PDA

View Full Version : Arai tour x3 vs Shoei Hornet- ds



ktman710
18/02/2010, 08:59
Ποιο προτεινετε και γιατι?? Θα χρησιμοποιηθει σε on-off οποτε εκτος απο χαμηλες ταχυτητες σε light enduro θα χρησιμοποιηθει και σε ταξιδια, οποτε ειναι καλα σε ταχυτητες στα 140 χλμ ή θα χει μεγαλη αντισταση στον αερα?

Nik0s
18/02/2010, 09:18
Το Arai δαγκωτό. Το ζόρι αρχίζει μετά τα 120-130, και με την προυπόθεση οτι δεν θα σηκώσεις το κεφάλι να χαζέψεις τα πουλάκια από πάνω... :D

Παίζει ρόλο και τι μηχανή / ζελατίνα έχει και πώς διώχνει τον αέρα.

ktman710
18/02/2010, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Το Arai δαγκωτό. Το ζόρι αρχίζει μετά τα 120-130, και με την προυπόθεση οτι δεν θα σηκώσεις το κεφάλι να χαζέψεις τα πουλάκια από πάνω... :D

Παίζει ρόλο και τι μηχανή / ζελατίνα έχει και πώς διώχνει τον αέρα.

μιλαμε για 990adv με μαμα ζελατινα.. τι πιστευεις?

Nik0s
18/02/2010, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktman710
μιλαμε για 990adv με μαμα ζελατινα.. τι πιστευεις?

Κι εγώ με το 950 S το είχα, πολύ ευχαριστημένος, έχω δύο, το παλιό και το πιο καινούργιο μοντέλο. Στα μείον, το βάρος του...

Αν θες να ταξιδεύεις Εθνικές κτλ με αρκετά χλμ, ή παίρνεις άλλο κράνος ή βγάζεις το γείσο :)

Nik0s
18/02/2010, 09:34
Δες κι εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10509&highlight=tour) παλιότερη συζήτηση.

LARISEOS
18/02/2010, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktman710
Ποιο προτεινετε και γιατι?? Θα χρησιμοποιηθει σε on-off οποτε εκτος απο χαμηλες ταχυτητες σε light enduro θα χρησιμοποιηθει και σε ταξιδια, οποτε ειναι καλα σε ταχυτητες στα 140 χλμ ή θα χει μεγαλη αντισταση στον αερα?


να παρης 2 κρανακια.....!

και εγω πηρα το ds πολυ καλο αλλα φιλε για να ευχαρηστη8εις το enduro πρεπει να μπορείς ανα πασα στιγμη να το πετας στα χωματα και να μην σε νοιάζει........οταν ειχα το ds μαζι μου σκεφτόμουνα συνεχεια μην το γρατσουνισω κτλ!


παρε ενα για ταξιδάκι και ενα για enduro........


βεβαια απο τοτε που πηρα το enduro δεν ξαναφωρεσα το ds μεσα στην πολι .............το εχω ενα χρόνο κάθεται μονο για ταξίδια το βάζω!

ktman710
18/02/2010, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
να παρης 2 κρανακια.....!

και εγω πηρα το ds πολυ καλο αλλα φιλε για να ευχαρηστη8εις το enduro πρεπει να μπορείς ανα πασα στιγμη να το πετας στα χωματα και να μην σε νοιάζει........οταν ειχα το ds μαζι μου σκεφτόμουνα συνεχεια μην το γρατσουνισω κτλ!


παρε ενα για ταξιδάκι και ενα για enduro........


βεβαια απο τοτε που πηρα το enduro δεν ξαναφωρεσα το ds μεσα στην πολι .............το εχω ενα χρόνο κάθεται μονο για ταξίδια το βάζω!

στα ταξιδια πως σου φαινεται?

LARISEOS
18/02/2010, 10:24
οπως σου ειπε ο φιλος πιο πανω.......εχει να κανει με την ζελατίνα.......τι ύψος έχεις?

εμένα δεν κουνάει τπτ στο ταξίδι......αλλα εχω ψηλη ζελατίνα! και δεν χρειάζεται ουτε καν να σκύβω!


δεν ξερω για πιο λογο ο φιλος προτείνει το arai ......εγω φόρεσα κ τα δυο και μου φαίνονται ίδια!

ασε που το arai exei 150 e πιο πολλα!

πάρε ds και ενα enduro και θα εισαι μια χαρά!

Nik0s
18/02/2010, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
δεν ξερω για πιο λογο ο φιλος προτείνει το arai ......εγω φόρεσα κ τα δυο και μου φαίνονται ίδια!

ασε που το arai exei 150 e πιο πολλα!

πάρε ds και ενα enduro και θα εισαι μια χαρά!


Καθαρά από άποψη design, το βρίσκω πολύ πιο όμορφο. Όσο για την τιμή, τα έχω πάρει και τα 2 από Αμερική στη μισή τιμή Ελλάδας.

:wave2:

LARISEOS
18/02/2010, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Καθαρά από άποψη design, το βρίσκω πολύ πιο όμορφο. Όσο για την τιμή, τα έχω πάρει και τα 2 από Αμερική στη μισή τιμή Ελλάδας.

:wave2:



φίλε εγω εχω το άσπρο πέρλα και σκίζει!!!!


ασε που σε βλεπουν ολοι κ σταματάνε! σε περνανε για μπάτσο και γενικώς ειναι πιο ασφαλές!:lol:


απο αμερικη ειναι διαφορετικα τα κράνη! βαρος κτλ....

ktman710
18/02/2010, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Καθαρά από άποψη design, το βρίσκω πολύ πιο όμορφο. Όσο για την τιμή, τα έχω πάρει και τα 2 από Αμερική στη μισή τιμή Ελλάδας.

:wave2:

απο ebay τα χτυπησες ή απο μαγαζι??

Nik0s
18/02/2010, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS



σε περνανε για μπάτσο και γενικώς ειναι πιο ασφαλές!:lol:




Τώρα αυτό για καλό το είπες ? :confused: :lol:

Nik0s
18/02/2010, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktman710
απο ebay τα χτυπησες ή απο μαγαζι??


από εδώ

www.ridersdiscount.com

ktman710
18/02/2010, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
από εδώ

www.ridersdiscount.com

πληρωσες τελωνειο?
επειδη το ανεφερε και ο φιλος τι πρεπει να προσεξω για μεγεθη κλπ? τι διαφορες εχουν?

Nik0s
18/02/2010, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktman710
πληρωσες τελωνειο?
επειδη το ανεφερε και ο φιλος τι πρεπει να προσεξω για μεγεθη κλπ? τι διαφορες εχουν?

Γεια μένα δεν είχαν καμία διαφορά. Πήγα εδώ σε μαγαζί και το δοκίμασα και παρήγγειλα ακριβώς το ίδιο μέγεθος.

Τελωνείο δεν πληρώνεις, το στέλνουν ως "δώρο" σε αμαρκάριστο κουτί, και μέσα το κανονικό, με όλες τις θήκες, ζελατίνες κτλ κτλ.

LARISEOS
18/02/2010, 10:57
(ασπρο κρανος) ->στο λεω γιατι ,,,σε διασταυρώσεις μεσα στην πολι σταματανε ολοι!

κατι πολυ σοβαρο για μενα!





επισης να εξηγησουμε κατι στην αμερικη τα κρανη εχουν αλλα standar και ειναι πιο βαρια απο οτι στην ευρωπη....και το εχω ψαξει μιας και ηθελα να φερω καποια enduro κρανη απο εκει.....

το ιδιο κρανος στην αμερικη 1500 γρ και στην ευρωπη 1300 γρ!


εγω το πήρα απο ελλαδα 390 με δεύτερη ζελατίνα μαυρη πριν 1 μιση χρόνο!