PDA

View Full Version : διακοπές μηχανής σε beverly 250i



arisgiako
24/02/2010, 14:31
πρόσφατα αγόρασα ένα beverly 250i S μεταχειρισμένο του 2008. μου παρουσίασε ένα πρόβλημα μια φορά, έκανε κάποιες διακοπές στην απόδοση του κινητήρα, σαν να κοβόταν η ροπή σαν λόξυγγας και μόλις σταμάταγα σε κάποιο φανάρι έσβηνε. στην αντιπροσωπεία μου κοίταξαν το injection και το καθάρισαν και έκτοτε δεν μου παρουσίασε πρόβλημα. ξαφνικά εχτές έκανε πάλι τα ίδια, και ως δια μαγείας την επόμενη μέρα έφτιαξε, σαν να μην παρουσιάστηκε ποτέ αυτό το πρόβλημα. θα εκτιμούσα πολύ να μου πείτε αν σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο ή αν έχετε κάποια ιδέα για το τι μπορεί να είναι.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

OldMan
25/02/2010, 12:22
Προφανώς κάτι "ενόχλησε" τον ψεκασμό (σκουπίδι ή ακατάλληλο καύσιμο) αλλά αυτός το "ξεπέρασε" ...

Αν αρχίσει και στο παρουσιάζει συχνά, ρίξε μια ματιά στα φίλτρα (βενζίνης & αέρα) - με δεδομένο ότι το κύκλωμα του ψεκασμού είναι καθαρό ...:winka:

arisgiako
25/02/2010, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Προφανώς κάτι "ενόχλησε" τον ψεκασμό (σκουπίδι ή ακατάλληλο καύσιμο) αλλά αυτός το "ξεπέρασε" ...

Αν αρχίσει και στο παρουσιάζει συχνά, ρίξε μια ματιά στα φίλτρα (βενζίνης & αέρα) - με δεδομένο ότι το κύκλωμα του ψεκασμού είναι καθαρό ...:winka:


σ'ευχαριστώ για την απάντηση.Δεδομένου ότι το σύστημα ψεκασμου το ήλεγξε την πρώτη φορά το συνεργείο και η βενζίνη ήταν ίδια (μια φορά το γέμισα και το παρουσίασε στην ίδια βενζίνη) δεν ξέρω αν θα το παρουσιάσει ξανά. πρέπει να κάνω κάτι για να καθαρίσει το κύκλωμα τροφοδοσίας για τα σκουπίδια? φιλτρο βενζίνης, αέρα καινούργια. μπορεί να έχει σχέση με ηλεκτρικά? μπαταρία, κακή επαφή μπαταρίας?

OldMan
25/02/2010, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από arisgiako
μπορεί να έχει σχέση με ηλεκτρικά? μπαταρία, κακή επαφή μπαταρίας?
Οι (πολύ) παλιοί μάστορες έλεγαν το εξής:
" Όταν είσαι σίγουρος ότι φταίει το καρμπυρατέρ, ρίξε μια ματιά στις πλατίνες " :winka:

arisgiako
25/02/2010, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Οι (πολύ) παλιοί μάστορες έλεγαν το εξής:
" Όταν είσαι σίγουρος ότι φταίει το καρμπυρατέρ, ρίξε μια ματιά στις πλατίνες " :winka:


το κατάλαβα το υποννούμενο, μάλλον θα πρέπει να κοιτάξω και τα ηλεκτρικά εφόσον την τροφοδοσία την κοίταξα. προς το παρών πάντως δεν έχει πρόβλημα, τι να πω θα δείξει. πάντως ποιά είναι η χειρότερη εκδοχή που μπορεί να μου παρουσιαστεί, εκτός από ηλεκτρικά.

dirtbird
25/02/2010, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Προφανώς κάτι "ενόχλησε" τον ψεκασμό (σκουπίδι ή ακατάλληλο καύσιμο) αλλά αυτός το "ξεπέρασε" ...


Eνδιαφέρουσα άποψη....:lol: :lol: :lol:

OldMan
26/02/2010, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Eνδιαφέρουσα άποψη....:lol: :lol: :lol:
Τι θες τώρα ρε μάστορα ..??? :lol: :lol: :lol:

arisgiako
01/03/2010, 15:05
συνεχίζω τη σύντομη κουβέντα με νέα δεδομένα. εχθές έκανε πάλι διακοπές (ο λεγόμενος λόξυγγας) εν κινήση και έσβησε κανα δυο φορές στο φανάρι. αυτό που θέλω να προσθέσω είναι αν φταίει το ντεπόζιτο της βενζίνης, να έχει υπολοίματα δηλάδή και μπλοκάρει τη τροφοδοσία γιατί και τις 2 φορές που το παρουσίασε το ντεπόζιτο ήταν σχεδόν άδειο. ακούω καμμιά ιδέα...
ηλεκτρικά τσεκαρισμένα.

notakos600
01/03/2010, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από arisgiako
συνεχίζω τη σύντομη κουβέντα με νέα δεδομένα. εχθές έκανε πάλι διακοπές (ο λεγόμενος λόξυγγας) εν κινήση και έσβησε κανα δυο φορές στο φανάρι. αυτό που θέλω να προσθέσω είναι αν φταίει το ντεπόζιτο της βενζίνης, να έχει υπολοίματα δηλάδή και μπλοκάρει τη τροφοδοσία γιατί και τις 2 φορές που το παρουσίασε το ντεπόζιτο ήταν σχεδόν άδειο. ακούω καμμιά ιδέα...
ηλεκτρικά τσεκαρισμένα.


Αντλία καυσίμου ;

arisgiako
02/03/2010, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Αντλία καυσίμου ;


δεν έχω κοιτάξει ακόμα....πάντως μετά το γέμισμα που έκανα σταμάτησε ως δια μαγείας. θα περιμένω να δω αν το κάνει και με γεμάτο ντεπόζιτο. πάντως σε περίπτωση που είναι αντλία βενζίνης δε θα πρέπει να το κάνει και σε γεμάτο ντεπόζιτο?

Nefos
02/03/2010, 08:38
Τσέκαρε το μπουζί και την πίπα μήπως δεν κάνει καλή επαφή..εμένα στο scooter μου είχε κοπεί η πίπα και είχαμε ταλαιπωρηθεί μέχρι να το πάρουμε χαμπάρι.
Επίσης κοίτα αν φοράς το κατάλληλο μπουζί για το συγκεκριμένο μηχανάκι.

arisgiako
02/03/2010, 09:30
θα τα τσεκάρω όλα αυτά, χρήσιμα είναι απλά μου έχει κάνει εντύπωση ότι και τις 2 φορές που έχει παρουσιαστεί το ντεπόζιτο είναι σχεδόν άδειο, μου έχει μπει η ιδέα ότι είναι από υπολλείματα καυσίμου...απλά αυτό το ενδεχόμενο παίζει?

OldMan
02/03/2010, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από arisgiako
μου έχει κάνει εντύπωση ότι και τις 2 φορές που έχει παρουσιαστεί το ντεπόζιτο είναι σχεδόν άδειο, μου έχει μπει η ιδέα ότι είναι από υπολλείματα καυσίμου...απλά αυτό το ενδεχόμενο παίζει?
Αν το "υπολλείματα" το αντικαταστήσεις με "ελλείματα", ίσως βγάλεις άκρη ...:winka:

kotsoskotsos
04/07/2012, 23:35
exo to idio problima telika ti ekanes?

bulmont
05/07/2012, 06:37
Μήπως δεν ''πατάει'' καλά ο πολλαπλασιαστής ;;;;;

Cpt. Haddock
05/07/2012, 06:42
Μήπως δεν ''πατάει'' καλά ο πολλαπλασιαστής ;;;;;

Αν δεν πατάει καλα 2.5 χρονια μετα, μαλλον το εχει πεταξει το μηχανακι :lol:

bulmont
05/07/2012, 06:48
Χα χα χα χα τώρα ειδα την ημερομηνία ........

kotsoskotsos
05/07/2012, 09:15
Μήπως δεν ''πατάει'' καλά ο πολλαπλασιαστής ;;;;;

POS TO ELENXO AUTO POU BRISKETE

LKOSTAS
13/07/2012, 08:57
Σχετικά με τα Beverly 250i.
Γνωστό το πρόβλημα των διακοπών και σβησίματων.
Λόγω του ότι το έχει αυτό το σκούτερ ένας φίλος, αυτά πάσχουν στο καλώδιο του πολλαπλασιαστή και στην τρόμπα βενζίνης.
Όσον αφορά το καλώδιο του πολλαπλασιαστή είναι κοντό και κόβεται έυκολα όπως και στα Runner. Αυτό δεν το δίνει απ' όσο γνωρίζω χωριστά ο αντιπρόσωπος αλλά μαζί με τον πολλαπλασιαστή. Είναι γνωστό το πρόβλημα στην Piaggio και αρκετές φορές το καλύπτουν στην εγγύηση.
Όσον αφορά την τρόμπα βενζίνης και αυτό γνωστό πρόβλημα ειδικά για τα beverly 250i και συνήθως την αντικαθιστούν με τρόμπα από το 300i που είναι πιο βελτιωμένη.
Ενημερωτικά ο φίλος μου στο beverly έχει αλλάξει 3 φορές τρόμπα βενζίνης εύτυχώς σε εγγύηση τις 2 πρώτες.
Αυτά περί του θέματος. Για το καλώδιο του πολλαπλασιαστή που αναφέρεις βρίσκεται στη δεξιά μεριά όπως κάθεσαι αλλα πρέπει να βγάλεις το δεξί πλαστικό για να το δεις αν είναι κομμένο-φθαρμένο, Είναι το καλώδιο που μπαίνει στο μπουζί.
Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.

f_elmas
15/03/2019, 10:36
ΦΙΛΕ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΜΟΛΙΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΙΔΙΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ.ΕΧΕΙΣ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ;

teogtp
15/03/2019, 10:45
ΦΙΛΕ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΜΟΛΙΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΙΔΙΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ.ΕΧΕΙΣ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ;

Αν είναι το ίδιο 250i να αλλάξεις μάστορα.
Το μηχανάκι έχει ψεκασμό.

f_elmas
15/03/2019, 10:54
Αν είναι το ίδιο 250i να αλλάξεις μάστορα.
Το μηχανάκι έχει ψεκασμό.

Λαθος διατυπωση με συχγωρεις.Μου ειπε οτι ισως ξερυθμιστηκε το βυδακι απ το Injection.Αλλα θα το ψαξω και αλλο.Τη μπορει να ειναι;Ακριβως κανει το ιδιο οπως και του φιλου.

teogtp
15/03/2019, 11:00
Δεν γνωρίζω τι μπορεί να συμβαίνει και δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη, απλά είδα το "καρμπυρατέρ" και είπα να παρεμβω μπας και γλυτώσει κανείς από άλλο ένα "μάστορα"

Μανολης67
15/03/2019, 21:07
Πολλα μηχανάκια εδω Μυτιληνη εχουν το ιδιο θεμα τον τελευταιο μηνα...απο Βενζινα κεντρικου Βενζιναδικου... και πολλες αντλιες καμμενες..