PDA

View Full Version : ταξιτζής και παράδεισος



cityfly
06/06/2005, 10:21
Ένας παπάς πεθαίνει και με φορόντας τα περίτεχνα ρούχα του περιμένει στη γραμμή στις πύλες του παραδείσου. Ακριβώς μπροστά του ένας τύπος με γυαλιά ηλίου, πουκάμισο, δερμάτινο σακάκι και τζιν. Ο Άγιος Πέτρος τον ρωτάει "ποιος είστε" Και ο τύπος απαντάει "είμαι οδηγός ταξί στην Αθήνα" Ο Άγιος Πέτρος συμβουλεύεται τον κατάλογό του, χαμογελά και λέει στον οδηγό ταξί, "πάρτε αυτήν την μεταξένια τήβεννο και εισέλθετε στο βασίλειο." Έτσι ο ταρίφας μπαίνει στον παράδεισο και ο παπάς που είναι επόμενος στη γραμμή λέει, "είμαι μητροπολήτης στην αθήνα επί σαράντα τρία έτη." Ο Άγιος Πέτροςσυμβουλεύεται τον κατάλογό του και λέει, "πάρτε αυτήν την βαμβακερή τήβεννο και εισέλθετε στο βασίλειο του ουρανού." Ο παπάς λέει, "μισό λεπτό. Ο ταρίφας παίρνει μετάξια κι εγώ βαμβάκι πώς είναι δυνατό και ο Άγιος Πέτρος λέει, "Εμείς εδώ κρίνουμε από το αποτέλεσμα, όσο εσείς λειτουργούσατε οι άνθρωποι κοιμώνοντουσαν όσο αυτός οδηγούσε οιάνθρωποι κάναν την προσευχή τους"

cityfly
06/06/2005, 10:25
αλλά η πιο μεγάλη πλάκα ήταν το αγγλικό κείμενο και η μετάφραση που μου έβγαλε το systran (πιο γρήγορα θα το μετέφραζα απευθεία παρά θα το διόρθωνα)


αγγλικό κείμενο

A minister dies and, resplendent in his clerical collar and colorful robes, waits in line at the Pearly Gates. Just ahead of him is a guy dressed in sunglasses, a loud shirt, leather jacket, and jeans.
Saint Peter addresses this guy, "Who are you, so that I may know whether or not to admit you to the Kingdom of Heaven?"
The guy replies, "I'm Joe Green, taxi driver, of Noo Yawk City."
Saint Peter consults his list, smiles and says to the taxi driver, "Take this silken robe and golden staff, and enter into the Kingdom." So the cab driver enters Heaven with his robe and staff, and the minister is next in line. He stands erect. Without being asked, he proclaims, "I am Joseph Snow, head pastor of Saint Mary's for the last forty-three years."
Saint Peter consults his list and says, "Take this cotton robe and wooden staff and enter the Kingdom of Heaven."
The minister says, "Just a minute. That man was a taxi-driver, and you issued him a silken robe and golden staff. But I get wood and cotton. How can this be?" Saint Peter says, "Up here, we go by results. While you preached, people slept; while he drove, people prayed."

cityfly
06/06/2005, 10:27
και η ... ο θεός να την κάνει



μετάφραση

Ένας υπουργός πεθαίνει και, λαμπρός στο γραφείου περιλαίμιο και τις ζωηρόχρωμες τηβέννους του, περιμένει στη γραμμή στις μαργαριταρένιες πύλες. Ακριβώς τον ξεπερνά ένας τύπος που ντύνεται στα γυαλιά ηλίου, ένα δυνατό πουκάμισο, ένα σακάκι δέρματος, και τα τζιν. ¶γιος Peter εξετάζει αυτόν τον τύπο, "ποιοι είναι εσείς, έτσι ώστε μπορώ να ξέρω εαν πρέπει να αναγνωριστούν στο βασίλειο του ουρανού;" Οι απαντήσεις τύπων, "είμαι Joe Green, οδηγός ταξί, της πόλης Noo Yawk." ¶γιος Peter συμβουλεύεται τον κατάλογό του, χαμογελά και λέει στον οδηγό ταξί, "πάρτε αυτήν την silken τήβεννο και το χρυσό προσωπικό, και εισάγετε στο βασίλειο." Έτσι ο οδηγός αμαξιών εισάγει τον ουρανό με την τήβεννο και το προσωπικό του, και ο υπουργός είναι επόμενος στη γραμμή. Στέκεται κάθετος. Χωρίς ερώτηση, πιστοποιεί, "είμαι Joseph Snow, επικεφαλής πάστορας Αγίου Mary για τα τελευταία σαράντα τρία έτη." ¶γιος Peter συμβουλεύεται τον κατάλογό του και λέει, "πάρτε αυτήν την τήβεννο βαμβακιού και το ξύλινο προσωπικό και εισάγετε το βασίλειο του ουρανού." Ο υπουργός λέει, "ακριβώς ένα λεπτό. Εκείνο το άτομο ήταν οδηγός TAXI, και τον εκδώσατε μια silken τήβεννος και ένα χρυσό προσωπικό. Αλλά παίρνω ξύλινος και βαμβάκι. Πώς μπορεί αυτό να είναι;" ¶γιος Peter λέει, "επάνω εδώ, εμείς πηγαίνει από τα αποτελέσματα. Ενώ κηρύξατε, άνθρωποι που κοιμούνται ενώ οδήγησε, άνθρωποι προσευχόμενοι."

johnpagr
06/06/2005, 16:15
:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Arcteryx
06/06/2005, 19:48
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:
γαμώ τα γέλια:rotflmao:

Alx 84
07/06/2005, 01:15
kalo, alla ola ta lefta einai h a8lia metafrasi tis systran!!!:lol: :lol:

Rezeguet
07/06/2005, 09:40
quote--------
Ο υπουργός λέει, "ακριβώς ένα λεπτό. Εκείνο το άτομο ήταν οδηγός TAXI, και τον εκδώσατε μια silken τήβεννος και ένα χρυσό προσωπικό. Αλλά παίρνω ξύλινος και βαμβάκι. Πώς μπορεί αυτό να είναι;" ¶γιος Peter λέει, "επάνω εδώ, εμείς πηγαίνει από τα αποτελέσματα. Ενώ κηρύξατε, άνθρωποι που κοιμούνται ενώ οδήγησε, άνθρωποι προσευχόμενοι."
___________________

τι λεει ρε ο υπουργος με την silken τυβεννο και το χρυσο προσωπικο του? :lol: :lol: :lol:



Τελικα το systran ειναι το πιο γαματο προγραμμα παραγωγης ανεκδοτων που κυκλοφορει! :lol: :lol:

Ρε σεις πως θα το βρω στο νετ? Παιζει free version? :wave2: