PDA

View Full Version : βοηθεια!!!!!!!



kong
07/06/2005, 12:41
γεια χαρα σε ολους!
σκεφτομαι να προχωρησω στην αγορα ενος AT και θα ηθελα να ζητησω την συμβουλη σας,οσον αφορα το τι πρεπει να προσεξω,τι να κοιταξω,ακομα και που αν ξερετε.οποιδηποτε συμβουλη/υποδειξη ευπροσδεκτη.να ειστε ολοι καλα,παντα κρανος και παντα ορθιοι!!:beer: :wave2:

tifoefs
07/06/2005, 15:47
Προσεξε να μην ειναι εισαγωγης απο Γερμανια αν παρεις καινουργια.

Αν παρεις 2ο χερι ισχυει το απο πανω και κοιτα και στο

www.africatwin.gr για οτι λεπτομερειες θες.

Υπαρχουν πολλααααα αρθρα και πληροφοριες.

:) :)

afrotwin
07/06/2005, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από kong
γεια χαρα σε ολους!
σκεφτομαι να προχωρησω στην αγορα ενος AT και θα ηθελα να ζητησω την συμβουλη σας,οσον αφορα το τι πρεπει να προσεξω,τι να κοιταξω,ακομα και που αν ξερετε.οποιδηποτε συμβουλη/υποδειξη ευπροσδεκτη.να ειστε ολοι καλα,παντα κρανος και παντα ορθιοι!!:beer: :wave2:

kita na ine montelo 2002 ke min se apasxoli tipota
mia volta se ena mixaniko 8a se voi8isi kalitera
ala min anisixis den vgazoun provlimata an ine 4etias ke pali den exis provlima kita mono gia dinata xtipimata min ine trakarismeno..

afrotwin
07/06/2005, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Προσεξε να μην ειναι εισαγωγης απο Γερμανια αν παρεις καινουργια.

Αν παρεις 2ο χερι ισχυει το απο πανω και κοιτα και στο

www.africatwin.gr για οτι λεπτομερειες θες.

Υπαρχουν πολλααααα αρθρα και πληροφοριες.

:) :)

pou exoume metaferi eki apo edo........

afrotwin
07/06/2005, 19:55
to exo ksana pi oti edo mesa oti den ine apopsi 8a svinete
otan 8elete na gelasete ego protino na kitaxtite ston ka8repti

episis an afta ta xaza gelakia ke tis eksipnades tis 8eorite apopsi
kalo ine na ta tiponete se ena xarti na ta kanete ena oreo rolo ke na to enapo8etete ston prokto sas

efxaristo gia tin katanoisi

tifoefs
08/06/2005, 00:20
ok ok !!

kostakisK
26/05/2006, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Προσεξε να μην ειναι εισαγωγης απο Γερμανια αν παρεις καινουργια.

Αν παρεις 2ο χερι ισχυει το απο πανω και κοιτα και στο

www.africatwin.gr για οτι λεπτομερειες θες.

Υπαρχουν πολλααααα αρθρα και πληροφοριες.

:) :)

Καλώς ήρθα και καλώς σας βρήκα !!

Γιατί όχι εισαγωγής από Γερμανία ?

Ενδιαφέρομαι για ένα Γερμανικό μοντέλο 1996 με 14000 Χιλιόμετρα και 5500 Ευρόπουλα . Ο αριθμός πλαισίου είναι RD07AT που σημαίνει οτι είναι ανοικτός ο κινητήρας. Η γενική κατάσταση είναι άριστη που με κάνει να πιστευω οτι τα χιλιόμετρα είναι πραγματικά όσο κι αν μου φαίνονται λίγα αυτά τα χιλιόμετρα για δέκα ετών μοτοσυκλέτα !

Υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα στα μοντέλα από Γερμανία ?

Βοηθήστε με παρακαλώ να γίνω σύντομα κατοχός της ! .......εαν πρέπει να προχωρήσω στην αγορά!!

bartlal
26/05/2006, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostakisK
Καλώς ήρθα και καλώς σας βρήκα !!

Γιατί όχι εισαγωγής από Γερμανία ?

Ενδιαφέρομαι για ένα Γερμανικό μοντέλο 1996 με 14000 Χιλιόμετρα και 5500 Ευρόπουλα . Ο αριθμός πλαισίου είναι RD07AT που σημαίνει οτι είναι ανοικτός ο κινητήρας. Η γενική κατάσταση είναι άριστη που με κάνει να πιστευω οτι τα χιλιόμετρα είναι πραγματικά όσο κι αν μου φαίνονται λίγα αυτά τα χιλιόμετρα για δέκα ετών μοτοσυκλέτα !

Υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα στα μοντέλα από Γερμανία ?

Βοηθήστε με παρακαλώ να γίνω σύντομα κατοχός της ! .......εαν πρέπει να προχωρήσω στην αγορά!!

φιλαρακο καλως ηρθες.
sorry αλλα 10 χρονων μηχανη, με 14000 χιλιομετρα? λιγο δυσκολο για τοσα λιγα, εκτος αν την ειχε να πηγαινει καθημερινα στο περιπτερο του διπλανου τετραγωνου γιατι βαριοταν να παει με τα ποδια....
και ακομα πιο δυσκολο η τιμη που ζηταει ο κατοχος, αν οντως ειναι 10 χρονων. απο Ελλαδα ειναι να την παρεις? πιστευω οτι πρεπει να ψαξεις και αλλου και μην κολας μονο στην "προσφορα" που πετυχες, γιατι θα γινεις λαυρακι στο στομα του πωλητη. με αυτη τη τιμη περνεις ισως και 2 αφρικες εκεινης της χρονολογιας ή/και πιο παλιες...


:beer: :beer: :beer:

:wave2:

tifoefs
26/05/2006, 17:28
Tα λιγα χλμ που σε κοφτουν δεν ειναι προβλημα γιατι συνηθως μονο καλοκαιρι και με λιακαδα τις βγαζουν εξω απο το γκαραζ !

Το μοντελο δεν εχει σχεση με το κλειστο μοτερ. Στη Γερμανια κλεινουν τη μια απο τις 2 εισαγωγες αερα στο φιλτροκουτι για να μη τραβανε !

Ανοιξε εσυ τη τρυπα και ειναι ΟΚ μετα.

:D

kostakisK
26/05/2006, 17:47
Φίλε Bartlal, ευχαριστώ πολύ γιά την άμεση απάντησή σου και το ενδιαφέρον σου. Όντως είναι πολύ παράξενο το έτος κατασκευής σε συνδυασμό με τα χιλιόμετρα (14000). Η γενική της όμως κατάσταση συμβαδίζει απόλυτα με αυτά !! Και όταν λέω γενική κατάσταση εννοώ πλαστικά, μπόσικα αλυσίδας, φθορές δισκων (μηδενικές), σέλα μαμίσια χωρίς φθορές, κολήσεις σκελετού και εξάτμισης χωρίς σκουριές . Τες-πα είναι ένα θέμα που με προβληματίζει και θα το ψάξω κι άλλο.

Απο ότι κατάλαβα θεωρείς μεγάλο το ποσό που μου ζητάνε ! Είναι μεγάλο με βάση το μοντέλο (1996) ? Με βάση όμως τα χιλιόμετρα (14000-εάν αποδείξω οτι είναι αληθινά) τι θα έλεγες ?

Και τελειώνω : Τί συμβαίνει με τα εισαγώμενα από Γερμανία ( πέρα απο τα κλειστά μοντέλα πράγμα που το έχω αποκλείσει απο τον αριθμό πλαισίου) ?

Συγνώμη γιά το μακροσκελές μήνυμα και ευχαριστώ προκαταβολικά γιά την βοήθειά σου/σας .

kostakisK
26/05/2006, 17:59
Φίλε Tifo ευχαριστώ κι εσένα για την απάντησή σου. Εσύ ομως είσαι αυτός που είπε << ΟΧΙ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ>> και μου έκοψες τα πόδια !!!!
Γιατί το είπες αυτό ? Εξηγήσου τώρα αμέσως !!!!!!!


ΥΓ.Το πνεύμα οικιότητας ειναι γιατί το τελευταίο 15ήμερο εχω ξεματιαστεί στο forum και αισθάνομαι οτι σας γνωρίζω από καιρό !!!!:nono: :nono:

tifoefs
26/05/2006, 18:40
Γιατι εκτος απο το φιλτροκουτι πειραζουν και τα καρμπυρατερ.

Δηλαδη αν παρεις μια ΑΤ με 5000 απο Γερμανια θες εκτος απο τα 300 ευρω σερβις πριν φυγει απο κει, 200 ευρω ασφαλεια, 4-5 τεποζιτα για Βενετια, 100 ευρω διοδια και καφεδες, 300 ευρω καραβι για σενα και την ΑΤ, εισαγωγη Ελλαδα και μετα συνεργειο για να στην ανοιξουν να πηγαινει !

Με τα ιδια λεφτα παιρνεις μια καλυτερη στην Ελλαδα !

naxiotis
26/05/2006, 19:44
σχετικά με τα χιλιόμετρα θα συμφωνήσω ότι είναι πραγματικά .το 2001 πήρα το TDM 850 του ΄94 το οποίο είχε όντως 15400 κμ.του έκανα σερβις και όντως το μοτέρ ήταν αδούλευτο.όπως λέει και ο tifoes τα έχουν στα γκαράζ και περιμένουν το καλοκαίρι για να πάνε διακοπές((και δεν πάνε κάθε χρόνο).:wave2:

bartlal
26/05/2006, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostakisK
Φίλε Bartlal, ευχαριστώ πολύ γιά την άμεση απάντησή σου και το ενδιαφέρον σου. Όντως είναι πολύ παράξενο το έτος κατασκευής σε συνδυασμό με τα χιλιόμετρα (14000). Η γενική της όμως κατάσταση συμβαδίζει απόλυτα με αυτά !! Και όταν λέω γενική κατάσταση εννοώ πλαστικά, μπόσικα αλυσίδας, φθορές δισκων (μηδενικές), σέλα μαμίσια χωρίς φθορές, κολήσεις σκελετού και εξάτμισης χωρίς σκουριές . Τες-πα είναι ένα θέμα που με προβληματίζει και θα το ψάξω κι άλλο.

Απο ότι κατάλαβα θεωρείς μεγάλο το ποσό που μου ζητάνε ! Είναι μεγάλο με βάση το μοντέλο (1996) ? Με βάση όμως τα χιλιόμετρα (14000-εάν αποδείξω οτι είναι αληθινά) τι θα έλεγες ?

Και τελειώνω : Τί συμβαίνει με τα εισαγώμενα από Γερμανία ( πέρα απο τα κλειστά μοντέλα πράγμα που το έχω αποκλείσει απο τον αριθμό πλαισίου) ?

Συγνώμη γιά το μακροσκελές μήνυμα και ευχαριστώ προκαταβολικά γιά την βοήθειά σου/σας .

συνεχιζω τον προβληματισμο μου τοτε: στη Γερμανια και γενικα στη Δυτικη Ευρωπη ειναι φτηνες (πολυ πιο φθηνες απο την Ελλαδα) οι μηχανες. δεν παιζει η χαμηλη προσφορα και ζητηση (αν κανω λαθος ας με διορθωσει ο τιφο που Ολλανδοκατοικοεδρευει...)

δεν παιζει λοιπον πιθανη αντικατασταση (λογω πολυκαιριας ή πιθανης στουκας) στα μερη που εσυ κοιταξες και αυτο να εχει αποτελεσμα στην ανοδο της τιμης?
οπως και να το κανουμε, θεωρω μεγααααααλη την τιμη για Γερμανια. και να το πω διαφορετικα: εγω τη δικη μου (μοντελο 2002) την πηρα για 5500 στα 11500 χλμ απο Ελλαδα (γνωστος/γειτονας ο πωλητης) που ετσι και αλλιως τοσο θα την εδινε στο μαγαζι) + remus + μερικα ακομα. και πιστεψε με, την ΕΓΛΥΦΕ τη μηχανη, την προσεχε απολυτα.

αντικειμενικα, ειναι ενα μοντελο που σταματησε να παραγεται και ως εκ τουτου, πρεπει να πεφτει η τιμη της.

οπως καταλαβαινεις, ναι, το θεωρω μεγαλο το ποσο ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ για αυτη τη μηχανη. βεβαια, και 8500 να μου εδινες τωρα, εγω τη δικη μου δεν τη δινω.



ΥΓ #1: για κλειστα ή ανοικτα μοντελα θα σου πουν οι αλλοι

ΥΓ #2: δεν σε συγχωρω για το μακροσκελες σου ποστ!!!:lol: :lol: :lol: feel free 2 ask more questions! :winka: :wave2:

kostakisK
27/05/2006, 09:39
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ......γιά να ξεκαθαρίσω κάτι: Η τιμή που προανέφερα(5500 Ευρώ) είναι στην Ελλάδα !! Εκτελωνισμένη , με πινακίδα και τέλη κυκλοφορίας πληρωμένα για το 2006. Και χωρίς να αρχίσω τα κλάματα και τα γύφτικα παζάρια !

Αλλο ένα βράδυ που δεν κοιμήθηκα και την έβλεπα στα όνειρά μου !

Ζήτησα να μου στείλουν το τελευταίο εκκαθαριστικό ! Μού κανε κλίκ ρε παιδί μου. Αφού δεν μπόρεσα να την πάρω στα 20 μου θα την πάρω στα 37 μου !Θα σας κρατάω ενήμερους........

DimChios
27/05/2006, 10:39
kostakisK είσαι Θεσσαλονίκη αλλιώς σου είχα το ΤΕΛΕΙΟ Africa!
Φίλου, όχι το δικό μου...Άν και για να λέμε την αλήθεια, άν θές το δικό μου, πάρτο να πάρω εγώ του φίλου! :D

tifoefs
30/05/2006, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostakisK
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ......γιά να ξεκαθαρίσω κάτι: Η τιμή που προανέφερα(5500 Ευρώ) είναι στην Ελλάδα !! Εκτελωνισμένη , με πινακίδα και τέλη κυκλοφορίας πληρωμένα για το 2006. Και χωρίς να αρχίσω τα κλάματα και τα γύφτικα παζάρια !

Αλλο ένα βράδυ που δεν κοιμήθηκα και την έβλεπα στα όνειρά μου !

Ζήτησα να μου στείλουν το τελευταίο εκκαθαριστικό ! Μού κανε κλίκ ρε παιδί μου. Αφού δεν μπόρεσα να την πάρω στα 20 μου θα την πάρω στα 37 μου !Θα σας κρατάω ενήμερους........

Να το παρεις το κοριτσι ....

:beer: :beer: :beer: :beer:

matmat
31/05/2006, 07:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostakisK


Αλλο ένα βράδυ που δεν κοιμήθηκα και την έβλεπα στα όνειρά μου !

! Μού κανε κλίκ ρε παιδί μου. Αφού δεν μπόρεσα να την πάρω στα 20 μου θα την πάρω στα 37 μου !Θα σας κρατάω ενήμερους........



Δεν το συζητώ καθόλου πάρτην και ότι σου βγή , που στις περισσότερες περιπτώσεις οταν ειναι κάτι που το θέλουμε πολύ δεν μας προδίνη ;)
Το ίδιο ακριβός έκανα κι εγώ την είχα στα όνειρά μου απο όταν προτωβγήκε , απο το 650 ακόμη , κατάφερα να την πάρω στα 38 μου απρπαξα την π΄ρωτη που βρήκα χωρίς να κοιτάξω ούτε αν μου τον πιάσαν ούτε τίποτα και έγινα πιο έφηβος και απο τον Τίφο :lol:
απλά προσεξέ τη λίγο και μην αφήσεις να σε παρασύρη γιατι είναι ξεμυαλίστρα η άτιμη (σαν τα πιπίνια ενα πράμα ) :lol:


Αντε παλικάρι μου μην το σκέφτεσε καθόλου
:beer: :smokin: :beer:

TWINGEORGE
31/05/2006, 10:01
geia sas .afto pou leei o matmat. exei dikio. kai egw eimai neos katoxos africanas 04-02-2006. otan piga sto magazi pou tin eixa kialari ta eblepa ola teleia apo ti kapsoura pou tis eixa. mou legane diafora alla i kapsoura eixe xtipisi kai sta aftia. telika ekana afto pou elege i kardia mou.entaxei i mixani den itane xalia apla eixe mini ena xrono akiniti logo polisis. kai katalabenete oti eixe kapies mikroskouries kati simadia tou xronoy legomena.
akoma den to exw pistepsi oti einai diko mou afto to ergaleio.
fysika tin exw kanei koykla epesa me ta moutra epanw kai tin epanefera sto pragmatikotis epipedo. tespa an krineis oti einai einai kali i mixani parti kai mi to sizitas gia to metaniosis apokliete.

TWINGEORGE
31/05/2006, 10:14
proxtes piga sti honda sti mitilini na rwtiso kati. kai piasame koubenta me to antiprosopo. mou leei erxonte akoma kai mou gireboune africa twin. tous lew oti exei stamatisi i paragogi tous kai den to pisteboune. einai mixani me megali istoria telos.
akoma kai me asxeta atoma gia mixanes pou sizitao gnorizoun to africa twin mikri megali mexri kai i giagia xerei ti einai:rotflmao:


ante na tis xeromaste:beer:

bartlal
31/05/2006, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Δεν το συζητώ καθόλου πάρτην και ότι σου βγή, να τα αρχισαμε... που στις περισσότερες περιπτώσεις οταν ειναι κάτι που το θέλουμε πολύ δεν μας προδίνη ;) απο χεσιμο πως παμε? δεν εχουμε ουτε εκει προβλημα?
Το ίδιο ακριβός έκανα κι εγώ την είχα στα όνειρά μου απο όταν προτωβγήκε , απο το 650 ακόμη , κατάφερα να την πάρω στα 38 μου μεγαλος την πηρες.... αρπαξα την πρωτη που βρήκα χωρίς να κοιτάξω στο σκοταδι δηλαδη την αρπαξες πρωτη φορα ή με την οπισθεν??? ούτε αν μου τον πιάσαν ούτε τίποτα ...και δεν καταλαβες τιποτα? τοοοοσο χαλαρος ησουν την πρωτη φορα? και έγινα πιο έφηβος και απο τον Τίφο ωστε ετσι εξηγειται γιατι εφυγε απο Ελλαδα και πηγε Ολλανδια!!!:lol:
απλά προσεξέ τη λίγο και μην αφήσεις να σε παρασύρη γιατι είναι ξεμυαλίστρα η άτιμη (σαν τα πιπίνια ενα πράμα ) ....τωρα μαλιστα: εχεις κυλισει τοσα χρονια στην ακολασια και αυτο θυμηθηκες: οτι ΚΑΙ μπορει να σε ξεμυαλισει. παλι καλα που δεν προτεινες να το δοκιμαζει καθε 9 μερες!!! :lol:


Αντε παλικάρι μου μην το σκέφτεσε καθόλου ουουουου 666 ουουουου 666, πες του και για τα χωματινα 10μερα που σχεδιαζετε ΜΑΝΤΡΑΧΑΛΟΙ!




:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

matmat
31/05/2006, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

Ουστ μωρή ζηλιάρα !!!!!

τα 9μερα τα ξεπεράσαμε τωρα θέλουμε κάθε μέρα οχι σαν μερικές μερικές που
ακούν διόδια Ελευσίνας και πονάει ο
κώλος τους :evil: :evil: :evil:


:p :p :p

:lol: :lol: :lol: :lol:

TheOneAB
31/05/2006, 11:28
Μπορεί 38 να μην είμαι. Μπορεί να μαι 30. Μπορεί και εγώ να μουν ακριβώς όπως εσύ και να πα δεν παίζει θα την πάρω τέλος. Μπορεί να καταργήθηκε η Αφρικα. Μπορεί να συνεχίζει να είναι ακόμα μια απο τις αν οχι η καλύτερη επιλογη στην κατηγορία της. Μπορεί να είναι το ποιο όμορφο on-off.Μπορεί να με έχει ξεμυαλίσει τόσο πολύ που σχεδόν κάθε μήνα όλο και κάποιο δωράκι της σκάω. και επειδή τα μπορεί...συνεχίζουν για πάάάρα πολύ....μήν το πολυσκέφτεσαι πάρτην καλορίζικη και παντα όρθια!!!