PDA

View Full Version : ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΛΙΠΑΝΤΙΚΟΥ



dimidomo
21/02/2010, 19:42
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΧΩ 1 ΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΑΜΑΤΑΚΙ.
ΛΟΙΠΟΝ:ΠΕΡΥΣΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΟΧΗ ΑΓΟΡΑΣΑ 1 ΗΟΡΝΕΤ ΤΟΥ '07,ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΛΛΑΞΑ ΛΑΔΙΑ ΣΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ.ΕΚΕΙ ΜΟΥ ΧΡΕΩΣΑΝ 4 ΛΙΤΡΑ.
ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ.ΤΟ MANYAL ΓΡΑΦΕΙ
ΛΑΔΙ ΚΙΝΗΤΗΡΑ (ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΡΑΓΓΙΣΗ) 2,7 L
(META THN AΠΟΣΤΡΑΓΓΙΞΗ Κ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ ΛΑΔΙΟΥ) 2,7 L
(META THN AΠΟΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗ) 3,5 L

TO ΠΡΟΒΛΗΜΑ:
1)ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ ΄΄ΑΠΟΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗ΄΄?
2)ΣΤΟ ΄΄ΤΖΑΜΑΚΙ΄΄ ΤΟΥ ΛΑΔΙΟΥ ΕΧΕΙ 1 ΔΕΙΚΤΗ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΛΟΓΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΤΑΘΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ.ΟΜΩΣ ΑΝ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΤΟΤΕ ΒΑΡΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ 3 L.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.ΚΑΛΑ KM ΣΕ ΟΛΟΥΣ

McTalas
21/02/2010, 19:49
νομιζω πως ο κινιτηρας ειναι απο RR.
Στο δικο μου το RR περνει 2.9lt και εχει ενα τζαμακι στο πλαι οπου ελεγχεις την σταθμη,
το τζαμακι αυτο εχει 2 εγκοπες η πανω ειναι το ανοτατο οριο και η κατω το κατωτατο ο λαδι πρεπει να ειναι αναμεσα στα ορια αυτα.
4Lt ειναι παρα πολλα!!
εκτος και αν σε χρεωνε το 4λιτρο το μπιτονι και μετα κραταγε το υπολοιπο καβατζα...

αποστραγιση ειναι να αδειασεις ΟΛΟ τον κινιτηρα απο λαδι!! εντελως ομως, οταν αλλαζεις λαδια παντα μενει λιγο υπολοιπο...

SVX
21/02/2010, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimidomo

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.ΚΑΛΑ KM ΣΕ ΟΛΟΥΣ


Παρακαλω.... :cool:
ΚΑλα χιλιομετρα και σε σενα και παντα ορθιος


Το MANUAL προφανως αναφερεται στην περιπτωση που "λυθει" "ανοιχτει" κινητηρας....οποτε το εσωτερικο ΣΤΡΑγγίζει απο λαδια



Τωρα απο χωρητικοτητα ..... πρεπει να υπολογισεις και το λιγο που θα περιεχει το φιλτρο λαδιου( οποτε κι εκει κλεβει λιγα ML)


Οταν γεμισεις τη μηχανη....τη βαζεις να δουλεψει για να κυκλοφορησει το λιπαντικο στα κινητα μερη...μετα θα δεις τη σταθμη χαμηλοτερα ....και συμπληρωνεις (ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΟΡΘΙΑ ΘΕΣΗ )


How to Change the Oil in a Motorcycle (http://www.youtube.com/watch?v=_IgctXkWE-w)

sapila racing
21/02/2010, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimidomo
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΧΩ 1 ΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΑΜΑΤΑΚΙ.
ΛΟΙΠΟΝ:ΠΕΡΥΣΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΟΧΗ ΑΓΟΡΑΣΑ 1 ΗΟΡΝΕΤ ΤΟΥ '07,ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΛΛΑΞΑ ΛΑΔΙΑ ΣΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ.ΕΚΕΙ ΜΟΥ ΧΡΕΩΣΑΝ 4 ΛΙΤΡΑ.
ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ.ΤΟ MANYAL ΓΡΑΦΕΙ
ΛΑΔΙ ΚΙΝΗΤΗΡΑ (ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΡΑΓΓΙΣΗ) 2,7 L
(META THN AΠΟΣΤΡΑΓΓΙΞΗ Κ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ ΛΑΔΙΟΥ) 2,7 L
(META THN AΠΟΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗ) 3,5 L

TO ΠΡΟΒΛΗΜΑ:
1)ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ ΄΄ΑΠΟΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗ΄΄?
2)ΣΤΟ ΄΄ΤΖΑΜΑΚΙ΄΄ ΤΟΥ ΛΑΔΙΟΥ ΕΧΕΙ 1 ΔΕΙΚΤΗ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΛΟΓΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΤΑΘΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ.ΟΜΩΣ ΑΝ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΤΟΤΕ ΒΑΡΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ 3 L.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.ΚΑΛΑ KM ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Εννοεί:
Αλλαγή λαδιών 2,7 λιτρα
Aλλαγή λαδιών και φίλτρου 2,7 λίτρα (κατι ειναι λαθος εδω, θα επρεπε να ειναι παραπάνω απ οτι σκετη αλλαγή), για ξανακοίτα το!
Αν εχει λύσει το μοτέρ και το ξαναδέσεις θέλει 3,5 λίτρα.

Προσοχή στο οτι θα πρέπει να ειναι σε όρθια θέση σο μηχανάκι οταν μετρας!

toyar
21/02/2010, 19:51
Αποσυναρμολόγηση σημαίνει όταν λυθεί τελείως ο κινητήρας δηλ ανοιχτούν κάρτερ άρα δεν σε απασχολεί. Εσύ θα κοιτάς το τζαμάκι

dimidomo
22/02/2010, 11:25
ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.
ΣΕ ΟΡΘΙΑ ΘΕΣΗ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΖΑΜΑΚΙ.
ΟΠΟΤΕ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΨΑΝ ΠΕΡΥΣΙ.

VALES
22/02/2010, 11:52
Δεν σε κορόιδεψαν, απλά ''άνοιγαν'' 4λιτρο γιατί συμφέρει (και εσένα και αυτούς), από το να σου χρεώσουν 3 λίτρα ξεχωριστά. Μπορούσες να ζητήσεις το υπόλοιπο από το 4λιτρο και να το πάρεις μαζί σου.
:wave2:

dimidomo
22/02/2010, 18:57
H ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΦΕΡΕΙ 4 ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΛΙΤΡΟΥ.
ΟΠΟΤΕ ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΨΑΝ