PDA

View Full Version : Επιδιόρθωση μπαταρίας;



Εχετλαίος
17/02/2010, 13:07
Υπάρχει κάπου κάποιος που να επιδιορθώνει συστοιχίες μπαταριών Nickel-metal hydride ;

stefanos
17/02/2010, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Υπάρχει κάπου κάποιος που να επιδιορθώνει συστοιχίες μπαταριών Nickel-metal hydride ;

Αν και δεν κατάλαβα την ερώτηση εγώ θα ξεκίναγα απο τον Δήσιο.

OldMan
17/02/2010, 15:12
Σφιγγαμούτα Τσενεπούτσεν Σύντεκνε, τι ακριβώς εννοείς με το "επιδιόρθωση" ?? :confused:

nikos1400
17/02/2010, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Υπάρχει κάπου κάποιος που να επιδιορθώνει συστοιχίες μπαταριών Nickel-metal hydride ;

Εαν ειναι απαραιτητη η επισκευη, δηλ. αδυνατη η αντικατασταση με αλλη,
ισως καποιος ηλεκτρολογος (auto-moto) με ορεξη ??

Για καποια ανακατασκευη μιλαμε μαλλον, ε?

Εχετλαίος
17/02/2010, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos1400
Για καποια ανακατασκευη μιλαμε μαλλον, ε?

Θα ακουστεί τρελό αλλά βρήκα ένα Άγγλο που θέλει να κάνει ένα ΧΤ του 99 υβριδικό (!). Βρήκε μπαταρία από Ιnsight πρώτης γεννεάς από αμέρικα μεριά και ψάχνουμε (ψάχνει) την πατέντα με τη μετατροπή σε κάτι πιο compact μπας και το χωρέσει κάπου. Ηλεκτροκινητήρα βρήκε από e-bay και λοιπά παραφερνάλια αλλά η φάση με τις αντιστάσεις και τα 100-120V της μπαταρίας του υβριδικού μπερδεύει την κατάσταση. Στην τελική ίσως το κάνει αμιγώς ηλεκτρικό (παίζει και βιντεάκι με κάτι παρόμοιο στο σωλήνα)
http://www.youtube.com/watch?v=Rzi4tL3QMWk . Αν είχαμε και τη γνώμη κάποιου πιο ειδικού στις μπαταρίες των υβριδικών θα βοηθούσε...
Έχω ποστάρει και σε άλλα fora αλλά Ελλάδα μάλλον ακόμα δεν παίζει εξειδίκευση σε κάτι τέτοιο.
Οψόμεθα...

kawazoyras
17/02/2010, 20:53
δέ νομίζω φίλε μου άν κ ηλεκτρολόγος μού διμιούργησες απορία!!! ρέ λές:a55:

stefanos
17/02/2010, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Θα ακουστεί τρελό αλλά βρήκα ένα Άγγλο που θέλει να κάνει ένα ΧΤ του 99 υβριδικό (!). Βρήκε μπαταρία από Ιnsight πρώτης γεννεάς από αμέρικα μεριά και ψάχνουμε (ψάχνει) την πατέντα με τη μετατροπή σε κάτι πιο compact μπας και το χωρέσει κάπου. Ηλεκτροκινητήρα βρήκε από e-bay και λοιπά παραφερνάλια αλλά η φάση με τις αντιστάσεις και τα 100-120V της μπαταρίας του υβριδικού μπερδεύει την κατάσταση. Στην τελική ίσως το κάνει αμιγώς ηλεκτρικό (παίζει και βιντεάκι με κάτι παρόμοιο στο σωλήνα)
http://www.youtube.com/watch?v=Rzi4tL3QMWk . Αν είχαμε και τη γνώμη κάποιου πιο ειδικού στις μπαταρίες των υβριδικών θα βοηθούσε...
Έχω ποστάρει και σε άλλα fora αλλά Ελλάδα μάλλον ακόμα δεν παίζει εξειδίκευση σε κάτι τέτοιο.
Οψόμεθα...


Το πρόβλημα πού είναι?
Από ότι είδα η μπαταρία είναι πολύ απλή με 120 d μέγεθος μπαταρίες σε σειρά, 144 volt.
εάν χρειάζεσαι λιγότερα volt χρησιμοποιείς λιγότερες η κάθε μία είναι 1,2 V σε σειρά πάντα.
Την ιδέα του υβριδικού δεν την καταλαβαίνω πάντως να σου πώ την αλήθεια.
Το αμιγώς ηλεκτρικό έχει την λογική του ίσως

dirtbird
18/02/2010, 02:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
....
Την ιδέα του υβριδικού δεν την καταλαβαίνω πάντως να σου πώ την αλήθεια.
.......


Θα βάλει και πετάλια...... :smokin: :smokin:

ή μαίστρα εάν έχει κρατήσει διατροφικές συνήθειες όπως toasted bread with beans...... :lol: :lol:

Εχετλαίος
18/02/2010, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Την ιδέα του υβριδικού δεν την καταλαβαίνω πάντως να σου πώ την αλήθεια.


Mεγαλύτερη αυτονομία, προφανώς...
Για να δούμε...
(εγώ βέβαια καλύτερα είχα να του το τσιμπήσω το ΧΤακι με κάνα χιλιάρικο, να το στείλω στο Σπύρο στον Ωρωπό να το κάνει τζιτζί και να γουστάρω, αλλά...)

stefanos
18/02/2010, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Mεγαλύτερη αυτονομία, προφανώς...
Για να δούμε...
(εγώ βέβαια καλύτερα είχα να του το τσιμπήσω το ΧΤακι με κάνα χιλιάρικο, να το στείλω στο Σπύρο στον Ωρωπό να το κάνει τζιτζί και να γουστάρω, αλλά...)

Ούτε και αυτό παίζει το αντίθετο μάλιστα, εκτός εάν κάνεις ανάκτηση της ενεργειας του φρεναρίσματος όπως τα τρένα με το ηλεκτρικό μοτέρ και αποθηκεύεις την ενεργεια στην μπαταρία για την εκκίνηση.
Πάντως αν το μοτέρ είναι σε λογικά πλαίσια ισχύος μπορεί να δανειστεί τεχνολογία απο τα τηλεκατευθυνόμενα αεροπλανάκια.

Εχετλαίος
18/02/2010, 07:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
... εκτός εάν κάνεις ανάκτηση της ενεργειας του φρεναρίσματος

Aκριβώς αυτό! Εκεί είναι και το ζουμί της όλης ιδέας. Δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει και να χωρέσει ΚΑΙ το συμβατικό μοτέρ (όχι το δικό του, κάτι σαφώς μικρότερο σε διαστάσεις και cc ΚΑΙ το ηλεκτρομοτέρ από πίσω του ΚΑΙ η συστοιχία των μπαταριών (εδώ χρειαζόμουνα τον ειδικό, να πει πως θα κόψουμε-ράψουμε τη μαμίσια μπαταρία της Honda χωρίς να τη ρημάξουμε...)
:wave2:

stefanos
18/02/2010, 08:52
Εάν δεν την σφάξεις δεν θα βγάλεις άκρη.
Δεν νομίζω να έχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο ούτε καμιά συσκευή που να δουλεύεις με 120 κοινές μπαταρίες.Πάντως οτι και να κάνεις χρειάζεται προσοχή γιατί και η τάση είναι αρκετή και τα αμπέρ που θα παίζουν πολλά οπότε πονταρίσματα όπως στα κοινά packs των 10 - 12 στοιχείων μάλλον θα είναι ανεπαρκή.
Πρέπει να δείτε πώς έχει αντιμετωπίσει το θέμα η honda και να κάνετε το ίδιο.

DrBig
18/02/2010, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Aκριβώς αυτό! Εκεί είναι και το ζουμί της όλης ιδέας. Δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει και να χωρέσει ΚΑΙ το συμβατικό μοτέρ (όχι το δικό του, κάτι σαφώς μικρότερο σε διαστάσεις και cc ΚΑΙ το ηλεκτρομοτέρ από πίσω του ΚΑΙ η συστοιχία των μπαταριών (εδώ χρειαζόμουνα τον ειδικό, να πει πως θα κόψουμε-ράψουμε τη μαμίσια μπαταρία της Honda χωρίς να τη ρημάξουμε...)
:wave2:

Το ηλεκτρικο μοτερ μπορει να τοποθετηθει ειτε ομοαξονικα με το στροφαλο αν βολευει το ευρος και η περιοχη στροφων λειτουργιας, ειτε με δευτερη αλυσιδα και διπλο γραναζι στο πρωτευον της αλυσιδας μεταδοσης.

dirtbird
18/02/2010, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Το ηλεκτρικο μοτερ μπορει να τοποθετηθει ειτε ομοαξονικα με το στροφαλο αν βολευει το ευρος και η περιοχη στροφων λειτουργιας, ειτε με δευτερη αλυσιδα και διπλο γραναζι στο πρωτευον της αλυσιδας μεταδοσης.

Packaging.....


Τι επιστήμη κι αυτή....:o :o

DrBig
18/02/2010, 10:18
μια πιο ακραια λυση (αν δεν μας ενδιαφερει πολυ η ποιοτητα λειτουργιιας των αναρτησεων) ειναι να τοποθετηθει ειτε με αλυσιδα ειτε με τηλεσκοπικο αξονα στον μπροστινο τροχο. Οποτε θα εχουμε και 2χ2 μοτοσακο :D

dirtbird
18/02/2010, 11:12
Eίμαστε σε καλό δρόμο.....


http://solexin.free.fr/us/history/histo/history2.html



:smokin: :smokin: :smokin:

DrBig
18/02/2010, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Eίμαστε σε καλό δρόμο.....


http://solexin.free.fr/us/history/histo/history2.html



:smokin: :smokin: :smokin:

going back to the roots ;)

Εχετλαίος
18/02/2010, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
going back to the roots ;)

:confused:


189167

OldMan
18/02/2010, 12:29
Κάτι δεν μΕ κάθεται καλά σχετικά με την χωρητικότητα της συστοιχίας και την ικανότητα παροχής ρεύματος ...
(γύρω στους 0.3 Hp το κόβω να δίνει στο μοτέρ...) :winka:

DrBig
18/02/2010, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κάτι δεν μΕ κάθεται καλά σχετικά με την χωρητικότητα της συστοιχίας και την ικανότητα παροχής ρεύματος ...
(γύρω στους 0.3 Hp το κόβω να δίνει στο μοτέρ...) :winka:

αν το προτζεκτ εστιαστει σε ανακτηση ισχυος απο την πεδηση, τοτες ισως και πυκνωτες σε συνδυασμο με μικρη μπαταρια θα μπορουσαν να κανουν δουλεια για εξοικονομιση βαρους.

Ειναι πολυ ενδιαφερον γενικα και νομιζω θα μπορουσε να δουλεψει μια χαρα αν υπηρχε εργοστασιακος μονοκυλινδρος κινητηρας που αντι για σφονδυλο ειχε ηλεκτρικο ροτορα (εκτελουντα και χρεη μιζας) και προφανως τα καταλληλα ηλεκτρονικα.

OldMan
18/02/2010, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
αντι για σφονδυλο ειχε ηλεκτρικο ροτορα
Ο οποίος να κάνει τι ?? :confused:

DrBig
18/02/2010, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ο οποίος να κάνει τι ?? :confused:

Οσο το δυνατο περισσοτερα. Εκτος απο καφε, να ειναι σφονδυλος,μιζα, εναλλακτης και να προσφερει και ηλεκτρικη υποβοηθηση αμα λαχει. Προφανως, νοτ ατ δε σειμ ταιμ.
Ο εγκεφαλος θα καθοριζει ποτε θα ειναι μοτερ και ποτε θα φορτιζει την μπαταρια, αναλογα με την κατασταση της τελευταιας και τη χρηση των φρενων και γκαζιου.

Μαλιστα, συνδυαζομενο με μεγαλο μονοκυλινδρο, θα μπορουσε να προσφερει και την ομαλοτητα και ροπη που λειπει απο τετοιους κινητηρες στις πολυ χαμηλες στροφες. Σε ενα ιδανικο κοσμο, θα υπαρχει και CVT κιβωτιο με δυνατοτητα προεπιλεγμενων σχεσεων, και καταναλωσεις της ταξης του (χμμμ κατσε να σκεφτω...) 2.5 λιτρα στα 100 κμ πολης θα ηταν απολυτως εφικτες.

OldMan
18/02/2010, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Ο εγκεφαλος θα καθοριζει ποτε θα ειναι μοτερ και ποτε θα φορτιζει την μπαταρια, αναλογα με την κατασταση της τελευταιας και τη χρηση των φρενων και γκαζιου.
Ας ευχηθούμε όλοι μαζί να μην το κάνει αυτό το πράγμα η BMW ... :p


Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Σε ενα ιδανικο κοσμο, θα υπαρχει και CVT κιβωτιο με δυνατοτητα προεπιλεγμενων σχεσεων, και καταναλωσεις της ταξης του (χμμμ κατσε να σκεφτω...) 2.5 λιτρα στα 100 κμ πολης θα ηταν απολυτως εφικτες.

Α καλά .... :a24:

DrBig
18/02/2010, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ας ευχηθούμε όλοι μαζί να μην το κάνει αυτό το πράγμα η BMW ... :p



Α καλά .... :a24:


:D

Στην BMW θα αναθεσουμε τα σερβοφρενα.

stefanos
18/02/2010, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κάτι δεν μΕ κάθεται καλά σχετικά με την χωρητικότητα της συστοιχίας και την ικανότητα παροχής ρεύματος ...
(γύρω στους 0.3 Hp το κόβω να δίνει στο μοτέρ...) :winka:

Απο ότι λέει αποφορτίζει έως 100Α και φορτίζει έως 50Α μιά χαρά θα είναι.

http://www.hybridcars.com/hybrid-car-battery

OldMan
19/02/2010, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Απο ότι λέει αποφορτίζει έως 100Α και φορτίζει έως 50Α μιά χαρά θα είναι.
http://www.hybridcars.com/hybrid-car-battery
Λογικό, γιατί - κατά παραδοχή - το charge rate (0.1xC) είναι το μισό του discharge rate (0.2xC)...

Αν ισχύουν τα νούμερα που λες, τότε ΔΕΝ αφορούν μπαταρίες NiMH τύπου D (όπως έγραψες πιο πάνω), γιατί οι συγκεκριμένες έχουν ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ικανότητα παροχής ρεύματος...
(γι αυτό και έγραψα ότι η συστοιχία των 120 ονομαστικών Volts θα δίνει στο μοτέρ γύρω στα 0.3 Hp - και αυτό για όχι πάνω από 1 - 1,5 ώρα..)

stefanos
19/02/2010, 11:38
Και εγώ εντυπωσιάστηκα αλλά το τσεκάρισα σε πολλά site.

The Honda Insight’s battery pack, made up of 120 Panasonic 1.2-volt nickel metal hydride D cells is capable of 100A discharge, and 50A charge rates. The system limits the usable capacity to 4ah to extend battery life. Total battery pack output is 144 volts


απίστευτος ρυθμός εκφόρτισης 25C και διάρκεια ζωής λέει 70κ μίλια.

DrBig
19/02/2010, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Και εγώ εντυπωσιάστηκα αλλά το τσεκάρισα σε πολλά site.

The Honda Insight’s battery pack, made up of 120 Panasonic 1.2-volt nickel metal hydride D cells is capable of 100A discharge, and 50A charge rates. The system limits the usable capacity to 4ah to extend battery life. Total battery pack output is 144 volts


απίστευτος ρυθμός εκφόρτισης 25C και διάρκεια ζωής λέει 70κ μίλια.

4ah?

OldMan
19/02/2010, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
4ah?
Mπερδεμένα πράγματα ... :alien:

Το Insight έχει ηλεκτροκινητήρα 14 Hp, άρα χρειάζεται ρεύμα έντασης 70 Amperes (στα 144 Volts) - πράγμα που ΔΕΝ μπορεί να το κάνει μια μπαταρία χωρητικότητας 4 Ah...
(ούτε 40 Ah - αν θεωρήσουμε ότι υπάρχει τυπογραφικό λάθος..)




Υ.Γ.
Στο χωριό μου, όταν συνδέαμε μπαταρίας ίδιας χωρητικότητας σε σειρά, η χωρητικότητα της συστοιχίας παρέμενε η ίδια (και αυξανόταν ΜΟΝΟ η τάση...) :hypnotize

Εχετλαίος
19/02/2010, 14:23
That is, the arrangement is 6 cells across by 3 cells high by 7 cells deep, with the rearmost row being only 2 cells high, for a total of 120 cells.

The cells each have a voltage of 1.2v, and are connected in series for a Battery Module terminal voltage of 144V. The Battery Module's rated capacity is 6.5 Ah, resulting in a storage capacity of .936 kWh.

Aυτά για την μπαταρία της 1ης γεννεάς Insight (1999-2006).

Το Insight 2ης γεννεάς 2009- (συντομογραφία Ι2):

The I2 works on a output of 100.8V (the lowest voltage of all hybrid car so far I think...). The I2 battery has 7 cells @ 5.75Ah.
It contains 7 modules with a dozen D-size cells each. and the pack has a total capacity of 580 Wh.

:wave2:

stefanos
19/02/2010, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Υ.Γ.
Στο χωριό μου, όταν συνδέαμε μπαταρίας ίδιας χωρητικότητας σε σειρά, η χωρητικότητα της συστοιχίας παρέμενε η ίδια (και αυξανόταν ΜΟΝΟ η τάση...) :hypnotize

Αυτό γίνεται και εδώ ένα στοιχείο 4Αh νορμάλ για nimh.
Τα 25C ρεύμα εκφόρτισης απλά απίστευτο.

toulis
22/02/2010, 10:35
Εγώ θα κοιτούσα σε μια λύση από αυτές που χρησιμοποιούν εδώ http://www.goldenmotor.com/

Προφανώς τα μοτέρ ποδηλάτου δεν είναι τα κατάλληλα αλλά υπάρχουν και άλλα

Και το εγκεφαλακι που διαθέτουν με την κατάλληλη μετατροπή μπορεί άνετα να προσφέρει πολλά από τα ζητούμενα.

Εγώ πάντως μάλλον θα αγοράσω κάποτε ένα κιτακι για το ποδήλατο.
:smilea: