PDA

View Full Version : Μακριά απά εμάς, αλλά τι παίζει;



Mihos4u
22/02/2010, 10:23
Δε μου εχει τυχει και ουτε θελω και φυσικα σε κανεναν να μη τυχει.
Αραγε! Ποιος "φταιει" νομικα όταν:

πλησιαζεις διασταυρωση με προτεραιότητα, το προπορευομενο οχημα σταματαει πριν την διασταυρωση παραχωροντας προτεραιοτητα σε οχημα απο δεξια που έχει STOP και εσυ με τη μηχανη προσπερνας το προπορευομενο και φυσικα αν δε σου κοψει και εισαι και λιγο ατυχος ερχετε σε στενου τυπου επαφη με τον αλλο.

Παντα νομικα!!! Δεν βαζω τον παραγοντα οτι ειμαστε σε μονοδρομο, το αφηνω ανοιχτο το κομματι, παιζει να ειναι χωρις διαχωριστικη το κομματι εκεινο οποτε πες οτι επιτρεπεται και η προσπεραση.

Cpt. Haddock
22/02/2010, 10:28
Καπου υπάρχει μια παράβαση (έχω φάει κληση γι' αυτό :lol: ) "ελιγμός χωρίς πρότερο έλεγχο της κατάστασης του δρόμου"

Εκεί το βλέπω να εμπιπτει, δλδ για να έχει σταματήσει ο άλλος (ενώ έχει προτεραιότητα) κατι συμβαίνει το οποίο οφείλεις να ελέγξεις.

Αντίστοιχα σε δρόμους που έχει πολύ κίνηση και τα αμάξια αφήνουν κενό να περνανε αυτά που κινουνται στους καθετους δρόμους.

Είχε πέσει σκουτερ πάνω μου σε τετοια φαση (εγώ με αυτοκίνητο) και είχε άδικο. Το ξέρω γιατι εγώ δεν ειχα ζημια και δε μ' ενοιαξε, αυτός όμως επέμενε και φώναξε την τροχαία και :a021: :lol:

Ichigo
22/02/2010, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mihos4u
Δε μου εχει τυχει και ουτε θελω και φυσικα σε κανεναν να μη τυχει.
Αραγε! Ποιος "φταιει" νομικα όταν:

πλησιαζεις διασταυρωση με προτεραιότητα, το προπορευομενο οχημα σταματαει πριν την διασταυρωση παραχωροντας προτεραιοτητα σε οχημα απο δεξια που έχει STOP και εσυ με τη μηχανη προσπερνας το προπορευομενο και φυσικα αν δε σου κοψει και εισαι και λιγο ατυχος ερχετε σε στενου τυπου επαφη με τον αλλο.

Παντα νομικα!!! Δεν βαζω τον παραγοντα οτι ειμαστε σε μονοδρομο, το αφηνω ανοιχτο το κομματι, παιζει να ειναι χωρις διαχωριστικη το κομματι εκεινο οποτε πες οτι επιτρεπεται και η προσπεραση.

Χωρίς να έχω εμπλακεί ποτέ σε τροχαίο (φτου κακά) νομίζω πως εφ όσον ο άλλος έχει στοπ τότε φταίει όπως και να χει άσχετα αν έρχεται από δεξιά.

http://www.ypes-dt.gr/main/images/photos/photo10379_P-2.jpg

P-2 Yπoχρεωτική διακoπή πoρείας.

(1) H πινακίδα αυτή πoυ τoπoθετείται πριν από κόμβo, σημαίνει
υπoχρεωτική διακoπή πoρείας τoυ oχήματoς πριν από την
είσoδo στoν κόμβo και παραχώρηση πρoτεραιότητας στα oχή-
ματα τα oπoία κινoύνται στην oδό, πρoς την oπoία πλησιάζει.

(2) H αυτή πινακίδα πoυ τoπoθετείται σε άλλα σημεία, πλην
κόμβoυ, σημαίνει υπoχρεωτική διακoπή πoρείας τoυ oχήματoς
στη θέση της πινακίδας και μη εκ νέoυ εκκίνηση μέχρις ότoυ
βεβαιωθεί o oδηγός τoυ ότι μπoρεί να τo πράξει χωρίς κίν-
δυνo.


:smilea:

Mihos4u
22/02/2010, 12:02
....:rolleyes: Άρα; πηρα 2 απαντησεις και ειναι εντελως διαφορετικες...

Cpt. Haddock
22/02/2010, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mihos4u
....:rolleyes: Άρα; πηρα 2 απαντησεις και ειναι εντελως διαφορετικες...

Διάβασέ τες.

Ο ingenious σου αναφέρει το γραμμα του νομου για το στοπ. Εγώ σου αναφέρω το πνεύμα του νόμου σχετικα με την κατάσταση που περιγράφεις.

Δες το (2)

(2) H αυτή πινακίδα πoυ τoπoθετείται σε άλλα σημεία, πλην
κόμβoυ, σημαίνει υπoχρεωτική διακoπή πoρείας τoυ oχήματoς
στη θέση της πινακίδας και μη εκ νέoυ εκκίνηση μέχρις ότoυ
βεβαιωθεί o oδηγός τoυ ότι μπoρεί να τo πράξει χωρίς κίν-
δυνo.

Εαν λοιπόν ο άλλος με το στοπ σταματησε, ειδε το μπροστινο σου σταματημένο και αφου βεβαιώθηκε οτι όλα καλώς, ξεκινησε.

:winka:

Gandalf dr685sm
22/02/2010, 18:35
Μισό για να καταλάβω...

Κινείσαι παράλληλα με κάποιον ή έστω λίγο πίσω απο αυτόν σε δύο λωρίδες και δεξιά σας έχει ΣΤΟΠ το άλλο όχημα. Ο διπλανός σου σταματά και εσύ περνάς;... δεν θέλει ρώτημα ... φταίει ο άλλος 100% για παραβίαση ΣΤΟΠ αν είναι τα πράγματα ώς έχουν παραπάνω.

Οφείλει να βεβαιωθεί 100% οτι υπάρχει επερχόμενο όχημα πριν κόψει κάθετα δρόμο για να περάσει ή να στρίψει. Μιλώ βέβαια για δύο λωρίδες έτσι;.... Αν είναι μια λωρίδα, τότε μάλλον πάτε για συνεπαιτιότητα, καθώς κάνεις παράνομη προσπέραση σύμφωνα με τον ΚΟΚ ενώ ο άλλος πάει για παραβίαση ΣΤΟΠ.

Gandalf

gs 500 f
22/02/2010, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Μισό για να καταλάβω...

Κινείσαι παράλληλα με κάποιον ή έστω λίγο πίσω απο αυτόν σε δύο λωρίδες και δεξιά σας έχει ΣΤΟΠ το άλλο όχημα. Ο διπλανός σου σταματά και εσύ περνάς;... δεν θέλει ρώτημα ... φταίει ο άλλος 100% για παραβίαση ΣΤΟΠ αν είναι τα πράγματα ώς έχουν παραπάνω.

Οφείλει να βεβαιωθεί 100% οτι υπάρχει επερχόμενο όχημα πριν κόψει κάθετα δρόμο για να περάσει ή να στρίψει. Μιλώ βέβαια για δύο λωρίδες έτσι;.... Αν είναι μια λωρίδα, τότε μάλλον πάτε για συνεπαιτιότητα, καθώς κάνεις παράνομη προσπέραση σύμφωνα με τον ΚΟΚ ενώ ο άλλος πάει για παραβίαση ΣΤΟΠ.

Gandalf



σωστος:beer: :beer: :beer:

GiannisBlessed
23/02/2010, 00:54
ηθηκο διδαγμα...
ποτε δεν περναμε (με αμαξι κυριως) οταν εχουμε στοπ οσο και να μας δινει ο αλλος την προτερεοτητα...
μπορει να θελει να φτιαξει τον στραβο προφυλακτιρα του και με το που περναμε να αφησει συμπλεκτη τερμα γκαζι και αιντε...
και αντε μετα να πεις τι εγινε....:wave2:

jimV
23/02/2010, 14:18
νομιζω οτι εχει μεγαλη σημασια αν το ρευμα που ησουν εχει 1 ή 2 λωριδες κατευθυνσης γτ αν εχει μια και εσυ ησουν στο πλαι του οχηματος μπορει να μην βρεις ακρη γιατι το αμαξι απο το στοπ μπορει να ισχυριστει οτι ησουν στο αντιθετο ρευμα.Ξερω οτι ακουγεται κουλο αλλα επειδη τρακαρα ετσι καποτε με το παπι μου το ειχε πει ο ασφαλιστης.Βεβαια επειδη ο αλλος φταιει στην ουσια δεν το ισχυριστηκε ποτε και ολα πηγαν καλα.

vthn
23/02/2010, 16:33
εάν το ρεύμα σου έχει μια λωρίδα μάλλον φταις.
Προτεραιότητα είχε ο μπροστινός σου που σταμάτησε. Εσύ τον προσπερνάς παράνομα και πέφτεις πάνω σε κάποιον που του παραχωρήθηκε η προτεραιότητα από αυτόν που την είχε.
Στην θέση του άλλου θα μπορούσε να ήταν πεζός, μαμά με καρότσι κλπ.

mreth
24/02/2010, 08:58
Δεν καταλβαίνω γιατί να φταίει ο μοτοσυκλετιστής που περνάει ακόμα και προσπερνώντας το αυτοκίνητο είτε έχει μία λωρίδα είτε είναι μονόδρομος. Εφόσον έχει προτεραιότητα το όχημα που κινείται μπροστά (ή πλάι) από τη μοτοσυκλέτα και ο οδηγός βλέπει ότι αυτός που έρχεται από τον κάθετο δρόμο έχει στοπ γιατί να σταματήσει; Και πού ξέρει ο μοτοσυκλετιστής ότι ο οδηγός του αυτοκινήτου μπροστά ή πλάι του δε σταματάει π.χ. για να αποβιβάσει κάποιον (χωρίς να βγάλει αλάρμ) ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο; Δηλαδή αν σταματήσει και μπροστά από γκαράζ ή πυλωτή για να βγει κάποιος φταίει η μοτοσυκλέτα που τον προσπέρασε αν πέσει πάνω στο αυτοκίνητο που βγαίνει απο το γκαράζ;

Με την ίδια λογική, γιατί σε δρόμο με κίνηση (στον οποίο ο κινούμενος έχει προτεραιότητα) όταν κάποιος σταματάει για να τον διασχίσει κάποιος που έρχεται από τον κάθετο πρέπει η μοτοσυκλέτα που έρχεται να σταματήσει; Αυτός που βγαίνει από τον κάθετο έχει υποχρέωση να ελέγξει πριν βγει. Κι αν δεν μπορεί να ελέγξει ολόκληρο το μήκος ή πλάτος του δρόμου να βγει μέχρι εκεί που βλέπει και να σταματήσει για να ξαναελέγξει. Τι σημασία έχει αν ο δρόμος είναι μονός ή διπλός, έχει μία ή δύο λωρίδες ανά κυκλοφορία; Προσωπικά όποτε κάνω προσπέραση και μπαίνω στο άλλο ρεύμα* εφόσον είναι ελεύθερο πάντα βγάζω αριστερό φλας και έτσι ειδοποιώ τον οδηγό του οχήματος που προσπερνάω. Αν αυτός αποφασίσει να παραχωρήσει την προτεραιότητά του σε κάποιον που έρχεται κάθετα από δεξιά του τότε θέτει σε κίνδυνο τη δική μου σωματική ακεραιότητα (ειδικά αν είναι φορτηγό κι εγώ δεν έχω ορατότητα μπροστά του). Αλλά όταν κινούμαι σε μονόδρομο με 2 λωρίδες (ή σε φαρδύ μονόδρομο, π.χ. Φιλολάου, που δεν έχει κάτω διαχωριστική για τις λωρίδες αλλά πάντα 2 σειρές αυτοκινήτων υπάρχουν) γιατί υποχρεούμαι να σταματήσω αν η αριστερή "λωρίδα" είναι αδειανή αλλά το όχημα στη δεξιά έχει σταματήσει για να αφήσει κάποιον να περάσει από τον κάθετο;

ΟΚ, γνωρίζω ότι κάθε φορά που που το κάνω αυτό διατρέχω κίνδυνο γιατί ο άλλος μπορεί να είναι απρόσεκτος ή να μη με δει και γενικά πηγαίνω σιγά και είμαι προσεκτική, αλλά αν χτύπα ξύλο συμβεί κάτι γιατί να φταίω εγώ που το μόνο που κάνω είναι να χρησιμοποιώ την προτεραιότητα που μου δίνει ο Κ.Ο.Κ.:confused:

*Πολλές φορές προκειμένου να προσπεράσω μια σειρά αυτοκινήτων και να φτάσω στο φανάρι, αν το αντίθετο ρεύμα είναι ελεύθερο, βγάζω αριστερό φλας και μπαίνω στο αντίθετο ρεύμα, που όμως το χωρίζει διπλή διαχωριστική γραμμή, παρόλο που ο δρόμος είναι ευθείος. Αυτό επιτρέπεται;

chr1s_86
24/02/2010, 14:08
@mreth: Το post του Gandalf πιο πάνω πιστεύω είναι ξεκάθαρο... ;)

McGyver
24/02/2010, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από mreth
*Πολλές φορές προκειμένου να προσπεράσω μια σειρά αυτοκινήτων και να φτάσω στο φανάρι, αν το αντίθετο ρεύμα είναι ελεύθερο, βγάζω αριστερό φλας και μπαίνω στο αντίθετο ρεύμα, που όμως το χωρίζει διπλή διαχωριστική γραμμή, παρόλο που ο δρόμος είναι ευθείος. Αυτό επιτρέπεται;

Απαγορεύεται.

Cpt. Haddock
24/02/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από mreth
[...]*Πολλές φορές προκειμένου να προσπεράσω μια σειρά αυτοκινήτων και να φτάσω στο φανάρι, αν το αντίθετο ρεύμα είναι ελεύθερο, βγάζω αριστερό φλας και μπαίνω στο αντίθετο ρεύμα, που όμως το χωρίζει διπλή διαχωριστική γραμμή, παρόλο που ο δρόμος είναι ευθείος. Αυτό επιτρέπεται;

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

ΘΑ τρίζουν πολλά κανονιστικά κόκκαλα με αυτή την ερώτηση :lol:

gs 500 f
24/02/2010, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Απαγορεύεται.


η διπλη διαχορηστικη παιζει το ρολο του στηθαιου αναμεσα των απεναντι κοινουμενων ρευματων και δεν επιτρεπετε ουτε καν το πατημα σε αυτη!!!!!

vthn
25/02/2010, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από mreth
Δεν καταλβαίνω γιατί να φταίει ο μοτοσυκλετιστής που περνάει ακόμα και προσπερνώντας το αυτοκίνητο είτε έχει μία λωρίδα είτε είναι μονόδρομος. Εφόσον έχει προτεραιότητα το όχημα που κινείται μπροστά (ή πλάι) από τη μοτοσυκλέτα και ο οδηγός βλέπει ότι αυτός που έρχεται από τον κάθετο δρόμο έχει στοπ γιατί να σταματήσει; Και πού ξέρει ο μοτοσυκλετιστής ότι ο οδηγός του αυτοκινήτου μπροστά ή πλάι του δε σταματάει π.χ. για να αποβιβάσει κάποιον (χωρίς να βγάλει αλάρμ) ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο; Δηλαδή αν σταματήσει και μπροστά από γκαράζ ή πυλωτή για να βγει κάποιος φταίει η μοτοσυκλέτα που τον προσπέρασε αν πέσει πάνω στο αυτοκίνητο που βγαίνει απο το γκαράζ;



Εάν μιλάμε για μια λωρίδα, ο οδηγός της μηχανής προσπερνά παράνομα. Ο οδηγός του αυτοκινήτου που είχε στοπ, σταμάτησε, του δόθηκε η προτεραιότητα και ξεκίνησε. Πώς θα μπορούσε να υπολογίσει ότι κάποιος θα πέσει επάνω του επειδή προσπερνά παράνομα;

Ο οδηγός της μηχανής όμως, αφού ο μπροστά σταμάτησε, πρέπει να ελέγξει πριν προσπεράσει γιατί σταμάτησε ο άλλος.

Δηλαδή αν ο μπροστά δώσει προτεραιότητα σε ηλικωμένο πεζό και στη συνέχεια τον παρασύρει μηχανή που προσπερνά το σταματημένο αυτοκίνητο ποιός φταίει;

Ή αν εγώ έχω στοπ και ο άλλος σταματήσει να ξεφορτώσει και κατέβει και από το αυτοκίνητο, πότε πρέπει να ξεκινήσω; θα ξεκινήσω σαν να είχα προτεραιότητα και η μηχανή που τυχόν προσπερνά σε δρόμο με ένα ρεύμα, πρέπει να ελέγξει αν περνά κάποιος άλλος. Για το αυτοκίνητο που είναι στο στοπ, ο δρόμος είναι κλειστός ή του έχει παραχωρηθεί προτεραιότητα από αυτόν που την είχε. Δεν νομίζω να υπάρχει συνυπαιτιότητα.

mchris
26/02/2010, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αντίστοιχα σε δρόμους που έχει πολύ κίνηση και τα αμάξια αφήνουν κενό να περνανε αυτά που κινουνται στους καθετους δρόμους Πάλι σε λάθος πόλη βρίσκομαι. Εκτός αν με τη λέξη αμάξια δεν εννοείς τα διπλά λεωφορεία. Χαιρετίσματα από Θεσσαλονίκη.

mreth
26/02/2010, 10:47
Καταλαβαίνω ότι όσον αφορά το μονόδρομο με μία λωρίδα κυκλοφορίας η προσπέραση απαγορεύεται. Όταν όμως έχει και δεύτερη λωρίδα φαντάζομαι ότι τα παραπάνω δεν ισχύουν... ε?

vaska
05/03/2010, 16:32
Απαγορεύεται να δίνουν οι οδηγοί οχημάτων πρωτ/τα. Ο ΚΟΚ είναι σαφής ως προς αυτό το θέμα. Μόνο παρουσία τροχονόμου δεν ισχύει ο ΚΟΚ. Είναι λοιπόν παράνομο να σταματάς και να δίνεις πρωτ/τα. Ίδια περίπτωση με μένα που πρωπορευόταν ΤΑΞΙ και σε διασταύρωση με άλλο ΤΑΞΙ που δεν είχε πρωτ/τα ο δικός μου σταμάτησε. Δίπλα μου τροχαίος με μοτο και τον ζωγραφισε.