PDA

View Full Version : Προβληματάκια σε AX-1



downhill
07/06/2005, 14:06
Στο ΑX-1 μου έχω παρατηρήσει κάποια προβληματάκια που όμως δεν ξέρω που οφείλονται.Αν μπορεί κάποιος να μου πει θα ήταν πολύ καλά,για να παω να τα φτιαξω.

1)Όταν είμαι σταματημένος δεν μπορώ να βάλω νεκρά αν δεν ανεβάσω στροφές στον κινητήρα.Εν κινήσει μπορώ άνετα να βάλω νεκρά.

2)Όταν ανοίγω απότομα και σύντομα το γκάζι η μηχανή σβήνει.

Koufalonix
07/06/2005, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από downhill
[B1)Όταν είμαι σταματημένος δεν μπορώ να βάλω νεκρά αν δεν ανεβάσω στροφές στον κινητήρα.Εν κινήσει μπορώ άνετα να βάλω νεκρά.[/B]

νομιζω πως φταιει η θεση που ειναι ο λεβιες ταχυτητων. Εχω και γω το ιδιο προβληματακι καπος διαφορετικο. Δηλαδη οταν ειναι σβυσμενο αλλαζω ανετοτατα απο πρωτη σε νεκρα αλλα οταν βαλω μπρος δεν μπορω να βαλω απο πρωτη νεκρα! Μονο αν δωσω λιγο γκαζι να τσουλισει κανα μετρο και εν κινηση αλλαζει σε νεκρα. Λεω οτι ειναι ο λεβιες λαθος βαλμενος γιατι παλαιωτερα το ειχα σε αλλη θεση και μαγκωνε τελειως...και μετα το ειχα αλλαξει θεση και δεν ειχα προβλημα.Τωρα ξαναλλαξα λεβιε και μαλλον τοβαλα λιγο πιο πανω απο οτι επρεπε.

:beer: :rotflmao: :rotflmao:

οσο για το δευτερο ειναι η καρμπυρατερ κανα καθαρισμα η καμια ηλεκτρονικη αρχισε τα κολπακια της

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :wave2:

downhill
07/06/2005, 14:36
Λεβιέ άλλαξα κι εγώ (50? τον πλήρωσα...) αλλά παραμένει..Μάλλον θα ψάξω κάποια θέση που να μην δημιουργεί πρόβλημα.
Μακάρι να είναι το καρμπυρατέρ.Θα πάω να το καθαρίσω κάποια στιγμή ούτως ή άλλως.Αν είναι όμως η ηλεκτρονική,βρίσκεται εύκολα;Πόσο κοστίζει;

OldMan
07/06/2005, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από downhill
...)Όταν είμαι σταματημένος δεν μπορώ να βάλω νεκρά αν δεν ανεβάσω στροφές στον κινητήρα.....

:lol: :lol: :lol:

ΜΗΝ κάνεις έτσι, υπάρχουν και χειρότερα ...

Εγώ δεν μπορώ να βάλω νεκρά σταματημένος ΟΥΤΕ αν ανεβάσω στροφές στον κινητήρα ....



:wave2: :beer: :wave2:

alex14
07/06/2005, 14:42
Συγνωμη αλλα δεν σας επιασα. Αλλαξατε λεβιε επειδη δεν μπορουσατε να βαλετε νεκρα ? Και τι βαλατε ? Αλλο λεβιε ποιο μεγαλο , ποιο μικρο ?:D

:bigcry:

downhill
07/06/2005, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Συγνωμη αλλα δεν σας επιασα. Αλλαξατε λεβιε επειδη δεν μπορουσατε να βαλετε νεκρα ? Και τι βαλατε ? Αλλο λεβιε ποιο μεγαλο , ποιο μικρο ?:D

:bigcry:

Άλλαξα λεβιέ επειδή ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τον είχε στραβώσει.Και μιας και είχα πάει για service είπα να το φτιάξω.

downhill
07/06/2005, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :lol: :lol:

ΜΗΝ κάνεις έτσι, υπάρχουν και χειρότερα ...

Εγώ δεν μπορώ να βάλω νεκρά σταματημένος ΟΥΤΕ αν ανεβάσω στροφές στον κινητήρα ....



:wave2: :beer: :wave2:

AX-1 έχεις;

Koufalonix
07/06/2005, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Συγνωμη αλλα δεν σας επιασα. Αλλαξατε λεβιε επειδη δεν μπορουσατε να βαλετε νεκρα ? Και τι βαλατε ? Αλλο λεβιε ποιο μεγαλο , ποιο μικρο ?:D

:bigcry:

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :hypnotize αλλαξα λεβιε επειδη του κουρεψα το καρε:bigcry: :bigcry: :bigcry: 35ευρα οχι και 50

OldMan
07/06/2005, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από downhill
AX-1 έχεις;

:mad: :D :mad:

Εγώ ΔΕΝ σε έβρισα !!!!!

Koufalonix
07/06/2005, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:mad: :D :mad:

Εγώ ΔΕΝ σε έβρισα !!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΘΑΘΕΛΕΣ :eek:







:rotflmao: :rotflmao:

downhill
07/06/2005, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:mad: :D :mad:

Εγώ ΔΕΝ σε έβρισα !!!!!

Συγνώμη^1000

OldMan
07/06/2005, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Koufalonix
ΘΑΘΕΛΕΣ[/SIZE] :eek:

:mad: :D :mad:

Κάτσε καλά, γιατί 4 ΑΧ-1 κυκλοφοράτε όλα κι όλα (μαζί με την Νατάσα) στην Θεσ/νικη και ΣΑΣ ΞΕΡΩ ΟΛΟΥΣ !!!!

:evil: :evil: :evil:

Koufalonix
07/06/2005, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:mad: :D :mad:

Εγώ ΔΕΝ σε έβρισα !!!!!

:lol: :lol:
:rotflmao: :

ΘΑΘΕΛΕΣ :eek:







:rotflmao: :rotflmao:

Koufalonix
07/06/2005, 15:12
και η Νατασσα θεσσαλονικη?:eyepop:

400 θες να πεις:rotflmao: :lol: :rotflmao:

johnpan
07/06/2005, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από downhill
Στο ΑX-1 μου έχω παρατηρήσει κάποια προβληματάκια που όμως δεν ξέρω που οφείλονται.Αν μπορεί κάποιος να μου πει θα ήταν πολύ καλά,για να παω να τα φτιαξω.

1)Όταν είμαι σταματημένος δεν μπορώ να βάλω νεκρά αν δεν ανεβάσω στροφές στον κινητήρα.Εν κινήσει μπορώ άνετα να βάλω νεκρά.

2)Όταν ανοίγω απότομα και σύντομα το γκάζι η μηχανή σβήνει.


1. Κοίταξε μήπως θέλει λάδια. Βάλε motul 5100 ή agip

2. Κλασσικό στα μονοκύλινδρα. Με απότομο άνοιγμα από στάση. Και το δικό μου ΑΧ το έκανε. Απλά πριν ξεκινήσεις ανέβασε ελάχιστα τις στροφές από το ρελαντί, π.χ.200 σ.α.λ.

Το ΑΧ-1 κάνει καταπληκτικές εκκινήσεις στο φανάρι. Ειδικά με το στροφόμετρο στις 3700 και το συμπλέκτη απότομο άφημα, κάνει μια όμορφη σουζίτσα και πετάγεται μπροστά... Φίνο πράμα!

downhill
07/06/2005, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
1. Κοίταξε μήπως θέλει λάδια. Βάλε motul 5100 ή agip

2. Κλασσικό στα μονοκύλινδρα. Με απότομο άνοιγμα από στάση. Και το δικό μου ΑΧ το έκανε. Απλά πριν ξεκινήσεις ανέβασε ελάχιστα τις στροφές από το ρελαντί, π.χ.200 σ.α.λ.

Το ΑΧ-1 κάνει καταπληκτικές εκκινήσεις στο φανάρι. Ειδικά με το στροφόμετρο στις 3700 και το συμπλέκτη απότομο άφημα, κάνει μια όμορφη σουζίτσα και πετάγεται μπροστά... Φίνο πράμα!

Λάδια του άλλαξα πριν 500χλμ.Δεν ξέρω βέβαια τί έβαλε αλλά θα κοιτάξω τα motul
Αυτό κάνω όταν είναι να ξεκινήσω.Ανεβάζω στροφές.Όντως οι εκκινήσεις του είναι δυναμικές!!!Όποτε μπορώ να ξεκινήσω δυνατά το κάνω αν και στις περισότερες περιπτώσεις αφήνω τους άλλους πρώτους για να μην με "φιλήσει" κανείς παραβάτης του ερυθρού...

downhill
07/06/2005, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
1. Κοίταξε μήπως θέλει λάδια. Βάλε motul 5100 ή agip



Μήπως ξέρεις πόσο λάδι πέρνει;

Koufalonix
08/06/2005, 00:09
1.3litra...:D
Bazeis peripoy toso kai meta elegxeis me to matsoyki kai prostheteis an xreiazetai kai allo.

ti etos einai kai posa xiliometra? Proseje pleon ta AX einai palaia mhxanakia kai to pinoyn to ladaki tous, kalo einai na tsekareis pou kai pou

downhill
08/06/2005, 04:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Koufalonix
1.3litra...:D
Bazeis peripoy toso kai meta elegxeis me to matsoyki kai prostheteis an xreiazetai kai allo.

ti etos einai kai posa xiliometra? Proseje pleon ta AX einai palaia mhxanakia kai to pinoyn to ladaki tous, kalo einai na tsekareis pou kai pou

Τώρα τί έτος είναι δεν ξέρω.Πάντως στην Ελλάδα κυκλοφόρησε το 1998.Ο κινητήρας είναι σε πολύ καλή κατάσταση.Του άλλαξα καδένα εκκεντροφόρου και τεντοτήρα μόνο.Τα λάδια τα είδα προχθές.Ξανθά και κανονική ποσότητα.

Τί ιξώδες πρέπει να έχει το λάδι;

wrenchfzr
14/06/2005, 22:19
οταν δεν μπαινει νεκρα απο ταχυτητα,καποιος απο τους πολλους δισκους του συμπλεκτη ειναι στραβος και παρασυρει το κιβωτιο,στην ουσια δηλαδη δεν εχουμε αποσυμπλεξει τελειως.αλλαγη δισκων η με ενα ελαφρυ κουνιμα προς τα μπρος και ταυτοχρονη κινηση του λεβιε ,στιγμιαια συγχρονιζεται η κινηση των δυο αξονων ειναι η λυση.

sotpag
15/06/2005, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από downhill
Στο ΑX-1 μου έχω παρατηρήσει κάποια προβληματάκια που όμως δεν ξέρω που οφείλονται.Αν μπορεί κάποιος να μου πει θα ήταν πολύ καλά,για να παω να τα φτιαξω.

1)Όταν είμαι σταματημένος δεν μπορώ να βάλω νεκρά αν δεν ανεβάσω στροφές στον κινητήρα.Εν κινήσει μπορώ άνετα να βάλω νεκρά.

2)Όταν ανοίγω απότομα και σύντομα το γκάζι η μηχανή σβήνει.


δυο περιπτωσεις
1 θελει ριθμισμα ο συμπλεκτης (ξεβιδωσε λιγο το ρεγουλατορο στη μανετα)
2 η αλυσιδα σου ειναι χαλια (θελει αντικατασταση) κουλο αλλα πραγματικο.