PDA

View Full Version : Τελικα εχουμε πολυ πλακα...



Σελίδες : [1] 2

menelaos46
18/02/2010, 17:14
Τον τελευταιο καιρο εχω τρομερη αυπνια λογω του ωραριου που παει νυχτα, νυχτα πρωι πρωι νυχτα νυχτα.... και δε συμαζευεται...
Εχω χασει λοιπον τον υπνο μου και ξενυχταω και εκει που εχει παει 7 το πρωι (η καπου εκει) και πινω καφε πριν φυγω για δουλεια χαζευω αυτον τον κ.Καγκουρακη με τον αλλο δε τον θυμαμαι και ειναι μια καργ... κυρια τελωνιακος κατι γενικος και παραπονιοτανε λεει γιατι τους κοβουν απο τα 2800 ευρα που παιρνουν με τον ιδρωτα τους. Καλα ως εδω ολα και ελεγε και τα επιχειρηματα της που ηταν τα εξης.
1.Δουλευουν λεει αργιες..
2.Δουλευουν λεει σαββατοκυριακα
3.Προσφερουν λεει πολα εσοδα στο κρατος (αυτο δε το καταλαβα)
4.Εχουν κανει λεει το προγραμμα τους με τα δανεια και τους το χαλανε
5.Τα εχουν κερδισει λεει στα δικαστηρια
6.Δουλευουν λεει υπερωριες (χαχαχαχαχαχαχα....... :rotflmao: )

Το χειροτερο απο ολα ειναι πανω στην αυπνια μου ειχε τοσο σπαστικη φωνη που σε συνδιασμο με τα επιχειρηματα της με εκαναν να θελω να πυροβολησω την τηλεωραση


Και το καλυτερο, κανουν λεει απεργια οι υπαλληλοι της βουλης λεει γιατι κι αυτους τους κοβουν απο τα λιγα που παιρνουν...



Ρε θα τρελαθουμε τελειως????????????????????????????????????

Nik0s
18/02/2010, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46

Και το καλυτερο, κανουν λεει απεργια οι υπαλληλοι της βουλης λεει γιατι κι αυτους τους κοβουν απο τα λιγα που παιρνουν...


Για να είμαστε και ακριβείς, απεργία δεν μπορούν κάνουν οι υπάλληλοι της Βουλής - στάση εργασίας μόνο. :sick:

Cpt. Haddock
18/02/2010, 17:23
Έρχεται λέμεεεεε :wave2:


189195

LOUKILOUK
18/02/2010, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Έρχεται λέμεεεεε :wave2:

Εγώ πάλι νόμιζα ότι έχει ήδη έρθει και βουλιάζουμε χωρίς επιστροφή...

Φυσικά κάποια λαμόγια, απατεώνες και λοιπά παρασητικά ζώα του Ελληνικού ζωικού βασιλείου πάλι θα διασωθούν για να συνεχίσουν το έργο τους ως άλλοι μεσίες....:yuck: :bigcry:
Και... τότε άλλωστε μόνο οι επιβάτες της πρώτης θέσης είχαν δικαίωμα στη ζωή...για τους υπόλοιπους που χαρακτηρίστηκαν ήρωες, γράφτηκαν απλά επικοί επικήδειοι...:sad:

Άντε και καλή τύχη μάγκες:wave2:

nobody
18/02/2010, 17:40
πρωτον ο αλλος λεγεται Οικονομεας(ετσι πληροφοριακα)

δευτερον,δηλαδη εμεις:

που δουλευουμε αργιες

που δουλευουμε σαββατοκυριακα

που δουλευουμε υπερωριες

που αν το παμε κι ετσι εχουμε μεγαλυτερη ευθυνη απτους τελωνειακους

ΚΑΙ που δεν παιρνουμε 2.800 το μηνα!!!!

τι θαπρεπε να πουμε ε????

φιλικα

γιαννης

deusXT
18/02/2010, 17:52
[i]
3.Προσφερουν λεει πολα εσοδα στο κρατος (αυτο δε το καταλαβα)

τα μεγαλύτερα εσοδα για ενα κράτος ειναι οι δασμοι απο τα τελωνεία και οι φοροι.
αμα δε τους εχεις χορτατους αυτους και δουλεουν για την παρτη τους χανεις πολλά εκ αν οχι δις
και μαντεψε ποιανου την πορτα θα χτυπησουν για τη χασουρα.

tai
18/02/2010, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Έρχεται λέμεεεεε :wave2:
αστο να ρθει μπας και κανουμε μια καινουργια αρχή:(

epp1640
18/02/2010, 18:43
:bigcry: :rotflmao: όντως, την πήρε το μάτι μου.. :lol: :bigcry:

Σου χω και άλλο για να γελάσουμε... Κλείνω σχεδόν 3 μήνες απλήρωτος από την σχολή μου (είμαι αμοιβόμενος βοηθός) και κάθε βδομάδα που ρωτάω τι θα γίνει...



















ο εξωφρενικός μισθός των 240 είναι για υπογραφή στον επίτροπο και καθυστέρησε λίγο.. :lol: :bigcry: :lol:





:cry: :cry: :bigcry: :bigcry:

route 66
18/02/2010, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
πρωτον ο αλλος λεγεται Οικονομεας(ετσι πληροφοριακα)

δευτερον,δηλαδη εμεις:

που δουλευουμε αργιες

που δουλευουμε σαββατοκυριακα

που δουλευουμε υπερωριες

που αν το παμε κι ετσι εχουμε μεγαλυτερη ευθυνη απτους τελωνειακους

ΚΑΙ που δεν παιρνουμε 2.800 το μηνα!!!!

τι θαπρεπε να πουμε ε????

φιλικα

γιαννης


να τους παρουμε με τις πετρες και οχι να ζηταμε να μην αμοιβωνται και οι αλλοι επειδη καποιοι μπορουν να εκμεταλευονται την εργασια μας.κοινως να μη δουλευουμε τζαμπα.φιλικα παντα:wave2:
μη νομιζεις φιλε και γω στα "κοροιδα"ανηκω

toyar
18/02/2010, 19:19
Τελικά οι αμερικάνοι είναι πολύ μπροστά.Εμείς στη εφορία μόνο φωνάζουμε

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1107872&lngDtrID=245

nobody
18/02/2010, 20:23
δεν ζηταω να μην παρει κι αλλος τον μισθο του.

ποτε δεν ημουνα της λογικης "αντι νανεβω εγω πιο ψηλα,να κατεβει ο αλλος"

το ανκεδοτο το γνωστο που λεει "να ψοφησει η κατσικα του γειτονα" δεν με εκφραζει

αλλα πολλες φορες εχουμε διεκδικησει( ο καθεις με τον τροπο του και οπως ξερει και μπορει που λεει και το τραγουδι) και αποκριση δεν βρηκαμε

route 66
18/02/2010, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody


"αλλα πολλες φορες εχουμε διεκδικησει( ο καθεις με τον τροπο του και οπως ξερει και μπορει που λεει και το τραγουδι) και αποκριση δεν βρηκαμε "

περσυ μετα τα γεγονοτα τις 6 δεκεμβριου στην ελλαδα και ενω ο σαρκοζι ηταν ετοιμος να περασει ενα πολυ μαλακισμενο σχεδιο για την παιδεια στη γαλλια ,φοβουμενος μην του κανουν τα ιδια ,το πηρε αμεσως πισω.
τωρα το μονο που φοβουνται οι μαλακοευρωπαιοι που με χαρα στην κριση βοηθησαν τις τραπεζες(τις πλεον υπευθυνες για την κριση)και που θελουν να μας πηδηξουν εμας τους ελληνες του 2,5 του ΑΕΠ της ευρωπης,ειναι τα μαζικα επεισοδια των ελληνων λογω εξαθλιωσης τους(μην εχουν αντικτυπο και ξυπνησουν και τα αλλα προβατα στη ευρωπη).
οποτε καταλαβαινεις φιλε μου ποσο πραγματικα φοβουνται εξεγερσεις και ποσο μας ελμεταλευονται.μαζικη ανυπακοη και εξεγερση μονο τιποτε αλλο.μη σου ακουγονται ΚΚΕδιστικα, καμια σχεση. απλα θυμισου ποτε εγινε κατι σοβαρο χωρις εξεγερση?.περιμενεις το γιωργακη,τον μπαροζο,τη μερκελ και ολους αυτους να βοηθησουν?:rotflmao:

TheFace
18/02/2010, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
πρωτον ο αλλος λεγεται Οικονομεας(ετσι πληροφοριακα)

δευτερον,δηλαδη εμεις:

που δουλευουμε αργιες

που δουλευουμε σαββατοκυριακα

που δουλευουμε υπερωριες

που αν το παμε κι ετσι εχουμε μεγαλυτερη ευθυνη απτους τελωνειακους

ΚΑΙ που δεν παιρνουμε 2.800 το μηνα!!!!

τι θαπρεπε να πουμε ε????

φιλικα

γιαννης

Κουραγιο και υπομονη Συντροφε!

Διστυχως αυτη η χωρα εχει αλλη μια παγκοσμια προτοτυπια, να διαμαρτυρονται/απεργουν οι... βολεμενοι/προνομιουχοι :a018:

Σταδιαλα πια :a023:

TheFace
18/02/2010, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
:bigcry: :rotflmao: όντως, την πήρε το μάτι μου.. :lol: :bigcry:

Σου χω και άλλο για να γελάσουμε... Κλείνω σχεδόν 3 μήνες απλήρωτος από την σχολή μου (είμαι αμοιβόμενος βοηθός) και κάθε βδομάδα που ρωτάω τι θα γίνει...





















ο εξωφρενικός μισθός των 240 είναι για υπογραφή στον επίτροπο και καθυστέρησε λίγο.. :lol: :bigcry: :lol:





:cry: :cry: :bigcry: :bigcry:

Αστα φιλαρακι σε νιωθω... κι ο κολλητος μου ειναι επιστημονικος συνεργατης στο τει της κεφαλονιας και απο την αρχη του ακαδημαϊκου ετους (οκτωβριο), δεν εχει παρει ΦΡΑΓΚΟ... το διανοηστε?
Ενας θεος ξερει πως τη βγαζει το παιδι... ειναι να τρελενεσαι!

Και μιλαμε για ανθρωπους μορφωμενους με διδακτορικα κτλ... αυτος (κι τοσοι σαν κι αυτον) λοιπον που να βρουν το δικιο τους?

... και καθομαστε και ασχολουμαστε με τυπους που εχουν τις τσεπες ραμμενες μεχρι το πατζακι, if you know what i mean ... :evil: :evil:

chr1s_86
18/02/2010, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66

οποτε καταλαβαινεις φιλε μου ποσο πραγματικα φοβουνται εξεγερσεις και ποσο μας ελμεταλευονται.μαζικη ανυπακοη και εξεγερση μονο τιποτε αλλο.μη σου ακουγονται ΚΚΕδιστικα, καμια σχεση. απλα θυμισου ποτε εγινε κατι σοβαρο χωρις εξεγερση?.περιμενεις το γιωργακη,τον μπαροζο,τη μερκελ και ολους αυτους να βοηθησουν?:rotflmao:

και τι θα γίνει με την εξέγερση; θα εμφανιστούν λεφτά; θα πληρωθούν τα δάνεια της χώρας; θα αρχίσει η χώρα να παράγει κάτι;

TheFace
18/02/2010, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
"

περσυ μετα τα γεγονοτα τις 6 δεκεμβριου στην ελλαδα και ενω ο σαρκοζι ηταν ετοιμος να περασει ενα πολυ μαλακισμενο σχεδιο για την παιδεια στη γαλλια ,φοβουμενος μην του κανουν τα ιδια ,το πηρε αμεσως πισω.
τωρα το μονο που φοβουνται οι μαλακοευρωπαιοι που με χαρα στην κριση βοηθησαν τις τραπεζες(τις πλεον υπευθυνες για την κριση)και που θελουν να μας πηδηξουν εμας τους ελληνες του 2,5 του ΑΕΠ της ευρωπης,ειναι τα μαζικα επεισοδια των ελληνων λογω εξαθλιωσης τους(μην εχουν αντικτυπο και ξυπνησουν και τα αλλα προβατα στη ευρωπη).
οποτε καταλαβαινεις φιλε μου ποσο πραγματικα φοβουνται εξεγερσεις και ποσο μας ελμεταλευονται.μαζικη ανυπακοη και εξεγερση μονο τιποτε αλλο.μη σου ακουγονται ΚΚΕδιστικα, καμια σχεση. απλα θυμισου ποτε εγινε κατι σοβαρο χωρις εξεγερση?.περιμενεις το γιωργακη,τον μπαροζο,τη μερκελ και ολους αυτους να βοηθησουν?:rotflmao:

:beer: :beer:

nobody
18/02/2010, 21:09
ισως να μην εχεις αδικο(κι εσυ συντροφε καταναλωτη που λεει και ο τζιμακος)

οσο διεκδικεις,τοσο εχεις καποιες πιθανοτητες να παρεις αυτα που ζητας

απλα,καπου κουραστηκα,καπου συμβιβαστηκα,καπου εχω παρει ενα καλωδιο(απαυτα τα χοντρα και τα μακρια που εχουν και μικρη αντισταση) και εχω πιασει περου και βλεπουμε...

κατεβηκαμε σε πορειες,διαμαρτυρηθηκαμε,καναμε απεργιες,κρατησαμε πανο,βλεπαμε τα ματ απεναντι μας,φωναξαμε,απειλησαμε,προειδοποιησαμε,νευριασαμε,π νεσαμε και τελικα το αποτελεσμα?υπο επεξεργασια και συζητηση,αναμενουμε στο ακουστικο

ουτε ΚΚΕδιστικα μου φαινονται ουτε κατι αλλο.κουβεντα κανουμε,αποψεις ανταλλασουμε και ακουμε και κανα τραγουδακι να περναει ευχαριστα η ωρα...

Εχετλαίος
18/02/2010, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
ποτε εγινε κατι σοβαρο χωρις εξεγερση?

Ποτέ.
Αυτό που με αφήνει πολύ σκεπτικό είναι τι θα επακολουθήσει μετά την εξέγερση. Συνήθως Ναπολέωντες ξεπετάγονται












































(και τα λοιπά ζώα της φάρμας τον πούλο...)

route 66
19/02/2010, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
και τι θα γίνει με την εξέγερση; θα εμφανιστούν λεφτά; θα πληρωθούν τα δάνεια της χώρας; θα αρχίσει η χώρα να παράγει κάτι;


δεν ειναι εκει το θεμα.το θεμα ειναι τι ειδους ζωη θελεις να ζησεις.με καταληλη παιδεια δεν θα ειχαμε αναγκη το χρημα,και την συνεχη παραγωγη αγαθων.το 60%ειναι πλασματικες αναγκες αλλα επειδη δεν τους ενδιαφερουμε καθολου δεν μας κανουν και "ανθρωπους"δεν τους συμφερει κιολας να μαθουμε να σκεφτομαστε.τους ενδιαφερει να καταναλωνουμε,η "αγορες"η "ανταγωνιστηκοτητα",η "παραγωγη",η "καταναλωση"ολα αυτα τα εμετικα που σε κανουν να νιωθεις καμια φορα οτι οταν πεθανεις ρε π@#τη μου θα ξεκουραστεις.αυτες ειναι οι λεξεις της εποχης μας.η "ταση" της εποχης.κριμα.
τεσπα μην το βαραινουμε, δε λεει.

christostr
19/02/2010, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
και τι θα γίνει με την εξέγερση; θα εμφανιστούν λεφτά; θα πληρωθούν τα δάνεια της χώρας; θα αρχίσει η χώρα να παράγει κάτι;

Φίλε Χριστόφορε...
Ναι, θα εμφανιστούν λεφτά. Υπάρχουν, απλά δεν εμφανίζονται γιατί οι ανακατανομές γίνονται με αντιλαικά κριτήρια.

Ναι θα δημιουργηθούν οι προυποθέσεις να πληρωθούν τα δάνεια της χώρας, αφού άλλωστε θα πληρώνουν ΟΛΟΙ σύμφωνα με ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ κριτήρια

Δεν ξέρω αν θα αρχίσει να παράγει κάτι, πέρα των όσων μπορεί τώρα, αλλά θα σταματήσει ίσως να παράγει ΛΑΜΟΓΙΑ, ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΥΣ (νόμιμους και μη) και...


στο κάτω κάτω δεν γουστάρω να τα δέχομαι όλα αδιαμαρτήρητα πια!!


Φιλικά:wave2:

stefanos
19/02/2010, 17:11
Βλέπω συμπαράσταση στον αγώνα των εργαζομένων τίγκα :rotflmao: :rotflmao:

THEOD
19/02/2010, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Βλέπω συμπαράσταση στον αγώνα των εργαζομένων τίγκα :rotflmao: :rotflmao:


H αλήθεια είναι ότι νοιώθω τρομερή συμπαράσταση στον δίκαιο αγώνα των αναξιοπαθούντων τελωνειακών, εφοριακών, υπαλλήλων της βουλής, εργαζομένων στον ΟΣΕ, ΕΡΤ και σε μερικές ακόμα συντεχνίες του δημόσιου τομέα....
Την ίδια ακριβώς συμπαράσταση που τρέφω και σε όρισμένες ταλαίπωρες συντεχνίες κλειστών επαγγελμάτων του ιδιωτικού τομέα που οι κακόμοιροι δεν μπορούν να βγάλουν τα προς το ζειν χωρίς να φοροδιαφύγουν ή να κλέψουν τον φπα
Αλλά εκεί που η συμπόνια μου φτάνει στα έσχατα όρια είναι σε κάποιους φιλάνθρωπους επιχειρηματίες που έχουν χάσει τον λογαριασμό πόσες επιχειρήσεις άνοιξαν και έκλεισαν τσεπώνωντας δεκάδες αναπτυξιακές επιχορηγήσεις χωρίς ποτέ να αποδώσουν την παραμικρή φορολογία και ταυτόχρονα φέσωναν κατ' επανάληψη δεκάδες συναδέλφους τους...

Γενικά...ρε παιδί μου...Όλο συμπόνια είμαι το τελευταίο διάστημα...Περίεργο... :rolleyes:

tamar
19/02/2010, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
δεν ειναι εκει το θεμα.το θεμα ειναι τι ειδους ζωη θελεις να ζησεις.με καταληλη παιδεια δεν θα ειχαμε αναγκη το χρημα,και την συνεχη παραγωγη αγαθων.το 60%ειναι πλασματικες αναγκες αλλα επειδη δεν τους ενδιαφερουμε καθολου δεν μας κανουν και "ανθρωπους"δεν τους συμφερει κιολας να μαθουμε να σκεφτομαστε.τους ενδιαφερει να καταναλωνουμε,η "αγορες"η "ανταγωνιστηκοτητα",η "παραγωγη",η "καταναλωση"ολα αυτα τα εμετικα που σε κανουν να νιωθεις καμια φορα οτι οταν πεθανεις ρε π@#τη μου θα ξεκουραστεις.αυτες ειναι οι λεξεις της εποχης μας.η "ταση" της εποχης.κριμα.
τεσπα μην το βαραινουμε, δε λεει.
+650
:beer: :beer:

EVI
19/02/2010, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
H αλήθεια είναι ότι νοιώθω τρομερή συμπαράσταση στον δίκαιο αγώνα των αναξιοπαθούντων τελωνειακών, εφοριακών, υπαλλήλων της βουλής, εργαζομένων στον ΟΣΕ, ΕΡΤ και σε μερικές ακόμα συντεχνίες του δημόσιου τομέα....
Την ίδια ακριβώς συμπαράσταση που τρέφω και σε όρισμένες ταλαίπωρες συντεχνίες κλειστών επαγγελμάτων του ιδιωτικού τομέα που οι κακόμοιροι δεν μπορούν να βγάλουν τα προς το ζειν χωρίς να φοροδιαφύγουν ή να κλέψουν τον φπα
Αλλά εκεί που η συμπόνια μου φτάνει στα έσχατα όρια είναι σε κάποιους φιλάνθρωπους επιχειρηματίες που έχουν χάσει τον λογαριασμό πόσες επιχειρήσεις άνοιξαν και έκλεισαν τσεπώνωντας δεκάδες αναπτυξιακές επιχορηγήσεις χωρίς ποτέ να αποδώσουν την παραμικρή φορολογία και ταυτόχρονα φέσωναν κατ' επανάληψη δεκάδες συναδέλφους τους...

Γενικά...ρε παιδί μου...Όλο συμπόνια είμαι το τελευταίο διάστημα...Περίεργο... :rolleyes:

+750

ελα ρε...και νομιζα οτι μονο εγω στεναχωριεμε για ολους αυτους...εχω εξτρα χαρτομαντιλα αν σε παρουν τπτ ζουμια απο την στεναχωρια....

ασε THEOD γιατι ειμαι τοσο πιεσμενη που θα εκραγω στο τελος

ποσο δικιο εχεις ρε φιλε....

+++

menelaos46
19/02/2010, 18:13
Ειναι ειρωνικο να εχεις να κοιμηθεις 36 ωρες και να ακους καποιον να παραπονιεται γιατι παιρνει μονο 2.800 και πανε να του κοψουν κατι τοις γιατι λεει δουλευει Σαββατοκυριακο...
Δεν ειναι???

daz
19/02/2010, 18:23
Οι υπάλληλοι της βουλής εκτός από τον κανονικό τους μισθό + τον 13 + τον 14 + άλλους 2 μισθούς μπόνους στην αρχή κάθε έτους, παίρνουν και όλες τις υπερωρίες που δικαιούνται είτε τις δουλέψουν είτε όχι. χαχα. Καλό αυτό το τελευταίο γαμώτο.

TheFace
19/02/2010, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από christostr
Φίλε Χριστόφορε...
Ναι, θα εμφανιστούν λεφτά. Υπάρχουν, απλά δεν εμφανίζονται γιατί οι ανακατανομές γίνονται με αντιλαικά κριτήρια.

Ναι θα δημιουργηθούν οι προυποθέσεις να πληρωθούν τα δάνεια της χώρας, αφού άλλωστε θα πληρώνουν ΟΛΟΙ σύμφωνα με ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ κριτήρια

Δεν ξέρω αν θα αρχίσει να παράγει κάτι, πέρα των όσων μπορεί τώρα, αλλά θα σταματήσει ίσως να παράγει ΛΑΜΟΓΙΑ, ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΥΣ (νόμιμους και μη) και...


στο κάτω κάτω δεν γουστάρω να τα δέχομαι όλα αδιαμαρτήρητα πια!!


Φιλικά:wave2:

+900
Επισης θα πληρωσουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πηγαινοντας φυλακη (ή κρεμαλα), ολοι οσοι μας φταινε για την καταντια μας!

TheFace
19/02/2010, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Οι υπάλληλοι της βουλής εκτός από τον κανονικό τους μισθό + τον 13 + τον 14 + άλλους 2 μισθούς μπόνους στην αρχή κάθε έτους, παίρνουν και όλες τις υπερωρίες που δικαιούνται είτε τις δουλέψουν είτε όχι. χαχα. Καλό αυτό το τελευταίο γαμώτο.

Αμ το οτι δικαιουνται εναν μηνα αδεια ΕΚΤΟΣ του μηνος Αυγουστου, που η βουλη ειναι κλειστη (συνολο δηλαδη 2 μηνες αδεια το χρονο!), που το βαζεις?:sick:

Gandalf dr685sm
19/02/2010, 19:35
προσοχή με τις εξεγέρσεις κύριοι καθώς όπως είπε και ο Εχετλαίος.. εμφανίζονται και Ναπολέωντες και άλλοι τύποι... και αμέσως μετά απο αυτούς.. μυστηριωδώς ακολουθούν και πολεμικές συρράξεις... μικρές και μεγάλες.

Gandalf

TheFace
19/02/2010, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Αμ το οτι δικαιουνται εναν μηνα αδεια ΕΚΤΟΣ του μηνος Αυγουστου, που η βουλη ειναι κλειστη (συνολο δηλαδη 2 μηνες αδεια το χρονο!), που το βαζεις?:sick:

Ξεχασα και το χειροτερο... ο βουλη πληρωνει τους υπαλληλους της ΜΑΥΡΑ λεφτα!!

Δινει το μερος των χρηματων που προβλεπει η συμβαση του καθενος ΥΠΕΡΒΙΣΜΑΤΙΑ εκει μεσα κανονικα, και τα υπολοιπα ΜΑΥΡΑ παρακαλω!!!

... και εχουν το θρασος μετα να μιλανε για φοροδιαφυγη εκει μεσα :a018: :a018: :a018:

menelaos46
19/02/2010, 19:37
Επισης θα πληρωσουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πηγαινοντας φυλακη (ή κρεμαλα), ολοι οσοι μας φταινε για την καταντια μας!

Πιστευω καταλαβατε τι θα γινει αν γινει επανασταση...
Κρεμαλα και φυλακη σε οσους φταινε....

Καλα ρε ειστε ονειροπαρμενοι????????

Gandalf dr685sm
19/02/2010, 19:49
menelaos46... υπάρχει ιστορικό προηγούμενο με την επανάσταση των Μπολσεβίκων , την Γαλλική...

όσοι δεν προλάβουν να φύγουν σε ενα φανταστικό σενάριο "επανάστασης" (που δεν πρόκειται στην πραγματικότητα να γίνει ποτέ και θέλει πολύ ανάλυση το γιατί) σίγουρα κάποιοι που δεν θα προλάβουν να φύγουν θα πληρώσουν... με την ζωή τους.

Διότι σε μια κατάσταση που επικρατεί ο όχλος .. ούτε δικαιοσύνη υπάρχει , ούτε κοινή λογική.

Τι συζητήση πιάνουμε τώρα όμως;.. άστο καλύτερα .. αφού θα καταλήξει ώς συνήθως οτι είμαστε οι συντηρητικοί και οι καναπεδάκηδες... άσε να μιλήσουμε για καμιά γκόμενα ή κανά μοτόρι..

Gandalf

atom_smasher
20/02/2010, 16:10
Οριστε ηρεμησε τωρα. Κριθηκε παρανομη η απεργια τους.

stefanos
20/02/2010, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
H αλήθεια είναι ότι νοιώθω τρομερή συμπαράσταση στον δίκαιο αγώνα των αναξιοπαθούντων τελωνειακών, εφοριακών, υπαλλήλων της βουλής, εργαζομένων στον ΟΣΕ, ΕΡΤ και σε μερικές ακόμα συντεχνίες του δημόσιου τομέα....
Την ίδια ακριβώς συμπαράσταση που τρέφω και σε όρισμένες ταλαίπωρες συντεχνίες κλειστών επαγγελμάτων του ιδιωτικού τομέα που οι κακόμοιροι δεν μπορούν να βγάλουν τα προς το ζειν χωρίς να φοροδιαφύγουν ή να κλέψουν τον φπα
Αλλά εκεί που η συμπόνια μου φτάνει στα έσχατα όρια είναι σε κάποιους φιλάνθρωπους επιχειρηματίες που έχουν χάσει τον λογαριασμό πόσες επιχειρήσεις άνοιξαν και έκλεισαν τσεπώνωντας δεκάδες αναπτυξιακές επιχορηγήσεις χωρίς ποτέ να αποδώσουν την παραμικρή φορολογία και ταυτόχρονα φέσωναν κατ' επανάληψη δεκάδες συναδέλφους τους...

Γενικά...ρε παιδί μου...Όλο συμπόνια είμαι το τελευταίο διάστημα...Περίεργο... :rolleyes:

Το πλαφόν μισθού που θα έπρεπε κατά την γνώμη σου να παίρνει ένας εργαζόμενος στο Δημόσιο πόσο θα ήταν για να δικαιολογήσης την απεργία του?

THEOD
20/02/2010, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το πλαφόν μισθού που θα έπρεπε κατά την γνώμη σου να παίρνει ένας εργαζόμενος στο Δημόσιο πόσο θα ήταν για να δικαιολογήσης την απεργία του?

Ακριβές νούμερο δεν μπορώ να σου πω, αλλά σίγουρα θα ήταν συνδυασμός προσόντων, προϋπηρεσίας και πραγματικής παραγωγικότητας…
Αυτό το φαινόμενο να υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ χιλιάδες μονίμων και αμετακίνητων υπαλλήλων, πολλές φορές βασικής εκπαίδευσης, που χωρίς καμία διάκριση και στα "μουλωχτά" αμείβονται με το +3πλάσιο απ’ ότι οι αντίστοιχοι ιδιωτικοί και το +2πλάσιο από τους υπόλοιπους συναδέλφους τους στον Δημόσιο τομέα (και λίγα λέω...), είναι καθαρά Ελληνικό

Και να μην μιλήσουμε για την αναγκαιότητα του αριθμού τους…. Μιλάμε για απίστευτα νούμερα όπως +4.500 άνθρωποι στην ΕΡΤ, ή +1.600 στην Βουλή !!!!, ή πολλές χιλιάδες στον ΟΣΕ και πάει λέγοντας… Μιλάμε για νούμερα +3πλάσια από ότι οι λογικές-πραγματικές ανάγκες, την ίδια ώρα που το ΕΣΥ παραπαίει από έλλειψη προσωπικού, ενώ τεράστια αντιστοιχα κενά καθηγητών-εκπαιδευτικών υπάρχουν στην Παιδεία…

Να μην αναφέρω ότι πολλοί απ’ αυτούς δεν εμφανίζονται σχεδόν ποτέ σε κανέναν χώρο εργασίας και είναι απλώς ονόματα στην κατάσταση μισθοδοσίας και τραπεζικοί λογαριασμοί στους οποίους κατατίθεται το παχουλό μηνιάτικο…

Και το εξοργιστικότερο όλων είναι ότι αυτές οι ευνοημένες και κακομαθημένες συντεχνίες αντί στην δύσκολη αυτή συγκυρία να κάνουν τουμπεκί ψιλοκομμένο και να φροντίσουν τουλάχιστον να παράγουν έργο υπέρ του Έλληνα πολίτη που τους χρηματοδοτεί αδρά, είναι και οι πρώτες που αντιδρούν με εκβιαστικές απεργίες φοβούμενες μην τυχόν μετριαστούν τα τερατώδη και παράλογα κεκτημένα τους… Ούτε καν το ελάχιστο αυτονόητο δεν δέχονται δηλαδή να φορολογούνται σαν κανονικό εισόδημα τα απίστευτα παχουλά τους επιδόματα - απαιτούν δηλαδή να συνεχίσουν να τα παίρνουν μαύρα γράφοντας στα αρχ@δι@ τους κάθε έννοια δικαίου και ισονομίας !!!

Τώρα αν εσύ θεωρείς σωστό, δίκαιο και φυσιολογικό ο τελευταίος κλητήρας στο Υπ Οικονομικών να αμείβεται με περισσότερα λεφτά από τον γιατρό-διευθυντή κλινικής του ΕΣΥ, ή το κομματόσκυλο που έχει αποσπαστεί στο πολιτικό γραφείο του συγγενή του πολιτικού να αμείβεται με τα 2πλάσια του προέδρου του Αρείου Πάγου, τότε εγώ πάω πάσο…

Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνω και αρνούμαι να δεχτώ είναι γιατί τα χαώδη ελλείμματα του κρατικού προϋπολογισμού που τουλάχιστον σε έναν βαθμό δημιουργούνται από αυτές τις ανισότητες θα πρέπει να τις πληρώσουμε όλοι μας μέσω της αύξησης του ΦΠΑ, των καυσίμων και των άλλων εμμέσων φόρων χωρίς ΠΡΩΤΑ να γίνει ένα συμμάζεμα-εξορθολογισμός σε όλες αυτές τις τραγελαφικές καταστάσεις …

Και για να μην παρεξηγηθώ ότι αναφέρομαι μόνο στον δημόσιο τομέα, τα ίδια ακριβώς πρέπει να γίνουν και με τα ευνοημένα κλειστά επαγγέλματα-συντεχνίες του ιδιωτικού τομέα… Που ξανακούστηκε πχ επαγγελματικός κλάδος να απεργεί (βλέπε ταξιτζήδες) με αίτημα να συνεχίσει να φορολογείται τεκμαρτά (δηλαδή χαριστικά - που σημαίνει 5 φορές κάτω από τα πραγματικά εισοδήματα) και όχι με έσοδα-έξοδα όπως όλοι οι υπόλοιποι κάνουν και η κοινή λογική επιβάλλει ???

Και βαριέμαι να συνεχίσω και για κάτι άλλα επίσης κλειστά-προνομιούχα επαγγέλματα όπως βυτιοφόρα, συμβολαιογράφοι, ξεναγοί, και πολλά άλλα που δεν βάζει ο νους σας ότι υπάρχουν…

Gandalf dr685sm
20/02/2010, 21:21
τον κώλο τους/μας να χτυπάμε όλοι κάτω, το παλούκι θα πέσει.. .και δεν πά να απεργήσουμε επ αορίστου.

Άλλοι δίνουν διαταγές τώρα και τα "Ελληνικά τερτίπια" δεν πιάνουν πλέον... είδες τι έγινε με τους αγρότες.. έκατσαν περί τις 20-30 μέρες πήραν ενα μεγάλο ΤΙΠΟΤΑ και ξαναγύρισαν πίσω.

Δεν μπορεί να δώσει κάτι παραπάνω απο αυτό που του λένε. Κάποιοι δεν εννοούν να το κατανοήσουν αυτό.

Μόνο αν σηκωθεί μπαιράκι και πούμε όξω απο Ε.Ε. και δεν δίνουμε τίποτα παραπάνω απο όσα μπορούμε , θα αλλάξει κάτι. Αλλά επειδή είμαστε σκατοφάρα του ΕΓΩ και οχι του συνόλου... πάλι τα ίδια θα είχαμε και τότε.

Gandalf

Εχετλαίος
20/02/2010, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
[B]Αλλά επειδή είμαστε σκατοφάρα του ΕΓΩ και οχι του συνόλου... B]

Διαφωνώ! Όταν ένας συνάνθρωπός μας έχει πέσει κάτω και χαμηλά, ΟΛΟΙ θα τρέξουμε να τον αποπηδήξουμε! Και όντε τα κακαρώσει και αποθάνει θα του τραβήξουμε άλλο ένα μανίκι για επιβεβαίωση μπας και σηκωθεί και μας πάρει κυνήγι! :yuck:

Gandalf dr685sm
20/02/2010, 21:38
εντάξει.. διορθώνω.. του ΕΓΩ και της Αγέλης... διότι όντως σε τέτοια σκηνικά ώς αγέλες συμπεριφερόμαστε που βρήκαν κουφάρι να φάνε.

Άσε .. μην με τσιγκλάς άλλο. Ξέρεις φίλε ποιά είναι η θέση μου επί του θέματος άλλωστε. Άλλο Έλληνας και άλλο Ραγιάς/ΝεοΈλληνας.

Gandalf

stefanos
20/02/2010, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Ακριβές νούμερο δεν μπορώ να σου πω, αλλά σίγουρα θα ήταν συνδυασμός προσόντων, προϋπηρεσίας και πραγματικής παραγωγικότητας…
Αυτό το φαινόμενο να υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ χιλιάδες μονίμων και αμετακίνητων υπαλλήλων, πολλές φορές βασικής εκπαίδευσης, που χωρίς καμία διάκριση και στα "μουλωχτά" αμείβονται με το +3πλάσιο απ’ ότι οι αντίστοιχοι ιδιωτικοί και το +2πλάσιο από τους υπόλοιπους συναδέλφους τους στον Δημόσιο τομέα (και λίγα λέω...), είναι καθαρά Ελληνικό

Και να μην μιλήσουμε για την αναγκαιότητα του αριθμού τους…. Μιλάμε για απίστευτα νούμερα όπως +4.500 άνθρωποι στην ΕΡΤ, ή +1.600 στην Βουλή !!!!, ή πολλές χιλιάδες στον ΟΣΕ και πάει λέγοντας… Μιλάμε για νούμερα +3πλάσια από ότι οι λογικές-πραγματικές ανάγκες, την ίδια ώρα που το ΕΣΥ παραπαίει από έλλειψη προσωπικού, ενώ τεράστια αντιστοιχα κενά καθηγητών-εκπαιδευτικών υπάρχουν στην Παιδεία…

Να μην αναφέρω ότι πολλοί απ’ αυτούς δεν εμφανίζονται σχεδόν ποτέ σε κανέναν χώρο εργασίας και είναι απλώς ονόματα στην κατάσταση μισθοδοσίας και τραπεζικοί λογαριασμοί στους οποίους κατατίθεται το παχουλό μηνιάτικο…

Και το εξοργιστικότερο όλων είναι ότι αυτές οι ευνοημένες και κακομαθημένες συντεχνίες αντί στην δύσκολη αυτή συγκυρία να κάνουν τουμπεκί ψιλοκομμένο και να φροντίσουν τουλάχιστον να παράγουν έργο υπέρ του Έλληνα πολίτη που τους χρηματοδοτεί αδρά, είναι και οι πρώτες που αντιδρούν με εκβιαστικές απεργίες φοβούμενες μην τυχόν μετριαστούν τα τερατώδη και παράλογα κεκτημένα τους… Ούτε καν το ελάχιστο αυτονόητο δεν δέχονται δηλαδή να φορολογούνται σαν κανονικό εισόδημα τα απίστευτα παχουλά τους επιδόματα - απαιτούν δηλαδή να συνεχίσουν να τα παίρνουν μαύρα γράφοντας στα αρχ@δι@ τους κάθε έννοια δικαίου και ισονομίας !!!

Τώρα αν εσύ θεωρείς σωστό, δίκαιο και φυσιολογικό ο τελευταίος κλητήρας στο Υπ Οικονομικών να αμείβεται με περισσότερα λεφτά από τον γιατρό-διευθυντή κλινικής του ΕΣΥ, ή το κομματόσκυλο που έχει αποσπαστεί στο πολιτικό γραφείο του συγγενή του πολιτικού να αμείβεται με τα 2πλάσια του προέδρου του Αρείου Πάγου, τότε εγώ πάω πάσο…

Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνω και αρνούμαι να δεχτώ είναι γιατί τα χαώδη ελλείμματα του κρατικού προϋπολογισμού που τουλάχιστον σε έναν βαθμό δημιουργούνται από αυτές τις ανισότητες θα πρέπει να τις πληρώσουμε όλοι μας μέσω της αύξησης του ΦΠΑ, των καυσίμων και των άλλων εμμέσων φόρων χωρίς ΠΡΩΤΑ να γίνει ένα συμμάζεμα-εξορθολογισμός σε όλες αυτές τις τραγελαφικές καταστάσεις …

Και για να μην παρεξηγηθώ ότι αναφέρομαι μόνο στον δημόσιο τομέα, τα ίδια ακριβώς πρέπει να γίνουν και με τα ευνοημένα κλειστά επαγγέλματα-συντεχνίες του ιδιωτικού τομέα… Που ξανακούστηκε πχ επαγγελματικός κλάδος να απεργεί (βλέπε ταξιτζήδες) με αίτημα να συνεχίσει να φορολογείται τεκμαρτά (δηλαδή χαριστικά - που σημαίνει 5 φορές κάτω από τα πραγματικά εισοδήματα) και όχι με έσοδα-έξοδα όπως όλοι οι υπόλοιποι κάνουν και η κοινή λογική επιβάλλει ???

Και βαριέμαι να συνεχίσω και για κάτι άλλα επίσης κλειστά-προνομιούχα επαγγέλματα όπως βυτιοφόρα, συμβολαιογράφοι, ξεναγοί, και πολλά άλλα που δεν βάζει ο νους σας ότι υπάρχουν…

Ωραία όλα αυτά και δεν διαφωνεί κανένας το θέμα είναι οτι αυτοί δεν είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι.
Είναι ένα ελάχιστο ποσοστό.
Και η εφορία και τα τελωνία είναι οι πλέον σημαντικές και παραγωγικές υπηρεσίες του Δημοσίου.
Όσο για τα πτυχία και τα προσόντα που λές μάθε πόσο είναι το επίδομα πτυχίου και πες μας να γελάσουμε μαζί μετά πές μου και για διδακτορικό.
Τέλος πάντων αδιάφορο, έχουμε παραπάνω Δημόσιο από όσο μας αξίζει.

THEOD
21/02/2010, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ωραία όλα αυτά και δεν διαφωνεί κανένας το θέμα είναι οτι αυτοί δεν είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι.
Είναι ένα ελάχιστο ποσοστό.


Όχι φίλε μου. Δεν είναι λίγοι. Είναι ΠΑΡΑ πολλοί.
Πέρα από τα "ευνοούμενα" υπουργεία υπάρχει και αυτό που λέμε "ευρύτερος δημόσιος τομέας" με δεκάδες οργανισμούς στους οποίους απασχολούνται δεκάδες χιλιάδες και πολλές φορές ακριβοπληρωμένοι υπάλληλοι και "στελέχη", και που πολλές φορές δεν έχουν καν αντικείμενο ύπαρξης και ο μόνος σκοπός ύπαρξής τους τους είναι το βόλεμα της εκλογικής πελατείας.

Και υπάρχουν και οι Α.Ε. των οποίων την πλειοψηφία έχει το κράτος και των οποίων τα τεράστια ελλείματα καλύπτονται από τον κρατικό προυπολογισμό (ΕΡΤ, ΟΛΠ, ΟΣΕ, και πάει λέγοντας...)

Άμα τα αθροίσεις όλα αυτά θα δείς ότι δεν πρόκειται για καθόλου ελάχιστο ποσοστό...


Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Και η εφορία και τα τελωνία είναι οι πλέον σημαντικές και παραγωγικές υπηρεσίες του Δημοσίου.


Και οι πιο διεφθαρμένες...

HolyDiver
21/02/2010, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
αι η εφορία και τα τελωνία είναι οι πλέον σημαντικές και παραγωγικές υπηρεσίες του Δημοσίου.
:dizzy: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:

menelaos46
21/02/2010, 04:51
Και η εφορία και τα τελωνία είναι οι πλέον σημαντικές και παραγωγικές υπηρεσίες του Δημοσίου.

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:



Και τι παραγουν?

Εχετλαίος
21/02/2010, 07:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:



Και τι παραγουν?

Πολυκατοικίες και Cayenne :mad:

stefanos
21/02/2010, 10:08
ΤΑ τελωνεία και οι εφορίες παράγουν το μεροκάματό σας.
:p

ermiss
21/02/2010, 10:28
Αν δεν τους φτάνουν τα λεφτά τους και δεν θέλουν να δουλέψουν σαν αντίποινα, υπάρχει λύση

ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ...

αν θέλεις να βάλεις το προσωπικό σου συμφέρον πάνω απο του συνόλου, τράβα στην νομαρχία να κάνεις τον διοικητικό με 1.800 και ξύσε όσο θες. Υπάρχουν μερικές χιλιάδες δημόυπαλ με πτυχία, μεταπτυχιακά κλπ που θα σκιστούν για να πάρουν τα 2.500 που παίρνεις εσύ ΜΕΤΑ τις μειώσεις. Το Υπ.Οικ. είναι το πρώτο και με διαφορά στις αιτήσεις για μετατάξεις-αποσπάσεις κλπ...

Και αφήστε την καραμέλα με την κατσίκα του γείτονα, όταν ο άλλος φτάνει τα 3.000 μισθό και φωνάζει που θα ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ(γιατί εκεί είναι η ουσία και όχι στα 200 ευρώ που θα τους κόψουν απο τα επιδόματα) τότε καλά θα κάνει να σοβαρευτεί λίγο, δεν είπαμε να πάρουν 1.000 όπως ο μισθωτός στον ιδιωτικό, αλλά όχι ρε φίλε να γκρινιάζεις που είχες φοροαπαλλαγές επι χρόνια και θα φτάσεις πάνω απο 2000 και θα πρέπει να σε λυπηθώ. ΕΛΕΟΣ δλδ

THEOD
21/02/2010, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
ΤΑ τελωνεία και οι εφορίες παράγουν το μεροκάματό σας.
:p

Ελπίζω να μην σοβαρολογείς... :sick:

Δηλαδή εν συντομία μας λές ότι θα πρέπει να τους χρωστάμε και χάρη που απλά κάνουν την δουλειά που τους ανατέθηκε και για την οποία αμοίβωνται πλουσιοπάροχα...

Και να την κάνανε και καλά πάει στο διάολο, αλλά είναι σε όλους γνωστό ότι από την φοροδιαφυγή και το λαθρεμπόριο χάνονται κάθε χρόνο αρκετά δις και εκτός αυτού οι υπηρεσίες αυτές όπως εφορία, τελωνεία, πολεοδομία κλπ είναι πασίγνωστο ότι συγκαταλέγονται ανάμεσα στις πιο διεφθαρμένες και με διαφορά. Γιαυτό και η ουρά (αλλά και η απαιτούμενη ταρίφα...) για μετάταξη σε αυτές πλησιάζει τον Θεό...

Μιλάμε για το άκρο-άωτο του παραλόγου... Φτάνουμε δηλαδή στο σημείο οι εφοριακοί που υποτίθεται πρέπει να είναι οι θεματοφύλακες της φοροδιαφυγής να διεκδικούν για τον ευατόν τους το δικαίωμα να μην φορολογούνται για τα 2/3 των αμοιβών τους... Και καθόμαστε τώρα εμείς εδώ σαν μαλάκες και υποτίθεται ότι συζητάμε σοβαρά επ' αυτού...

stefanos
21/02/2010, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Ελπίζω να μην σοβαρολογείς... :sick:

Δηλαδή εν συντομία μας λές ότι θα πρέπει να τους χρωστάμε και χάρη που απλά κάνουν την δουλειά που τους ανατέθηκε και για την οποία αμοίβωνται πλουσιοπάροχα...

Και να την κάνανε και καλά πάει στο διάολο, αλλά είναι σε όλους γνωστό ότι από την φοροδιαφυγή και το λαθρεμπόριο χάνονται κάθε χρόνο αρκετά δις και εκτός αυτού οι υπηρεσίες αυτές όπως εφορία, τελωνεία, πολεοδομία κλπ είναι πασίγνωστο ότι συγκαταλέγονται ανάμεσα στις πιο διεφθαρμένες και με διαφορά. Γιαυτό και η ουρά (αλλά και η απαιτούμενη ταρίφα...) για μετάταξη σε αυτές πλησιάζει τον Θεό...

Μιλάμε για το άκρο-άωτο του παράλογου... Φτάνουμε δηλαδή στο σημείο οι εφοριακοί που υποτίθεται πρέπει να είναι οι θεματοφύλακες της φοροδιαφυγής να διεκδικούν για τον ευατόν τους το δικαίωμα να μην φορολογούνται για τα 2/3 των αμοιβών τους... Και καθόμαστε τώρα εμείς εδώ σαν μαλάκες και υποτίθεται ότι συζητάμε σοβαρά απ' αυτού...

Τι σου φαίνεται αστείο?
Τα έσοδα του Δημοσίου προέρχονται από τις εφορίες και τα τελωνεία.
Σοβαρολογώ.
Τώρα αυτή η υποκρισία του φόρου εισοδήματος των Δημοσίων υπαλλήλων την συζητάμε.
Η κατάργηση του θα μείωνε τις ανάγκες σε προσωπικό στο μισό αλλά τέλος πάντων λείπει η κοινή λογική από το κράτος.
Τώρα επειδή είμαστε κλέφτες όλοι φυσικά πρόκειται για τις καλύτερες θέσεις εφόσον ο ένας κλέφτης λαδώνει τον άλλο, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός οτι τα μεροκάματα μας σε ένα τεράστιο βαθμό είναι χρήματα του Δημοσίου που εισπράττουν οι εφορίες και τα τα τελωνεία.

THEOD
21/02/2010, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τι σου φαίνεται αστείο?
Τα έσοδα του Δημοσίου προέρχονται από τις εφορίες και τα τελωνεία.


Τα έσοδα του Δημοσίου δεν προέρχονται από τις εφορίες και τα τελωνεία... Προέρχονται ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ... Είτε έμμεσα, είτε άμεσα...
Οι εφορίες και τα τελωνεία απλά είναι τα εργαλεία είσπραξης αυτών των φόρων - ένα κομμάτι στην αλυσίδα... Και παρ' όλο που τα εργαλεία αυτά τα ακριβοπληρώνουμε ΑΚΡΙΒΩΣ για να κάνουν σωστά αυτήν την δουλειά, αυτά την κάνουν χάλια...

Όλα τα υπόλοιπα μου θυμίζουν ξεπερασμένα επιχειρήματα γραφικών συνδικαΛΗΣΤΩΝ και είναι μόνο για λαική κατανάλωση...

stefanos
21/02/2010, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Τα έσοδα του Δημοσίου δεν προέρχονται από τις εφορίες και τα τελωνεία... Προέρχονται ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ... Είτε έμμεσα, είτε άμεσα...
Οι εφορίες και τα τελωνεία απλά είναι τα εργαλεία είσπραξης αυτών των φόρων - ένα κομμάτι στην αλυσίδα... Και παρ' όλο που τα εργαλεία αυτά τα ακριβοπληρώνουμε ΑΚΡΙΒΩΣ για να κάνουν σωστά αυτήν την δουλειά, αυτά την κάνουν χάλια...

Όλα τα υπόλοιπα μου θυμίζουν ξεπερασμένα επιχειρήματα γραφικών συνδικαΛΗΣΤΩΝ και είναι μόνο για λαική κατανάλωση...

Χωρίς λοιπόν αυτά τα εργαλεία δεν θα πληρώσει κανένας φόρο και είναι πρός όφελός σου να τα διατηρείς καλοσυντηρημένα και αποτελεσματικά αλλιώς θα πεινάσουμε.
:p

Ιznogood
21/02/2010, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Δυστυχως αυτη η χωρα εχει αλλη μια παγκοσμια πρωτοτυπια, να διαμαρτυρονται/απεργουν οι... βολεμενοι/προνομιουχοι :a018:

Σταδιαλα πια :a023:

+950...:beer:

stefanos
21/02/2010, 11:49
Δεν υπερασπίζομαι το Δημόσιο.
Πολλές υπηρεσίες δεν έχουν λόγο ύπαρξής, διευθύνσεις χωρίς αντικείμενο, υπέρ επανδρωμένες υπηρεσίες και άλλες με τεράστιες ελλείψεις που δυσκολεύονται να λειτουργήσουν.
Οι περισσότερες υπηρεσίες δεν έχουν περιγραφή θέσεων εργασίας και έτσι δεν υπάρχει και κανένας υπεύθυνος στην περίπτωση στραβής.
Χρειάζεται ανακατασκευή το σύστημα, αλλά δεν φταίνε οι υπάλληλοι, φταίνε οι πολιτικοί (στην πλειοψηφία τους τραγικά αμόρφωτοι και εκ πεποιθήσεως άνεργοι)

Ιznogood
21/02/2010, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD

Αυτό το φαινόμενο να υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ χιλιάδες μονίμων και αμετακίνητων υπαλλήλων, πολλές φορές βασικής εκπαίδευσης, που χωρίς καμία διάκριση και στα "μουλωχτά" αμείβονται με το +3πλάσιο απ’ ότι οι αντίστοιχοι ιδιωτικοί και το +2πλάσιο από τους υπόλοιπους συναδέλφους τους στον Δημόσιο τομέα (και λίγα λέω...), είναι καθαρά Ελληνικό

Και να μην μιλήσουμε για την αναγκαιότητα του αριθμού τους…. Μιλάμε για απίστευτα νούμερα όπως +4.500 άνθρωποι στην ΕΡΤ, ή +1.600 στην Βουλή !!!!, ή πολλές χιλιάδες στον ΟΣΕ και πάει λέγοντας… Μιλάμε για νούμερα +3πλάσια από ότι οι λογικές-πραγματικές ανάγκες, την ίδια ώρα που το ΕΣΥ παραπαίει από έλλειψη προσωπικού, ενώ τεράστια αντιστοιχα κενά καθηγητών-εκπαιδευτικών υπάρχουν στην Παιδεία…

Να μην αναφέρω ότι πολλοί απ’ αυτούς δεν εμφανίζονται σχεδόν ποτέ σε κανέναν χώρο εργασίας και είναι απλώς ονόματα στην κατάσταση μισθοδοσίας και τραπεζικοί λογαριασμοί στους οποίους κατατίθεται το παχουλό μηνιάτικο…

Και το εξοργιστικότερο όλων είναι ότι αυτές οι ευνοημένες και κακομαθημένες συντεχνίες αντί στην δύσκολη αυτή συγκυρία να κάνουν τουμπεκί ψιλοκομμένο και να φροντίσουν τουλάχιστον να παράγουν έργο υπέρ του Έλληνα πολίτη που τους χρηματοδοτεί αδρά, είναι και οι πρώτες που αντιδρούν με εκβιαστικές απεργίες φοβούμενες μην τυχόν μετριαστούν τα τερατώδη και παράλογα κεκτημένα τους… Ούτε καν το ελάχιστο αυτονόητο δεν δέχονται δηλαδή να φορολογούνται σαν κανονικό εισόδημα τα απίστευτα παχουλά τους επιδόματα - απαιτούν δηλαδή να συνεχίσουν να τα παίρνουν μαύρα γράφοντας στα αρχ@δι@ τους κάθε έννοια δικαίου και ισονομίας !!!

Τώρα αν εσύ θεωρείς σωστό, δίκαιο και φυσιολογικό ο τελευταίος κλητήρας στο Υπ Οικονομικών να αμείβεται με περισσότερα λεφτά από τον γιατρό-διευθυντή κλινικής του ΕΣΥ, ή το κομματόσκυλο που έχει αποσπαστεί στο πολιτικό γραφείο του συγγενή του πολιτικού να αμείβεται με τα 2πλάσια του προέδρου του Αρείου Πάγου, τότε εγώ πάω πάσο…

Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνω και αρνούμαι να δεχτώ είναι γιατί τα χαώδη ελλείμματα του κρατικού προϋπολογισμού που τουλάχιστον σε έναν βαθμό δημιουργούνται από αυτές τις ανισότητες θα πρέπει να τις πληρώσουμε όλοι μας μέσω της αύξησης του ΦΠΑ, των καυσίμων και των άλλων εμμέσων φόρων χωρίς ΠΡΩΤΑ να γίνει ένα συμμάζεμα-εξορθολογισμός σε όλες αυτές τις τραγελαφικές καταστάσεις …

Και για να μην παρεξηγηθώ ότι αναφέρομαι μόνο στον δημόσιο τομέα, τα ίδια ακριβώς πρέπει να γίνουν και με τα ευνοημένα κλειστά επαγγέλματα-συντεχνίες του ιδιωτικού τομέα… Που ξανακούστηκε πχ επαγγελματικός κλάδος να απεργεί (βλέπε ταξιτζήδες) με αίτημα να συνεχίσει να φορολογείται τεκμαρτά (δηλαδή χαριστικά - που σημαίνει 5 φορές κάτω από τα πραγματικά εισοδήματα) και όχι με έσοδα-έξοδα όπως όλοι οι υπόλοιποι κάνουν και η κοινή λογική επιβάλλει ???

Και βαριέμαι να συνεχίσω και για κάτι άλλα επίσης κλειστά-προνομιούχα επαγγέλματα όπως βυτιοφόρα, συμβολαιογράφοι, ξεναγοί, και πολλά άλλα που δεν βάζει ο νους σας ότι υπάρχουν…

...ετσι...ετσι..., να το ξαναδιαβασουμε ολοι!

Ιznogood
21/02/2010, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos

Και η εφορία και τα τελωνία είναι οι πλέον σημαντικές και παραγωγικές υπηρεσίες του Δημοσίου.

Ειναι αντιπαραγωγικοι και βολεμενοι.
Οταν σου ερχετε ο εφοριακος στην επιχειρηση να σε ελεγξει, περνει επιδομα για να το κανει αυτο. Οταν σου βρει παραπτωμα σου λεει την ταριφα για να μη σου κοψει προστιμο. Ο διευθυντης μιας τοπικης εφοριας πληρωνει ΝΑΙ πληρωνει για να παρει τη θεση αυτη καπου 10 εκατ.δραχμες ειχα ακουσει πριν το 2000 γιατι αραγε το κανει? προφανως τα βγαζει με το παραπανω.

Αντε να τα λεμε με το ονομα τους καποια στιγμη ποιος τα τσιμπαει και ποιος πληρωνει τη νυφη. Καμμια αλληλεγγυη δεν νιωθω για βολεμενους δημοσιους υπαλληλους και συντεχνιες ιδιωτικου συμφεροντος.
Οποιος παραγει να αμειβεται καλα, οποις προστατευει το δημοσιο συμφερον να αμειβεται επισης. Οποιος παρασιτει να δημευεται η περιουσια του.

stefanos
21/02/2010, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexis_tgr
Ειναι αντιπαραγωγικοι και βολεμενοι.
Οταν σου ερχετε ο εφοριακος στην επιχειρηση να σε ελεγξει, περνει επιδομα για να το κανει αυτο. Οταν σου βρει παραπτωμα σου λεει την ταριφα για να μη σου κοψει προστιμο. Ο διευθυντης μιας τοπικης εφοριας πληρωνει ΝΑΙ πληρωνει για να παρει τη θεση αυτη καπου 10 εκατ.δραχμες ειχα ακουσει πριν το 2000 γιατι αραγε το κανει? προφανως τα βγαζει με το παραπανω.

Αντε να τα λεμε με το ονομα τους καποια στιγμη ποιος τα τσιμπαει και ποιος πληρωνει τη νυφη. Καμμια αλληλεγγυη δεν νιωθω για βολεμενους δημοσιους υπαλληλους και συντεχνιες ιδιωτικου συμφεροντος.
Οποιος παραγει να αμειβεται καλα, οποις προστατευει το δημοσιο συμφερον να αμειβεται επισης. Οποιος παρασιτει να δημευεται η περιουσια του.


Επειδή ο διευθυντής τα παίρνει φταίει ο κλητήρας?
Η μπάς και λαδώνεις και τον κλητήρα?
Γενικεύεται επικίνδυνα.
Μην τρώτε ότι σας σερβίρουν.

project.breeze
21/02/2010, 13:21
Δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι το πρόβλημα δεν είναι οι εφοριακοί,οι τελωνειακοί και γενικότερα οι Δ.Υ .Κανένα πρόβλημα δεν μπορεί να λυθεί με την μείωση των μισθών των Δ.Υ.Το μόνο πρόβλημα όσο αφορά την οικονομία (κατά την γνώμη μου) είναι η φοροδιαφυγή και μόνο η φοροδιαφυγή και από το εργατικό δυναμικό της χώρας,είναι σίγουρο ότι οι μόνοι που δεν μπορούν να φοροδιαφύγουν είναι οι υπάλληλοι και δη οι Δ.Υ.Όσο για αυτό που λες ότι χαλάνε το πρόγραμμά τους σκέψου κάτι απλό.Έχω έναν γνωστό μου που είναι εφοριακός,παίρνει 2400 ? το μήνα.Η γυναίκα του δεν δουλεύει,έχει πάρει λοιπόν το σπίτι του με δάνει που είναι 700? τον μήνα και σπουδάζει 2 κόρες,μία Αθήνα και μία Θεσσαλονίκη.Αυτός ο άνθρωπος που είχε σαν δεδομένο τα 2400? είδε ότι τα φέρνει τσίμα τσίμα με αυτά που παίρνει χωρίς φυσικά να υπολογίζει αύξηση και ξαφνικά του λένε θα σου κόψουμε όχι 100,όχι 200 αλλά 700 ευρώ...Δεν θα πρέπει να διαμαρτυρηθεί δηλαδή;Άλλο να λες σε κάποιον ότι δεν θα πάρει αύξηση και άλλο να λες ότι δεν θα πάρεις αύξηση αλλά στα κεκτημένα σου θα φας και μία μείωση 25%.Μην τα βλέπετε όλα μονόπλευρα...

kostas_1100gs
21/02/2010, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Ακριβές νούμερο δεν μπορώ να σου πω, αλλά σίγουρα θα ήταν συνδυασμός προσόντων, προϋπηρεσίας και πραγματικής παραγωγικότητας…
Αυτό το φαινόμενο να υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ χιλιάδες μονίμων και αμετακίνητων υπαλλήλων, πολλές φορές βασικής εκπαίδευσης, που χωρίς καμία διάκριση και στα "μουλωχτά" αμείβονται με το +3πλάσιο απ’ ότι οι αντίστοιχοι ιδιωτικοί και το +2πλάσιο από τους υπόλοιπους συναδέλφους τους στον Δημόσιο τομέα (και λίγα λέω...), είναι καθαρά Ελληνικό

Και να μην μιλήσουμε για την αναγκαιότητα του αριθμού τους…. Μιλάμε για απίστευτα νούμερα όπως +4.500 άνθρωποι στην ΕΡΤ, ή +1.600 στην Βουλή !!!!, ή πολλές χιλιάδες στον ΟΣΕ και πάει λέγοντας… Μιλάμε για νούμερα +3πλάσια από ότι οι λογικές-πραγματικές ανάγκες, την ίδια ώρα που το ΕΣΥ παραπαίει από έλλειψη προσωπικού, ενώ τεράστια αντιστοιχα κενά καθηγητών-εκπαιδευτικών υπάρχουν στην Παιδεία…

Να μην αναφέρω ότι πολλοί απ’ αυτούς δεν εμφανίζονται σχεδόν ποτέ σε κανέναν χώρο εργασίας και είναι απλώς ονόματα στην κατάσταση μισθοδοσίας και τραπεζικοί λογαριασμοί στους οποίους κατατίθεται το παχουλό μηνιάτικο…

Και το εξοργιστικότερο όλων είναι ότι αυτές οι ευνοημένες και κακομαθημένες συντεχνίες αντί στην δύσκολη αυτή συγκυρία να κάνουν τουμπεκί ψιλοκομμένο και να φροντίσουν τουλάχιστον να παράγουν έργο υπέρ του Έλληνα πολίτη που τους χρηματοδοτεί αδρά, είναι και οι πρώτες που αντιδρούν με εκβιαστικές απεργίες φοβούμενες μην τυχόν μετριαστούν τα τερατώδη και παράλογα κεκτημένα τους… Ούτε καν το ελάχιστο αυτονόητο δεν δέχονται δηλαδή να φορολογούνται σαν κανονικό εισόδημα τα απίστευτα παχουλά τους επιδόματα - απαιτούν δηλαδή να συνεχίσουν να τα παίρνουν μαύρα γράφοντας στα αρχ@δι@ τους κάθε έννοια δικαίου και ισονομίας !!!

Τώρα αν εσύ θεωρείς σωστό, δίκαιο και φυσιολογικό ο τελευταίος κλητήρας στο Υπ Οικονομικών να αμείβεται με περισσότερα λεφτά από τον γιατρό-διευθυντή κλινικής του ΕΣΥ, ή το κομματόσκυλο που έχει αποσπαστεί στο πολιτικό γραφείο του συγγενή του πολιτικού να αμείβεται με τα 2πλάσια του προέδρου του Αρείου Πάγου, τότε εγώ πάω πάσο…

Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνω και αρνούμαι να δεχτώ είναι γιατί τα χαώδη ελλείμματα του κρατικού προϋπολογισμού που τουλάχιστον σε έναν βαθμό δημιουργούνται από αυτές τις ανισότητες θα πρέπει να τις πληρώσουμε όλοι μας μέσω της αύξησης του ΦΠΑ, των καυσίμων και των άλλων εμμέσων φόρων χωρίς ΠΡΩΤΑ να γίνει ένα συμμάζεμα-εξορθολογισμός σε όλες αυτές τις τραγελαφικές καταστάσεις …

Και για να μην παρεξηγηθώ ότι αναφέρομαι μόνο στον δημόσιο τομέα, τα ίδια ακριβώς πρέπει να γίνουν και με τα ευνοημένα κλειστά επαγγέλματα-συντεχνίες του ιδιωτικού τομέα… Που ξανακούστηκε πχ επαγγελματικός κλάδος να απεργεί (βλέπε ταξιτζήδες) με αίτημα να συνεχίσει να φορολογείται τεκμαρτά (δηλαδή χαριστικά - που σημαίνει 5 φορές κάτω από τα πραγματικά εισοδήματα) και όχι με έσοδα-έξοδα όπως όλοι οι υπόλοιποι κάνουν και η κοινή λογική επιβάλλει ???

Και βαριέμαι να συνεχίσω και για κάτι άλλα επίσης κλειστά-προνομιούχα επαγγέλματα όπως βυτιοφόρα, συμβολαιογράφοι, ξεναγοί, και πολλά άλλα που δεν βάζει ο νους σας ότι υπάρχουν…
Μεγάλες αλήθειες. Συμφωνώ απόλυτα.
Και δεν θέλουν ούτε να φορολογηθούν. Το αυτονόητο δηλ. Βολεμένοι ΔΕ (απαίδευτοι) που θεωρούν δεδομένο το ωράριο-μισθό κλπ γιατί ψήφιζαν ή ψιφίζουν λες και ο άλλος κόσμος δεν ψήφιζε. Βολεμένοι βουλευτές, άθλιοι και ψευτολόγοι, έτοιμοι να ``λύσουν προβλήματα`` για να έχουν το ταγάρι με τους ψήφους και να είναι αιώνια βουλευτές.
Σας τα λέω όλα αυτά την στιγμή που πριν 7 μήνες ο ΑΣΕΠ μου έδωσε το οκ για μια θέση στην ειδικότητα μου στο δημόσιο. Με κανέναν γνωστό, με αξιοπρέπεια και με προσοντολόγιο. Κάτι που μου άρεσε και ασχολήθηκα 7 χρόνια. Δηλ. με άλλα λόγια θα είμαι ένας από τους παραπάνω. Ειλικρινά δεν ξέρω αν θα αντέξω τις συντεχνίες αυτές. Τους ζω λίγο και τους σιχάθηκα είδη.
Νομίζω πρέπει να μπει μια τάξη. Είναι δύσκολο πολύ, πιστέψτεμε. Δεν αλλάζει η νοοτροπία του μεγαλύτερου ηλικιακά Έλληνα πολίτη και πολιτικού. Μια σειρά υπήρχε, σας λέω τι έβλαιπα, από το 2002 που ασχολήθηκα, με κάποια προσοντολόγια. Αυτό σταμάτησε το 2007 όπου και ξανα-άρχισε η ``πελατιακή σχέση`` βουλευτή-κόματος-πολίτη.
Προχθές κάποια μου έκανε και μάθημα, διότι υπαλληλος σε σύνταξη αυτή, έβαλε τον γιο της, την νύφη της (δεν είχε άλλους) και τώρα λέει δεν έγιναν ........ΜΟΝΙΜΟΙ. Η μεγάλη εφεύρεση και σκοπός ζωής στην χώρα μας. Κυρία της λέω, εσύ φταις για την κατάντια μας. Η κλασική απάντηση ``να κάνω την δουλειά`` μου και άσε τους άλλους..... και πάλι δεν ήταν βέβαια ευχαριστημένη.
Θέλω να μπει μια αρχή. Πρέπει να μπει μια αρχή, δεν γίνεται αλλιώς.

stefanos
21/02/2010, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas_1100gs
Μεγάλες αλήθειες. Συμφωνώ απόλυτα.
Και δεν θέλουν ούτε να φορολογηθούν. Το αυτονόητο δηλ. Βολεμένοι ΔΕ (απαίδευτοι) που θεωρούν δεδομένο το ωράριο-μισθό κλπ γιατί ψήφιζαν ή ψιφίζουν λες και ο άλλος κόσμος δεν ψήφιζε. Βολεμένοι βουλευτές, άθλιοι και ψευτολόγοι, έτοιμοι να ``λύσουν προβλήματα`` για να έχουν το ταγάρι με τους ψήφους και να είναι αιώνια βουλευτές.
Σας τα λέω όλα αυτά την στιγμή που πριν 7 μήνες ο ΑΣΕΠ μου έδωσε το οκ για μια θέση στην ειδικότητα μου στο δημόσιο. Με κανέναν γνωστό, με αξιοπρέπεια και με προσοντολόγιο. Κάτι που μου άρεσε και ασχολήθηκα 7 χρόνια. Δηλ. με άλλα λόγια θα είμαι ένας από τους παραπάνω. Ειλικρινά δεν ξέρω αν θα αντέξω τις συντεχνίες αυτές. Τους ζω λίγο και τους σιχάθηκα είδη.
Νομίζω πρέπει να μπει μια τάξη. Είναι δύσκολο πολύ, πιστέψτεμε. Δεν αλλάζει η νοοτροπία του μεγαλύτερου ηλικιακά Έλληνα πολίτη και πολιτικού. Μια σειρά υπήρχε, σας λέω τι έβλαιπα, από το 2002 που ασχολήθηκα, με κάποια προσοντολόγια. Αυτό σταμάτησε το 2007 όπου και ξανα-άρχισε η ``πελατιακή σχέση`` βουλευτή-κόματος-πολίτη.
Προχθές κάποια μου έκανε και μάθημα, διότι υπαλληλος σε σύνταξη αυτή, έβαλε τον γιο της, την νύφη της (δεν είχε άλλους) και τώρα λέει δεν έγιναν ........ΜΟΝΙΜΟΙ. Η μεγάλη εφεύρεση και σκοπός ζωής στην χώρα μας. Κυρία της λέω, εσύ φταις για την κατάντια μας. Η κλασική απάντηση ``να κάνω την δουλειά`` μου και άσε τους άλλους..... και πάλι δεν ήταν βέβαια ευχαριστημένη.
Θέλω να μπει μια αρχή. Πρέπει να μπει μια αρχή, δεν γίνεται αλλιώς.

Γιατί την κατηγορείς όταν επί 7 χρόνια και εσύ προσπαθούσες.
Τα κίνητρα είναι ίδια.
Να ζήσουμε και να περνάμε και όσο καλά μπορούμε.
Εάν έβρισκες μια αξιοπρεπή δουλειά στον ιδιωτικό τομέα δεν θα σου πέρναγε ποτέ από το μυαλό να πάς να δουλέψεις στο δημόσιο με ψίχουλα.
Το ότι νέοι άνθρωποι με προσόντα πάνε πρός το δημόσιο θυσιάζοντας προσωπικές φυλοδοξίες και όνειρα είναι ακριβώς επειδή υπάρχει ΑΔΙΕΞΟΔΟ και όντος ο μόνος δρόμος είναι το Δημόσιο.
Συμβιβασμός.
Και σε αυτό επαναλαμβάνω δεν φταίνε οι υπάλληλοι.

THEOD
21/02/2010, 14:53
http://troktiko.blogspot.com/2010/02/350.html

Όχι φυσικά ότι το τροκτικό έχει και καμμιά σοβαρή αξιοπιστία, αλλά ούτε παραγγελία να το είχα όταν πριν μερικές ώρες έγραφα


Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Να μην αναφέρω ότι πολλοί απ’ αυτούς δεν εμφανίζονται σχεδόν ποτέ σε κανέναν χώρο εργασίας και είναι απλώς ονόματα στην κατάσταση μισθοδοσίας και τραπεζικοί λογαριασμοί στους οποίους κατατίθεται το παχουλό μηνιάτικο…

THEOD
21/02/2010, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Χωρίς λοιπόν αυτά τα εργαλεία δεν θα πληρώσει κανένας φόρο και είναι πρός όφελός σου να τα διατηρείς καλοσυντηρημένα και αποτελεσματικά αλλιώς θα πεινάσουμε.
:p

Δηλαδή μέχρι τώρα που τα τσεπώνανε κανονικά (και να είσαι σίγουρος ότι θα συνεχίσουνε - μια στιγμαία στραβή είναι και θα την...ξαναβρούν την άκρη :winka: ) δουλεύανε καλοσυντηρημένα και αποτελεσματικά ??? :rotflmao:

Ιznogood
21/02/2010, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Επειδή ο διευθυντής τα παίρνει φταίει ο κλητήρας?
Η μπάς και λαδώνεις και τον κλητήρα?
Γενικεύεται επικίνδυνα.
Μην τρώτε ότι σας σερβίρουν.


α. Ο διευθυντης απο κλητηρας ξεκινησε. Απο τη στιγμη που γινεσαι δ.υ. αρχιζει η εκπαιδευση...:rotflmao:
β. Η υποθεση "φταιει αυτος που λαδωνει και οχι αυτος που λαδωνεται" ειναι ανακαλυψη των εργαζομενων στη πολεοδομια... :rotflmao: :rotflmao:
γ. Δε μας τα σερβιρουν, τους τρωμε στη μαπα καθε μερα.

Δεν γενικευω, η διαφθορα ειναι γενικευμενη Στεφανε.

Ιznogood
21/02/2010, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι το πρόβλημα δεν είναι οι εφοριακοί,οι τελωνειακοί και γενικότερα οι Δ.Υ .Κανένα πρόβλημα δεν μπορεί να λυθεί με την μείωση των μισθών των Δ.Υ.Το μόνο πρόβλημα όσο αφορά την οικονομία (κατά την γνώμη μου) είναι η φοροδιαφυγή και μόνο η φοροδιαφυγή και από το εργατικό δυναμικό της χώρας,είναι σίγουρο ότι οι μόνοι που δεν μπορούν να φοροδιαφύγουν είναι οι υπάλληλοι και δη οι Δ.Υ.Όσο για αυτό που λες ότι χαλάνε το πρόγραμμά τους σκέψου κάτι απλό.Έχω έναν γνωστό μου που είναι εφοριακός,παίρνει 2400 ? το μήνα.Η γυναίκα του δεν δουλεύει,έχει πάρει λοιπόν το σπίτι του με δάνει που είναι 700? τον μήνα και σπουδάζει 2 κόρες,μία Αθήνα και μία Θεσσαλονίκη.Αυτός ο άνθρωπος που είχε σαν δεδομένο τα 2400? είδε ότι τα φέρνει τσίμα τσίμα με αυτά που παίρνει χωρίς φυσικά να υπολογίζει αύξηση και ξαφνικά του λένε θα σου κόψουμε όχι 100,όχι 200 αλλά 700 ευρώ...Δεν θα πρέπει να διαμαρτυρηθεί δηλαδή;Άλλο να λες σε κάποιον ότι δεν θα πάρει αύξηση και άλλο να λες ότι δεν θα πάρεις αύξηση αλλά στα κεκτημένα σου θα φας και μία μείωση 25%.Μην τα βλέπετε όλα μονόπλευρα...

Και γω εχω γνωστους που δουλευουν στον ιδιωτικο τομεα με 700?x2 με 3 παιδια αλλα απεργια δεν εχουν κανει ακομη, οπως ειπε και ο TheFace...:
"Δυστυχως αυτη η χωρα εχει αλλη μια παγκοσμια πρωτοτυπια, να διαμαρτυρονται/απεργουν οι... βολεμενοι/προνομιουχοι..."

Και για να μη φαινεται πως λοιδορω δεξια και αριστερα το προβλημα για μενα δεν ειναι τα χρηματα που περνουν αλλα η δουλεια που βγαζουν.

kostas_1100gs
21/02/2010, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Γιατί την κατηγορείς όταν επί 7 χρόνια και εσύ προσπαθούσες.
Τα κίνητρα είναι ίδια.
Να ζήσουμε και να περνάμε και όσο καλά μπορούμε.
Εάν έβρισκες μια αξιοπρεπή δουλειά στον ιδιωτικό τομέα δεν θα σου πέρναγε ποτέ από το μυαλό να πάς να δουλέψεις στο δημόσιο με ψίχουλα.
Το ότι νέοι άνθρωποι με προσόντα πάνε πρός το δημόσιο θυσιάζοντας προσωπικές φυλοδοξίες και όνειρα είναι ακριβώς επειδή υπάρχει ΑΔΙΕΞΟΔΟ και όντος ο μόνος δρόμος είναι το Δημόσιο.
Συμβιβασμός.
Και σε αυτό επαναλαμβάνω δεν φταίνε οι υπάλληλοι.
Κατηγορώ όχι την τάξη, τους ανθρώπους-εργαζόμενους, αλλά τον τρόπο που κατασκευάστηκε αυτό. Κατά την γνώμη μου, ότι τραγούδι παίζει το κασετόφωνο, τέτοιο χορό θα χορέψει ο χορευτής, στην περίπτωσή μας ο υπαλληλος. Εγώ προσπαθούσα εκεί και για τα παραπάνω που είπες (ωράριο κλπ) αλλά κ γιατί δεν υπάρχει ειδικότητά μου στον ιδ. τομέα.
Είπα την άποψή μου όσο αναφορά την νοοτροπία και ότι πρέπει να αλλάξει αυτή, για να μην <<κουράζετε>> ο πολίτης.
Θα πω ένα παράδειγμα. Αν αύριο πει (να πούμε παράδειγμα το Ι.Κ.Α) πει: όλοι 3 εβδομάδες σεμινάρια, να μάθετε ενα καινούργιο πρόγραμμα ηλ. υπ. που θα χρησιμοποιήτε στην δουλειά, για το καλύτερο αποτέλεσμα και την αναβάθμιση των υπηρεσιών, ξέρεις τι θα γίνει? Πόλεμος. Και οι δικαιολογίες? Φτήνές (τις ονομάζω εγώ). Δεν προλαβαίνω, ο άντρας-γυναίκα-γιαγια-παιδιά-μπάρμπας μου είναι άρωστος κλπ. Είναι σωστό? Γιατί? Έτσι έμαθαν και έτσι βολεύτηκαν.
Έχει σίγουρα το μεγαλύτερο φταίξιμο το σύστημα που επικρατούσε-τεί, αλλά έχει να κάνει (πάντα κατά εμένα) και με την νοοτροπία και βόλεμα των υπαλλήλων. Αλλά όταν πάμε στο συνεργείο και δεν υπάρχει ειδικευμένο προσωπικό, φωνάζουμε, γιατί θέλουμε (και με το δίκιο μας) καλύτερες υπηρεσίες.
Όλα είναι καλά με άλλα λόγια, αρκεί να μην αγγίζουν εμάς. Διαφωνώ με αυτό φίλε μου.

kostas_1100gs
21/02/2010, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Γιατί την κατηγορείς όταν επί 7 χρόνια και εσύ προσπαθούσες.
Τα κίνητρα είναι ίδια.
Να ζήσουμε και να περνάμε και όσο καλά μπορούμε.
Εάν έβρισκες μια αξιοπρεπή δουλειά στον ιδιωτικό τομέα δεν θα σου πέρναγε ποτέ από το μυαλό να πάς να δουλέψεις στο δημόσιο με ψίχουλα.
Το ότι νέοι άνθρωποι με προσόντα πάνε πρός το δημόσιο θυσιάζοντας προσωπικές φυλοδοξίες και όνειρα είναι ακριβώς επειδή υπάρχει ΑΔΙΕΞΟΔΟ και όντος ο μόνος δρόμος είναι το Δημόσιο.
Συμβιβασμός.
Και σε αυτό επαναλαμβάνω δεν φταίνε οι υπάλληλοι.
Κατηγορώ όχι την τάξη εργαζομένων, τους ανθρώπους-εργαζόμενους, αλλά τον τρόπο που κατασκευάστηκε αυτό. Κατά την γνώμη μου, ότι τραγούδι παίζει το κασετόφωνο, τέτοιο χορό θα χορέψει ο χορευτής, στην περίπτωσή μας ο υπαλληλος. Εγώ προσπαθούσα εκεί και για τα παραπάνω που είπες (ωράριο κλπ) αλλά κ γιατί δεν υπάρχει ειδικότητά μου στον ιδ. τομέα.
Είπα την άποψή μου όσο αναφορά την νοοτροπία και ότι πρέπει να αλλάξει αυτή, για να μην <<κουράζετε>> ο πολίτης.
Θα πω ένα παράδειγμα. Αν αύριο πει (να πούμε παράδειγμα το Ι.Κ.Α) πει: όλοι 3 εβδομάδες σεμινάρια, να μάθετε ενα καινούργιο πρόγραμμα ηλ. υπ. που θα χρησιμοποιήτε στην δουλειά, για το καλύτερο αποτέλεσμα και την αναβάθμιση των υπηρεσιών, ξέρεις τι θα γίνει? Πόλεμος. Και οι δικαιολογίες? Φτήνές (τις ονομάζω εγώ). Δεν προλαβαίνω, ο άντρας-γυναίκα-γιαγια-παιδιά-μπάρμπας μου είναι άρωστος κλπ. Είναι σωστό? Γιατί? Έτσι έμαθαν και έτσι βολεύτηκαν.
Έχει σίγουρα το μεγαλύτερο φταίξιμο το σύστημα που επικρατούσε-τεί, αλλά έχει να κάνει (πάντα κατά εμένα) και με την νοοτροπία και βόλεμα των υπαλλήλων. Αλλά όταν πάμε στο συνεργείο και δεν υπάρχει ειδικευμένο προσωπικό, φωνάζουμε, γιατί θέλουμε (και με το δίκιο μας) καλύτερες υπηρεσίες.
Όλα είναι καλά με άλλα λόγια, αρκεί να μην αγγίζουν εμάς. Διαφωνώ με αυτό φίλε μου.

TheFace
21/02/2010, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexis_tgr
Και γω εχω γνωστους που δουλευουν στον ιδιωτικο τομεα με 700?x2 με 3 παιδια αλλα απεργια δεν εχουν κανει

+900 απειρο:beer:

ΥΓ. Και ουτε προκειται! :(

TheFace
21/02/2010, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι το πρόβλημα δεν είναι οι εφοριακοί,οι τελωνειακοί και γενικότερα οι Δ.Υ .Κανένα πρόβλημα δεν μπορεί να λυθεί με την μείωση των μισθών των Δ.Υ.

Τι λες ρε φιλαρακι... δεν βαρενουν οι μισθοι τον Δ.Υ. τον κρατικο ποροϋπολογισμο???
Ειναι δυνατον να ο μισος πλυθισμος της χωρας να ειναι στο δημοσιο???

Και γιατι ο υπολοιπος μισος πλυθησμος που γ@μιετ@ι στον ιδιωτικο τομεα, στην ανεργεια και την αβεβαιωτητα, να ειναι υποχρεωμενος κι απο πανω να φορολογηται και να πληρωνει ΙΣΟΒΙΩΣ τις χιλιαδες ρουσφετο-προσληψεις... ε?

Κανεις δεν αμφισβητει οτι οπως καθε οργανισμος, ετσι και το δημοσιο για να δουλεψει χρειαζεται προσωπικο και οχι... "σφραγιδες" :wave2:

ermiss
21/02/2010, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Επειδή ο διευθυντής τα παίρνει φταίει ο κλητήρας?
Η μπάς και λαδώνεις και τον κλητήρα?
Γενικεύεται επικίνδυνα.
Μην τρώτε ότι σας σερβίρουν.


O Κλητήρας που λες, που βγάζει και τις φωτοτυπίες σε ΔΟΥ, απόφοιτος ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ παίρνει 2.500+ το μήνα...

Αυτός απεργεί φίλε, άσε τις μίζες κλπ.

Η ΔΟΥ και τα τελωνεία είναι υπηρεσίες παραγωγικές, γιατί θα πρέπει να παίρνουν περισσότερα απο έναν δικαστικό, έναν εκπαιδευτικό, έναν γιατρό, έναν μπάτσο????
Δεν σου κάνει αυτό? Γιατί ο ταμίας της ΔΟΥ να παίρνει πιο πολλά απο τον ταμία του ΙΚΑ ή τον ταμία του ΤΕΒΕ?

Και στην τελική ρε φίλε, γιατί θα πρέπει η παραγωγικότητα μιας υπηρεσίας, όχι των ανθρώπων μεμονωμένα, αλλά συνολικά όλης της υπηρεσίας να αμείβεται με τόση διαφορά?

Τι στο διάλο αξιολόγηση είναι αυτή? αρκεί να είσαι στυ Υπ.Οικ και ας ξύνεις όλη μέρα για να ανταμείβεσαι για το σύνολο των υπαλλήλων συνολικά?


Και για να μιλήσουμε επι της ουσίας. @@ παραγωγικότητα, εισπρακτικοί μηχανισμοί είναι και τίποτα παραπάνω, χώρια που την πιο πολύ δουλειά την κάνουν οι τράπεζες και οι λογιστές όσων αφορά την είσπραξη των χρημάτων. Ελάχιστοι έλεγχοι, μηχανισμοί όπως ο ΣΔΟΕ-ΥΠΕΔΑΑ είναι για τον φαλλό. Ανεξέλεγκτες υποθέσεις τραβάνε χρόνια πίσω, διασταύρωση στοιχείων πχ πελατών προμηθ είναι ανύπαρκτη. Μηχανισμοί ηλεκτρονικοί όπως το ΤΑΧΙΣ υπολειτουργούν, βρήκαν 700 εταιρείες που έπαψαν να υποβάλλουν ΦΠΑ ενώ πουλούσαν κανονικά και το βρήκαν μέσω συγκεντρωτικών καταστάσεων πελ-προμ και το έκαναν θέμα.. ΡΕ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟ 2007 τα προηγούμενα ή τα επόμενα μηδέν έλεγχος, ενδεικτικά πήραν στοιχεία και βρήκαν τόσες παραβάσεις όταν θα έπρεπε να βγαίνουν αυτές οι λίστες αυτόματα κάθε Γενάρη με το πάτημα ενός κουμπιού....

Και μπορώ να συνεχίσω με δεκάδες παραδείγματα για να καταλάβετε ότι η εφορίες είναι απλά ένας εισπρακτικός μηχανισμός και όσο αφορά τους ελέγχους δεν κάνουν ούτε το 20% από όσο είναι υποχρεωμένοι να κάνουν και αντί να έχουν ποινές για μειωμένη παραγωγικότητα, δικαιολογούν τις μεγάλες τους αμοιβές με πρόσχημα ότι εισπράττουν? ΕΛΕΟΣ...

Gandalf dr685sm
21/02/2010, 19:02
TheFace... συμφωνώ απόλυτα στο τελευταίο σχόλιο σου. Παραθέτω κάτι που είχα γράψει και παλιότερα.


Το υπεράριθμο , μη παραγωγικό μέρος του δημοσίου τομέα ,φτάνει τους 400-500.000 ανθρώπους που έχουν θέσεις δημιουργημένες για εκλογική εξυπηρέτηση. Κάτι που έχει γιγαντώσει και την γραφειοκρατία. Σκεφτείτε όταν πάτε να κάνετε μια δουλειά στο ΙΚΑ ας πούμε... αίτηση-γραφείο-πρωτόκολλο-γραμματεία-διευθυντής-ταμείο-και πάλι γραφείο αίτησης για θεώρηση. Δηλαδή 5-6 άτομα να κάνουν την δουλειά που κάνουν κάλλιστα 2-3 άτομα με ενα PC. (υπάλληλος - Διευθυντής).

Αν τώρα τα 500.000 άτομα τα πολλαπλασιάσουμε επί 1000 ευρώ τον μήνα (δεν βάζω επιδόματα έτσι; ) Χ 14 μήνες = περίπου 7 δίς ευρώ. Είπατε τίποτα;... και μιλάμε για ανθρώπους που ουσιαστικά αν το δημόσιο ήταν οργανωμένο ώς έπρεπε, δεν θα έλειπαν καθόλου. ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ...

Ποιός δεν επιβαρρύνει τον προυπολογισμό;... Γιατί άραγε οι περισσότεροι θέλουν να μπούν δημόσιο;... μήπως για να αράξουν και είτε δουλεύουν είτε όχι να παίρνουν ενα καλό μισθό (για τα Ελληνικά δεδομένα και συγκριτικά με άλλες δουλειές εδώ λέμε πάντα) και να μην μπορεί και κανείς να τους διώξει λόγω μονιμότητας;

Πέρα απο την σημερινή κρίση , πάντα το δημόσιο όπως έχει γιγαντωθεί σήμερα, είναι ενα καρκίνωμα που μαστίζει τον τόπο. Θέλει χοντρο ξεκαθάρισμα εκεί μέσα και επιτέλους να παραχθεί και έργο εκεί μέσα... είτε λέγεται υπηρεσία προς το κοινό , είτε και υλική παραγωγή εφόσον μιλάμε για ΔΕΚΟ.

stefanos
21/02/2010, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
O Κλητήρας που λες, που βγάζει και τις φωτοτυπίες σε ΔΟΥ, απόφοιτος ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ παίρνει 2.500+ το μήνα...

Αυτός απεργεί φίλε, άσε τις μίζες κλπ.

Η ΔΟΥ και τα τελωνεία είναι υπηρεσίες παραγωγικές, γιατί θα πρέπει να παίρνουν περισσότερα απο έναν δικαστικό, έναν εκπαιδευτικό, έναν γιατρό, έναν μπάτσο????
Δεν σου κάνει αυτό? Γιατί ο ταμίας της ΔΟΥ να παίρνει πιο πολλά απο τον ταμία του ΙΚΑ ή τον ταμία του ΤΕΒΕ?

Και στην τελική ρε φίλε, γιατί θα πρέπει η παραγωγικότητα μιας υπηρεσίας, όχι των ανθρώπων μεμονωμένα, αλλά συνολικά όλης της υπηρεσίας να αμείβεται με τόση διαφορά?

Τι στο διάλο αξιολόγηση είναι αυτή? αρκεί να είσαι στυ Υπ.Οικ και ας ξύνεις όλη μέρα για να ανταμείβεσαι για το σύνολο των υπαλλήλων συνολικά?


Και για να μιλήσουμε επι της ουσίας. @@ παραγωγικότητα, εισπρακτικοί μηχανισμοί είναι και τίποτα παραπάνω, χώρια που την πιο πολύ δουλειά την κάνουν οι τράπεζες και οι λογιστές όσων αφορά την είσπραξη των χρημάτων. Ελάχιστοι έλεγχοι, μηχανισμοί όπως ο ΣΔΟΕ-ΥΠΕΔΑΑ είναι για τον φαλλό. Ανεξέλεγκτες υποθέσεις τραβάνε χρόνια πίσω, διασταύρωση στοιχείων πχ πελατών προμηθ είναι ανύπαρκτη. Μηχανισμοί ηλεκτρονικοί όπως το ΤΑΧΙΣ υπολειτουργούν, βρήκαν 700 εταιρείες που έπαψαν να υποβάλλουν ΦΠΑ ενώ πουλούσαν κανονικά και το βρήκαν μέσω συγκεντρωτικών καταστάσεων πελ-προμ και το έκαναν θέμα.. ΡΕ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟ 2007 τα προηγούμενα ή τα επόμενα μηδέν έλεγχος, ενδεικτικά πήραν στοιχεία και βρήκαν τόσες παραβάσεις όταν θα έπρεπε να βγαίνουν αυτές οι λίστες αυτόματα κάθε Γενάρη με το πάτημα ενός κουμπιού....

Και μπορώ να συνεχίσω με δεκάδες παραδείγματα για να καταλάβετε ότι η εφορίες είναι απλά ένας εισπρακτικός μηχανισμός και όσο αφορά τους ελέγχους δεν κάνουν ούτε το 20% από όσο είναι υποχρεωμένοι να κάνουν και αντί να έχουν ποινές για μειωμένη παραγωγικότητα, δικαιολογούν τις μεγάλες τους αμοιβές με πρόσχημα ότι εισπράττουν? ΕΛΕΟΣ...


ΟΚ και επειδή ο Αλογοσκούφης και ο Σιμήτης και ο Παπακωσταντίνου και οι προηγούμενοι από αυτούς ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ αποφασίσαν να πάρουν ψήφους δίνοντας προνόμια,
θα πρέπει τώρα να την πληρώσει ο κλητήρας?
Και όχι οι ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ που τους ψήφισαν και τώρα φωνάζουν?
Και εφόσον γκρεμιστεί και ακυρωθεί η συλλογική σύμβαση των Δημοσίων υπαλλήλων, τί θα έχει μείνει από το τα δικαιώματα των εργαζομένων?
Τίποτα έτσι?
Γιατί όλα αυτά που συζητάμε μόνο με Νόμο μπορεί να γίνουν.

THEOD
21/02/2010, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Αν τώρα τα 500.000 άτομα τα πολλαπλασιάσουμε επί 1000 ευρώ τον μήνα (δεν βάζω επιδόματα έτσι; ) Χ 14 μήνες = περίπου 7 δίς ευρώ. Είπατε τίποτα;...

Να δω πότε θα μάθεις να υπολογίζεις κόστος μισθοδοσίας.... Μην τολμήσεις να κάνεις επιχείρηση ποτέ... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
21/02/2010, 20:00
βρε μπαγάσα... τα καθαρά βάζω που πάνε στις τσέπες των υπαλλήλων. Υποτίθεται οτι φόροι και ασφάλιση είναι του ίδιου του κράτους που πληρώνει τον εαυτό του. Κανονικά ο μέσος όρος των μικτών (μαζί με εισφορές εργοδότη είναι κοντά στα 1600)...

Αμέσως... μην αφήσετε να πέσει κάτω ούτε ψίχουλο... αλήτες μαλιάδες μηχανόβιοι.

Gandalf

THEOD
21/02/2010, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
ΟΚ και επειδή ο Αλογοσκούφης και ο Σιμήτης και ο Παπακωσταντίνου και οι προηγούμενοι από αυτούς ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ αποφασίσαν να πάρουν ψήφους δίνοντας προνόμια,
θα πρέπει τώρα να την πληρώσει ο κλητήρας?


Δεν θα πάθει και τίποτα τρομερό. Ούτε την δουλειά του θα χάσει, ούτε θα πεινάσει. Αντί για 2,6 χιλιάρικα θα παίρνει 2,2...
Πάλι είναι 2,5 φορές πάνω από ότι θα έπαιρνε στον ιδιωτικό τομέα (ΑΝ κατάφερνε να βρει δουλειά...)
Να μην συνυπολογίσουμε ότι όλα τα τελευταία 10-15 χρόνια έχει τσεπώσει τόσα όσο δεν θα έβγαζε σε όλο τον ωφέλιμο εργασιακό του βίο...

stefanos
21/02/2010, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Δεν θα πάθει και τίποτα τρομερό. Ούτε την δουλειά του θα χάσει, ούτε θα πεινάσει. Αντί για 2,6 χιλιάρικα θα παίρνει 2,2...
Πάλι είναι 2,5 φορές πάνω από ότι θα έπαιρνε στον ιδιωτικό τομέα (ΑΝ κατάφερνε να βρει δουλειά...)
Να μην συνυπολογίσουμε ότι όλα τα τελευταία 10-15 χρόνια έχει τσεπώσει τόσα όσο δεν θα έβγαζε σε όλο τον ωφέλιμο εργασιακό του βίο...

Φαντάσου όμως τί ορίζοντες θα ανοίξει ένας τέτοιος Νόμος στις συμβάσεις των ιδιωτικών υπαλλήλων:p

THEOD
22/02/2010, 06:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Φαντάσου όμως τί ορίζοντες θα ανοίξει ένας τέτοιος Νόμος στις συμβάσεις των ιδιωτικών υπαλλήλων:p

Αααα καλά...Βρήκαμε δικαιολογία τώρα...

Καλό το παραμύθι αλλά δεν έχει δράκο... :wave2:

Ιznogood
22/02/2010, 06:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Φαντάσου όμως τί ορίζοντες θα ανοίξει ένας τέτοιος Νόμος στις συμβάσεις των ιδιωτικών υπαλλήλων:p

Ανεκδοτο...: Οι ΔΥ θεματοφυλακες στον ιδιωτικο τομεα...:rotflmao:

Αν ο δημοσιουπαλληλικος κωδικας τεθει σε ισχυ το 90% των ΔΥ θα επρεπε το λιγοτερο να πανε σπιτια τους..., την ιδια δουλεια θα βγαζουν...:ZZZ:

Ιznogood
22/02/2010, 08:17
Καλο διαβασμα... http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2010-02-18-00-28-47-2010021820050/

project.breeze
22/02/2010, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexis_tgr
Και γω εχω γνωστους που δουλευουν στον ιδιωτικο τομεα με 700?x2 με 3 παιδια αλλα απεργια δεν εχουν κανει ακομη, οπως ειπε και ο TheFace...:
"Δυστυχως αυτη η χωρα εχει αλλη μια παγκοσμια πρωτοτυπια, να διαμαρτυρονται/απεργουν οι... βολεμενοι/προνομιουχοι..."

Και για να μη φαινεται πως λοιδορω δεξια και αριστερα το προβλημα για μενα δεν ειναι τα χρηματα που περνουν αλλα η δουλεια που βγαζουν.



Ο καθένας με βάση αυτά που παίρνει κάνει τον προϋπολογισμό του.Για ρώτα τους γνωστούς σου αν τρώγαν μείωση 30% τί θα έκαναν...

project.breeze
22/02/2010, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Τι λες ρε φιλαρακι... δεν βαρενουν οι μισθοι τον Δ.Υ. τον κρατικο ποροϋπολογισμο???
Ειναι δυνατον να ο μισος πλυθισμος της χωρας να ειναι στο δημοσιο???

Και γιατι ο υπολοιπος μισος πλυθησμος που γ@μιετ@ι στον ιδιωτικο τομεα, στην ανεργεια και την αβεβαιωτητα, να ειναι υποχρεωμενος κι απο πανω να φορολογηται και να πληρωνει ΙΣΟΒΙΩΣ τις χιλιαδες ρουσφετο-προσληψεις... ε?

Κανεις δεν αμφισβητει οτι οπως καθε οργανισμος, ετσι και το δημοσιο για να δουλεψει χρειαζεται προσωπικο και οχι... "σφραγιδες" :wave2:



Καταρχάς θα μιλήσω για τους εφοριακούς που ξέρω πως έχουνε τα πράγματα.Οι εφοριακοί παίρνουν τον μισθό που παίρνει οποιοσδήποτε Δ.Υ.Απλά έχουν και τα λεγόμενα ΔΙΒΕΤ τα οποία ουδεμία σχέση έχουνε με τον κρατικό προϋπολογισμό.Είναι έσοδα που προέρχοναι από ένα ποσοστό επί τις εκατό από την είσπραξη φόρων ταμείων και νομικών προσώπων.Αυτό συμβαίνει γιατί ενώ δεν είναι μέσα στις αρμοδιότητες τους να κάνουν τους φοροεισπράκτορες για τρίτους το κάνουν και γι'αυτό αμείβονται επιπλέον.Τα λεφτά αυτά λοιπόν συγκεντρώνονται κάθε μηνα σε έναν λογαριασμό από όπου παίρνει ο κάθε εφοριακός το επιπλέον αυτό επίδομα.Δυστυχώς ο λογαριασμός αυτός είναι κενός πλέον,γιατί ο κύριος Αλογοσκούφης και τα λεγόμενα Golden Boys φρόντισαν να παίξουν με αυτά τα ξένα λεφτά σε χρηματιστήρια και ομόλογα.Αυτά απλά προς ενημέρωσιν για να ξέρουμε για τί πράγμα μιλάμε :wave2:

kostas_1100gs
22/02/2010, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Καταρχάς θα μιλήσω για τους εφοριακούς που ξέρω πως έχουνε τα πράγματα.Οι εφοριακοί παίρνουν τον μισθό που παίρνει οποιοσδήποτε Δ.Υ.Απλά έχουν και τα λεγόμενα ΔΙΒΕΤ τα οποία ουδεμία σχέση έχουνε με τον κρατικό προϋπολογισμό.Είναι έσοδα που προέρχοναι από ένα ποσοστό επί τις εκατό από την είσπραξη φόρων ταμείων και νομικών προσώπων.Αυτό συμβαίνει γιατί ενώ δεν είναι μέσα στις αρμοδιότητες τους να κάνουν τους φοροεισπράκτορες για τρίτους το κάνουν και γι'αυτό αμείβονται επιπλέον.Τα λεφτά αυτά λοιπόν συγκεντρώνονται κάθε μηνα σε έναν λογαριασμό από όπου παίρνει ο κάθε εφοριακός το επιπλέον αυτό επίδομα.Δυστυχώς ο λογαριασμός αυτός είναι κενός πλέον,γιατί ο κύριος Αλογοσκούφης και τα λεγόμενα Golden Boys φρόντισαν να παίξουν με αυτά τα ξένα λεφτά σε χρηματιστήρια και ομόλογα.Αυτά απλά προς ενημέρωσιν για να ξέρουμε για τί πράγμα μιλάμε :wave2:
Δηλ. επίδομα για το αυτονόητο. Μια χαρά.
Και ξέρω κλάδο του δημοσίου που κάνει νυχτερινό ωράριο και δεν παίρνει ούτε 0.50ε παραπάνω έστω έτσι για το γαμώτο από αυτούς που κάνουν το ίδιο ωράριο την ημέρα... Αλλά βλέπεις δεν ήταν πολλοί για ψηφοθηρία.

THEOD
22/02/2010, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Καταρχάς θα μιλήσω για τους εφοριακούς που ξέρω πως έχουνε τα πράγματα.Οι εφοριακοί παίρνουν τον μισθό που παίρνει οποιοσδήποτε Δ.Υ.Απλά έχουν και τα λεγόμενα ΔΙΒΕΤ τα οποία ουδεμία σχέση έχουνε με τον κρατικό προϋπολογισμό.Είναι έσοδα που προέρχοναι από ένα ποσοστό επί τις εκατό από την είσπραξη φόρων ταμείων και νομικών προσώπων. :wave2:

Εεεε...εντάξει τότε...

Από αύριο θα ζητήσω και εγώ ένα ποσοστό επί των κλικς στο φόρουμ, θα το ονομάσω ΘΟΥ-ΒΟΥ, και αφού δεν θα προέρχεται από τον προυπολογισμό τότε αυτόματα σημαίνει ότι δεν επιβαρύνει κανέναν - προφανώς θα προέρχεται από τον καλό Θεούλη...Και θα είναι και αφορολόγητο....

Είδες που άμα προσπαθήσεις πάντα βρίσκεται η άκρη ??? :winka:

stefanos
22/02/2010, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Εεεε...εντάξει τότε...

Από αύριο θα ζητήσω και εγώ ένα ποσοστό επί των κλικς στο φόρουμ, θα το ονομάσω ΘΟΥ-ΒΟΥ, και αφού δεν θα προέρχεται από τον προυπολογισμό τότε αυτόματα σημαίνει ότι δεν επιβαρύνει κανέναν - προφανώς θα προέρχεται από τον καλό Θεούλη...Και θα είναι και αφορολόγητο....

Είδες που άμα προσπαθήσεις πάντα βρίσκεται η άκρη ??? :winka:

Αλλιώς θα κατέβεις σε 24ωρη προειδοποιητική?:rotflmao: :rotflmao:

THEOD
22/02/2010, 16:45
Όχι..

Θα κρατήσω την αναπνοή μου μέχρι να σκάσω... :rotflmao: :rotflmao:

ermiss
22/02/2010, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Καταρχάς θα μιλήσω για τους εφοριακούς που ξέρω πως έχουνε τα πράγματα.Οι εφοριακοί παίρνουν τον μισθό που παίρνει οποιοσδήποτε Δ.Υ.Απλά έχουν και τα λεγόμενα ΔΙΒΕΤ τα οποία ουδεμία σχέση έχουνε με τον κρατικό προϋπολογισμό.Είναι έσοδα που προέρχοναι από ένα ποσοστό επί τις εκατό από την είσπραξη φόρων ταμείων και νομικών προσώπων.Αυτό συμβαίνει γιατί ενώ δεν είναι μέσα στις αρμοδιότητες τους να κάνουν τους φοροεισπράκτορες για τρίτους το κάνουν και γι'αυτό αμείβονται επιπλέον.Τα λεφτά αυτά λοιπόν συγκεντρώνονται κάθε μηνα σε έναν λογαριασμό από όπου παίρνει ο κάθε εφοριακός το επιπλέον αυτό επίδομα.Δυστυχώς ο λογαριασμός αυτός είναι κενός πλέον,γιατί ο κύριος Αλογοσκούφης και τα λεγόμενα Golden Boys φρόντισαν να παίξουν με αυτά τα ξένα λεφτά σε χρηματιστήρια και ομόλογα.Αυτά απλά προς ενημέρωσιν για να ξέρουμε για τί πράγμα μιλάμε :wave2:

Φίλος απο τα ΔΙΒΕΤ θα κοπεί ένα 10% το οποίο σημαίνει απο τα πχ 1000 ευρώ έξτρα που έπαιρναν, τώρα θα πάρουν 900.

Θα μειωθούν επίσης και τα οδοιπορικά, τα οποία έπαιρναν ΟΛΟΙ ανεξαρτήτου αντικειμένου, ανεξαρτήτου αποστάσεως απο την δουλειά. 220 ευρώ μηνιαίως και ας πας με τα πόδια στην δουλειά....

Αυτή είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ μείωση των μισθών τους.

Οι τύποι όμως τα 1200 αυτά ευρώ τα έπαιρναν με αυτοτελή φορολόγηση. και εννοείτε δεν έμπαιναν στην δήλωση τους.
Τι σημαίνει αυτό? στα 1200 τους κρατούσε ένα 5% 60 ευρώ... ανεξάρτητα πόσο αμείβονται συνολικά, ανεξάρτητα την φορολόγηση ΟΛΩΝ των υπολοίπων,

Έκαναν δήλωση για 40.000 πχ και είχαν φορολόγηση για εισοδήματα 20.000, όσο ο βασικός τους δλδ. Δεν τους έπιανε καμία κλίμακα φορολόγησης. ΜΑΥΡΑ λεφτά δλδ.

Ε αυτά παύουν να είναι μαύρα, θα φορολογηθούν όπως φορολογείται ΚΑΘΕ μισθωτός και ΚΑΘΕ δημοϋπάλ.

Θα πληρώσουν απο εδώ και πέρα, φόρους που ΔΕΝ πλήρωναν επι χρόνια..

Αυτό φίλε ΔΕΝ είναι μείωση μισθών... είναι ΝΟΜΙΜΗ φορολόγηση....

project.breeze
22/02/2010, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas_1100gs
Δηλ. επίδομα για το αυτονόητο. Μια χαρά.
Και ξέρω κλάδο του δημοσίου που κάνει νυχτερινό ωράριο και δεν παίρνει ούτε 0.50ε παραπάνω έστω έτσι για το γαμώτο από αυτούς που κάνουν το ίδιο ωράριο την ημέρα... Αλλά βλέπεις δεν ήταν πολλοί για ψηφοθηρία.



Δεν είναι καθόλου αυτονόητο φίλε.Όποιος πραγματικά ενδιαφέρεται να μάθει τί είναι τα ΔΙΒΕΤ και ποιά είναι τα καθήκοντα ενός εφοριακού ας το ψάξει στο google.Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι φοροεισπράκτορας τρίτων παρά μόνο του κράτους:winka:

project.breeze
22/02/2010, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Φίλος απο τα ΔΙΒΕΤ θα κοπεί ένα 10% το οποίο σημαίνει απο τα πχ 1000 ευρώ έξτρα που έπαιρναν, τώρα θα πάρουν 900.

Θα μειωθούν επίσης και τα οδοιπορικά, τα οποία έπαιρναν ΟΛΟΙ ανεξαρτήτου αντικειμένου, ανεξαρτήτου αποστάσεως απο την δουλειά. 220 ευρώ μηνιαίως και ας πας με τα πόδια στην δουλειά....

Αυτή είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ μείωση των μισθών τους.

Οι τύποι όμως τα 1200 αυτά ευρώ τα έπαιρναν με αυτοτελή φορολόγηση. και εννοείτε δεν έμπαιναν στην δήλωση τους.
Τι σημαίνει αυτό? στα 1200 τους κρατούσε ένα 5% 60 ευρώ... ανεξάρτητα πόσο αμείβονται συνολικά, ανεξάρτητα την φορολόγηση ΟΛΩΝ των υπολοίπων,

Έκαναν δήλωση για 40.000 πχ και είχαν φορολόγηση για εισοδήματα 20.000, όσο ο βασικός τους δλδ. Δεν τους έπιανε καμία κλίμακα φορολόγησης. ΜΑΥΡΑ λεφτά δλδ.

Ε αυτά παύουν να είναι μαύρα, θα φορολογηθούν όπως φορολογείται ΚΑΘΕ μισθωτός και ΚΑΘΕ δημοϋπάλ.

Θα πληρώσουν απο εδώ και πέρα, φόρους που ΔΕΝ πλήρωναν επι χρόνια..

Αυτό φίλε ΔΕΝ είναι μείωση μισθών... είναι ΝΟΜΙΜΗ φορολόγηση....



Φίλε εσύ φαίνεσαι να έχει μία ιδέα επί του θέματος.Η φορολόγηση δεν είναι τόσο απλή,γι'αυτό και μιλάμε για -700€ (αν και τελικά δεν θα γίνει έτσι μιας και τελικά θα φτάσει η μείωση το πολύ μέχρι -300€ ).Να σας βάλω όλους μαζί σε σκέψεις και να σας ρωτήσω πως σας φαίνονται οι μισθοί των εκπαιδευτικών;

nobody
22/02/2010, 18:02
καλησπερα

διχως να ειμαι σιγουρος για το αν εχει(μεγαλη τουλαχιστον) σχεση με την κουβεντα μας,αν και δεν την παρακολουθησα ολκληρη

θα ελεγα οτι ειναι χαμηλοι σχετικα(μιλαω για τους μισθους εκπαιδευτικων)

δεν αναφερομαι βεβαια στα ιδιαιτερα,οπου εκει μπορει καποιος ειδικα εμπειρος να βγαλει αρκετα χρηματα,δουλευοντας βεβαια και αρκετες ωρες

στο δημοσιο λοιπον,οι καθαροι μισθοι δεν ειναι υψηλοι

αυτα τα γραφω δεδομενου οτι ενα φεγγαρι εργαστηκα και εγω ως εκπαιδευτικος στο δημοσιο(αναπληρωτης)

το λεω κυριως για οσους ειναι οικογενειαρχες με 1,2 η 3 παιδια και παει λεγοντας

επαιρνα τοτε(πριν περιπου 5 χρονια) 1100 ευρω το μηνα καθαρα.αν ημουνα παντρεμενος με τιποτα κουτσουβελα και πληρωνα ενοικιο,πως ακριβως θα ζουσα ε?

οπως πολλοι αλλοι θα μου πειτε.συμφωνω απολυτα.να σκεφτουμε κι αυτους που δεν παιρνουν ουτε καν αυτα λοιπον.

η προταση μου δεν ειναι επομενως μειωστε τους μισθους των εκαπιδευτικων για να υπαρχει δικαιοσυνη.ειναι αυξηστε τους μισθους ολων...

ermiss
22/02/2010, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Να σας βάλω όλους μαζί σε σκέψεις και να σας ρωτήσω πως σας φαίνονται οι μισθοί των εκπαιδευτικών;

Φίλε μου αυτό είναι ΑΛΛΟ θέμα, ανοίχτε το με το Υπ.Οικ και ζητήστε ανάλογες μειώσεις αν θεωρείτε ότι είναι υπέρογκο.

Επιχειρήματα του στυλ, δείτε τους δασκάλους, δείτε τους ελεύθερους επαγγελματίες είναι τουλάχιστον αστεία..

Προς το παρών και ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ οι εφοριακοί παίρνουν αφορολόγητα λεφτά και αυτό πρέπει να αλλάξει...
Το θέμα μου/μας είναι ότι έχετε ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ εισοδήματα. Ακόμα και το 5% της αυτοτελής, όταν σας κρατάει χαμηλά σε κλίμακα, είναι αφορολόγητα εισοδήματα. και αυτό είναι και λάθος και προκλητικό...



.

project.breeze
22/02/2010, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Φίλε μου αυτό είναι ΑΛΛΟ θέμα, ανοίχτε το με το Υπ.Οικ και ζητήστε ανάλογες μειώσεις αν θεωρείτε ότι είναι υπέρογκο.

Προς το παρών και ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ οι εφοριακοί παίρνουν αφορολόγητα λεφτά και αυτό πρέπει να αλλάξει...


Επιχειρήματα του στυλ, δείτε τους δασκάλους, δείτε τους ελεύθερους επαγγελματίες είναι τουλάχιστον αστεία...



Δεν είπα κοιτάξτε τους δασκάλους και δεν αναφέρθηκα καν στους ελεύθερους επαγγελματίες,απλά είπα ότι αν είναι να βάλουμε στο μικροσκόπιο τους Δ.Υ καλό θα ήταν να αναφερθούμε σε όλους και όχι να στοχοποιούμε μόνο τους εφοριακούς ή τους τελωνειακούς.Από το σύνολο των Δ.Υ ξέρεις πόσοι είναι εφοριακοί; 13.000 άτομα,ξέρεις πόσοι είναι τελωνειακοί; 3.700.Θεωρώ πως είναι καθαρά κίνηση εντυπωσιασμού εκ μέρους της κυβέρνησης οι τεράστιες μειώσεις στους μισθούς αυτών των κλάδων,γιατί αν τα βάλεις κάτω και τα υπολογίσεις,τα λεφτά που θα εξοικονομηθούν,αρκούν ίσα ίσα για τα καύσιμα μιας ημέρα στην Πολεμική Αεροπορία και γι'αυτό τον λόγο επαναλαμβάνω ότι η πληγή της Ελληνικής οικονομίας είναι η φοροδιαφυγή και μόνο η φοροδιαφυγή.Αν φορολογηθεί η Εκκλησία π.χ να δεις πως κλείνουν οι μαύρες τρύπες.Όσο γι'αυτό που είπες για τους εφοριακούς ότι παίρνουν αφορολόγητα,συμφωνώ απόλυτα με την ενιαία φορολόγηση όλων και η μόνη μας διαφωνία εν κατακλείδι είναι ότι θεωρώ υπερβολικές τις μειώσεις αυτές.Στον φίλο καθηγητή από πάνω θα πω ότι ειμαι 100% μαζί του σε αυτό που λέει,να αυξηθεί ο μισθός όλων παρα να μειωθεί ο μισθός των υψηλόμισθων,είπαμε,κανείς μας δε θέλει να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.Απλά μπορούμε να σκεφτούμε,πόσο καλύτερα ίσως θα ήταν,το καλοκαίρι που τα σχολεία είναι κλειστα,οι καθηγητές και οι δάσκαλοι να βοηθούν και σε άλλες υπηρεσίες και πόσο αποφορτισμένος θα ήταν ο δημόσιος τομέας από αργόσχολους Δ.Υ.Και το λέω αυτό γιατί στην ουσία οι καθηγητές και οι δάσκαλοι,πέρα από τους 3 πλήρεις μήνες του καλοκαιριού που κάθονται,έχουν 1 μήνα ακόμα από Χριστούγεννα - Πάσχα,σχολικές εορτές,περιπάτους (5 τον αριθμό σύμφωνα με τον νόμο) και ημερήσιες οι διήμερες εκδρομές.Δηλαδή στην ουσία δουλεύουν 7 καθαρούς μήνες και πληρώνονται 14,γι'αυτό θεωρώ αυτούς τους πιο καλοπληρωμένους.Θα μπορούσαν ίσως να αξιοποιηθούν και κάπου αλλού τουλάχιστον το καλοκαίρι και έστω με μειωμένο ωράριο :wave2:

nobody
22/02/2010, 19:22
για την ιστορια

δεν ειμαι καθηγητης,απλα εκανα κι εγω ενα περασμα απτο εκπαιδευτικο συστημα καποτε απο την πλευρα της εδρας ομως και οχι μονο του θρανιου

αλλο αν θαθελα να ειμαι βεβαια!χαχαχαχαχαχαχαχ


συνεχιστε...

ermiss
22/02/2010, 19:26
η αξιοποίηση των δασκάλων είναι ένα πολύ καλό θέμα, όπως και οι η αναλογία ωρών εργασίας με ωρών πληρωμής (1/3 νομίζω)

παρόλα αυτά κάνεις στοχοποίηση των εκπαιδευτικών σαν απάντηση στην στοχοποίηση των εφοριακών, επιμένω ότι δεν είναι απάντηση αυτό.

δεν διαφωνώ στα υπόλοιπα με εκκλησία κλπ, μακάρι να λυθεί το θέμα και γρήγορα, αλλά την στιγμή που ξεκινά ο διάλογος για την ΣΩΣΤΗ φορολόγηση των εφοριακών, κάθε αναφορά σε άλλη κοινωνική ομάδα αποτελεί απλά αποπροσανατολισμό της συζήτησης.

και για να κλείνω με το θέμα, μιας και κατέχεις το θέμα, γνωρίζεις πολύ καλά ότι υπάρχουν τμήματα σε ΔΟΥ που τρέχουν και είναι και με λίγο προσωπικό, πχ, εισόδημα,κβς,έσοδα και υπάρχουν τμήματα υπερπλήρη όπως "ελεγκτές " με πολύ μικρή απόδοτικότητα,

stefanos
22/02/2010, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Φίλε μου αυτό είναι ΑΛΛΟ θέμα, ανοίχτε το με το Υπ.Οικ και ζητήστε ανάλογες μειώσεις αν θεωρείτε ότι είναι υπέρογκο.

Επιχειρήματα του στυλ, δείτε τους δασκάλους, δείτε τους ελεύθερους επαγγελματίες είναι τουλάχιστον αστεία..

Προς το παρών και ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ οι εφοριακοί παίρνουν αφορολόγητα λεφτά και αυτό πρέπει να αλλάξει...
Το θέμα μου/μας είναι ότι έχετε ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ εισοδήματα. Ακόμα και το 5% της αυτοτελής, όταν σας κρατάει χαμηλά σε κλίμακα, είναι αφορολόγητα εισοδήματα. και αυτό είναι και λάθος και προκλητικό...



.


Μην παραμυθιαζόμαστε με τον φόρο που πληρώνουν οι δημόσιοι υπάλληλοι.
Είναι χαζό να ισχυριστούμε ότι οι Δημόσιοι υπάλληλοι πληρώνουν φόρο, εφόσον πληρώνονται ακριβώς από τους φόρους.
Είναι ένας φαύλος κύκλος που μόνο επιπλέον κόστος στην επεξεργασία των δηλώσεων δημιουργεί.
Ίσως να δημιουργεί μια εντύπωση προσφοράς στα κοινά αλλά στην ουσία...

THEOD
22/02/2010, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μην παραμυθιαζόμαστε με τον φόρο που πληρώνουν οι δημόσιοι υπάλληλοι.
Είναι χαζό να ισχυριστούμε ότι οι Δημόσιοι υπάλληλοι πληρώνουν φόρο, εφόσον πληρώνονται ακριβώς από τους φόρους.
Είναι ένας φαύλος κύκλος που μόνο επιπλέον κόστος στην επεξεργασία των δηλώσεων δημιουργεί.
Ίσως να δημιουργεί μια εντύπωση προσφοράς στα κοινά αλλά στην ουσία...

Παρέα με τον Gandalf dr685sm να υπολογίζετε μισθοδοσία... :D :D :D

stefanos
22/02/2010, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Παρέα με τον Gandalf dr685sm να υπολογίζετε μισθοδοσία... :D :D :D

Τι να υπολογίσω ρε φίλε το αυτονόητο?
Εντάξει παίζει και μιά επιστροφή φόρου στο τέλος του χρόνου την βάζουμε σαν επίδομα.
:p

ermiss
22/02/2010, 23:16
Κάτι έχεις μπερδέψει μάλλον.

Ο φόρος που πληρώνει ένας δημό υπαλ είναι τελείως διαφορετική έννοια αν τα λεφτά αυτά πάνε στην τσέπη τους.

Η τσέπη του δημό υπαλ, δεν ταυτίζετε με την τσέπη του κράτους. Εκτός και αν...

project.breeze
23/02/2010, 01:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
η αξιοποίηση των δασκάλων είναι ένα πολύ καλό θέμα, όπως και οι η αναλογία ωρών εργασίας με ωρών πληρωμής (1/3 νομίζω)

παρόλα αυτά κάνεις στοχοποίηση των εκπαιδευτικών σαν απάντηση στην στοχοποίηση των εφοριακών, επιμένω ότι δεν είναι απάντηση αυτό.

δεν διαφωνώ στα υπόλοιπα με εκκλησία κλπ, μακάρι να λυθεί το θέμα και γρήγορα, αλλά την στιγμή που ξεκινά ο διάλογος για την ΣΩΣΤΗ φορολόγηση των εφοριακών, κάθε αναφορά σε άλλη κοινωνική ομάδα αποτελεί απλά αποπροσανατολισμό της συζήτησης.

και για να κλείνω με το θέμα, μιας και κατέχεις το θέμα, γνωρίζεις πολύ καλά ότι υπάρχουν τμήματα σε ΔΟΥ που τρέχουν και είναι και με λίγο προσωπικό, πχ, εισόδημα,κβς,έσοδα και υπάρχουν τμήματα υπερπλήρη όπως "ελεγκτές " με πολύ μικρή απόδοτικότητα,



Πολύ σωστά όσα είπες και φαίνεται ότι και εσύ γνωρίζεις τα πράγματα.Δεν στοχοποιώ τους εκπαιδευτικούς,απλά αν θεωρούμε αδικία το ότι οι εφοριακοί και οι τελωνειακοί πληρώνονται με υψηλούς μισθούς,αν τα ανάγουμε σε εργατοώρες θα δεις ότι οι δάσκαλοι και οι καθηγητές πληρώνονται καλύτερα.Και για να μην σχηματίσεις την εντύπωση ότι στοχοποιώ κάποια ομάδα θα μπορούσα να μιλήσω και για τους μισθούς των δικαστικών που ξεπερνούν κάθε φαντασία...Είναι πολλά που πρέπει να διορθωθούν για να κλείσουμε τις τρύπες και εν τέλει θεωρώ τους εφοριακούς και τους τελωνειακούς που στοχοποιήθηκαν περισσότερο απ'όλους (ειδίκα από κάτι δημοσιογράφους τύπου Χασαπόπουλος) την τελευταία τρύπα του ζουρνά

stefanos
23/02/2010, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Κάτι έχεις μπερδέψει μάλλον.

Ο φόρος που πληρώνει ένας δημό υπαλ είναι τελείως διαφορετική έννοια αν τα λεφτά αυτά πάνε στην τσέπη τους.

Η τσέπη του δημό υπαλ, δεν ταυτίζετε με την τσέπη του κράτους. Εκτός και αν...

Δεν είπα κάτι τέτοιο.
Είπα οτι η τσέπη που τον πληρώνει και του παίρνει τον φόρο είναι η ίδια.
Οπότε θα μπορούσε να τον πλήρωνε καθαρά και όχι μικτά και να είναι το ίδιο.
Θα γλίτωνε και τα έξοδα εκκαθάρισης.

johnnyestia
23/02/2010, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Πολύ σωστά όσα είπες και φαίνεται ότι και εσύ γνωρίζεις τα πράγματα.Δεν στοχοποιώ τους εκπαιδευτικούς,απλά αν θεωρούμε αδικία το ότι οι εφοριακοί και οι τελωνειακοί πληρώνονται με υψηλούς μισθούς,αν τα ανάγουμε σε εργατοώρες θα δεις ότι οι δάσκαλοι και οι καθηγητές πληρώνονται καλύτερα.Και για να μην σχηματίσεις την εντύπωση ότι στοχοποιώ κάποια ομάδα θα μπορούσα να μιλήσω και για τους μισθούς των δικαστικών που ξεπερνούν κάθε φαντασία...Είναι πολλά που πρέπει να διορθωθούν για να κλείσουμε τις τρύπες και εν τέλει θεωρώ τους εφοριακούς και τους τελωνειακούς που στοχοποιήθηκαν περισσότερο απ'όλους (ειδίκα από κάτι δημοσιογράφους τύπου Χασαπόπουλος) την τελευταία τρύπα του ζουρνά

Ξέρεις που κάνεις λάθος? Αν οι καθηγητές και οι δασκάλοι πληρώνονταν με βάση τις ώρες που δουλεύουν, τότε θα φτάνανε να παίρνουν μισθό 600 ευρώ. Μπορεί να ζήσει κανείς με αυτά? (απάντηση πως άλλοι με τόσα ζούν είναι αστεία, μην το χέσουμε εντελώς)

Η λύση λοιπόν σε αυτή την περίπτωση είναι να τους βρεθεί/ανατεθεί επιπλέον έργο και όχι και τους περικόψουν το εισόδημα.

Είναι τελείως διαφορετική αυτή η περίπτωση από αυτή των "προνομιούχων" Δ.Υ.

Τέτοια προνομιακά πόστα αποτελούν εργαλείο εξυπηρέτησης των κομμάτων στο εκλογικό σώμα, αλλά ταυτόχρονα και εξυπηρέτησης των επιχειρήσεων που μπορούν να συναλλάσσονται με τους υπαλλήλους προς οικονομικό όφελος δικό τους και εις βάρος του Κράτους και των Ελλήνων.

Η λύση δεν είναι να πάρουμε σβάρνα τους υπεράριθμους να τους απολύσουμε και να αφήσουμε οικογένειες στον δρόμο όπως ακούγεται από πολλούς, ούτε να φέρουμε τους μισθούς όλων των Δ.Υ. στα επίπεδα των πιο κακοπληρωμένων.

Η μοναδική λύση είναι η μετάλλαξη σταδιακά σε κάτι υγιές και αποδοτικό μέσω της καραμέλας που ονομάζεται "διαφάνεια".

Δεν νομίζω να γίνει ποτέ...

Ιznogood
23/02/2010, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
επαναλαμβάνω ότι η πληγή της Ελληνικής οικονομίας είναι η φοροδιαφυγή και μόνο η φοροδιαφυγή.
Αν λειτουργουσε η εφορια δεν θα ειχαμε φοροδιαφυγη. Τρανη αποδειξη διεφθαρμενης υπηρεσιας διεφθαρμενου κρατους και πολιτικων.

Και συνεχιζω σε τριτο προσωπο...
Μου αρεσει που κοπτεστε για τους χαμηλομισθους, αλλα μονο οταν απαιτειτε τους δικους σας μισθους και οταν χρειαζεστε συμμαχους για τη συντεχνια σας...:rotflmao:
Σεις τελωνιακοι, που απεργειτε...
δεν εκτελωνιζεται προϊοντα με μιζα μην μεινουν κανα μηνα πισω στις αποθηκες;
δεν βαζετε "χερι" στα εκτελωνιζομενα;
δεν εκτελωνιζετε στα χαρτια τα μισα και τα αλλα μισα τα μοιραζεστε με τον εμπορα;

Επειδη και μεις γνωριζουμε αλλα δε χρειαζεται να γραφουμε κατεβατα για να μπερδεψουμε..., τελικα ποσο κοστιζει μια θεση διευθυντου στην εφορια;

Και γιατι να με νοιαζει αν εσεις πηρατε καγιεν με Δανειο στο κατω κατω της γραφης...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Στο κορυδαλο επρεπε να ειναι οι 300 και οι συντεχνιες τους... ασταδιαλα!

Μονη εξαιρεση Δ.Υ. θεωρω ολους αυτους τους ανθρωπους που δουλευουν βαρδιες με 1100?
Και καλη σας γιατι σας εχω βαρεθει εδω και χρονια και ο κομπος ειναι ηδη στο χτενι.

project.breeze
23/02/2010, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexis_tgr
Αν λειτουργουσε η εφορια δεν θα ειχαμε φοροδιαφυγη. Τρανη αποδειξη διεφθαρμενης υπηρεσιας διεφθαρμενου κρατους και πολιτικων.





Δεν είναι δουλειά της εφορίας να νομοθετεί και να δικάζει.Αν τα βενζινάδικα μέχρι σήμερα δεν ήταν αναγκασμένα να κόβουν αποδείξεις δε φταίει η εφορία,ούτε για το ότι δεν κόβουν αποδείξεις τα ταξί,ούτεγια τη μη φορολόγηση της εκκλησίας,των μεγαλογιατρών και των μεγαλοδικηγόρων.Αυτά είναι θέματα νομοθεσίας,οι εφοριακοί είναι ελεγκτικά όργανα,όχι νομοθετικά...

Ιznogood
23/02/2010, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Δεν είναι δουλειά της εφορίας να νομοθετεί και να δικάζει.Αν τα βενζινάδικα μέχρι σήμερα δεν ήταν αναγκασμένα να κόβουν αποδείξεις δε φταίει η εφορία,ούτε για το ότι δεν κόβουν αποδείξεις τα ταξί,ούτεγια τη μη φορολόγηση της εκκλησίας,των μεγαλογιατρών και των μεγαλοδικηγόρων.Αυτά είναι θέματα νομοθεσίας,οι εφοριακοί είναι ελεγκτικά όργανα,όχι νομοθετικά...

Ενω τους αλλους που ειναι υποχρεωμενοι να κοψουν (αποδειξεις ντε) τους ελεγχει...:D
Για τον ελεγκτικο μηχανισμο μιλαμε οχι για τον νομοθετικο! Που εγραψα εγω περι νομοθεσιας και μου απαντας οπως ο φιλτατος Πρωθυπουργος...:dizzy:

TheFace
23/02/2010, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Δεν είναι δουλειά της εφορίας να νομοθετεί και να δικάζει.Αν τα βενζινάδικα μέχρι σήμερα δεν ήταν αναγκασμένα να κόβουν αποδείξεις δε φταίει η εφορία,ούτε για το ότι δεν κόβουν αποδείξεις τα ταξί,ούτεγια τη μη φορολόγηση της εκκλησίας,των μεγαλογιατρών και των μεγαλοδικηγόρων.Αυτά είναι θέματα νομοθεσίας,οι εφοριακοί είναι ελεγκτικά όργανα,όχι νομοθετικά...

Για να καταλαβω ρε φιλε, δηλαδη για τη τεραστια φοροδιαφυγη ποιος κανει τα στραβα ματια, οι ανθοπωληδες?

Ειναι γνωστο οτι καμια μεγαλη φοροδιαφυγη δεν γινεται χωρις να εχεις αβαντα απο "μεσα"

Παραδειγματα χιλιαδες... οταν πχ σκαει μια δηλωση απο καποιον super μαγαζατορα της παραλιακης που δηλωνει εσοδα... ψιλικατζη, ποιος την περναει? (με το αζημιωτο βεβαια!)

Ποιος ειναι υπευθυνος για τον ελεγχο των δηλωσεων, οι ζαχαροπλαστες μηπως?

Εκανες τον κοπο να μας πεις για τις καθαρες απολαβες ενος εφορα... για τα ΜΑΥΡΑ ομως που ειναι υπερδιπλασια απο τα κανονικα δεν λες κουβεντα:mad: why?

Και στο φιναλε, ζητας απο μια χωρα που πνιγεται στην ανεργεια και στα "700 ευρω" να λυπηθουμε τους εφορες... ΗΜΑΡΤΟΝ!!!