PDA

View Full Version : Ελληνικα Vs Greeklish



Σελίδες : 1 [2] 3

AFTER
08/06/2005, 15:56
Πριν παω για σπουδες στην Ιταλια,σκεφτομουν εντελως διαφορετικα και ειλικρινα ντρεπομαι για το εαυτο μου για ορισμενα πραγματα!

Η γλωσσα δηλωνει τον πολιτισμο ενος λαου!
Οι κυβερνησεις φευγουν,τα κτιρια αλλαζουν,οι πολεις ολοκληρες....

Η γλωσσα ομως μενει!

Ειναι η μονη περιουσια που εχουμε υποχρεωση να την κουβαλαμε απο γενια σε γενια!

Ειναι το μονο πραγμα για το οποιο θα πρεπει να ειμαστε περηφανοι!

Ο τροπος σκεψης ενος λαου,δεν καθοριζεται ουτε απο το γεωγραφικο πλατος,ουτε απο τη θεση του στην παγκοσμια οικονομια!

Καθοριζεται απο την γλωσσα!

sonic22
08/06/2005, 16:49
file bob giati lipon den grafeis sta arxaia elinika?

ekei na deis ti exei graftei...

olokliros o politismos tou anthropu se arxaia ellinika graftike...

as kataferoume na allaxume to onoma tis xwras apo grikia se ellada kai mata sizitame gia to melon tis elladas kai tin sigxroni elliniki grafi...

kai kati akoma... opoio biblio kai na anixeis tha deis na leei pws:
"i glosaa einai enas en zwi organismos pou metavalete diarkos..."

kai genika kaneis apo autus pu grafune greeklish i oti allo den ekane oute ena sxolio gia autus pu grafune ellinika...

pios prospathe na epivlithei kai pios vriskete se thesi isxios??

:beer:

alex14
08/06/2005, 17:20
Χωρις τιτλο.


16398

crs-k
08/06/2005, 17:20
Ρε μαγκες ...

Το "ξεχειλωσαμε" το θεμα!

Ειπαμε για πιο λογο ΔΕΝ ειναι ευκολο να διαβαστουν.

Τα αλλα περι Πατριδας - Θρησκειας - Οικογενειας ειναι τουλαχιστον γελοια !!!

Αλλα απο την αλλη ειναι επισης ΓΕΛΟΙΟ να προσπαθειτε να βρειτε κι επιχειρηματα ΥΠΕΡ των Greenglish!

Γραφουν ετσι ΜΟΝΟ οσοι ειναι ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΙ και εχουν το ΚΟΜΠΛΕΞ να προσπαθουν να το καλυψουν!!!

ΟΛΟΙ το ξερουμε αυτο !!!

Ο πιο ωραιος ειναι ο Γιαγιας Αρκουδος που το εχει δηλωσει οτι ειναι αγραμματος και ΤΕΛΟΣ !!!

Τωρα οι δικαιολογιες οτι το "ΣΥΣΤΗΜΑ φταιει" που ενω τελειωσαμε τα διαφορα Σχολεια βγηκαμε ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΙ, ειναι επισης π@π@ριες !!!


Οι φτηνες δικαιολογιες υποτιμουν την νοημοσυνη οσων τις διαβαζουν !!! :mad:


Αφου λοιπον ΔΕΝ θελετε να κανετε την προσπαθεια σας να βελτιωσετε την ορθογραφια σας (εφ' οσον ντρεπεστε γι' αυτο) ...

Γραφτε ΟΠΩΣ θελετε!

Κι αν εχουμε το κουραγιο και τον χρονο θα κανουμε την προσπαθεια να σας διαβασουμε !!!





Υ.Γ.: Μεχρι κι ο κ.Αφρος το εχει παραδεχτει οτι "τα Greenglish των ΑΛΛΩΝ ειναι ΔΥΣΚΟΛΑ" !!!

:lol: :rotflmao: :lol:

adam_tsouk
08/06/2005, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ρε μαγκες ...

Το "ξεχειλωσαμε" το θεμα!

Ειπαμε για πιο λογο ΔΕΝ ειναι ευκολο να διαβαστουν.

Τα αλλα περι Πατριδας - Θρησκειας - Οικογενειας ειναι τουλαχιστον γελοια !!!

Αλλα απο την αλλη ειναι επισης ΓΕΛΟΙΟ να προπσαθειτε να βρειτε κι επιχειρηματα ΥΠΕΡ των Greenglish!

Γραφουν ετσι ΜΟΝΟ οσοι ειναι ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΙ και εχουν το ΚΟΜΠΛΕΞ να προσπαθουν να το καλυψουν!!!

ΟΛΟΙ το ξερουμε αυτο !!!

Ο πιο ωραιος ειναι ο Γιαγιας Αρκουδος που το εχει δηλωσει οτι ειναι αγραμματος και ΤΕΛΟΣ !!!

Τωρα οι δικαιολογιες οτι το "ΣΥΣΤΗΜΑ φταιει" που ενω τελειωσαμε τα διαφορα Σχολεια βγηκαμε ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΙ, ειναι επισης π@π@ριες !!!


Οι φτηνες δικαιολογιες υποτιμουν την νοημοσυνη οσων τις διαβαζουν !!! :mad:


Αφου λοιπον ΔΕΝ θελετε να κανετε την προσπαθεια σας να βελτιωσετε την ορθογραφιας (εφ' οσον ντρεπεστε γι' αυτο) ...

Γραφτε ΟΠΩΣ θελετε!

Κι αν εχουμε το κουραγιο και τον χρονο θα κανουμε την προσπαθεια να σας διαβασουμε !!!





Υ.Γ.: Μεχρι κι κ.Αφρος το εχει παραδεχτει οτι "τα Greenglish των ΑΛΛΩΝ ειναι ΔΥΣΚΟΛΑ" !!!

:lol: :rotflmao: :lol:



εχη δοικειω ο γαιρω σειαρ αις καιη!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μικρή Λουλού
08/06/2005, 18:04
τελειωσα το σχολειο το μαθητικο ετος 79-80..
εχω γραμματικη-ορθογραφικη-συντακτικη παιδεια του Τζαρτζανου μιας και ημουν κλασσικο..
εμαθα (αργοτερα) να εκτιμω και να σεβομαι την γλωσσα που διδαχθηκα και χρησιμοποιω(για τον εαυτο μου)...
αυτο που δεν εμαθα, ειναι να μην διαβαζω τον αλλον που γραφει διαφορετικα,προς χαριν της δικης μου εκπαιδευσης..
διαφορετικα να το διατυπωσω..
οταν διαβαζω τα "διαφορετικα" δεν του κανω χαρη,ουτε τον ζαλιζω για την χαρη που τελικα του εκανα και του απαντησα..
οταν καθημερινα τρωμε φαπες και την κανουμε γαργαρα,θεωρω υποκριτικο το να υπερασπιζομαστε με σθενος (και εκ του ασφαλους) μια ανουσια διαμαχη..



διαβαζω(μεταφορικα,ακουω) οτι θελει καποιος ανθρωπος να μου πει και αποφασιζω..
για προσπαθειστε το...που ξερετε...

crs-k
08/06/2005, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
τελειωσα το σχολειο το μαθητικο ετος 79-80..
..................


Ουφφφφ !!!

Δεν θα 'χα ορθογραφικα λαθη ... :wacko:


:lol: :rotflmao: :lol:

rsp
08/06/2005, 18:23
Χρήστο...
Συμφωνώ ότι το παρά ξηλώσαμε το θέμα.. Αλλά δεν μπορώ να μην αντιδράσω όταν βλέπω το κόσμο να βρίζει και να συμπεριφέρεται άσχημα πίσω από μια οθόνη.. Δεν νομίζω ότι κανένας από αυτούς που βρίζουν και σχολιάζουν άσχημα θα το έκανε σε μια παρέα, αν ας πούμε καθόμασταν σε ένα τραπέζι όλοι μαζί. Εξαιρώ από αυτό τον Λεωνίδα γιατί είναι μοναδικός στο είδος του και γιατί μου τα χώνει και από κοντα.. Δεν καταλαβαινω από που πηγάζει αυτή η οικειότητα και κάτω από ποια ανοχή, μερικοί μιλάνε εδώ σαν να είμαστε φίλοι από το Στράτο. Αυτό δεν παει κάπου συγκεκριμένα αλλά σε όλους όσους το κάνουν.

Και μου έφυγε ο κ....ς να βάλω όλους αυτούς τους τόνους και να διορθώσω για ορθογραφικά...Βλέπει και ο καταραμένος ο Τανάσης...

Μικρή Λουλού
08/06/2005, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Χρήστο...


Και μου έφυγε ο κ....ς να βάλω όλους αυτούς τους τόνους και να διορθώσω για ορθογραφικά...Βλέπει και ο καταραμένος ο Τανάσης...


big brother, watching you......:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



να το πω ελληνικα...."ti malaka einai !!!":rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ρε Πανουργια,τον πορνολυκο εχω αχτι!!!:lol: :lol:

crs-k
08/06/2005, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Χρήστο...
Συμφωνώ ότι το παρά ξηλώσαμε το θέμα.. Αλλά δεν μπορώ να μην αντιδράσω όταν βλέπω το κόσμο να βρίζει και να συμπεριφέρεται άσχημα πίσω από μια οθόνη.. Δεν νομίζω ότι κανένας από αυτούς που βρίζουν και σχολιάζουν άσχημα θα το έκανε σε μια παρέα, αν ας πούμε καθόμασταν σε ένα τραπέζι όλοι μαζί. Εξαιρώ από αυτό τον Λεωνίδα γιατί είναι μοναδικός στο είδος του και γιατί μου τα χώνει και από κοντα.. Δεν καταλαβαινω από που πηγάζει αυτή η οικειότητα και κάτω από ποια ανοχή, μερικοί μιλάνε εδώ σαν να είμαστε φίλοι από το Στράτο. Αυτό δεν παει κάπου συγκεκριμένα αλλά σε όλους όσους το κάνουν.

Και μου έφυγε ο κ....ς να βάλω όλους αυτούς τους τόνους και να διορθώσω για ορθογραφικά...Βλέπει και ο καταραμένος ο Τανάσης...


Εμενα προσωπικα οι τονοι δεν μ' ενδιαφερουν!
Αρκει να διαβαζω τις λεξεις ευκολα και να ΜΗΝ καταναλωνω τον τριπλασιο χρονο ...

Οσο για το "ξεχειλωμα", δεν αναφερομουνα, στην τυχουσα διαμαχη ή "κακη συμπεριφορα" καποιου(ων), αλλα στο θεμα των Greenglish και ΜΟΝΟ.

Στην "απρεπη συμπεριφορα" ο καθενας αντιδρα με οποιον τροπο νομιζει σωστοτερο.
Εμενα παντως μιας και μ' εκνευριζει ο "τσαμπουκας" πισω απ' την οθονη, ο τροπος που αντιδραω ειναι να "ΜΗΝ ασχολουμαι" !

:smokin: :beer: :wave2:

rsp
08/06/2005, 18:39
Για αρχη Ταναση εσενα δεν σε φοβαμαι γιατι εχω ενα ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΑΣΣΟ στο μανικι μου και ξερεις καλα τι εννοω...Οποτε το νου σου σε θελω κυρια...

Χρηστο οπως ξερεις ουτε εγω ασχολουμαι απλα με χαλασε η υπερβολη..τελευταια φορα που τα ειπα ηταν...οποιος καταλαβε καταλαβε...

Μικρή Λουλού
08/06/2005, 18:42
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
[B]Για αρχη Ταναση εσενα δεν σε φοβαμαι γιατι εχω ενα ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΑΣΣΟ στο μανικι μου και ξερεις καλα τι εννοω...Οποτε το νου σου σε θελω κυρια...



ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣ..!!!!!:smokin:

και μεταφραση στα ελληνικα....

PANOYRGIA,SE EXW XESMENO..!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
08/06/2005, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
.............................
ρε Πανουργια,τον πορνολυκο εχω αχτι!!!:lol: :lol:


Ρε Νασουλ' ...

Δεν γινεται ν' αλλαξεις nick ρε παληκαριμ' ? :(


Καθε φορα που βλεπω το "dirtymoto" καπου που εχω ποσταρει κι εγω ...


Παω απο καρδια ρε γαμωτο ... :sick:


:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

rsp
08/06/2005, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
[B]Για αρχη Ταναση εσενα δεν σε φοβαμαι γιατι εχω ενα ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΑΣΣΟ στο μανικι μου και ξερεις καλα τι εννοω...Οποτε το νου σου σε θελω κυρια...



ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣ..!!!!!:smokin:

και μεταφραση στα ελληνικα....

PANOYRGIA,SE EXW XESMENO..!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Δηλαδη πας γυρευοντας να βγαλω φωτογραφιες στη φορα???

Μικρή Λουλού
08/06/2005, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ρε Νασουλ' ...

Δεν γινεται ν' αλλαξεις nick ρε παληκαριμ' ? :(


Καθε φορα που βλεπω το "dirtymoto" καπου που εχω ποσταρει κι εγω ...


Παω απο καρδια ρε γαμωτο ... :sick:


:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:




ΝΑΙ !! ΑΛΛΑ ΚΡΑΤΙΕΣΑΙ ΣΕ ΦΟΡΜΑ....:rotflmao: :rotflmao:

crs-k
08/06/2005, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
ΝΑΙ !! ΑΛΛΑ ΚΡΑΤΙΕΣΑΙ ΣΕ ΦΟΡΜΑ....:rotflmao: :rotflmao:


:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

Τι μαλακα ειναι ...


:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

Μικρή Λουλού
08/06/2005, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Δηλαδη πας γυρευοντας να βγαλω φωτογραφιες στη φορα???




Η ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ,ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ....:smokin:



το θυμασαι,φανταζομαι,το ΧΕΣΜΕΝΟ !!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
08/06/2005, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
Η ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ,ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ....:smokin:



το θυμασαι,φανταζομαι,το ΧΕΣΜΕΝΟ !!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Ηταν σε Greenglish και ΔΕΝ το διαβασε !!!

:lol: :rotflmao: :lol:

Μικρή Λουλού
08/06/2005, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ρε Νασουλ' ...

Δεν γινεται ν' αλλαξεις nick ρε παληκαριμ' ? :(


Καθε φορα που βλεπω το "dirtymoto" καπου που εχω ποσταρει κι εγω ...


Παω απο καρδια ρε γαμωτο ... :sick:


:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:




ΧΡΗΣΤΑΚΟ,ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟΦΑΣΗ !!!
ΑΚΟΛΟΥΘΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ,ΘΑ ΜΠΑΙΝΩ ΜΕ 3-4 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ NICK !!!:lol:
ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ "ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ","ΠΑΠΑΡΑΣ","ΣΤ'ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΟΥ",κ.λ.π...ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΩ,ΑΦΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΕΚΘΕΙΑΣΩ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥ,ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ,MOTHERFUCKER, DIRTYMOTO !!!!

YESSS!!!!!


:smokin:

Μικρή Λουλού
08/06/2005, 19:01
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...
ΕΧΩ ΕΝΑ ΤΡΙΦΥΛΛΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ Η ΦΟΥΝΤΑ..!!
ΕΧΕΙ ΝΑ ΤΣΟΝΤΑΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
08/06/2005, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
........................
ΑΦΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΕΚΘΕΙΑΣΩ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥ,ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ,MOTHERFUCKER, DIRTYMOTO !!!!

YESSS!!!!!

:smokin:


Που σε αντιθεση με 'μενα, ειχε καταφερει να κανει ΔΥΟ (2) λαθη σε ΜΙΑ (1) λεξη !!! :winka: :evil:


Ειδομεν !!!

:lol: :rotflmao: :lol:



Yeeessss !!!

Και ξανα ...

Yeeessss !!!


:lol: :rotflmao: :lol:

Μικρή Λουλού
08/06/2005, 19:24
αντι να γραφει μαλακιες για καταναλωση,τραβα δες ρε αμορφωτο το "συναντησεις-βολτες"....

ΑΚΗΔΕΜΩΝΕΥΤΕ !!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


μα καλα.....ΠΟΣΟ ΜΑΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ???:rotflmao: :rotflmao:

Κανένας
08/06/2005, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
τελειωσα το σχολειο το μαθητικο ετος 79-80..
εχω γραμματικη-ορθογραφικη-συντακτικη παιδεια του Τζαρτζανου μιας και ημουν κλασσικο..
εμαθα (αργοτερα) να εκτιμω και να σεβομαι την γλωσσα που διδαχθηκα και χρησιμοποιω(για τον εαυτο μου)...
αυτο που δεν εμαθα, ειναι να μην διαβαζω τον αλλον που γραφει διαφορετικα,προς χαριν της δικης μου εκπαιδευσης..
διαφορετικα να το διατυπωσω..
οταν διαβαζω τα "διαφορετικα" δεν του κανω χαρη,ουτε τον ζαλιζω για την χαρη που τελικα του εκανα και του απαντησα..
οταν καθημερινα τρωμε φαπες και την κανουμε γαργαρα,θεωρω υποκριτικο το να υπερασπιζομαστε με σθενος (και εκ του ασφαλους) μια ανουσια διαμαχη..



διαβαζω(μεταφορικα,ακουω) οτι θελει καποιος ανθρωπος να μου πει και αποφασιζω..
για προσπαθειστε το...που ξερετε... Θανάση μια από τα ίδια
79 κλασσικό (που εκπαίδευε τους ανθρώπους να μισούν την γλώσσα τους) και πολύ αργότερα, μετά τα 35, εκτίμησα κάποια πράγματα γύρω από την γλώσσα μας

το έχω γράψει ξανά
είμαι ανορθόγραφος, γράφω με το ένα δάχτυλο, δεν ξέρω να βάζω τόνους και πατάω άλλο πλήκτρο
αντί άλλου, με προβλήματα ακόμα και στο συντακτικό
το κείμενο που βλέπεις, όπως και όλα τα κείμενα μου, είναι διορθωμένα στο word και πάλι ξαναβρίσκω λάθη

έχω το κακό ελάττωμα, να θέλω να διαβάζω όλα τα ποστ, ανεξάρτητα από το αν συμφωνώ η όχι και αν θέλω να απαντήσω η όχι
ε σε μερικά ποστ, μου το στερούν
δεν μπορώ καν να χαλάσω φαιά ουσία να τα διαβάσω

οποιοδήποτε κείμενο με πάνω από δυο σειρές, γραμμένο σε gkreeklish με κουράζει αφάνταστα

για πιο λόγο και τι νόημα έχει όλο αυτό?
επειδή κάποιοι δεν αφιερώνουν 2 λεπτά για να διορθώσουν το κείμενο τους, σε να διορθωτή (που δεν νομίζω να λείπει από κανέναν υπολογιστή )
και επιτίθενται με παιδαριώδη τρόπο(και με λάσπη ) προσπαθώντας να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα

την έλλειψη στοιχειώδους σεβασμού προς τον ψηφιακό συνομιλητή τους


παω να πάρω τσιγάρα και πασαντεμπο :beer:

sonic22
08/06/2005, 19:35
The Space Odisey!!!

Respect...

:beer: :beer:

sonic22
08/06/2005, 19:37
(to eggrapse kai lathos o zwos...)

The Space Odyssey! :)

afrotwin
08/06/2005, 19:46
a! tora leme gia pote teliosame to sxolio?

malista........

ego lipon den to teliosa akoma mou lipoun 6 sima8ites mou pou den mporo na tous vro me tipota
olous tous alous tou ekana mavrous sto ksilo aftous den tous vrisko opote akoma den to exo teliosi
ta ipolipa 325 pedia omos ine taktopioimena....

ala den fteo ego i gonis mou ftene ke idika o pateras mou vevea me xtipise mia fora ala afti itan arketi gia na mou dimiourgisi apo8imena
ke afti tin fora den 8a tin ksexaso pote
etsi lipon me xtipise mia fora

ksekinise ton avgousto tou 1968 ke teliose ton iounio tou 1982

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ke stis ma8itikes sinantisis oloi 8imounte pos tous ederna
ke fisika epidi me pieze o xronos ederna olokliri tin taksi as poume....
poli doulia re pedi mou....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ke meta dexomoun ke paragkelies ka8ariza gia logariasmo kapias taksis me mia ali
me kapio antitimo vevea mou fernan poura tou mpampa tous playboy ke ala tetia ke otan ginotan gnosto oti 8a diro tin tade taksi ginontousan lagi...

ine diskoli doulia min nomizete...
:rotflmao: :rotflmao:

etsi lipon perase o keros ala 6 atoma mou ksefigan ke an exoun pai eksoteriko den 8a telioso pote to sxolio:sad:

ala oso zo 8a elpizo 8a er8i mia mera pou 8a tous vro ke 8a mou do8i ke emena i efkeria na to telioso....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

oso gia ta greeklish
gia pite kamia saxlamara akomi exete plaka...
:rotflmao: :rotflmao:

Κανένας
08/06/2005, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
(to eggrapse kai lathos o zwos...)

The Space Odyssey! :) :beer: :sun: :beer:

Μικρή Λουλού
08/06/2005, 19:49
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
[



Θα στο ξαναπω(2η φορα) και ας επαναλαμβανομαι...
κατ'αρχας δεν σου απαντω εκ συνειδησεως λογω του οτι εισαι ρατσιστης και εθνικιστης,επιθετα που σιχαινομαι εξ ορισμου (μου).
εχουμε αντιπαρατεθει στο παρελθον και δεν υπαρχει γονιμο εδαφος για επαναπροσδιορισμους.
αν ειμαι ανεκτικος σε τετοιου(περιπου) ειδους συμπεριφορες με καποιους,ειναι επειδη τους σωζει το νεαρον της ηλικιας τους και ελπιζω και ευχομαι οτι το μελλον θα τους δειξει το βορειο σελας της γνωσης και της νοησης.
σε σενα δεν συγχωρω το γεγονος οτι εισαι της ηλικιας μου και οτι εισαι ναυτικος.
απο σενα περιμενα να εισαι αυτος που θα τους μαθει ποιο ειναι το βορειο σελας και τον σεβασμο στην διαφορετικοτητα,αλλα το μονο που διαβαζω στα κειμενα σου, ειναι η ικανοποιηση σου που δεν ανηκεις "σ'αυτους" και ποσο τυχερος εισαι που γεννηθηκες Γραικος.
βεβαια στ'αρχιδια σου αν μ'απογοητευσες (θα ηταν και τραγικο να ζεις για να με επαληθευεις) αλλα εγω αυτο εισεπραξα και γι αυτο φρονω οτι δεν χρειαζεται εμεις οι δυο να συζηταμε.
ας ζησουμε λοιπον γλειφοντας τις πληγες μας και χωρις να δινουμε σημασια ο ενας στον αλλον.
ελπιζω να εγινα κατανοητος.

Κανένας
08/06/2005, 19:53
Ρε άφρονα
Έχω μια απορία
Τον απουσιολογο πως τον έφαγες? με πατάτες στο φούρνο?

Γιατί ο δικός μας δεν τρωγότανε με τίποτα

afrotwin
08/06/2005, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Ρε άφρονα
Έχω μια απορία
Τον απουσιολογο πως τον έφαγες? με πατάτες στο φούρνο?

Γιατί ο δικός μας δεν τρωγότανε με τίποτα

kanenouli 8es na kanoume dialogako?
:rotflmao: :rotflmao:

afto pai os eksis
o kalos o milos ola ta ale8i
:rotflmao: :rotflmao:

ke ama den to katalaves vgale ena mantili na to xorepsoume
:rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
08/06/2005, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
[
ας ζησουμε λοιπον γλειφοντας τις πληγες μας και χωρις να δινουμε σημασια ο ενας στον αλλον.
ελπιζω να εγινα κατανοητος.

aaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!
tora katalava giati xtipages to pipi sou me to sfiri......
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ego se katanoisa pantos....:rotflmao:

crs-k
08/06/2005, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
αντι να γραφει μαλακιες για καταναλωση,τραβα δες ρε αμορφωτο το "συναντησεις-βολτες"....

ΑΚΗΔΕΜΩΝΕΥΤΕ !!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


μα καλα.....ΠΟΣΟ ΜΑΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ???:rotflmao: :rotflmao:


Δεν ειπα ποτε οτι ειμαι μορφωμενος ... :sick:

Το ειδα !!! :sad:

Την πατησα μεσ' την βιασυνη μου! :sad:


Αλλα ...




Μ' αρεσουν οι παρατηρησεις ... Διορθωνομαι !!!

:lol: :rotflmao: :lol:

Κανένας
08/06/2005, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto



[/B] Έγινες κατανοητός

Αλλά εκείνο που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι τα πράγματα που μας χωρίζουν (αν μας χωρίζουν ), είναι πολύ λιγότερα, από εκείνα που μας ενώνουν

Αν πραγματικά ήμουν ρατσιστής και εθνικιστής, όπως νομίζω ότι το εννοείς, δεν θα τσαντιζόμουνα καν, με τέτοιους χαρακτηρισμούς (που τους θωρώ λάσπη και την εύκολη λύση, όταν θέλουμε να σπιλώσουμε κάποιον, στα μάτια των άλλων)
Και Νοιώθω άτυχος, που γεννήθηκα γραικός και εκείνο που υποστηρίζω, είναι το δικαίωμα στην διαφορετικότητα και την αντίθεση στην ισοπέδωση
Τέλος, εκφράσεις, στα αρχίδια μου αν σε απογοήτευσα, δεν υπάρχουν στο λεξιλόγιο μου, ούτε στο τρόπο σκέψης μου, ούτε στον τρόπο ζωής μου

afrotwin
08/06/2005, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Έγινες κατανοητός

Αλλά εκείνο που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι τα πράγματα που μας χωρίζουν (αν μας χωρίζουν ), είναι πολύ λιγότερα, από εκείνα που μας ενώνουν


ego to ixa katalavi oti is8e gay.......

Αν πραγματικά ήμουν ρατσιστής και εθνικιστής, όπως νομίζω ότι το εννοείς, δεν θα τσαντιζόμουνα καν, με τέτοιους χαρακτηρισμούς (που τους θωρώ λάσπη και την εύκολη λύση όταν θέλουμε να σπιλώσουμε κάποιον στα μάτια των άλλων)

re min to spilonete to glikouli....


Και Νοιώθω άτυχος, που γεννήθηκα γραικός και εκείνο που υποστηρίζω είναι το δικαίωμα στην διαφορετικότητα και την αντίθεση στην ισοπέδωση

ti leei re to atomo mipos tin perni se xapia tin ideologia tou ke tou exoune teliosi?

Τέλος, εκφράσεις, στα αρχίδια μου αν σε απογοήτευσα, δεν υπάρχουν στο λεξιλόγιο μου,

diladi esi otan kitas ta arxidia sou les signomi pou se apogoitefsa?
xaxaxaxaxaxaxaxaxa


ούτε στο τρόπο σκέψης μου, ούτε στον τρόπο ζωής μου
Αντίθετα, υπάρχει, το συγνώμη αν σε απογοήτευσα


8a to kano tropo zois apo edo ke mpros otan mou tin dini kapios 8a piano ta arxidia mou ke 8a leo signomi pou se apogoitefsa...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


mou aresi i parea sas giati morfonome....
:rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
08/06/2005, 20:24
signomi pou sas apogoitefsa re!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

free rider
08/06/2005, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
τελειωνουμε...


ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ...

αν εγω εχω κομπλεξ...ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΤΟ ΕΧΩ???

ΜΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΑΝΕ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ..

εγω εχω προβλημα με τους περιεργους που καθε λιγο και λιγακι προσπαθουν να μας πεισουν οτι αν γραφουμε ετσι..η γιουβετσι...θα εχουμε προβλημα στη ζωη μας..και πρεπει να το αλλαξουμε γιατι το λενε αυτοι...

ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΕΝΤΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΡΓΟΥΣ.....

νταξει το ειπατε οσοι το ειπατε...βλεπεις ρε μεγαλε οτι δε κανεις τιποτα...δεν θα αλλαξουμε για να νιωσεις εσυ καλα...τι ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ??

ΘΑ ΒΑΨΟΥΜΕ ΤΑ KTM ΠΡΑΣΙΝΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ KAWASAKI

ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΣΟΥ ΤΑΠΕΡΑΜΕΝΤΟ??

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ...
ΟΣΟΙ ΟΔΗΓΑΝΕ DUKE δεν ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΙ

δε σας πιανω καθολου παιδια..ειμαι μεν λιγο γκασμας...σε αυτα...

ΩΠΑ ............
ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΝΤΙ ΟΣΟ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ...

αλλα αν με βοηθησετε ...θα κανω μια προσπαθεια ακομα!

ΜΠΡΑΒΟ ...
ΤΩΡΑ ΣΑΝ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ ΠΑΝΕ ΠΑΡΕ ΕΝΑ Κ4 ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Κανένας
08/06/2005, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
8a to kano tropo zois apo edo ke mpros otan mou tin dini kapios 8a piano ta arxidia mou
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

μα κανεις και τιποτα αλλο

συγνωμη που μας διασκεδαζεις φιλε μου

rd350lc
08/06/2005, 21:15
TI EXETE PATHEI RE?????

rd350lc
08/06/2005, 21:18
ti exete pathei??? sas barese o hlios kai xazepsate?( den kanei kai hlio gam.. olo sth broxh mas exei) ftanei pia den barethikate?
afou etsi kai allios den tha bgaloume akrh........
:wave2:

sonic22
08/06/2005, 22:28
klasame sto gelio kai simera... :lol: :lol: :lol:

na ne kala ta "pedia" edomesa...

xasame kai apo tin oukrania...

pali kala pu einai kai to forum...

sonic22
08/06/2005, 22:32
"8a to kano tropo zois apo edo ke mpros otan mou tin dini kapios 8a piano ta arxidia mou ke 8a leo signomi pou se apogoitefsa..."

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :lol: :bawl: :rotflmao: :lol:

tha to vgalw staba se bluza auto standar!!!

latris mixanis
08/06/2005, 23:03
Για άλλη μια φορά το ποστ έχασε την ουσία του!!
Καλό θα ήταν όλοι να γράφουν Ελληνικά για να καταλαβαίνουμε καλύτερα και να μην κουραζόμαστε.Τώρα αν κάποιος δεν θέλει ή δεν μπορεί αλλού παππά ευαγγέλιο αυτό.

Κανένας
08/06/2005, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από rd350lc
ti exete pathei??? sas barese o hlios kai xazepsate?( den kanei kai hlio gam.. olo sth broxh mas exei) ftanei pia den barethikate?
afou etsi kai allios den tha bgaloume akrh........
:wave2: Δεν πάθαμε τίποτα, απλά έχουμε μαζευτεί γραμματείς, φαρισαίοι, τελώνες, καππαδοκες, πόντιοι Πιλάτοι, κρητες και κριτές και διαβάζοντας τα απόκρυφα ευαγγέλια, ανταλλάσσουμε φιλοφρονήσεις χριστιανικής αγάπης και ευαγγελικής συγνώμης
Παράλληλα αναλύουμε την επιστολή του Παύλου, γνωστού και ως Σαούλ, προς κορίνθιους και τα χρηστά ήθη των εβραίων της εποχής αυτής

Αλλά το πρόβλημα προέκυψε με τον Καϊάφα που ως γνωστόν ήταν σαδουκαιος Οι Σαδδουκαίοι δεν πίστευαν στην Ανάσταση. Ο Καϊάφας όμως ήταν αρχιερέας και σύμφωνα με τη θέση του πίστευε στην ανάσταση.


Άλλο πρόβλημα είναι αν υπήρξαν διωγμοί κατά των χριστιανών, διότι στην Ρώμη δεν διώκονταν για την πίστη τους, αλλά μόνο εάν τα όσα υποστήριζαν και υποθάλπανε έρχονταν σε αντίθεση με την δημόσια τάξη.
Εγώ υποστηρίζω ότι θρησκευτικοί διωγμοί δεν υπήρχαν, πλην της φαντασίας των χριστιανών ζηλωτών.
Ε και οι άλλοι διαφωνούν

Το πρόβλημα την εικονολατρίας και της εικονοκλασίας δεν το έχουμε λύσει ακόμα και το συζητάμε πολιτισμένα, όπως καταλαβαίνεις ειδικά με τον εικονοκλάστη, που έχει τους δικούς του οπαδούς και γίνεται σφαγή καθημερινά


Ένας που λεει 8a to kano tropo zois apo edo ke mpros otan mou tin dini kapios 8a piano ta arxidia mou ke 8a leo signomi pou se apogoitefsa το πρόβλημα το έχει από μικρός, με τους συμμαθητές του και μην δίνεις πολύ σημασία


Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να το αναλύσω και άλλο
:wacko: :p

rd350lc
08/06/2005, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Δεν πάθαμε τίποτα, απλά έχουμε μαζευτεί γραμματείς, φαρισαίοι, τελώνες, καππαδοκες, πόντιοι Πιλάτοι, κρητες και κριτές και διαβάζοντας τα απόκρυφα ευαγγέλια, ανταλλάσσουμε φιλοφρονήσεις χριστιανικής αγάπης και ευαγγελικής συγνώμης
Παράλληλα αναλύουμε την επιστολή του Παύλου, γνωστού και ως Σαούλ, προς κορίνθιους και τα χρηστά ήθη των εβραίων της εποχής αυτής

Αλλά το πρόβλημα προέκυψε με τον Καϊάφα που ως γνωστόν ήταν σαδουκαιος Οι Σαδδουκαίοι δεν πίστευαν στην Ανάσταση. Ο Καϊάφας όμως ήταν αρχιερέας και σύμφωνα με τη θέση του πίστευε στην ανάσταση.


Άλλο πρόβλημα είναι αν υπήρξαν διωγμοί κατά των χριστιανών, διότι στην Ρώμη δεν διώκονταν για την πίστη τους, αλλά μόνο εάν τα όσα υποστήριζαν και υποθάλπανε έρχονταν σε αντίθεση με την δημόσια τάξη.
Εγώ υποστηρίζω ότι θρησκευτικοί διωγμοί δεν υπήρχαν, πλην της φαντασίας των χριστιανών ζηλωτών.
Ε και οι άλλοι διαφωνούν

Το πρόβλημα την εικονολατρίας και της εικονοκλασίας δεν το έχουμε λύσει ακόμα και το συζητάμε πολιτισμένα, όπως καταλαβαίνεις ειδικά με τον εικονοκλάστη, που έχει τους δικούς του οπαδούς και γίνεται σφαγή καθημερινά


Ένας που λεει 8a to kano tropo zois apo edo ke mpros otan mou tin dini kapios 8a piano ta arxidia mou ke 8a leo signomi pou se apogoitefsa το πρόβλημα το έχει από μικρός, με τους συμμαθητές του και μην δίνεις πολύ σημασία


Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να το αναλύσω και άλλο
:wacko: :p

oxi entaksei. ego kalufthika....:uplate:

sonic22
08/06/2005, 23:21
pisteuw pws o filos qubrick ... e kanenas
sinopsizoun tin sizitisi twn 10 autwn selidwn...

tha ithela pados mia pio aneptigmeni apopsi ws pros to reuma tou neorealismou se adiparathesi me ton klasiko sourealismo...


telika prepei na bei diklida asfaleias...

opiodipote thema me perisoteres apo 7 selides prepei na klidwnei automata kai na benei sto arxeio..
(i ston kado anakiklwsis...)

ade gia mas..

:beer: :beer: :beer:

Κανένας
08/06/2005, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
αλλού παππά ευαγγέλιο αυτό. Το πρόβλημα με το αλάθητο του πάπα το παλεύει και ο krs-k αλλά θα το ξεπεράσει από ότι μας υποσχέθηκε
Ο άγγελος τιμωρός με την δαμόκλειο σπάθη, του την έχει στημένη σε οποια πέτρα και αν σήκωσης, για να ρίξεις τον λίθο ως αναμάρτητος

το άσμα ασμάτων άνοιξε πέτρα να διαβώ δεν έχει σχέση με το θέμα μας

:beer:

sonic22
08/06/2005, 23:32
oloi mazi etimastite gia tin 11 selida... :beer: :beer: :beer:

oooooooooole!!!


tha ithela na efxaristisw tin oikogenia mou kai osous voithisan na ftiaxtei kai na megalwsei auto to thema...

kai ena dakri kilaei sto prosopo olwn..

:wave2: :bawl: :wave2: :bawl: :wave2:

sa euxaristw... :uplate:

Κανένας
08/06/2005, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22


tha ithela pados mia pio aneptigmeni apopsi ws pros to reuma tou neorealismou se adiparathesi me ton klasiko sourealismo...




ade gia mas..

:beer: :beer: :beer: Αυτό δεν χρειάζεται να το αναλύσω εγώ ούτε κανένας άλλος
μπορείς να ανοίξεις οποιαδήποτε ποστ και θα δεις να ξεδιπλώνεται μπροστά σου ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ η κρυμμένη αλήθεια
:beer: :beer: :beer:

rd350lc
08/06/2005, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
oloi mazi etimastite gia tin 11 selida... :beer: :beer: :beer:

oooooooooole!!!


tha ithela na efxaristisw tin oikogenia mou kai osous voithisan na ftiaxtei kai na megalwsei auto to thema...

kai ena dakri kilaei sto prosopo olwn..

:wave2: :bawl: :wave2: :bawl: :wave2:

sa euxaristw... :uplate:


mpa! akoma sth 10 eisai, tha thn egkainiaso ego!!!
:wave2:

sonic22
08/06/2005, 23:48
xaxaxaxaxa





























xaxaxa

sonic22
08/06/2005, 23:49
oxi re pust#@##

mas tin fagane tin prwtia?

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

sonic22
08/06/2005, 23:51
sonic22 rools!!

(-kai ti kerdises vre zown kai panigirizeis...
-edw o alos panigirize ta 7000 minimata kai den tha panigirisw gia tin 11 selida...)

na anoixoun oi sabanies!!! (oi ftines...)

:D :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :D

Κανένας
08/06/2005, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
sonic22 rools!!

na anoixoun oi sabanies!!! (oi ftines...)

:D :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :D ΕΤΣΙ ΕΤΣΙ μην ανοιγόμαστε έχουμε και έξοδα :lol: :bawl: :lol:

sonic22
09/06/2005, 01:20
kai logo twn eortasmwn as mou epitrapei to parakatw...
(se apsoga ellinika!:wacko: )

Ελληνική Αλφάβητος

ΝΑ ΓΙΑΤΙ H ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΛΦΑΒΗΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ:


"Η διαδοχή των γραμμάτων στην πλήρη εκφώνηση τους δεν είναι καθόλου τυχαία αλλά πίσω από αυτήν υπολανθάνει μία πλήρης γραμματική, συντακτική
και νοηματική συνέχεια, ανωτέρας συλλήψεως. Σύμφωνα με αυτήν την γνωστή μας εκφώνηση, τα ελληνικά γράμματα (αφού προσθέσουμε και το εξαφανισμένο σήμερα έκτο γράμμα: Στίγμα ή Δίγαμμα) ακούγονται και γράφονται ως εξής:
ΑΛΦΑ-ΒΗΤΑ-ΓΑΜΑ-ΔΕΛΤΑ-ΕΨΙΛΟΝ-ΣΤΙΓΜΑ-ΖΗΤΑ-ΗΤΑ-ΘΗΤΑ-ΙΩΤΑ-
ΚΑΠΠΑ-ΛΑΜΒΔΑ-ΜΙ-ΝΙ-ΞΙ-
ΟΜΙΚΡΟΝ-ΠΙ-ΡΟ-ΣΙΓΜΑ-ΤΑΥ-ΥΨΙΛΟΝ-ΦΙ-ΧΙ-ΨΙ-ΩΜΕΓΑ.

Αποκωδικοποιώντας την γνωστή αυτή διάταξη, που έγινε σύμφωνα με τις αρχές της Ερμητικής φιλοσοφίας, έχουμε τα ακόλουθα:
ΑΛ ΦΑ, ΒΗ ΤΑ ΓΑ, (Α)ΜΑ ΔΕ (Ε)Λ ΤΑ ΕΨ ΙΛΩΝ, ΣΤ(Η) ΙΓΜΑ, ΖΗ ΤΑ, Η ΤΑ, ΘΗ ΤΑ ΙΩΤΑ ΚΑ ΠΑΛΑΜ, ΔΑ, ΜΗ ΝΥΞ Η, Ο ΜΙΚΡΟΝ, ΠΥΡΟΣ ΙΓΜΑ ΤΑΦΥ (Ε)Ψ ΙΛΩΝ, ΦΥ ΨΥΧΗ Ο ΜΕΓΑ.

Εν συνεχεία, αφού προσθέσουμε τα εννοούμενα συνδετικά και ρήματα που
παραλείπονται, έχουμε την ανάδυση μιας θαυμάσιας κοσμογονικής
προσευχής - επίκλησης προς την πηγή του φωτός.
ΑΛ ΦΑ, ΒΗ ΤΑ ΓΑ!
ΑΜΑ ΔΕ ΕΛ ΤΑ ΕΨΙΛΩΝ,
ΣΤΗ ΙΓΜΑ ΚΑΤΑ ΠΑΛΛΑΝ ΔΑ
(ΙΝΑ) ΜΗ ΝΥΞΗ, Ο ΜΙΚΡΟΝ (ΕΣΤΙ)
ΠΥΡΟΣ (ΔΕ)
ΙΓΜΑ ΤΑΦΗ ΕΨΙΛΩΝ, ΦΥ(ΟΙ) ΨΥΧΗ,
Ο ΜΕΓΑ (ΕΣΤΙ).

Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ:

Αλ=Ο νοητός ήλιος
Φα-ος=Το φως
Βη=προστακτική του ρήματος βαίνω (βαδίζω, έρχομαι)
Τα=Δοτική άρθρου δωρικού τύπου τη, εις την
Γα=Γη (δωρικός τύπος)
Αμα=(επιρρ.) συγχρόνως
Έλ= ο ορατός Ήλιος, ο Ερχόμενος
Έψ=ρήμα έψομαι, εψ-ημένος, ψημένος.
Ιλών=Ιλύς (ουσιαστικό), λάσπη, πηλός
Στή=προστακτική ρήματος ίστημι.
Ίγμα=καταστάλαγμα, απόσταγμα.
Ζή=προστακτική ρήματος ζω.
Η=υποτακτική ρήματος ειμί, είμαι
Θη=προστακτική ρήματος θέτω.
Ιώτα=τα ίωγα, τα Εγώ.
Παλάν=Ρήμα πάλλω (δονούμαι, περιστρέφομαι) επίθετο
παλλάς-πάλλουσι,περιστρεφόμενη (πρβλ: Παλλας Αθηνά).
Δά=άλλος τύπος της Γα, Γης (πρβλ: Δαμήτηρ, Δημήτηρ,
Δήμητρα=Μητέρα γη).
Νύξ=νύκτα.
Ο=το οποί! ο, που
Φυ(οι)=ευκτική ρήματος φύω (φυτρώνω, αναπτύσσομαι).
Κ.Ο.Κ.

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ...(;)

ΑΛ, ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΦΩΣ, ΕΛΑ ΣΤΗ ΓΗ! ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΛ ΡΙΞΕ ΤΙΣ
ΑΚΤΙΝΕΣ ΣΟΥ ΣΤΗΝ
ΙΛΥ ΠΟΥ ΨΗΝΕΤΑΙ (που βρίσκεται σε κατάσταση αναβρασμού). ΑΣ ΓΙΝΕΙ
ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΓΜΑ (μία ξηρά) ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΕΓΩ ΝΑ
ΖΗΣΟΥΝ, ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΘΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗ. ΑΣ ΜΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ Η ΝΥΚΤΑ ΠΟΥ
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΝ
ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΕΨΕΙ ΝΑ ΤΑΦΗ (να σβήση, να χαθεί) ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΓΜΑ ΤΟΥ
ΠΥΡΟΣ ΜΕΣΑ
ΣΤΗΝ ΑΝΑΒΡΑΖΟΥΣΑ ΙΛΥ, ΚΑΙ ΑΣ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ Η ΨΥΧΗ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ
ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ, ΤΟ
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΟΛΩΝ!

Εντυπωσιακό; Τουλάχιστον ! ! ! !

Κανένας
09/06/2005, 01:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22

Εντυπωσιακό; Τουλάχιστον ! ! ! ! ωραίος ο Ορέστης :beer: :sun: :beer:

έρως ανίκατε μάχαν:wave2:

gtsiros
09/06/2005, 02:16
Εντυπωσιακό μπορεί να είναι, αλλά είναι και λάθος. Το άλφα, για παράδειγμα, βγαίνει από το Άλεφ...

Η αξία του αλφάβητου δεν αναγνωρίζεται σε κάποιο μυστήριο. Απλά ήταν το πρώτο σύστημα που σε κάθε ήχο αντιστοιχούσε ένα γράμμα και κάθε γράμμα ακουγόταν με ένα τρόπο.

Δηλαδή μια λέξη γραμμένη στο χαρτί αρκεί για να ξέρεις να την προφέρεις. Σύγκρινέ το τώρα αυτό με κάτι λέξεις όπως "right" "file" "phone"... και θα καταλάβετε τι εννοώ όταν λέω ότι οι άγγλοι (και οι περισσότεροι δηλαδή...) το'χουν δει στραβά το θέμα. (ούτε τόνους δε βάζουν οι κάφροι...)

free rider
09/06/2005, 04:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
klasame sto gelio kai simera... :lol: :lol: :lol:

na ne kala ta "pedia" edomesa...

xasame kai apo tin oukrania...

pali kala pu einai kai to forum...



ΣΤΑ ΔΙΑΛΑ ΡΕ ΓΜΤ ΓΙΑΤΙ ΧΑΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΡΕΣ ΑΦΟΥ ΧΩΜΑ ΗΤΑΝΕ
ΜΙΣΟ ΓΗΠΕΔΟ ΠΑΙΖΑΜΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ Ε ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑΝ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ
ΚΑΙ ΜΑΣ ΧΩΣΑΝΕ ΤΟ ΓΚΟΛΑΚΙ

ΔΕΝ ΗΤΑΝ Η ΒΡΑΔΙΑ ΜΑΣ ΡΕ ΓΜΤΤΤΤΤ






ΓΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ


:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Κανένας
09/06/2005, 07:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Εντυπωσιακό μπορεί να είναι, αλλά είναι και λάθος. Το άλφα, για παράδειγμα, βγαίνει από το Άλεφ...

Η αξία του αλφάβητου δεν αναγνωρίζεται σε κάποιο μυστήριο. Απλά ήταν το πρώτο σύστημα που σε κάθε ήχο αντιστοιχούσε ένα γράμμα και κάθε γράμμα ακουγόταν με ένα τρόπο.

Δηλαδή μια λέξη γραμμένη στο χαρτί αρκεί για να ξέρεις να την προφέρεις. Σύγκρινέ το τώρα αυτό με κάτι λέξεις όπως "right" "file" "phone"... και θα καταλάβετε τι εννοώ όταν λέω ότι οι άγγλοι (και οι περισσότεροι δηλαδή...) το'χουν δει στραβά το θέμα. (ούτε τόνους δε βάζουν οι κάφροι...) Φοινικιστης φοινικιστης :lol:
Στην πυρά στην πυρά :lol:

Όσο για τους άγγλους, που δεν τους παω, γιατί είμαι ρατσιστής
Αντέγραψαν αυτούσιο το μετρικό σύστημα των Ελλήνων, εν μέρει το συντακτικό και διατήρησαν τους τόνους
Γιατί νομίζεις ότι το Ελλάς γράφεται Hellas ?
:wacko:

Κανένας
09/06/2005, 07:56
και για να μην ξεχάσω
τι σχέση έχει το άλφα το βήτα και το γαμμμα με τα
«αλεφ»=βόδι, «μπεθ»=καλύβα, «γκιμέλ»=καμήλα ?
:confused:

gtsiros
09/06/2005, 08:06
προς τον κανένα:

σχέση νοηματική δεν έχουν.

αλλά, σου λέει, θα πάρουμε τα σύμβολα αυτά (Α, Β, Γ...)...

εντάξει αυτό...

τώρα προκύπτει το ερώτημα: πως θα τα ονομάσουμε; να βγάλουμε δικά μας ονόματα; μπα... ας κρατήσουμε τις ονομασίες ως έχουν. οπότε έχουμε ένα σύνολο συμβόλων (Α Β Γ ...) και τα έχουμε και ονομασμένα (ΑΛΦΑ ΒΗΤΑ ΓΑΜΜΑ ...). τώρα μπορούμε να κάνουμε παιχνίδι.

το ότι τα ονόμαζαν αλλιώς και το ότι τα σύμβολα αυτά σημαίναν κάτι άλλο δεν παίζει κανένα ρόλο στο πως δουλεύουν τα γράμματα αυτα...

και οχι δεν ειμαι φοινικιστής ή πως αλλιώς το είπατε... και δε ξέρω τι πάει να πει αυτό κι'όλας.


Κάπου είχα δει μια εντυπωσιακή παρουσίαση για το πως το αλφάβητο ("ελληνικό αλφάβητο" για μένα είναι πλεονασμός) συνέδεσε τον ήχο κάθε συμβόλου, με το νόημα κάθε συλλαβής για να δημιουργήσει λέξεις ολόκληρες..

Lupo
09/06/2005, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Φοινικιστης φοινικιστης :lol:
Στην πυρά στην πυρά :lol:

Όσο για τους άγγλους, που δεν τους παω, γιατί είμαι ρατσιστής
Αντέγραψαν αυτούσιο το μετρικό σύστημα των Ελλήνων, εν μέρει το συντακτικό και διατήρησαν τους τόνους
Γιατί νομίζεις ότι το Ελλάς γράφεται Hellas ?
:wacko:

Για βοήθα κι εμένα ,που είμαι ολίγον βλάξ.
Γιατί γράφεται Hellas ?
Δεν τό 'πιασα.

Κανένας
09/06/2005, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
προς τον κανένα:

σχέση νοηματική δεν έχουν.

αλλά, σου λέει, θα πάρουμε τα σύμβολα αυτά (Α, Β, Γ...)...

εντάξει αυτό...

τώρα προκύπτει το ερώτημα: πως θα τα ονομάσουμε; να βγάλουμε δικά μας ονόματα; μπα... ας κρατήσουμε τις ονομασίες ως έχουν. οπότε έχουμε ένα σύνολο συμβόλων (Α Β Γ ...) και τα έχουμε και ονομασμένα (ΑΛΦΑ ΒΗΤΑ ΓΑΜΜΑ ...). τώρα μπορούμε να κάνουμε παιχνίδι.

το ότι τα ονόμαζαν αλλιώς και το ότι τα σύμβολα αυτά σημαίναν κάτι άλλο δεν παίζει κανένα ρόλο στο πως δουλεύουν τα γράμματα αυτα...

και οχι δεν ειμαι φοινικιστής ή πως αλλιώς το είπατε... και δε ξέρω τι πάει να πει αυτό κι'όλας.


Κάπου είχα δει μια εντυπωσιακή παρουσίαση για το πως το αλφάβητο ("ελληνικό αλφάβητο" για μένα είναι πλεονασμός) συνέδεσε τον ήχο κάθε συμβόλου, με το νόημα κάθε συλλαβής για να δημιουργήσει λέξεις ολόκληρες.. χάχα για αλχημιστή σε κόβω

μαύρες γάτες, κβαντομηχανική, δεν καπνίζεις, άστα να πανε στον δαίμονα :p

λοιπόν το θέμα όντως είναι πολύ σοβαρό και τεράστιο και φυσικά εγώ, δεν έχω τις γνώσεις για να επεκταθώ πολύ στο θέμα, παρά μόνο με δάνεια

και όντως αξίζει μίας μεγαλύτερης ανάλυσης, αλλά ίσως όχι σε αυτήν την σελίδα
από την άλλη και σε καινούργιο ποστ να αναλυθεί, καραδοκούν οι μανδαρίνοι kai οι χλευαστές, να χαρακτηρίσουν οποιον γράψει σε ένα τέτοιο θέμα

βάζω μια εικόνα για να δεις πως οι φοινικιστες αποδίδουν την εξέλιξη του γράμματος άλφα


16439

Κανένας
09/06/2005, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Για βοήθα κι εμένα ,που είμαι ολίγον βλάξ.
Γιατί γράφεται Hellas ?
Δεν τό 'πιασα. Α κοίτα να δεις βλαξ είμαι μόνο εγώ :p

Η λέξη Ελλάς παίρνει δασεία γιατί το ε το στην συγκεκριμένη λέξη προφέρεται δασύ (παχύ)

Για να αποδώσουν την δασεία οι άγγλοι έβαλαν το h

αντίστοιχο παράδειγμα στην ιστορία- history
:beer: :) :beer:

Κανένας
09/06/2005, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros


και οχι δεν ειμαι φοινικιστής ή πως αλλιώς το είπατε... και δε ξέρω τι πάει να πει αυτό κι'όλας.


δανειο

Εάν ομως θελήσουμε να ερευνήσουμε τις ρίζες της «φοινικικής» θεωρίας, τότε θα πρέπει να γυρίσουμε πίσω περίπου 2.000 έτη, στον 1ο αι. μ.Χ. Τότε έζησε ο Ιώσηπος, ο Ιουδαίος επαναστάτης στρατηγός, ο οποίος παρεδόθη στους Ρωμαίους και εισήλθε στο στενό περιβάλλον της αυτοκρατορικής αυλής. Ο Ιώσηπος, για να εξιλεωθή ίσως απέναντι στους συμπατριώτες του για την προσχώρησί του στους Ρωμαίους, συνέγραψε το έργο «Ιουδαϊκή Αρχαιολογία» - μία παραποιημένη απόδοσι της Παλαιάς Διαθήκης ουσιαστικά - με το όποιο όμως κατηγορούσε και ύπε-βίβαζε τον ελληνικό πολιτισμό. Σε άπάντησι ο Έλλην εξ Αλεξανδρείας ιστορικός Απίων συνέγραψε μία πραγματεία με την οποία απέκρουε τις συκοφαντίες του Ιωσήπου. Δυστυχώς η πραγματεία του Απίωνος, σε αντίθεσι με το πλήρες έργο του Ιωσήπου, δεν διεσώθή. Ο δε Ιώσηπος εφρόντισε μάλιστα να συγγράψη μία νέα πραγματεία με τίτλο «Κατά Απίωνος». Από το έργο αυτό προέρχεται το παρακάτω απόσπασμα:

«Οι Έλληνες είναι από τους λαούς, που έμαθαν πολύ αργά και μετά δυσκολίας να γράφουν. Ακόμη κι εκείνοι, που ισχυρίζονται ότι χρησιμοποιούσαν την γραφή από παλιά, υπερηφανεύονται ότι την έμαθαν από τους Φοίνικες και τον Κάδμο. Αλλά ούτε από εκείνη την εποχή έχει κανείς να παρουσίαση επιγραφές, που να έχουν σωθή σε ναούς ή άλλα δημόσια μνημεία, ώστε να αμφισβητήται ακόμη και το κατά πόσο εκείνοι, που πήραν μέρος στον Τρωικό Πόλεμο, χρησιμοποιούσαν, μολονότι πολύ αργότερα, τα γράμματα, ενώ η αληθινή και επικρατούσα άποψι είναι ότι μάλλον αγνοούσαν την σύγχρονη χρήσι των γραμμάτων. Όλοι οι Έλληνες ανεξαιρέτως θεωρούν οτι δεν υπάρχει αρχαιότερο συγγραφικό έργο από τα ποιήματα του Όμηρου. Αυτός όμως φαίνεται πως έζησε πολύ αργότερα από την εποχή των Τρωικών, ενώ ταυτόχρονα λέγεται γι’ αυτόν ότι δεν άφησε την ποίησί του γραπτώς, αλλά αυτή διεσώθη στα άσματα και κατεγράφη αργότερα. Αυτός είναι και ο λόγος, που υπάρχουν τόσες αντιφάσεις στο έργο του». Να λοιπόν που ευρίσκονται οι ρίζες της περί φοινικικών γραμμάτων θεωρίας, αλλά ακόμα και οι απαρχές του ομηρικού ζητήματος.

:beer:

αρχίσαμε τσι εμπυρίες πρωι πρωι και δεν μας βλέπω καλά :eyepop:

Lupo
09/06/2005, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Α κοίτα να δεις βλαξ είμαι μόνο εγώ :p

Η λέξη Ελλάς παίρνει δασεία γιατί το ε το στην συγκεκριμένη λέξη προφέρεται δασύ (παχύ)

Για να αποδώσουν την δασεία οι άγγλοι έβαλαν το h

αντίστοιχο παράδειγμα αντιστοιχεί στην ιστορία- history
:beer: :) :beer:


Όλε!!!
Πρέπει να ν'ασχοληθώ λίγο με το θέμα!

Ευχαριστώ συνάδελφε (βλαξ :lol: ).


:beer: :beer: :beer:


16445

Κανένας
09/06/2005, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Όλε!!!
Πρέπει να ν'ασχοληθώ λίγο με το θέμα!

Ευχαριστώ συνάδελφε (βλαξ :lol: ).


:beer: :beer: :beer: Κάτσε βρε θα με μεθύσεις και έχω να πιω πολλά σφηνακια και σφήνες μέχρι το βράδυ :wacko:


Λοιπόν για να το ψάξεις λίγο περισσότερο
Θα σου πω ότι στην πραγματικότητα, δεν ξέρουμε πως μιλούσαν οι έλληνες
Γιατί βασικά δεν μιλούσαν, αλλά τραγουδούσαν (έμμετρος λόγος)
Ούτε χρησιμοποιούσαν τόνους, διότι δεν χρειαζότανε, ούτε είχαν αριθμούς, διότι ακόμα και τις πιο περίπλοκες πράξεις, μπορούσαν να τις κάνουν με το κωδικό αλφάβητο τους

Όταν εισήχθη το μηδέν, από τους μεταπυθαγορειους, αναγκάστηκαν να εφεύρουν τα αξιώματα, για να στηρίξουν το σαθρό υπόβαθρο του δεκαδικού συστήματος

Στο θέμα μας τώρα
(ποιο είναι το θέμα? :confused: )
ο αρχαιότερος ραπερ ήταν ο όμηρος
Για αυτό και η μουσική και ο λόγος του δρόμου -ραπ- προέρχεται από την ραψωδία (rhapsody )
Αρα με λίγα λόγια...

ο όμηρος ήταν μαύρος
:beer: :bawl: :beer:

gtsiros
09/06/2005, 09:44
Πολύ μπύρα πέφτει και ανυσηχώ.

...



...



...



ΔΕ ΜΑΜΙΕΤΑΙ!!! :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Κανένας
09/06/2005, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Πολύ μπύρα πέφτει και ανυσηχώ.

...



...



...



ΔΕ ΜΑΜΙΕΤΑΙ!!! :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: Έτσι έτσι
Εγώ δεν ανησυχώ καθόλου
Τζάμπα είναι
Κερνάει ο Ορέστης22
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

dankannn
09/06/2005, 09:59
:beer: :beer: :beer: :beer: ειρήνη υμίν!ειρήνη υμίν! ειρήνη υμίν! :beer: :beer: :beer: :beer:

sonic22
09/06/2005, 10:51
giati den me les me to allo onoma mou??? einai pio eukolo..

gia na prosthesw kai egw kati stin kuveda...

oi finikes an eixan anakalipsei tin grafi psin tous ellines auti itan mono me simfwna...

tha eprepe dld na xereis (i na fadasteis !!) pia fwnienda prepei na peis gia na profereis mia lexi...

kai meta mou lete oti egw grafw diskola...


:beer: :beer:

p.s. siga me tis bires... teleiwnoun..:look:

sonic22
09/06/2005, 11:02
giati grafw se greeklish..


stelnw 25 minimata tin mera ... polla apo auta mesa se roi sizitisis
o xronos einai xrima!! an mou pernei 1 lepto parapanw to kathe minima katastrafika...

sta greeklish den xriazete na skeutomai orthografia. apla grafw opws akugonte...

an eggrafa sta ellinika tha eprepe na grafw swsta ellinika wste na mathenoun kai oi neoteroi kai na min berdeuete o eggefalos me anorthografa keimena..

ara moni epilogi to Word.. alla na vazw kai tonous re pedia??? parapaei!! kai me kefalea para einai asximo to kimeno...

auta...

osoi exete na odigisete na min piite ales bires...
kai na plirwsete stin exodo parakalw..

:beer: :beer: :beer:

Lupo
09/06/2005, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Κάτσε βρε θα με μεθύσεις και έχω να πιω πολλά σφηνακια και σφήνες μέχρι το βράδυ :wacko:


...........


Στο θέμα μας τώρα
(ποιο είναι το θέμα? :confused: )
ο αρχαιότερος ραπερ ήταν ο όμηρος
Για αυτό και η μουσική και ο λόγος του δρόμου -ραπ- προέρχεται από την ραψωδία (rhapsody )
Αρα με λίγα λόγια...

ο όμηρος ήταν μαύρος
:beer: :bawl: :beer:


Δηλαδή, είχε και φώτα νέον (πυγολαμπίδες) κάτω απ'την άμαξα του?????


Οι μπύρες φαίνεται πως έχουν ενεργήσει. Συνεχίζουμε, γιατί υπάρχει οίστρος, βλέπω. sonic22, ελπίζω να μην τελειώνουν, όντως.


Δηλαδή, η αρχαιο-ελληνική
,δεν ήταν πραγματικά, όπως διδάσκετε σήμερα?
Δηλαδή, τραγωδίες μεγάλων αρχαίων συγγραφέων, που βρέθηκαν, δεν είχαν τονισμό? Ή μιλας για ακόμα παλιότερα?
Την περίοδο που δημιουργήθηκε το αλφάβητο,και μόνο?


Για να μην ξεχνιόμαστε.....:beer: :beer: :beer: :beer:

gdevelek
09/06/2005, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22


ara moni epilogi to Word.. alla na vazw kai tonous re pedia??? parapaei!! kai me kefalea para einai asximo to kimeno...



1. μη βάζεις τόνους, το κείμενο και πάλι θα διαβάζεται άνετα

2. με κεφαλαία είναι άσχημο αλλά κούκλα μπροστά στα αγγληνικά

sonic22
09/06/2005, 11:08
an den valw tonous tha kokkinizei olo to kimeno sto word...

kai ade meta na vrw kanena lathaki...


oso gia ta ellinika...

gia pio logo dld nomizes pws exoume
tosa ι,η,ει,οι,υ
tosa ο,ω,ε,αι

kai allous tosous sindiasmous mesa stis lexeis...

:wacko:

Tigas
09/06/2005, 11:11
ΝΟΒΑDY ΤΙ ΚΕΡΝΑΣ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΔΩΣΕ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ :lol: :lol: :lol: :wave2:

sonic22
09/06/2005, 11:14
signomi alla den thelw na to pexw exipnos...

apla gia tin orthotita tu logou..

no one=kanenas
nobody=asswmatos i estw kanena swma

an kai asswmatos einai pio wreo e?

:beer: :beer:

gdevelek
09/06/2005, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
an den valw tonous tha kokkinizei olo to kimeno sto word...

kai ade meta na vrw kanena lathaki...


oso gia ta ellinika...

gia pio logo dld nomizes pws exoume
tosa ι,η,ει,οι,υ
tosa ο,ω,ε,αι

kai allous tosous sindiasmous mesa stis lexeis...

:wacko:

Κανείς δεν σου ζήτησε να γράφεις με τόνους και ορθογραφημένα. Γράψε όμως ελληνικά, χωρίς χρήση word, κατευθείαν στην ιστοσελίδα.

Ακόμη και στα αγγληνικά, όμως, βλέπω ότι κρατάς συχνά το "ει" και το "αι", π.χ. στο "einai". Άρα δεν γλιτώνεις σχεδόν τίποτε σε σύγκριση με άτονα ελληνικά.

Tigas
09/06/2005, 11:17
ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΙΑΣΕΙ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕ ΒΑΛΕ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟ :lol:

ΝΟ ΟΝΕ = ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ :beer:

Κανένας
09/06/2005, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΝΟΒΑDY ΤΙ ΚΕΡΝΑΣ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΔΩΣΕ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ :lol: :lol: :lol: :wave2: Κάτσε σε λίγο θα βάλω την συνταγή της αρχαίας ελληνικής μπύρας και θα πέσει πολύ γλέντι, άσε άμα αναλύσουμε την λέξη κερνάω, θα κερνάνε όλοι
:beer: :beer: :beer:

Κανένας
09/06/2005, 11:21
Βρε συ Ορέστη, εδώ γράφω ελληνικά εγώ και δεν καταλαβαίνει κανείς τίποτα και περιμένεις, όταν γράφεις με τέτοια γλώσσα, σε δύσκολα νοήματα να γίνεις κατανοητός?


Λύκε της στέπας δεν σε ξέχασα περισσότερα σε λίγο


:beer: :beer: :beer:

Κανένας
09/06/2005, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Κανείς δεν σου ζήτησε να γράφεις με τόνους και ορθογραφημένα. Γράψε όμως ελληνικά, χωρίς χρήση word, κατευθείαν στην ιστοσελίδα.

Ακόμη και στα αγγληνικά, όμως, βλέπω ότι κρατάς συχνά το "ει" και το "αι", π.χ. στο "einai". Άρα δεν γλιτώνεις σχεδόν τίποτε σε σύγκριση με άτονα ελληνικά. ετσι ετσι
:beer: :sun: :beer:

sonic22
09/06/2005, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Κανείς δεν σου ζήτησε να γράφεις με τόνους και ορθογραφημένα. Γράψε όμως ελληνικά, χωρίς χρήση word, κατευθείαν στην ιστοσελίδα.

Ακόμη και στα αγγληνικά, όμως, βλέπω ότι κρατάς συχνά το "ει" και το "αι", π.χ. στο "einai". Άρα δεν γλιτώνεις σχεδόν τίποτε σε σύγκριση με άτονα ελληνικά.



"an eggrafa sta ellinika tha eprepe na grafw swsta ellinika wste na mathenoun kai oi neoteroi kai na min berdeuete o eggefalos me anorthografa keimena.."

den tin misw tin glwssa kai den ftinw se osous tin xrisimopoioun swsta..

isa isa thelw kati i na xrisimopoiite swsta i na min xrisimopoiite

apla einai pera apo tis dinameis mou na grapsw orthografika swsta se ola ta keimena stour rithmous pu grafw...

edw kanw lathei sta greeklish kai den vgenei noima...

fandasou na dei kanena "κε" sta keimena mou(logo viasinis pada..)

Κανένας
09/06/2005, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
signomi alla den thelw na to pexw exipnos...

apla gia tin orthotita tu logou..

no one=kanenas
nobody=asswmatos i estw kanena swma

an kai asswmatos einai pio wreo e?

:beer: :beer: Και πότε θα γιορτάζω ρε φίλε των άγιων ασωμάτων?:lol::bawl: :lol:

Tigas
09/06/2005, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Κάτσε σε λίγο θα βάλω την συνταγή της αρχαίας ελληνικής μπύρας και θα πέσει πολύ γλέντι, άσε άμα αναλύσουμε την λέξη κερνάω, θα κερνάνε όλοι
:beer: :beer: :beer:

ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΕΖΕ Η ΞΕΡΟΣΦΥΡΙ ΛΕΜΕ

Κανένας
09/06/2005, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΕΖΕ Η ΞΕΡΟΣΦΥΡΙ ΛΕΜΕ Ε όχι και ξεροσφύρι
Εδώ μιλάμε για αρχαίων γεύσεις
:beer:

sonic22
09/06/2005, 11:29
den leei i arxaia bira...

xeneroti tha itan kaliteri!!

:) :D :)
:look:

Tigas
09/06/2005, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Ε όχι και ξεροσφύρι
Εδώ μιλάμε για αρχαίων γεύσεις
:beer:

NA AKOYSV TO MENOY PLEASE ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΝΕΑ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ
ΕΙΜΟΥΝΑ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΑΡΑ ΚΙΟΛΑΣ ΣΤΑ ΑΡΧΑΙΑ
1-ΤΡΙΜΗΝΟ 9
2- ΤΡΙΜΗΝΟ 9
3- ΤΡΙΜΗΝΟ 9
ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ R

:rotflmao: :rotflmao:

Lupo
09/06/2005, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
giati grafw se greeklish..


stelnw 25 minimata tin mera ... polla apo auta mesa se roi sizitisis
o xronos einai xrima!! an mou pernei 1 lepto parapanw to kathe minima katastrafika...


Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
sta greeklish den xriazete na skeutomai orthografia. apla grafw opws akugonte...

Δηλαδή ο δικός μου χρόνος, που κάνω 2-3 λεπτά παραπάνω να διαβάσω ένα μήνυμα σε greeklish απ'ότι σε ελληνικά, μεταφράζετε ση λιγότερο χρήμα? Ο δικόςμου χρόνος, δεν είναι χρήμα?


Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
an eggrafa sta ellinika tha eprepe na grafw swsta ellinika wste na mathenoun kai oi neoteroi kai na min berdeuete o eggefalos me anorthografa keimena..

Βρε ας έγραφες εσύ, και οι όποιες ανορθογραφίες, θα βελτιώνονταν με τον καιρό. Ουδείς άσφαλτος, όπως είπε και η εκπληκτική λαίδη!


Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
ara moni epilogi to Word.. alla na vazw kai tonous re pedia??? parapaei!! kai me kefalea para einai asximo to kimeno...
Ας έγραφες και χωρίς τόνους.


Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
auta...
Και άλλα πολλά...


Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
osoi exete na odigisete na min piite ales bires...

Φέρνε εσύ και θα πάρουμε ταξί.


Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
kai na plirwsete stin exodo parakalw..
Εγώ θα βγώ από την είσοδο τότε!Νόου άδερ κόμεντ
πλιζ :beer: :beer: :beer:


16450

Κανένας
09/06/2005, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
den leei i arxaia bira...

xeneroti tha itan kaliteri!!

:) :D :)
:look: Τι λες βρε Ορέστη όταν οι έλληνες φτιάχνανε μπύρα, οι ευρωπεοι δεν είχανε ανακαλύψει, ούτε πως κατεβαίνουν από τα δένδρα

Πάρε ένα ανεκδοτο από τον Αδαμάντιο Ζντοϊνγκ! (ακα Adam tsouk)
Μετά το τέλος του Μεγάλου Φεστιβάλ Μπύρας στην Γερμανία, όλοι οι πρόεδροι των εταιριών Ζυθοποιίας αποφάσισαν να βγουν έξω για . . μια μπύρα.
Το αφεντικό της Corona κάθεται στο μπαρ και λέει:
"Θα ήθελα την καλύτερη μπύρα στον κόσμο, Μια Corona, παρακαλώ." Ο μπάρμαν πιάνει ένα μπουκάλι από το ράφι και του το δίνει.
To αφεντικό της Βudweiser λέει:
"Θά ήθελα την καλύτερη μπύρα στον κόσμο! The King of Beers!! Μια Budweiser, παρακαλώ!" Ο μπάρμαν του δίνει μία.
Ο τύπος από την Coors: "Θα ήθελα την μόνη μπύρα που είναι φτιαγμένη με πραγματικό νερό πηγής από τα Βραχώδη Όρη. Δώσε μου μια Coors!!" Παίρνει κι αυτός την μπύρα του!! Ο τύπος από την Μύθος κάθεται και λέει: "Δώστε μου μια Κόκα Κόλα" Ο μπάρμαν ξαφνιάζεται λίγο, αλλά του δίνει ό,τι παράγγειλε. Οι άλλοι όμως ζυθοπαραγωγοί τον κοιτάζουν περίεργα και ρωτάνε γιατί δεν πήρε Μύθος! Kι εκείνος: "Να, σκέφτηκα αφού δεν πίνετε εσείς μπύρα, γιατί να πιω εγώ?"
:beer: :beer: :beer:

gdevelek
09/06/2005, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
"an eggrafa sta ellinika tha eprepe na grafw swsta ellinika wste na mathenoun kai oi neoteroi kai na min berdeuete o eggefalos me anorthografa keimena.."


Δεν περιμένει ΚΑΝΕΙΣ (ούτε ο ΚΑΝΕΝΑΣ!) να μάθει ελληνικά διαβάζοντας μηνύματα στο μοτο-φόρουμ. Για μηχανές μαθαίνουμε και για τη συντήρηση και οδήγησή τους. Και σ' αυτό μας βοηθάει πάρα πολύ ένας ιδιαίτερα ανορθόγραφος άνθρωπος, ο Γιαγιάς Αρκούδας, αν αυτό σου λέει κάτι. Και γι' αυτό ο άνθρωπος αυτός χαίρει εξαιρετικού σεβασμού στο φόρουμ.

Ο εγκέφαλος μπερδεύεται ΑΠΕΙΡΩΣ περισσότερο με τα αγγληνικά από ό,τι με ένα ελληνικό κείμενο που έχει μερικά ορθογραφικά λάθη. Αυτό δεν χωρά αμφισβήτηση.

Αν αγαπάς τη γλώσσα και θέλεις όταν γράφεις ελληνικά να γράφεις σωστά ελληνικά, ο χειρότερος τρόπος να προσεγγίσεις αυτό το στόχο είναι να γράφεις αγγληνικά, αφού έτσι δεν εξασκείσαι στα ελληνικά και σιγά-σιγά θα ξεχάσεις την ορθογραφία σου. Όταν έλθει η ώρα να γράψεις ελληνικά θα το θυμηθείς αυτό, αν βέβαια συνεχίσεις έτσι για μερικά χρόνια ακόμη.

GST
09/06/2005, 11:40
επειδη μου πηρε καποια ωρα για να φτασω στο τελος του ποστ ....το μονο συμπερασμα που εβγαλα χωρις να αναφερομε σε καποιον συγκεκριμενα ειναι οτι αμα λες μαλακιες ειτε σε ελληνικα ειτε σε αγγλοελληνικα ειναι το ιδιο πραγμα.......το θεμα ειναι το τι λες και οχι πως το αποτυπωνεις.....καταλαβαινω τις ευαισθησιες που μπορει να εχει καποιος ως προς αυτα τα θεματα .....απλα δεν μπορει να αναγκασει κανεναν να συμπεριφερετε βαση των δικο του θελω....αυτα ....εγω προσωπικα διαβαζω οσους εχουν αποψη ασχετος σε τι γλωσσα την εκφραζουν...εδω ειναι ενα φορουμ μοτοσυκλετας και δεν νομιζω οτι πρεπει να επεκταθουμε περισσοτερο σε τετοια θεματα γιατι δεν οδηγουμαστε πουθενα.....

Lupo
09/06/2005, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Ε όχι και ξεροσφύρι
Εδώ μιλάμε για αρχαίων γεύσεις
:beer:

Όχι άλλο φαί.
περιμένετε να χάσω κανένα κιλό πρώτα.
Χθές σε καφετέρια, δύο παιδάκια από την παρέα, μου είπαν να τους δώσω την μπάλα που έχω στο πουκάμισο, για να παίξουν μέχρι να τελειώσουμε τον καφέ!
:lol: :lol:

gtsiros
09/06/2005, 11:49
Γιατί δε γράφετε με την υσηχία σας... με τα ελληνικά σας... δώξα τω θεώ, δεν είστε ανάπηρα. Εδώ εμένα μου λείπουν οι άκρες από τα δύο δάχτυλα του δεξιού χεριού και γράφω κανονικά με τόνους με όλα.

Το να γράφεις δεν είναι κάτι το οποίο διατίθεται προς πετσοκόψιμο προκειμένου να κάνεις πιο γρήγορα...

giati ama htan akna kanw grthgia 8a egrapfa etsi ka ianeta meta ana epme katalabeis kanekis as.

Lupo
09/06/2005, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
επειδη μου πηρε καποια ωρα για να φτασω στο τελος του ποστ ....το μονο συμπερασμα που εβγαλα χωρις να αναφερομε σε καποιον συγκεκριμενα ειναι οτι αμα λες μαλακιες ειτε σε ελληνικα ειτε σε αγγλοελληνικα ειναι το ιδιο πραγμα.......το θεμα ειναι το τι λες και οχι πως το αποτυπωνεις.....καταλαβαινω τις ευαισθησιες που μπορει να εχει καποιος ως προς αυτα τα θεματα .....απλα δεν μπορει να αναγκασει κανεναν να συμπεριφερετε βαση των δικο του θελω....αυτα ....εγω προσωπικα διαβαζω οσους εχουν αποψη ασχετος σε τι γλωσσα την εκφραζουν...εδω ειναι ενα φορουμ μοτοσυκλετας και δεν νομιζω οτι πρεπει να επεκταθουμε περισσοτερο σε τετοια θεματα γιατι δεν οδηγουμαστε πουθενα.....

Από κάποια σελίδα κι έπειτα αυτού του thread και ειδικά στις τελευταίες σελίδες, πιστεύω ότι απλά έχουμε μία υγειέστατη αντιπαράθεση απόψεων.
Απλά συζητάμε.
Δεν καταλαβαίνω γιατί το γεγονός ότι είμαστε σ'ένα forum μοτοσυκλέτας να αποκλείει την περίπτωση να συζητάμε κι άλλα θέματα?
Δηλαδή , αν πάμε εκδρομή με μοτοσυκλέτες, και καθήσουμε για φαγητό,( πάλι στο φαγητό το μυαλό μου) πρέπει, μεταξύ τύρου και αχλαδίου , να συζητάμε μόνο για το πόσο έξυσε ο τάδε και πόσα χτύπησε στην ευθεία ο δείνα?
Κι επειδή , εγώ τώρα είμαι στο εξωτερικό και δεν μπορώ να σας ακολουθήσω σε βόλτες, το κάνω μέσω του νετ.
Αυτά.
Δεν τσακωνόμαστε. Απλά ανταλλάσουμε απόψεις

gtsiros
09/06/2005, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
επειδη μου πηρε καποια ωρα για να φτασω στο τελος του ποστ ....το μονο συμπερασμα που εβγαλα χωρις να αναφερομε σε καποιον συγκεκριμενα ειναι οτι αμα λες μαλακιες ειτε σε ελληνικα ειτε σε αγγλοελληνικα ειναι το ιδιο πραγμα.......το θεμα ειναι το τι λες και οχι πως το αποτυπωνεις.....καταλαβαινω τις ευαισθησιες που μπορει να εχει καποιος ως προς αυτα τα θεματα .....απλα δεν μπορει να αναγκασει κανεναν να συμπεριφερετε βαση των δικο του θελω....αυτα ....εγω προσωπικα διαβαζω οσους εχουν αποψη ασχετος σε τι γλωσσα την εκφραζουν...εδω ειναι ενα φορουμ μοτοσυκλετας και δεν νομιζω οτι πρεπει να επεκταθουμε περισσοτερο σε τετοια θεματα γιατι δεν οδηγουμαστε πουθενα.....

Παρατηρώ ότι υπάρχει η τάση να νομίζουν διάφοροι ότι πρόκειται για το δικό μου θέλω, όταν ζητάω από τον άλλον να κάνει το σωστό. Σαν ένα φίλο μου που του λέω "πιές νερό..." γιατί δεν πίνει καθόλου, και αυτός, αντί να πει "α! καλή ιδέα" και να πιεί νερό μου πετάει "μη με πιέζεις!!!"... μου θυμίζει τον παρακάτω διάλογο...

- Θα πέσω σε ένα λάκο σκατα!
- Όχι, να μην πέσεις στο λάκο με τα σκατά...
- Ναι, θα πέσω!!
- Ρε μη πέσεις σου λέω!!
- ΜΕ ΚΑΤΑΠΙΕΖΕΙΣ!!!
- ...

sonic22
09/06/2005, 12:48
"giati ama htan akna kanw grthgia 8a egrapfa etsi ka ianeta meta ana epme katalabeis kanekis as."

giati ama itan na kanw grigera tha egrafa etsi kai ante meta na eprepe na katalavei kaneis ti grafw...

an kai exw tin edipwsi oti ekei stin arxei itheles na grapseis
"ama itan na "

:D :sun:

sonic22
09/06/2005, 13:00
o xronos tou kathenos einai politimos giati einai dedomenos...

apla pisteuw pws an tin vlepate perisotero san pexnidi tin anagnorisi twn greeklish tha ta diavazate polli eukola...

alla pera apo auto...

den eimai kalos orthografos. auto einai dedomeno.. exoun ginei apires apopires na mathw tin orthografia (apo tin 4 dimotikou kanw idietera stin orthografia) alla apws ta mathena meta apo 2 mines ta xexnaga..

genika pisteuw pws einai thema eggefalu...

kapoioi den borun na thimithoun arithmous kai grammata ektos kai an iparxei kapia sisxetisi.. kapia apli theoria pisw apo olla...

odigaw opws grafw kai grafw opws odigaw... kai distixos tipota apo ta dio den ta vlepw na allazei.. :)

an kanw wra na skeuto pws grafete to ena kai pws to allo tha xexasw ti ithela na grapsw...

exw xamili ram fenete... :look:

ta lathi menoun sto iposinidito...

tha xafniazosoun an anakaliptes posa pragmata vlepeis asinesthita kai apla kaneis opws den ta vlepeis..

den nomizw pws ta pragmata tha itan kalitera an eggrafa sta ellinika opws grafw...

se autin tin periptwsi den tha borusa na diavasw oute kan egw to ti exw grapsei..



:lol: :rotflmao: :lol:

soni me tis bires leme...

gtsiros
10/06/2005, 06:11
Λοιπόν...


o xronos tou kathenos einai politimos giati einai dedomenos...

Ουδεμία αντίρρηση! Όμως, το ότι ποστάρεις στο moto.gr/forum από μόνο του δείχνει ότι έχεις μπόλικο ελεύθερο χρόνο...


apla pisteuw pws an tin vlepate perisotero san pexnidi tin anagnorisi twn greeklish tha ta diavazate polli eukola...

Μετά συγχωρήσεως, αλλά η ανάγνωση δεν είναι παιχνίδι. Ίσως να σε ωθούσαν να την αντιμετωπίσεις έτσι όταν ακόμα μάθαινες ανάγνωση προκειμένου να σε βοηθήσουν να ασχοληθείς μαζί της ώστε να τη μάθεις, αλλά τώρα πιά, όχι... δεν είναι παιχνίδι.


den eimai kalos orthografos. auto einai dedomeno.. exoun ginei apires apopires na mathw tin orthografia (apo tin 4 dimotikou kanw idietera stin orthografia) alla apws ta mathena meta apo 2 mines ta xexnaga..

Μήπως επειδή δεν τα χρησιμοποιείς; Μήπως επειδή δεν κάνεις συνειδητή προσπάθεια να τα μάθεις; Λέω τώρα γω...

Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση που πολύ εύκολα λες "είμαι ανίκανος να μάθω ορθογραφία".


genika pisteuw pws einai thema eggefalu...

Με άλλα λόγια το κεφάλι σου φταίει... Σα να σου δώσει κάποιος ένα rcv211 (γιατί, πίστεψε με, τόσο άγριο πράμα είναι και ο εγκέφαλοσ) και να λες ότι αυτό φταίει που δε μπορείς να κάνεις καλό γύρο... (note)


kapoioi den borun na thimithoun arithmous kai grammata ektos kai an iparxei kapia sisxetisi.. kapia apli theoria pisw apo olla...

Συνήθειο είναι...


odigaw opws grafw kai grafw opws odigaw... kai distixos tipota apo ta dio den ta vlepw na allazei..

όσο πιό αργά αποφασίσεις ότι "ως εδώ. από δω και πέρα θα επιμείνω στο να γράφω σωστά" τόσο λιγότερο δύσκολο θα σου είναι να κόψεις το συνήθειο να γράφεις στο ντουγρού.


an kanw wra na skeuto pws grafete to ena kai pws to allo tha xexasw ti ithela na grapsw...

Αφού δεν έχεις εξασκηθεί σ'αυτό και ούτε έχεις προσπαθήσει να το κάνεις συνήθεια.

Δεν μαθαίνεις να γράφεις σωστά γιατί δεν έχεις ακόμα νοιώσει ότι είναι σημαντικό να το κάνεις. Απλούστατα. Μόλις το πάρεις πρέφα, τότε αυθόρμητα ο εγκέφαλός σου θα ασχολείται με αυτό, ακόμα και αν εσύ προσπαθήσεις να τον ζορίσεις να ΜΗΝ το κάνει...

sonic22
10/06/2005, 10:22
koita den borw na se pisw gia ta epixirimata mou ektos kai an borousame na allaxoume eggefalus...

les na thelw na ginomai rezili grafontas anorthografa?

fititis eimai, se pia glwssa les na grafw sta diagwnismata?
se greeklish? kapioi kathigites dixnoun epiikia alloi se kovoun en psixro (kirios sta paidagogika)...

alla edwmesa thelw na min exw tetio agxos!!

opws exw pei kai se allo post...

"i glwssa opws kai i texni dimiourgithikan gia na apeleutherwsoun to anthrwpino pneuma"

oxi gia na to sklavwsoun mesa se kanones, nomous kai apopseis
poso malista an autoi oi kanones einai kapws surealistikoi kai akatanoitoi...

oso gia tis mixanes... paradigmata polla opou spudeoi anavates den kataferan na prosarmostoun sta nea dedomena...
kai omws kai prospathisan kai kaloi odigoi itan...

einai thema eggefalou pisteuw (akoma)

Κανένας
10/06/2005, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo

Δηλαδή, η αρχαιο-ελληνική
,δεν ήταν πραγματικά, όπως διδάσκετε σήμερα?
Δηλαδή, τραγωδίες μεγάλων αρχαίων συγγραφέων, που βρέθηκαν, δεν είχαν τονισμό? Ή μιλας για ακόμα παλιότερα?
Την περίοδο που δημιουργήθηκε το αλφάβητο,και μόνο?


Για να μην ξεχνιόμαστε.....:beer: :beer: :beer: :beer: Όχι φίλε μου
Η αρχαία- ελληνική δεν είχε ούτε τονισμό ούτε μικρά γράμματα


Το πολυτονικό σύστημα (βαρεία, δασεία, οξεία, περισπωμένη, υπογεγραμμένη, ψιλή), δηλαδή τα τρία τονικά σημάδια και τα δύο πνεύματα επινοήθηκαν από τον Αριστοφάνη τον Βυζάντιο, γύρω στα 200 π.Χ, για να βοηθήσει τους ξένους μελετητές της αρχαίας ελληνικής γλώσσας να την διαβάζουν και να την προφέρουν σωστά, καθώς η αρχαία ελληνική προφορά ήταν μουσική και τονική, δηλαδή τα φωνήεντα προφέρονταν πολύ διαφορετικά απ' ότι προφέρονται στη γλώσσα μας.


Εξελίχθηκε κατά κάποιον τρόπο από τους αλεξανδρινούς και οι βυζαντινοί μελετητές, γύρω στα 800-850 μ.Χ, όταν και γενικεύτηκε η χρήση των πεζών γραμμάτων (μικρογράμματη γραφή), θεώρησαν καλό, να χρησιμοποιήσουν το τονικό σύστημα του Αριστοφάνη του Βυζάντιου, το οποίο όμως δεν είχε πρακτική σημασία για τα βυζαντινά και νέα Ελληνικά


Το πραγματικό πρόβλημα, δημιουργήθηκε από την ερασμιακή προφορά και την επίδραση που είχε στην μετέπειτα ελληνική γραμματική, με αποτέλεσμα την δημιουργία λάθος ορθογραφικών κανόνων από τους γλωσσολόγους, που περιέπλεξαν ακόμα περισσότερο την νέα ελληνική
:)