PDA

View Full Version : ΚΤΜ Adventure 1200



stavros rc8
24/02/2010, 18:06
Καλησπερα σε ολους καταρχας...
Λοιπον σημερα πηγα σε ενα HELLINSTORE και μιλωντας με τον υπαλληλο και φιλο εκει
μου ειπε πως του χρονου η ΚΤΜ θα παρουσιαση το νεο ADVENTURE 1200...
Το τερας θα ειναι γυρω στα 140 αλογα και το look θα ειναι εντελως διαφορετικο....

Ε ρε γλεντια μετα.....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ggs
24/02/2010, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavros rc8
Καλησπερα σε ολους καταρχας...
Λοιπον σημερα πηγα σε ενα HELLINSTORE και μιλωντας με τον υπαλληλο και φιλο εκει
μου ειπε πως του χρονου η ΚΤΜ θα παρουσιαση το νεο ADVENTURE 1200...
Το τερας θα ειναι γυρω στα 140 αλογα και το look θα ειναι εντελως διαφορετικο....

Ε ρε γλεντια μετα.....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Να περιμένετε την σειρά σας , κύριος ….
Σήμερα σκάει μύτη η Γιαπωνέζα χοντρο Λαρα Κροφτ ντεμεκ περιπέτεια…
http://www.yamaha-motor-europe.com/
οι υπόλοιπες Αυστρακο - ανατολικογερμανιδες αρσιβαρίστριες μετά…
:smokin:

:lol: :lol:

stavros rc8
24/02/2010, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Να περιμένετε την σειρά σας , κύριος ….
Σήμερα σκάει μύτη η Γιαπωνέζα χοντρο Λαρα Κροφτ ντεμεκ περιπέτεια…
http://www.yamaha-motor-europe.com/
οι υπόλοιπες Αυστρακο - ανατολικογερμανιδες αρσιβαρίστριες μετά…
:smokin:

:lol: :lol:
Οτι και να κανουν μια ζωη TENERE θα ειναι.......χα,χα,χα:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ggs
24/02/2010, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavros rc8
Οτι και να κανουν μια ζωη TENERE θα ειναι...

Μακάρι.... :smokin:

Gallos
25/02/2010, 11:37
Εγώ πιστεύω δεν χρειάζονται τα 1200 για τον χωμάτινο χαρακτήρα του εργαλείου. Αντε να το δουμε και το τενερακι στο χώμα.Πολλά λέγονται ON OFF αλλά λίγα το κατέχουν το πράμα.Και αν δεν σας αρέσει εδώ είναι κτμ section οΥΣΤ:smilea: :D Άντε γιατί η κορυφή έχει γίνει συνήθεια, θέλουμε κάνα challenge.

DUKASII
25/02/2010, 11:40
MALAKIES KANEI H KTM..
ANTI NA BGALEI ENA 690 DAKAR SAN AYTO POY TREXEI NA PAREI OTI SOBRAKO KYKLOFOREI ADVENTURE ..
KATHETE K PAIZEI TO PAIXNIDI TON ALLON...

ggs
25/02/2010, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Μακάρι.... :smokin:

Τελικά , μετά τα χθεσινά «αποκαλυπτήρια» το ΤΕΝΕΡΕ μας βγήκε …BMWDERO….

Άντε να δούμε και το νέο ΚΤΜ….
Αν και νομίζω ότι το 990 ,με κάποιες μικρές βελτιώσεις και μια τετραετή εγγύηση για την τόνωση της αξιοπιστίας του , είναι πράγματι σουπερ…

DUKASII
25/02/2010, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Τελικά , μετά τα χθεσινά «αποκαλυπτήρια» το ΤΕΝΕΡΕ μας βγήκε …BMWDERO….

Άντε να δούμε και το νέο ΚΤΜ….
Αν και νομίζω ότι το 990 ,με κάποιες μικρές βελτιώσεις και μια τετραετή εγγύηση για την τόνωση της αξιοπιστίας του , είναι πράγματι σουπερ… k ego etsi leo..de xreiazete ta 1200 kybika..

ta alloga ta xei etsi k allios gia ton opoio antagonismo me to r.

XJR_Billy
25/02/2010, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
MALAKIES KANEI H KTM..
ANTI NA BGALEI ENA 690 DAKAR SAN AYTO POY TREXEI NA PAREI OTI SOBRAKO KYKLOFOREI ADVENTURE ..
KATHETE K PAIZEI TO PAIXNIDI TON ALLON...

Είπες πολύ σωστή κουβέντα...

Αλλά πως θα κυκλοφορήσει ο τυπάς μας στο Κεφαλάρι?:rolleyes:
Με το πορτοκαλί άλογο ή με το σούπερ-ντούπερ adventure-τετραβάλιτσο:eyepop: :lol: 1200?

Τι? Είναι κάτω από 1200 κυβικά το adventure?:a06: :rolleyes:

DUKASII
25/02/2010, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Είπες πολύ σωστή κουβέντα...

Αλλά πως θα κυκλοφορήσει ο τυπάς μας στο Κεφαλάρι?:rolleyes:
Με το πορτοκαλί άλογο ή με το σούπερ-ντούπερ adventure-τετραβάλιτσο:eyepop: :lol: 1200?

Τι? Είναι κάτω από 1200 κυβικά το adventure?:a06: :rolleyes: Kala de kathorizei tipota sta sxedia toys i elliniki agora na se sigoyros..alla afoy gia ekei pane ola more..amaxia moto..ola.

XJR_Billy
25/02/2010, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Kala de kathorizei tipota sta sxedia toys i elliniki agora na se sigoyros..alla afoy gia ekei pane ola more..amaxia moto..ola.

Αυτοί φίλε μου βλέπουν καθαρά πως να βγάλουν περισσότερα χρήματα.
Αφού υπάρχει μεγάλη τάση στην αγορά για adventure-μαμμούθ θα βγάλουν κι αυτοί ένα για να τσιμπήσουν το μερίδιό τους...

Το θέμα είναι ότι δεν τολμάει κανένας να παρουσιάσει κάτι ξεχωριστό...

Και από πότε τα adventure πρέπει να'ναι 1000+ κυβικά?
Θα πάει καλύτερα στον κWLόδρομο και στο μονοπάτι από μιά 650?

Μάρκετιν... όλα...:(

p@nos
25/02/2010, 12:34
παντως η καλυτερη δουλεια που θα μπορουσε να κανει η κτμ, θα ηταν να εβγαζε ενα αντβ 690 με 160κιλα μαξ στα 9κ το πολυ...σιγουρα θα πουλαγε, και θα ηταν και πολυ καλη σα συνολο σε αυτα που θα υποσχοταν

VALES
25/02/2010, 12:41
Εγώ τώρα γιατί πιστεύω πως δεν υπάρχει κανένας λόγος να βγάλει η ΚΤΜ ένα μοτό με 1200cc ?
Αφού ούτως ή άλλως έχει το πάνω χέρι σε off καταστάσεις. Και σε on δεν υστερεί και τόοοοσο από τον ανταγωνιστή της.
Εύχομαι να μην πέσει στην ίδια λούμπα με τους άλλους. :(

Nik0s
25/02/2010, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Εγώ τώρα γιατί πιστεύω πως δεν υπάρχει κανένας λόγος να βγάλει η ΚΤΜ ένα μοτό με 1200cc ?
Αφού ούτως ή άλλως έχει το πάνω χέρι σε off καταστάσεις. Και σε on δεν υστερεί και τόοοοσο από τον ανταγωνιστή της.
Εύχομαι να μην πέσει στην ίδια λούμπα με τους άλλους. :(

Απ'οτι θα είδες η πηγή δεν είναι και η πιο έμπιστη.. :) "Μου είπε ο τάδε που του είπε ο μάστορας που δουλεύει εκεί κτλ.."

Βέβαια, πριν κανά χρόνο ή και περισσότερο έιχε εμφανιστεί και καλά ένα έγγραφο από μια παρουσίαση της ΚΤΜ προς επενδυτές κτλ, που ανέφερε κάτι για 1000-1200cc στο business plan αλλά από τότε σιγή..

Όπως και να έχει, 140 άλογα στο χώμα είναι περιττά νομίζω...

VALES
25/02/2010, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Απ'οτι θα είδες η πηγή δεν είναι και η πιο έμπιστη.. :) "Μου είπε ο τάδε που του είπε ο μάστορας που δουλεύει εκεί κτλ.."

Όπως και να έχει, 140 άλογα στο χώμα είναι περιττά νομίζω...






Δεν ήθελα να προσβάλω το Σταύρο, με το καλημέρα σας.:D


Όσο για το δεύτερο... :beer: :beer:

notakos600
25/02/2010, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
MALAKIES KANEI H KTM..
ANTI NA BGALEI ENA 690 DAKAR SAN AYTO POY TREXEI NA PAREI OTI SOBRAKO KYKLOFOREI ADVENTURE ..
KATHETE K PAIZEI TO PAIXNIDI TON ALLON...


Αυτό που τρέχει έχει και δυο φορτηγά ανταλλακτικά σε κάθε αμμόλοφο όμως. ;)

Nik0s
25/02/2010, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Αυτό που τρέχει έχει και δυο φορτηγά ανταλλακτικά σε κάθε αμμόλοφο όμως. ;)

και ?

ξέρεις πολλούς αγώνες που δεν υπάρχει υποστήριξη - πόσο μάλλον στο Dakar ? :rolleyes:

notakos600
25/02/2010, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
και ?

ξέρεις πολλούς αγώνες που δεν υπάρχει υποστήριξη - πόσο μάλλον στο Dakar ? :rolleyes:


Ξέρεις πολλά πολιτικά ΚΤΜ να μην παρουσιάσουν κάποια ανόητη βλάβη ;

Nik0s
25/02/2010, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Ξέρεις πολλά πολιτικά ΚΤΜ να μην παρουσιάσουν κάποια ανόητη βλάβη ;

ναι το δικό μου.

DUKASII
25/02/2010, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Αυτό που τρέχει έχει και δυο φορτηγά ανταλλακτικά σε κάθε αμμόλοφο όμως. ;) :rolleyes: pio POY trexei den exei gia pes ?

k ti ennoas oti xalaei k ayto bre gnosti?

Greg_950 S
25/02/2010, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Απ'οτι θα είδες η πηγή δεν είναι και η πιο έμπιστη.. :) "Μου είπε ο τάδε που του είπε ο μάστορας που δουλεύει εκεί κτλ.."

Βέβαια, πριν κανά χρόνο ή και περισσότερο έιχε εμφανιστεί και καλά ένα έγγραφο από μια παρουσίαση της ΚΤΜ προς επενδυτές κτλ, που ανέφερε κάτι για 1000-1200cc στο business plan αλλά από τότε σιγή..

Όπως και να έχει, 140 άλογα στο χώμα είναι περιττά νομίζω...

Δυστυχώς, όπως φαίνεται και η ΚΤΜ θα πέσει στην "παγίδα" του marketing, μετά και τη χθεσινή παρουσίαση του Super Tenere, όπου η οικογένεια των 1200 ( με GS & Stelvio) θα μεγαλώνει συνεχώς και θα παρουσιάσει σύντομα, κάτι αντίστοιχο.
Άλλωστε η m@l@kia με το Χ-bow σε κόστος R&D και οι μη αντίστοιχες πωλήσεις που θα απόσβεναν το project, οδήγησε σε ζημιές, έλλειψη κεφαλαίων και αναγκαστική προοπτική αγοράς από τους Ινδούς (που τώρα έχουν 10% του μετοχικού κεφαλαίου) ως το 90% !!!
Aντίθετα δεν εξέλιξαν το 690 END σε ΑDV, παρά την αντίστοιχη παρουσίαση του Τenere 660.

Τώρα τι χώμα θα κάνει το S.T. 1200, με 261 Kgr και διαδρομές 190 mm,με άξονα, με traction και άλλα ηλεκτρονικά μπιχλιμπίδια κλπ είναι ένα θέμα, αλλά μιμείται σε μεγάλο βαθμό τους 2 προηγούμενους διεκδικητές του target group 1200 cc Adventure !!!
Εξάλλου, πόσων ιδιοκτητών GS ( και ιδιαίτερα ADV) τα KAROO ή τα ΤΚC 80 έχουν κάνει πραγματικό off-road , πέρα από το πέρασμα πατημένων χωματόδρομων για να "σκονισθούν".
Και η άξια μειοψηφία των οδηγών τους που το έχει κάνει απλά, επιβεβαιώνει τον κανόνα του "φαίνεσθαι" που ακολουθεί η συντριπτική πλειοψηφία των κατόχων τέτοιων "μαστόδοντων" !!!

DUKASII
25/02/2010, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Greg_950 S
Δυστυχώς, όπως φαίνεται και η ΚΤΜ θα πέσει στην "παγίδα" του marketing, μετά και τη χθεσινή παρουσίαση του Super Tenere, όπου η οικογένεια των 1200 ( με GS & Stelvio) θα μεγαλώνει συνεχώς και θα παρουσιάσει σύντομα, κάτι αντίστοιχο.
Άλλωστε η m@l@kia με το Χ-bow σε κόστος R&D και οι μη αντίστοιχες πωλήσεις που θα απόσβεναν το project, οδήγησε σε ζημιές, έλλειψη κεφαλαίων και αναγκαστική προοπτική αγοράς από τους Ινδούς (που τώρα έχουν 10% του μετοχικού κεφαλαίου) ως το 90% !!!
Aντίθετα δεν εξέλιξαν το 690 END σε ΑDV, παρά την αντίστοιχη παρουσίαση του Τenere 660.

Τώρα τι χώμα θα κάνει το S.T. 1200, με 261 Kgr και διαδρομές 190 mm,με άξονα, με traction και άλλα ηλεκτρονικά μπιχλιμπίδια κλπ είναι ένα θέμα, αλλά μιμείται σε μεγάλο βαθμό τους 2 προηγούμενους διεκδικητές του target group 1200 cc Adventure !!!
Εξάλλου, πόσων ιδιοκτητών GS ( και ιδιαίτερα ADV) τα KAROO ή τα ΤΚC 80 έχουν κάνει πραγματικό off-road , πέρα από το πέρασμα πατημένων χωματόδρομων για να "σκονισθούν".
Και η άξια μειοψηφία των οδηγών τους που το έχει κάνει απλά, επιβεβαιώνει τον κανόνα του "φαίνεσθαι" που ακολουθεί η συντριπτική πλειοψηφία των κατόχων τέτοιων "μαστόδοντων" !!! Mallon molis eidane ti prospathia tis yamaha me to 660..

xestikan sta gelia k soy leei siga mi ftiaxoyme k mixanaki gia na toys antagonistoyme...:bawl: :lol:

Gallos
25/02/2010, 13:18
Σπάνια βλέπω τέτοια ομοφωνία σε συζητήσεις.Η ΚΤΜ ξέρει που απευθύνεται πολύ καλά, θα συνεχίσει να φτιάχνει μηχανάκια έτσι όπως πάντα τα θέλαμε.Βέβαια αν αποφασίσει να το κάνει κάποτε 1200 και 140 η 150 αλόγατα, να είστε σίγουροι ότι θα έχει το ίδιο ζύγισμα βάρος κτλπ. και θα εξακολουθεί να πηγαίνει εκεί που δεν πάνε τα άλλα της κατηγορίας.Έχουμε και ένα δόγμα άλλωστε, ''Ready to race'' και όχι ''Ready to coffee''....

el patron
25/02/2010, 13:27
ο κινητηρας που θα φοραει και ειναι απο το rc8 ειναι ελαφρυτερος κατα 4 κιλα απο τον 990..

VALES
25/02/2010, 13:35
Άλλωστε η m@l@kia με το Χ-bow σε κόστος R&D και οι μη αντίστοιχες πωλήσεις που θα απόσβεναν το project, οδήγησε σε ζημιές, έλλειψη κεφαλαίων και αναγκαστική προοπτική αγοράς από τους Ινδούς (που τώρα έχουν 10% του μετοχικού κεφαλαίου) ως το 90% !!!







Greg, αν διάβασες το ebike, στην σελίδα 12, θα δεις πως έχεις άδικο.

Greg_950 S
25/02/2010, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Mallon molis eidane ti prospathia tis yamaha me to 660..

xestikan sta gelia k soy leei siga mi ftiaxoyme k mixanaki gia na toys antagonistoyme...:bawl: :lol:

Συμφωνώ απόλυτα. Αλλά δεν μιλώ για το πως τελικά το έκαναν οι Γιαπωνέζοι (σαν transformer με περιορισμένες OFF δυνατότητες σε σχέση με το παλιό καλό TENΕΡΕ 600), αλλά ότι προσπάθησαν να διεισδύσουν σε μια αγορά ξεχασμένη εξελικτικά από τους άλλους , τα 650cc OFF-On! Λες οι "σχιστομάτηδες¨ να μην το έψαξαν καλά πριν (ειδικά οι Yamaha France ) ???

Υπάρχουν ζόρικες OFF-road στιγμές που αναπολώ το παλιό μου 640 ADV ( με MICHELIN T63 & BAJA), ειδικά σε σαθρά εδάφη, με το ζύγισμα του, διαδρομές μπρος 300 mm και 320 mm πίσω (το πίσω μοχλικό και όχι PDS), μπροστά τοποθετημένο ντεπόζιτο 28 Lt,κλπ. Ένα τέτοιο και καλύτερο, πολιτικό 690 ADV, δεν μπορούν να βγάλουν τώρα ??

Greg_950 S
25/02/2010, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Άλλωστε η m@l@kia με το Χ-bow σε κόστος R&D και οι μη αντίστοιχες πωλήσεις που θα απόσβεναν το project, οδήγησε σε ζημιές, έλλειψη κεφαλαίων και αναγκαστική προοπτική αγοράς από τους Ινδούς (που τώρα έχουν 10% του μετοχικού κεφαλαίου) ως το 90% !!!







Greg, αν διάβασες το ebike, στην σελίδα 12, θα δεις πως έχεις άδικο.

VALES, μόλις το διάβασα και να φαίνεται να το παλεύουν ...
Αυτά που έγραψα πάνω-κάτω, τα διάβασα από εδώ :

http://www.motomag.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=3311&Itemid=35

Όπου η κατάσταση περιγράφεται τελείως διαφορετικά. Αλλά για το X-Bow δεν νομίζω να αμφιβάλλεις, ότι η ΚΤΜ βρέθηκε σε εμπορικά χωράφια, μάλλον ανεξερεύνητα για αυτήν.:nono:
Λες πάντως αυτοί οι ακατανόμαστοι, ασπρογαλαζοελικοφόροι να έβαλαν το χεράκι τους στη διασπορά αντικρουόμενων ειδήσεων ??:rotflmao:
Και που πήραν τη Husky τι πέτυχαν μέχρι τώρα στο WEC ??:bawl: