PDA

View Full Version : για την χτεσηνη διαμαρτηρια



ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
06/06/2005, 11:01
θα γράψω της απόψεις μου εδώ και δεν με απασχολεί το αν με θεωρήσετε μαλακα η οτιδήποτε άλλο......
να διευκρινίσω ότι ήμουν μέλος της ΛΕ.Φ.ΚΑ. και αποχώρισα εδώ και μεγάλο χρονικό διάστημα για λόγους προσωπικούς που δεν θα ήθελα να αναλύσω αυτήν την στιγμή.
λοιπών τι είδα και τι πιστεύω ότι είναι λάθος και το τι κατά την γνώμη μου πρέπει να διορθωθεί......
πριν από όλα θα ήθελα να πω το έξεις.
ΜΠΑΒΩ στα παιδιά της ΛΕ.Φ.ΚΑ. που στην χτεσινή διαμαρτυρία 7 στης 10 μηχανές που είδα ήταν της ΛΕ.Φ.ΚΑ. στήριξαν την πρωτοβουλία ασχέτως αν είχαν διαφορετική άποψη για τον τρόπο της διαμαρτυρίας.
στο θέμα μας λοιπών .
η πρωτοβουλία πάσχει σε κάποια σημεία που πρέπει να βελτιωθεί.
η πρωτοβουλία είναι σαν μια επιχηρειση που πρέπει για να λειτουργήσει να υπάρχουν υπεύθυνα άτομα που να αναλάβουν κάποιο πόστο εργασίας.
το κέρδος της επηχηρησης αυτής μπορεί να μην είναι οικονομικό αλλά ηθικό μονό για τους εμπλεκομένους.
Στην χτεσινή πορεία δεν υπήρχε υπεύθυνος συντονισμού για το τι ώρα θα ξεκινήσουμε ( οποίον ρωτούσα απαντούσε ότι θα <<μαζευτούμε και θα δούμε>> απαράδεκτο )
Θα έπρεπε να υπάρχει άτομο που να συντονίσει την εκδήλωση τι ώρα θα φύγουμε τι θα κάνουμε πως θα το κάνουμε…αποτέλεσμα …..απογοήτευση…..
Για εμένα θα πρέπει…..
Να μαζευτούν και να βγάλουν 5-10 άτομα που θα αναλάβουν τα κρίσιμα πόστα οργάνωσης.
Να είναι τα έντυπα λιγόλογα και κατανοητά στον απλό αγράμματο κόσμο.
Παράδειγμα το τελευταίο έντυπο
Για εμένα θα έπρεπε να έχει την έξεις μορφή

Διαμαρτυρία
Σας καλούμε στα πρώτα διόδια Αθηνών Λαμίας την Κυριακή 5 Ιουνίου στης 10 το πρωί να διαμαρτυρηθούμε για την αύξηση των διοδίων και των τελών κυκλοφορίας των αυτοκινήτων και μοτοσικλετών που ανακοινώθηκαν.
Ραντεβού στα γκουντις στον κόμβο του αγίου στεφάνου
Πρωτοβουλία μοτοσικλετιστών.
Απλό και κατανοητό.
Τα υπόλοιπα για ψιλά και χοντρά και λοιπές παπαριες το μονό που κάνουν είναι να δίνουν αφορμή στον κόσμο να αρχίσει να λέει το κοντό του και το μακρύ του. Η οργανική ομάδα της πρωτοβουλίας θα έχει πάρει αποφάσεις και θα της έχει οργανώσει με τα υπεύθυνα άτομα και όταν βρεθούν όλοι στον τόπο του Ραντεβού θα τους ορίσει στον κάθε έναν τη θα κάνει η θα τους εξήγηση τη θα κάνουν. και πάντα ότι θα κάνουν θα πρέπει να μην είναι έξω από το γράμμα του νόμου. τώρα το αν έρθουν κάποιοι όπως είπε και κάποιος φίλος με σκράπες και φιμε τζάμια στης πινακίδες η με της πινακίδες κάτω από την ουρά…. Εδώ η πρωτοβουλία δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει κάτι. Αυτό που πρέπει να κοιτάξει είναι ότι το σύνολο της κινητοποίησης να είναι μέσα στα νόμιμα πλαίσια.
Και αν μου πει κάποιος ότι που θα βρεθούν τα ψιλά που χρειάζονται …
Εδώ είναι η οργάνωση…
Να αναλάβουν 2-3 μέλη της πρωτοβουλίας από τους υπευθύνους να πάνε στην τράπεζα και να κάνουν 100-200 ευρώ ψιλά να έχουν να ανταλλάξουν στον κόσμο.
μετά στο έντυπο έλεγε για καφέ στα σκορπονερια…. Δηλαδή για διαμαρτυρία θα πάμε? η θα κάνουμε τον χαβαλέ μας και μετά θα πάμε για καφέ?
Γιατί αν είναι για χαβαλέ και καφέ τότε προτιμώ να πάω με την οικογένεια μου και τους φίλους μου για καφέ εκεί που θέλω. Αν όμως είναι να κάνουμε διαμαρτυρία για το καλό ολων και όχι χαβαλέ τότε θα το σκεφτώ σοβαρά να έρθω.
Επίσης πρέπει να υπάρχει ένα άτομο που να είναι μορφωμένο με ευχέρεια του λεγειν ευπρεπείς που να εκπέμπει σοβαρότητα και κύρος για την προβολή μας στα μέσα ενημερώσεως για να μην δίνουμε την εικόνα στον κόσμο του << οι αληταραδες με της μηχανές ζητάνε και δικαιώματα τα κολοπαιδα>>.
Οι κινήσεις που θα κάνουμε να είναι με σκοπό να ενοχλήσουμε τους κυβερνώντες και όχι να προκαλέσουμε την αγανάκτηση του κόσμου. Τον κόσμο τον χρειαζόμαστε και μάλιστα θα πρέπει με την ενέργειες μας να προσπαθήσουμε να πάρουμε με το μέρος μας ακόμα και αυτούς που δεν έχουν καλές σχέσεις με την μηχανές . αυτό μπορεί να γίνει με θέματα που αφορούν το γενικό σύνολο της κοινωνίας μας.
Πιο επάνω έγραψα στο κείμενο << να διαμαρτηριθουμε για την αύξηση των διοδίων και των τελών κυκλοφορίας των αυτοκινήτων και μοτοσικλετών που ανακοινώθηκαν.>> ΚΑΙ των αυτοκινήτων. Γιατί για τα ιχ δεν μας ενδιαφέρει? Εκτός των άλλων και εμείς έχουμε οι περισσότεροι ιχ. Θα μας πείραζε να είχαμε και 100-200 ιχ μαζί μας να διαμαρτηριθουν μαζί μας?
Τα έντυπα που έγιναν θα πρέπει να υπάρξουν ομάδες που θα βγουν στους δρόμους και στης καφετερίες να τα μοιράσουν στον κόσμο.
Εδώ θα πω πάλι ένα ΜΠΡΑΒΩ στα παιδιά της ΛΕ.Φ.ΚΑ. που ήταν οι μόνοι με εξαίρεση 2-3 άτομα εκτός της λέσχης τους που βγηκαν στους δρόμους και μοίρασαν έντυπα στον κόσμο.
Και πολλά αλλά που θα ήθελα σελίδες να τα αναπτύξω.
Η πρωτοβουλία κατά την γνώμη μου τηνη να αντικαταστήσει την ανύπαρκτη ΜΟΤΟΕ η οποία και δεν κάνει τίποτα από ότι βλέπω για την μοτοσικλέτα, αλλά περιμένει στην γωνία να δη το τυχών στραβοπάτημα της πρωτοβουλίας να βγει και να την κατακρηνη.
Όταν ήμουν μέλος της ΛΕ.Φ.ΚΑ. και πέρα από της διαφορές που έχω με ορισμένα μέλη της ΛΕ.Φ.ΚΑ έζησα από κοντά τον Γιώργο και τον Γιάννη και ξέρω ότι είναι άτομα που θα δουλέψουν ακούραστα για το καλό της μοτοσικλέτας. Υπάρχουν και άλλοι εντός η Εκτός λεσχών που είναι πρόθυμοι και έχουν όρεξη να δουλέψουν. Υπάρχει δυναμικό για να πάει μπροστά η πρωτοβουλία αρκεί να οργανωθεί σωστά.
Όπως έγραψα πιο πάνω κάθε επιχείρηση για να πάει μπροστά πρέπει τα στελέχη της να κάνουν σωστά την δουλειά τους και μέσα στης υποχρεώσεις τους είναι να κάνουν σωστή κατανομή των εργασιών στο εργατικό τους δυναμικό βάσει των ικανοτήτων του κάθε ενός. Για να γυνή όμως αυτό θα πρέπει αν υπάρχουν κάποιοι υπεύθυνοι για να μοιράζουν την δουλειά και να ελέγχουν αν γίνετε η δουλειά και αν κάπου κάτι δεν πάει καλά να μπορούν να επέμβουν για να δώσουν λύση. Χωρίς κουμάντο η βάρκα θα πέσει στα βράχια και θα τσακιστή. Το ίδιο θα γυνή και αν το κουμάντο δεν είναι από ικανά άτομα με γνώσεις..
Αυτά για την ώρα…
Γιώργος ρουσσος

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
06/06/2005, 13:24
δεν το εβαλα ουτε για να εξηψωσω στα ματια του κοσμου καμια λεσχη ουτε για να κατηγωρισω κανεναν. αλοστε ολες οι λεσχες σημετηχαν αναλογα με το δηναμικο τους οσο μπορουσαν. απλα το εβαλα για να προβληματισω οσους δεν ηρθαν (ασχετος αν ειναι σοστη η λαθος η κηνηση της προτοβουλιας) και προπαντος τους ανεξαρτητους μοτοσηκλετηστες στο οτι δεν πρεπει να ειμαστε καλοπερασακιδες και να περιμενουμε απο τους αλλους να κανουν τα παντα. πρεπει να δοσουμε το παρον για να γνωρισουμε τον δυπλανο μας και να φυγη η καχηποψια για αυτον και μαζι να παλεψουμε για το μελλον.

και στο θεμα οργανωσης κλπ ειναι φωνες που ακουγονται απο διαφορους μοτοσηκλετηστες οργανομενους και μη που εχουν μαθει ( κακος??) να βλεπουν καποιον μπροστα τους να εχει οργανωση κατι και μετα να το ακολουθησουν..

πρεπει ολλοι να προβληματιστουμε και να βοηθησουμε περα απο προσοπικες φιλοδοξειες για το μελων. ισως εγω που εχω ειδη 3 παιδια προσπαθω να βελτιωσω το μελλων των παιδιων μου αλλα και οσοι δεν εχετε θα αποκτησετε δεν θα θελατε να τους δοσετε μια καλυτερη ποιοτητα ζωης?

μηπως πρεπει να ερθετε και να μας βοηθησετε? ακομα και κρηνοντας μας για τα λαθη που κανουμε για να βελτιωθουμε?

ολλοι οσοι ημασταν στην διαμαρτηρια ειμαστε απλοι μοτοσηκλετηστες σας τον καθε ενα απο εσας που παλεβουμε για το μελλων.

και εμεις θα θελαμε να ειμαστε στην παραλια για καφε. και εμεις θα θελαμε να κανουμε το μπανακι μας. αλλα φανταζεστε να σκευτομασταν ετσι ολοι οι ελληνες?

ακομα θα ειχαμε τον τουρκικο ζυγο στο κεφαλι μας.

ακομα θα......

ακομα θα......

δεν θελετε να το κανετε εσεις οι ανεξαρτητοι για καποια λεσχη?

τοτε καντε το για εσας και τα παιδια σας.... αυτα

Rezeguet
06/06/2005, 13:32
συμφωνω με τα λεγομενα. Παντως συνιστω να γαψεις και μια περιληψη των λεγομενων γιατι δεν προκειται να τα διαασουνε και πολλοι :( :wave2:

dukeandthecity
08/06/2005, 15:14
δεν συμφωνω με την ιδεα της περιληψης.

Οσα γραφτηκαν εχουν λογο να υπαρχουν..... και συμφωνω κιολας

Avapxia
30/07/2005, 21:28
Ta protupa twn organismwn pou anafereis einai stratiwtikou xarakthra h" antanakloun to montelo mias megalhs etaireias.
H 0esh oti: H apotelesmatikothta tou organismou wfeiletai sthn ierarxikh e3ousia pou apofasizei kai ektelei mporei me ta metra kai ta sta0ma kapoiou montelou na einai kaluterh alla kata th gnwmh mou kator0wnei na antalla3ei ena susthma katapieshs twn e3ousiazomenwn me ena allo.

An twra kapoio enalaktiko montelo a3iologeitai san upodiestero, mh apotelesmatiko, argo estw kai me0odiko, auto de shmainei oti to aporuptoume. Prepei prwta na aporuyoume to montelo a3iologhshs twn organismwn kai meta na ftasoume sth stigmh pou enas enalaktikos organismos mporei na parei sarka kai osta.

H dhmokratia gia mena shmainei oloi e3 isou na pernoun energa meros stis diabouleuseis, ta pazaria, kai th dhmiourgia newn sxesewn e3ousias, kai oxi na anaduknuoun antiproswpous pou pernoun e3ousia na poulane kai na agorazoun sumferwnta!

Meta, o ex0ros, to kratos klp., gia na mporesei eite na ekmetaleutei thn mazikothta kapoiou kinhmatos kai na tou poulhsei ekdouleush, prepei na ton antimetwpisei katw apo to gnwrimo gi auton montelo. 0a apeu0hn0ei sthn e3ousia! Autoi h" ta kanoun plakakia, h" to bazoun se stoxo na ton polemhsoun kai na periorisoun thn epirroh tou.
Otan o organismos autos exei allh morfh, kai den mporoun na er0oun se epafh me tis sigoura agorastees h" trwtes e3ousies menoun kagkelo.
Egw pisteuw oti h prwtoboulia motosukletistwn prepei na exei thn morfh auth, opou ta dikaiwmata twn motosukletistwn politwn (me thn eurutath ennoia tou an0rwpou pou zei katw apo ena ka0estws kai oxi me thn e3eidikeumenh tou Ellhn Or0odo3ou Xristianou ghgenh) ) ekfwnountai apo mia fwnh dunath, wste na akousoun oi e3ousies alla einai domhmenh me tetoio tropo wste mono otan h e3ousia tou kratous apeu9hnetai me pra3eis se olous mporei na er0ei se epafh me ton organismo, kai oxi me epilektous antiproswpous pisw apo kleismenes potrtes sunedriasewn.
To montelo auto diaforopoieitai kata polu apo th LEMOT h" thn ka0e omospondia kai lesxh me upografes kai sfragides.

H prwtoboulia motosukletistwn 0a eimaste oloi. Tis drasthriothtes tis uposthrizoun autoi pou pisteuoun tous stoxous ths diamrthrias kai oxi melh me tautothta kai sfragida.

H katalu3h ths diamrthrias twn didiwn gia kafe kai fai htan gia na gnwrisotume oloi meta3u mas xwris kranh kai koukoules, kai oxi gia na dw0ei ufos tzertzele sth diamrthria. Gnwrimia tetoia wste oi an0rwpoi pou 0a asxolh0oun na gnwrizontai kai na 3eroun oti mporoun na leitourghsoun mazi san isoi xwris antallagmata.

Isws an sto mellwn diorganw0ei kapoia ekdromh auth h gnwrimia na ginei kalutera. Na dhmiourgh0oun proswpikes, sxeseis meta3u sunergatwn pou den apoblepoun oute sto kerdos oute sth katoxurwsh kapoias e3ousiastikhs kareklas.

Gnwmh mou panta, kai oxi epishmh 0esh ths prwtoboulias.

adam_tsouk
31/07/2005, 22:45
:uplate: :uplate: :uplate: :uplate:



Διακοπές είχες πάει;



:sick: :sick: