PDA

View Full Version : ΚΤΜ RC8.....ΑΛΛΑΓΗ ΓΡΑΝΑΖΩΜΑΤΟΣ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ.



stavros rc8
23/02/2010, 18:13
Ειμαι κατοχος ενος KTM RC8.
Σε πολλες συζητησεις που εχω παρει μερος εχω ακουσει να λενε για το ποσο ελλατωματικο ειναι το σασμαν του RC8.....
Σκληρο δηλαδη με αποτελεσμα ιο ταχυτητες να μην κουμπωνουν καλα.

Οκ για αρχη συμφωνω.....αλλα....

Με την αγορα της μηχανης κατα την διαρκεια του πρωτου SERVICE το γραναζωμα αλλαζετε
και μπαινει ενα καινουργιο απο την εκδοση RC8 R..(παντα δωρεαν βεβαια λογο εγγυησης).

Αποτελεσμα....

Μετα την αλλαγη το σασμαν γινετε πολυ μαλακο και ευκολοχειριστο.

Αυτα παιδια.....ετσι για να καταρευση ο μυθος.......:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

McTalas
23/02/2010, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavros rc8
Ειμαι κατοχος ενος KTM RC8.
Σε πολλες συζητησεις που εχω παρει μερος εχω ακουσει να λενε για το ποσο ελλατωματικο ειναι το σασμαν του RC8.....
Σκληρο δηλαδη με αποτελεσμα ιο ταχυτητες να μην κουμπωνουν καλα.

Οκ για αρχη συμφωνω.....αλλα....

Με την αγορα της μηχανης κατα την διαρκεια του πρωτου SERVICE το γραναζωμα αλλαζετε
και μπαινει ενα καινουργιο απο την εκδοση RC8 R..(παντα δωρεαν βεβαια λογο εγγυησης).

Αποτελεσμα....

Μετα την αλλαγη το σασμαν γινετε πολυ μαλακο και ευκολοχειριστο.

Αυτα παιδια.....ετσι για να καταρευση ο μυθος.......:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

και γιατι στο πρωτο σερβις και οχι ΑΜΕΣΑ ανακληση και αλλαγη????

φιλαρακι ΑΜΑ εισαι στην ευθεια με 220km/h και βουτας στα φρενα για την Κ6 και κατεβαζεις αμα σου μπει νεκρα να δεις για ποτε αγοραζεις οικοπεδακι διπλα στο δικο μου.
και Ασε την Κ6, αμα κατεβαζεις για να μπεις στην Κ9 ή την Κ1 και σου πεταξει την ταχυτητα με τα τι θα κανεις??? θα σου αλλαξει η αντιπρωσοπεια τα σπασμενα???

stavros rc8
23/02/2010, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
και γιατι στο πρωτο σερβις και οχι ΑΜΕΣΑ ανακληση και αλλαγη????

φιλαρακι ΑΜΑ εισαι στην ευθεια με 220km/h και βουτας στα φρενα για την Κ6 και κατεβαζεις αμα σου μπει νεκρα να δεις για ποτε αγοραζεις οικοπεδακι διπλα στο δικο μου.
και Ασε την Κ6, αμα κατεβαζεις για να μπεις στην Κ9 ή την Κ1 και σου πεταξει την ταχυτητα με τα τι θα κανεις??? θα σου αλλαξει η αντιπρωσοπεια τα σπασμενα???

Σωστη η παρατηρηση σου φιλαρακι.....:wave2:

Γι αυτο κανω μια υποσημειωση:

Το σασμαν αλλαζετε οποτε ζητηση ο ιδιοκτητης....:D :D :D

sapila racing
23/02/2010, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavros rc8
Σωστη η παρατηρηση σου φιλαρακι.....:wave2:

Γι αυτο κανω μια υποσημειωση:

Το σασμαν αλλαζετε οποτε ζητηση ο ιδιοκτητης....:D :D :D

Mόνο που αυτο έγινε αφού ταλαιπωρήθηκαν επι αρκετούς μήνες οι ιδιοκτήτες των πρώτων RC8 που πουλήθηκαν. :winka:

stavros rc8
23/02/2010, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Mόνο που αυτο έγινε αφού ταλαιπωρήθηκαν επι αρκετούς μήνες οι ιδιοκτήτες των πρώτων RC8 που πουλήθηκαν. :winka:
Καλιο αργα παρα ποτε......:D :D :D :D :D :D :D

lkol
23/02/2010, 19:17
στο RC8 το πρόβλημα ήταν η σκληρή αίσθηση στο κιβώτιο.
Δε νομίζω να υπήρχε θέμα με το να βρεις την ταχύτητα ή να σου πετάει νεκρά :nono:

Στο δικό μου είχε αλλαχθεί όταν το πήρα βέβαια κ το κιβώτιο ήταν κ είναι άψογο

Κατά τα λοιπά, καινούριο μηχανάκι ήταν το ΚΤΜ, λογικό να είχε μικρο θεματάκια
Οι ανακλήσεις γίνονται πάντα μετά από κάποιο διάστημα χρήσης, αλλιώς δεν θα τα ανακαλούσαν, αλλά θα τα άλλαζαν στο εργοστάσιο. Σε άλλους πήρε 3 χρόνια να παραδεχθούν τη μαλακία τους κ να ανακαλέσουν... :a56:

stavros rc8
23/02/2010, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από lkol
στο RC8 το πρόβλημα ήταν η σκληρή αίσθηση στο κιβώτιο.
Δε νομίζω να υπήρχε θέμα με το να βρεις την ταχύτητα ή να σου πετάει νεκρά :nono:

Στο δικό μου είχε αλλαχθεί όταν το πήρα βέβαια κ το κιβώτιο ήταν κ είναι άψογο

Κατά τα λοιπά, καινούριο μηχανάκι ήταν το ΚΤΜ, λογικό να είχε μικρο θεματάκια
Οι ανακλήσεις γίνονται πάντα μετά από κάποιο διάστημα χρήσης, αλλιώς δεν θα τα ανακαλούσαν, αλλά θα τα άλλαζαν στο εργοστάσιο. Σε άλλους πήρε 3 χρόνια να παραδεχθούν τη μαλακία τους κ να ανακαλέσουν... :a56:

ΣΩΣΤΟΣ...:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

sapila racing
23/02/2010, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από lkol
στο RC8 το πρόβλημα ήταν η σκληρή αίσθηση στο κιβώτιο.
Δε νομίζω να υπήρχε θέμα με το να βρεις την ταχύτητα ή να σου πετάει νεκρά :nono:

Στο δικό μου είχε αλλαχθεί όταν το πήρα βέβαια κ το κιβώτιο ήταν κ είναι άψογο

Κατά τα λοιπά, καινούριο μηχανάκι ήταν το ΚΤΜ, λογικό να είχε μικρο θεματάκια
Οι ανακλήσεις γίνονται πάντα μετά από κάποιο διάστημα χρήσης, αλλιώς δεν θα τα ανακαλούσαν, αλλά θα τα άλλαζαν στο εργοστάσιο. Σε άλλους πήρε 3 χρόνια να παραδεχθούν τη μαλακία τους κ να ανακαλέσουν... :a56:

Kαι όμως υπήρχε και το είπαν ολοι οι τοπ δοκιμαστές οταν το δοκίμασαν μαζί με τα μεγάλα SS ολων των εταιρειών.
Το χαντάκωσαν ως επικίνδυνο αφού έβρισκε νεκρές παντού και κανένας δεν μπορσε να κάνει ούτε εναν καλό γύρο εκτός του Jurgen Fuchs.
Δεν ηταν τιποτα τυχαίοι, ανάμεσά τους ηταν ο Randy Mamola και ο Jurgen Fuchs.
To εφτιαξαν στα απλά οταν βγηκε το R και αλλάξανε κιβώτια.
Το αποτέλεσμα πολλοί δυασαρεστημένοι πελάτες, ησουν τυχερός που το δικό σου ηταν ετοιμο, αλλαγη κιβωτιου σε καινουρια μοτο δεν ειναι οτι καλύτερο!

lkol
23/02/2010, 19:40
...δεν άλλαξε το κιβώτιο, αλλά ένα εξαρτημα του κιβωτίου.

Επιμένω ότι το μηχανάκι θάφτηκε γιατί δεν είχε την κατάλληλη υποστήριξη από την αντιπροσωπεία, η οποία το παράτησε σε μια κατηγορία που πέφτουν κορμια

Τεσπα, το θέμα με το κιβώτιο ήταν πολύ μικρότερο απ' όσο παρουσιάστηκε στον τύπο.
Αντίστοιχη ιστορία κ τα παράπονα για τον άτσαλο ψεκασμό :a31:

stavros rc8
23/02/2010, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Kαι όμως υπήρχε και το είπαν ολοι οι τοπ δοκιμαστές οταν το δοκίμασαν μαζί με τα μεγάλα SS ολων των εταιρειών.
Το χαντάκωσαν ως επικίνδυνο αφού έβρισκε νεκρές παντού και κανένας δεν μπορσε να κάνει ούτε εναν καλό γύρο εκτός του Jurgen Fuchs.
Δεν ηταν τιποτα τυχαίοι, ανάμεσά τους ηταν ο Randy Mamola και ο Jurgen Fuchs.
To εφτιαξαν στα απλά οταν βγηκε το R και αλλάξανε κιβώτια.
Το αποτέλεσμα πολλοί δυασαρεστημένοι πελάτες, ησουν τυχερός που το δικό σου ηταν ετοιμο, αλλαγη κιβωτιου σε καινουρια μοτο δεν ειναι οτι καλύτερο!

Και τα καλυτερα μηχανακια βγαζουν προβληματα..
Υπαρχουν πολλες ευρωπαικες και αλλες εργοστασιακες εταιριες των οποιων πολλα μηχανακια ειχαν βγαλει προβληματα και πιστεψε με προτιμησαν να κανουν την παλαβη και να μην φτιαξουν
το προβλημα για να μην γινει ΝΤΟΡΟΣ και χαλαση και καλα το ονομα τους.

Οποτε χιλιες φορες ΑΝΑΚΛΗΣΗ .

Kαι ασε το καθε ενα να λεει το μακρυ και το κοντο του.:a012: :a012: :a012: :a012: :a012:

gefr
16/03/2010, 07:33
Και έτσι πρέπει. Φανταστείτε να το πληρώσει κανένας που δεν φταίει με τη ζωή του.
Καλά έκαναν και το έθαψαν το μηχανάκι.
Μην πέφτετε στην παγίδα να υποστηρίζετε τα μηχανάκια σας αν έχουν ελαττώματα. Μόνο με κράξιμο γίνονται οι ανακλήσεις. Και πόσο μάλλον μία τόσο ακριβή όπως η αντικατάσταση κιβωτίου ταχυτήτων.
Γειά χαρά.

Ravendark
30/03/2010, 12:55
Ναι εντάξει σωστό αυτό που λες, καλο είναι να είμαστε ειλικρινείς για τα προβλήματα που βγάζουν τα μηχανάκια μας και να τα ανακοινώνουμε αλλα να είμαστε ακριβείς σε αυτά που λέμε!
Δεν έχει γίνει ανάκληση για αντικατάσταση κιβωτίου!
Η ανάκληση ήταν για αντικατάσταση ενός ελάσματος στο κιβώτιο και τίποτα άλλο!

Θεμα με τις νεκρές υπήρχε σε "αγωνιστική" οδήγηση...
Μιας και είμαι κάτοχος RC8 μπορώ να πω ότι ουδέποτε δεν μου έχει πετάξει ταχύτητα...

McTalas
30/03/2010, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ravendark
Ναι εντάξει σωστό αυτό που λες, καλο είναι να είμαστε ειλικρινείς για τα προβλήματα που βγάζουν τα μηχανάκια μας και να τα ανακοινώνουμε αλλα να είμαστε ακριβείς σε αυτά που λέμε!
Δεν έχει γίνει ανάκληση για αντικατάσταση κιβωτίου!
Η ανάκληση ήταν για αντικατάσταση ενός ελάσματος στο κιβώτιο και τίποτα άλλο!

Θεμα με τις νεκρές υπήρχε σε "αγωνιστική" οδήγηση...
Μιας και είμαι κάτοχος RC8 μπορώ να πω ότι ουδέποτε δεν μου έχει πετάξει ταχύτητα...
συγνωμη κιολας αλλα εγω που το βαζω πιστα το μηχανακι μου, δεν θα ηθελα με την καμια να θελω να αλλαξω ταχυτητα πριν την εισοδο της στροφης και να βρισκω νεκρα!!!

τωρα αμα εσυ το εχεις μονο για κανα καφε ή καμια βολτουλα (χωρις δειγμα ειρωνιας τα προηγουμενα) δεν παει να πει πως το μηχανακι σου ειναι και απροβληματιστο και κατεπεκτασην κοματακι επικίνδυνο.

Ravendark
30/03/2010, 13:12
Καλά αυτά που λες, αλλά είπα εγώ ότι είναι απροβλημάτιστο;
Μίλησα για την ανάκληση; Έβγαλε η ΚΤΜ ανάκληση; Λύνεται το πρόβλημα με την ανάκληση;
Η διαφωνία μου ήταν για την αντικατάσταση ολόκληρου κιβωτίου!
Και όταν λέω ότι δεν μου έχει πετάξει ταχύτητα δεν εννοούσα από το σπίτι μου στην καφετέρεια!