PDA

View Full Version : Ελληνικα Vs Greeklish



Σελίδες : 1 2 [3]

Κανένας
10/06/2005, 11:26
Σύμφωνα με τον Ολλανδό φιλόλογο Έρασμο (Desiderius Erasmus, 1457 - 1536 μ.Χ., "Dialogus de recta latini graeciguae serminis pronunciatione") – άποψη που έχουν υιοθετήσει κακώς τα σχολικά ελληνικά βιβλία γλώσσας και γραφής, χωρίς να ελέγξουν την ορθότητά της - η νέα ελληνική γραφή, όπως και οι σημερινές γραφές με λατινικούς χαρακτήρες (αγγλική, γαλλική, ολλανδική κ.τ.λ.) είναι ιστορικές, δηλαδή γράφουν τις λέξεις όπως τις πρόφεραν κάποτε οι πρόγονοί τους και όχι ως προφέρονται σήμερα, με αποτέλεσμα στις γραφές αυτές άλλα να βλέπεις και άλλα να διαβάζεις ή άλλα να λες και άλλα να γράφεις κ.τ.λ., πρβλ π.χ. στην αγγλική τη λέξη idea, η οποία ενώ προέρχεται από την αρχαία ελληνική λέξη «ιδέα» δεν προφέρεται ως δείχνουν τα γράμματά της στην ελληνική ή στη λατινική, αλλά «αϊντία». Ξεκινώντας ο Έρασμος από τη σκέψη ότι οι αρχαίοι Έλληνες δεν ήταν δυνατόν να ξεκινήσουν τη γραφή με πολλά σημεία (γράμματα) για τον ίδιο φθόγγο, π.χ.: Υ & Η & Ι = [ι], Ο & Ω = [ο], Ε & ΑΙ =[ε] ... κατέληξε στο εξής λάθος (όπως θα δούμε πιο κάτω), όμως αληθοφανές συμπέρασμα:

1) Η νέα ελληνική γραφή και οι γραφές με λατινικούς χαρακτήρες είναι ιστορικές, επειδή γράφουν τις λέξεις ως έχουν (φωτογραφικά) από την αρχαία ελληνική και λατινική. Η νέα ελληνική διατηρεί από συνήθεια τα γράμματα ω, η, υ, στις λέξεις, π.χ. Ευρώπη, φύλο, καλώ…, γιατί, ενώ αυτά έπαψαν να παριστούν φθόγγους της ελληνικής γλώσσας (συνέπεσαν με την προφορά των ο,ι), διατηρούνται στη γραφή των λέξεων.

2) Η αρχαία ελληνική γλώσσα ήταν διαφορετική από τη νέα, γιατί:

α) η αρχαία περιείχε και τους φθόγγους που γράφονταν με τα γράμματα ω, η, υ, όπου το γράμμα Η προφερόταν ως μακρό [ε], δηλ. ως δυο παρατεταμένα [εε], το Ω προφερόταν ως μακρό [ο], δηλ. ως δυο παρατεταμένα [οο] και το Υ ως το [ου/u]. Επίσης τα συμπλέγματα: ΑΙ, ΕΙ, ΥΙ ΟΥ ΑΥ... προφέρονταν ως δείχνουν τα ψηφία τους, δηλαδή: αι = [αϊ], ει = [εϊ], υι = ουϊ, ου = [οου], αυ = [αου], ηυ = εεου..

β) τα διπλά όμοια γράμματα μμ, νν, σσ,... προφέρονταν και τα δυο και όχι μόνο το ένα που προφέρουμε σήμερα,

γ) τα γράμματα δ, β, γ προφέρονταν ως "ντ, μπ, γκ" και όχι ως σήμερα!



Προφορά αρχαίων ελληνικών λέξεων, σύμφωνα με τον Έρασμο: γεωργία = "γκεοοργκια" και όχι "γεοργία", Ευρώπη = εουροοπεε" και όχι "εβρόπι", αυστηρός = "αουστεερος" και όχι "αφστιρός", είναι = "εϊναϊ" και όχι "ίνε", ηύρα = "εεουρα" και όχι "ίβρα", θείοι = "θεϊοϊ και όχι "θίι",....!!!




ιδέα=idea=«αϊντία»=αηδία
:smokin:




αντε γεια μας :beer: :beer: :beer:

Lupo
10/06/2005, 11:35
Δώσε μου 2 ωρίτσες, να χαλαρώσει λίγο η δουλειά, και να μπορέσω να μελετήσω (όχι διαβάσω) αυτά που μου έγραψες,
και άλλες 2 ωρίτσες να κλείσω συμφωνία με μεταφορική εταιρεία, για τις μπύρες που θα σου στείλω!:beer: :beer: :beer: :beer:
Έπαθα πλάκα!


Σ'ευχαριστώ πολύ.
Επανέρχομαι...
:smilea:
:beer: :beer: :beer:

Κανένας
10/06/2005, 12:04
Χάχα δεν θέλω μπύρες παχαίνουν
αν έχεις κανένα καλό τσίπουρο ευχαρίστως :beer: :beer: :beer:

έγραψα ότι το μας έκαναν να μισήσουμε την γλώσσας μας, με τον τρόπο που μας την διδάσκουν, πόσο μάλλον την αρχαία ελληνική, που είναι μια μαθηματική- μουσική γλώσσα με φοβερή ενέργεια

έγραψα επίσης, ότι το θέμα αξίζει ξεχωριστό τοπικ, αλλά θα γράψει κάποιος καλοθελητής σε green κλιτς
θα τα πάρω στο κράνος και μετά θα θέλουμε την greenpeace να μας χωρίσει
:smokin:

sonic22
10/06/2005, 12:32
ipefthina dilwnw pws an den proklithw poli apo tus gnostus agnostus den tha epireasw arnitika to sigrafiko su ergo me greeklish.

an grapsw kati tha einai se ellinika tou word...

kapoia apoa uta pu grafeis den ta ixera ute kai egw...

thanks..

:beer: :beer: :beer:

p.s. kai ama thes grafw enan prologo stin arxi gia na min grapsei kaneis greeklish! :D

gdevelek
10/06/2005, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
koita den borw na se pisw gia ta epixirimata mou ektos kai an borousame na allaxoume eggefalus...




Μα φάσκεις και αντιφάσκεις:

1. αγαπάς τη γλώσσα αλλά βρίσκεις τους κανόνες της σουρρεαλιστικούς και ακατανόητους, οπότε προτιμάς να τους αγνοείς

2. θέλεις να γράφεις ορθογραφημένα αλλά δεν θέλεις να εξασκηθείς σ' αυτό

3. έχεις περιορισμένο χρόνο αλλά γράφεις 25 μηνύματα τη μέρα κατά μέσο όρο, περισσότερα από κάθε άλλο, αν δεν κάνω λάθος

4. αισθάνεσαι φάουλ να γράφεις με λίγα ορθογραφικά λάθη, αλλά δεν σε πειράζει να ταλαιπωρείς τα μέλη του φόρουμ με τα αγγληνικά που θέλουν αποκρυπτογράφηση για να διαβαστούν

sonic22
10/06/2005, 12:54
gia tin akrivia eixa grapsei:

"den tin misw tin glwssa kai den ftinw se osous tin xrisimopoioun swsta.."

oson afora ta greeklish to provlima mou den einai na mathoun oloi greeklish i na grafoun greeklish...

auto pu thelw einai na anoixete ligaki ta matia sas (min arxisete pali na me vrizete plz... me kalo tropo to lew..)

kai se auto to dromo ta keimena tou filou no one voithane...

to vasiko den einai o xronos alla i kourasi pu borei na dexei kaneis wste na grapsei 10 minimata se ellinika or 25 se greeklish..

to oti sas pedeuw to xerw ... alla einai gia to kalo sas...

:beer: :beer:

Lupo
10/06/2005, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Χάχα δεν θέλω μπύρες παχαίνουν
αν έχεις κανένα καλό τσίπουρο ευχαρίστως :beer: :beer: :beer:

έγραψα ότι το μας έκαναν να μισήσουμε την γλώσσας μας, με τον τρόπο που μας την διδάσκουν, πόσο μάλλον την αρχαία ελληνική, που είναι μια μαθηματική- μουσική γλώσσα με φοβερή ενέργεια

έγραψα επίσης, ότι το θέμα αξίζει ξεχωριστό τοπικ, αλλά θα γράψει κάποιος καλοθελητής σε green κλιτς
θα τα πάρω στο κράνος και μετά θα θέλουμε την greenpeace να μας χωρίσει
:smokin:


Βρήκα λίγο χρόνο, τόσο ώστε να ρίξω μία ακόμη ματιά σ'αυτά που έγραψες φίλε ΚΑΝΕΝΑΣ.

Αν κατάλαβα καλά, ο ΤΙΓΚΑΣ , άδικα πήρε τα 9άρια, γιατί βαθμολογήθηκε σε κάτι που πραγματικά δεν θα έπρεπε να διδαχθεί καν (-ένας)!

Επίσης, όχι μόνο διδασκόμαστε, λάθος, και καταλλήγουμε στο να μισούμε την γλώσσα μας, αλλά και γράφουμε λάθος και ενάντια σ'αυτήν, (βλέπε greeklish) (έφτασε η σπόντα ως εκεί, φίλε sonic22 ή να ρίξω κι άλλη?), αλλά και μιλάμε λάθος.
Δηλαδή θα έπρεπε πχ. το ω να ακούγετε όπως του άρμοζε ή ας αντικατασταθεί από το ο για να δημιουργηθει η καινούργια ελληνική και να μην παραμορφώνεται η αρχαία ελληνική, σιγά-σιγά ανά τους αιώνες, απλά για να μην φαίνεται έντονα η αλλαγή και για να μην πονάει. Σωστά?


Κι εγώ θα προτιμούσα καινούργιο τόπικ , αλλά να μην τα πάρεις στο κράνος, γιατί είναι ακριβό. 19% είναι αυτό!


Λοιπόν, δεν θα στείλω μπύρες, αλλά ούτε και τσίπουρο.
Όμως θα περιμένεις λίγο, και μόλις καταφέρω να έρθω κανένα ταξιδάκι Ελλάδα, θα φέρω ζιβανία. Και μάλιστα πολύ. Είμαι στην Κύπρο τώρα και είναι το τοπικό τους ποτό. Κάτι μεταξύ τσίπουρου και ρακής. Κι αν πετύχεις κανένα μερακλή στην απόσταξη, και δεν πάρεις τυποποιημένα, τότε, στο πρώτο ποτηράκι καίγεσαι, στο δεύτερο αρχίζεις να το συνηθίζεις, στο τρίτο ζαλίζεσαι, στο τέταρτο....... εεεε........ δεν ξέρω. Ποτέ δεν θυμάμαι, τι γίνετε μετά το τρίτο. Πάντα έχω κενά μνήμης μετά. :lol: :lol: :dizzy: :dizzy: Έταξα και στην "λάτρης" χαλούμια αρκεί να βάλετε τα κάρβουνα.
Δεν θα έρθω.... που θα πάει!:beer: :beer: :beer:

gtsiros
10/06/2005, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ

Το πραγματικό πρόβλημα, δημιουργήθηκε από την ερασμιακή προφορά και την επίδραση που είχε στην μετέπειτα ελληνική γραμματική, με αποτέλεσμα την δημιουργία λάθος ορθογραφικών κανόνων από τους γλωσσολόγους, που περιέπλεξαν ακόμα περισσότερο την νέα ελληνική
:)

AYTES TIS MALAKIES EGW ME TA "AOYSTEEROS" KAI TETOIA EGW DE TA BLEPW SA SWSTA._

gtsiros
10/06/2005, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22

to oti sas pedeuw to xerw ... alla einai gia to kalo sas...


Αν με "το καλό μας" εννοείς να σταματήσουμε να ασχολούμαστε μαζί σου γιατί είναι χαμένος κόπος να προσπαθήσουμε να σε πείσουμε να αρχίσεις να χρησιμοποιείς τη γλώσσα όπως είναι το σωστό... πάω πάσο. μόνος σου το σκάβεις το λούκι, μόνος σου πέφτεις μέσα.

Εγώ τώρα... δε ξέρω αν θα μπαίνω στον κόπο να καταλαβαίνω τι στο καλό λες με αυτά που γράφεις... Γιατί και νοηματικά, άσ'τα να πάνε είναι! Ο ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ απ'την άλλη γράφη λες και τα γράφει στην τύχη, αλλά βγάζεις νόημα τέλοσπαντων.

Σου δώσανε ένα εργαλείο για λεπτοδουλειές και το έκανες σφυρί...

πάω για ύπνο, είμαι κουρασμένος

sonic22
10/06/2005, 21:23
"Αν με "το καλό μας" εννοείς να σταματήσουμε να ασχολούμαστε μαζί σου γιατί είναι χαμένος κόπος να προσπαθήσουμε να σε πείσουμε να αρχίσεις να χρησιμοποιείς τη γλώσσα όπως είναι το σωστό... πάω πάσο."

You can lead a horse to water but u can't make it drink!

"Σου δώσανε ένα εργαλείο για λεπτοδουλειές και το έκανες σφυρί..."

kai pu xereis oti egw den ithela sfiri??

sevasti i gnomi sou alla ... :rolleyes:

Koufalonix
11/06/2005, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
8a to kano tropo zois apo edo ke mpros otan mou tin dini kapios 8a piano ta arxidia mou ke 8a leo signomi pou se apogoitefsa...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


16624

Koufalonix
11/06/2005, 00:27
re ti eipe pali...:rotflmao:


16626

sonic22
11/06/2005, 00:52
a re kufalonix... me ekanes kai to diavasa olo to komati auto tu post...

ti gelio kai auto pali vradiatika...

oses fores kai na to diavasw pada pethenw sta gelia...

!!afrotwin for president!!


:beer: :beer: :beer: :beer:

gtsiros
11/06/2005, 06:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Μα φάσκεις και αντιφάσκεις:
(...)


Σωστά τα λες! δεν το παρατήρησα ότι όντως έτσι είναι! Τώρα που το επισήμανες όμως το είδα!

sonic22
11/06/2005, 10:19
afou to paratiroun dio simenei pws einai gegonos....

tha paw se ilektrologo apo deutera na vrune pia fasi mou adifaskei giati egw den vlepw tipota apo edw pu eimai...

:uplate: :sun: :uplate:

:beer:

Κανένας
11/06/2005, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Koufalonix
re ti eipe pali...:rotflmao:

onic22 a re kufalonix... me ekanes kai to diavasa olo to komati auto tu post...ti gelio kai auto pali vradiatika...

oses fores kai na to diavasw pada pethenw sta gelia...

!!afrotwin for president!!
Αγαπητοί κουφαλαμιξ και αντιδραστικέ 22

Μήπως θέλετε να σας αποκρυπτογραφήσω τι γράφει το υποκείμενο που θαυμάζετε, σε αυτό το μήνυμα και σχεδόν σε κάθε άλλο?
(υπάρχουν και εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα )

Και να σου πω κουφαλαμιξ
το ζώο που το έβαλες στην φωτογραφία γιατί το ονόμασαν άλογο?



Για την ιστορία και για να γελάσετε ακόμα παραπάνω, το κείμενο ήταν μεγαλύτερο, αλλά αυτολογοκρίθηκε για λόγους ηθικής τάξεως και σεβασμού προς τον ψηφιακό συνομιλητή μου και κατά λάθος μπήκε η φράση αυτή στο copy paste

Όταν το είδα ήταν αργά
ο φίλος μου και αρχηγός μου, το είχε ήδη παραθέσει Και γελοιοποιήσει

afrotwin for president!!!111:D

Κανένας
11/06/2005, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo



Κι εγώ θα προτιμούσα καινούργιο τόπικ , αλλά να μην τα πάρεις στο κράνος, γιατί είναι ακριβό

Μπορεί να το έχεις δει, αλλά ρίξε μια ματιά σε αυτό
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=4667

και θα καταλάβεις πολύ καλά τι λεω
:beer:

sonic22
11/06/2005, 12:09
Για να ξεκαθερισω τα πραγματα και για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις…
Το αστειο της υποθεσης δεν ήταν η, κατά τα αλλα, προσβολη προς το προσοπο του συμπαθους no one!
Αλλα στον τροπο που αυτή εξεφραστη την στιγμη που εξεφραστη.

!!Afrotwin for planetman!!


egrapse se ellinika giati eixa poli xrono kai liga na grapsw...

:wacko: :sun: :wacko:

sonic22
11/06/2005, 12:15
Το αλογο ονομαστικε ετσι από τους στρατιωτικους επειδη δεν μπορουσε να κανει μονο αυτό που σημενει το ονομα του… ε?

(φαντασου αυτό να το εγγραφα σε γρικανολατινικα…)
:look: :hypnotize :look:

!!Afroman for Pope!!

:beer: :beer: :beer:

Lupo
11/06/2005, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Μπορεί να το έχεις δει, αλλά ρίξε μια ματιά σε αυτό
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=4667

και θα καταλάβεις πολύ καλά τι λεω
:beer:

Κι όμως, δεν το είχα δει!!!!

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Κανένας
11/06/2005, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22

!!Afroman for Pope!!

:beer: :beer: :beer: Δηλαδή αφρομαν φορ ποπη ?
:confused: :rotflmao: :confused:

:smokin:

Lupo
11/06/2005, 12:59
Το τυπώνω, για να του δώσω την πρέπουσα σημασία, με την βοήθεια του καφέ, δίπλα στην θάλασσα!:smilea:


Επανέρχομαι, διαβασμένος, φίλε ΚΑΝΕΝΑΣ!:lol:

:beer: :beer:

sonic22
11/06/2005, 13:16
Απο το link του no one παραθετω τα εξης:

Από no one:
«Μια και φτάσαμε στην παροιμιολογία, μπορούμε να αναφέρουμε την ιταλική παροιμία "Τέσσερις έλληνες, πέντε καπεταναίοι" ή την τούρκικη "Η γνώση του έλληνα έρχεται ύστερα",»

και να θυμισω μια άλλη εκφραση… «δεν καταλαβενω γρι!!»


και ένα ακομα θεϊκό από afroman:
«AS FTIAKSOUME TIN XORA NA LITOURGI FILIKA PROS TON POLITI KE META PSAXNOMASTE GIA TO ONOMA TOU ELINA
GIA MENA AFTI I XORA INE MPOURDELO
KE 8A EPREPE NA MAS LENE POUTANES OXI ELINES
OLA TA IXE I MARIORI I DIANOOUMENI TIS LIPANE»

!! Afroman for Superman!!

πρεπει να κανουμε μια συλογη απο τα αποφθευγματα του...


:beer: :beer: :beer:

sonic22
11/06/2005, 13:25
και θα ηθελα να πω πωσ οποιος ξερει γρικολατινικα καταλαωενει γιατι μασ λενε γρεκους (greece) και οχι ελληνεσ (hellas)

το hellas ακοθγετε σαν hell 's ass or ash
το δε ellas στα ισπανικα el ass or ash

μην το μεταφρασω... (ειτε ος γαιδουρι ειτε οσ κ@##λος)

sonic22
11/06/2005, 13:27
ειτε οσ σταχτη...(ash)

:sun:

ktm640lc4
16/06/2005, 12:11
Καλημερα.

Γνωμη μου ειναι γραφουμε με ελληνικους χαρακτηρες.

Λεπτομερεια και δεν με νοιαζει, αν τα παιδια γραφουν ετσι εγω διαβαζω ολα τα ποστς, απλα νομιζω οτι στις λεπτομερειες κρινεται το παιχνιδι.

Οταν καποια στιγμη δεν θα μιλαμε καν ελληνικα ισως τοτε μας πειραξει.

Και θα μου πεις, καλα και απο τα greeklish θα γινει αυτο? οχι βεβαια αλλα αν μαζεψεις καμια 300αρια λεπτομερειες (τσαμπα ειναι) ή οσες θετε γενικοτερα, καποια στιγμη θα γινει.

Ο ελληνας ειναι ο μονος λαος που οταν λεει οτι θελει να μιλησει ή να γραψει ελληνικα τον λενε φασιστα. Μαυρες εποχες εχουμε περασει και μας εχουν μεινει κουσουρια. Κριμα.

Φιλικα οπως παντα. Ελευθερια εκφρασης και σκεψης.
Απλα γνωμη μου.

Να 'στε καλα

sonic22
16/06/2005, 13:15
file ktm640lc4 ekatses kai to diavases olo to post??
an variese bres kai diabase mono ta teleftea post tou kanena

einai oti kalitero gia na sinopsisei to post auto...

Lupo
16/06/2005, 14:37
ktm640lc4,
μαζί σου!

Και ακόμα πιο σωστός, ο τρόπος που έθεσες την άποψη σου!
:smilea:

gtsiros
16/06/2005, 14:43
Για να σας στείλω όλους τώρα, και για να μη ξεχνάει κανείς τι εστί Τσίρος...


.... ktm640lc4, να βάζεις τόνους...



ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ, ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΠΩΣ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ!!!

tifoefs
16/06/2005, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Για να σας στείλω όλους τώρα, και για να μη ξεχνάει κανείς τι εστί Τσίρος...


.... ktm640lc4, να βάζεις τόνους...



ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ, ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΠΩΣ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ!!!

AA Μην αρχισουμε και για τονους τωρα !!!!


17082

sonic22
16/06/2005, 14:56
etsi esti...

paraligo na mas parune tin feta kapia stigmi...

eftixos pou grafete se "swsta" ellinika kai oi ipoloipoi eimaste sigouroi gia to mellon mas..

ΤΡΩΤΕ ΦΕΤΑ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

gam#@$@ gia na svsoyme to idos!!

:lol: :rotflmao: :lol:

Lupo
16/06/2005, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
etsi esti...

paraligo na mas parune tin feta kapia stigmi...

eftixos pou grafete se "swsta" ellinika kai oi ipoloipoi eimaste sigouroi gia to mellon mas..

ΤΡΩΤΕ ΦΕΤΑ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΤΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

gam#@$@ gia na svsoyme to idos!!

:lol: :rotflmao: :lol:

Ναι. Ένας απ'αυτούς είμαι , που λές!

Κάνω και τα 3 για να σώσω το είδος.
Τρώω φέτα, γράφω ελληνικά. και γ..... :D



:winka:

sonic22
16/06/2005, 15:15
kai kala kaneis!!

mia aporeia mono...

pisteueis oti sto "gam#@$@ gia na svsoyme to idos!!" to rima einai se energitiki or pathitiki foni?


:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

cityfly
16/06/2005, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
kai kala kaneis!!

mia aporeia mono...

pisteueis oti sto "gam#@$@ gia na svsoyme to idos!!" to rima einai se energitiki or pathitiki foni?


:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Lupo
16/06/2005, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
kai kala kaneis!!

mia aporeia mono...

pisteueis oti sto "gam#@$@ gia na svsoyme to idos!!" to rima einai se energitiki or pathitiki foni?


:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:


Σεμνάααααα!:nono:





:rotflmao: :rotflmao:


Δηλαδή,... αν ήταν σε παθητική, πως θα μπορουσα να σώσω το είδος ρε μάστορα?

Βέβαια, μπορεί να πάρουμε και το εκατομμύριο τότε!
:lol: :lol: :lol:

Λες για τα λεφτά να το κάνουν ?:lol: :lol:

ktm640lc4
16/06/2005, 15:51
Παιδια εγω δεν μπηκα να την μπω σε κανεναν.

Γραψτε οπως θελετε δεν μου πεφτει λογος ουτε μπορω να την μπω σε κανεναν. Με τι ιδιοτητα αλλωστε?

Απλα επειδη και εγω γραφω greeklish σε μερικα sites/forums αλλα πιστευω οτι ειναι λαθος και προσπαθω να το κοψω.

Ναι διαβασα τα ποστς του kanena.

Ξερετε υπαρχουν σημεια που ο καθενας ασχολειται και λεει ελα μωρε δεν τρεχει τιποτα απο μας θα γινει το κακο? Αν τους βαλεις ολους μαζι ομως (και εγω μεσα) θα γινει μπαχαλο πιστευω.

Kαι προς θεου ποτε δεν εγραψα οτι καποιος ειναι περισσοτερο ελληνας απο τον αλλο.

Φιλικα οπως παντα.
Να' στε καλα.:wave2:

Lupo
16/06/2005, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Παιδια εγω δεν μπηκα να την μπω σε κανεναν.

Γραψτε οπως θελετε δεν μου πεφτει λογος ουτε μπορω να την μπω σε κανεναν. Με τι ιδιοτητα αλλωστε?

Απλα επειδη και εγω γραφω greeklish σε μερικα sites/forums αλλα πιστευω οτι ειναι λαθος και προσπαθω να το κοψω.

Ναι διαβασα τα ποστς του kanena.

Ξερετε υπαρχουν σημεια που ο καθενας ασχολειται και λεει ελα μωρε δεν τρεχει τιποτα απο μας θα γινει το κακο? Αν τους βαλεις ολους μαζι ομως (και εγω μεσα) θα γινει μπαχαλο πιστευω.

Φιλικα οπως παντα.
Να' στε καλα.:wave2:

Φάνηκε ότι δεν είχες σκοπό να την πεις σε κανέναν.
Ούτως ή άλλως, αυτή είναι και η δικιά μου άποψη.
Γι'αυτό και είπα ότι ο τρόπος που είπες την άποψη σου, ήταν πάρα πολύ σωστός.
:beer: :beer:



Σε αντίθεση με τον sonic22, που θέλει να μας βγάλει στο κλαρί!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:wave2: :beer:

gtsiros
16/06/2005, 15:57
Φίλε μου, σε γουστάρω. Ακριβώς έτσι σκέφτομαι και γω...

sonic22
16/06/2005, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Παιδια εγω δεν μπηκα να την μπω σε κανεναν.

Γραψτε οπως θελετε δεν μου πεφτει λογος ουτε μπορω να την μπω σε κανεναν. Με τι ιδιοτητα αλλωστε?

Απλα επειδη και εγω γραφω greeklish σε μερικα sites/forums αλλα πιστευω οτι ειναι λαθος και προσπαθω να το κοψω.

Ναι διαβασα τα ποστς του kanena.

Ξερετε υπαρχουν σημεια που ο καθενας ασχολειται και λεει ελα μωρε δεν τρεχει τιποτα απο μας θα γινει το κακο? Αν τους βαλεις ολους μαζι ομως (και εγω μεσα) θα γινει μπαχαλο πιστευω.

Φιλικα οπως παντα.
Να' στε καλα.:wave2:

den nomizo pos prosblithike kaneis apo tin gnomi sou pantos..:beer:

alla kalo na kratame tin ousia kai oxi tous tipous...

einai pio elafria kai politimi vre pedi mou...
kai se kapion "sismo-katastrofi" sozete moni tis pio eukola...

alloste gia para polla xronia den eixame oute tipous, oute tipota... oute kan xora kai kratos... (oxi pos tora exoume kratos alla leme...)

kai pali diasothikan ta ousiodi...

gia na min pw oti oi tipoi katestrepsan polla ousiodi...

ta paradigmata skeutite ta monoi sas...

:sun: :beer: :sun:

sonic22
16/06/2005, 16:02
oxi sto klari!!

sto ftero thelw na eiste!!
(metafrasi: panetimoi gia ola)

giati:

O kairos gar egis!!!! Volume 2

:beer: :beer: :beer:

ktm640lc4
17/06/2005, 09:04
Καλημερα

Αυτο το ειπα επειδη ειδα να ανεβαινουν λιγο οι τονοι.

Πραγμα που απεχθανομαι εστω και στο ελαχιστο.

Καλο ειναι να κραταμε και τους τυπους, λιγο.
Δεν τρεχει τιποτα, απλα απο εδω μεσα ειναι ευκολο να παρεξηγηθεις λογω του οτι το μεσο ειναι απροσωπο.

Καλο τριημερο να εχουμε. Ασχετο.
Καλες βολτες απο μενα. Ισως τα πουμε στον αγιο.!! :wave2:





:beer: :sun: :smokin: :ZZZ:

ixnilatis
24/06/2005, 06:43
Προσπάθησα να διαβάσω και τις 7 σελίδες και τελικά έμεινα στην άποψη που είχα και πριν τις διαβάσω.

Ο καθένας έχει το κάθε δικαίωμα ελευθερίας της έκφρασης είτε αυτή είναι γραπτή είτε προφορική.

Είναι υποκρισία όμως, να κατηγορούμε αυτούς που θέλουνε συνειδητά να εκφράζονται με γραμματοσειρά λατινικών χαρακτήρων την ίδια σιτγμή που οι περισσότεροι Έλληνες μιλάμε κάκιστα την Ελληνική γλώσσα.

Απλά είναι γεγονός αναμφισβήτητο ότι όποιος δεν γράφει με λατινικούς χαρακτήρες αντιμετωπίζει μια ιδιαίτερη δυσκολία ανάγνωσης των κειμένων.
Ίσως να χρειάζεται και τον διπλάσιο χρόνο για να τα αναγνώσει σωστά και να κατανοήσει το νόημα τους.