posts 464 και 523 στο παρόν νήμα είχα προτείνει κάποια βιβλία, για ρίξε μια ματιά... :wave2:

Sebastian1980
11/02/2021, 19:53
Και μια και το ανέφερα πάμε για την 5αδα καλύτερων βιβλίων που έχω διαβάσει.

https://www.skroutz.gr/books/325777.Metro-2033.html

https://www.skroutz.gr/books/3368620.%CE%A3%CE%B9%CE%BB%CF%8C.html

https://www.skroutz.gr/books/2502246.%CE%A4%CE%BF-%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1.html

https://www.skroutz.gr/books/119641.Ubik.html

https://www.skroutz.gr/books/2720679.%CE%97-%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CF%8D%CF%87%CF%84%CE%B1.html

Η πρώτη 3αδα δε μεταβάλλεται ποτέ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ θα προσπαθήσω να βρω κάποιο από την πρώτη 3αδα βιβλίων.
Τα τελευταία 8 βιβλία που αγόρασα δεν μου άρεσε κανένα. Όλα λειτουργούσαν σαν " υπνωτικά " για τον υπνο. Μετά απο 15-20 σελίδες σε κοιμίζουν. Άρχισα να ξαναδιαβάζω τον "Μαυρο Πυργο" του Στίβεν Κινγκ από την συλλογή μου. Ε, λέω... 7 βιβλία είναι... Καλο καλοκαίρι θα τελειώσω.
Αν κάποιος έχει διαβάσει κάποιο συγχρονο ( να είναι σε κυκλοφορία η έκδοση) ΚΑΛΟ ψυχολογικό θρίλερ ή τρόμου μυθιστόρημα παρακαλώ ας το προτείνει.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/02/2021, 05:46
Πάτερ, αν σε ενδιαφέρει το Metro 2033 έχει γίνει μεταφορά και σε βιντεοπαιχνίδι

Ναι το ξέρω. Το είδαμε προχθές με τα παιδιά και τους άρεσε. Μάλλον είναι το επόμενο τους.:wave2:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/02/2021, 05:53
-Posts 464 και 523 στο παρόν νήμα είχα προτείνει κάποια βιβλία, για ρίξε μια ματιά... :wave2:

Απο τα 3 που είδα μου αρέσει το πρωτο "το αρχιπέλαγος " αλλά το κακό είναι ότι έχει λίγες σελίδες. Θα το καταπιώ :lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/02/2021, 05:56
ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ θα προσπαθήσω να βρω κάποιο από την πρώτη 3αδα βιβλίων.
Τα τελευταία 8 βιβλία που αγόρασα δεν μου άρεσε κανένα. Όλα λειτουργούσαν σαν " υπνωτικά " για τον υπνο. Μετά απο 15-20 σελίδες σε κοιμίζουν. Άρχισα να ξαναδιαβάζω τον "Μαυρο Πυργο" του Στίβεν Κινγκ από την συλλογή μου. Ε, λέω... 7 βιβλία είναι... Καλο καλοκαίρι θα τελειώσω.
Αν κάποιος έχει διαβάσει κάποιο συγχρονο ( να είναι σε κυκλοφορία η έκδοση) ΚΑΛΟ ψυχολογικό θρίλερ ή τρόμου μυθιστόρημα παρακαλώ ας το προτείνει.

Παίζουμε στο ίδιο μήκος κύματος φίλε μου.

Αν και έχω σταματήσει να διαβάζω στεφεν κινκ μου κεντρισες το ενδιαφέρον .Τι εννοείς 7 βιβλία είναι?

Manalishi
12/02/2021, 07:50
Ναι το ξέρω. Το είδαμε προχθές με τα παιδιά και τους άρεσε. Μάλλον είναι το επόμενο τους.:wave2:

Metro 2033 - να το παίξετε αφού διαβάσετε το βιβλίο
Metro Last Light - Η συνέχεια ναι μεν άνω του μετρίου λόγω ατμόσφαιρας αλλά , τίποτα ουσιώδες.

και.....
Metro Exodus - Η καταλυτική συνέχεια και το επικό τελείωμα του Μέτρο, εξαιρετικά γραφικά, δεμένη πλοκή, gameplay που σε κρατάει να θές να μην πας για ύπνο..Εξαιρετικό όσο και το αντίστοιχο βιβλίο, Μετρο 2035!

karellen
12/02/2021, 08:26
ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ θα προσπαθήσω να βρω κάποιο από την πρώτη 3αδα βιβλίων.
Τα τελευταία 8 βιβλία που αγόρασα δεν μου άρεσε κανένα. Όλα λειτουργούσαν σαν " υπνωτικά " για τον υπνο. Μετά απο 15-20 σελίδες σε κοιμίζουν. Άρχισα να ξαναδιαβάζω τον "Μαυρο Πυργο" του Στίβεν Κινγκ από την συλλογή μου. Ε, λέω... 7 βιβλία είναι... Καλο καλοκαίρι θα τελειώσω.
Αν κάποιος έχει διαβάσει κάποιο συγχρονο ( να είναι σε κυκλοφορία η έκδοση) ΚΑΛΟ ψυχολογικό θρίλερ ή τρόμου μυθιστόρημα παρακαλώ ας το προτείνει.

Του Μαύρου Πύργου μόνο τα 3 πρώτα βιβλία μου άρεσαν,γλαφυρός γνήσιος King από τα παλιά,σε ταξίδευαν όντως,τα υπόλοιπα 4 μια φλυαρία.

Για ΚΑΛΟ ψυχολογικό θρίλερ που ζητάς δοκίμασε την διλογία του Scott Sigler 'Ιός' και 'Πανδημία'.
Άπαιχτο μυθιστόρημα συνδυάζει την επιστημονική φαντασία με τον τρόμο .Ο τύπος είναι τόσο παραστατικός που το κάθε κεφάλαιο του βιβλίου είναι και μια ανατροπή!
Αν και έχω διαβάσει εκατοντάδες τέτοιου είδους αυτό με εξέπληξε ευχάριστα.
https://www.public.gr/product/ios/prod491706/

Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμη καινούρια στην αγορά,αλλοιώς μεταχειρισμένο από καμμιά ομάδα βιβλίων στο fb.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/02/2021, 09:51
Του Μαύρου Πύργου μόνο τα 3 πρώτα βιβλία μου άρεσαν,γλαφυρός γνήσιος King από τα παλιά,σε ταξίδευαν όντως,τα υπόλοιπα 4 μια φλυαρία.

Για ΚΑΛΟ ψυχολογικό θρίλερ που ζητάς δοκίμασε την διλογία του Scott Sigler 'Ιός' και 'Πανδημία'.
Άπαιχτο μυθιστόρημα συνδυάζει την επιστημονική φαντασία με τον τρόμο .Ο τύπος είναι τόσο παραστατικός που το κάθε κεφάλαιο του βιβλίου είναι και μια ανατροπή!
Αν και έχω διαβάσει εκατοντάδες τέτοιου είδους αυτό με εξέπληξε ευχάριστα.
https://www.public.gr/product/ios/prod491706/

Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμη καινούρια στην αγορά,αλλοιώς μεταχειρισμένο από καμμιά ομάδα βιβλίων στο fb.

Παρα πολυ καλη πλοκή. Απο αυτές που μου αρέσουν. Και σχεδόν 500 σελίδες. Βρίσκω τον "ιο" δε βρίσκω την "πανδημια".Θα ψαξω περισσότερο και αν βρω και το δεύτερο τον άλλο μήνα θα ξεκινήσω τον ιο...

AUFGEBRACHT
12/02/2021, 19:25
Απο τα 3 που είδα μου αρέσει το πρωτο "το αρχιπέλαγος " αλλά το κακό είναι ότι έχει λίγες σελίδες. Θα το καταπιώ :lol:


Θες κάτι σε γκουμούτσα και απ' ότι είδα σ' αρέσουν καταστροφές... Χμμμμ, κάτι τέτοιο δηλαδή;

https://www.politeianet.gr/books/9789600342659-schatzing-frank-kastaniotis-to-sminos-182564

Sebastian1980
12/02/2021, 20:15
Παίζουμε στο ίδιο μήκος κύματος φίλε μου.

Αν και έχω σταματήσει να διαβάζω στεφεν κινκ μου κεντρισες το ενδιαφέρον .Τι εννοείς 7 βιβλία είναι?

Ναι, 7 βιβλία είναι.
Όπως είπε σωστά και ο karellen τα πρωτα 3-4 αξίζουν πραγματικα , ενώ το τελευταίο που είναι και το τέλος της ιστορίας είναι το χειρότερο για μένα.
Με την πρώτη ευκαιρία θα ψάξω την τριάδα των βιβλίων που σου άρεσαν στα βιβλιοπωλεία.
Αν και εδώ Θεσσαλονίκη, απο σήμερα το βράδυ δίνει χιονοπτώσεις και θα μου είναι δύσκολο να κατέβω κέντρο, αν το στρώση, με το NH-T.
Πάντως θα τα ψάξω.

spyrval
12/02/2021, 20:39
Ο Μαύρος Πύργος είναι 8 βιβλία. Έβγαλε και ένα αργότερα. "Ο άνεμος μέσα από την κλειδαρότρυπα".

MISKIN
12/02/2021, 20:50
Επειδή το Πύργο τον τελείωσα πριν δύο βδομάδες να πω και γω ότι είναι μια σειρά βιβλίων που ξεκίνησε να τη γράφει αρχές της δεκαετίας του 80 και τη τελείωσε το 2003. Συνεπώς αυτά που είχε στο μυαλό του τότε, όταν ξεκίνησε, τελικά διαφέρουν πολύ με αυτά που αποφάσισε να τελειώσει τη σειρά. Τα πρώτα 4 βιβλία είναι πολύ δυνατά, με το τέταρτο να είναι γροθιά στο στομάχι που λένε, πολύ δυνατό. Τα υπόλοιπα τρία είναι αδιάφορα με εξαίρεση κάποια κομμάτια του τελευταίου που πάει κάτι να σώσει.

Αν σας αρέσουν οι σειρές βιβλίων φαντασίας, προτείνω τον.... Κβοθ! Δλδ το Όνομα του Ανέμου και το Όσα φοβούνται οι Σοφοί, του Patrick Rothfuss. Μόνο αρνητικό ότι είναι ημιτελής και πρέπει τώρα να καθόμαστε σε αναμμένα κάρβουνα, να περιμένουμε την έμπνευση να του κατέβει για να γράψει την συνέχεια :moutza:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/02/2021, 21:53
Θες κάτι σε γκουμούτσα και απ' ότι είδα σ' αρέσουν καταστροφές... Χμμμμ, κάτι τέτοιο δηλαδή;

https://www.politeianet.gr/books/9789600342659-schatzing-frank-kastaniotis-to-sminos-182564

Ποποποποπο....Μεφτιαξες:beer:
Μόλις πληρωθώ...

Μου θυμίζει αυτο
https://www.politeianet.gr/books/9789605070892-patterson-james-bell-i-exegersi-ton-zoon-248950

Πολυ καλο. Και σε τιμή σούπερ ε!!!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/02/2021, 21:57
Ναι, 7 βιβλία είναι.
Όπως είπε σωστά και ο karellen τα πρωτα 3-4 αξίζουν πραγματικα , ενώ το τελευταίο που είναι και το τέλος της ιστορίας είναι το χειρότερο για μένα.
Με την πρώτη ευκαιρία θα ψάξω την τριάδα των βιβλίων που σου άρεσαν στα βιβλιοπωλεία.
Αν και εδώ Θεσσαλονίκη, απο σήμερα το βράδυ δίνει χιονοπτώσεις και θα μου είναι δύσκολο να κατέβω κέντρο, αν το στρώση, με το NH-T.
Πάντως θα τα ψάξω.

Εγώ τα περισσότερα βιβλία τα ψωνιζω από το eshop.
Εκεί θα βρεις ότι θες:beer:

Sebastian1980
12/02/2021, 23:13
Εγώ τα περισσότερα βιβλία τα ψωνιζω από το eshop.
Εκεί θα βρεις ότι θες:beer:

Η τελευταία παραγγελία που έκανα από eshop από λάθος του καταστήματος έκανε 25 μέρες να έρθει. Και από τα πεντε βιβλία που είχα διαλέξει,ήρθαν τέσσερα.
Προτιμώ να τα αγοράζω από το Ταμείο του βιβλιοπωλείου περρισοτερο γιατί μου αρέσει η διαδικασία. Δηλαδή να ξεφυλλίζω και να διαλέγω τα βιβλία που με ενδιαφέρουν.

Sebastian1980
12/02/2021, 23:22
Ο Μαύρος Πύργος είναι 8 βιβλία. Έβγαλε και ένα αργότερα. "Ο άνεμος μέσα από την κλειδαρότρυπα".

Πραγματικά δεν το ήξερα.
Απλά το τέλος του έβδομου βιβλίου του με ξενέρωσε πάρα πολυ και δεν πρόκειται να ξαναγορασω βιβλίο του Κινγκ.
Έχω στην συλλογή μου τα καλύτερα που έχει γράψει και αυτό μου αρκεί.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/02/2021, 06:47
Πραγματικά δεν το ήξερα.
Απλά το τέλος του έβδομου βιβλίου του με ξενέρωσε πάρα πολυ και δεν πρόκειται να ξαναγορασω βιβλίο του Κινγκ.
Έχω στην συλλογή μου τα καλύτερα που έχει γράψει και αυτό μου αρκεί.

Για πιο λες?

spyrval
13/02/2021, 07:52
Πραγματικά δεν το ήξερα.
Απλά το τέλος του έβδομου βιβλίου του με ξενέρωσε πάρα πολυ και δεν πρόκειται να ξαναγορασω βιβλίο του Κινγκ.
Έχω στην συλλογή μου τα καλύτερα που έχει γράψει και αυτό μου αρκεί.

Δεκτόν! Εγώ έχω όμως τέτοια αγάπη στον King εδώ και δεκαετίες που ότι και να γράψει δεν μπορώ να τον κατηγορήσω:D Έχω καμιά πενηνταριά βιβλία του και συνέχεια βρίσκω κάποια που δεν έχω διαβάσει.
Πάτερ για "Το Σμήνος" έχω δει κριτικές ότι έχει αρκετά επιστημονικά στοιχεία και κάποιους τους κουράζει. Δεν το έχω διαβάσει όμως.

karellen
13/02/2021, 08:14
Ο King τα τελευταία 15 χρόνια έπαψε να είναι γλαφυρός.Μπορεί να μην στέρεψε από πρωτότυπες ιδέες αλλά η γραφή του δεν έχει πια αυτό το κάτι που σε συνέπαιρνε.Καλός ο Θόλος ή οι Ωραίες Κοιμώμενες ή το Κινητό ή οι Λύκοι της Κάλα αλλά σαν το Κοράκι-Αυτό-Τζερούσαλεμ κλπ ΔΕΝ είναι.Ειδικά το Κοράκι,εμένα που μου αρέσουν τα dystopian,το θεωρώ κορυφή!

Παπασούζα αν θέλεις τρόμο υπάρχει επίσης η Νυχτερινή Βάρδια του Στήβεν Κινγκ,δεν είναι ένα μυθιστόρημα αλλά μια συλλογή διηγημάτων με μπόλικη ανατριχίλα,τότε που ήταν στα φόρτε του.

Το "Σμήνος' το βαρέθηκα στις πρώτες 50 σελίδες και το παράτησα.

Sebastian1980
13/02/2021, 08:47
Για πιο λες?

Αναφέρομαι στο έβδομο βιβλίο του STEPHEN KING που νόμιζα ότι ήταν το τελευταίο. " Ο ΜΑΥΡΟΣ ΠΥΡΓΟΣ VII".
Ενώ έχεις διαβάσει τα προηγούμενα 6 βιβλία και περιμένεις να ολοκληρωθεί το έργο στο έβδομο, διαβάζεις την τελευταία πρόταση στο τέλος του...
"Ο μαυροντυμένος άντρας έφυγε στην έρημο και ο πιστολέρο τον ακολουθησε.
Αντε φτου... και από την αρχή.
Πιστεύω το όγδοο βιβλίο το έγραψε μετά μάλλον γιατί κατάλαβε το ημιτελές τέλος του έβδομου.
Ο Στίβεν είναι πολυ καλός συγγραφέας. Απλά τα περισσότερα καλά του βιβλία τα έγραψε στο ξεκίνημα της συγγραφικής του καριέρας. Εδώ και αρκετά χρόνια έχει γίνει προβλέψιμος και κουραστικός χωρίς πάθος για συγγραφή.
Γνώμη μου.



Εδώ θέλω να ξανά προτείνω σε όσους διαβάζουν τα ίδια βιβλία με εμένα ( ψυχολογικά θρίλερ, τρόμου, μυστηρίου) ένα βιβλίο που πραγματικά μου άρεσε πολυ. Αναφέρομαι στόν Έλληνα συγγραφέα Κωνσταντίνο Κελλη και το βιβλίο "Άγιοι Τίποτα".
Πολυ ωραίο βιβλίο.
Έχω και τα τρία βιβλία που έχει γράψει.
1) Η σκιά στο σπίτι.
2) Νεκρή γραμμή.
3) Άγιοι τίποτα.
Έχει ταλέντο ο Κελλης.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/02/2021, 08:57
Πάτερ για "Το Σμήνος" έχω δει κριτικές ότι έχει αρκετά επιστημονικά στοιχεία και κάποιους τους κουράζει. Δεν το έχω διαβάσει όμως.

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά δε νομίζω να ξαναπροσθεσω άλλο έργο του κινκ στη βιβλιοθήκη μου. Έχω διαβάσει καμία 15αρια(μπορεί και παραπάνω) και έχει γίνει προβλεψιμος όπως αναφέρθηκε.
Το σμήνος δε το έχω διαβάσει αλλά Κάτι μου κάνει. Μήπως έχει βγει ταινία?

MISKIN
13/02/2021, 09:03
Το όγδοο βιβλίο του Πύργου είναι πως τα λένε; σπιν οφ; τεσπα είναι ανεξάρτητη ιστορία από τις περιπλανησεις του κα-τεκ πολύ πριν φτάσουν στο πύργο. Δεν έχει σχέση δλδ με συνέχεια.

Επίσης να πω ότι αν ήθελε κάποιος να το διαβάσει, μόλις τον ξενέρωσες. Έχεις γράψει τον ορισμό του spoiler.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/02/2021, 09:05
Ο King τα τελευταία 15 χρόνια έπαψε να είναι γλαφυρός.Μπορεί να μην στέρεψε από πρωτότυπες ιδέες αλλά η γραφή του δεν έχει πια αυτό το κάτι που σε συνέπαιρνε.Καλός ο Θόλος ή οι Ωραίες Κοιμώμενες ή το Κινητό ή οι Λύκοι της Κάλα αλλά σαν το Κοράκι-Αυτό-Τζερούσαλεμ κλπ ΔΕΝ είναι.Ειδικά το Κοράκι,εμένα που μου αρέσουν τα dystopian,το θεωρώ κορυφή!

Παπασούζα αν θέλεις τρόμο υπάρχει επίσης η Νυχτερινή Βάρδια του Στήβεν Κινγκ,δεν είναι ένα μυθιστόπημα αλλά μια συλλογή διηγημάτων με μπόλικη ανατριχίλα,τότε που ήταν στα φόρτε του.

Το "Σμήνος' το βαρέθηκα στις πρώτες 50 σελίδες και το παράτησα.

Έχω διαβάσει την νυχτερινή βάρδια.
Όπως επίσης άλλα δύο βιβλία του με σύντομες ιστορίες.
Το κοράκι το έχω διαβάσει. Πολυ ωραίο βιβλιο και 1000αρι.Τωρα έχει βγει σε σειρά αλλά δε λέει πολλά.
Για εμένα τα καλύτερα βιβλία του που έχω διαβάσει είναι το "χρήσιμα αντικείμενα " Και το "σαλεμς λοτ".
Ειδικά στο δεύτερο κάποια βραδιά πριν κοιμηθώ έκανα έλεγχο στις κουρτίνες να τις κλείνω κάλα :lol:

AUFGEBRACHT
13/02/2021, 11:23
Το σμήνος δε το έχω διαβάσει αλλά Κάτι μου κάνει. Μήπως έχει βγει ταινία?

Υπάρχει ταινία που λέγεται "Το σμήνος" αλλά είναι προγενέστερη του βιβλίου, από αυτές που γυρίζονταν σωρηδόν τέλη δεκαετίας του '70 με θεματολογία καταστροφές κλπ.

Τα δικαιώματα του συγκεκριμένου βιβλίου είχαν αγοραστεί για να γίνουν ταινία, αλλά απ' όσον ξέρω δεν υλοποιήθηκε ποτέ.

tzimidis
13/02/2021, 19:44
Υπάρχει ταινία που λέγεται "Το σμήνος" αλλά είναι προγενέστερη του βιβλίου, από αυτές που γυρίζονταν σωρηδόν τέλη δεκαετίας του '70 με θεματολογία καταστροφές κλπ.

Τα δικαιώματα του συγκεκριμένου βιβλίου είχαν αγοραστεί για να γίνουν ταινία, αλλά απ' όσον ξέρω δεν υλοποιήθηκε ποτέ.

Εχει περάσει μια δεκαετία που το διάβασα.
Μονορούφι, αλλά στα γερμανικά.
Δεν ξέρω η ελληνική μετάφραση πόσο μπορεί να χάνει, αλλά εμένα μου άρεσε πάρα πολύ.
Υπαρχει επίσης μια σειρά βιβλίων, πρέπει να είναι πάνω από 30 τίτλοι, από τον πιο πολυδιαβασμένο συγγραφέα εβερ.
Μεχρι πρόσφατα τουλάχιστον, μπορεί ακόμα να είναι, δεν το τσέκαρα.
Robert Ludlum, τύφλα ναχει ο Dan brown.
Κορυφαία θριλλερ κατασκοπείας, τα μόνα που δεν έχω διαβάσει είναι η τριλογία Μπορν.

https://www.google.com/search?q=Robert+ludlum&client=ms-android-huawei-rev1&prmd=inv&sxsrf=ALeKk02QhtLAdXZHk8hyCtNGdXCTaM220g%3A1613241637505&source=lnms&sa=X&ved=1t%3A46160&biw=360&bih=589&dpr=2&no_sw_cr=1#wptab=s:H4sIAAAAAAAAAONgVuLQz9U3SDNJNn7E6Mgt8PLHPWEpi0lrTl5jNOLiCs7IL3fNK8ksqRRS4WKDsqS4e KTgmjQYpLi44DyeXUxqKalpiaU5JfEliUlW2clW-kn5-dn6iaUlGflFViB2sUJ-Xk7lIlat843ne87tOd9wbiuQ1aJwbve5Nef2nm8B0hvP7VE4t-ncTiDefW79uY0AQkzK6aYAAAA

karellen
13/02/2021, 20:41
Robert Ludlum, τύφλα ναχει ο Dan brown.
Κορυφαία θριλλερ κατασκοπείας, τα μόνα που δεν έχω διαβάσει είναι η τριλογία Μπορν.

Oh yes! Οι αόρατοι συνωμότες,το τσίμπημα του Σκορπιού και το συγκλονιστικό 'Η Συνωμοσία των στρατηγών'.

karellen
14/02/2021, 08:59
Όποιος θέλει το 4,5 (έτσι το ονομάζει ο Κινγκ) βιβλίο του Μαύρου Πύργου τόχω σε pdf πείτε μου να σας το στείλω,είναι 8Μb μέγεθος.

Sebastian1980
22/02/2021, 20:36
Και μια και το ανέφερα πάμε για την 5αδα καλύτερων βιβλίων που έχω διαβάσει.

https://www.skroutz.gr/books/325777.Metro-2033.html

https://www.skroutz.gr/books/3368620.%CE%A3%CE%B9%CE%BB%CF%8C.html

https://www.skroutz.gr/books/2502246.%CE%A4%CE%BF-%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1.html

https://www.skroutz.gr/books/119641.Ubik.html

https://www.skroutz.gr/books/2720679.%CE%97-%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CF%8D%CF%87%CF%84%CE%B1.html

Η πρώτη 3αδα δε μεταβάλλεται ποτέ.

Σήμερα μου ήρθε το "τούβλο"... 1053 σελίδες.
" Το πέρασμα "JUSTIN CRONIN.
Όταν το τελειώσω, με το καλό,θα γράψω την γνώμη μου για το βιβλίο.
Να σε καλά ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ που μου το πρότεινες.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
22/02/2021, 22:37
Σήμερα μου ήρθε το "τούβλο"... 1053 σελίδες.
" Το πέρασμα "JUSTIN CRONIN.
Όταν το τελειώσω, με το καλό,θα γράψω την γνώμη μου για το βιβλίο.
Να σε καλά ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ που μου το πρότεινες.

Καλή ανάγνωση :beer:

Είναι 3λογια.Διαβασε αυτό και αν σε τραβήξει συζητάμε για το 2ο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
04/03/2021, 05:44
Θες κάτι σε γκουμούτσα και απ' ότι είδα σ' αρέσουν καταστροφές... Χμμμμ, κάτι τέτοιο δηλαδή;

https://www.politeianet.gr/books/9789600342659-schatzing-frank-kastaniotis-to-sminos-182564

Παρέλαβα χθες.
426025

Τεράστιο βιβλίο με ψιλά γράμματα. Θα διαβάζω 2μιση μήνες. Ευχαριστώ συντροχε....Μπυριτσες:beer::beer:

tzimidis
04/03/2021, 20:17
Το politeianet.gr. που βάζει κάθε μήνα κάμποσους τίτλους 50%,
τωρα έχει μερικά bell με 3-4 ευρώ το καθένα από τη σειρά με τον Jack Reacher,
Π. Χ. https://www.politeianet.gr/books/9789605070434-child-lee-bell-i-teleutaia-upothesi-222824

https://www.politeianet.gr/books/9789605070786-child-lee-bell-pote-mi-gurizeis-piso-243277

Νταξ, δεν είναι για βραβείο νόμπελ, αλλά διαβάζονται ευχάριστα τα συγκεκριμένα, και τα Bell έχουν κατά τη γνώμη μου πιο σοβαρή μετάφραση από αρκετούς εκδοτικούς οίκους.

billyka
04/03/2021, 22:27
''Ακου ανθρωπακο'' Βιλχεμ Ραιχ

Grafton 505
29/04/2021, 16:51
Μιας και εχτές (28-4-2021) πέθανε ο Michael Collins (https://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Collins_(astronaut)), ένας από τους τρεις αστροναύτες του Apollo 11 (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%BB%CF%89%CE%BD_11) , θα προτείνω το βιβλίο του ''Carrying the fire''.

Δεν χρειάζεται να είσαι φαν ή γνώστης της διαστημικής εποχής για να το διαβάσεις. Έχει απλό λόγο, κατανοητό,με χιούμορ και χωρίς τεχνικούς όρους και δυσνόητες λέξεις. Είναι μια καλογραμμένη αυτοβιογραφία χωρίς να κουράζει, σαν του Neil Armstrong.

Εν ολίγοις, αξίζει τον χρόνο σας.

427692

bulmont
14/07/2021, 18:52
Φεύγοντας πρίν από κάποιες μέρες από την Ελλάδα, αγόρασα από τα βιβλιοπωλεία του αεροδρομίου κάποια βιβλία.
Αυτό το κάνω γιά λόγους βάρους μιάς και οι αποσκευές έχουν ήδη ζυγιστεί και έτσι μπορείς να έχεις στο αεροπλάνο
μιά ''υπέρβαρη'' χειραποσκευή.
Η ποιότητα όμως των βιβλίων είναι κυρίως επιπέδου ''άρλεκιν''..... Αυτήν την φορά όμως μιά νεαρά συγγραφέας
από την Χαλκίδα τίναξε την μπάνκα στον αέρα....
Ξεκινάει το μυθιστόρημά της Πέμπτη 8 Νοε 2016 και μετά από 2-3 σελίδες συνεχίζει με Παρασκευή 18 Νοε 2016.....
Το παράτησα τσαντισμένος με την ''αβλεψία'';;;;, ''αμάθεια'';;;;;, ''ασχετοσύνη'';;;;; δεν ξέρω πώς να την χαρακτηρίσω.....

Πέμπτη με Πέμπτη πουλάκι μου, οκτώ μέρες και μιά η Παρασκευή, εννιά μέρες....
8 + 9 = 17

Τι 18 Νοε μου γράφεις, γαμώ την ατυχία μου;;;;

Αφού δεν τόχεις, γράψε καλύτερα : - λίγες μέρες μετα....................

spyrval
14/07/2021, 20:33
Ούτε ο επιμελητής προφανώς το'χει....

Kepler Fun
14/07/2021, 20:43
Φεύγοντας πρίν από κάποιες μέρες από την Ελλάδα, αγόρασα από τα βιβλιοπωλεία του αεροδρομίου κάποια βιβλία.
Αυτό το κάνω γιά λόγους βάρους μιάς και οι αποσκευές έχουν ήδη ζυγιστεί και έτσι μπορείς να έχεις στο αεροπλάνο
μιά ''υπέρβαρη'' χειραποσκευή.
Η ποιότητα όμως των βιβλίων είναι κυρίως επιπέδου ''άρλεκιν''..... Αυτήν την φορά όμως μιά νεαρά συγγραφέας
από την Χαλκίδα τίναξε την μπάνκα στον αέρα....
Ξεκινάει το μυθιστόρημά της Πέμπτη 8 Νοε 2016 και μετά από 2-3 σελίδες συνεχίζει με Παρασκευή 18 Νοε 2016.....
Το παράτησα τσαντισμένος με την ''αβλεψία'';;;;, ''αμάθεια'';;;;;, ''ασχετοσύνη'';;;;; δεν ξέρω πώς να την χαρακτηρίσω.....

Πέμπτη με Πέμπτη πουλάκι μου, οκτώ μέρες και μιά η Παρασκευή, εννιά μέρες....
8 + 9 = 17

Τι 18 Νοε μου γράφεις, γαμώ την ατυχία μου;;;;

Αφού δεν τόχεις, γράψε καλύτερα : - λίγες μέρες μετα....................

Σε τι ακριβώς εξυπηρετεί μια υπέρβαρη αποσκευή μέσα στη καμπίνα με πράγματα που δεν τα θες ?

bulmont
14/07/2021, 21:44
Σε τι ακριβώς εξυπηρετεί μια υπέρβαρη αποσκευή μέσα στη καμπίνα με πράγματα που δεν τα θες ?

Tα θέλω, τα χρειάζομαι, έχω την συνήθεια να διαβάζω.....
Περιοδικά, βιβλία, εφημερίδες.....
Εφημερίδα σταμάτησα να διαβάζω όταν έκλεισε η ''ελευθεροτυπία''....
Περιοδικά πάντα φεύγοντας από Ελλάδα, αγοράζω ότι υπάρχει για μοτοσυκλέττα στα
σταντ του αεροδρομίου.....
Πολλά ταξίδια, περιλαμβάνουν πολύωρες αναμονές πτήσεων ανταπόκρισης, ατελείωτες ώρες που
δεν γεμίζουν με βόλτες στα ντιούτι φρι και στα στάρμπακς, εκεί χρειάζεσαι ένα βιβλίο, ένα περιοδικό....

Ποτέ ένα βιβλίο δεν είναι περιττό βάρος, ακόμα και το βιβλίο αυτό που ''με χάλασε'' όταν εξαντληθούν όλα
τα υπόλοιπα θα το διαβάσω....

bulmont
14/07/2021, 21:44
Ούτε ο επιμελητής προφανώς το'χει....

Ετσι..................

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
14/07/2021, 22:23
Φεύγοντας πρίν από κάποιες μέρες από την Ελλάδα, αγόρασα από τα βιβλιοπωλεία του αεροδρομίου κάποια βιβλία.
Αυτό το κάνω γιά λόγους βάρους μιάς και οι αποσκευές έχουν ήδη ζυγιστεί και έτσι μπορείς να έχεις στο αεροπλάνο
μιά ''υπέρβαρη'' χειραποσκευή.
Η ποιότητα όμως των βιβλίων είναι κυρίως επιπέδου ''άρλεκιν''..... Αυτήν την φορά όμως μιά νεαρά συγγραφέας
από την Χαλκίδα τίναξε την μπάνκα στον αέρα....
Ξεκινάει το μυθιστόρημά της Πέμπτη 8 Νοε 2016 και μετά από 2-3 σελίδες συνεχίζει με Παρασκευή 18 Νοε 2016.....
Το παράτησα τσαντισμένος με την ''αβλεψία'';;;;, ''αμάθεια'';;;;;, ''ασχετοσύνη'';;;;; δεν ξέρω πώς να την χαρακτηρίσω.....

Πέμπτη με Πέμπτη πουλάκι μου, οκτώ μέρες και μιά η Παρασκευή, εννιά μέρες....
8 + 9 = 17

Τι 18 Νοε μου γράφεις, γαμώ την ατυχία μου;;;;

Αφού δεν τόχεις, γράψε καλύτερα : - λίγες μέρες μετα....................

Όχι ότι είναι όλοι το ίδιο αλλά αποφεύγω εδώ και χρόνια να διαβάζω Έλληνες. Οτι Θέλω μου το παρέχει ενα σύγχρονο φτηνο ξένο λογοτεχνικό βιβλίο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/08/2021, 18:29
430007

https://www.politeianet.gr/books/9789604365944-jemisin-k-nora-oxu-i-pempti-epochi-302009

Εχθές παρέλαβα. Ίδωμεν...

Dr.Monty
07/08/2021, 09:20
430047

https://www.politeianet.gr/books/9789600359367-arkoudeas-kostas-kastaniotis-to-chameno-nompel-252626

Ενα εξαιρετικο βιβλίο. Και να μην αρέσει σε καποιον ο Καζαντζάκης διαβάζεται πανευκολα γιατι μιλάει γενικότερα για λογοτεχνια και λογοτέχνες. Ακόμα μιλάει για την σχέση της Ελλάδας με τα νόμπελ λογοτεχνιας.

Δεν ειναι μυθιστόρημα. Ειναι (δημοσιογραφική) μελέτη. Η γραφή του όμως ειναι εξαιρετική και διαβαζεται σαν λογοτεχνικό

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
22/09/2021, 15:48
430007

https://www.politeianet.gr/books/9789604365944-jemisin-k-nora-oxu-i-pempti-epochi-302009

Εχθές παρέλαβα. Ίδωμεν...

Δεν εχω λόγια. Απλα πάρτε το. Χρόνια είχα να διαβάσω τετοιο βιβλίο.

Πήγα σε ενα Βιβλιοπωλείο για τα σχολικά και είχε αυτό σε προσφορα 3 ευρώ. Ενοειτε το τσίμπησα.
Βλεπουμε.....

https://www.politeianet.gr/books/9789600415773-lessing-doris-nobel-2007-kedros-o-apestalmenos-ston-planiti-8-128587
Ο απεσταλμένος στο πλανήτη 8

AUFGEBRACHT
28/10/2021, 19:02
Διαβάστηκαν το ένα μετά από το άλλο, χτες τελείωσα το δεύτερο, τα παραθέτω αμφότερα προς υποψήφιους αναγνώστες...

431502

tzimidis
29/10/2021, 01:05
Παρελήφθη χθες.
Αν ήξερα ότι είναι πολυτονικό δεν θα το έπαιρνα.
Ωστόσο δείχνει ενδιαφέρον.
431503431504

spyrval
29/10/2021, 07:31
Το έχω κι εγώ στα αδιάβαστα και θα το ξεκινήσω όπου να'ναι. Δύσκολο βιβλίο απ'όσο ξέρω, από τα μνημειώδη της παγκόσμιας λογοτεχνίας. Το πολυτονικό προσωπικά δε με ενοχλεί, έτσι ξεκίνησα να γράφω-διαβάζω...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/11/2021, 10:31
Καλημέρα συντροχοι βιβλιοφαγοι!
Τις γνώσεις σας παρακαλώ!
Εχω το αποθηκακι μού το οποίο είναι εξω!Η γυναίκα θέλει να κάνουμε κάποιες αλλαγές στο σπίτι για να μπει το δέντρο φέτος! Θα πετάξουμε το σύνθετο που βρίσκονται μέσα 72 βιβλια! Δεν υπάρχει άλλος χώρος και η λυση είναι να πανε στο αποθηκακι!
Τα βιβλια μου τα λατρεύω! Είναι κάποιου είδους κληρονομιά! Πρόσφατα αγορασα αλά 16 με 20 ευρώ παρακαλώ από τα μεταχειρισμένα! Οποτε παμε στα 88 βιβλια! Εχω δώσει πολλά λεφτά καθώς τα 72 τα αγορασα καινούργια με μέσο όρο τα 10 ευρώ ανα Βιβλίο!

Η ερώτηση μου...
Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα προστατεψω από την υγρασια πού έχει πολύ εκεί?
Σκέφτηκα να παρω μεμβράνη του φαγητού και να τυλιγω ενα ενα το καθε Βιβλίο απο 2 3 στρώσεις και να τα βαλω σε ενα ραφι στο αποθηκακι! Οταν πήγα να αγοράσω τη μεμβράνη απο ξενοδοχειακό εξοπλισμό (για επαγγελματική) μού είπε η πωλήτρια ότι δε θα κανω τίποτα έτσι!

Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

borgiriadis1
12/11/2021, 11:38
Εαν είναι να μην τα επισημοποιείς μέσα σε μια κούτα και την κούτα σε 2-3 σακούλες σκουπιδιών. Με καλό δέσιμο είναι οκ. Έτσι έχω διάφορα βιβλία του πανεπιστημίου που δεν χρειάζομαι στην καθημερινότητα.

giorgosb
12/11/2021, 11:44
Αν χρησιμοποιήσεις σακουλάκια τροφίμων με zipper;

432019

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/11/2021, 12:24
Εαν είναι να μην τα επισημοποιείς μέσα σε μια κούτα και την κούτα σε 2-3 σακούλες σκουπιδιών. Με καλό δέσιμο είναι οκ. Έτσι έχω διάφορα βιβλία του πανεπιστημίου που δεν χρειάζομαι στην καθημερινότητα.

Θέλω να τα βλέπω!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/11/2021, 12:26
Αν χρησιμοποιήσεις σακουλάκια τροφίμων με zipper;

432019

Όταν μου είπε οχι για τη μεμβράνη τη ρώτησα για τέτοια σακουλάκια και μού ειπε οτι δε θα βρω σε μέγεθος βιβλίου! Εχω τις αμφιβολίες μου!

thunder ace
12/11/2021, 13:00
Εγώ διαβασα το "Sargaroth. Η Ιστορία του βασιλιά "
Φαντασίας,περίπου σαν το LOTR,αλλά 100 φορές καλύτερο.

gimli
12/11/2021, 13:42
Καλημέρα συντροχοι βιβλιοφαγοι!
Τις γνώσεις σας παρακαλώ!
Εχω το αποθηκακι μού το οποίο είναι εξω!Η γυναίκα θέλει να κάνουμε κάποιες αλλαγές στο σπίτι για να μπει το δέντρο φέτος! Θα πετάξουμε το σύνθετο που βρίσκονται μέσα 72 βιβλια! Δεν υπάρχει άλλος χώρος και η λυση είναι να πανε στο αποθηκακι!
Τα βιβλια μου τα λατρεύω! Είναι κάποιου είδους κληρονομιά! Πρόσφατα αγορασα αλά 16 με 20 ευρώ παρακαλώ από τα μεταχειρισμένα! Οποτε παμε στα 88 βιβλια! Εχω δώσει πολλά λεφτά καθώς τα 72 τα αγορασα καινούργια με μέσο όρο τα 10 ευρώ ανα Βιβλίο!

Η ερώτηση μου...
Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα προστατεψω από την υγρασια πού έχει πολύ εκεί?
Σκέφτηκα να παρω μεμβράνη του φαγητού και να τυλιγω ενα ενα το καθε Βιβλίο απο 2 3 στρώσεις και να τα βαλω σε ενα ραφι στο αποθηκακι! Οταν πήγα να αγοράσω τη μεμβράνη απο ξενοδοχειακό εξοπλισμό (για επαγγελματική) μού είπε η πωλήτρια ότι δε θα κανω τίποτα έτσι!

Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Κρίμα είναι να καταλήξουν στην αποθήκη....
Δεν μπορείς να τα "σκορπίσεις" σε διάφορα μέρη μέσα στο σπίτι;
Σε τραπεζάκια, ραφάκια, κομοδίνα, καλοριφέρ κλπ....
Ακόμα και ως στοιχείο διακόσμησης είναι ωραία τα βιβλία...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/11/2021, 15:01
Κρίμα είναι να καταλήξουν στην αποθήκη....
Δεν μπορείς να τα "σκορπίσεις" σε διάφορα μέρη μέσα στο σπίτι;
Σε τραπεζάκια, ραφάκια, κομοδίνα, καλοριφέρ κλπ....
Ακόμα και ως στοιχείο διακόσμησης είναι ωραία τα βιβλία...

Τώρα μου είπε η γυναίκα οτι στο μαγαζί έχει πολυμπαγκ σε μέγεθος βιβλίου! Θα δοκιμάσω!

afasias
12/11/2021, 18:29
Και γω είμαι της άποψης να μη τα αποθηκεύσεις παρά να τα έχεις κάπου μέσα στο σπίτι. Υπάρχουν κάτι ψάθινα ανοιχτά μπαουλάκια που μπορείς να τα έχεις στο πάτωμα. Βάλτα εκεί μέσα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/11/2021, 19:06
Τελικα αδειασαμε ενα ραφι απο το σαλόνι που είχαμε εκεί τα επιτραπέζια και τα βαλαμε στο ραφι! Τα επιτραπέζια τα βαλαμε κάτω από το καναπέ :smokin:

Grafton 505
12/11/2021, 20:13
Και αυτά που ήταν κάτω από τον καναπέ, που τα πήγατε ; Μπαλκόνι ; :a014:

argiris34
12/11/2021, 21:46
Δεν ξερω αν εχει συζητηθεί προταθει νωριτερα αλλα σκαλωσα με τα expanse ειμαι στ πεμπτο και μεχρι τωρα τα εχω καταφχαριστηθει. Σε αλλη νοτα σωθηκα με ενα ebook reader 8αρι και σε συνδιασμο με την πρεσβυωπία μου ελυσε τα χερια-ματια το παιρνω παντού και δισβαζω οποτε δεν εχω τι να κανω εστω και για 5 λεπτα