PDA

View Full Version : ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΟΥ-ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΟΥ



Vagelis Gar
25/02/2010, 00:47
-Μήνες πριν ο ταξιδιωτικός σου πράκτορας έχει κανονίσει τα πάντα-Ώρες πριν και το μόνο σίγουρο είναι πως η γιαγιά είναι φορτωμένη και με περιμένει.

-Τελευταίο σου βράδυ πριν το ταξίδι και ονειρεύεσαι τον προορισμό σου-Τελευταίο μου βράδυ πριν το ταξίδι και ήδη ταξιδεύω.

-Το μεταφορικό σου μέσο περιμένει εσένα και άλλους 865 για να ξεκινήσει.-Το μεταφορικό μου μέσο περιμένει μόνο εμένα.

-Ξεκινώντας το ταξίδι σου το πρόσωπό σου χαμογελά πίσω απο το μισοανοιγμένο τζάμι κάποιου τετράτροχου.-Ξεκινώντας το ταξίδι μου το πρόσωπό μου χαμογελά πίσω απο τη μισοανοιγμένη ζελατίνα του κράνους μου.

-Συναντάς και μιλάς με ανθρώπους για κάποια συναλλαγή-Συναντώ και μιλώ με ανθρώπους για μια καλημέρα.

-Βρέχει και θα κρυφτείς στο λόμπι κάποιου ξενοδοχείου.-Βρέχει και θα απολαύσω το μαστίγωμα της βροχής.

-Το πρωινό σου θα έχει τεράστια ποικιλία.-Το πρωινό μου θα έχει καφέ σε πλαστικό.

-Ο Travel Guide σου θα σε ξεναγήσει στα πιό must σημεία του προορισμού σου.-Δεν θα προσέξω την ταμπέλα και θα βγω στην άλλη άκρη της πόλης.

-Το πρόγραμμά σου είναι γεμάτο απο πράγματα που πρέπει να δεις.-Το προγραμμά μου απλά δεν υπάρχει.

-Όλα στην εντέλεια,άξιζαν τα χρήματα που πλήρωσες για να σου οργανώσουν το ταξίδι.-Χάθηκα 4 φορές,έκανα 600 χιλιόμετρα παραπάνω,ταξίδευα ως τις 4 για να φτάσω στο επόμενό μου hostel,και ένα βράδυ κοιμήθηκα σε έναν παράδρομο.

-Γμτ σχίστηκε στην άκρη η Delsey σου.-Γμτ πρέπει να αλλάξω τρόμπα βενζίνης.

-Θα γυρίσεις και εκεί που πήγες θα έχει πάει και ο δευτεροξάδερφος του μπατζανάκη σου.-Θα γυρίσω και εκεί που πήγα εσύ απλά δεν θα πας.

Πολλές φορές ταξιδεύοντας με τη μοτοσυκλέτα μου σε είδα που με κρυφοκοίταξες με την άκρη του ματιού σου..........
-Για να με θαυμάσεις όταν χόρευα στρίβωντας τις ανηφόρες της ίδιας διαδρομής που ακολουθούσαμε.
-Για να μαλλώσεις το παιδί σου που σου είπε πως όταν μεγαλώσει θα ήθελε να του πάρεις μια ίδια μηχανή
-Για να χαμηλώσεις την ένταση του radio-cd σου και να με ακούσεις που πλησιάζω.
-Για να με λυπηθείς και να νιώσεις πολύ τυχερός που σε αυτή την αναθεματισμένη μπόρα δεν σε έχει ακουμπήσει ούτε σταγόνα.
-Για να γελάσεις με την σύντροφό σου όταν με είδεις στην άκρη του δρόμου να προσπαθώ να επιδιορθώσω βλάβη (*&%$(% τρόμπα)
-Για να αναρωτηθείς τι έχω φορτωμένο στις βαλίτσες μου και που άραγε να πηγαίνω.

Για να σκεφτείς πως γίνεται να ταξιδεύω πάνω σε δύο τροχούς,και να πηγαίνω παντού..........ελεύθερος.

road spirit
25/02/2010, 01:02
ΈΤΣΙ !!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

J.T.R
25/02/2010, 04:36
Αυτο ειναι! :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

George_M.
25/02/2010, 05:59
+650 :beer:

arhs
25/02/2010, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
-Συναντάς και μιλάς με ανθρώπους για κάποια συναλλαγή-Συναντώ και μιλώ με ανθρώπους για μια καλημέρα.
αυτά είναι! :beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
-Ο Travel Guide σου θα σε ξεναγήσει στα πιό must σημεία του προορισμού σου.Δεν θα προσέξω την ταμπέλα και θα βγω στην άλλη άκρη της πόλης.

δωωωωσε ποοονο!:a08:

danaos75
25/02/2010, 07:28
Αυτές είναι καλημέρες, το πρωτο πραγμα που διαβαζεις να σε ταξιδευει.
:beer: :beer: :beer:

christostr
25/02/2010, 08:34
E, NAI:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

jimtarasxt660x
25/02/2010, 08:49
Από τα ωραιότερα thead που έχω διαβάσει!!!


Έγραψες πρωί-πρωί :beer: :beer: :beer: :beer:

jimmis5
25/02/2010, 08:50
Ποτε ειπαμε φευγουμε???
:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

kalesin
25/02/2010, 08:54
α ρε πουτανα μηχανη...


ολοι οι γαμαω γυρω απο σενα περιστρεφονται.. ολοι οι υπολοιποι απλα επιβαρυνουν τον κοσμο με τις ανασες τους

JAD
25/02/2010, 09:07
:a18:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Kαλημέρα κ πάντα τέτοια...

man iii
25/02/2010, 09:29
ανατρίχιασα αδελφέ !!! :a23:


να με συγχωρείς, αλλά αυτό θα σου το κλέψω για να το πώ στην παρέα μου :) :beer:

DIM.K30
25/02/2010, 11:39
Λιγο σκληροπυρηνικος... Αλλα πολυ σωστος:beer:

XJR_Billy
25/02/2010, 11:47
:sun: :sun: :sun: :cool:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

alexxxcbr
25/02/2010, 12:55
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Manuel650
25/02/2010, 13:23
Ωραίος!

950dim
25/02/2010, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
α ρε πουτανα μηχανη...


ολοι οι γαμαω γυρω απο σενα περιστρεφονται.. ολοι οι υπολοιποι απλα επιβαρυνουν τον κοσμο με τις ανασες τους

Σωστος!
Ακρως υπεροπτικο το κειμενο...χαλαρωστε...
Δεν ειναι η μηχανη το μοναδικο μεσο ελευθεριας!!!

road spirit
25/02/2010, 13:36
δεν ειναι υπεροπτικό ρε παιδιά... δεν κρίνει κάτι, δεν λέει ότι το τάδε είναι λάθος ή κακό, ενω το δικό του είναι το σωστό..

για όσους μοτοσυκλετιστές επιλέγουν να ταξιδεύουν έτσι, γιατί δεν το κάνουν όλοι, είναι μια διατύπωση υπαρκτών διαφορών, είναι ο διαφορετικός τρόπος που ζεί το ταξίδι ...

Εχετλαίος
25/02/2010, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Δεν ειναι η μηχανη το μοναδικο μεσο ελευθεριας!!!

+πολλά!

950dim
25/02/2010, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
δεν ειναι υπεροπτικό ρε παιδιά... δεν κρίνει κάτι, δεν λέει ότι το τάδε είναι λάθος ή κακό, ενω το δικό του είναι το σωστό..

για όσους μοτοσυκλετιστές επιλέγουν να ταξιδεύουν έτσι, γιατί δεν το κάνουν όλοι, είναι μια διατύπωση υπαρκτών διαφορών, είναι ο διαφορετικός τρόπος που ζεί το ταξίδι ...

¨Το μεταφορικό σου μέσο περιμένει εσένα και άλλους 865 για να ξεκινήσει.-Το μεταφορικό μου μέσο περιμένει μόνο εμένα.¨

Και????

¨Θα γυρίσεις και εκεί που πήγες θα έχει πάει και ο δευτεροξάδερφος του μπατζανάκη σου.-Θα γυρίσω και εκεί που πήγα εσύ απλά δεν θα πας.¨

Γιατι?θα κατοχυρωσεις τον προορισμο?
Αν δεν φαινεται υπεροψια εδω...καταλαβα λαθος!
Φιλος μου εχει κανει τη διαδρομη απο την ταινια Ημερολογια Μοτοσυκλετας με τοπικα λεωφορεια(φτωχοι ταξιδιωτες,κοτες,δυσωσμιες και τετοια) Αργεντινη,Περου,Βολιβια κλπ,
τα συναισθηματα απιστευτα,οι εικονες μοναδικες και αυθεντικες!!!!

Δεν πηγε ομως με μηχανη...
Ξενερωτος ε???:confused:

road spirit
25/02/2010, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
¨Το μεταφορικό σου μέσο περιμένει εσένα και άλλους 865 για να ξεκινήσει.-Το μεταφορικό μου μέσο περιμένει μόνο εμένα.¨

Και????

¨Θα γυρίσεις και εκεί που πήγες θα έχει πάει και ο δευτεροξάδερφος του μπατζανάκη σου.-Θα γυρίσω και εκεί που πήγα εσύ απλά δεν θα πας.¨

Γιατι?θα κατοχυρωσεις τον προορισμο?
Αν δεν φαινεται υπεροψια εδω...καταλαβα λαθος!
Φιλος μου εχει κανει τη διαδρομη απο την ταινια Ημερολογια Μοτοσυκλετας με τοπικα λεωφορεια(φτωχοι ταξιδιωτες,κοτες,δυσωσμιες και τετοια) Αργεντινη,Περου,Βολιβια κλπ,
τα συναισθηματα απιστευτα,οι εικονες μοναδικες και αυθεντικες!!!!

Δεν πηγε ομως με μηχανη...
Ξενερωτος ε???:confused: όχι αδελφέ, καθόλου ξενέρωτος! μη τα μπερδεύουμε!

ούτε λέει το κειμενάκι ότι η μοτο είναι το μοναδικό μέσο ελευθερίας, συμφωνούμε ...

αλλά να στο θέσω αλλιώς... γιατί γουστάρεις να καβαλάς μοτο, γενικώς? ε, προέκταση αυτού είναι ο διαφορετικός τρόπος με τον οποίο βιώνεις ένα ταξίδι δρόμου, συγκριτικά με τη μάζα πάντα...

Δεν βλέπω κάτι ισοπεδωτικό στο κείμενο. Όπως έγραψα παραπάνω, μπορείς να του το αρνηθείς ότι μπορούν να ισχύουν?

road spirit
25/02/2010, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
όχι αδελφέ, καθόλου ξενέρωτος! μη τα μπερδεύουμε!

ούτε λέει το κειμενάκι ότι η μοτο είναι το μοναδικό μέσο ελευθερίας, συμφωνούμε ...

αλλά να στο θέσω αλλιώς... γιατί γουστάρεις να καβαλάς μοτο, γενικώς? ε, προέκταση αυτού είναι ο διαφορετικός τρόπος με τον οποίο βιώνεις ένα ταξίδι δρόμου, συγκριτικά με τη μάζα πάντα...

Δεν βλέπω κάτι ισοπεδωτικό στο κείμενο. Όπως έγραψα παραπάνω, μπορείς να του το αρνηθείς ότι μπορούν να ισχύουν?

και παρατηρήστε ότι δεν χρησιμοποιεί "χαρακτηρισμούς" για τους ... "άλλους" ! λέει απλά εσύ εκείνο εγώ αυτό... δεν κρίνει ποιο είναι το πιο σωστό ή το πιο καλό !!

XJR_Billy
25/02/2010, 14:05
Γιατί πρέπει να φτάνουμε στα άκρα?
Υπάρχουν και χρώματα μεταξύ άσπρου-μαύρου!:)

Ποτέ δεν θα περίμενα ότι η γυναίκα μου, ας πούμε, θα προτιμούσε το ταξίδι με τη μηχανή από το αυτοκίνητο, και θα γκρίνιαζε γιατί ο καιρός έλεγε βροχερός και πήγαμε αμαξάτοι, ενώ έριξε δυό σταγόνες και δεν θα βρεχόμασταν καθόλου...

Το ότι κάποιοι άνθρωποι προτιμούν να ταξιδεύουν διαφορετικά δεν τους κάνει υπερ-ανθρώπους ή μαζοχιστές...
Απολαμβάνουν διαφορετικά το "ταξίδι":beer: :)

950dim
25/02/2010, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
και παρατηρήστε ότι δεν χρησιμοποιεί "χαρακτηρισμούς" για τους ... "άλλους" ! λέει απλά εσύ εκείνο εγώ αυτό... δεν κρίνει ποιο είναι το πιο σωστό ή το πιο καλό !!

Και το ¨εσυ απλα δε θα πας¨????Μου θυμιζει πιτσιρικια...εγω εχω ποδηλατο,εσυ δεν εχεις και δε θα παρεις ποτε...

Ενταξει τωρα μη κρεμομαστε απο ενα κειμενο,καθε ενας εξαλλου αντιλαμβανεται διαφορετικα την εννοια ¨ταξιδι¨,¨μηχανη¨,¨ελευθερια¨,απλως δε χρειαζεται να απαξιωνουμε οτιδηποτε κινειται εκτος του χωρου της μηχανης!!!

Βρισκω απιστευτη αισθηση οταν οδηγω τη μηχανη,αλλα κι οσες φορες παω Ελ.Βενιζελος και βουταω το airbus για καπου δε χαλιεμαι καθολου...ειτε βολταρω με το αυτ/το,ειτε γυρναω με τα ποδια σε καποια πολη στο εξωτερικο...

Περισσοτερο σημαντικο πιστευω ειναι η παρεα!!!
Δεν ειμαστε διαφορετικοι επειδη εχουμε ενα ΚΤΜ,Χοντα,BWM,κλπ...:beer:

QSpec
25/02/2010, 15:46
Ωραίο κειμενάκι.

Είναι η καθαρά προσωπική άποψη του Ρουφιάνου για τις διαφορές του ταξιδιού με μοτοσυκλέτα έναντι των άλλων μέσων. Δεν σημαίνει πως όποιος δεν καβαλάει δεν μπορεί να έχει παρόμοιες εμπειρίες. Δεν είναι η μοτοσυκλέτα αλλά η νοοτροπία που κάνει τα ταξίδια με μηχανή ξεχωριστά. Αν έχει αυτήν την νοοτροπία και με υποβρύχιο να πας υπέροχα θα περάσεις.

Στην τελική έχει να κάνει με το τι ζητάει ο καθένας από ένα ταξίδι. Εχει τύχει να ακούσω κοπέλα να λέει πως θέλει να πάει στο Λονδίνο για ψώνια... Το ταξίδι στο οποίο αντιπαρατίθεται το ταξίδι του Ρουφιάνου είναι το στερεότυπο των ταξιδιών με τουριστικά γραφεία, γι αυτό να φένεται ίσως λίγο απόλυτο.

:beer:

koulis19
25/02/2010, 17:14
:a19: Ακριβως ετσι.

Vagelis Gar
25/02/2010, 19:36
Παιδιά καλησπέρα,
αν μη τι άλλο μπαίνοντας σήμερα στο thread δεν περίμενα καταρχήν να έχουν στείλει την απάντησή τους τόσα άτομα (μάλιστα προσπάθησα δις να το κάνω delete όταν το πρωτοπόσταρα αλλά δεν τα κατάφερα).
Όσον αφορά κάποιους φίλους που ίσως να έθιξα με τα γραφόμενά μου θα ήθελα να ξεκαθαρίσω πως οι συγκρίσεις αφορούν προσωπική μου εμπειρία και διαμάχη με συγγενικό μου πρόσωπο.
Σίγουρα ο καθένας μπορεί να διαλέξει τον τρόπο,το μέσο,τον τόπο,τα χρήματα,την παρέα,τα πάντα για να ταξιδέψει.Και σίγουρα ο καθένας για τους δικούς του λόγους θα έχει περάσει καλύτερα απο οποιονδήποτε άλλο στον κόσμο.
Δεν με αφορά όμως η περίπτωσή του γιατί (αν κάνω λάθος διορθώστε με) το κειμενάκι μου δεν το ανέβασα στο site του Orient Travel (εσείς απλά πάρτε μαζί σας τη διάθεση,τα υπόλοιπα αφήστε τα σε εμάς),αλλά σε ένα moto site που πιστεύω σαν εμένα θα βρεθούν και άλλοι 2-3 που θα συμπληρώσουν και ακόμα 1-2 προτάσεις και συγκρίσεις απο τις δικές τους εμπειρίες.
Δεν ζητάω συγνώμη λοιπόν απο κανέναν και για τίποτα που αφορά το κειμενάκι,δεν νομίζω να θίγω κανενός το ταξίδι και ας το κάνει με πατίνι αλλά δεν μπορώ να μην πω πως.....

Πολλές φορές ταξιδεύοντας με τη μοτοσυκλέτα μου σε είδα που με κρυφοκοίταξες με την άκρη του ματιού σου..........
-Για να με θαυμάσεις όταν χόρευα στρίβωντας τις ανηφόρες της ίδιας διαδρομής που ακολουθούσαμε.
-Για να μαλλώσεις το παιδί σου που σου είπε πως όταν μεγαλώσει θα ήθελε να του πάρεις μια ίδια μηχανή
-Για να χαμηλώσεις την ένταση του radio-cd σου και να με ακούσεις που πλησιάζω.
-Για να με λυπηθείς και να νιώσεις πολύ τυχερός που σε αυτή την αναθεματισμένη μπόρα δεν σε έχει ακουμπήσει ούτε σταγόνα.
-Για να γελάσεις με την σύντροφό σου όταν με είδεις στην άκρη του δρόμου να προσπαθώ να επιδιορθώσω βλάβη (*&%$(% τρόμπα)
-Για να αναρωτηθείς τι έχω φορτωμένο στις βαλίτσες μου και που άραγε να πηγαίνω.

Για να σκεφτείς πως γίνεται να ταξιδεύω πάνω σε δύο τροχούς,και να πηγαίνω παντού..........ελεύθερος.

Manuel650
25/02/2010, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos

Πολλές φορές ταξιδεύοντας με τη μοτοσυκλέτα μου σε είδα που με κρυφοκοίταξες με την άκρη του ματιού σου..........
-Για να με θαυμάσεις όταν χόρευα στρίβωντας τις ανηφόρες της ίδιας διαδρομής που ακολουθούσαμε.
-Για να μαλλώσεις το παιδί σου που σου είπε πως όταν μεγαλώσει θα ήθελε να του πάρεις μια ίδια μηχανή
-Για να χαμηλώσεις την ένταση του radio-cd σου και να με ακούσεις που πλησιάζω.
-Για να με λυπηθείς και να νιώσεις πολύ τυχερός που σε αυτή την αναθεματισμένη μπόρα δεν σε έχει ακουμπήσει ούτε σταγόνα.
-Για να γελάσεις με την σύντροφό σου όταν με είδεις στην άκρη του δρόμου να προσπαθώ να επιδιορθώσω βλάβη (*&%$(% τρόμπα)
-Για να αναρωτηθείς τι έχω φορτωμένο στις βαλίτσες μου και που άραγε να πηγαίνω.

Για να σκεφτείς πως γίνεται να ταξιδεύω πάνω σε δύο τροχούς,και να πηγαίνω παντού..........ελεύθερος.

-Για να αναπολήσεις που κάποτε έκανες το ίδιο αλλά τώρα δεν τολμάς πιά καθότι οικογενειάρχης με παιδί/ά...

950dim
26/02/2010, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
..........ελεύθερος.

Παρεξηγημενη εννοια...
Με εντελως διαφορετικη ερμηνεια για τον καθενα απο μας...
Καλη συνεχεια φιλε στα ταξιδια σου
:wave2:

Υ.Γ.α.Προσπερναω πως ο φιλος ξεκαθαριζει πως το ποστ εχει σκοπο να ¨τη πει¨ σε συγγενικο του προσωπο οπως αναφερει...

Υ.Γ.β.Δεν εθιξες κανενα φιλε απλως οπως γραφω πιο πανω ο καθενας ¨νιωθει¨ διαφορετικα ελευθερος,αλλος στο κεντρο της Αθηνας πηγμενος αλλα πανω στη μηχανη του,αλλος στα μπουζουκια να κανει ¨ζημια¨,κι αλλος με ποδηλατο σε βουνο!

GiannisX
02/03/2010, 09:27
Υ.Γ.β.Δεν εθιξες κανενα φιλε απλως οπως γραφω πιο πανω ο καθενας ¨νιωθει¨ διαφορετικα ελευθερος,αλλος στο κεντρο της Αθηνας πηγμενος αλλα πανω στη μηχανη του,αλλος στα μπουζουκια να κανει ¨ζημια¨,κι αλλος με ποδηλατο σε βουνο! [/B]




σωστός!!!!!!! :beer: :beer: respect

Εχετλαίος
02/03/2010, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Manuel650
-Για να αναπολήσεις που κάποτε έκανες το ίδιο αλλά τώρα δεν τολμάς πιά καθότι οικογενειάρχης με παιδί/ά...

Δεν είναι θέμα τόλμης.
Θέμα λειτουργικό, εργονομικό και ασφάλειας είναι.
:wave2:

Operater
02/03/2010, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
....-Βρέχει και θα απολαύσω το μαστίγωμα της βροχής.
.......

Το καλύτερο μέρος ενός φθινοπωρινού ταξιδιού... :beer:

Vagelis Gar
08/03/2010, 19:34
-Χιονίζει...κοτσάρεις τις αλυσίδες σου και γουστάρεις-Χιονίζει...κοιτάζω έξω απο το παράθυρο και φτιάχνω καρδούλες με την αναπνοή μου.

Μαρτης γδάρτης και ^&$#&^%#%*#*^^*%*&^*(^$@##$%:mad:

XJR_Billy
08/03/2010, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
-Χιονίζει...κοτσάρεις τις αλυσίδες σου και γουστάρεις-Χιονίζει...κοιτάζω έξω απο το παράθυρο και φτιάχνω καρδούλες με την αναπνοή μου.

Μαρτης γδάρτης και ^&$#&^%#%*#*^^*%*&^*(^$@##$%:mad:

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bawl: :bawl:

J.T.R
08/03/2010, 19:56
Αστα φιλε Βαγγελη...
Απριλιος του 2002 και ετοιμαζομαστε με τη γυναικα μου για Ιταλια με τη μηχανη.Αποβαση στην Ανκονα και μετα Παντοβα στο σπιτι ενος φιλου(γεια σου Ντανιλο).Μεχρι την Καλαμπακα βροχη,μεχρι τα Γιαννενα χιονι,στην Ηγουμενιτσα μουσκεμα.Απο την Ανκονα μεχρι την Παντοβα βροχη και για μια εβδομαδα καταιγιδες με αποκορυφωμα μια μερα στη Βενετια να χιονιζει μαντηλια!Επιστροφη στην Ελλαδα απο την Πατρα και μεχρι που φτασαμε σπιτι εβρεχε:D συνεχως!Απο τοτε πηρα και το βαθμο του υποπλοιαρχου τιμης ενεκεν!:lol:

Vagelis Gar
08/03/2010, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από J.T.R
Αστα φιλε Βαγγελη...
Απριλιος του 2002 και ετοιμαζομαστε με τη γυναικα μου για Ιταλια με τη μηχανη.Αποβαση στην Ανκονα και μετα Παντοβα στο σπιτι ενος φιλου(γεια σου Ντανιλο).Μεχρι την Καλαμπακα βροχη,μεχρι τα Γιαννενα χιονι,στην Ηγουμενιτσα μουσκεμα.Απο την Ανκονα μεχρι την Παντοβα βροχη και για μια εβδομαδα καταιγιδες με αποκορυφωμα μια μερα στη Βενετια να χιονιζει μαντηλια!Επιστροφη στην Ελλαδα απο την Πατρα και μεχρι που φτασαμε σπιτι εβρεχε:D συνεχως!Απο τοτε πηρα και το βαθμο του υποπλοιαρχου τιμης ενεκεν!:lol:

http://www.youtube.com/watch?v=RKQqOB3fPmk

Και έλεγα σε ποιόν μοιάζει σε ποιόν μοιάζει......:D :beer:

Vagelis Gar
10/03/2010, 20:03
BUT, getting directions from locals is haphazard at best.

The local you are asking directions from may never have been out of his little village in the middle of nowhere - but:

doesn't want to admit that; or

doesn't have a clue but genuinely wants to have you go away feeling good - the culture is always to say yes, never no;

thinks he knows but really doesn't understand what you want or where you want to go.

Ask several people - take the most popular answer and cross your fingers, then ask again at the next crossroad.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ !!!!!!!!!!!!!!!! (απο το Horizons Unlimited)

koulis19
10/03/2010, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από J.T.R
Αστα φιλε Βαγγελη...
Απριλιος του 2002 και ετοιμαζομαστε με τη γυναικα μου για Ιταλια με τη μηχανη.Αποβαση στην Ανκονα και μετα Παντοβα στο σπιτι ενος φιλου(γεια σου Ντανιλο).Μεχρι την Καλαμπακα βροχη,μεχρι τα Γιαννενα χιονι,στην Ηγουμενιτσα μουσκεμα.Απο την Ανκονα μεχρι την Παντοβα βροχη και για μια εβδομαδα καταιγιδες με αποκορυφωμα μια μερα στη Βενετια να χιονιζει μαντηλια!Επιστροφη στην Ελλαδα απο την Πατρα και μεχρι που φτασαμε σπιτι εβρεχε:D συνεχως!Απο τοτε πηρα και το βαθμο του υποπλοιαρχου τιμης ενεκεν!:lol: Τυχερος ησουνα δηλαδη.:lol:

puntix
16/05/2010, 03:40
TO καλυτερο ποστ που εχω διαβασει εδω και καιρο!!!!!!! ΚΑΛΗΜΕΡΑ

daz
16/05/2010, 10:48
Συγχαρητήρια για το φοβερό ποστάκι. Για όλους εμάς που θεωρούμε την οδήγηση μοτοσυκλέτας απόλαυση, για εμάς που όταν προορισμός είναι το σπίτι μας αλλά επιλέγουμε τον πιο μακρύ δρόμο για να πάμε, το ταξίδι που θα κάνουμε με το μέσο που αγαπάμε αποκτά διαφορετική ομορφιά. Άσχετα από το πόσο το προγραμματίσαμε ή αν ο προορισμός μας είναι ο δρόμος τα συναισθήματα που θα σου μείνουν απ’ την ώρα που αφήνεις αργά το συμπλέκτη για να ξεκινήσεις μέχρι να σβήσεις τον κινητήρα όταν επιστρέψεις έχουν τεράστια διαφορά. Οι εμπειρίες και τα βιώματά του δρόμου που θα πάρεις είναι τελείως διαφορετικά απ’ αυτά που θα αποκτήσει κάποιος ο οποιός θα κάνει το ίδιο η παρόμοιο ταξίδι με αεροπλάνο ή αυτοκίνητο, με γκρουπάκι ή χωρίς, με ένα σάκο στην πλάτη ή με ιδιωτικό του κότερο. Αυτή την διαφορετικότητα την τόνισες με τον καλύτερο τρόπο.

Η αδελφή μου με τον άντρα της πέρσι επέλεξαν να πάνε διακοπές με το αυτοκίνητο. Όταν γύρισαν πίσω μου είπε. «Πέρασα πολύ ωραία αλλά κάτι μου έλειπε φέτος. Δεν πήγαμε πουθενά με την μηχανή!»

al_tzamp
16/05/2010, 20:21
Μα κάτι μου θυμίζουν όλα αυτά ...μα κάτι μου θυμίζουν..!!! :D

+650 σε όλα όσα είπε ο ROUFIANOS!

Ο καθένας μπορεί να νοιώθει διαφορετικά την "ελευθερια" του βέβαια, αλλά η συγκεκριμένη περιγραφή ειναι κάτι πολύ πολύ γνώριμο και οικείο για μένα κ διαβάζοντας την μου έφερε ένα μεγάλο χαμόγελο!!!! :D

φίλος μακάρι να χαίρεσαι την ελευθερία σου όπως εσύ ο ίδιος την ορίζεις!!!!!!!

valantis8
03/06/2010, 20:25
Tα σπαει το κειμενακι, ετσι νιωθω κι εγω, και νομιζω οτι τα μοναχικα ταξιδια, εσυ, η μηχανη, κι ενα ζευγαρι ακουστικα, ειναι οτι καλυτερο για να αδειασεις τα μεσα σου, για να γινεις με την μοτοσυκλετα ενα, για να μυρισεις, να κοιταξεις, και να νιωσεις το δευτερολεπτακι που περναει απο πανω σου.
Μπραβο για το κειμενο και πάλι.

VALES
03/06/2010, 21:35
Mπράβο φίλε :beer:

Πάντα τέτοια :beer:

Τα θερμά μου συγχαρητήρια

Εσύ κι άλλος κανείς :beer:

Σε ζηλεύω :beer:

Δείξε στους αδαής τι θα πει ταξίδι :beer:

Είσαι ωραίος :beer:

Ουστ στον δευτεροξάδελφο του μπατζανάκι του φίλου σου που πάει όπου πηγαίνουν όλοι :mad:



υ:γ: Ίσως το κορυφαίο Εγωκεντρικό ποστ που έχει γραφτεί, ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, με τον (οποιονδήποτε) συγγενή σου.

fz6man
04/06/2010, 08:37
φιλε θελω να το κανω κορνιζα λεμε το ποστακι σου να το βλεπουν οι κουτακιδες σπιτι μου να ξενερωνουν :D

Vagelis Gar
11/06/2010, 18:50
Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν γιατί πολύ απλά το κειμενάκι αντιπροσωπεύει εμένα και άλλους 1?10?100? που σκέφτονται το ίδιο.

Είναι απλά κάποιες σκέψεις απο κάποιον που αγαπά το ταξίδι με την μοτοσυκλέτα.
Αν ταξίδευα με αεροπλάνο θα έγραφα στο plane.gr αν με πατίνι στο patini.gr και αν με τα πόδια στο gamiseta.gr

Νομίζω το έχω ξαναπεί.Γράφουμε σε ένα site όπου οι περισσότεροι είμαστε μέλη γιατί μοιραζόμαστε το ίδιο βίτσιο-χόμπυ-τρόπο ζωής-καθημερινότητα.Αν σε κάποιους φαίνονται ενοχλητικά ας μη τα διαβάσουν.Δεν τα γράφω για να μου πουν μπράβο.Το κάνω γιατί έτσι το νιώθω και έτσι βλέπω τα ταξίδια μου.Και ευτυχώς με τον ίδιο τρόπο βλέπουν το ταξίδι και αρκετοί άλλοι και έτσι το ταξίδι με την μοτοσυκλέτα έχει αποκτήσει τον χαρακτήρα που έχει.Δεν θα μπορούσε άλλωστε να είναι κάπως αλλιώς.

:smokin:

VALES
12/06/2010, 05:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos


Δεν τα γράφω για να μου πουν μπράβο.Το κάνω γιατί έτσι το νιώθω και έτσι βλέπω τα ταξίδια μου. Και ευτυχώς με τον ίδιο τρόπο βλέπουν το ταξίδι και αρκετοί άλλοι και έτσι το ταξίδι με την μοτοσυκλέτα έχει αποκτήσει τον χαρακτήρα που έχει.Δεν θα μπορούσε άλλωστε να είναι κάπως αλλιώς.

:smokin: [/B]





Tο ταξίδι σου μπορείς να το δεις όπως θέλεις. Από όποια οπτική γωνία θέλεις.
Κάνε όμως τον κόπο και ρώτησε πως βλέπω και εγώ το δικό μου ταξίδι που έκανα με τα πόδια, με το αεροπλάνο ή με το πατίνι.
Αν για παράδειγμα έκανα εγώ ένα ταξίδι με ποδήλατο, θέλεις να δοκιμάσω να γράψω πως βλέπω το δικό σου ταξίδι με τα τριβάλιτσα, τα GPS, τα θερμαινόμενα γκριπ, όλο τον εξοπλισμό του αναβάτη και το μοτέρ που απλά ανοίγεις το γκάζι και σε πάει φορτωμένο παντού, ενώ εγώ έχω μόνο τα πόδια μου για να ταξιδεύω?

Pilgrimage
12/06/2010, 06:50
Ωραίο πόστ.Τώρα μια προσωπική άποψη το πως βλέπει το ταξίδι έγραψε ο Ρουφιάνος.Και θα συμφωνίσω γιατί η σύγκριση γινόταν με τα ταξιδιωτικά γραφεία και τα Must και τα λιπά, όπως και να το κάνουμε αυτό δεν είναι ελευθερία....οι απόψεις δυίστανται καλώς αλλά όπως και να το κάνουμε δεν είναι ταξίδι αυτό :P

Vagelis Gar
12/06/2010, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Tο ταξίδι σου μπορείς να το δεις όπως θέλεις. Από όποια οπτική γωνία θέλεις.
Κάνε όμως τον κόπο και ρώτησε πως βλέπω και εγώ το δικό μου ταξίδι που έκανα με τα πόδια, με το αεροπλάνο ή με το πατίνι.
Αν για παράδειγμα έκανα εγώ ένα ταξίδι με ποδήλατο, θέλεις να δοκιμάσω να γράψω πως βλέπω το δικό σου ταξίδι με τα τριβάλιτσα, τα GPS, τα θερμαινόμενα γκριπ, όλο τον εξοπλισμό του αναβάτη και το μοτέρ που απλά ανοίγεις το γκάζι και σε πάει φορτωμένο παντού, ενώ εγώ έχω μόνο τα πόδια μου για να ταξιδεύω? ταξίδι με τα τριβάλιτσα, τα GPS, τα θερμαινόμενα γκριπ, όλο τον εξοπλισμό του αναβάτη και το μοτέρ που απλά ανοίγεις το γκάζι και σε πάει φορτωμένο παντού




Αν δε σου κάνει κόπος φίλε μου διάβασε το post μου (περίπου στη μέση) για το ταξιδάκι μου σε λίγες μέρες.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96500

Δεν θέλω να συνεχίσω την αντιπαράθεση ή όπως αλλιώς το βλέπεις.Καλά ταξίδια να έχουμε
:beer: