PDA

View Full Version : Βιβλιο-προτάσεις (προτάσεις από μέλη του φόρουμ)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7]

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/11/2021, 05:15
Και αυτά που ήταν κάτω από τον καναπέ, που τα πήγατε ; Μπαλκόνι ; :a014:

Όχι!Ο καναπές είχε αποθηκευτικό χώρο που είχαμε ανεκμετάλλευτο!

afasias
13/11/2021, 06:27
Δε ξέρω αν έχει αναφερθεί πάλι, μιας και διανύουμε το τέλος του 2021 και τα 200 χρόνια από την ελληνική επανάσταση θα ήθελα να προτείνω δυο βιβλία, ένα μυθιστόρημα και μια ιστορική μελέτη πάνω στο ζήτημα της ίδρυσης του ελληνικού κράτους.
Το μυθιστόρημα είναι του Ισίδωρου Ζουργού και ονομάζεται "Η αηδονόπιτα" (https://www.politeianet.gr/books/9789601627526-zourgos-isidoros-patakis-i-aidonopita-201622), καταγράφει σημαντικές στιγμές της ελληνικής επανάστασης με αποκορύφωμα την έξοδο του Μεσολογγίου. Στο βιβλίο ζωντανεύουν όλες οι φιγούρες που ξέρουμε από παιδιά, λόρδος Βύρων, Κολοκοτρώνης κλπ. Πολύ ωραία γραφή.
Το δεύτερο βιβλίο λέγεται Ελληνισμός και Ελλαδικό κράτος (https://www.politeianet.gr/books/9789607803894-kontogiorgis-d-giorgos-poiotita-ellinismos-kai-elladiko-kratos-duo-aiones-antimachias-1821-2021-318915) του πανεπιστημιακού Γιώργου Κοντογιώργη, στο οποίο περιγράφεται πάρα πολύ ωραία, πώς ένα έθνος που ιδρύεται με θεμέλιό της την υπεράσπιση της ανθρώπινης ελευθερίας και τη δημοκρατία, καταντά να γίνεται, χοντρικά, εξαιτίας της εσωτερικής φαγωμάρας των ελλήνων κοτσαμπάσηδων και κατσιαπλιάδων (δηλαδή οικογενειών, σογιών με ονοματεπώνυμα) για το ποιος θα κινεί τα νήματα του κράτους, προτεκτοράτο με διοικητές του ξένους βασιλιάδες και γενικά την επιρροή μέχρι της μέρες μας των ξένων.

Πραγματικά, τώρα τα Χριστούγεννα κάντε τα δώρο στον εαυτό σας. Είναι πολύ αξιόλογα και τα δυο.

gior-gos
13/11/2021, 12:04
Δε ξέρω αν έχει αναφερθεί πάλι, μιας και διανύουμε το τέλος του 2021 και τα 200 χρόνια από την ελληνική επανάσταση θα ήθελα να προτείνω δυο βιβλία, ένα μυθιστόρημα και μια ιστορική μελέτη πάνω στο ζήτημα της ίδρυσης του ελληνικού κράτους.
Το μυθιστόρημα είναι του Ισίδωρου Ζουργού και ονομάζεται "Η αηδονόπιτα" (https://www.politeianet.gr/books/9789601627526-zourgos-isidoros-patakis-i-aidonopita-201622), καταγράφει σημαντικές στιγμές της ελληνικής επανάστασης με αποκορύφωμα την έξοδο του Μεσολογγίου. Στο βιβλίο ζωντανεύουν όλες οι φιγούρες που ξέρουμε από παιδιά, λόρδος Βύρων, Κολοκοτρώνης κλπ. Πολύ ωραία γραφή.
Το δεύτερο βιβλίο λέγεται Ελληνισμός και Ελλαδικό κράτος (https://www.politeianet.gr/books/9789607803894-kontogiorgis-d-giorgos-poiotita-ellinismos-kai-elladiko-kratos-duo-aiones-antimachias-1821-2021-318915) του πανεπιστημιακού Γιώργου Κοντογιώργη, στο οποίο περιγράφεται πάρα πολύ ωραία, πώς ένα έθνος που ιδρύεται με θεμέλιό της την υπεράσπιση της ανθρώπινης ελευθερίας και τη δημοκρατία, καταντά να γίνεται, χοντρικά, εξαιτίας της εσωτερικής φαγωμάρας των ελλήνων κοτσαμπάσηδων και κατσιαπλιάδων (δηλαδή οικογενειών, σογιών με ονοματεπώνυμα) για το ποιος θα κινεί τα νήματα του κράτους, προτεκτοράτο με διοικητές του ξένους βασιλιάδες και γενικά την επιρροή μέχρι της μέρες μας των ξένων.

Πραγματικά, τώρα τα Χριστούγεννα κάντε τα δώρο στον εαυτό σας. Είναι πολύ αξιόλογα και τα δυο.

Πριν λίγες μέρες τελείωσα το πολύ ωραίο "Στη σκιά της πεταλούδας" του Ζουργού και μόλις ξεκίνησα την "Αηδονόπητα" του ιδίου (είμαι στις πρώτες σελίδες, δεν έχω άποψη) και περιμένει το "Σκηνές από τον βίο του Ματίας Αλµοσίνο" επίσης του Ζουργού.

katsar
13/11/2021, 14:08
Εγώ διαβασα το "Sargaroth. Η Ιστορία του βασιλιά "
Φαντασίας,περίπου σαν το LOTR,αλλά 100 φορές καλύτερο.
432042

:p:wave2:

tzimidis
13/11/2021, 22:25
Έδωσα το confiteor σε έναν φίλο να το διαβάσει,
και μου λέει ότι ενώ ψιλοδυσκολευρηκε στις πρώτες σελίδες,
προς το τέλος τον"τσακισε", τον σκότωσε, και ότι έχει αφήσει τις τελευταίες 10 σελίδες αδιάβαστες γιατί δεν θέλει να τελειώσει.

spyrval
14/11/2021, 07:53
Δεν είναι το πιο εύκολο βιβλίο στην αρχή αλλά κάποια στιγμή χωρίς να το καταλάβεις μπαίνεις στον κόσμο του. Είναι όντως εξαιρετικό.

karellen
19/11/2021, 17:15
Με αφορμή την ταινία που κυκλοφορεί:
DUNE, μια σειρά βιβλίων που αφορά σε ένα ολόκληρο universe με κέντρο έναν πλανήτη-έρημο γνωστό και ως Dune.
Ειδικά το πρώτο,που σημειωτέον πρωτοκυκλοφόρησε το 1965,θεωρείται βιβλίο-σταθμός στην Επιστημονική φαντασία.

432222

zannisvel
16/04/2022, 14:44
Μόλις τελείωσα το «Χωράει όλη η αρχαιότητα στο ασανσέρ;», μπορώ να πω ότι ήταν από τα πιο ευχάριστα βιβλία ιστορικού περιεχομένου. Το προτείνω ανεπιφύλακτα!!

thunder ace
24/05/2022, 16:22
Επιτέλους βγήκε σε ψηφιακή μορφή.
Sargaroth, The Story of the King

435988

Bowleno
15/07/2022, 06:07
Ιστορίες του δρόμου.... (https://brainfood.gr/proion/michananthropoi/) ενδιαφέρον φαίνεται

giorgosb
03/09/2022, 20:12
Ιστορίες του δρόμου.... (https://brainfood.gr/proion/michananthropoi/) ενδιαφέρον φαίνεται


Καλό.. Απλή γραφή που σε κρατάει, διαβάζεται γρήγορα. Ιστορίες (οι περισσότερες) βγαλμένες από μία άλλη (ρομαντική) εποχή, περασμένων δεκαετιών.



438003

Nik0s_Dk
30/01/2023, 13:19
βιβλιοπροτασεις
1)Η λέσχη των αθεράπευτα αισιοδοξων, Jean-Michel Guenassia
ένα βιβλίο που μαεστρικα σε βάζει σε μια άλλη εποχή. σε ένα Παρίσι αυθεντικό, όμορφο και ταυτόχρονα βαρύ και προβληματικό. με τους εξορισμενους από τις σοβιετικες χώρες να προσπαθούν να προχωρήσουν μπροστά αλλά το παρελθόν να τους κυνηγάει.

2) η απουσία του ήρωα, Μπουκόφσκι
ίσως το πιο δυνατό άμεσο και σκληρό βιβλίο του Μπουκόφσκι. συλλογή έργων για την ακρίβεια..
Ο Μπουκόφσκι έχει την επιλογή να αρέσει η να μη αρέσει. Δεν υπάρχει μέσο. σε όσους αρέσει και δεν το έχουν διαβάσει το προτείνω, σε όσους δε τους αρεσει ίσως μετά από αυτό να τους αρέσει..

3) άντρες χωρίς γυναίκες, Χέμινγουεϊ
ιδιάζων συγγραφέας, με πολλά εξαιρετικά βιβλία, όμως αυτό είναι μια διαφορετικής αισθητικής. αληθινές ή ψεύτικες ιστορίες, μυθιστορηματικα γραμμένες η λαξευμενες από μια σκληρή πραγματικότητα σε καθηλώνουν ή σε αφήνουν γεμάτο ερωτήματα..β

4) Patagonia express, Luis Sepulveda
το βιβλίο αυτό με έκανε να κολλήσω με τον Χιλιανό συγγραφέα κάνοντας με να αγοράσω όλα πάρα ένα τα βιβλία του που κυκλοφορούν στην Ελλάδα. Ενα μαγικό ταξίδι στην Παταγονία, απο τα μάτια ενός ανθρώπου που αξίζει κατ εμέ να μνημονεύεται ως ένας από τους καλύτερους συγγραφείς της σύγχρονης εποχής.. αν μη τι άλλο συνεχίζει μια λαμπρή παράδοση συγγραφέων από την λατινική Αμερική.

αυτά για την ώρα. σύντομα και άλλα..

Tsber
21/02/2023, 10:28
Οι απόψεις ενός κλόουν του Heinrich Böll, λογοτεχνία, αυτοκριτική και κοινωνική κριτική της μεταπολεμικής Γερμανίας σε ένα περίτεχνο αμάλγαμα που με κάποιο τρόπο ισορροπεί και αντανακλά καταστάσεις ακόμα και στις μέρες μας.

Το δεύτερο βιβλίο του ιδίου που διάβασα από σπόντα (δωράκι καλού φίλου), σίγουρα εξαιρετικά αναγνώσματα αλλά δείχνει να πήρε το Νόμπελ για μη λογοτεχνικούς λόγους.


Υ.Γ. Από μικρός ήθελα να μάθω αρκετά καλά Γερμανικά μόνο και μόνο για να διαβάσω Κάφκα όπως του αρμόζει, με τούτον έχω άλλο ένα κίνητρο, αλλά τώρα στα γεράματα ξαναμάθε γέρο γράμματα :tooth:

441528

AUFGEBRACHT
26/05/2023, 21:25
Αν και παρόν νήμα τιτλοφορείται βιβλιοπροτάσεις, αυτή τη φορά δυστυχώς είναι πρόταση προς αποφυγή...

Έχω διαβάσει εκατοντάδες βιβλία, έχουν περάσει πολλές φορές από τα χέρια μου βιβλία τα οποία μπορεί να τα βρήκα κατώτερα των προσδοκιών, βαρετά, κακογραμμένα, κακομεταφρασμένα...σε όλα όμως έδωσα την ευκαιρία τους, κι ας μην τα διάβασα με την ίδια ζέση, όπως ένα καλό βιβλίο. Αυτό είναι το 2ο μόλις βιβλίο το οποίο παράτησα, την πρώτη φορά άντεξα να διαβάσω μόλις καμιά 15αριά σελίδες, αν και πήρα την κρυάδα, είπα να του δώσω άλλη μια ευκαιρία...αυτή τη φορά κατάφερα να διαβάσω καμιά 70αριά σελίδες, πραγματικός άθλος, αν αναλογιστώ το ότι η ανάγνωσή του ήταν πραγματικά επώδυνη... παραληρηματική αφήγηση, κάθε γραμμή ένα διαρκές μπρος-πίσω σε γεγονότα, κάθε γραμμή και 2-3-4 διαφορετικά πρόσωπα να διηγούνται, ένα χάος σκόρπιων φράσεων και γεγονότων, μια κατακερματισμένη αφήγηση... ειλικρινά απορώ με τις διθυραμβικές κριτικές που διάβασα και μ' έκαναν να ενδιαφερθώ, για το πορτογαλικό Βιετνάμ στην Αγκόλα τη δεκαετία του 80.

443633

Grafton 505
01/06/2023, 20:05
Συμμαζεύοντας λίγο την βιβλιοθήκη, είπα να ξαναδιαβάσω λίγη παλιά καλή επιστημονική πραγματικότητα !


443793

karellen
01/06/2023, 20:16
Ακόμα και τώρα γλαφυρότατος ο Βερν.

Grafton 505
02/06/2023, 16:35
Ακόμα και τώρα γλαφυρότατος ο Βερν.

:a10:

Από τους καλύτερους επιστημονικούς παραμυθάδες !!!

:beer:

karellen
04/12/2023, 10:52
Το βρήκα χαμηλή τιμή Βλακ Φράιντέυ 15€ και το χτύπησα.
Τα περισσότερα που λέει τα ξέρω ήδη και τα έχω σε άλλα βιβλία αλλά γουστάρω τον τρόπο που τα λέει ο Tyson.

448706

Coyote.V
04/12/2023, 11:06
Πολύ αστροφυσική... μάλλον έχει δίκιο ο Δανέζης που λέει ότι ο κόσμος θα αλλάξει.


448707

karellen
04/12/2023, 11:34
Ωραίος!
Η Αστροφυσική και γενικότερα η Αστρονομία είναι κλάδοι με μεγάλο ενδιαφέρον.

george.S
04/12/2023, 12:10
https://lexikopoleio.com/en/704044

Δυστυχώς έχουν μεταφράσει μόνο ένα του βιβλίο

Μην σας ξενίζει ο τίτλος (ελάχιστη αναφορά σε αυτό.....Είναι απλά ένα φορτίο)
Το ταξίδι που κάνει με τις περιγραφές του σε κρατάει
Στο τέλος έχει και φωτογραφίες από αρχείο και οπτικό ποιείται ότι διάβαζες

Coyote.V
04/12/2023, 13:36
Ωραίος!
Η Αστροφυσική και γενικότερα η Αστρονομία είναι κλάδοι με μεγάλο ενδιαφέρον.

Δεν είναι μόνο ενδιαφέρον είναι η ανατροπάρα σε ό,τι γνωρίζαμε μέχρι τώρα. Η ανατροπή στον πολιτισμό μας και στους πυλώνες του. Κάποιοι δεν θέλουν να προχωρήσει η ανθρωπότητα γιατί είτε κινούν τα νήματα είτε είναι τόσο βολεμένοι που φοβούνται ότι θα χάσουν αυτά που έχουν και προσπαθούν να κρατήσουν την ανθρωπότητα σε iq μαϊμούς... δεν θα τα καταφέρουν όμως.
Το μεγάλο αγκάθι σε αυτό είναι η ύλη...

Επειδή ασχολείσαι με επιστημονική φαντασία θα γνωρίζεις πως όλα τα καλά έργα και οι σκηνοθέτες τα έχουν στηρίξει στην αστροφυσική και στην κβαντική φυσική.

Grafton 505
04/12/2023, 16:39
Το βρήκα χαμηλή τιμή Βλακ Φράιντέυ 15€ και το χτύπησα.
Τα περισσότερα που λέει τα ξέρω ήδη και τα έχω σε άλλα βιβλία αλλά γουστάρω τον τρόπο που τα λέει ο Tyson.

448706

Πως είναι η μετάφραση ;
Αν και ο Neil τα λέει συνήθως με απλά λόγια και έννοιες.

karellen
04/12/2023, 16:43
Πως είναι η μετάφραση ;
Αν και ο Neil τα λέει συνήθως με απλά λόγια και έννοιες.

Το βραδάκι,δεν έχω προλάβει ούτε να το ξεφυλλίσω!
Αν και σ' αυτά τα πονήματα η μετάφραση δεν είναι κάτι δύσκολο,απλώς μεταφέρεις έννοιες της φυσικής-μαθηματικών και γενικότερα της επιστήμης.Το δύσκολο είναι στο μυθιστόρημα που πρέπει να αποδώσεις και το ύφος του συγγραφέα,έχω δει μετάφραση στο Ράμα 1 του Άρθουρ Κλαρκ που έφριξα.

Tsber
14/03/2024, 10:33
Μία πρόταση από τον χώρο του δοκιμίου, ένα λογοτεχνικό είδος που συνήθως δεν προτιμώ, για την τέταρτη βιομηχανική επανάσταση, την τεχνητή νοημοσύνη και την ανθρώπινη διάσταση αυτών που έρχονται ή είναι ήδη εδώ:

451514

Καλογραμμένο, προσιτό και εύληπτο για όλους :a013: